FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri internationale

«144454647»
Ronnie10.07.2013 20:42

Imi place ca n-au cumparat vedete expirate. Toti cei 4 mi se par jucator in ascensiune. O sa le fie greu sa formeze un grup din primul sezon, trebuie rabdare. E foarte posibil ca intr-un meci direct in Europa, Steaua sa se impuna in fata lor. Omogenitatea mi se pare cea mai importanta acum, iar asta se face in timp.

Empyro10.07.2013 20:47
Si daca in acest an Steaua va fi peste Dinamo Kiev in Europa, care va fi concluzia?

Concluzia ar fi ca fotbalul e un sport colectiv. Jucatorii aia 4 (foarte valorosi in opinia mea) trebuie sa inceapa sa lege si pase sub "supravegherea" unui antrenor inteligent. Poate Europa League n-ar fi prea interesanta pentru Kiev, insa peste un an sa dai de ei intr-un play-off CL ar cam echivala cu eliminarea.

 

red&blue_boy10.07.2013 20:49
Si daca in acest an Steaua va fi peste Dinamo Kiev in Europa, care va fi concluzia?

Si daca nu va fi, care e concluzia?...

 

Ce vream sa spun e sa nu ne mai batem cu pumnii in piept pentru ca am adus un jucator din Serie B. Cand incepe MM cu faze ca da nu stiu cate goluri, i-a dat numarul 25 ca sa continue faza cu US24, e US25 acum...

 

Si ce mai vream sa spun e ca nici in Ucraina nu o fi un super campionat, dar uite ce jucatori aduc ei fata de noi. Si se vede si in Europa, unde in ultimii ani au avut rezultate peste noi, stau mai bine si la coeficient.

Ronnie10.07.2013 20:59

Dinamo Kiew are o putere financiara incomparabila cu Steaua. Ce face Steaua in raport cu investitiile este maximul. Si orice investitor prefera Ucraina in dauna Romaniei. Ma rog, ajungem la aceleasi discutii care au mai fost.

Adrian10.07.2013 21:02
Si orice investitor prefera Ucraina in dauna Romaniei

 

De ce?

Alexandru H.10.07.2013 21:04

Nu, serios, voi chiar vreti sa va intelegeti cu Adrian? :rolleyes:

Empyro10.07.2013 21:04
Si ce mai vream sa spun e ca nici in Ucraina nu o fi un super campionat, dar uite ce jucatori aduc ei fata de noi. Si se vede si in Europa, unde in ultimii ani au avut rezultate peste noi, stau mai bine si la coeficient.

Eu zic ca este un "super-campionat", nu de top 3 sau 4 , dar se pot lua la "tranta" oricand cu Eredivisie sau Zon Sagres, fara sa faca tam-tam ani de zile pentru eliminarea unui Ajax.

Pe de alta parte, nici Ucraina nu se compara cu Romania (si aici nu ma refer la populatie si suprafata).

 

Adrian10.07.2013 21:14
Nu, serios, voi chiar vreti sa va intelegeti cu Adrian? :rolleyes:

 

 

Inca sunt tineri. Mai au pana sa fie testeri de jocuri, conducatori de ziare, istorici si mari afaceristi ca tine.

 

dar se pot lua la "tranta" oricand cu Eredivisie sau Zon Sagres

 

Sunt 3-4 echipe in Ucraina care chiar pot ceva. Restu' sunt pe spate grav de tot. Chiar as fi curios sa aflu care sunt argumentele tale pentru a sustine ce ai zis mai sus.

 

Mai ales ca Olanda scoate in prostie jucatori de mare clasa iar Portugalia, in ultimii ani, a avut mereu 2-3 echipe in fazele superioare ale EL.

red&blue_boy10.07.2013 21:19
Eu zic ca este un "super-campionat", nu de top 3 sau 4 , dar se pot lua la "tranta" oricand cu Eredivisie sau Zon Sagres

 

Da, se aseamana cu aceste campionate, in sensul ca sunt cateva echipe puternice, bune, restul sunt de umplutura mai mult.

 

Si e un "super campionat" tocmai prin jucatorii adusi in ultimii ani, astia au crescut valoarea competitiei. Ca asa, nici jucatorii ucrainieni, cu mici exceptii, nu mai spun multe in fotbalul actual. Sunt cam de aceeasi valoare cu ce avem si noi .

Cu toti banii lui Ahmetov, cu toti Lucestii antrenori, facea candva performanta Sahtior doar cu ucrainieni sau jucatori straini de mana a treia?....

 

 

fara sa faca tam-tam ani de zile pentru eliminarea unui Ajax.

Tocmai ca nu eu sau tu facem tam-tamul asta. Insa MM tot cu asta o sa fie vreo 2-3 ani. :)

Alexandru H.10.07.2013 21:25

Hai ca esti penibil de acum, Adita!

Adrian10.07.2013 21:39

Evident, Sandele. Sau sa iti zic Șoni? Ca atunci cand ai zis tu ca Zanetti avea cota mai mare decat Chivu in 2010 iar nenorocitii de la Transfermarkt nu ti-au dat dreptate. Ba, cat tupeu pe ei! Oare ei stiu ca tu ai condus campanii electorale si altele?

blindius10.07.2013 21:53

Ultimele zvonuri:

 

Gervinho si Strootman spre AS Roma

Suarez spre Real Madrid pentru 45m euro

Giaccherini la Sunderland pentru 8m euro

Mark Schwarzer la Chelsea. Da, la 40 de ani si Courtois e imprumutat pe viata.

Wilfred Bony la Swansea

Kone la Everton, ex Wigan forward.

Empyro11.07.2013 00:56

Mie personal , mi se pare remarcabil ceea ce au realizat ucrainenii. Nu vreau sa fac si acea comparatie legata de forta economica a acestui stat si a noastra.

Campionatul lor (fondat in 1992) daca nu ma-nsel a cunoscut o ascensiune extraordinara. Practic mostenirea URSS ca si brand a fost strict Dinamo Kiev. Un club-federatie in anii '90 care a stiut sa se si vanda. Nu puteai spune nimic despre campionatul lor, fiindca puteai pune semnul egal intre Ucraina si Dinamo Kiev. Si aici intervine paralela pe care vreau sa o fac. Nu e deloc de neglijat similitudinea cu un alt club "estic" ce are un palmares chiar mai bogat.

Asadar anul 1992 probabil ne-a gasit pe noi, pe romani cu un plus de notorietate. Si totusi de unde aceasta decadere la noi ?

Am stat mereu si m-am gandit la faptul ca intr-adevar pentru investitiile ce aveau sa vina dupa anul 2000 in Ucraina este responsabila performanta Kiev-ului din 98-99. Performanta care la randu-i se explica printr-o simpla analiza demografica : dintr-o "arie de selectie" de 48mil.loc (2001), era imposibil de imaginat ca nu va iesi o generatie de "aur". Si totusi in aceeasi perioada, in Romania ies la iveala generatii considerate de multi specialisti chiar mai talentate decat cea a lui Hagi.

Si aici imi expun o teorie (proprie) despre care nu pot afirma cu certitudine ca este si adevarata si anume ca exportul masiv de jucatori a creat aceasta discontinuitate valorica in campionatul intern. In vreme ce impanzeam Europa cu "stranieri" (prea multi, sa prinda toti un loc la nationala), cluburile noastre (Steaua in special) nu mai puneau nimic in loc, iar campionatul tarii vecine "fierbea" valori proprii pe care nu le exporta (va rog daca aveti mai multe cunostinte sa ma contraziceti, dar eu nu imi aduc aminte de stranieri ucraineni inainte de marea performanta din '99). Astfel in timp ce Steaua Bucuresti prinde doar 3 editii in grupe CL, Dinamo Kiev obtine 5 calificari intre 95-01 (doua sezoane pauza, '95 - pentru coruptie, '96 - nu se califica). Sigur, au urmat dupa '98 (an in care Steaua nu s-a mai calificat, in dauna celor de PAO) doua sezoane rusinoase pentru cele doua campioane ale Romaniei (Rapid si Dinamo), ceea ce era de asteptat fiindca Steaua secase "fantana" nationala, iar apoi (dupa 2000) a urmat potopul.

Sa nu va imaginati ca vecinii nostri aveau baze de pregatire moderne, caci infrastructura sportiva era tot monestire comunista - Kiev juca pe un stadion demn de "groapa" in campionat si se folosea de Olimpik strict pentru CL, care avea ceva modernizari impuse de UEFA - fapt care nu i-a impiedicat sa faca performanta.

Dupa anul 2000 fotbalul lor cunoaste o revolutie, sub imperiul unor reforme anti-coruptie (presedintele federatie nu mai este acelasi cu cel al lui Dinamo) si a succesului obtinut de echipa din capitala, in fotbalul ucrainean incep sa apara si investitiile. Pentru inceput, la Donetsk se contruieste o noua baza sportiva, iar aria de selectie a jucatorilor se extinde la tot spatiul ex-comunist, precum si Africa (mi-aduc aminte ce zile negre ne-a facut Idahor). Continuitatea din prima competitie europeana, precum si faptul ca jucatorii echipei din '99 confirma in Occident, ridica si mai mult gradul de notorietate, din ce in ce mai multi jucatori si antrenori valorosi fiind dispusi sa incerce o noua provocare in Est. Sahtior reuseste sa se impuna ca un al doilea pol de putere si incet, incet se ridica toata Liga (acum si cu sud-americani), dupa '05 remarcandu-se alte doua echipe Harkov si Dnipropetrovsk.

In prezent rezultatele acestui proces se vad : prezenta an de an, plus depasirea fazei grupelor in C1, atractivitate pentru investitori, infrastructura, etc.

"Premier League"-ul lor urca pe un meritat loc 7 in clasamentul UEFA al campionatelor , iar Dinamo Kiev si Sahtior ocupa locurile 25, respectiv 13 in clasamentul cluburilor. Valoarea loturilor este si ea un alt criteriu, care-i impune in elita europeana : Dinamo Kiev - 145.900.000 EUR, Sahtior - 140.200.000 EUR, Harkov - 86.350.000 EUR , Dnipropetrovsk - 85.850.000 EUR, la care se adauga alte 3 formatii cu un lot valoros pentru Europa de Est (Lvov, Odessa si Metalurg Donetsk 19.000.000 EUR).

Nu stiu in ce masura investitiile pe care le-au plasat in jucatori straini au afectat fotbalul "national" , fiindca nu sunt specialist, nu cunosc felul in care merg lucrurile astea in Vest si nu mai urmaresc fotbalul intern din alte tari cam din 2003 (eram si eu mic si ma fascina Arsenal-ul lui Wenger) - deci rezumate, stiri, statistici, aici se limiteaza cunostintele mele. Este intr-adevar de admis si faptul ca valoarea completa si complexa a fotbalului national nu se limiteaza doar la competitia interna, ci si la cea a reprezentativelor si a jucatorilor internationali, motiv pentru care despre fotbalul ucrainean nu putem spune ca se ridica la nivelul celui olandez, portughez sau chiar belgian.

Dilema pe care o am eu pleaca de la faptul ca noi romanii si Steaua in particular, desi am plecat la drum in 1990, tot dupa comunism si chiar cu o fundatie fotbalistica mai solida decat vecinii nostri, nu am reusit sa realizam aproape nimic. Putem da vina pe lipsa de cultura "capitalista" pentru a ne explica lipsa unei gestionari decente, dar si ucrainenii tot de acolo au plecat.

Nu am vrut sa pun in balanta forta economica a Ucrainei cu cea a Romaniei, fiindca desi exista o prapastie aici, consider ca nu asta ar fi principala cauza a compromiterii acestui sport in tara noastra. Ducand ideea mai departe, pot sa ma uit la fotbalul ex-iugoslav si sa observ ca nu ne-am detasat de ei, la multe capitole ei stand chiar mai bine, desi au trecut prin razboaie si secesiuni, lucru valabil cel putin in ultima parte si pentru cehi/slovaci. Vine randul Poloniei (tot membra UE), o tara cu o populatie de doua ori mai numeroasa, privata de un fotbal puternic, dar care are scuza unei traditii fotbalistice putin mai modeste (si aici chiar zic putin, ca imi vin in cap performantele nationalei lor) - ciudat si cazul lor.

In final, sunt convins ca sunt multi factori, insa prin prisma anumitor fenomene inexplicabile , tot ceea ce am argumentat comparativ mau sus ramane "the curious case of romanian football". Daca am spus informatii eronate, va rog sa ma corectati si totodata vreau sa nu se inteleaga ca sunt impotriva "exportului", ci ca am doar o viziune mai "eco" (vinzi un jucator - exact ca taierea unui copac - dar trebuie sa pui si ceva in loc) si cred cu tarie intr-un echilibru intre performantele la nivelul reprezentativei (implicit si stranieri) si cele la nivelul echipelor de club (un campionat valoros si competitiv), un fel de "dezvoltare durabila".

 

Draga Adrian, asadar iti spun pentru ultima oara - de data asta ma voi tine de cuvant si nu-ti voi mai raspunde - sa nu mai compari fotbalul romanesc cu cel uncrainean, respectiv pe Steaua Bucuresti cu Sahtior Donetsk sau Dinamo Kiev. Este futil, este in acelasi timp si o pierdere de timp si pe deasupra o rasucire a cutitului in rana. Aceasta "schisma" intre hazna si elita n-a inceput de ieri de azi , ci de mai bine de un deceniu, iar in conditiile actuale prapastia s-a adancit si mai tare. In momentul in care vezi ca apar sloganuri "against modern football", ca vesticii isi ridica ei intre ei problema "ruperii tectonice" dintre "superi-puteri" si restul elitei, pai nu poate fi decat un abis intre hazna si elita.

Cand si daca va exista revirimentul la noi, nu va incepe cu mureseni, porumboi, ianci-canci, mititei, ciobanei, negoiti si sa fi convins ca va fi un proces foarte lent si in niciun caz exploziv si revolutionar, cu retrogradari, urmate arabi care bat la usa cu lingouri de aur.

Asta este apelul la ultima farama de simt al realitatii care ti-a mai ramas si te rog sa excluzi din aceste comparatii si Belgia, Grecia, Turcia si Rusia.

 

 

red&blue_boy11.07.2013 05:04
Nu stiu in ce masura investitiile pe care le-au plasat in jucatori straini au afectat fotbalul "national" , fiindca nu sunt specialist, nu cunosc felul in care merg lucrurile astea in Vest si nu mai urmaresc fotbalul intern din alte tari cam din 2003 (eram si eu mic si ma fascina Arsenal-ul lui Wenger) - deci rezumate, stiri, statistici, aici se limiteaza cunostintele mele.

Oamenii din fotbalul ucrainean s-au plans ca investitiile in fotbalisti straini suprima ascensiunea propriilor fotbalisti si implicit se rasfrange si asupra valorii echipei nationale.

In acest sens au dat o reglementare conform careia in campionatul intern echipele nu pot alinia mai mult de 6-7 straini ( nu mai retin exact) in "primul 11".

 

 

 

Si orice investitor prefera Ucraina in dauna Romaniei.

De acord cu tine, doar ca se pare ca ucrainienii nu au nevoie de acesti investitori, de investitori straini, arabi sau mai stiu eu ce.

Investitorii principali din fotbalul lor sunt ucrainieni. Acum cum au facut ei banii e o alta discutie. :)

Lorimer11.07.2013 12:45

Good point, Empyro. Una din explicatii pare a fi eterna prezenta pe banca celor de la Kiev a lui Lobanovski. Mai crease doua mari echipe care au atins apogeul in 75 si 86 cand au castigat CC si pana la urma a creat-o si pe a treia cu apogeul in 99.

 

Era Dinamo Kiev brandul principal al URSS, dar nu unicul. Era ca un fel de Steaua Rosie in campionatul ex-jugoslav.

 

red...se bate MM cu pumnu'n piept, nu noi. Eu zic ca Reghecampf a demonstrat ca daca faci o pregatire fizica adecvata si daca stii sa comunici cu jucatorii poti scoate vedete in scurt timp din no-nameuri si poti avea rezultate. La nivelul actual de joc al Stelei, eu nu ma tem de Dinamo Kiev.

 

Este in acelasi timp adevarat ca multe echipe din Ucraina cauta sa aplice modelul Sahtios si Metalist Harkov si sa joace pe faza de atac cu 5-6 brazilieni sau argentinieni....au si bani multi, ai patroni cu afaceri din resusrse naturale etc...

Ronnie12.07.2013 16:43

http://www.gsp.ro/fotbal/amicale/foto-gafa...aua-403259.html

 

Se tot vorbea zilele trecute despre cat de bine e vazuta Steaua in Europa. Asa bine incat lumea ne confunda cu Dinamo. Si nu e doar asta, sunt multe exemple.

Empyro12.07.2013 17:15
Se tot vorbea zilele trecute despre cat de bine e vazuta Steaua in Europa. Asa bine incat lumea ne confunda cu Dinamo. Si nu e doar asta, sunt multe exemple.

Steaua Rosie Budapest, echipa emblematica a Bulgariei :no:

 

Lorimer12.07.2013 18:51
Steaua Rosie Budapest, echipa emblematica a Bulgariei :no:

 

WTF?! Unde?

Alexandru H.12.07.2013 20:42
http://www.gsp.ro/fotbal/amicale/foto-gafa...aua-403259.html

 

Se tot vorbea zilele trecute despre cat de bine e vazuta Steaua in Europa. Asa bine incat lumea ne confunda cu Dinamo. Si nu e doar asta, sunt multe exemple.

 

Singura chestie pe care o stiu strainii despre Steaua (si nu vorbesc despre omul obisnuit, ci cel care discuta despre fotbal in felul in care o facem noi) e ca a jucat in una din cele mai plictisitoare finale de CCE. Nu stiu de ce au unii impresia ca Steaua si implicit fotbalul romanesc e cotat la nu stiu ce nivel inalt, ca despre calitatile lui Bumbescu se pot alcatui antologii uriase de replici virtuale.

 

Nu e pana la urma ceva jenant. Intreaba spaniolul de Aston Villa, castigatoare a CCE, si nu va putea sa-ti spuna numele niciunui jucator sau felul in care s-a disputat finala respectiva. Doar din anii 90 a devenit fotbalul o industrie televizata si asta e valabil doar pentru campionatele puternice. Benteke e mai important pentru publicul larg decat orice bucatica din istoria lui Villa.

blindius13.07.2013 20:15

Kevin Gameiro de la PSG a acceptat oferta Sevilla FC, pare-se ca s-au inteles si cluburile.

Arsenal1886Steaua194714.07.2013 02:06

2 ani imprumutat Gameiro.

David10.08.2013 13:30

Mi se pare interesant faptul ca Bojan Krkic apare ca imprumutat de Ajax de la Barcelona. Nu era jucatorul Romei?

blindius10.08.2013 14:03

@David: Roma daduse niste bani pentru el, dar pentru a-l achizitiona definitv ar fi trebuit sa mai plateasca o suma. Bojan a prins un sezon dezastruos cu Luis Enrique antrenor si i-au trimis la plimbare.

 

Intre timp, asta a mai trecut si pe la AC Milan, nici acolo nu a rupt gura targului. Asta stiu eu.

Ronnie16.08.2013 08:55

Luis Gustavo de la Bayern la Wolsburg.

blindius29.08.2013 22:23

Willian si Eto'o la Chelsea

 

Eto'o in 2004 - "I would rather be selling groundnuts in my village than to play for a pathetic team like Chelsea" :)

 

Lamela de la AS Roma la Tottenham

Flamini, liber de contract, se pare ca merge la Arsenal

Elmander, imprumutat de Galata la Norwich City

Osvaldo de la AS Roma la Southampton

Chiriches, de la Steaua la Tottenham

 

 

Pellegrini, antrenor la City, spune ca ar mai vrea un atacant, nefiind multumit total de optiunile sale din acest moment: Kun Aguero, Dzeko, Negredo si Jovetic, ultimul fiind accidentat

 

Manchester United, oferta de 30 milioane de euro pentru Fellaini

Arsenal, interesata de Karim Benzema si Fabio Quagliarella

«144454647»