FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Armata Romana

«134567»
Le reseau pansant09.05.2011 21:30
In al doilea razboi mondial cei care au murit nu prea au murit prin Romania pentru a apara neamu ci pentru interesele tarii exact ca si cei din Irak.

haaa, tu te auzi mai ce spui?

 

Cum poti sa zici ca soldatii nu au murit in razboi pentru apararea tarii ci pentru interesele ei? Scopul si intrarea Romaniei in razboi nu a fost ca sa luam nu stiu ce de la rusi, ci ca sa aparam integritatea si securitatea tarii, ori acum faptul ca soldatii respectivi au murit mai aroape/departe la +/- x kilometrii asta nu inseamna ca nu s-au luptat pentru apararea tarii.

 

Chiar daca pana la Stalingrad erau 2000 si ceva de km, tot apararea tarii se numea pentru ca atunci eram in razboi si se putea oricand ca inamicul sa intoarca frontul si sa vina peste noi, faptul ca razboiul nu s-a purtat pe pamantul nostru nu inseamna ca bietii soldati nu au murit pentru apararea patriei. Ma rog, o situatie bizara a facut ca luptele sa nu se poarte si pe teritoriul tarii, de fapt s-au purtat pe o mare partea a ei (Basarabia si Transilvania).

 

Interesele tarii sunt acum, cand pentru prestigiu si credibilitate internationala Romania trimite trupe gratuit intr-un teatru de razboi, pe noi nu ne ameninta nimeni acum, faptul ca trimitem trupe acolo o facem pentru ca urmarim anumite interese, dar daca nu o facem nu ne invadeaza nimeni.

 

Sa intelegem ca pentru tine apararea tarii inseamna sa se ia cu rusii de beregata la marginea Bucurestiului, ca daca o face dincolo de vama inseamna altceva.

Inciu-Ciuna09.05.2011 22:27

Doamne cat bahaos pe acest topic.

 

Le reseau,nu mai bine iti dau niste poze cu gagici ,am vazut ca pe topicul cu pron te milogeai de unu`altu` sa-ti dea poze cu tipe.

 

Poate asa te lecuiesti de aberatiile pe care le indrugi.

 

Ce e misto ca pari si convins de ce spui.E cazul sa-ti gasesti o femeie,stelista bineinteles.

 

 

dee09.05.2011 22:39
Robert: In al doilea razboi mondial cei care au murit nu prea au murit prin Romania pentru a apara neamu ci pentru interesele tarii exact ca si cei din Irak.

 

Scuza-ma Robert, insa nu poti sa pui egalitatea intre cele doua cauze, e o diferenta enorma, ca intre necesitate si facultativ, pana si interesele difera, unul e major/suprem, celalalt minor. Poti pune egalitate intre cei doi soldati, da, ambii si-au facut datoria si cel care a luptat in al doilea razboi mondial si cel care a cazut in Irak, insa titlul de erou il acorzi doar primului, datorita cauzei drepte pentru care a luptat si ce a implicatii a avut ea pentru neamul nostru. Daca tu vrei sa-i vezi ca pe niste eroi, e optiunea ta, insa pentru mine nu's.

Le reseau pansant10.05.2011 05:30
Doamne cat bahaos pe acest topic.

 

Le reseau,nu mai bine iti dau niste poze cu gagici ,am vazut ca pe topicul cu pron te milogeai de unu`altu` sa-ti dea poze cu tipe.

 

.E cazul sa-ti gasesti o femeie,stelista bineinteles.

Dispari mai de aici, nu iti e rusine sa manjesti si topicul asta cu prezenta ta dizgratioasa? acum dupa regizor de film, jurnalist, cronicar de meci esti si expert pe probleme militare. Tu chiar vrei sa poluezi toate forumurile acestui sait? Intelege ca noi stelistii suntem oameni educati, civilizati, cu facultati reale nu din alea facute la Rahova sau Jilava.

 

Asa ca te rog ca pe viitor sa ne scutesti de portia ta zilnica de prostie, ne ajunge Gigi nu mai avem nevoie si de tine.

 

Poate asa te lecuiesti de aberatiile pe care le indrugi.

 

Ce e misto ca pari si convins de ce spui

Astept cu nerabdare sa imi demontezi cuvant cu cuvant aberatiile pe care le indrug, chiar te rog sa o faci, asta daca iti mai ramane timp dupa ce scrii articole pe fcs, il bati pe Bogdan, faci niste fime.

 

 

Mihai10.05.2011 08:06

@Robert

 

Toti oamenii care lucreaza pe bani, pe un salariu, SI NU din dragoste pentru o cauza, sunt, intr-o masura mercenari.

 

Eu nu lucrez din dragoste pentru firma acolo unde o fac. Cum nici 90% dintre oameni.

 

Pe Hagi lumea il considera stelist pentru ceea a facut si declarat in afara terenului pentru Steaua. Vezi cazul "Lucescu", cand a vrut sa-i ia echipa lui Gigi, etc.

 

 

Nu poti compara razboiul de agresiune din Afganistan si irak, impotriva unor tari care NU ne-au facut nimic, cu razboiul de eliberare din 41-44. URSS si Germania ne luasera teritorii, actionasera direct impotriva noastra.

 

Acum o facem doar ca ne-au cerut-o americanii, ai caror sclavi suntem.

axl10.05.2011 10:08

Serios acuma, cine-a facut Armata si cine nu?

axl10.05.2011 10:35

Razboaiele din teatrele de operatiuni din lume fac o noua victima printre militarii romani, caporalul Catalin-Ionel Marinescu, din Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab" pierzandu-si viata in Afganistan, in urma unei explozii.

 

Romanul in varsta de numai 28 de ani a murit, marti, in jurul orei 6, in timpul desfasurarii unei misiuni de patrulare pe autostrada A1, in provincia Zabul din Afganistan, in timp ce executa cercetarea terestra a unui obiectiv, conform procedurilor.

 

Militarul a fost ranit grav in urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat si a fost transportat de urgenta cu un elicopter la Spitalul militar din baza Lagman.

 

Din nefericire, cu toate eforturile depuse de medici, militarul roman a decedat. Caporalul nu a fost casatorit.

 

Militarul va fi avansat la gradul de sublocotenent post-mortem

 

Gabriel Oprea, ministrul Apararii Nationale, a semnat un ordin prin care caporalul Catalin-Ionel Marinescu va fi avansat la gradul de sublocotenent post-mortem.

 

Ministrul Apararii Nationale a declarat ca militarul a savarsit acte de devotament exceptional in timpul executarii misiunii in teatrul de operatii din Afganistan.

 

Oprea a solicitat presedintelui Romaniei propunerea de decorare a sublocotenentului post-mortem Catalin-Ionel Marinescu cu Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler, pentru militari, cu insemn de razboi.

 

In toate unitatile militare din tara si in cele dislocate in afara teritoriului national, vor fi organizate miercuri, 11 mai, la ora 08.00, ceremonii militare si religioase, in semn de recunostinta, pretuire si deplin respect pentru militarul decedat.

 

Catalin-Ionel Marinescu este al 19-lea militar roman care si-a pierdut viata fiind in misiune in Afganistan.

 

Saptamana trecuta, un alt militar roman a cazut la datorie: caporalul Constantin-Laurentiu Lixandru, din Batalionul 26 Infanterie 'Neagoe Basarab', a murit, joi, in Provincia Zabul din Afganistan.

 

 

 

 

 

Încă un militar roman a murit in Afganistan. "Scorpionii Rosii" mai pierd un om in numai 5 zile

Autor: Oana Țepeș Greurus Cristina Botezatu

Caporalul Catalin-Ionel Marinescu, din Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab", a murit in această dimineață, in jurul orei 06.00, in Provincia Zabul, Afganistan, potrivit MApN. În urmă cu numai 5 zile, un alt militar roman și-a pierdut viața in Afganistan.

 

1 /2.

Militarul avea 28 de ani si era necasatorit.

În timpul desfășurarii unei misiuni de patrulare pe autostrada A1, militarul executa cercetarea terestră a unui obiectiv, conform procedurilor. În urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat, caporalul a fost grav ranit, fiind transportat de urgență cu un elicopter echipat MEDEVAC la Spitalul Militar din baza Lagman pentru ingrijiri medicale. Cu toate eforturile depuse de personalul medical pentru salvarea vietii sale, caporalul Marinescu a decedat.

 

Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab" ("Scorpionii Rosii") din Craiova a plecat in Afganistan in februarie 2011. Este cea de-a 12-a misiune externă a batalionului, in cei 16 ani de existență a unității craiovene. Misiunea in Afganistan a batalionului se desfășoară in perioada februarie - iulie 2011.

Ministrul apararii nationale, Gabriel Oprea, a semnat ordinul de avansare la gradul de sublocotenent post-mortem a caporalului Catalin-Ionel Marinescu.

De asemenea, ministrul apararii nationale a inaintat Presedintelui Romaniei propunerea de decorare a sublocotenentului post-mortem Catalin-Ionel Marinescu cu Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler, pentru militari, cu insemn de razboi.

Maine dimineață, de la ora 08.00, in toate unitățile militare din tară si in cele dislocate in afara teritoriului national, vor fi organizate ceremonii militare si religioase in memoria caporalului ucis.

Președintele Romaniei, Ministerul Afacerilor Externe și Ministerul Apararii Naționale au transmis condoleanțe familiei militarului mort in Afganistan.

Doi soldati romani morti in Afganistan in 5 zile

Joi, Caporalul Constantin-Laurentiu Lixandru a murit după ce a fost ranit grav in urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat, in timpul unei misiuni de patrulare. Militarul facea parte tot din Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab" si a murit in aceeasi provincie afgană Zabul.

Un alt roman, Filaret Motco, angajat civil la ONU, a fost ucis la inceputul lunii aprilie intr-un atentat terorist in Afganistan. Diplomatul roman a fost inhumat in cimitirul din localitatea natala Izvoarele Sucevei, judetul Suceava.

19 soldati romani si-au pierdut viata in misiunile externe.

Primul efectiv de militari romani a ajuns in Afganistan in iulie 2002. Cei 405 militari care au ajuns in Afganistan in 2002 au facut parte din prima prima actiune de luptă a Armatei Romane in afara frontierelor nationale după cel de-Al Doilea Razboi Mondial.

Mesajul ambasadorului SUA la Bucuresti

"Azi-dimineață am aflat cu tristete despre moartea caporalului Catalin-Ionel Marinescu, ucis la datorie ca urmare a unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat in timpul unei misiuni in Afganistan. În numele Guvernului SUA, vreau să transmit cele mai sincere condoleante familiei, prietenilor si camarazilor sai", se arată in comunicatul remis de ambasadorul american Mark H. Gitenstein.

"Caporalul Marinescu si-a realizat misiunea cu neinfricare, iar camarazii sai indeplinesc un rol crucial in lupta NATO impotriva tiraniei si extremismului din Afganistan. Statele Unite ale Americii sunt mandre că Romania este unul dintre cei mai apropiati aliati in Afganistan. Le datoram recunostință caporalului Marinescu si neinfricatilor membri ai Armatei Romane pentru curajul si abnegatia lor", se mai arată in document.

BILANȚ NEGRU

 

1.10.2010 Sergentul major Marius Florin SFECHEȘ avea 25 de ani, iar soldatul Cristian-PETRU FILIP avea 26 de ani. Ambii erau necasatoriti.

 

12.05.2010 Sergentul major LEU Sandu VALERICĂ'. Militarul, care se afla la a doua misiune in regiune, avea 31 de ani, era casatorit si avea un copil.

 

23.02.2010 Florin BĂ'DICEANU. Avea 31 de ani, era casatorit si tată al unui copil.

 

7.04.2009 IULIU-Vasile UNGURAȘ conducea o misiune de patrulare, formată din patru autovehicule Humvee, din cadrul Batalionului 21 Manevra pe autostrada A1, Kandahar - Kabul. La 20 de kilometri nord-est de Qalat, unul dintre autovehicule a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat. În urma exploziei, ofiterul si-a pierdut viata, iar alti patru militari au fost raniti.

 

3.04.2009 Petre TIBERIUS. Romanul era ofiter in Batalionul 1 Forte pentru Operatii Speciale "VULTURII", care actionează in estul Afganistanului. Avea 33 de ani, era casatorit si avea un copil. La aproximativ 80 de kilometri sud-vest de Kabul, o echipă de interventie rapidă romano-americană a actionat in sprijinul unei subunități aliate, iar romanul a fost impuscat. A fost evacuat de urgență cu un elicopter MEDEVAC, dar a decedat in timpul transportului catre spital. Petre Tiberius avea o pregatire de exceptie, fiind policalificat in parasutism, alpinism si scufundari. Capitanul era la a doua misiune a sa in zone de razboi.

 

26.02.2009 Claudiu CHIRA se afla intr-o misiune de patrulare pe Autostrada A1 (Qalat - Kabul), cand autovehiculul de tip Humvee (HMMWV) in care era a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat. În urma exploziei, sergentul major Chira, grav ranit, a primit asistență medicală la fata locului si a fost evacuat cu un elicopter MEDEVAC. Pe timpul transportului spre spitalul din Kandahar, subofiterul a decedat. Avea 30 de ani si era casatorit. Chira lucra la Ministerului Apararii Nationale din 2002.

 

31.08.2008 Sergentul major DRAGOȘ TRAIAN ALEXANDRESCU era din Campulung Muscel, judetul Arges Militarul a murit după ce TAB-ul in care acesta a trecut peste o bomba intr-o misiune de patrulare. Fratele sau, Viorel, care era militar sanitar, a fost cel care i-a acordat primul ajutor. Însă ranile au fost prea grave, iar Alexandrescu a decedat. Avea 32 de ani, era casatorit si avea doi baieti in varstă de 5 si, respectiv, 9 ani. Alti patru militari romani care se aflau in acelasi blindat au fost raniti.

 

13.06.2008 Fruntasul Claudiu Marius COVRIG a fost ucis după ce patrula sa a fost atacată de forte insurgente cu armament usor si grenade. Covrig era din Galati, avea 29 de ani si era casatorit.

 

20.03.2008 Fruntasul IONUȚ Cosmin Sandu a decedat in timpul unei misiuni de patrulare in provincia Zabul, cand autovehiculul in care se afla a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat. Sandu era din Galati, avea 29 de ani, era casatorit si avea doi copii.

 

6.10.2007 Sergentul major AUREL MARCU din Pitesti, judetul Arges si-a pierdut viata după ce TAB-ul in care se afla a fost lovit de un proiectil. Marcu, impreună cu alti colegi, incerca să ajute o patrulă americană care fusese atacată de talibani. Presedintele american de la acea vreme, George W. Bush, a transmis condoleante familiei si a laudat eroismul de care Marcu a dat dovada Militarul avea 31 de ani, era casatorit si avea o fetiță de 5 ani. Locotenentul Nicolae Grigore si fruntasul Alex Octavian Zafiu au fost raniti in timpul acestei interventii militare din provincia Zabul.

 

20.06.2006 IONEL GHEORGHIȚĂ' DRĂ'GUȘANU a fost ucis cand TAB-ul in care se afla a trecut peste un dispozitiv explozibil, cu trei zile inainte de a-și termina misiunea in Afganistan. Caporalul din Basarabi, judetul Constanta, era sanitar si facea parte din Batalionul 341 Infanterie Rechinii albi. Barbatul in varstă de 38 de ani era casatorit si avea o fetiță de 12 ani.

 

24.04.2005 Sergentul NARCIS ȘONEI, aflat intr-un TAB, a trecut peste un dispozitiv explozibil improvizat, in timpul unei misiuni de patrulare in districtul Panjawyi, provincia Kandahar. Dispozitivul a declansat detonarea munitiei din interiorul TAB-ului, iar militarul a murit. Șonei era din Tecuci, judetul Galati, si avea 26 de ani.

 

11.11.2003 Iosif SILVIU FOGORAȘI si Mihail ANTON SAMOILĂ' au fost primii militari romani ucisi in Afganistan. O coloană de transportoare blindate, ce apartinea Batalionului 151 Infanterie Razboieni si care actiona in cadrul Operatiunii ENDURING FREEDOM din Afganistan, a fost atacată cu focuri de armă automată in zona localității Spin Puldac, in apropierea granitei cu Pakistan. În urma incidentului, sergentul-major Silviu Iosif Fogorasi a fost impuscat mortal, iar sergentului major Mihail Anton Samoilă a fost ranit. Ambii se aflau pe transportorul amfibiu blindat din fruntea coloanei.

 

Subofiterul ranit a fost transportat cu un elicopter in baza de la Kandahar si supus unei interventii chirurgicale. După trei zile, organismul sergentului major Mihail Anton Samoilă a decedat pe 14 noiembrie 2003. Cei doi au fost inaintati, post-mortem, la gradul de sublocotenent, fiind decorati cu "Virtutea Militară" in grad de Cavaler, cu insemn de razboi. Iosif Silviu Fogorasi avea 32 de ani, iar Mihail Anton Samoilă 35.

Marius10.05.2011 10:39
Serios acuma, cine-a facut Armata si cine nu?

 

roby "ursulet" a facut-o, cu siguranta :D

Le reseau pansant10.05.2011 11:38
roby "ursulet" a facut-o, cu siguranta :D

de ras nu?

stix10.05.2011 13:00
Serios acuma, cine-a facut Armata si cine nu?

 

 

Eu. Una dintre cele mai mari prostii din viata mea, regret fiecare moment, cea mai mare pierdere de timp, in compania tuturor alcoolicilor si a spagarilor cu 12 clase primare ( asta in cazul cel mai fericit ), ajunsi sergenti ,,smecheri" prin Armata, abuzand in mod fregvent de functia lor, facandu-ne o gramada de mizerii si purtandu-se execrabil cu toti cei care au avut proasta inspiratie ( ca mine ) de a nu-si ,,plati" Armata. Era si o vorba tampa ,,ca nu-i barbat adevarat ala care n-a facut Armata", cea mai mare prostie si aberatie de pe lumea asta, sa fie recunoscatori toti cei care nu au fost nevoiti s-o faca, ca n-au ,,pierdut " absolut nimic, mie cel putin nu mi-a servit nimic din ceea ce am ,,invatat" pe acolo.

 

Robert Aeroth10.05.2011 14:11

Deci vina soldatilor de azi e ca sunt profesionisti si ca sunt platiti intr-o Armata moderna intr-o lume moderna si de aia cei care mor sunt mai putin eroi ca cei care au murit la Stalingrad....

 

Si atunci Romania lupta pentru interesele tarii adica de a isi recupera anumite teritorii, acum la fel lupta in irak pentru interesele tarii (ca conducatorii sunt de rahat si nu sunt capabili sa defineasca niste interese din care si castigam ceva concret nu inseamna ca e vina soldatilor sau ca cei care mor sunt mai putin curajosi sau mai putin valorosi decat altii)

 

roby "ursulet" a facut-o, cu siguranta :D

 

 

Macar daca aveai glume bune:)

dee10.05.2011 14:56

@Robert

o scoala are doi elevi eminenti, unul alege sa participe la olipiada scolara, altul se limiteaza sa faca exercitii in clasa. Primul va fi recompensat cu diplome si "onoruri" pentru ca a adus prestigiu scolii, al doilea va primi o diploma de merit la sfrasit de an, pentru rezultatele la invatatura. Cam asa e si cu soldatii, care lupta pentru cauze de IMPORTANTA diferita :D cel cazut intr-un razboi de aparare a fiintei nationale devine "erou al neamului", in timp ce celalalt, e decorat pentru faptele sale, insa nu-si castiga si acest "supranume" de erou.

Robert Aeroth10.05.2011 15:06
@Robert

o scoala are doi elevi eminenti, unul alege sa participe la olipiada scolara, altul se limiteaza sa faca exercitii in clasa. Primul va fi recompensat cu diplome si "onoruri" pentru ca a adus prestigiu scolii, al doilea va primi o diploma de merit la sfrasit de an, pentru rezultatele la invatatura. Cam asa e si cu soldatii, care lupta pentru cauze de IMPORTANTA diferita :D cel cazut intr-un razboi de aparare a fiintei nationale devine "erou al neamului", in timp ce celalalt, e decorat pentru faptele sale, insa nu-si castiga si acest "supranume" de erou.

 

Deci soldatii care au murit in al doilea razboi mondial nu sunt eroi dupa logica ta...Romania nu a intrat in razboi ca era atacata ci ca atacator alaturi de Germania, pentru niste interese nationale.(recuperarea teritoriilor luate de rusi)

Orice soldat al oricarei tari ce moare la datorie este erou.

axl10.05.2011 15:37
Orice soldat al oricarei tari ce moare la datorie este erou.

Sau o unealta.

MoWeed10.05.2011 15:46
Deci soldatii care au murit in al doilea razboi mondial nu sunt eroi dupa logica ta...Romania nu a intrat in razboi ca era atacata ci ca atacator alaturi de Germania, pentru niste interese nationale.(recuperarea teritoriilor luate de rusi)

Orice soldat al oricarei tari ce moare la datorie este erou.

Diferenta este ca in acel caz, URSS ne rapise niste teritorii, deci ne facusera ceva. Noi nu am atacat pentru niste interese politice, noi am atacat pentru a ne recupera niste teritorii. Deci soldatii care au luptat in acel razboi(la fel ca si in primul razboi mondial, cand noi am atacat primii sau in al doilea razboi balcanic, sau in razboiul de independenta) au luptat pentru intregirea tarii, pentru recuperarea unor teritorii pierdute sau rapite. Nu au mers acolo pentru o diurna mare.

 

Cei din Afganistan sau Iraq nu ne-au facut absolut nimic noua. Soldatii romani sunt acolo numai pentru satisfacerea unor interese politice.

Robert Aeroth10.05.2011 15:48
Sau o unealta.

 

Unde era radicalistul empiric :hypocrite:

Robert Aeroth10.05.2011 15:55
Diferenta este ca in acel caz, URSS ne rapise niste teritorii, deci ne facusera ceva. Noi nu am atacat pentru niste interese politice, noi am atacat pentru a ne recupera niste teritorii. Deci soldatii care au luptat in acel razboi(la fel ca si in primul razboi mondial, cand noi am atacat primii sau in al doilea razboi balcanic, sau in razboiul de independenta) au luptat pentru intregirea tarii, pentru recuperarea unor teritorii pierdute sau rapite. Nu au mers acolo pentru o diurna mare.

 

Cei din Afganistan sau Iraq nu ne-au facut absolut nimic noua. Soldatii romani sunt acolo numai pentru satisfacerea unor interese politice.

 

Cred ca traiesti intr-o lume de vis patriotica, fara suparare.

Intregirea tarii/recuperarea teritoriilor => interes national/scop politic.

prezenta in irak/pupatul in cur la americani => interes national/scop politic

 

Noi am atacat URSS nu ne-am aparat si nici nu am aparat neamul romanesc de la extinctie, atunci ii pupam in cur pe nemti si liderii nostri au fost capabili sa faca in asa fel incat sa nu luptam degeaba.

Azi liderii sunt de 2 lei un cocean si o frunza de ceapa uscata si baietii nostri lupta in Irak si Afganistan pentru ca americanii sa zica "good boy" si sa ne mangaie pe cap, dar asta nu schimba faptul ca soldatii care mor acolo mor la datorie pentru tara.

Culmea astia mai sunt si voluntari deci daca la Stalingrad erau obligati aici e pe voluntariat si tot nu sunt onorati asa cum ar trebui....ca deh doar castiga bani.

dee10.05.2011 16:03
Orice soldat al oricarei tari ce moare la datorie este erou.

sau accident/moarte la locul de munca. Daca spui ca soldatul roman care moare in Irak e erou national , (la fel cum e cel care a luptat in al doilea razboi mondial, razboiul pentru independenta etc.) de ce n-ar fi si muncitorul roman care moare la datorie (adica in timpul muncii), pe o platforma petroliera din Libia detinuta de statul roman? ala nu apare interesele statului?

Robert Aeroth10.05.2011 16:17
sau accident/moarte la locul de munca. Daca spui ca soldatul roman care moare in Irak e erou national , (la fel cum e cel care a luptat in al doilea razboi mondial, razboiul pentru independenta etc.) de ce n-ar fi si muncitorul roman care moare la datorie (adica in timpul muncii), pe o platforma petroliera din Libia detinuta de statul roman? ala nu apare interesele statului?

 

Cred ca faci o confuzie intre un accident si un razboi.

dee10.05.2011 16:19

n-am stiut ca Irakul si Afganistanul au semnat o proclamatie de razboi, chiar n-am stiut ca Romania se afla in razboi cu tarile astea. Tu faci o confuzie mult mai grava: "razboiul" impotriva terorismului e unul global, asta inseamna ca suntem in conflict deschis cu fiecare tara in parte, din cauza unor teroristi internationali?

Robert Aeroth10.05.2011 16:32
n-am stiut ca Irakul si Afganistanul au semnat o proclamatie de razboi, chiar n-am stiut ca Romania se afla in razboi cu tarile astea. Tu faci o confuzie mult mai grava: "razboiul" impotriva terorismului e unul global, asta inseamna ca suntem in conflict deschis cu fiecare tara in parte, din cauza unor teroristi internationali?

 

 

In irak se lupta impotriva insurgentilor nu a teroristilor. In afganistan se lupta contra talibanilor nu a teroristilor.

 

Teroristii sunt aia care fac acte de terorism nu aia care pun mana pe arme si isi apara tara/tribul/familia/cauza atacand soldati prin metode neconventionale(gherila).

Atat in Irak cat si in afganistan e stare de razboi. Razboi civil.

 

 

Pentru cine vrea sa stie mai multe despre terorism recomand Joseph Nye.

MoWeed10.05.2011 16:48

Intregirea tarii implica un razboi impotriva unui dusman real al Romaniei care ne rapise deja Basarabia si Bucovina de N.

Pupatul americanilor in cur presupune implicarea intr-un conflict armat in care nu avem de ce sa ne implicam.

Tu nu faci diferenta intre interesul national si interesele politice. Interesul national este si interesul meu si al tau, interesele politice sunt interesele mizeriilor astea care se numesc politicieni si pe care ii doare fix in cur de interesele nationale.

 

Erou esti cand mori sa faci ceva pentru tara ta, erou esti cand mori salvandu-l pe altul. Nu esti erou daca mori intr-un conflict in care nu aveai ce cauta, mai ales daca erai acolo pentru bani.

 

Nu spun acum ca e de blamat ce fac ei, e normal sa-si doreasca un viitor mai bun pentru familiile lor.

 

Dar nu mi-l compara pe unul care a murit intr-un conflict strain in care era prezent pentru bani cu unul care a murit aparandu-si patria, fara sa aiba vreun castig financiar din asta(ba mai mult, suportand niste conditii inumane). Erou e ala care a murit aparandu-si patria! Si i-am atacat pe URSS dupa ce ei ne rapisera niste teritorii, deci practic nu noi am fost agresorii. Noi doar am raspuns agresiunii altora. Intarziat, ce-i drept...

Robert Aeroth10.05.2011 16:55

Mo refuzi sa intelegi niste concepte...basarabia a fost cedata. Daca era razboi de aparare noi trebuia sa nu cedam basarabia si sa luptam cu urss pentru ea. Atunci era razboi de aparare.

Mai citeste odata ce am zis mai inainte. Noi am fost cat se poate de atacatori intr-un razboi in care noi ii pupam pe nemti in cur si apoi i-am pupat pe rusi.

Acum ii pupam pe americani pe degeaba, si soldatii aia au ce cauta acolo. Reprezinta Romania. In afganistan e misiune NATO deci ca membrii nato suntem acolo in irak e alta poveste suntem acolo din prostia liderilor politici dar asta nu inseamna ca soldatii care lupta acolo nu servesc tara ! Numai face confuzii de principii si concepte pe baze subiective.

 

Stai linistit ca nici pe vremea lu Stefan cel mare, motivatia celor ce luptau nu era dragostea de tara ci pur si simplu ca venea Stefan si le zicea ca le ia turcu nevasta copii si graul...si cu toate astea ei au luptat pentru tara,principat in cazul asta (indiferent de motivatia personala)

 

Asa si acum ei poate ca se afla acolo pentru motivatie personala sa isi cumpere un aragaz nou dar asta nu schimba faptul ca sunt soldati si prezenta lor acolo inseamna apararea intereselor tarii. Tara si-a luat un angajament si ei fac ce li se cere.

 

 

Deci sunt mai putin eroi ?

dee10.05.2011 18:15

am ajuns sa trimitem trupe de ocupatie in alte tari, pentru a "apara" interesele politice externe ale Romaniei ... halal eroi mai suntem. N-a spus nimeni ca oamenii aceia nu-si fac datoria, insa nu-i mai ridica la rangul de eroi ai neamului romanesc , ca doar nu lupta pentru apararea suveranitatii si independentei nationale si nici pentru garantarea securitatii poporului roman, inclusiv a nationalitatilor conlocuitoare, adica rolul Armatei Romane! Nu s-a descoperit niciun terorist in Irak, nici in Afganistan care sa atenteze la siguranta Romaniei! La ora actuala Armata Romana e dependenta de Bruxelles, fiind condusa si coordonata de ei, participand la misiuni externe impuse de NATO. Oamenii care mor in aceste misiuni, nu mor pentru tara, ci isi fac datoria fata de angajator, institutia Armatei, care la randul ei onoreaza angajamentele luate de Statul roman, asa cum si alte institutii o fac. Uite, o sa-i numesc viteji,curajosi, bravi ... (ca sunt), dar nu eroi ai neamului.

Robert Aeroth10.05.2011 18:38

Ba fix pentru garantarea securitatii Romaniei se afla acolo. :thumbsup:

«134567»