Mo refuzi sa intelegi niste concepte...basarabia a fost cedata. Daca era razboi de aparare noi trebuia sa nu cedam basarabia si sa luptam cu urss pentru ea. Atunci era razboi de aparare.
Mai citeste odata ce am zis mai inainte. Noi am fost cat se poate de atacatori intr-un razboi in care noi ii pupam pe nemti in cur si apoi i-am pupat pe rusi.
Acum ii pupam pe americani pe degeaba, si soldatii aia au ce cauta acolo. Reprezinta Romania. In afganistan e misiune NATO deci ca membrii nato suntem acolo in irak e alta poveste suntem acolo din prostia liderilor politici dar asta nu inseamna ca soldatii care lupta acolo nu servesc tara ! Numai face confuzii de principii si concepte pe baze subiective.
Stai linistit ca nici pe vremea lu Stefan cel mare, motivatia celor ce luptau nu era dragostea de tara ci pur si simplu ca venea Stefan si le zicea ca le ia turcu nevasta copii si graul...si cu toate astea ei au luptat pentru tara,principat in cazul asta (indiferent de motivatia personala)
Asa si acum ei poate ca se afla acolo pentru motivatie personala sa isi cumpere un aragaz nou dar asta nu schimba faptul ca sunt soldati si prezenta lor acolo inseamna apararea intereselor tarii. Tara si-a luat un angajament si ei fac ce li se cere.
Deci sunt mai putin eroi ?
Multe si nevrute ai scris aici. Pai Ungaria e in toate organismele internationale, la putere e un partid extremist, NU sunt in Afganistan si Irak si cu toate astea o duc bine mersi. Ba chiar mai bine ca noi. Nu mai zicem de imaginea tarii din Occident...
Sunt de acord ca Romania are nevoie de aliati, dar DE ALIATI, NU de STAPANI. Stii ce zicea americanul de origine evreo-maghiara, George friedman?
Spunea cam asa: "Romania trebuie sa invete sa fie mai periculoasa pentru a exista, sa fie un risc pentru rusi, germani si, de ce nu, americani
UE si NATO nu asigura Romaniei securitatea la care se gandea cand a vrut sa adere, de aceea Romania trebuie sa isi intareasca suveranitatea, sa‹ aiba propria politica, bazata pe urmarirea intereselor nationale".
Ca sa fii o natiune suverana e nevoie sa ai controlul asupra suveranitatii, a viitorului tau national, a puterii militare si economice pe care o ai.
Aveti un sistem financiar care nu e numai sub controlul Bruxelles-ului, ci si sub controlul italian, austriac si al altora. Chestiunea e urmatoarea: ati fost dispusi sa renunati la suveranitate in schimbul securitatii. Si intrebarea este sunteti in siguranta? Infloreste economica romaneasca?"
Robert, noi nu suntem partenerii americanilor, ci lacheii lor. Politicienii cumparati de interese externe ne-au adus in genunchi, astfel ca sa nu mai avem alta optiune. Asta e diferenta. Stii ce primim in schimbul ajutorului dat de Romania in Irak?"
Ca fostul comandant suprem al Armatei Romane, Maresalul Ion Antonescu, a fost declarat criminal de razboi la presiunea unor organizatii bine infipte in politica americana, ca ni se tin discursuri despre integrarea tiganilor,NI SE CERE VIZA, companiile americane au cumparat pe nimic activele romanesti si multe altele.
Cum poti sa spui ca argument pentru diminuarea capacitatii proprii de aparare, ca "nu se prefigureaza vreun conflict in Europa"? Si nu ma refer doar la capacitatea militara, ci tot ce inseamna razboi modern.
Pai dupa primul razboi mondial toata Europa spunea ca ala a fost ultimul...
Pai tocmai ca romanii luptau ca sa nu vina turcul sa le ia graul si copiii insemna dragostea de tara. Ca familia si pamantul pe care traiau era TARA. Plus Biserica. Ca asta nu intelege multa lume azi: tara inseamna neamurile tale, avutia ta, credinta, care trebuie aparate.
Pai nu te supara ca-ti zic, daca tu nu intelegi rolul Armatei si al Bisericii in istoria societatii romanesti, atunci chiar ca discutia cade in derizoriu. Patriotismul tau inseamna a fi in rand cu ceilalti, a sta capra cand ne-o cere stapanul. Asa gandeau si multi dintre inaintasii nostri in perioada interbelica, si cand ne-am trezit noi, era deja prea tarziu.
Pentru tine, amenintarea securitatii nationale inseamna amenintarea "tatucului" care ne apara, noi fiind niste bieti taranusi care nu sunt in stare.... Asta da mentalitate! Asa vom progresa, vom atinge noi culmi ale dezvoltarii....!
Apropo de Basarabia: cum judeci tu cine traieste mai bine? Ca avem mai multe malluri si canale de filme porno? Ziare de scandal? Poate nu au asa de multe optiuni ca tine, dar sunt mai linistiti, mai credinciosi, inca mai au traditii si bun simt. Si asta chiar o stiu de la fata locului, nu din "presa". Au si ei problemele si mafia lor, dar macar n-au manele.
Acelasi discurs si pentru Ucraina. Care oricum, e divizata in doua. Vorba lui Mo: tu preferi un stapan manierat dar nenorocit pe interior, fata de un necioplit la fel de rau, dar noi tot sclavi suntem.
@strezahuzum
Eu inteleg ca tu tii mortis sa blamezi orice e romanesc, dar doua din "argumentele" tale pentru retragerea sovietica din Romania sunt...amuzante:
-"costa mai mult sa intretii trupe in strainatate decat "acasa" ; - a costat atat de mult ca, cu doi ani inainte, au trimis doua divizii sa ocupe Ungaria, iar in 1968 sa termine treaba in Cehoslovacia...
- "nu mai era nevoie de trupe de ocupatie, tara fiind complet sub controlul PCR ; - era asa sub controlul PCR, ca partizanii au mai luptat in munti ani buni, iar pe Ogoranu l-au prins abia in anii' 70