In cazul extrem in care am putea deveni noi tinta din cauza scutului american (scenariu foarte putin probabil din punctul meu de vedere) atunci SUA si nu numai au datoria sa ne scoata din rahat, suntem parteneri NATO cu drepturi depline.
Moral au datoria sa ne scoata dar legal, adica ce prevede alianta nu au nicio datorie intrucat textul aliantei este special facut ambiguu pentru a evita angajarea gratuitaa SUA in conflicte. Sa ma explic, desi NATO este cea mai mare si putenica alianta militara a istoriei, garantiile militare ce decurg din aceasta alianta sunt cele mai mici, adica nu este obligatoriu ca statele membre sa particpe armat la conflict daca una din tari este atacata, asta este marea eroare a aliantei.
Articolul cheie al NATO este articolul 5, articol unde se spun garantiile militare/de securitate ale aliantei, numai ca textul este facut de asa natura incat sa poata fi interpretat TOTAL diferit, adica o tara sa poata refuza participarea militar.
Redau mai jos articolul respectiv, textul este traducerea oficiala a tratatului asa cum il gasim pe saitul Ministerului de externe,
Parile convin ca un atac armat impotriva uneia sau mai multora dintre ele, in
Europa sau in America de Nord, va fi considerat un atac impotriva tuturor si, in
consecinta, sunt de acord ca, daca are loc asemenea atac armat, fiecare dintre
ele, in exercitarea dreptului la auto-aprare individual sau colectiv recunoscut
prin Articolul 51 din Carta Naiunilor Unite, va sprijini Partea sau Parile atacate
prin efectuarea imediat, individual sau de comun acord cu celelalte Parti, a
oricrei actiuni pe care o considera necesara, inclusiv folosirea fotrei armate,
pentru restabilirea si meninerea securitii zonei nord-atlantice.
aici gasim textul original al aliantei,
http://www.nato.int/cps/en/natolive/official_texts_17120.htm
Partea bolduita, reprezinta scaparea tratatului, adica el nu obliga statele sa ia nicio masura, de exemplu in cazul unui atac asupra Romaniei SUA considera necesar ca pentru a ajuta tara noastra este necesar sa trimita 2 navete de cola, ala este tot ajutorul lor, SUA crede ca de aia avem nevoie sa menintem securitatea.
Ceea ce vreau sa spun este ca tratatul nu te obliga la nimic si nu iti garanteaza nimic, ori asta face ca Romania sa nu fie 100% acoperita, sa stea la mila vointei presedintelui si congresului SUA. Faptul ca suntem atacati nu inseamna ca automat SUA ne va lua apararea si ca vom lupta impreuna pentru respingerea inamicului.
Faptul ca vor sa o faca e alta treaba, eu vorbeam strict doar de partea juridica, de ceea ce s-au angajat sa faca. Poate o sa intru o data in detalii despre NATO, oricum asa ca informatie de final va spun ca mai exista o alianta militara mult mai puternica decat garantiile NATO. Ea se afla in Europa cuprinde 10 state UE si se cheama UEO (Uniunea Europei Occidentale).
Tratatul fondator al acestei aliantei prevede cele mai puternice garantii si obligatii militare posibile pentru membrii aliantei. Aici, spre deosebire de NATO unde fiecare stat este lasat liber, aici fiecare membru este OBLIGAT sa intervina in conflict.
Citez din articolul IV al aliantei, (cum Romania nu este parte textul il redau in engleza, sper ca il intelege toata lumea):
If any of the High Contracting Parties should be the object of an armed attack in Europe, the other High Contracting Parties will, in accordance with the provisions of Article 51 of the Charter of the United Nations, afford the Party so attacked all the military and other aid and assistance in their power.
Vedem clar ca aici fiecare stat trebuie sa participe cu toate mijloacele militare, cu ajutoare si asistenta de care sunt capabile/de care dispun.
Ca ultima informatie va spun ca textul fondator UEO este cunoscut sub numele de Tratatul de la Bruxelles (semnat la 17 martie 1948) si modificat ulterior o data cu intrarea Germaniei in alianta.
Tratatul_NATO_MAE.pdf