FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Armata Romana

«12347»
dee15.12.2010 06:15
" Tara " are nevoie de voi ! Pregatiti-va pentru sacrificiul suprem ! Si nu uitati ca sa va incheiati si polita de asigurare !

 

Cunosc si eu o asistenta medicala care a plecat in Irak si n-a facut-o pentru ca a pus botu'  la tara are nevoie de voi, ci a facut-o pentru bunastarea propriei familii. Toti gandesc la fel, nu-i mai suspecta de naivitate.Sute de cadre medicale se inghesuie sa plece la munca in strainatate pentru a-si asigura un trai mai bun, de ce nu ar face si militarii profesionisti la fel ? nu asta le e jobul? sa asigure securitatea in teatrele de operatiuni? nu ei fac un deserviciu Romaniei, ci cei care i-au trimis acolo, ei doar speculeaza o oportunitate. E adevarat ca unii mai si mor , insa riscul face parte din meseria asta; nu sunt eroi sau martiri ai neamului, doar nu-si pierd viata pentru tara asta, ci deservesc interesele altora. E oarecum similar cu moartea unui muncitor pe un santier de constructie, deci deces la locul de munca sau accident de munca (depinde de caz). Eroi sunt bunicii nostri care au cazut pe front. Erou e si bunicu' care a supravietuit, dupa ce a prins 7 ani de Armata ('38-'40- stagiu militar, '40-'45- batalii pana-n Odessa si inapoi pana-n muntii Tatra)

Robert Aeroth15.12.2010 09:57

@ dee arma nucleara ? :))))))))))))))))))) noi in 3 ani nu o sa mai avem flota de avioane de vanatoare, noi avem 2 frigate prapadite care sunt cu muuuult depasite , noi avem un tanc romanesc construit pe sasiul t55 sovietic , baietii nostri in irak nu aveau transportoare adecvate si au trebuit americanii sa ne puna la dispozitie cateva vehicule gratis , anti-aeriana noastra se rezuma la cateva rachete sol aer antice si cateva tunuri autopropulsate sol aer de joasa inaltime ghepard.

Singurul nostru atu este pregatirea cadrelor militare. Din cate am inteles anul care vine o sa avem 0,6 % din buget alocat mapn deci nu prea vad cum am putea noi sa construim instalatii nucleare sa cumparam niste plutoniu & uraniu si desigur sa il si intretinem ( ca acolo nu merge cu peticit ) si chiar daca facem asta mai ramane problema rachetelor care sunt al naibi de scumpe :) desigur asta daca nu transforma astia fabrica de la Cugir in fabrica de icbm-uri:)))

 

 

@lsd prietene incearca sa faci odata diferenta intre un militar de cariera si un politician. pentru militar nu conteaza cine e politicianul (ales de popor) conteaza doar sa indeplineasca ordinul sau tu crezi ca viata de militar e floare la ureche si o misiune in afganistan e tabara de vara? dupa ce ca sunt foarte prost platiti si complet inadecvat echipati mai dam si noi in ei ca deh executa ordinele lu base.....trist

Robert Aeroth15.12.2010 10:07

La problema Georgia hmm Georgia era inca in procesul de aderare la nato nu era in nato deci articolul 5 nu se putea aplica:). Dupa interventia Rusiei in Georgia , nato a anuntat ca renunta la ukraina si georgia din motive lesne de inteles. UE a lasat ciocu mic pentru ca sunt la mana gazelor rusesti si SUA a trimis nava amiral in marea negra doar asa ca sa faca bush pe duru si cam atat. Era NEVOIE de acel razboi si a convenit tuturor taberelor daca va uitati atent la ce echipament militar au folosti rusii in 5 zile o sa aveti un soc...numai tehnica si echipamente total si complet invechite, trebuiau sa scape de ele nu? si desigur tarile din vest trebuiau sa mai vanda niste armament georgiei care imediat dupa razboi avea Armata in ruina :)

 

bun acum despre faza ca nato nu isi permite sa nu actioneze=)))))))

frate nato este la fel ca onu . de cate ori s-a incalcat carta onu in ultimii 20 de ani?

razboiul din irak este fara acordul consiliului de securitate deci hmm onu s-a dovedit a fi un mare fake. Din cate se observa pe scena internationala UE deja incepe sa se descotoroseasca de sua si inclina balanta spre rusia.

numai spun ca nato a cerut ajutorul rusiei pentru problema afganistan pentru ca deh rusi au deja niste experienta acumulata in afganistan si le pot logistica aliatilor.

Romania in caz de un razboi cu o super putere va primi de la nato fix multa mu...incurajare:)

 

 

 

p.s. cine crede ca suntem asa de superiori ungurilor ca echipamente guess again aia au 14 jas 39 gripen din 2001 noi inca ne chinuim pe mig 21 lancer si ca sa fiu complet corect mig 21 lancer e reconditionat de israel (stiu ca se vor ataca unii dar asta e situatia nu vise fanteziste despre miscari nationaliste si falfait 2 steaguri pe la alba iulia sau fugarit unguri prin Cluj ! Get Real ! )

sabin130715.12.2010 10:39
diferenta intre un militar de cariera si un politician. pentru militar nu conteaza cine e politicianul (ales de popor) conteaza doar sa indeplineasca ordinul sau tu crezi ca viata de militar e floare la ureche si o misiune in afganistan e tabara de vara? dupa ce ca sunt foarte prost platiti si complet inadecvat echipati mai dam si noi in ei ca deh executa ordinele lu base.....trist

Pai tocmai pentru ca acum nu e obligatoriu serviciul militar, si se poate spune ca stiu le ce se expun cand isi aleg cariera asta. Bineinteles ca e trist ca mor din cauza echiparii slabe, la fel cum e trist ca se moare in alte locuri de munca "datorita" iresponsabilitatii celor care ar trebui sa raspunda, insa nu in sensul de martiri. Poate sunt eu pe langa subiect, dar cand stiu ca Armata e echipata in halul asta, ca Basescu e seful suprem al Armatei, si ca Romania nu are absolut nici un interes in Afganistan, singurul lucru care m-ar motiva sa plec pe front ar fi de natura financiara.

Robert Aeroth15.12.2010 12:21

Ok in primul rand Afganistan e misiune NATO deci ca stat membru NATO trebuie sa participam.

 

Faptul ca isi aleg cariera de militar nu poate sa fie o alegere financiara ( sa fim seriosi salariile sunt jalnice si la 40 si ceva de ani pa si fara nici o calificare pentru alta meserie) asa ca ar trebui macar respectati mai mult cei care fac asta. Sa nu uitam totusi ca din cauza ca Armata sta 24/24 si 7/7 de veghe asupra minunatului popor roman nu vorbim noi acum maghiara sau rusa:). Nu exagerez deloc fix asta este atributia nr 1 a armatei in orice stat.

Adrian15.12.2010 12:42

Deci tu zici ca tarile NATO nu ar riposta de teama unui atac nuclear daca Rusia ar ataca un membru NATO. Dar atunci trebuie sa te intreb si eu, de ce ar ataca Rusia o tara membra NATO? Lor nu le e frica de un atac nuclear? Sau treburile astea merg intr-un singur sens?

 

De cand e georgia membra NATO? Partener? Nici atat. Plus ca acolo sunt niste treburi mai speciale, cu separatistii aia. Ar fi culmea sa se bage NATO in problema aia cand Rusia nu s-a bagat in problema Kosovo.

 

Daaaaaa

 

In cazul in care o tara puternica din punct de vedere militar(cum ar fi Rusia) ar ataca Romania, sigur tarile NATO ar risca un razboi de dragul nostru. Sigur ar risca sa intervina intr-un conflict care nu i-ar afecta, ar risca distrugerile aduse de un razboi modern pentru un partener care, in afara de pozitia strategica, nu aduce nici un plus aliantei.

 

De altfel si-au si aparat partenerul strategic Georgia impotriva Rusiei acum vreun an si ceva...

Robert Aeroth15.12.2010 12:47

Rusia a facut ce tot face america de 20 de ani si-a protejat cetatenii de dincolo de granitele ei. ceva ce poate si face in transnistria. Daca Romaniei ii vin idei de unificare...Rusia isi poate proteja cetatenii aflati acolo si o va si face:)

Ok daca tu crezi ca sua sau puterile europene vor intra intr-un conflict armat (numai zic nuclear) cu Rusia pentru Romania.......

 

Rusia daca nu sti face parte din noul scut anti-racheta :D si este noul PARTENER NATO deci nato nu face nimic fara sa se consulte cu rusia....si uite cum rusia are un cuvant mai greu de spus in nato decat Romania:) noi suntem doar niste catelusi care facem ce ni se spune...uita-te la polonezi si ei au realizat ca au nevoie de rusia si au declarat oficial ca trecutul numai conteaza si ca trebuie sa existe o noua relatie cu rusia ..... Romani ce fac? stam cu gandu ca ne apara nato:))))

 

 

Cu exemplul irak ti-am demonstrat ca onu sa dovedit a fi un mare fake. Asa si nato pusa intr-o situatie de genul sunt absolut sigur ca isi va demonstra lapsusurile :)

Adrian15.12.2010 12:53

Stai calm ca nici Rusia nu intra intr-un conflict cu nimeni pentru Romania. Nimeni nu intra in conflict cu nimeni pentru Romania. Nu avem chiar nimic ce sa le trebuiasca altora. Suntem o tara mica, saraca, o "investitie" proasta. Ce tinta strategica poate fi si Romania?! Din pacate unii de pe aici vad doar razboaie, cuceriri, spioni, conspiratii. Dupa cum am mai zis, nu cred ca mai trebuie sa treaca multi ani pana cand Rusia va deveni membru NATO.

 

Sunt curios ce vor face atunci comunistofobii. Probabil vor innebuni.

sabin130715.12.2010 12:59
Dupa cum am mai zis, nu cred ca mai trebuie sa treaca multi ani pana cand Rusia va deveni membru NATO.

 

Sunt curios ce vor face atunci comunistofobii. Probabil vor innebuni.

Ce vrei sa spui, ca NATO sunt diametral opusi comunismului, si ca SUA + Vestul Europei sunt straine de aceasta mizerie cu pretentie de ideologie, si ca eventuala intrare a Rusiei in NATO ar veni ca o dezamagire extrema pentru cei care nu puteau concepe o astfel de alianta? NATO e o porcarie mai cosmetizata, asa cum trebuie sa fie mizeriile in ziua de azi.

Robert Aeroth15.12.2010 13:15
Stai calm ca nici Rusia nu intra intr-un conflict cu nimeni pentru Romania. Nimeni nu intra in conflict cu nimeni pentru Romania. Nu avem chiar nimic ce sa le trebuiasca altora. Suntem o tara mica, saraca, o "investitie" proasta. Ce tinta strategica poate fi si Romania?! Din pacate unii de pe aici vad doar razboaie, cuceriri, spioni, conspiratii. Dupa cum am mai zis, nu cred ca mai trebuie sa treaca multi ani pana cand Rusia va deveni membru NATO.

 

Sunt curios ce vor face atunci comunistofobii. Probabil vor innebuni.

Avem deschidere la marea neagra, petrol, minereuri de carbune fier si aur. pozitie geostrategica pentru orientul mijlociu(motivul intrari in nato) daca avem noroc o sa treaca pe la noi o conducta cu gaze naturale din marea caspica implicit devenim obiectiv strategic pentru UE si Rusia. Suntem vecini cu Turcia o putere regionala care va deveni pe viitor o tara extrem de importanta. Niciodata nu ai de unde sa sti ce interese pot aparea pentru o putere sau alta :)

 

 

 

 

 

"sunt prima linie de atac si ultima linie de aparare a noastra si a voastra, dragi cititori, impotriva clanurilor de mafioti si gastilor de infractori care colcaie in Romania.

sunt pionii permanent bagati la sacrificiu pe tabla de sah a unui minister mult prea politizat.

sunt cei care-si fac meseria pentru un salariu infect, cit jumatate din cel al femeii de serviciu angajata intr-o banca. Dar o fac bine si o fac fara retinere, muncind 36 de ore din 48. Pentru ca iubesc ceea ce fac.

sunt cei mereu singuri, fiindca prea putine sunt femeile care inteleg si accepta.

sunt "mascatii".

 

Iar dincolo de cagule sunt chipuri, sunt nume, sunt simtiri si sunt destine. Despre asta vom vorbi in continuare.

 

Cazul pe care vi-l vom prezenta poate nu este unic, dar absurdul si raul prin care a evoluat il face sa fie unul emblematic pentru tragica situatie in care se afla astazi MAI. Ne-am aplecat asupra lui nu numai la solicitarea disperata a protagonistilor, cit si pentru potentialul urias pe care il ofera: schimbarea de mentalitate intr-o institutie a sistemului national de securitate.

Vom explica pe parcurs. Deocamdata sa vedem personajele.

 

Pe de o parte:

 

Politistii PAȘCA LIVIU Ioan, CUTEANU Valentin, PAP ATTILA si PINTEA Marius, angajati ai Serviciului de Interventie Rapida, IPJ Satu Mare

- toti au mai bine de 10 ani experienta in Politie, toti aveau (pina la evenimentele ce urmeaza sa vi le prezentam) dosare de cadre impecabile si toti aveau calificativele profesionale anuale "Foarte Bun"; de asemenea, toti sunt cunoscuti pentru cumpatarea de care au dat dovada in toate misiunile in care au fost trimisi. Nu in ultimul rind, am fost cu adevarat impresionati, in urma dialogului cu unul dintre cei patru, de maniera impecabila, echilibrata si rationala in care acesta a stiut sa expuna faptele si sa-si sustina cauza, cu un vocabular din care multi sefi din MAI ar invata cuvinte noi.

 

Fost sef al Serviciului Transporturi Calatori din cadrul Regionalei CF Cluj, DARGAU Marius

 

Fost sef al Biroului Judetean de Politie Transporturi Feroviare, Siguranta Publica si Protectia Calatorilor - Satu Mare, CODREANU VIOREL

 

Sindicatul National al Politistilor si Personalului Contractual, filiala Satu Mare

- a acordat asistenta financiara politistilor si a fost alaturi de acestia ori de cite ori a fost nevoie.

 

 

Pe de alta parte:

 

Fost politist, Biroul Judetean de Politie ransporturi Feroviare, Siguranta Publica si Protectia Calatorilor - Satu Mare, MATEI MARGARIT

- reclamagiu de meserie, neadaptat, violent; dat afara din politie, a esuat prin PRM o scurta perioada de timp;

Plutonierul in rezerva Matei Margarit Viorel, nascut la 14.04.1973 (...), in urma absolvirii Scolii de Subofiteri de Politie Slatina, a fost avansat in gradul de sergent major si repartizat la Serviciul Judetean Satu-Mare al Politiei Transporturi, pana in anul 2004 fiind numit in diferite functii la Halmeu, Carei si Satu-Mare. Activitatea desfasurata in aceasta perioada a fost evaluata anual, cu urmatoarele calificative: 1996 - bun; 1997 - bun; 1998 - corespunzator; 1999 - mediocru; 2000- corespunzator; 2001 - bun; 2002 - bun; 2003 - nesatisfacator. A fost recompensat o singura data cu premiu in bani si sanctionat disciplinar de 5 ori. La 29 ianuarie 2004, in urma acordarii calificativului nesatisfacator, i-au incetat raporturile de serviciu cu unitatea noastra, conform art. 69, lit. h din Legea 360/2002, completata cu OUG 89/2003 privind statutul politistului." (IPJ Satu Mare, februarie 2004)

 

Procuror Sasa Cercel, Parchetul de pe linga Curtea de Apel Oradea

- acuzata in repetate rinduri de abuz in serviciu, folosirea repetata a unui limbaj de mahala, atitudine ostila fata de politisti; aflata nu o data la un pas de a fi data afara din magistratura (Google va poate lamuri); pina la urma fost trimisa la plimbare, afara din activitate, in urma unui raport concludent semnat de DGIPI.

"Nu este pentru prima data cind Seful Politiei bihorene (n.n. Liviu Popa, actualul sef al Politiei Romane) critica solutia de trimitere in judecata adoptata de procurorii Parchetului Curtii de Apel Oradea in dosarele politistilor salontani. Intr-o conferinta de presa sustinuta anul trecut, comisarul sef a catalogat-o pe procuroarea Sasa Cercel, cea care a intocmit rechizitoriile, ca fiind bolnava psihic, si arata ca problemele ei psihice sunt dovedite cu acte in regula De asemenea, seful Politiei i-a acuzat pe sefii procuroarei ca s-au folosit de minciuni pentru a stramuta procesele de la Oradea, deoarece s-au trezit in curu' gol si fara probe la proces."

 

 

Articol luat de pe alt site despre situatia instituriilor in tara asta.

MoWeed15.12.2010 13:17

NATO o sa fie la fel de eficent ca si ONU, adica nu va interveni decat in momentul in care vreuna din tarile puternice va avea vreun interes in asta.

 

@Robert. Iraq nu este singurul exemplu. Masacrul de la Sebrenica, din Bosnia a fost facut sub ochii fortelor olandeze ale ONU, la fel si in Rwanda.

 

@Adrian. Ca intimidare, normal ca faptul ca suntem membri NATO este un plus. Dar fii tu sigur ca, in cazul in care vreun stat trece peste si se decide sa ne atace, n-o sa ne ajute nimeni.

 

dee15.12.2010 13:21

Nu au nevoie rusii sa intre in NATO, le-ar aduce numai obligatii, pentru ei e mai bine un pact continental de securitate colectiva. Mai degraba intra la gramada state mici, care se doteaza obligatoriu cu armament de la americani (doar trebuie sa-si asume niste obligatii) , revitalizand industria americana de armament. Mai speculeaza un conflict pentru a-si testa niste arme, intervin in altele chiar daca n-au dreptul de a o face ( cum a fost in Iugoslavia, cand n-a fost atacat niciun membru NATO) si viata merge mai departe :-)

Robert Aeroth15.12.2010 13:39

Eh uite ca dee a spus ceva f frumos si tin sa o completez :D

In caz ca sua va pune niste conditii mai aiurea in participarea Rusiei la scutul anti-racheta ( si sunt convins 99% sigur ca va pune ) ,presedintele medvedev a declarat ca Rusia va trece la o cursa a inarmarilor implicit economiile rusiei si americii isi mai revin si mai ataca niste state prapadite gen afganistan / georgia si cei bogati raman cei bogati...ca prea au inceput sa vina din urma UE,China,India,Brazilia. ehee si uite cum se invarte lumea:)

Robert Aeroth04.01.2011 21:15

n cartea sa, "Retragerea statului. Difuziunea puterii in economia mondiala", Susan Strange sugereaza ca puterea va trece de la state la corporatii. Statele prabusite nu mai sunt in stare sa-si indeplineasca functiile de baza − securitatea, guvernarea, educatia − de obicei din cauza coruptiei, a violentei unor fractiuni sau a saraciei extreme.

Romania, in prezent, este slabita prin reorganizarea si modernizarea structurilor sale, macinata de tensiunile dintre diversele grupuri etnice sau religioase din interior, agresata de catre piata libera, cu granitele desfiintate si populatia dezinteresata de viata politica.

 

Chiar daca, cel putin pentru moment, statul se va mentine ca entitate, el va fi, in ansamblu, o forma fara fond. Statul roman este in pericol.

 

Daca este asa, atunci trebuie formulate cel putin doua intrebari: Ce punem in loc?; Cine are interes ca statul national sa dispara?

 

In primul rand, societatea romaneasca este inca marcata de consecintele managementului defectuos al procesului tranzitiei economice si sociale, de urmarile crizei economice si politice care au condus la diminuarea autoritatii si eficientei institutiilor publice si au afectat coeziunea civica si echilibrul social.

 

In al doilea rand, adaptarea lenta a sistemului ordinii publice si securitatii nationale la noile forme de combatere a criminalitatii din ce in ce mai agresive, precum si unele deficiente din justitie au generat scaderea inacceptabila a nivelului de siguranta a cetateanului.

 

In plus, perimarea notiunilor de tara, natiune, patrie si patriotism, distrugerea economiei nationale prin falimentarea fabricilor, uzinelor, firmelor de productie, incurajarea excesiva a consumului, reducerea draconica a efectivelor structurilor de securitate, extinderea rapida a coruptiei la toate nivelurile, falimentarea educatiei, toate acestea duc la scaderea autoritatii statale si, incet, incet, la disparitia statului.

 

Spre exemplu, efectivele din Armata s-au redus de la aproximativ 400.000 de militari, cati erau pana in '89, la circa 75.000 de functii militare, astazi, si urmeaza ca pana in anul 2015 sa se ajunga la numai 45.000 de militari.

 

De asemenea, fortele din structurile de informatii si cele din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor, precum si din alte agentii si institutii ale statului, se vor reduce, incepand din luna ianuarie 2011, cu aproximativ 25%-30%.

 

Tot astfel, functiile didactice din educatie s-au redus cu aproximativ 30.000, in anul 2009 si cu circa 10.000, in anul 2010.

 

In concluzie, exista pericolul ca acest concept, statul, sa fie subminat de interesele economice ale corporatiilor.

 

Cu toate acestea, desi pare de neacceptat, sunt voci care sustin ca procesul de conservare nationala va fi sustinut de unele grupuri de minoritati etnice sau nationale care vor actiona prin programme sociale, pe scara larga, prin finantarea diferitelor asociatii si fundatii.

 

Pentru toate acestea, sa fie de vina blestemata de globalizare, mistificata secularizare sau maladia inceputului de mileniu III, asa-zisa criza economica mondiala sau niciuna dintre acestea, ci, pur si simplu, noi romanii ne batem singuri cuie in talpa.

Alexandru H.04.01.2011 21:38

:))

 

Ai si tu niste lecturi... daca ai ajuns sa deplangi moartea unei constructii handicapate denumita stat roman, e grav...

Robert Aeroth05.01.2011 19:44

Eu plang doar moartea Armatei Romane. Statul poate sa imi suga ....

 

Tu cum te-ai simtii dupa ani de Armata sa fi dat ajungi somer? Avand in vedere ca nu ai nici o specializare in nici o meserie civila. Super nu?

Ai auzit de militarii romani cu contract ? Aia lasati la vatra la 40 de ani fara nici un sprijin...

Alexandru H.05.01.2011 20:56

hmmm...

Robert Aeroth06.01.2011 20:51
dinuite07.03.2011 05:58
Robert Aeroth07.03.2011 12:46
?

 

Statele Unite vor pune la dispozitia Armatei Romane 60 de vehicule blindate tip MRAP (Mine Resistant Ambush Protected - cu protectie impotriva minelor). Masinile blindate vor fi trimise militarilor romani din Afganistan. Primele 40 de masini MRAP vor ajunge in Afganistan in cateva zile, iar celelalte sunt asteptate in toamna acestui an.

 

Militarii romani au deja in dotare automobile usor blindate de tip Humvee, de fabricatie americana dar vehiculele MRAP sunt superioare din punctul de vedere al blindajului si au, ca element specific, protectia impotriva dispozitivelor explozive ingropate in sol " inclusiv a celor artizanale, frecvent folosite in Afganistan.

 

Masinile blindate oferite militarilor romani sunt o variantă a vehiculelor MaxxPro, menite să reduca numarul de raniti si să asigure supravietuirea lor in urma exploziilor minelor, a dispozitivelor explozibile improvizate si a atacurilor cu armament de calibru mic. Este posibil ca masinile oferite militarilor romani să facă parte dintr-un contract mai amplu, de 1.050 de masini MRAP, contract atribuit de Guvernul SUA firmei americane Navistar. Valoarea totală a contractului ar fi de 752 milioane de dolari, iar 80 de masini MRAP, livrate de-a lungul anului 2010, ar costa 61 de milioane de dolari.

 

Ideea utilizarii de catre militarii romani a vehiculelor tip MRAP, puse la dispozitie de catre SUA, a fost discutată si la intalnirea avută in Afganistan, la 4 martie 2010, de presedintele Traian Basescu si ministrul Apararii, Gabriel Oprea, cu seful trupelor ISAF, generalul american Stanley McCrystal. Ulterior, presedintele Obama l-a demis pe generalul McCrystal din functia de comandant al ISAF. În locul lui a fost numit generalul David Petraeus.

Cu prilejul audierii sale in Senatul american, necesară inainte de a primi comanda ISAF, generalul Petraeus a declarat că nu se opune planului de retragere a trupelor SUA din Afganistan, incepand cu luna iulie 2011, dar a recomandat amanarea acestui plan pană la momentul in care mediul politic si de securitate vor permite preluarea controlului in Afganistan de catre Armata si Politia locala

 

Consiliul Suprem de Aparare a Țării a aprobat prezenta militarilor romani in Afganistan, alaturi de militarii americani, pană in anul 2011. În prezent Romania are in Afganistan 1.757 de militari, iar numarul acestora va ajunge, pană in luna septembrie 2010, la 1.800 de oameni

Stanici05.05.2011 06:13

Bai, despre scutul ala antiracheta, ce ziceti? Ca eu sunt in offside rau la fazele astea, total pe dinafara.

Le reseau pansant05.05.2011 15:30
Bai, despre scutul ala antiracheta, ce ziceti? Ca eu sunt in offside rau la fazele astea, total pe dinafara.

 

Hai sa iti spun eu cateva lucruri asa mai pe scurt.

 

In primul rand ca scutul antiracheta este destinat sa apere DOAR/EXCLUSIV, trupele SUA din Romania si teritoriul SUA, atat si nimic mai mult.

 

Deci, scutul asta nu este destinat sa apere tot teritoriul tarii ci doar acele parti unde sunt dislocate trupe americane, si o alta parte din tara noastra care se interpune geografic pe directia posibila a traiectoriei unei rachete balistice lansata din zona Golfului spre SUA.

 

II. Rachetele astea, contrar unei opinii generale proaste nu sunt nici de atac nici de aparare, sunt niste rachete speciale de ultima speciala denumite de neutralizare, rolul lor fiind interceptarea si distrugerea rachetei inamice, nu bombardarea unor tinte/tarii.

 

E simpla alegerea asta pentru ca se presupune ca o racheta inamica este ff distructiva (sa zicem ca poate sa iti distruga complet un oras de 2 mil de locuitori), ori daca tu trimiti acelasi tip de racheta pentru a o intercepta atunci tu nu faci decat sa te bombardezi de doua ori (racheta vrasmasa si a ta), de aceea trebuie ca tu sa neutralizezi racheta vrasmasa in alt mod.

 

III. Ori exact modul asta de neutralizare e important intrucat racheta trimisa spre a neutraliza racheta vrasmasa este conceputa de asa maniera incat sa induca rachetei vrasmase efectul de tinta, facand astfel ca racheta inamica sa explodeze in aer reducand (dar nu eliminand) pagubele.

 

IV. Instalarea bazelor militare si a radarelor are o logica simpla, ele urmeaza amplasarea in spatiul de aparat oferit de rachete intrucat tot acest scut este descris de conul format zona maxima care trebuie aparata (in cazul de fata frontierele SUA) si zona maxima de posibil atac la care se corectiile angulare datorate miscarii de rotie a Pamantului.

 

Ma explic in harta de mai jos, harta este facuta de mine deci explicatiile sunt asa de principiu fara o mare valoare stiintifica. Ceea ce am facut cu albastru reprezinta zona de protectie a SUA, adica in albastru nu trebuie sa fie niciun inamic pentru a pastra integritatea SUA, doar ca din cauza miscarilor pamantului real/in spatiu aceliasi distanta corespunde partii cu rosu, adica securitatea SUA este asigurata controland rosu, ori in acest caz o mare parte din teritoriul tarii intra automat in raza scutului american, implicit si teritoriul nostru trebuie asigurat.

 

In linii mari cam asta este ideea scutului, dar ceea ce trebuie sa retineti este ca scutul nu este destinat sa protejeze Romania ci SUA. Si partea si mai interesanta nu Romania o sa aibe control asupra sistemului, indiferent de ce mint prostii prin presa, niciodata in istoria SUA un echipament militar american nu a fost administrat de vreun aliat, niciodata un soldat american nu a fost sub comanda altui sef/general strain, deci soldatul american e comandat EXCLUSIV de militari americani. Nu o sa il vedeti voi pe basescu dand ordine armatei si soldatului american.

 

De altfel nici fortele NATO din Europa nu sunt conduse de europeni intotdeauna e prezent un general american.

 

harta_balistic.jpg

Robert Aeroth05.05.2011 16:37

Pur ca detalii tehnice scutul anti-racheta american are 2 niveluri unul ce opreste icmb-ul in spatiu cosmic (thaad) si unul pentru rachete balistice mai mici si de raze mai scurte precum (scud, topol m etc) arhicunoscutul sistem PATRIOT.

 

 

Desi americanii sustin ca ambele sisteme sunt operationale, in primul razboi din golf rata de succes a patriotului detasat in Israel pentru a opri rachetele SCUD lansate din Irak a fost de una din vreo 40 si ceva....desigur ca sistemul anti-racheta a mai evoluat considerabil de atunci dar doar asa ca idee, si rachetele rusesti au evoluat:).

 

De asemenea Rusia mereu a sustinut ca deja are rachete ce pot trece de sistemul anti-racheta american de dinainte ca sistemul sa fie complet operational.(vestita RS-24)

dee06.05.2011 06:16
LRP: In primul rand ca scutul antiracheta este destinat sa apere DOAR/EXCLUSIV, trupele SUA din Romania si teritoriul SUA, atat si nimic mai mult.

 

ar fi bine sa se limiteze la sistemul defensiv, insa in inocenta si ignoranta mea ma intreb: daca tot avem rampele de lansare a rachetelor, cine-mi garanteaza mie ca americanii nu schimba capul rachetei cu alta ogiva si racheta de interceptare devine una ofensiva? daca lucrurile se precipita intre amicii lor israelieni si iranieni, parca-i si vad": "ia sa le dam la iranieni un bobarnac ....zbannng o racheta. Iranienii: Allah Akbar! zbannng una nucleara inapoi". Pare destul de simplu sa treci de la defensiva la ofensiva sau ma insel? :cool: lumineaza-ma si pe mine in privinta asta.

Stanici06.05.2011 07:15

Dee, pai de ce crezi ca statul aloca bani pentru construirea bisericilor? In caz de "alah akbar", sa ne apere Dumnezeu :D .

«12347»