Stai calm ca nici Rusia nu intra intr-un conflict cu nimeni pentru Romania. Nimeni nu intra in conflict cu nimeni pentru Romania. Nu avem chiar nimic ce sa le trebuiasca altora. Suntem o tara mica, saraca, o "investitie" proasta. Ce tinta strategica poate fi si Romania?! Din pacate unii de pe aici vad doar razboaie, cuceriri, spioni, conspiratii. Dupa cum am mai zis, nu cred ca mai trebuie sa treaca multi ani pana cand Rusia va deveni membru NATO.
Sunt curios ce vor face atunci comunistofobii. Probabil vor innebuni.
Avem deschidere la marea neagra, petrol, minereuri de carbune fier si aur. pozitie geostrategica pentru orientul mijlociu(motivul intrari in nato) daca avem noroc o sa treaca pe la noi o conducta cu gaze naturale din marea caspica implicit devenim obiectiv strategic pentru UE si Rusia. Suntem vecini cu Turcia o putere regionala care va deveni pe viitor o tara extrem de importanta. Niciodata nu ai de unde sa sti ce interese pot aparea pentru o putere sau alta 
"sunt prima linie de atac si ultima linie de aparare a noastra si a voastra, dragi cititori, impotriva clanurilor de mafioti si gastilor de infractori care colcaie in Romania.
sunt pionii permanent bagati la sacrificiu pe tabla de sah a unui minister mult prea politizat.
sunt cei care-si fac meseria pentru un salariu infect, cit jumatate din cel al femeii de serviciu angajata intr-o banca. Dar o fac bine si o fac fara retinere, muncind 36 de ore din 48. Pentru ca iubesc ceea ce fac.
sunt cei mereu singuri, fiindca prea putine sunt femeile care inteleg si accepta.
sunt "mascatii".
Iar dincolo de cagule sunt chipuri, sunt nume, sunt simtiri si sunt destine. Despre asta vom vorbi in continuare.
Cazul pe care vi-l vom prezenta poate nu este unic, dar absurdul si raul prin care a evoluat il face sa fie unul emblematic pentru tragica situatie in care se afla astazi MAI. Ne-am aplecat asupra lui nu numai la solicitarea disperata a protagonistilor, cit si pentru potentialul urias pe care il ofera: schimbarea de mentalitate intr-o institutie a sistemului national de securitate.
Vom explica pe parcurs. Deocamdata sa vedem personajele.
Pe de o parte:
Politistii PAȘCA LIVIU Ioan, CUTEANU Valentin, PAP ATTILA si PINTEA Marius, angajati ai Serviciului de Interventie Rapida, IPJ Satu Mare
- toti au mai bine de 10 ani experienta in Politie, toti aveau (pina la evenimentele ce urmeaza sa vi le prezentam) dosare de cadre impecabile si toti aveau calificativele profesionale anuale "Foarte Bun"; de asemenea, toti sunt cunoscuti pentru cumpatarea de care au dat dovada in toate misiunile in care au fost trimisi. Nu in ultimul rind, am fost cu adevarat impresionati, in urma dialogului cu unul dintre cei patru, de maniera impecabila, echilibrata si rationala in care acesta a stiut sa expuna faptele si sa-si sustina cauza, cu un vocabular din care multi sefi din MAI ar invata cuvinte noi.
Fost sef al Serviciului Transporturi Calatori din cadrul Regionalei CF Cluj, DARGAU Marius
Fost sef al Biroului Judetean de Politie Transporturi Feroviare, Siguranta Publica si Protectia Calatorilor - Satu Mare, CODREANU VIOREL
Sindicatul National al Politistilor si Personalului Contractual, filiala Satu Mare
- a acordat asistenta financiara politistilor si a fost alaturi de acestia ori de cite ori a fost nevoie.
Pe de alta parte:
Fost politist, Biroul Judetean de Politie ransporturi Feroviare, Siguranta Publica si Protectia Calatorilor - Satu Mare, MATEI MARGARIT
- reclamagiu de meserie, neadaptat, violent; dat afara din politie, a esuat prin PRM o scurta perioada de timp;
Plutonierul in rezerva Matei Margarit Viorel, nascut la 14.04.1973 (...), in urma absolvirii Scolii de Subofiteri de Politie Slatina, a fost avansat in gradul de sergent major si repartizat la Serviciul Judetean Satu-Mare al Politiei Transporturi, pana in anul 2004 fiind numit in diferite functii la Halmeu, Carei si Satu-Mare. Activitatea desfasurata in aceasta perioada a fost evaluata anual, cu urmatoarele calificative: 1996 - bun; 1997 - bun; 1998 - corespunzator; 1999 - mediocru; 2000- corespunzator; 2001 - bun; 2002 - bun; 2003 - nesatisfacator. A fost recompensat o singura data cu premiu in bani si sanctionat disciplinar de 5 ori. La 29 ianuarie 2004, in urma acordarii calificativului nesatisfacator, i-au incetat raporturile de serviciu cu unitatea noastra, conform art. 69, lit. h din Legea 360/2002, completata cu OUG 89/2003 privind statutul politistului." (IPJ Satu Mare, februarie 2004)
Procuror Sasa Cercel, Parchetul de pe linga Curtea de Apel Oradea
- acuzata in repetate rinduri de abuz in serviciu, folosirea repetata a unui limbaj de mahala, atitudine ostila fata de politisti; aflata nu o data la un pas de a fi data afara din magistratura (Google va poate lamuri); pina la urma fost trimisa la plimbare, afara din activitate, in urma unui raport concludent semnat de DGIPI.
"Nu este pentru prima data cind Seful Politiei bihorene (n.n. Liviu Popa, actualul sef al Politiei Romane) critica solutia de trimitere in judecata adoptata de procurorii Parchetului Curtii de Apel Oradea in dosarele politistilor salontani. Intr-o conferinta de presa sustinuta anul trecut, comisarul sef a catalogat-o pe procuroarea Sasa Cercel, cea care a intocmit rechizitoriile, ca fiind bolnava psihic, si arata ca problemele ei psihice sunt dovedite cu acte in regula De asemenea, seful Politiei i-a acuzat pe sefii procuroarei ca s-au folosit de minciuni pentru a stramuta procesele de la Oradea, deoarece s-au trezit in curu' gol si fara probe la proces."
Articol luat de pe alt site despre situatia instituriilor in tara asta.