Pana acum un an si ceva, zeci de mii de batrani primeau pensii de genul 5 lei deoarece erau fostii membrii ai cooperativelor agricole. Va mai amintiti stirile cu ei, cand povesteau ca sunt dependenti de ceea ce cresc in gospodarie, pentru ca alta sursa de venit nu au. Si atentie, au supravietuit aproape 20 de ani in conditiile astea. In momentul in care au primit acel venit minim garantat am zis "foarte bine" desi sunt genul de om care nu sunt incantat de ajutoare sociale. Insa acel gest era important pentru ca repara o injustitie comunista si, mai ales, rezolva problemele unor oameni care nu aveau bani nici pentru o paine.
Nu sunt absurd, accept ajutoare si asistenta atunci cand e un caz flagrant de injustitie. Insa povestea omului asta nu intra in niciun caz in aceasta sfera. E un caz particular in care problemele s-au asezat una peste alta, independent de vointa lui ori de a altora. In tarile civilizate, in probleme de astea (ca sa nu pomenesc de costul tratamentului medical) incerci sa apelezi la fundatii sau organizatii private, care sa-ti faciliteze plata tratamentului medical. Iti iei un second job, incerci sa faci un schimb de apartamente etc... Solutia nu e NICIODATA sa te arunci de la etaj, mai ales ca fara tine copilul ala e mort. E un gest stupid, disperat si tocmai din cauza asta nu e un gest de inteles.
vlad, cand ai 2 copii, mai ales ca ai 2 copii, esti obligat la luciditate. Oriunde, la volan, pe strada, la servici... Pe aici pe la mine s-a omorat unul pentru ca avea datorii mari si si-a lasat nevasta si copiii sa i le plateasca, basca inmormantarea. Ce om poti fi sa-ti bati asa joc de familie?