FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scoli, facultati, etc.

«1238»
Deni09.11.2010 20:05

Nu stiu daca ma mai stiti .... dar vreau sa ma ajutati . Vreau sa vin in Bucuresti sa fac inginerie mecanica ! Imi place mult domeniu auto , mecanica ... dar nu stiu carei faza cu Politehnica asat e grea , vreau detalii ca nu vreau sa fac 4 ani degeaba . Am gasit la universitate la inginerie mecancia catedra de motoare cu ardere interna acolo mi s-a parut interesat numai depspre motoare ... ce ies io de acolo ?? :D deci help !

Daniel-Ionut09.11.2010 20:08

In liceu ai facut ceva cu profil mecanic?

MoWeed09.11.2010 20:18

Cele mai mari sanse sunt sa iesi somer cu diploma, indiferent de facultate

Robert Aeroth09.11.2010 21:40

Politehnica e destul de grea. Si sansele sa o faci degeaba sunt cam 50 % :))) (crede-ma e un procentaj bunicel comporativ cu alte facultati).

Partea buna....O sa te distrezi in capitala destul de bine;)

Alex88pl09.11.2010 21:44
Cele mai mari sanse sunt sa iesi somer cu diploma, indiferent de facultate

Subscriu!

gio_stgloria09.11.2010 22:29

@deni

 

fa ce-ti place frate !

Lari10.11.2010 07:09

Daca te simti in stare, baga-te la ceva pe IT.

Adrian10.11.2010 07:19
TU vrei la facultate?
lucvald-190210.11.2010 07:28

Daca faci Poli si chiar ai cap de inginer, n-o sa ramai pribeag.

Ai vitor daca vei activa in (ordine aleatorie): IT, comunicare, inginerie constructii, arhitectura.

 

Cand te faci mare, evita sa te faci profesor. O sa fii alcoolic sau depresiv si-o sa sfarsesti in mizerie.

 

Cand eram mic-mic, visul meu era sa ma fac musafir :))

Robert Aeroth10.11.2010 08:37

Si ai reusit sa iti indeplinesti visul ?=))

vlad10.11.2010 09:16
Daca faci Poli si chiar ai cap de inginer, n-o sa ramai pribeag.

Ai vitor daca vei activa in (ordine aleatorie): IT, comunicare, inginerie constructii, arhitectura.

Cand te faci mare, evita sa te faci profesor. O sa fii alcoolic sau depresiv si-o sa sfarsesti in mizerie.

 

Cand eram mic-mic, visul meu era sa ma fac musafir :))

 

Daca este bun in anumit domeniu nu trebuie neaparat ordinea.(Banuiesc ca tu ai terminat Poli de-i recomanzi sa activeze in IT). Dee pesemne ca l-ar sfatui sa se faca arhitect :). Eu ii recomand sa se faca parlamentar daca vrea sa faca bani.Acolo chiar nu conteaza ce scrie pe diploma ta. Poti fi si chirurg chiar daca ai terminat D.Cantemir.

 

Si apropos de profesori. Depinde unde ajungi profesor. Ca daca iti spun cati bani castiga profesorii de la constructii din proiectare o sa pui ca bat campii(ma refer la cei de specialitati:beton,metal,fundatii,poduri sau hidroconstructii). Te rog sa ma crezi ca acesti profesori stau numai pe afara pe proiecte de mare anvergura pentru ca sunt foarte buni in domeniu avand in vedere ca Romania are o activitate seismica importanta. Nici aici nu se plang de lucrari si nu mor de foame. Castiga multi ,multi bani,ai incredere in mine.

lucvald-190210.11.2010 09:43

Eu ma refeream la profesori in genere, tu mi-ai exemplificat din varful piramidei.

Asa pot sa afirm fara dubii ca in farmaceutica si IT se castiga cel mai bine, insa eu ii recomandam ce cred eu nu ce spune INS-ul :)

 

E relativa discutia si consider ca este important sa faci ce-ti place.

Da-o-n plm de scara/scala a valorilor materiale. Sa ne mai hranim si spiritul nu doar buzunarele.

 

@Robert, nu am ajuns ce mi-am dorit dar inca mai tanjesc dupa statutul de musafir :))

Aforismul meu spune ca visele sunt doar un pretext, asa cum norii sunt pentru cer :D

Bogdan10.11.2010 09:58

fa ma Politehnica. E grea dar distractiva. Eu am terminat energetica si lucrez in it.

Azzido10.11.2010 09:59

cand eram mic visam sa ma fac mare si sa nu imi pierd timpul la facultate. m-am facut mare si mi s-a indeplinit visul :) si ghici ce, castig de doua-trei ori mai mult decat un profesor :D

Lari10.11.2010 10:04

Azzido, adica ai salariul de 1.200 sau 1.800 de lei, right? :D

cristian01410.11.2010 10:28

:))) Nu stiam ca exista catedra de motoare cu ardere interna la Universitate. Tareeeeee mi-e ca te-nseli. Ai grija la bac. Anul trecut doar vreo 60% au reusit sa-l treaca. :))

PS : Universitatea din Bucuresti si Universitatea Politehnica Bucuresti nu sunt acelasi lucru. Acum m-am prins ce voia sa zica si Deni.

Azzido10.11.2010 23:25

@Lari

E mai mare salariul. Nu ma comparam cu un nou venit in invatamant. In fine. E irelevant

Lari11.11.2010 06:43

Glumeam, bre. Cum sa fie platit mogulu' sitului astuia doar cu atat? :bananadance:

Vlad Bogdan11.11.2010 09:19
TU vrei la facultate?

 

 

Subscriu.

Maye11.11.2010 10:37

Fa Stiintele Politice :D

LDS11.11.2010 11:30

Lasa scoala. Apuca-te de furat.

MoWeed11.11.2010 11:32

Vad ca Maye si LDS au avut aceeasi propunere. Poate omu' nu vrea sa fure :))

Maye11.11.2010 11:42
Vad ca Maye si LDS au avut aceeasi propunere. Poate omu' nu vrea sa fure :))

:D

Noi nu furam domne.

Noi suntem generatia cea curata.

vlad11.11.2010 11:44
Fa Stiintele Politice :D

 

Inca unul caruia nu-i place munca! :)

A sesizat Mo inaintea mea acest lucru.Nu am fost atent.Scuze :)

Lari11.11.2010 11:46

Deni, dupa atatea sfaturi pline de intelepciune, ce alegi?

 

FORZA THE NEW GENERASHUN!

«1238»