FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scoli, facultati, etc.

«1678»
1on26.03.2011 12:28
Asta este noul trend, la ce iti folosesti, daca vrei sa construiesti un bordei, nu iti trebuie nicio matematica, dar daca vrei sa faci o constructie simbol atunci ai nevoie, aici e diferenta daca vrei sa fii cel mai bun, sa fii stapan pe tine si pe ceea ce faci trebuie sa stii totul chiar daca in multe cazuri nu ai nevoie de tot.

 

Hai sa intoarcem placa, marii arhitectii ai lumii au fost mari pentru ca au invatat nu s-au plas ca nu stiu ce derivata nu le trebuie, din contra au incercat sa gaseasca un exemplu in care sa aplice respectiva aplicatie, Santiago Calatrava poate cel mai cunoscut arhitect contemporan e printre altele si inginer (deci matematica fara numar), N.Foster la fel a fost un matematician renumit in scoala, exemplele pot continua.

 

Pe scurt, daca ei au ajuns sa construiasca asa cum au facut au reusit sa o faca nu pentru ca se rezumau la geometrie in spatiu de clasa V si la matematica de gimnaziu ci pentru ca stapaneau la perfectie matematicile alea speciale (printre altele).

 

 

Pai foarte bine! Atunci sa predea toate draciile alea la master, studii aprofundate, doctorat, in cercetare fiecare in parte daca vrea sa faca o a opta minune a lumii si simte ca e-n stare sa faca mai mult decat un bordei. Nu la licenta, unde nu le folosesti, unde tocmai acea matematica de gimnaziu si cateva elemente din cea de liceu iti sunt necesare si 98% din studenti habar nu mai au de ele, asta daca vreodata le-au stiut si le-au inteles. Ca asa n-o sa ajunga sa faca nici minunea si nici bordeiul. Sau o sa-l faca, da' o sa-l faca asa cum face mamaia cozonacul, stie ca trebuie sa puna alea-alea si faca asa si asa, da' nu stie ca praful de copt determina o reactie de eliberare a dioxidului de carbon. Adica, in final, nu se mai deosebeste cu nimic de un zidar sau un sudor. Si cica-i inginer.

 

Ca trebuie sa socoteasca arcsin de nu mai stiu ce valoarea si toti se mira cum de pe hartie unghiul e obtuz si din calcule ii da unghiul ascutit. Si verifica desenul, vede ca-i bun, verifica si calulele, si pe alea le vede ca-s bune si habar n-are ca functia arcsin da cu valori intre -π/2 si π/2 si trebuie sa mai adune 90°. Iar eu numai la olimpiade la mate n-am fost (ba chiar cochetam cu "retrogradarea" intr-a 9-a). Ma rog... asta e un simplu exemplu, da' io ma uit ca dintre colegi de-ai mei cu medie aproape 10, habar nu mai au sa faca banalitati de care zic sau o interpolare. Si chiar si dintre profi. In special astia mai tineri, carora li se rupe de ce ramane in capul studentului si vin la facultate doar ca sa ia niste bani mai siguri decat cei castigati in particular, mai ales pe criza.

dee26.03.2011 12:40

@lrp

Tu esti inca student? Daca da, atunci iti inteleg entuziasmul. Practica iti va demonstra ca iti sunt necesare cunostinte principiale de fizica /mecanica /statica a constructiilor, doar exista specialisti care te secondeaza si-ti calculeaza orice tip de structura pe care o propui.

 

Examen:

Profu'': - D-soara, o pisica cade pe un acoperis, ce inseamna asta?

Eu (stapanandu-mi rasul) o forta concentrate aplicata intr-un punct.

Profu': ai trecut! urmatorul.

 

@1on

Lrp vorbea de arhitecti; in cazul inginerilor si eu zic ca e necesar sa stie ce inseamna coeficientul lui Poisson sau varibile aleatoarii de tip Poisson (adica cei de la constructii, care aprofundeaza rezistenta materialelor) Tu ce studiezi de faci interpolari si aproximari? (te intreb din pura curiozitate).

Le reseau pansant26.03.2011 13:18

Da mai Ioane si pe urma cei de la master spun- pai sa le faca aia de la doctorat ca de aia sunt doctori, ce imi trebuie mie asta si tot asa. Bine la noi de ceva vreme, adica vreo 7-8 ani problema nu mai e ceea ce trebuie sa se faca si modul iresponsabil in care profesorii isi fac cursurile. Macar de s-ar face cum trebuie ceea ce este acum si tot ar fi un mare castig.

 

Dee,

tu stii ca pe vremea bunicii arhitectii stiau mai multa anatomie decat medicii? in 1926 un profesor a avut o tentativa de "reformare" a invatamantului si a vrut sa scoata studiul anatomiei si a proprortiei anatomice din programa, din fericire profesorii si elevii s-au opus asa a mai rezistat nitel cursul respectiv. Regret ca nu am posibilitatea de a pune o poza, ai fi ramas surprins de ce "disectii" si "ecorsee" faceau arhitectii.

 

PS:la ce a fost examenul acela? ca sa vezi tu un examen "modern" de constructii in care ai 115 intrebari la care trebuie sa raspunzi intr-o ora jumate, iar intrebarile sunt cam asa:

-modulul de elasticitate al caramizii

-deformatia otelului

-densitatea fontei

-coeficientul de absorbtie acustica al marmurei

-diferente intre mercedesul rosu si cel negru

 

dee26.03.2011 13:24
tu stii ca pe vremea bunicii arhitectii stiau mai multa anatomie decat medicii? in 1926 un profesor a avut o tentativa de "reformare" a invatamantului si a vrut sa scoata studiul anatomiei si a proprortiei anatomice din programa, din fericire profesorii si elevii s-au opus asa a mai rezistat nitel cursul respectiv. Regret ca nu am posibilitatea de a pune o poza, ai fi ramas surprins de ce "disectii" si "ecorsee" faceau arhitectii.

 

disectii? interesant. Studiul proportiilor umane e important in arhitectura. Ce nuduri am studiat eu in anii mici si le-am desenat in toate pozitiile :P ( a se intelege ca a fost 'materie' de curs, nu studiu individual. Inghetau de frig modelele masculine in atelierul mare si friguros)

vlad26.03.2011 14:46

@Dragii mei,

Aveam colegi de grupa care erau scosi la tabla si li se cereau de catre profi sa scrie formule cu "tau", "sigma" ,"csi" sau "psi"(astea sunt ca abcederaul in domeniul constructiilor ). Oamenii isi scriau in palma simbolurile grecesti ca se faceau de cacao in fata profesorilor.

Stiti ca examenul de diploma este deschis cu publicul asa ca mi-am permis sa merg sa vad sustinerea lucrarii de diploma a unui amic. Stiti ce-mi spunea ala disperat cand mai iesea din sala?"frate,astia vor sa ne pice. Ne intreaba ce este g (acceleratia gravitationla)" Sunt prea indulgenti profesorii cu studentii si-i promoveaza. Cam asta-i nivelul nostru! Si mai batem campii ca ce legatura are matematica cu ce facem in facultate. Mai am fosti colegi care lucreaza ca ingineri pe santiere mari si-mi spun:" sa-mi bag picioarele daca are legatura ce faci in facultate cu ce este pe santier". Acesti oameni n-au avut nici bunul simt sa citeasca titlul unei carti in domeniu si isi permit sa ne construiasca noua locuinte? Nu glumesc,este tragic. Si nu va culcati linistiti ca vegheaza Marmureanu sau Inspectoratul de Stat in Constructii. Aia habar nu au pe ce lume traiesc! In timp ce Marmureanu iese ca fata mare la maritis si se lamenteaza in permanenta ca vine cutremurul mare( un subiect al naibii de tare pentru ratingul televiziunilor din acest motiv este chemat sa panicheze oamenii,) inspectorii nu au treaba decat cu legea la genul" Aveti retragerile fata de vecini,aveti actele de proprietate,aveti autorizatia de construire?" .

 

 

 

@Ion,i-ai vazut pe Lungu , Crainic sau Noica la TV dupa cutremurul din Japonia? Acei oameni ar trebui chemati sa dea informatii utile despre imobilele de locuit,cat de sigure sunt in cazul unui cutremur pana la 8 grade si multe alte informatii foarte utile.

Ii abureste Marmureanu pe fraieri ca a inventat el dispozitive sa ne anunte cu 30-40 de secunde un cutremur major. Ar fi mai elegant sa ne vorbeasca despre undele primare si cele secundare. Cutremurul produce si primare si secundare in acelasi timp. Doar ca alea primare sunt longitudinale si ajung mai repede la Palatul Victoria iar alalalte (S) sunt de forfecare si vin mai agale (dar distrugatoare),cam la 30 -40 de secunde. E ca la un tunet. Mai intai se vede lumina ( de la capatul tunelului) si dupa aia vine si sunetul( viteza luminii bate fara discutie viteza tipatului).

Ca sa concluzione: e multe povestit! Dar ne vorbeste Marmureanu care a ajuns pe post de consilier la Primarul Doctor cat de solid si trainic este Podul Basarab. Oamenii astia chiar nu au bun simt. Probabil ca in urma efectuarii vizitei la santierul Basarab,Marmureanu va spune raspicat ca bugetul lucrarii Basarab trebuie suplimentat cu inca 100 de meleoane ca a vazut el un gainat pe un picior de la pod.

 

"Dom'le,a vorbit specialistul,nu avem ce face ,trebuie sa mai bagam bani...asta e (Delta ai auzit,iti mai dau niste bani . Mai baga niste nisip in beton sa-i cresti clasa!(-Am zis Delta la intamplare,nu stiu daca are legatura cu podul.) :). Vreti sa moara alti 500 de mii de oameni in Bucuresti la cutremurul viitor? (citat din S.O.)

 

Nota: Sa nu imi sara cineva in cap dar nu nisipul creste clasa unui beton. Cititi printre randuri.

Le reseau pansant26.03.2011 16:18
Dar ne vorbeste Marmureanu care a ajuns pe post de consilier la Primarul Doctor cat de solid si trainic este Podul Basarab. Oamenii astia chiar nu au bun simt. Probabil ca in urma efectuarii vizitei la santierul Basarab,Marmureanu va spune raspicat ca bugetul lucrarii Basarab trebuie suplimentat cu inca 100 de meleoane ca a vazut el un gainat pe un picior de la pod.

dragu mosului,

 

fain raspusul dar amu ca ai atins subiectul cu cutremurul si cu Japonia hai sa ne dam nitel in petec.

 

Am vazut ca se tot vorbeste despre normele anti-seismice ale japonzeilor, dar nimeni nu a explicat mai concret ce inseamna asta si de aici s-a format o asa impresie generala ca trebuie sa facem ziduri de 2m latime, ca sa tina domne. Ca tot vorbeai de secundare si primare, trebuie spus ca in cele mai multe cazuri indiferent de puterea seismului sistemul beton-otel rezista cutremurului. Dar ceea ce face slabiciunea acestui sistem este imbinarea pe verticala, ori tocmai aici e buba ca imbinarile astea reduc practic rezistenta unui edificiu in caz de cutremur.

 

In peste 90% din cazuri, zidul nu se rupe de la mijloc etc, ci se rupe exact intre etaje adica la imbinari acolo unde ai fortele cele mai mari si vulnerabilitatea cea mai mare, ori se rupe de acolo pentru ca armatura de otel nu are legatura cu armatura din pereti sau cea din grinzile/stalpii de sustinere.

 

Ori, japonezii tocmai asta au inteles si au facut normele anti cutremur incat armatura dintre etaje sa fie continua, adica sa aibe punctul maxim de rezistenta exact acolo unde vulnerabilitatea e maxima, e oarecum pe dos de cum se construieste in general, dar exact lucrul asta da soliditate constructiei.

 

 

Acum revenind la pod si la Oprescu, tin sa spun ca podurile si in general constructiile masive sunt aproape imposibil de schimbat categoria lor seismica pe parcurs, mai ales cand sunt terminate 70-80%, si lucrul cel mai important categoria seismica nu se schimba prin supradimensionarea unor elemente, sau prin dublarea unor componente, gen in loc de 4 bare de otel punem 8 nu? ca tine de 2 ori mai mult.

 

 

vlad26.03.2011 17:15
dragu mosului,

 

fain raspusul dar amu ca ai atins subiectul cu cutremurul si cu Japonia hai sa ne dam nitel in petec.

.

 

@Mihai ,asta-i buba la noi. S-a intalnit tusea cu junghiul . adica Oprescu cu Marmureanu. De ce ne amuzam noi teribil de Hancu cand il vedeam pe la teveu? Acelasi lucur il face si Marmureanu. Doar ca Gheorghe este un atasat al Guvernului si o autoritate certificata pe care noi,fraierii, trebuie sa-l ascultam. E litera de lege ce zice omul ala! Sa vezi bani ce se vor "aloca" in numele marelui cutremur! Nu ti se pare cam dubios ca Marmureanu a a devenit un fel de Aliodor Manolea???

Daca ar fi dorit intr-adevar un sfat mai prietenesc despre Podul Basarab primarul Oprescu ar fi trebuit sa ia un profesor de la CFDP,sa zicem.

Despre structurile noastre : numai de bine. Proiectate si executate conform normativelor si codurilor de proiectare romanesti asigura linistea romanilor. Sa stii ca P100-1/2006 este mult mai restrictiv decat Eurocode 8 (ma refer la codurile pentru structurile din b.a.). Nu o sa vorbesc despre comportarile diferite intre cutremurele din Romania si cele din Japonia.

 

Cateva aspecte:

Nu poti face pereti de 2 m latime la o inaltime de 3 m pe nivel pentru ca dupa aceea acei pereti vor fi dominati de forfecare ceea ce duce la rupere extrem de casanta.

Codurile romanesti specifica destul de clar ca la baza stalpilor armatura longitudinala sa nu fie innadita ci continuua. Nu o sa inadeasca nimeni barele de otel la baza unui stalp sau a unui perete pentru ca acelea sunt zonele critice . In aceste zone critice (zone potential plastice) o sa vezi etrieri mai desi din mai multe motive:

-etrierii realizeaza o confinare mai puternica a betonului ceea ce duce la o ductilitate mai mare a elementului

-tot etrierii preiau foretele taietoare

-si impiedica flambajul barelor longitudinale.

Nu trebuie exagerate nici cantitatile de armatura,pentru ca dupa acea se intampla alte tampenii:rupere casanta a elemetelor. Exista niste valori maxime care limiteaza procentul de armare la elemnetele din beton armat. Cum exista si valori minime de armare.

 

 

 

 

 

Daniel-Ionut01.05.2011 07:59

Are careva din greseala materiale despre: "Plasma si proprietatile acesteia. Generatoare de plasma" ?

Steaua1947^06.05.2011 13:03

Am si eu nevoie de un atestat in html pentru informatica..as dori sa stiu daca m-ati putea ajuta si pe mine , poate mai aveti din anii trecuti . Mersi :)

Sud194708.05.2011 09:29

Am si eu o intrebare , mai este cineva din Caragiale? Poate trecem unul pe langa celalalt in fiecare zi si nu ne salutam :)).

mirelalove14.06.2011 11:16

Dute la Politehnica ca nu e grea

Maye14.06.2011 11:56
Dute la Politehnica ca nu e grea

Observ. Nu tre sa stii prea multa romana.

Le reseau pansant14.06.2011 11:58
Dute la Politehnica ca nu e grea

mai bine du-te tu de aici, eventual la scoala, ca nu prea esti familiarizata cu dumneaei

Bogdan14.06.2011 12:11

Ma.. si eu am terminat Politehnica. E grea... dar daca esti baiat bun si te duci la scoala este foarte lejera.

pytycrys14.06.2011 17:23

Preparing for Mihai Viteazu :clap:

Dragos_G23.06.2011 11:26

De ce tiganii au locuri separate la o multime facultati?

Maye23.06.2011 11:45

Nu au locuri separate, au locuri bugetate separate :)

Dragos_G24.06.2011 07:54

Ok, nu m-am exprimat bine. Dar de ce?

Si inca ceva, cum poate un tigan sa iti dovedeasca rasa? Scrie in acte ceva sau cum certifica el?

Marius24.06.2011 09:38
Si inca ceva, cum poate un tigan sa iti dovedeasca rasa? Scrie in acte ceva sau cum certifica el?

 

Se declara cioara si aia e tot; cetatean roman de nationalitate rroma.

«1678»