Ma puteti ajuta cu niste informatii despre Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii din Bucuresti.
Daca aveti cunostinte care au absolvit, si-au gasit un loc de munca, sau au continuat sa profeseze in domeniu?
La stat, pe domeniu turistic, ultima medie cu care s-a intrat in anii precedenti era in jur de 9.5. Asta ar insemna sa iau aproape maxim la admitere.
O sa te dezamagesc, dar cel putin iti spun adevarul.
Cu facultatea degeografie nu faci nimic, dar absolut nimic, visul cu turismul este vrajeaza, este partea frumoasa cu care te atrage facultatea ca sa iti ia ochii.
In primul rand, ca fac de geografie este printre cele mai mari din cadrul Universitatii din Bucuresti, adica are undeva la 1000 de studenti noi pe ani, ori lucru asta inseamna atat neprofesionalism cat si heirupism universitar. La 1000 de studenti, o sa fiti in grupe de cate 70-80, in sali mici, sau toti intr-un amiteatru, la licenta o sa aveti un profesor coordonator pentru 100 de studenti si tot asa, asta ca parte organizatorica.
Acum ca perspective ai doar 2: fie lucrezi in turism, fie te faci profesor ca altceva nu prea ai ce si sa nu iti imaginezi ca o sa ajungi sa publici prin cine stie ce reviste, sau pe la televizor emisiuni de turism ca alea sunt vise. In al doilea rand, pentru aceleasi posturi din turism pot postula oameni care au si alte facultati cum ar fi: ecomomie si management, stiinte sociale, stiinte administrative, chiar si istorie.
Acum in fiecare an termina cam 100 studenti cel putin turismul, ma refer doar la Univ Bucuresti, exclus cele private, iar geografie simpla alti 2-300, tu unde ai vazut in orasul tau cel putin 20 de locuri de munca pentru domeniul asta de studii?
Daca iti place si stii geografie, poti sa faci unele cursuri in paralel de ghid turistici sunt multe scoli in Bucuresti, dar tu trebuie sa te gandesti acum ce vei face in viata, nu in urmatorii 5 ani, nu 10 ci de la 23 de ani pana la baston.
Ca un sfat, iti recomand scolile tehnice, cu multa matematica si informatica (stiu ca sunt grele dar se merita), daca vrei sa ramai pe partea umanista iti recomand facultatea de limbi straine, de preferat o sectie bilingva de felul engleza/germana, sau franceza/engleza nu ar strica nicio limba mai incalcita cum ar fi araba, sau rusa, japoneza.
Daca stii limbi straine, poti deveni ghid turistic international se castiga bine si nu ai nici bataie de cap, adica poti sa fii tu cel care ii plimba pe turisti prin Romania, plus ca daca ai ceva bani, curaj si cunostinte poti sa iti deschizi tu agentia ta de turism dupa ce iti dai seama cum merge treaba.
Cu bine,
Mihai