FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scoli, facultati, etc.

«123458»
MoWeed12.11.2010 16:11

Mie imi place cum suna: "stiinte politice". Oare ii studiaza la scoala pe marii politicieni post-decembristi Nastase, Vanghelie, Tariceanu, Iliescu, Nuti, Base?

 

Daca ar fi o facultate bazata strict pe ce inseamna politica la noi, i-ar invata numai cum sa fure din banul public si sa faca in asa fel incat sa fie legal

dee12.11.2010 16:26
Mie imi place cum suna: "stiinte politice"

la fel spuneau acum 10 ani cei care s-au imbulzit la "studii europene" ( UBB), era ceva nou si cool. In maxim 2 ani trece si moda cu stiintele politice sau comunicare si relatii publice, sigur apare altceva "tentant" pe piata.

 

@robert-aeroth

m-am referit la altceva. Intotdeauna vor exista "facultati la moda", in functie de ciclul de absolventi de liceu. Cand am terminat eu erau la moda studiile europene si psihologia (erau 24 pe un loc). Acum e saturata piata de psihologi. Azi, noua tendinta e "stiinta politica", va trece valul, iar peste 2 ani nu va mai fi concurenta la admitere. Daca unii vor sa studieze generalitati pentru a intelege fenomenul politic, atunci sa mearga la stiinte politice, insa din punctul meu de vedere, facultatea asta nu te pregateste pentru o cariera, e mai degraba un hobby.

Robert Aeroth12.11.2010 17:42

Defapt aici gresesti dee stiinta politica este destul de veche in europa. Din pacate la noi abea acum incepe sa apara, asta nu inseamna ca o sa fie ca un foc de paie. Sunt scoli foarte importante de stiinta politica in lume ,unele avand 200 de ani vechime...din punctul asta de vedere eu zic ca o sa mai ramana.

Problema este ca nu exista la noi locuri de munca cu calificarea politolog. Exista de consilieri si de analisti (dar din pacate alea sunt ocupate de nepotu sau de finu).

Le reseau pansant12.11.2010 17:53
Defapt aici gresesti dee stiinta politica este destul de veche in europa. Din pacate la noi abea acum incepe sa apara, asta nu inseamna ca o sa fie ca un foc de paie. Sunt scoli foarte importante de stiinta politica in lume ,unele avand 200 de ani vechime...din punctul asta de vedere eu zic ca o sa mai ramana.

Problema este ca nu exista la noi locuri de munca cu calificarea politolog. Exista de consilieri si de analisti (dar din pacate alea sunt ocupate de nepotu sau de finu).

sunt unii care vor sa faca pe dracu-n patru dar sa nu munceasca/invete neam dar in schimb vor sa fie respectati si sa aibe functii mari.

 

Un politolog/analist politic, pupator in c*ur, datator de limbii si restul sunt niste insii care nu stiu mai nimic, adica nu stiu istorie, nu stiu drept, nu stiu limbi straine, o labaresc aiurea cu pseudo-materii si pseudo profesorii adunati de prin cine stie ce facultati.

 

Tu stii cat munceste un student la arhitectura? sau un informatician/programator, ei bine ai tai politologi o freaca toata ziua fara sa faca nimic, citeste un ziar, o carticica, domeniul lor nu le cere nimic dupa cum am mai spus si nici nu studiaza, doar faca asa niste superficialitati ridicate la rang de marii cunostinte.

 

pe scurt nu fac istorie cum se face la facultatea de istorie desi e importanta

-nu fac nici drept international/comunitar/constitutional asa cum face un st la drept

-nici limbi straine la nivelul de la litere

 

de aici nivelul si "competentele" la deduceti voi, singurul lucru la care exceleaza este gargara, mistoul, cancanul lucruri intensiv studiate si deprinse.

 

 

1on12.11.2010 20:20
Intreb si eu de curiozitate , sunt la liceu (a9-a deocamdata) . Profilul este mate-info , bilingv engleza ,deci am multe posibilitati , care ar fi cea mai buna?

 

Da. Ai multe posibilitati: Poli, ASE, Litere. Cam tot. Da' sfatul meu e sa nu ignori si o doua limba straina, ca tot prostul care s-a uitat la Cartoon Network (pe cand nu era dublat - mare tampenie dublarea asta) stie engleza in zilele noastre.

Maye12.11.2010 20:48

Nu sunt ba Stiintele Politice asa cum credeti voi.

 

Cum e aia cu strugurii si cu vulpea?

Le reseau pansant12.11.2010 20:56
Nu sunt ba Stiintele Politice asa cum credeti voi.

 

Cum e aia cu strugurii si cu vulpea?

ma lasi ma cu din astea, stiintele politice e cea mai usoara facultate raportata la nr de cursuri/ore ca si cat de dificle sunt ele,

nu imi spune tu ca muncesti mai mult ca un student la arhitectura/matematica/Poli/constructii ca minti sau nu stii ce inseamna filierele respective.

 

Ca sa iti dau un exemplu de ce inseamna stiinte politice-ceea ce la fac de istorie se face cam un semestru, uneori cursurile se reiau 1/2 ani la politice se face 1-2 cursuri despre evenimentul/capitolul respectiv asa ca lasa-ne cu din astea.

Maye12.11.2010 21:18

Tu iar te agiti domne aiurea.

 

Am zis eu ca Facultatea de Arhitectura e usoara? Ca Poli e usoara? Nu o mai arde aiurea si nu te mai umfla cu mine ca nu e cazul.

Am zis doar sa nu desconsiderati Stiintele Politice caci nu peste tot pute cacatul la fel.

 

Mai lasati grandomania si besinile de 2 lei ca nu castigati niciun razboi intelectual pe internet. Tot 2 bani pe ochi vom avea toti cand vom crapa.

 

 

Le reseau pansant12.11.2010 21:24
Tu iar te agiti domne aiurea.

 

Am zis eu ca Facultatea de Arhitectura e usoara? Ca Poli e usoara? Nu o mai arde aiurea si nu te mai umfla cu mine ca nu e cazul.

Am zis doar sa nu desconsiderati Stiintele Politice caci nu peste tot pute cacatul la fel.

 

Mai lasati grandomania si besinile de 2 lei ca nu castigati niciun razboi intelectual pe internet. Tot 2 bani pe ochi vom avea toti cand vom crapa.

tu o arzi aiurea si tot tu te umfli in pene si in plus de asta nu vreau sa par nici intelectual, o data la 2 luni cand postez eu pe sait exact asta e singura mea dorinta-sa arat lumii ce mare geniu sunt eu si ce prosti e ceilalti.

 

Spune-ne si nou ce faci tu cu stiintele politice? dar meserie concreta nu frectii.

Maye12.11.2010 21:27

Ne-am prins de mult, stai linistit.

 

Cred ca Facultatea de Stiinte Politice nu tine neaparat de o specializare pe care o obtii dupa ce termini ci mai degraba tine de dezvoltarea mult mai multor abilitati decat intr-o facultate tehnica.

 

Pe scurt : eu pot sa si tin un discurs cat si sa fac anumite strategii electorale dupa o facultate de genul. Deci 2 abilitati dezvoltate.

 

Cu arhitectura ai una...si buna, ce-i drept.

Deni12.11.2010 21:37

M-am hotarat sa vin aici : http://www.mecanica.pub.ro/despre.html la prima specializare ... dar nu stiu daca ies inginer mecanic de acolo .... am vazut ca nu se mai da admitere , si m-am apucat de meditatii la fizica ca sa pot sa ma tin de ea , mai am la mate sa rezolv ... :D

 

Ma fac inginer mecanic orice ar fii ... si o sa ma bag si in politica , ca as fii bun , da mai la batranete

Lari12.11.2010 21:41

Deci o sa fii Miron Mitrea 2: mecanic si politician... :yeahh:

Alex88pl12.11.2010 21:45
Intreb si eu de curiozitate , sunt la liceu (a9-a deocamdata) . Profilul este mate-info , bilingv engleza ,deci am multe posibilitati , care ar fi cea mai buna?

fa-te fotbalist

dee12.11.2010 21:54

@maye si trestia

Va certati inutil. Fiecare facultate are farmecul si specificul ei. Gradul de dificultate e subiectiv. Daca iubesti ceea ce faci, nu te plangi ci te ambitionezi mai tare ca sa reusesti.

 

Ma fac inginer mecanic orice ar fi ... si o sa ma bag si in politica , ca as fii bun , da mai la batranete

bine Deni ,asta-i atitudinea invingatoare :D

p.s. trage tare anul asta, ca se pune media anilor de liceu la admitere...

Le reseau pansant12.11.2010 22:27
@maye si trestia

Va certati inutil. Fiecare facultate are farmecul si specificul ei. Gradul de dificultate e subiectiv. Daca iubesti ceea ce faci, nu te plangi ci te ambitionezi mai tare ca sa reusesti.

 

 

bine Deni ,asta-i atitudinea invingatoare :D

p.s. trage tare anul asta, ca se pune media anilor de liceu la admitere...

daca nu te-as cunoaste ti-as fi spus sa iti vezi de cratita ta cucoana, dar nu o fac, maie e cu gura mare, eu doar am emis o ipoteza personala referitoare la calitatea studiilor politice.

dee12.11.2010 23:28

Am senzatia ca tu gatesti mult mai mult decat mine :-) Maye a demonstrat prin posturile sale cam care-i calitatea studiilor, cel putin la "teoria comunicarii" ne-a lamurit. Ii doresc si lui si lui Deni cariere politice de succes!

Robert Aeroth13.11.2010 06:17

Nu poti sa spui ca o facultate e mai grea sau mai usoara ca cealalta , daca un individ are inclinatii spre matematica...punel tu sa faca jurnalism. Asta cu facultatea x este peste facultatea y mi se pare penibila.

 

p.s. Nu ma intelege gresit desi sunt student la stiinte politice NU sunt fanul facultatii !

vlad13.11.2010 06:40

Cate pasiuni a starnit si Deni!

 

As vrea si eu sa intreb lumea : ce perdele sa-mi pun in dormitor? (sper sa nu ajungeti la fisiune nucleara sau Cruciade)

 

Na ca sa nu va mai certarti :

 

Printre acesti absolventi de liceu exista intotdeauna cativa care vor opta pentru sustinerea examenului de admitere la una dintre cele mai grele institutii de invatamant. Iata, in opinia studentilor si a viitorilor studenti, care sunt acestea:

 

1. FACULTATEA DE AUTOMATICA SI CALCULATOARE

 

2. FACULTATEA DE ARHITECTURA

 

3. FACULTATEA DE MEDICINA

 

4. FACULTATEA DE INGINERIE IN LIMBI STRAINE

 

5. FACULTATEA DE ELECTRONICA, TELECOMUNICATII SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI

 

6. FACULTATEA DE CIBERNETICA, STATISTICA SI INFORMATICA ECONOMICA

 

7. FACULTATEA DE MATEMATICA - INFORMATICA

 

8. FACULTATEA DE DREPT

 

9. FACULTATEA DE LITERE

 

10. FACULTATEA DE STIINTE POLITICE

 

11. FACULTATEA DE FIZICA

 

12. FACULTATEA DE CHIMIE .

 

 

 

Robert Aeroth13.11.2010 07:20

Deci facultatea de fizica e ce-a mai usoara:))))))))

 

Vlad eu zic sa iti pui niste perdele cu rosu si albastru si daca tot ai zis de cruciade chiar ma gandeam la cruciada a 3 si la lupta dintre Ritchard si Salah-al-din.....just kidding :D

Maye13.11.2010 07:32
maie e cu gura mare

Cea mai mare.

 

Maye a demonstrat prin posturile sale cam care-i calitatea studiilor, cel putin la "teoria comunicarii" ne-a lamurit.

Si tu ai demonstrat multe.

Chiar foarte multe.

 

Labele intelectuale se zbat in anonimatul internetului. (fara referire)

 

p.s. Nu ma intelege gresit desi sunt student la stiinte politice NU sunt fanul facultatii !

Pai asa zi ma :D

dee13.11.2010 07:42
As vrea si eu sa intreb lumea : ce perdele sa-mi pun in dormitor? (sper sa nu ajungeti la fisiune nucleara sau Cruciade)

 

Pai da si tu detalii :culoare pereti, dimensiune camera, stil mobilier... Culoarea perdelei trebuie sa tina cont de acestea, insa trebuie sa se regaseasca si in celelalte decoratiuni ale camerei : covor, lenjerie pat, perne decorative etc. Daca e apartament de bloc, atunci mai bine mergi pe o organza de culoare deschisa (alb, bej, champagne, ivoriu) cu imprimeuri fine si draperii simple,opace. Insa cel mai bine e sa o lasi pe nevasta ta sa aleaga ,nu-ti mai bate tu capu' :)

vlad13.11.2010 07:46

...

axl13.11.2010 07:47
As vrea si eu sa intreb lumea : ce perdele sa-mi pun in dormitor?

Am fost recent la Pascani, daca ziceai din timp iti luam de acolo.

vlad13.11.2010 07:48
Pai da si tu detalii :culoare pereti, dimensiune camera, stil mobilier... Culoarea perdelei trebuie sa tina cont de acestea, insa trebuie sa se regaseasca si in celelalte decoratiuni ale camerei : covor, lenjerie pat, perne decorative etc. Daca e apartament de bloc, atunci mai bine mergi pe o organza de culoare deschisa (alb, bej, champagne, ivoriu) cu imprimeuri fine si draperii simple,opace. Insa cel mai bine e sa o lasi pe nevasta ta sa aleaga ,nu-ti mai bate tu capu' :)

 

Pai doar ea alege :). Este odios pentru un barbat la cumparaturi.

Robert Aeroth13.11.2010 07:51

Vlad eram ironic:)

 

Intra in actiune domnisoara arhitecta:> Acum stiu la cine o sa apelez cand o sa imi renovez casa pe care o sa mi-o cumpar peste multi ani=))

 

Exista vreun topic in care sa intrebam chestii de genul asta cu perdelele?

«123458»