Genul asta de lege exista si in alte tari...logic. Doar ca legea 4/2008 a adunat cele mai nasoale sanctiuni din toate legile europene si le-a pus intr-o lege, fara sa tina cont de pericolul social, de factori economici, de nimic. Au reusit sa scoata o lege idioata, inaplicabila in Romania din cauza infrastructurii, dar care a marit nivelul abuzurilor si a dat frau liber la interzis mesaje si steaguri si rupt oase. Propunerile distinsului domn Trasculescu nu fac decat sa o faca si mai nasoala decat era. Or, eu n-am auzit pe nicaieri in Europa sa faci puscarie pentru o torta data pe stadion, mai ales cand tu, teoretic, ai voie sa o folosesti pe strada nestingherit. De asemenea, nu inteleg de ce pe un stadion trebuiesc aplicate niste sanctiuni mai mari decat pe strada(nu era de ajuns codul penal pentru asta?) De ce trebuie sa ai o sanctiune mai mare pentru o fapta pe care o comiti in stadion, decat pe strada? Intreb.