Apropo, lu' cap de plua stanciu ii faceti topic? Ca e oficial de-acum.
Are topic de vreo luna, cre'ca. Cu alte informatii va putem ajuta? ![]()
Apropo, lu' cap de plua stanciu ii faceti topic? Ca e oficial de-acum.
Are topic de vreo luna, cre'ca. Cu alte informatii va putem ajuta? ![]()
Acest cap de plua are topic? ![]()

Aaa, Stanciu asta. Stanciu asta n-are. Securistuleee, nu mai vorbi cu dublu inteles ![]()
Lutu are topic ? Ca din cate am priceput io si pansatu' asta va fi tot un agarici de palat, undeva, acolo, pe langa Becali.
Director sportiv la FC Steaua. Agarici cu functie. Un fel de nene Stoica.
OK. In cazu' asta trebuie trecut in anale... In analele saitului...
Nu ca as vrea sa fiu mai catolic decat Ragnar Lodbrok, da' pe voi nu va enerveaza semnaturile astea de la articole gen " Augmentin ", Moldamin sau Ho Chi Minh ? Normal ar fi ca oamenii sa se semneze cu nick-ul sub care sunt inregistrati pe sait sau, cu numele lor personal, ori sa-si forteze un pic sfincterii imaginatiei si sa foloseasca un pseudonim reprezentativ si stabil, ca sa stie tot omu' care e autorul articolului si, eventual, ce a mai publicat el in trecut.
Pe mine unul ma amuza astfel de semnaturi. Cand ai aparut pe site cu semnatura LDS, m-am amuzat. Mi-am imaginat ca sunt initialele de la Lua-te-ar Dracul Sa Te Ia in forma prescurtata si mi-am zis, uite un om care are umor. Si nu m-am inselat. Ulterior au aparut catrenele tale pline de umor si de intelesuri.
Acum nu cred ca ar trebui sa exageram cu o sarabanda de articole pe seama subiectului astuia. Avem stirea in sine, comentata si ras-comentata pe sait, mai avem si doua articole domestice, scrise de Gandalf si Adrian, plus diversele sectiuni ale forumului... Cred ca e suficient si n-are sa ne mai apucam sa-i... reproducem pe altii.
Eu doar am propus, nu eu decid.
Pe de alta parte nu vad de ce n-ar fi prezent si acest articol, preluat de la unu' din presa ca nu i-o linge lui becali, cand pe site au fost atatea link-uri cu sute-mii de articole mult mai neimportante, cu 0 comentarii.
Desigur ca sunt articole home made foarte bune, poate chiar mai bune ca acesta de fata, dar cretinul free-gigist nu il tine minte pe Adrian sau pe Pindean, nu stie cine sunt si ce fac. Asa macar poate ramane cu o vaga scanteie ca a citit el ceva in presa unde "zicea ala ca Gigi de fapt nu e bun".
Parerea mea e ca ar merge si un banner care sa se deschida cand accesezi site-ul, cu o imagine cu becali incatusat si cu link spre un articol din acela magic, facut de unul dintre componentii site-ului. Un slogan ceva de genul " elibereaza Steaua!"
Toate cele bune!
@dragoshel,
cei care au organizat campania "aducem basarabia acasa" ne roaga sa ii ajutam prin promovarea campaniei. putem sa le punem un articol pe site dar cred ca cel mai mult i-ar ajuta sa dam un mass-mail la baza de date fcsteaua.ro
poti, te rog, sa iei legatura cu George/azzido si sa vezi cum putem face asta?(stiu ca existau unele probleme si trebuiau trimise mailuri pe rand ca sa nu se blocheze).
multumesc
din ce am vazut in admin pot trimite mailuri pe grupuri. lasa.mi um pm cu mesajul ce trebuie transmis si rezolv eu.
de George inca n am mai dat sa vad daca a rezolvat cu astia de la adsense........
BA AM dat de George. m a asigurat ca nu ramanem fara buget
Lotul Stelei pentru sezonul 2013. Plusuri și minusuri. (Partea I)
S-a incheiat sezonul 2013. Și este pe cale să inceapă altul, deosebit de important. Ne luptăm pentru accederea in CL, venim dupa un sezon magnific (să nu ne ferim de cuvinte)și pentru prima oară in ultimii ani nu vom mai fi poluați intelectual de către NECURAT, care putrezește (sperăm) la Rahova. Cu cine atacăm noul sezon? Pe cine ne bazăm la Supercupa cu lupii? Păi hai să ii luam la tocat mărunt pe următorii:
I) DEFENSIVA
1. Ciprian Tătărușanu - nu sunt multe de zis despre el. Cel mai valoros portar român, titular incontestabil al postului la echipa națională - și cu asta am zis totul. În condițiile in care școala românească de portari este sub-mediocră, ar trebui să ne bazăm pe Cip multe sezoane de acum incolo. Asta dacă incornoratul sau Carton nu il vând vreunor ruși sau ucrainieni. Este important de amintit ca echipa tehnică din ultimul sezon este responsabilă de relansarea lui, gafele din ultimii ani dispărând aproape complet.
2. Florin Niță - meh.. să vedem jumătatea plină a paharului? A reușit un tur foarte bun anul trecut. Să vedem jumătatea goală a paharului? A reușit o prestație mai mult decât jenantă returul trecut alături de colegii săi de la Chiajna, fiind acuzat de blaturi la unele partide. În amicale s-a mișcat okay, mai ales in meciul cu S. Wendnesday. I-as acorda un 6 din 10. Bun de rezervă.
3. Valentin Cojocaru - imi place puștiul. Are tupeu, are reflexe, joc de picior bun, talie de portar. A apărat un penalty in amicale, pe care tot el l-a făcut prostește. Probabil ca Niță va fi no.2 sezonul viitor, dar e loc de mai bine. Cojocaru poate crește, indrumat de un staff tehnic valoros.
4. Daniel Georgievski - nu știu cum vi se pare vouă, dar mie imi aduce așa aminte de o combinație intre Ogararu și Golansky. Are destule slabiciuni in defensivă, dar iși face simțită prezența pe faza ofensivă. Înainte de accidentarea din toamna trecută, era pe val. Apoi, in retur a jucat slab, greșind grav in unele meciuri (cum ar fi cel cu Oțelul). Chiar și așa, rămâne piesă de bază. În meciurile amicale a arătat că iși poate reveni.
5. Cornel Râpă - o rezervă bună și atât. Țineti minte meciul cu Chelsea? Când a șutat in brațele lui Czech de pe loc? Un șut pe centru și telefonat, iar comentatorii ziceau că se poate lăuda că l-a pus la incercare pe marele portar ceh. Ei bine, cam asta ii este descrierea in mare. Un jucător care s-a intrecut pe sine, ajungând la Steaua. Este relativ tânăr, mai poate crește. Dar este exclus să ii ia fața macedoneano-australianului nostru. Este bine că poate pune presiune pe Daniel, pentru a-l opri de la serii negre de meciuri (precum cele mai sus amintite din returul trecut)
6) Lukasz Szukala - nu știu ce magicieni are Reghecampf printre colaboratori, dar au reușit să transforme blatistul ligii 1 intr-un fundaș central sigur pe el, cu puține greșeli, disciplinat tactic și un pericol constant la fazele fixe. Numiți-l Ghionea dacă vreți
. Titular clar, 9/10.
7) Florin Gardoș - Iată un fotbalist tânăr care n-a murit speranță. Foarte talentant, pâna la apariția lui Chiricheș in lot,era comparat cu Gică Popescu. Este de lucrat la schemele tactice cu el, pentru că are destule lacune, pierzând atacanții adverși din marcaj. Are și momente când se pierde (precum acea groaznica accidentare pe care i-a cauzat-o unui adversar), dar și momente când este imperial. Încă aștept multe de la el, mai ales acum când Creditorul este in inchisoare și nu il mai poate critica (jucătorii aduși de Pițurcă, precum Gardoș sau Răduț era țintele preferate ale Becalului, uitați-vă prin arhive). Nota 8 din 10.
8)Vlad Chiricheș - Ajungem astfel la cel mai talentat fundaș român de la Cristi Chivu incoace. Are tot ce ii trebuie unui fotbalist bun: clasă, eleganță, stil, execuții magnifice. Este genul de jucător care poate face meciuri memorabile. Felul in care iese cu mingea la picior din apărare te face să iți pară rău că joacă fundaș central (păi ii rupe splina unui Lovin intr-un duel 1 la 1
). În jurul lui, se poate construi echipa ce atacă grupele Champions League. Ca puncte slabe rămân meciurile in care greșește inexplicabil. Sau daca stăm un pic să ne gândim, explicația vine de la celebrele declarații de genul gata, ioooo, il vând pă băiatul ăsta pă douăjde milioane și imi cumpăr turma cea mai mare de oi, că așa m-a invățat tata, să am cele mai multe oi. De asemenea sunt deranjante și declarațiile lui Chiricheș in care spune e repetat că iși dorește să plece de la Steaua. La fel și cum a zis că a plecat cu lacrimi
in ochi de la Târgu Jiu. Dragă Vlad, un mesaj: LA Steaua SE VINE ȘI ÎN GENUNCHI ! Noi, suporterii, nu ne rugăm de nici un jucător să iubească acest club.
9) Doru Bratu: Un blatist de care imi este scârbă. Punct. Mediocru, un fel de Panait ăla luat de la Vaslui, in contul unui blat. Du-te băi băiatule și plimbă oile. La propriu.
10) Iasmin Latovlevici: Până la intâlnirea cu stafful tehnic actual, Iasmin era genul de fundaș lateral român, un pic peste medie. Centra ok, se apăra bine, uneori mai urca in atac. Un fel de Petre Marin. Dar de când au pus Neubert și Reghecampf biciul pe el, omul a progresat enorm. A crescut intr-un an cât alții in 10. Poate sunt subiectiv, dar imi place foarte mult. Sincer, cred că ar trebui luat serios in considerare ca inlocuitor al lui Raț la națională, pentru că are valoarea necesară. Are condiție fizică, are fizicul unui taur și centrează ca un lunetist. Mai dă și goluri. My kind of player. 9/10.
11) Paul Pârvulescu: Dacă am fi cârcotași, l-am injura că este câine spurcat. Dar hei, nu este vina lui. A fi dinamovist e un blestem, iar noi il putem ajuta să scape
. Are certe calități, pe care le-a demonstrat din plin la Gaz Metan. Pentru noi a marcat un gol fenomenal cu U Cluj in tur (e posibil să mă inșel, să fie vorba de alt meci). Din păcate, a fost accidentat sezonul trecut de 2 ori și a ieșit din circuit un pic. Și-a mai revenit și e gata să se lupte pentru locul de titular. La orice altă echipa din RO era titular. Baftă, dar să ii iei locul lui Iasmin este foarte greu.
Concluzii: Compartimentul defensiv al Stelei este de departe cel mai bun din țară. 1 portar de națională, altul ce promite mult, 3 fundași de națională (cu Râpă 4), Georgievsky internațional macedonean, un polonez - german cu certe calități, un jucător de viitor (Pârvulescu). Este clar cel mai bine echilibrat compartiment al echipei noastre, cu 10 jucatori valoroși și talentați ce se bat pe 5 posturi. Să tot avem așa !
Partea a 2-a: - linia mediană - va urma.
Nota bene: a se observa comparațiile cu jucatorii din era 2000 a Stelei. Deși am o slabiciune pentru băieții ăștia, mai au mult de tras până a putea fi comparați cu generațiile din anii 90 și sunt la ani lumina de Steaua Sevilliană. Dar hei! Timpul nu este pierdut. Ce e mai frumos, trebuie să vină !
Cristi D. (SuperstaR18)
verificati si voi daca mai sunt probleme cu adaugarea/modificarea articolelor pe prima pagina.
La mine tot nu merge. Am curatat cache, cookieuri si nimic.
Azzido, iti trimit articolul lui Choli prin PM. Dau 15.000 de beri doar sa-l postezi, te rog mult. Poate inceteaza scandalul... ![]()
mda, nu stiu ce boala are...
mai sapam.
Greco, pun INTERVIUL ASTA CU Hagi? Sau il postam doar in forum? Dar ma gandesc ca e pacat sa-l ratam...
Lari, esti redactor cu accest de postat pe site. Publica ce consideri tu de cuviinta. Cred ca ai inteles destul de bine nivelul pe care incerc sa-l instaurez si ma vei ajuta. In viitor discutam in detaliu politica redactionala (procent de spatiu dedicat diverselor subiecte).
Nu stiu unde e locul acestei conversatii, dar vreau sa convenim asupra unei proceduri de postare a articolelor necontroversate (avancronici/cronici de meciuri, trageri la sorti, etc.) pentru ca nu noi 2 nu vom avea timpul necesar sa le punem cand sunt proaspete. Anunta-ma pe PM daca pornesti o discutie pe tema asta undeva pe forum.
Am mai jos un articol de la Ivanski. Momentan nu am drept de publicat articole. Daca vreun redactor care are drept poate sa o faca, raman dator:
Nu ne injurati prea tare / Gandim clar in continuare!
Mai in gluma mai in serios descoperim zilnic cum dreptul la sport, pe langa alte drepturi fundamentale, ne-a fost si ne este luat de sub nas.
In anii de dupa '89, cam tot ce am avut bun ne-a fost furat sub pretextul nevoii unei democratii care defapt nu este, fiind un capitalism pervers dar foarte premenit, atat de deghizat incat unii chiar si dupa 23 de ani se lasa pacaliti. Acest sistem este statal valabil, si are ca mijloc de functionare incalcarea oricarei legi in special legea bunului simt si a normalitatii ,banul si averea fiind scopul in sine, insa propun sa ne oprim cu lupa pentru o clipa pe lumea sportiva.
Pe plan sportiv acest virus numit capitalism a infestat tot insa mai ales ramurile sportive din care ies bani. In timp ce suntem persiflati zilnic de niste chipuri perverse, vedem cum cluburi de traditie ne sunt efectiv furate "legal", ducand de multe ori efectiv la desfiintarea lor.
Ne-au dezradacinat cluburile de pe domeniul public si le-au plantat in gradina curtii lor, dupa ce zeci de ani inaintasii nostri le-au udat si le-au ingrijit din pasiune, dar si din dorinta de a lasa un nume copiilor lor.
Si cum inima unui club este formata din insasi suporterii lui, acesti pseudo-afaceristi, au avut grija sa inlature sau sa cucereasca orice forma de revolta, prin frica ori prin ban, pentru ca inima sa bata in ritmul dorit de ei. Vedem pseudo-lideri de galerii: interlopi, membrii de partid, bisnitari, etc. , instalati in functie de personajele cu caractere asemanatoare.
Acest plan a fost pus la punct de farisei, si noi suntem victime prin inactivitate, astfel ca nu mai putem face un sport la un club sportiv, fie suntem interzisi pe stadioane in timp ce infractorii se plimba neinterzisi, liberi si linistiti, fie ca ideile ne sunt subminate, toate acestea pe principiul: "Ce e bun tre' sa dispara" . Vorba Biblica: "Iubirea de bani este radacina tuturor relelor" se pare ca este planetar valabila, mai ales acum cand banul genereaza putere, si ei vor puterea cu orice pret, pentru a se putea imbogatii in continuare, in special prin fotbalul modern.
In dorinta de imbogatire excesiva a autointitulatilor "patroni de cluburi sportive", echipele mari si-au pastrat casa doar in adresa clubului, spiritul stadioanelor precum Ghencea , Stefan cel Mare, etc. fiind inlocuit de National Arena, un stadion frumos dar construit la suprapret, un stadion spectaculos in care lumea vine sa guste noi retete de pufuleti si hot-dogi, un stadion etalon in Romania, dupa care trebuiau construite si alte stadioane exclusiv ale cluburilor, in curtea lor, insa un stadion care nu are legatura cu Steaua, Dinamo sau orice alt club, devenind un stadion comun. De ce asa totusi? Pentru ca asa se scot bani multi. Observam cum acest stadion se potrivea mai bine generatiilor de jucatori care chiar stiau sa jongleze cu balonul, in prezent fiind oarecum in antiteza cu mocirla damboviteaza si nu numai.
Si astfel asistam la o comedie neagra si persistenta in care au de pierdut suporterii fie ca ei constientizeaza sau nu aceste lucruri, comedie mai dureroasa pentru cei care chiar constientizeaza, o comedie care trece de granitele "Cetatii lui Bucur", intinzandu-se peste intreaga tara precum umbra noptii. O umbra care s-a asternut peste echipe de traditie: FC Arges, National (Progresul), U Craiova, Farul Constanta, Poli Timisoara, Rapid Bucuresti ,etc; in timp ce altele privesc apusul soarelui: Steaua, Dinamo,U Cluj etc., din cauza scandalurilor, datoriilor, mizeriei prin care sunt tarate in urma intereselor individuale a catorva.
In acest razboi in care farmecul suporterilor, si atmosfera de pe stadioanele emblema a fost inlaturat, depinde dar de noi sa nu ne lasam echipele sa capituleze in fata ciocoilor, si sa asiguram un nou rasarit luminos. Nu trebuie sa ne lasam inactivi, doborati de realitate, ci sa intelegem ca istoria se scrie acum.
Aceasta este imaginea unei ape tulburi asa ca hai sa ii indepartam de apa, ca asta e sursa vietii lor. Performanta se face pe ape line.
Ne vrem cluburile inapoi, ne vrem Romania inapoi!
Ivanski aka John