Bai ...! Sa joci la Barca la 17 ani e o realizare!
Nu zice nimeni ca nu a jucat la Barca B sau la alte grupe de copii si juniori. A jucat, dar putin.La Barca B are 5 meciuri si nu a dat nici un gol!(Ca ziceai de cei care au evoluat anemic la primul meci bagat) Au riscat cu el si l-au bagat intr-o echipa plina de vedete pe posturile pe care joaca el: Ronaldinho si Giuly pe benzi(plus Iniesta care nu era in acel moment considerat o super valoare) si Eto'o si Larsson in atac. Ai un pic de habar ce inseamna asta?
Pune mana si citeste wikipedia ca sa te convingi ca nu a facut zeci de antrenamente cu echipa mare pana sa fie promovat. A fost fortat. L-au bagat 10 meciuri in primul sezon apoi 25 in al doilea. 25 de meciuri in primera la 18 ani.
Nu mai vorbi frate daca nu stii. Adu un argument la ceea ce zici. Daca nu, mai bine taci. Tu iti dai aici cu presupusul si vrei ca lumea sa te creada pe cuvant.
In sezonul 2008-2009 Muller a jucat 5 meciuri pentru Bayern
In sezonul 2009-2010 a jucat 52. Stiti de ce? Pentru ca s-a schimbat antrenorul. A venit van Gaal. Klinsmann nu i-a dat prea multe sanse. El i-a preferat pe Klose, Toni si Podolski. A venit van Gaal, a adus tineri(Gomez si Muller) si i-a dat afara sau i-a pus pe banca pe batrani(Klose si Toni). Primii 4 golgeteri ai lui Bayern in acest sezon?
1.Robben - 16 goluri
2. Muller - 13 goluri
3. Olic -11 goluri
4. Gomez - 10 goluri
Klose? Toni?
Gomez si Muller sunt viitorul. Si van Gaal stie asta. Si daca tot am vorbit de Mario Gomez, puteti sa va uitati peste statisticile lui.
La 18 ani a jucat 1 meci la Stuttgart si nu a realizat nimic.
La 19 a jucat 10 si nu a realizat nimic(vorbim despre o echipa in care se mai aflau Kuranyi si Cacau).
La 20 a fost fortat, 38 de meciuri si 8 goluri.
La 21 de ani, 30 de meciuri si 16 goluri.
La 22 deja spargea topuri: 32 de meciuri si 28 de goluri.
La 23... 44 meciuri, 35 de goluri. Asta inseamna sa promovezi tineri.
Ziceti ca nu merge, ca e un caz special? Nu e. Ne putem uita la acelasi club, Stuttgart dar la alt jucator, cel pe care Gomez l-a inlocuit: Kuranyi.
La 19 ani a debutat in prima echipa, a jucat 6 meciuri si a dat 2 goluri. Putin, nu?
In sezonul urmator Kuranyi avea deja 42 de meciuri si 21 de goluri. Asta la doar 20 de ani. Acum intelegeti ce inseamna a promova un junior?
Am inteles frate, in sezonul asta il bagi pe cutare 4-5-6 meciuri. E tanar, are 18 ani, mai poate invata. In sezonul urmator nu il imprumuti la echipe slabe. Il bagi in mai multe meciuri. 10-12-15. Daca faci asta si la 20 de ani deja nu poti conta pe el, atunci il dai.
Dar, daca tu il pastrezi la echipa a doua pentru a-l imprumuta la echipe care se bat la retrogradare, atunci ce realizezi? Cum sa creasca? Ce sa invete?