Andrei Radu a plecat din Ghencea din cauza conditiilor foarte proste de pregatire. A fost dorit de cluburi din Franta si Anglia, dar parintii l-au directionat spre Ștefan cel Mare: "Nu putem trai fară să-l stim aproape". În 2006, fiica lor cea mare a decedat, la doar 14 ani, din cauza unei bolii a imunității.
Andrei Radu (14 ani) este considerat un adevarat fenomen in lumea fotbalului juvenil. La 14 ani, specialistii vorbesc de el ca despre viitorul portar al "nationalei". "E cel mai bun din tară la virsta lui, poate chiar in primii trei din Europa", sustin antrenorii federali de la lotul U15.
Steaua l-a ochit de la 11 ani si a platit 12.000 de euro in 2005 pentru a-l transfera de la FC Viitorul Bucuresti. Roș-albastrii l-au pierdut insă gratis in această iarna după ce comisiile FRF l-au declarat jucator liber, iar Dinamo a pus imediat mina pe Andrei.
Nemultumit de conditiile de la Steaua
Andrei a plecat din Ghencea nemultumit de conditiile de antrenament oferite juniorilor in ultima vreme. "Cei de la Steaua ne-au rugat să mai asteptam, dar nu se mai putea, nici acum n-au antrenor de portari. Ajunsese să facă pregatire pe bitum la Vointa", spune parintele juniorului. "M-au impresionat conditiile de pregatire si atentia acordată in Ștefan cel Mare pentru promovarea juniorilor. sunt foarte ambitios si, cu multă munca sper să apar intr-o zi poarta primei echipe a lui Dinamo", adaugă pustiul.
Șocul de la 9 ani
Portarul cooptat in lotul lui Dinamo II deplasat in Antalya are ascunsă in suflet o mare durere. În 2006, cind avea 9 ani, Andrei a trecut printr-o dramă cumplită: si-a pierdut sora mai mare, decedată prematur la 14 ani din cauza unei bolii de imunitate. Parintii talentatului junior poartă incă doliu după fiica lor, Alexandra, fostă campioană natională la dans sportiv la categoria 6-9 ani. Suferinta e apasatoare, dar Andrei le mai Alină sufletele. "A fost un soc mare pentru el atunci. Cind m-a vazut intrind pe usa casei a sarit in sus de bucurie. Era convins că rugaciunile lui facute timp de 55 de zile, cit am stat in spital cu fata, i-au fost ascultate. S-a intunecat insă brusc cind si-a dat seama că Ema, cum ii spunem noi Alexandrei, nu era cu mine", oftează adinc mama.
Poartă poza Emei pe sub tricou
Femeia povesteste cu lacrimi in ochi legatura divină dintre baiat si sora lui din Ceruri: "Andrei simte că Ema este ingerul lui pazitor. Se roagă mereu pentru ea, iar pe sub echipamentul de joc poartă intotdeauna un tricou imprimat cu poza ei". Mama portarului continuă: "La un meci cu Academia Hagi eram in spatele portii lui Andrei, iar Ianis Hagi se pregatea să execute un penalty. Andrei s-a intors spre mine, s-a inchinat si mi-a zis: «Ema e Sus si mă veghează! Voi apara». A parat sutul, apoi mi-a spus «Am simtit că a fost o altă mină in calea mingii»".
"Mergem zilnic la mormintul Emei"
Parintele lui Andrei Radu explică transferul fiului sau in Ștefan cel Mare: "Au existat mai multe oferte pentru Andrei, dar avem problema noastra să fim lingă Ema! Mergem zilnic la mormintul ei, din cimitirul Cernica. Baiatul a fost dorit de Valenciennes, de Lorient, de Fulham, de Academia Hagi si de alte echipe din tara dar am ales Dinamo pentru ca Andrei să fie aproape de familie. Nu vrem nici să neglijeze scoala. Pină in clasa a opta a avut numai medii peste 9. Limba romană este materia lui preferată".
Mama e stelista el si tata dinamovisti
Pustiul a inceput fotbalul la Viitorul Bucuresti, la 8 ani. "Eu l-am si dus la Steaua cind avea 11 ani, fiindcă sunt stelistă", a marturisit mama. Tatal a adaugat: "Eu si Andrei sintem dinamovisti. Mergeam cu el la meciuri in Ștefan cel Mare si cind era la Steaua. Dar cit a jucat in Ghencea a trebuit să stringem totul de prin casă cu insemnele lui Dinamo, fiindcă mai venea lumea pe la noi. Andrei a mai fost in probe la Dinamo la 11 ani, dar nu l-au oprit atunci. Cit a aparat la Steaua i-a batut mereu pe «ciinii rosii». Acum e la echipa lui de suflet". "Și voi reusi tot ce mi-am propus! Promit să ajung un portar de super-clasă", incheie Andrei.
Își tine jurnal
Juniorul este foarte pasionat. "N-a intirziat niciodată la antrenamente. Cind era la Steaua se trezea la sase dimineata, iar la sapte plecam spre Ghencea. Faceam o oră pe drum din Pantilimon. Activitatea lui sportivă mi-a schimbat viata, de sapte ani lucrez numai după-amiază ca să nu-l las singur niciodata I-am facut jurnal in care ii notez tot ce face la antrenamente si la meciuri. Cind e in cantonamente mă sună si-mi povesteste tot", dezvaluie tatal baiatului.
Mai are o soră de 4 ani
Andrei nu a ramas singurul copil al familiei. Mai are o soră mai mica Anastasia, 4 ani, care e ca argintul viu prin casa "Este darul lui Dumnezeu", spun parintii. "După decesul Alexandrei, un duhovnic mi-a zis «Ai să vezi, la parastasul de un an vei fi insarcinată cu o fetiță». Nu mă gindeam eu atunci la asa ceva, dar asa a fost. Acum sunt gravidă din nou in 6 luni, cu un baietel pe care il vom boteza Filip".
Poate atinge 1,95 metri inățime
Andrei Radu are un fizic perfect pentru postul de portar. "Are 1,86 metri si 70 de kilograme. În ultimul an s-a inaltat 13 centimetri, iar piciorul i-a crescut de la 38 la 42. I-am facut probabilitatea de crestere la INMS si se duce undeva spre 1,93 - 1,95 metri. Doctorii ne-au recomandat să-l alimentam bine, dar să nu-l bagam de pe acum in sala de forță pentru a nu-i stopa dezvoltarea", dezvaluie tatal.
"Idolul meu este Petr Cech, iar visul meu este să ajung să apar la Chelsea. Îmi plac foarte mult meciurile tari, cu miză" (Andrei Radu, portar Dinamo II)
"Îi datorez Stelei ascensiunea mea. Am invățat multe de la antrenorul de portari Ion Gabriel. Sper să progresez prin antrenamentele pe care le voi face la Dinamo cu domnul Gheorghe Nitu" (Andrei Radu, portar Dinamo II)
"Andrei este foarte inteligent. Are o memorie fantastica in trei statii de tramvai a invățat o poezie cu 20 de strofe" (tatal lui Andrei Radu)
gsp