Ana Maria Brinză a cîștigat concursul de Cupă Mondială de la Saint-Maur
Spadasina ocupase pină acum, in 2013, locul 2 la Doha si locul 3 la Budapesta.
Ana Maria Brinză a urcat ieri din nou pe cea mai inaltă treaptă a podiumului. A facut-o intr-o sală aflată la 12 kilometri de centrul Parisului, la etapa de Cupă Mondială de la Saint-Maur A fost o zi in care Ana nu le-a lasat foarte multe tuse adversarelor, ziua in care si-a pus masca galbenă si a strins de minerul spadei, ziua in care totul i-a iesit.
A inceput aventura de ieri contra luxemburghezei Lis Fautsch, o spadasină care nu este intre primele 100 in topul mondial. Vicecampioana olimpică de la Beijing a invins-o cu 15-7.
Mai departe, in turul al doilea, a dat peste Sheng Lin, pe care a invins-o cu 11-6. În optimi de finala pe plansa galbenă a intilnit-o pe italianca Marizia Muroni, in virstă de 24 de ani si care face parte din noul val, de care a trecut cu 13-5.
În sferturi de finala poate unul dintre cele mai grele meciuri pentru scrimeri pentru că invingatorul merge in semifinale si e sigur de medalie, in timp ce invinsul ramine cu senzatii amare. În această faza Ana a intilnit-o pe campioana europeană din 2011, Tiffany Geroudet. A fost o intilnire in care Brinză a fost atentă si in care a dominat. A invins cu 15-7, iar la final si-a scos masca si a salutat cu spada spre cer, asa cum face de fiecare dată pentru a cinsti memoria tatalui sau, care a decedat la inceputul lui 2012.
Cu siguranta că va fi pe podium, Ana Brinză a intilnit-o pe semifinale pe suedeza Emma Samuelsson. La fel ca si in "sferturi", ea si-a asigurat incă de la inceput un avantaj considerabil, tușă după tușă insotite de tipete moderate si de pumnul drept strins. La final a fost 15-8. După nici douazeci de minute, a fost nevoită să se intoarcă pe planșă. Fară să se odihnească si cu senzatiile din meciul anterior prezente incă in muschi.
În lupta pentru primul loc, Ana a fost necrutățoare, trecind de unguroaica Emese Szasz cu 11-6. Sub masca galbenă s-a ascuns un zimbet de bucurie si multumire. După locul doi de la Doha, după locul trei de la Budapesta, a venit si locul intii la Saint-Maur. Azi are loc concursul pe echipe, iar saptamina viitoare vine concursul de la Barcelona, acolo unde Ana a cîștigat in ultimii doi ani.
Pină in turul al treilea
În concursul de la Saint-Maur, pe tabloul de 64 au mai participat alte patru spadasine romane. Maria Udrea a pierdut in primul tur, Ana Zdanovschi in turul al doilea, la fel si Ioana Dumitru, iar Simona Deac a ajuns pină in runda a treia, unde a pierdut in fata campioanei olimpice de la Londra, Șemiakina, cu 14-15.
CE CADEȚI - Aproape de podium
Echipa feminină de floretă a Romaniei a ocupat locul al patrulea la Campionatele Europene de cadeti, care au loc la Budapesta. În finala mica floretistele au pierdut in fata Italiei cu 42-45, după ce se inclinaseră in semifinale in fata Poloniei cu 30-35. Echipa Romaniei a fost formată din Corina Damaschin, Malina Calugareanu, Ana si Maria Boldor. Ultima dintre ele a reusit să cîștige, joi, medalia de argint la individual in cadrul aceleiasi competitii.
10 victorii in etapele de Cupă Mondială adunase Ana Maria Brinză pină ieri
gsp