Juniorii Ciucului s-au pisat pe cei ai Stelei in prima faza a campionatului national, ca si pe mai toate celelalte echipe (care jucau cu seniorii). Deci, de ce sa joace echipele din ungurime si-n fazele preliminare? Ca sa se pise pe ceilalti in tot cursul anului? E aceeasi situatie ca la handbal feminin (unde Valcea a luat tot), rugby (unde Baia Mare si Timisoara, mai nou, iar au luat tot), polo (unde Oradea domina tot).
Problema e ca-n secuime sunt 800.000 de oameni si 3 patinoare (incluzand si Brasovul) iar in Bucuresti si Galati 2.500.000 de oameni, 2 patinoare din care cel din Bucuresti e o epava si care gazduieste cel mult 200 de oameni la fiecare meci. Daca nimeni nu sustine hocheiul din Bucuresti si din Galati, de ce ne mai miram ca in nationala e 1 singur roman, si acela nascut la Gheorgheni (Catrinoi) si vorbitor perfect de maghiara?

