Federația Românã de Hochei pe gheațã a anunțat startul programului de construire a patinoarelor în întreaga țarã. Asemeni programului de construire a bazinelor de înot, în mai multe orașe vor fi ridicate complexe sportive care pot fi folosite și ca patinoare. În primã fazã, vor fi ridicate 10 patinoare și vor fi refãcute cele existente deja. Întreaga sumã va fi suportatã din bugetul public. Planul a fost deja aprobat de Ministerul de Finanțe.
Președintele FRHG, Barna Tanczos, a declarat cã patinoarele ce vor apãrea vor fi clasificate în trei grupe:
"În prima categorie intrã construirea unei sãli polivalente de patinaj cu cel puțin 5000 locuri probabil în București, care va funcționa ca și "complex salã patinaj".
Conform ordinului în categoria a doua vor intra acele sãli de patinaj de maxim 3500 locuri construite în reședințe de județ și orașe, al cãror funcționare și întreținere va fi preluatã de consiliile locale. În categoria a treia intrã sãlile potrivite pentru activitãți de timp liber, de instruire și de sport, de pregãtire, de antrenamente și pentru organizarea ligilor locale și regionale" .