Om fi noi spalati pe creier dar macar exista ceva ce poate fi spalat. Problema unora de pe aici e ca sunt paranoici in stilul stalinist: vad dusmani pretutindeni, impart lumea in bine/rau, alb/negru si si-au facut din imaginea lui Becali o pavaza, sub care sunt liberi sa spuna toate aberatiile. Sunt ca bolsevicii care tipau ca ei sunt majoritari cand nu-i baga nimeni in seama si au tupeul sa considere ca istoria e o curva pe care o pot manipula in voie.
Singurii care il iubesc pe Becali sunt aia care colinda la usa lui, babele obsedate de ortodoxie si partenerii lui de afaceri. In rest nu am intalnit stelist care sa nu recunoasca faptul ca Becali e un bou incult, imbecil si total nepotrivit Stelei. MM Stoica e o curva, nu-mi place nici de Argaseala, nu sunt fan Prodanca iar de Mache ce sa mai zic? Problema a inceput cand ati inceput sa asociati simpatia pentru Becali cu simpatia fata de Steaua:
Daca esti fan Becali, nu poti sa te numesti stelist.
Nu e total ilogic din moment ce prezenta lui Becali a daunat imaginii Stelei. Daca lucrurile ar fi ramas aici iar lupta ar fi fost doar impotriva "oilor" (pentru mine oile nu sunt steliste, sunt doar indivizi indragostiti de Becali ce au devenit stelisti prin asociere - ma indoiesc ca sunt pe forumul asta indivizi activi de genul asta), ar fi fost totul ok. Dar extremismul nu v-a dat pace asa ca ati inceput cu alte corelari, mai toate cu probleme:
Daca nu vrei sa auzi de Becali, nu poti sa te numesti stelist.
Daca il ignori pe Becali, nu poti sa te numesti stelist.
Daca vrei binele echipei in orice circumstanta, nu poti sa te numesti stelist.
Daca vrei binele echipei, desi asta ar insemna ca ar castiga ceva si Becali, nu poti sa te numesti stelist.
Daca nu-l injuri pe Becali in orice postare, nu poti sa te numesti stelist.
Daca mergi pe stadion, nu poti sa te numesti stelist.
Daca te bucuri dupa victorii si esti suparat dupa infrangeri, nu poti sa te numesti stelist.
Daca nu corespunzi parerii lui MoWeed, Adrian sau Vlad, nu poti sa te numesti stelist.
etc. etc.
Baieti, de asta au plecat atatia de pe forumul asta. Ca in loc ca lupta sa fie una in care sunt angrenati cei mai multi dintre stelisti, poate nu la fel de radicala dar in mod sigur mai eficienta si mai populara, ati ales extremismul. V-ati facut o societate a celor alesi si ati considerat ca restul stelistilor sunt niste vite, ce trebuie invatate ABC-ul Stelei. Uite ca cei mai multi nu v-au bagat in seama, si-au vazut de treburi si ati ramas singuri si izolati pe un forum in care participantii activi se pot numara la degetele unei maini. Au plecat cand ati inceput sa numiti echipa F C P I P E R A. cand ati renuntat la ideea de conversatie pe motiv ca "aia care va contrazic sunt oi, elvetieni, vanduti, spalati pe creier" si alte asemenea idiotenii. Au plecat cand au vazut ca noii lideri de opinie sunt niste copchii paranoici, ce au facut din cel mai popular forum al Stelei o arena de lupte si etichetari grosolane.
"Vrem ca Steaua sa castige dar nu cand e in preajma ei Becali, Prodanca etc.". Dar in anii 90 va convenea sa castige Steaua cu Paunescu la conducere? Dar in anii 80 cu Ilie Ceausescu? Dar in anii 50 cu Ceausescu al batran? Dar daca maine vinde Becali si un evreu cumpara Steaua, cum va rezista Tupac Amaru fara sa-l injure pe ala? Dar daca un ungur ne va achizitiona, cum mai puteti voi ridica privirea rusinata? Orice conducere e contestabila, de unul sau mai multi oameni. Ce s-ar intampla daca de fiecare data cand nu ne convine ceva, i-am baga in ma-sa pe aia care nu ne sustin si i-am numi oi? Voi nu intelegeti ca nu mai aveti capacitatea de adaptare la niciun viitor patron, ca obisnuinta asta de a identifica doar raul, de a uita pana la urma de ce sunteti stelisti, va va impiedica sa mai inghititi orice viitor investitor. Sau credeti ca perfectiunea exista si ca se va intrupa intr-un patron stelist?
Nu sunt impotriva luptei, impotriva protestului. Dar voi sunteti o minoritate; aia care merg pe stadion nu va baga in seama, nu citesc articolele revolutionare, nu diseca postarile lui Adi pentru a gasi un slogan de rezistenta contra becalismului. Ce faceti voi nu e o lupta, e un tango virtual: mai iau o pauza de la munca, mai postez o injuratura la adresa lui Becali, ma reintorc la munca, iar gasesc un moment liber, il fac pe ala oaie si elvetian ca nu ma sustine, iar muncesc... si tot asa. ZERO BARAT! Asta e valoarea protestului de pe forum. Si cu cat intelegeti mai rapid asta, cu atat veti putea sa va schimbati optica, sa incercati sa va mariti aria de selectie si sa activati oameni care nu-l suporta pe Becali dar nu sunt dispusi sa murdareasca echipa la care tin.