FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Premier League 2010-11

«13456746»
Ronnie06.09.2010 19:35
...

 

Hai ma, da-o-n aia calului!

Tu imi compari Carragher si Skartel cu Ferdinand si Vidic si imi zici ca sunt la fel?! Sa fim seriosi, fundasii lui United sunt cu cel putin o clasa peste ceilalti 2.

 

Si cand vorbesti de Evra vezi ce a facut el la Manchester, nu ce a facut 3 meciuri la un mondial facut de rahat de toate nationala Frantei. Ribery ce a jucat, Gourcuff, Lloris etc? Evra e cel mai bun fundas stanga din lume. Poate doar Ashley Cole sa fie la acelasi nivel.

 

Scholes, Fletcher, Giggs.Astia fac la un loc cat Gerrard?

Cum zice Maye, sper ca glumesti.

 

Skartel, Joe Cole (a stat mai bine de 10 ani la Chelsea si ce a facut? Eu nu imi aduc aminte niciun meci memorabil facut de el), Jhonson, Babel... astia sunt o apa si-un pamant. Ca astia gasesti fara probleme. Daca cu d-astia vrei sa faci performanta, e grav...

 

Desi eu zic ca Van Der Saar, chiar si la 39 de ani e peste Reina, poate aici sunt putin subiectiv. Reina e un portar bun la randul lui.

 

Si pe langa astia, Manchester mai are si alti jucatori: Valencia, Nani, Berbatov, Carrick, Hargreaves, Rooney, Hernandez, Park, Anderson. Pe cand Liverpool inafara de 4-5 are numai jucatori cu nume, dar fara valoare: Aquilani, Babel, Skartel, Agger, Insua, Ngog.

Adrian06.09.2010 19:50

Unii ar zice ca Liverpool a facut mai multe in ultimii 10 ani decat Manchester, cu toti jucatorii pe care ii are United.

 

p.s. Joe Cole, saracu, nu e chiar asa de batran incat sa fi stat mai bine de 10 ani la Chelsea.

 

p.p.s. Niciodata in viata lui nu o sa poata spune Evra ca e cel mai bun fundas stanga din lume. Va las pe voi sa gasiti alti fundasi stanga mai buni ca el si ca Ashley Cole.

Maye06.09.2010 19:53
Unii ar zice ca Liverpool a facut mai multe in ultimii 10 ani decat Manchester, cu toti jucatorii pe care ii are United.

Sunt curios care "este" aia unii.

Ca eu ma tot uit pe date si in ultimii 10 ani nu vad nicio superioritate a celor din Merseyside.

 

Joe Cole a jucat "doar" 7 ani la Chelsea.

Adrian06.09.2010 19:55

Eu zic sa te uiti la numarul de trofee europene castigate doar in ultimii 10 ani, ca sa nu punem mai mult, ca atunci cele 5 trofee CL ale lui Liverpool s-ar putea sa ii zdrobeasca pe cei de la United.

Ronnie06.09.2010 20:18
Unii ar zice ca Liverpool a facut mai multe in ultimii 10 ani decat Manchester, cu toti jucatorii pe care ii are United.

 

Unii aceia nu se pricep la fotbal sau sunt fani Liverpool. E o afirmatie putin mai penibila decat penibilul.

Din 18 sezoane de Premier League, Manchester United a castigat 11 editii, Liverpool fix 0!

In ultimii 10 ani (hai 11) Manchester a castigat de 2 ori Liga Campionilor, Liverpool o singura data. Ambele au mai jucat o finala.

Deci unde vezi tu diferenta?

 

p.p.s. Niciodata in viata lui nu o sa poata spune Evra ca e cel mai bun fundas stanga din lume. Va las pe voi sa gasiti alti fundasi stanga mai buni ca el si ca Ashley Cole.

 

Am intrebat 2 prieteni fani Liverpool pana-n sange. Au si lenjerie de pat cu YNWA. Uite ce mi-au raspuns:

Bogdan: zi-mi si mie

Bogdan: in opinia ta

Bogdan: cine e cel mai bun fundas stanga din lume la ora actuala

x.: evra si clichy

x: in ordinea asta

 

Bogdan: spune-mi si mie

Bogdan: obiectiv

Bogdan: cine e cel mai bun fundas stanga din lume

Bogdan: in opinia ta

y: evra, cole

 

Daca vrei iti dau print screen cu convorbirea sa nu zici ca am scris eu.

Maye06.09.2010 20:23

Adriane, cu trofeele ti-a raspuns Ronnie.

 

Uite, iti spun eu fundas stanga care imi place : Taiwo. Iti mai spun unul : Bale (desi e promovat la mijloc acum).

 

Asta nu inseamna ca sunt mai buni decat Evra.

 

LE : Am uitat de Fabio Coentrao . :)

*Alecs*06.09.2010 20:33
@Ronnie:Nu ma intelege gresit,Man United este o echipa mai buna decat Liverpool.O arata rezultatele si prestatiile din ultimii...sa zicem 3 ani.

 

Poate ultimii 20 de ani :) )

 

p.p.s. Niciodata in viata lui nu o sa poata spune Evra ca e cel mai bun fundas stanga din lume. Va las pe voi sa gasiti alti fundasi stanga mai buni ca el si ca Ashley Cole.

 

Nu exista altii momentan.

 

Vlad Bogdan06.09.2010 21:07

Maaaaa.... Va certati pentru Premier League fara mine? :>

 

 

Deci:

 

Cech - al treilea portar al lumii dupa Cassilias si Buffon;

Paulo Ferreira- depasit fizic. Noroc ca exista Bosingwa.

John Terry- cel mai bun fundas central din lume de 5 ani incoace.

Alex -un fundas care e cam 80% din Vidici.

A. Cole - cel mai bun fundas stanga din lume. PUNCT.

Frankie - fara indoiala un adevarat geniu in orice face. Mars fanii piticului porno si al c0calarului suprem, cr6969

Malouda/Kalou - Viteza si tehnica. Trebuie mai mult de la niste wingeri?

Drogba- no comment;

Anelka- un fel de surdu, deci nu. Aici l-as aduce pe Torres/Villa si ar fi echipa perfecta.

+ un Essien bonus.

 

 

 

De aici rezulta ca Chelsea va impresiona si in acest an. Nu va mai chinuiti sa va certati. Nu mai priviti in trecut si vedeti prezentul.

Maye06.09.2010 21:24

Vlade, o intrebare simpla si nu o lua din nou personal :

 

De cand tii/simpatizezi cu Chelsea?

Merci de raspuns.

Ronnie06.09.2010 21:41

Si oricum nu ne intereseaza parerea ta atata timp cat tu nu esti nici 50% obiectiv.

Vlad Bogdan06.09.2010 21:58

@Maye,

 

De cand Gianfranco Zola facea spectacol pentru echipa. Pacat pentru faptul ca nu a excelat ca antrenor la West Ham.

 

@Ronnie,

 

Ti-a cerut cineva parerea?

Robert Aeroth06.09.2010 22:00

John Terry in ultimi 2 ani a aratat ca o paiatza in aparare,numai misca nimic.

Liverpool peste MUFC?:)))))))) Acum 30 de ani poate voiai sa spui.

 

Si am citit mai in urma de tinerii lui United....hmm sper ca nu il consideri pe mascariciul de nani jucator de fotball:))). Ala il imita pe cr-1 incearca sa stea cu capul sus si nu vede mingea sa dea in ea.... Si alta mare gloaba a fost Anderson(de unde naiba i-a luat Fergie pe nani si pe asta nu's :no: )

 

p.s. Dar de marele fundas de la WBA nu vorbeste nimeni? doar joaca la nationala tarii sale:))))

Maye06.09.2010 22:03

Zola jucat la Chelsea intre 1996 si 2003.

 

Poti fi putin mai exact cu data?

Adrian07.09.2010 00:12

Ronnie

 

Sa inteleg ca prietenii tai sunt experti in fotbal? Ok, daca e asa, atunci Evra e cel mai tare fundas stanga din lume. Mie mi se pare interesant faptul ca prietenii tai au dat exemple fix jucatori care joaca in Anglia, adica jucatori care joaca la echipe pline de bani si vedete si vin dintr-un fotbal care, la nivel de nationale(de la seniori la juniori), nu mai are performante de ani buni.

Da' lasati ca il transfera (zic asa) Arsenal pe Michel Bastos de la Lyon si atunci o sa fie el cel mai bun fundas stanga din lume.

 

Personal nu ma pricep la fotbal la fel ca alti practicanti de football manager. Totusi, asa, din ce a vazut si ochiul meu, baiatul ala de la Portughezi, Coentrao, ala are niste calitati la care Evra nici nu poate visa. Dar, repet, eu nu ma pricep la football manager la fel de bine ca altii.

Si mai este un baiat, la Tottenham, Gareth Bale. O sa il vedem in sezonul asta in CL, daca nu ma insel. Poate va schimbati si voi parerea dupa ce vedeti si pe altii la joc si nu mai credeti tot ce zice FIFA, cu sondajele ei facute deampixu, sondaje care l-au dat pe Forlan drept cel mai bun fotbalist de la mondial cand Sneijder s-a dat peste cap de 3 ori si a maturat pe jos cu toti adversarii in sezonul trecut.

 

Ronnie, in ultimii 10 ani, Manchester a luat 1 cl si a mai jucat o finala, la fel ca Liverpool. Daca tu pui 11 ani(gandindu-te la finala din 98-99), atunci hai sa punem ultimii 100 de ani si sa aruncam in hora toate cele 5 CL detinute de Liverpool.

 

Dar si asa, daca vrei cei 12 ani(ca sezonul 98-99 incepe in 98), vei avea neplacuta surpriza de a afla ca Liverpool conduce cu 4-2 la trofee(1 CL, 1 EL, 2 supercupe ale europei). Deci, cine a facut mai multe la nivel international? Si nu incerca sa ne spui ca cele 2 supercupe nu conteaza pentru ca Manchester a jucat si ea 2 astfel de finale in ultimii 12 ani, finale pierdute.

 

 

Maye

 

Acum am citit ce a scris si ma bucur sa vad ca Bale si Coentrao nu mi-au sarit doar mie in ochi.

 

 

 

 

Manchester si-a facut o echipa doar in ultimii 20 de ani, o echipa care se potriveste perfect cu vremurile, o echipa care joaca fotbal modern. Mie nu imi plac astfel de echipe. Aici nu mai conteaza fotbalul ci banul. Manchester a dat de foarte multe ori sume enorme pe multi jucatori. Ceea ce a facut cu Bebe, un jucator despre care fergusson nu stia nimic, arata clar cam cum doresc ei sa domine fotbalul: prin putere financiara.

De aia l-au si vandut, pana la urma, pe Ronaldo la Real. Daca ii interesa performanta, il tineau. 90 de milioane, insa, sunt bani!

 

Da, si Liverpool a bagat bani in joc, nu zice nimeni. Dar sumele nu se compara cu ceea ce a facut ManUtd.

 

Liverpool a luat un CL avand in teren un jucator ca Cisse, atacant care venea dupa un picior rupt, Luis Garcia, om refuzat de Barca, sau pusti ca Le Tallec sau Sinama-Pongolle, necunoscuti, nu vedete gen Anderson, Nani, Rooney, etc.

Cine nu isi aminteste, Liverpool a luat ultimul CL castigand meciuri in care, din cauza accidentarilor, nu a putut trimite in teren nici un atacant. Cu Juve au castigat avandu-i in atac pe Le Tallec(cautati-l sa vedeti pe unde e acum) si Luis Garcia(fantastic jucator, pacat ca nu a putut arata adevarata valoare). Va aduceti, cu siguranta, aminte de golul lui marcat in poarta lui Juve. Si inainte sa mi se spuna ca Liverpool a batut pe Milan in finala, o echipa de bosorogi, vreau doar sa le amintesc unora ca, in acel an, milanul a batut pe Manchester cu 1-0 atat in tur cat si in retur.

 

Nu il poti compara pe Cisse(jucator rupt) cu Van Nistelrooy(cel mai bun atacant din ultimii 20 de ani.)

 

De asta performantele lui Liverpool cantaresc mai mult. Nu vorbim de o echipa de vedete, ci de o echipa.

 

In schimb, la Man Utd e o problema. La ce lot are, la cati bani se invart acolo, ar trebui sa castige CL in fiecare an. Din pacate, se pare ca vedetele de acolo sunt si ele umflate cu aer cald. Zic asta pentru ca Zigic si Ferdinand au amandoi peste 185 inaltime, asta in timp ce Messi e un pitic de sub 175 care le-a dat gol cu capul in finala Barca - Manchester.

Ronnie07.09.2010 08:04

@Adrian

 

Eu cred ca tie ori iti plac discutiile in contradictoriu ori ai ceva cu Manchester United de zici ca Fabio Coentrao are calitati la care Evra "doar viseaza". Prietene, ai vazut vreodata un meci al lui Man.Utd?

 

Si poate am prieteni experti in fotbal. Cine stie... Sa zici ca Evra e cel mai bun fundas stanga din lume nu cred ca trebuie sa fii mare expert, ci doar sa te uiti la fotbal.

 

Si aici vorbim de Premier League, nu de nationala Angliei. Iti aduc aminte ca inafara de anul trecut, echipele din Anglia ajungeau cam in fiecare an cu una, doua sau trei echipe in semifinalele Ligii Campionilor.

 

Deci daca esti obiectiv nu poti spune ca Evra nu e macar unul dintre cei mai buni fundasi stanga din lume. Sunt multi altii: Clichy, Ashley Cole...

Fabio Coentrao, Bastos sau Bale(desi Bale joaca la locul 4 din Anglia) inca nu au ajuns la un nivel maxim sa demonstreze acolo cat sunt de buni.

 

Si vezi ca Fabio Coentraro pana sa vina Campionatul Mondial a fost mai mult mijlocas stanga la Benfica. E un jucator foarte bun dpdv ofensiv, dar defensiv mai are de invatat.

 

Zi-mi te rog un top 5 al celor mai buni fundasi stanga in opinia ta.

 

Si daca tu zici ca 2 trofee europene (doua supercupe) inseamna mai mult decat o Liga Campionilor atunci iti dau dreptate cand zici ca "nu te pricepi la fotbal".

 

Si 11 campionate castigate in Premier League fata de 0 nu inseamna nimic? ... ca tot zici ca "Liverpool a facut mai multe decat Manchester".

 

De asta performantele lui Liverpool cantaresc mai mult. Nu vorbim de o echipa de vedete, ci de o echipa.

 

Liverpool nu a bagat bani si se vede. Se stie ca in fotbal daca vrei sa faci performanta trebuie sa bagi bani, altfel nu poti spera decat la accidente fericite (exemplul Porto). Si n-as zice ca Torres a venit chiar pe gratis la Liverpool. Si nici Mascherano sau Aquilani nu sunt niste jucatori chiar atat de necunoscuti.

 

Poate ca e cum zici tu, Man.Utd baga bani multi in fotbal iar Liverpool aduce jucatori necunoscuti, dar se vede ca la United banii sunt bagati cu cap. Din 18 editii de Premier League, Manchester a castigat 11, mai mult decat jumatate. Iar 2 Champions League in ultimii 11 ani eu zic ca este o performanta, avand in vedere ca nicio echipa din lume nu are 3 trofee in aceasta perioada. Doar Manchester, Milan, Barcelona si Real au castigat Liga Campionilor de 2 ori in ultimii 11 ani.

 

Si marile vedete care au venit la Manchester United in acest an sunt Javier Hernandez, Criss Smailling si Bebe. Pun pariu ca nu ai auzit de niciunul dintre cei 3 pana sa semneze cu diavolii.

Adrian07.09.2010 08:47

Ronnie

 

Daca te uiti doar la meciurile lui Manchester, atunci e usor sa zici ca Evra e cel mai bun fundas stanga din lume. Acum, daca te uiti si la meciurile altor echipe, s-ar putea sa ai o surpriza. Poate ca stii, poate ca nu stii, Kolarov a fost tranferat de Manchester City pe foarte, foarte, foarte multi bani si, saracu, joaca fundas stanga. Asa, vine o intrebare, de ce nu a fost transferat Evra, daca e cel mai smecher din lume?

De ce nu l-a vrut realul pe evra, daca tot e cel mai tare? Pentru ca Kolarov a fost pe lista lor si doar banii multi dati de City l-au dus la Manchester.

 

Da' imi pare bine ca ai observat si tu un lucru. Echipele din Anglia sunt cele mai puternice. E normal sa fie asa, pentru ca au cei mai multi bani, fac cele mai tari transferuri. De asta e usor sa joci intr-o astfel de echipa. Cand ai langa tine(nu 10), 4-5 jucatori de super clasa, e foarte usor sa joci fotbal.

 

Eu sunt curios cat de tare ar fi Evra daca ar juca la o echipa mai slaba.

 

Ai urmarit campionatul Portugaliei? L-ai urmarit pe Coentrao? Ma indoiesc. Acum vii si imi spui ca lui Coentrao ii lipseste faza defensiva din joc. Astea-s povesti. Cate goluri ai vazut tu sa se ia de pe partea lui?Cate greseli imense a facut?

Astea-s rautati. Mai ales ca, in sezonul trecut, Coentrao a fost unul dintre cei mai buni jucatori din campionatul Portugaliei

 

Acum vad ca o dai la intors si zici ca strugurii erau stricati si ca 2 CL sunt mai importante ca nu stiu ce. Pai, prietene, 5 CL sunt mai tari ca 3 sau nu? Tu vrei sa iei ultimii 12 ani pentru ca tie iti convine. Da' hai sa luam ultimii 30, sa vedem cine iasa in castig. Si iti aduc aminte ca Liverpool a fost exclusa din fotbalul european o buna perioada de timp. Asta intr-o perioada cand domina, nu cand nu juca nimic.

Si, din moment ce Manchester a pierdut 2 supercupe, hmmm... asta inseamna ca cele 2 ale lui Liverpool prind in greutate.

 

Pentru mine un campionat intern nu conteaza cand e vorba de performante externe. Campionatele interne se castiga si prin alte mijloace, nu doar corect. Sau tu crezi ca blatul si aranjamentele cu arbitrii functioneaza doar in Romania? E corect ca la aia nu se abuzeaza la fel de mult ca la noi dar asta nu inseamna ca lipsesc.

 

In final, ramane de vazut daca unele transferuri sunt facute cu cap. De Smalling si Bebe eu nu am auzit pana sa vina la Manchester dar ma indoiesc ca ai auzit si tu. Acum, timpul o sa ne demonstreze daca sunt buni sau doar mofturi de-ale lui Ferguson, mofturi pe care, avand foarte, foarte multi bani, si le permite.

 

p.s. Ai zis ca si Liverpool a facut transferuri banoase(Torres). Ti se pare ca o echipa care a castigat CL avand probleme in atac, nu ar trebui sa transfere atacanti?

 

Sa te gandesti si la cum a fost transferat Ronaldo la Manchester, dupa doar un meci amical. Mofturi, prietene!

Ronnie07.09.2010 09:05

@Adrian

 

Ma uit la mai multe meciuri decat crezi, stai linistit. I-am urmarit si pe Kolarov si pe Coentrao. Sunt 2 fundasi stanga excelenti care ar putea juca la orice echipa din lume. Insa niciunul dintre ei nu se poate compara cu Ashley Cole sau Evra. D-aia Kolarov joaca la City, Coentrao la Bayern, iar Cole si Evra joaca la Chelsea si Manchester.

 

E putin copilaresc sa zici "de ce real il vroia pe kolarov si nu pe evra?". Evra cu siguranta daca era vandut de Manchester era vandut pe foarte multi bani, iar atata timp cat exista si un Kolarov parca preferi sa dai mai putini bani si sa il iei pe el. E ca si cum ai spune de ce Real l-a cumparat pe Di Maria si nu l-a luat pe Messi? Amandoi stangaci, amandoi din Argentina...

 

Si e falsa afirmatia "e usor sa joci bine cand ai 4-5 jucatori de clasa langa tine". Pai de ce nu joaca Oshea la fel de bine si e preferat Evra? Sau de ce nu joaca Paolo Fereira la Chelsea si joaca Cole? Sau de ce nu joaca Insua bine la Liverpool? Marcelo de nu e asa bun la Real? Guardiola de ce tot ii schimba pe Abidal si Maxwell meci de meci intre ei?

 

Liverpool a castigat 4 UCL pe vremea cand si Steaua ajungea sa o castige. Cu tot respectul, dar Cupa castigata de Steaua in 86 e un rahatel pe langa competitia din zilele noastre.

 

Ok, daca tu zici ca 11 campionate interne nu valoreaza nimic pentru ca ele se castiga si prin alte mijloace, te invit sa te pisi pe cele 23 de titluri ale Stelei.

 

"Sa te gandesti si la cum a fost transferat Ronaldo la Manchester, dupa doar un meci amical. Mofturi, prietene!"

Sa-si ceara scuze Ferguson ca a facut cea mai mare afacere din istoria fotbalului. Nu prea stie mosu' sa faca afaceri deloc.

 

Te mai intreb iar: A facut Liverpool mai multe decat Manchester in ultimii 10 ani?

Da-mi 5 fundasi stanga mai buni ca Evra. Sau macar 2-3.

red&blue_boy07.09.2010 09:32

Cred ca disputa asta nu prea isi are rost,fara suparare.Din Anglia simpatizez pe Liverpool si Villa,dar n-ai cum sa spui ca United n-a fost peste Liverpool in ultimii 10-20 de ani.Ca au adus jucatori sau nu,scumpi sau nu,vedete sau nu,asta prea putin conteaza,tine de priceperea fiecarei echipe,a conducatorilor si antrenorilor acestora.Cand United a castigat vreo 11 titluri,iar tu nici unul de atat timp,e dureros,jenant.N-ai cum sa spui ca nu conteaza campionatul intern...Sa zicem ca in Europa situatia e mai echilibrata.

 

Ashley Cole si Evra sunt poate cei mai buni fundasi stanga la ora actuala.Coentrao,Bale sau Kolarov sunt buni,dar inca nu la nivelul celor doi.Cine-ar mai fi apropiat de valoare cu cei doi,cred ca ar fi Lahm,desi acum nu mai joaca pe stanga...

Adrian07.09.2010 09:49

Ronnie, stii cat s-a dat pe Kolarov? Intereseaza-te. Daca ti se par putini bani, eu nu mai zic nimic. Apoi, daca tu crezi ca Realul sau City se uita la bani cand fac transferuri, te inseli. City chiar nu se uite. Daca il voiau pe Evra, il luau. Si cred ca si tu stii asta.

 

Acum ai ridicat o noua problema.

De ce nu O'Shea? Poate pentru ca ala nu e fundas stanga de meserie.

De ce Maxwell si Abidal cu schimbul? Pentru ca sunt de valori apropiate si pentru ca rotatia jucatorilor e ceva normal la cluburile care isi permit.

De Paolo Fereira eu stiam ca e fundas dreapta de meserie. L-am vazut jucand si pe stanga dar stiam ca postul lui de baza e dreapta. E ca si cum l-ai pune pe Golanski pe stanga desi el e de dreapta. Merge ca solutie pentru un meci sau doua dar nu pentru termen lung.

 

La Marcelo s-ar putea sa fiu subiectiv. Mie mi-a placut acest baiat inca de la inceput. Vom vedea ce face acum, cu mourinho. Ca pana acum, cu schimbarea antrenorilor si "Criza" de la Real, a fost cam greu pentru unii jucatori.

 

Liverpool a castigat 4 UCL pe vremea cand si Steaua ajungea sa o castige. Cu tot respectul, dar Cupa castigata de Steaua in 86 e un rahatel pe langa competitia din zilele noastre.

Esti sigur? Atunci Manchester de ce nu reusea performante in acei ani? De ce soma?

Vezi, e usor sa vorbesti daca nu ai vazut meciuri din zilele alea. Atunci nu se juca la 1-0. Atunci se facea spectacol. Daca tu crezi ca era mai usor, te insel. Iti garantez eu ca pe Ajax-ul lui Cruyff sau pe Milan-ul lui Gullit si Van Basten nu ii batea nimeni din ziua de azi. Poate doar Barca sa joace de la egal la egal.

 

Si, atunci, CL se numea CUPA CAMPIONILOR EUROPENI. Jucau doar campionii, cele mai tari echipe din fiecare campionat.

Daca Steaua a batut pe Anderlecht sau Barca, a batut campioana Belgiei si pe cea a Spaniei, nu locul 4 din x si locul 3 din y.

 

Erau alte vremuri si fotbalul nu era asa globalizat. Echipele din estul europei erau o forta. Tot in 86, in caz ca nu stii, Cupa Cupelor a fost castigata atunci tot de o echipa din Est: Dynamo Kiev. Forta fotbalului Yugoslav o stii si tu, cred. Cunosti performantele facute de Steaua Rosie a lui Belo.

 

Intre timp, echipele din vest, cu mai multa putere financiara, au atras toti jucatorii de super clasa si au fortat alte echipe de traditie sa intre in anonimat.

 

Acum 20-30 de ani, daca juca Barca cu Anderlecht, te puteai astepta sa castige oricare. Acum stii sigur ca Barca matura pe jos cu ei.

 

De aceea spun eu ca acea competitie era mai tare. Atunci nu vedeai meciuri de genul: Real - Beitar Ierusalim sau Manchester - Anorthorsis. Si cand zic asta ma refer la diferenta de valoare, nu neaparat la numele echipelor.

 

 

Ok, daca tu zici ca 11 campionate interne nu valoreaza nimic pentru ca ele se castiga si prin alte mijloace, te invit sa te pisi pe cele 23 de titluri ale Stelei

 

Daca nu ma insel, 14 din cele 23 de titluri ale Stelei au venit dupa 86. Adica in momentul in care Steaua domina fotbalul Romanesc. Dominatia Stelei s-a vazut atat in interior cat si in exterior.

Acum, comparatia cu titlurile lui Manchester nu merge. De ce? Pentru ca Liverpool, desi nu a castigat nici un titlu in ultimii 10 ani, a reusit 1 Cupa UEFA si 1 CL plus alte 2 supercupe.

 

Te intreb eu, merge comparatia cu Romania? Sa inteleg ca dinam0 a avut si ea performante europene? Nu.

Dominarea Stelei a venit ca urmare a faptului ca doar Steaua a ramas din fotbalul de altadata. Steaua a fost ultima ramasita a "Generatiei de Aur"(adica Steaua 86, ca aia a fost generatia de aur a fotbalulu Romanesc).

Manchester, daca a dominat asa de grav campionatul englezesc, de ce a facut atat de putin in Europa in ultimii 10 ani?

Asta trebuie sa te intrebi si tu.

 

p.s.

Cand am zis de mofturi, nu am zis ca transferul lui Ronaldo a fost o greseala. Am zis doar ca putea sa mearga oricum. Putea ala sa fie o petarda. Ca nimeni nu il cunostea, nu stia ce calitati are, nimic. Fergusson l-a vazut un meci si si-a permis sa arunce cu bani pe el. Altii isi permit sa faca asta?

Steaua isi permite?

Aici e diferenta intre echipele ca Manchester si restu'. Acele echipe isi permit sa arunce cu bani aiurea, isi permit sa o dea in bara cu un jucator sau altul, ca oricum nu le va afecta financiar. Da' daca da Steaua 10 milioane pe un Ronaldo si ala nu joaca nimic, poti fii sigur ca echipa o sa falimenteze.

 

 

Raspuns:

 

Da, in ultimii 10 ani, Liverpool a facut mai multe: 1 Cupa UEFA, 1 CL, o finala de CL, 2 supercupe.

In timp ce Manchester, cu toata dominatia ei, se poate mandri doar cu 1 CL si alta finala pierduta.

 

Ti-am dat mai sus cativa fundasi stanga pe care eu ii consider mai buni ca Evra. As mai zice inca unul, Lahm, dar din pacate el e folosit in dreapta la Bayern. Pentru cei care il cunosc pe acest jucator, cu siguranta stiu ca, atunci cand a explodat la Stuttgart(fiind imprumutat de Bayern) omul juca fundas stanga si juca incredibil de bine. Si avea atunci 20-21 de ani, nu 29 ca Evra.

David07.09.2010 09:57

Latovlevici,Brandan. :P

Ronnie07.09.2010 09:57

Bai omule, in Premier League Liverpool s-a rahat pe ea!!! Si cum **** mea poti sa zici tu ca Liverpool a facut mai multe decat Manchester in ultimii 10 ani?!?!

 

Esti incredibil!

 

De Evra nu mai vorbesc pentru ca tu nu poti fi obiectiv.

MoWeed07.09.2010 09:59

Bai, daca iar ajungeti sa va certati intre voi, stelistii pentru niste echipe din strainatate cu care doar simpatizam, ma jur ca sterg topicul.

 

Potoliti-va, ce dracu. Va certati pentru toate cacaturile

Adrian07.09.2010 10:06

Eu nu pot fi obiectiv? Eu nu am nimic nici cu Manchester nici cu Liverpool, doar zic cum e. Daca juca Evra la alta echipa, acum ne ziceai de x sau y ca e cel mai tare fundas stanga din lume.

Foarte bine ca s-a rahat Liverpool pe ea in campionatul intern. Ca s-a rahat pe Manchester in Europa. Si pe Manchester si pe Chelsea si pe Arsenal, echipe cu mult mai multi bani dar care doar viseaza sa ajunga la performantele lui Liverpool.

Te-am intrebat si inca mai astept raspunsul. De ce, daca Manchester a dominat asa grav campionatul intern, nu castiga CL in fiecare an?

 

Ce le lipseste? Bani cu siguranta nu.

Ronnie07.09.2010 10:23
Daca juca Evra la alta echipa, acum ne ziceai de x sau y ca e cel mai tare fundas stanga din lume.

 

Bai in **** mea, tu chiar ma crezi pe mine tampit?

Daca Evra juca la Petrolul Ploiesti probabil nu auzeam de el si normal ziceam de altul.

Dar crezi ca Evra a ajuns la Manchester pentru ca e dragut si negru?! Sau pentru ca e foarte bun fundas stanga?!

 

Si cum **** mea poti sa zici ca Manchester nu a facut nimic pe plan european?! Ti-am zis ca in ultimii 11 ani Manchester a castigat de 2 ori Liga Campionilor, competitie mult mai puternica decat Cupa Campionilor. Liverpool a castigat Cupa UEFA, o competitie care este castigata de echipe gen CSKA Moscova, Zenit, Atletico Madrid, echipe de mana a doua a fotbalului. O Cupa UEFA nu se poate compara niciodata cu un trofeu Champions League.

 

Hai sa vedem ce au castigat echipele astea in ultimii 10 ani (sa nu zic 11, ca stricam echilibrul si-asa neechilibrat):

Liverpool in ultimii 10 ani:

0 trofee Premier League

2 supercupa Angliei

1 trofeu Champions League

1 Cupa UEFA

2 trofee Cupa Angliei

2 trofee Cupa Ligii Angliei

2 supercupa Europei

 

Manchester United in ultimii 10 ani:

5 trofee Premier League

4 supercupa Angliei

1 trofeu Champions League

3 trofee Cupa Ligii Angliei

1 trofeu Cupa Angliei

 

Asadar, scorul este 10-14 la trofee pentru Manchester United. In timp ce Liverpool are un singur trofeu major castigat in aceasta perioada (Liga Campionilor), Manchester United are 6 trofee majore castigate. Dar probabil tu vei zice ca toate trofeele sunt la fel de importante bla bla...

 

Si sa nu mai spun de rusinea lui Liverpool care a terminat pe locul 7 anul acesta.

gio_stgloria07.09.2010 10:41

Va certati voi , dar in sinea voastra stiti care este cea mai buna echipa din Anglia si anume Arsenal. :D

«13456746»