FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce muzica asculta suporterii nostri?

«12345»
brav028.12.2005 13:52

@Adi

Mai bine ai recunoaste ca ai gresit cand ai spsus "Cum suntem superiori daca o parte din suporterii stelisti asculta manele?" pentru ca nu exista absolut nici o legatura intre preferintele muzicale si superioritatea suporterilor. Ai mai si trantit-o p'asta "Steaua-mereu superiori, Dinamo+Rapid=mereu inferiori"

dbd28.12.2005 14:01

:lol: :lol: :lol:

se pare ca nu e de ajuns ca ne desprat gruparile ... acu ne certam si pe stilul de muzica de care ne place...

Adi28.12.2005 14:03

"Steaua-mereu superiori, Dinamo+Rapid=mereu inferiori" - asta nu am trasnito eu, am gasito pe undeva pe site, pe forum si am retinuto.

 

Nu am de ce sa recunosc ca am gresit. Eu ma consider superior unui rapidist pentru ca

1. nu ascult manele

2. nu "ciordesc portofele" ca sa-mi iau bilet :lol:

 

Criteriile mele de apreciere a unui om sunt perfect valabile si in cazul suporterilor

dbd28.12.2005 14:27

:lol: :lol: :lol:

la fel si eu...sunt de acord cu tine...

Adi28.12.2005 14:53

@brav0

 

Suporterii in toata lumea nu sunt doar despartiti de culorile pe care le sustin, dar in primul rand de vizuni si mentalitate :idea:

 

Ca sa fiu mai explicit: Nu poti spune ca tu ca suporter al Stelei esti superior unui rapidist, doar pentru ca tu esti cu Steaua, iar el cu rapid(diferenta de palmares). Pentru ca astfel si suporterii lui Real Madrid ar putea spune ca sunt superiori stelistilor, iar cu asta nu pot fi de acord.

Suporterii sunt separati sau uniti de mentalitate: Cei de la Lazio sunt fascisti, iar cei de la Livorno sunt comunisti(diferenta de mentalitate) si de asta nu se suporta unii pe altii.

 

ca sa revenim la oile noastre incep cu o axioma a umanitatii.

Ascultarea manelelor presupune o pregatire generala si un nivel cultural sub orice critica, si invers Neascultarea si Neacceptarea manelelor presupune un nivel cultural superior" :arrow: de aici rezulta si superioritatea pe care nu o intelegi. Stelistii sunt superiori rapidistilor, pentru ca marea noastra majoritate(cel putin asta vreau sa cred) nu accepta manelele, iar rapidistii in marea lor majoritate(99,99%) sunt rromi si manelisti. :arrow: Stelistii au o pregatire culturala superioara rapidistilor. :idea:

Si as vrea sa aflu opinia unui "stelist-manelist". "Cu ce e el mai superior unui rapidist?"

 

Acum m-ai inteles :?:

dbd28.12.2005 15:19

ajunge :lol: :lol: :lol:

nu e nevoie sa dai atatea explicatii...daca lui ii place asta e...

alex ripper28.12.2005 15:20

gusturile nu se discuta...asa ca discutati civilizat ca se inchide topicul :twisted:

brav028.12.2005 15:24

@Adi

"Ascultarea manelelor presupune o pregatire generala si un nivel cultural sub orice critica, si invers Neascultarea si Neacceptarea manelelor presupune un nivel cultural superior" => de unde ai scos-o p-asta?

Sa stii ca este diferenta mare intre ascultare si acceptare. Cel ce nu accepta un lucru care exista se cheama "om cu orizontul redus" care nu poate accepta ceva cu care el nu este obisnuit. Vreau sa stii ca nu sunt un aparator al manelelor, dar faptul ca le accept nu ma face inferior fata de nimeni. Doctori, ingineri, personalitati de pe la TV, sudori, tamplari, copii, puscariasi multi au ascultat sau asculta manele asa cum multi asculta si alte genuri. Da, sunt constient ca manelele sunt mai des intalnite in randurile tiganilor, romanilor-tiganizati, puscariasilor.

"Ca sa fiu mai explicit: Nu poti spune ca tu ca suporter al Stelei esti superior unui rapidist, doar pentru ca tu esti cu Steaua, iar el cu Rapid(diferenta de palmares." In viata mea nu m-am gandit la criteriul asta ca mijloc de departajare. Sunt alte mijloace. Si bineinteles daca iei de adevarata fraza de mai sus ("ascultarea manelelor presupune si.. neascultarea...") ajungi la concluzia ca suntem superiori rrapidistilor pt ca nu ascultam asa mult manele. Dar ceea ce ai scirs tu nu este un adevar valabil garantat, nimeni nu a demostrat.

"Si as vrea sa aflu opinia unui "stelist-manelist". "Cu ce e el mai superior unui rapidist?"" Cum poti sa spui asa ceva?! adica un stelist-manelist, cum il numesti tu, este egalul unul suporter rrapidist?

brav028.12.2005 15:36

@Adi

CAT DESPRE ASTA: Suporterii in toata lumea nu sunt doar despartiti de culorile pe care le sustin, dar in primul rand de vizuni si mentalitate Idea

 

Ca sa fiu mai explicit: Nu poti spune ca tu ca suporter al Stelei esti superior unui rapidist, doar pentru ca tu esti cu Steaua, iar el cu Rapid(diferenta de palmares). Pentru ca astfel si suporterii lui Real Madrid ar putea spune ca sunt superiori stelistilor, iar cu asta nu pot fi de acord.

Suporterii sunt separati sau uniti de mentalitate: Cei de la Lazio sunt fascisti, iar cei de la Livorno sunt comunisti(diferenta de mentalitate) si de asta nu se suporta unii pe altii. => DE CE AI SCRIS-O, nu vad legatura.

Mentalitatea unui grup de suporteri nu are legatura cu muzica.

Adi28.12.2005 15:48
Cel ce nu accepta un lucru care exista se cheama "om cu orizontul redus" care nu poate accepta ceva cu care el nu este obisnuit.
- Lumea nu l-a acceptat pe Ceausescu, asta inseamna ca eram cu orizontul redus? Un om care nu accepta unele lucruri este un om care are niste rigori(educate de familie, religie, propriile convingeri)in care se incadreaza viata, natura si tot ce presupun aceste, iar in momentul in care ceva sau cineva nu se incadreaza in aceste limite, el pur si simplu nu accepta si da dovada de personalitate, de caracter.

 

 

Dar ceea ce ai scirs tu nu este un adevar valabil garantat, nimeni nu a demostrat.

Tocmai de asta este o axioma, pentru ca nu cere demonstrare, este un adevar acceptat si necontestat :wink:

 

P.S. Nu mai are rost sa polemizam, e clar ca nu ne vom intelege + ca ne indepartam de subiect si riscam sa ne inchida topicul :wink:

Adi28.12.2005 15:52
DE CE AI SCRIS-O, nu vad legatura.

 

Daca nu vezi legatura imi pare rau pentru tine :cry:

 

Intre manelisti si anti-manelisti exista o diferenta de mentalitate. Sigur nu este de proportiile si complexitatea fascism-comunism, dar totusi exista.

brav028.12.2005 19:04

@Adi

Nu mai intru in discutie... raman cu ideile mele, accept totsusi punctul tau de vedere, dar raman la convingerile mele. Oricum rolul discutiilor libere nu l-am inteles niciodata, probabil acesta fiind atragerea a cat mai multi useri.iar userii sunt liberi sa spuna fiecare ce-l trece capul. Inteleg si chestia asta, dar ar trebui cumva lasata doar 5-6 zile pe luna.

Si acum in ultimu mesaj (cred ca va fi ultimul al meu din sectiunea discutiilor libere) sa stii ca nu sunt "manelist" ci ascult House si Electronic-Dance.

Sa auzim de bine! si la cat mai putine topicuri la discutii libere.

CuStEaUaSiDuPaMoArTe28.12.2005 21:54

. Manelele nu sunt un gen muzical, sunt o specie de rahat specifica doar Romaniei.

2. Cand vine vorba de manele, muzica este pentru mine este un criteriu de apreciere. Asa cum un european al secolului 21 se considera superior unor triburi de prin padurile Amazonului care mananca carne cruda si insecte, umbla goi, se vopsesc cu sange, se spala doar cand ploua.... uite asa si eu ma consider superior lui guta, minune, salam, vijelie sau oricarui individ ce asculta si prefera manelele

3. Nu am nimic cu genurile muzicale si cu cei ce asculta alta muzica decat mine. Atata timp cat asculti pop, rock, jazz, blues, rap etc. e OK, in momentul in care asculti manele..... te privesc cu alti ochi(ca sa nu fiu mai dur) .................................................. are drepttate omul

 

 

pai nu mai intra in discutie bai brav0 ca ne faci de rusine............ :oops:

 

manelisti de 2 lei mergeti la Rapid ca acolo va accepta fara probleme........

Mefisto29.12.2005 06:58

manelele sunt o forma de incultura...in momentul cand un om spune ca rockul sau alte genuri muzicale sunt de rahat imi da de inteles ca acel om este depasit de o muzica lucrata...

brav029.12.2005 07:29
pai nu mai intra in discutie bai brav0 ca ne faci de rusine............ :oops:

 

Eu te fac de rusine mai... copilule care esti? Doamne nu ma pot abtine! Cine esti tu sa le zici la suporterii care asculta manele sa se duca la Rapid. Ba gandeste ba copilule ca unii asculta manele si vin la meciuri de 10 de ani si reprezinta Steaua in stadion si in afara lui. Ca ai tu o adversitate fata de manele, nu ai decat sa ramai cu oful tau, incuiat in ceea ce crezi tu ca e bine si valoros, sa accepti ideile tale ca fiind ideale. Eu te fac de rusine?! Pai te-as face daca te-as cunoaste... Tu esti atat de praff in cat crezi ca daca esti manelist esti rrapidist. Se vede ca nu ai luat contact mai niciodata cu ceea ce insemana un suporter. Auzi Doamne, manelisti duceti-va la Rapid.

 

MODERATORILOR: voua nu vi se pare ca se petrece ceva inadmisibil:

1) ca sa clarificam niste lucruri: nu sunt manelist, nu iau apararea nimanui, nu condamn nici un gen de muzica

2) totul a pornit de la "Cum suntem superiori daca o parte din suporterii stelisti asculta manele?" nu conteaza ce muzica asculti (asta e valabil pentru suporterii care vin la stadion pentru Steaua, ca pt altii conteaza sa vb si de filmul de aseara, cand ajung la scoli a 2a zi dupa meci sa zica ce au facut ei "ca au stat in galerie"

3) altii care nu au nici o treaba cu viata de suporter vin si-mi zic "nu mai intra in discutie" cand toti zic "manele denota incultura" ca asa au auzit ei pe undeva sau au avut copilaria chinuita de acest gen de muzica si mai si zic "manelisti de 2 lei mergeti la rapid ca acolo va accepta fara probleme" Pai asta e o jignire mai mare decat daca m-ar injura pe fata.

4) In speranta ca ati inteles ideea mesajului va rog sa incercati sa faceti ceva cu topicurile de la discutii libere pentru ca uitati-va si voi de ce avem parte

Cat despre tine "CuStEaUaSiDuPaMoArTe" esti copil-redus daca asa crezi tu ca muzica il face pe suporter.

misha29.12.2005 07:51

eu chiar nu stiu ce aveti cu cei care asculta manele....nici mie nu-mi plac...dar nu ii marginalizez

si maneaua nu stiu daca e un gen de muzica..nici nu ma intereseaza....insa muzica e furata/ preluata din alte tari...ei schimband doar textul ..care e plin de greseli gramaticale :evil: ...si sunt sigura ca multi care asculta manele o fac doar pentru sound-ul acesta ...

apropo cunosc oameni inteligenti care au facut o facultate ..si asculta manele

 

@CuStEaUaSiDuPaMoArTe

eu cunosc rapidisti..si sa stii ca nu asculta manele :roll:

....................................................

 

si revenind la mine..eu ascult hip-hop si reggaeton :D

alex ripper29.12.2005 08:45

gata...ca va luati la bataie.

FANATIK RED-BLUE29.12.2005 19:39

Hmmmm, nu am un gen preferat acum de si acum 7 ani eram un infocat ascultator al muzici electronice [jean Michael Jarre, Vangelis...]

 

Ascult preponderent trance, house, Chemical brothers, muzica anilor '80............totul tine de cum imi suna mie in ureche, exclus manelele, de si la inceput imi repugnau, acum imi sunt indiferente; la poluarea fonica a manelelor am devenit imun.

Ultras_Fever31.12.2005 10:19
Zise micutul asta :P

:P:P:P :wink: ce micutz mah? :)

pai ce la 100 de kile ale tale nu esti micutz!! :lol: hai recunoaste aici pe forum ca nu te stie prea multi ca asculti si manele :lol: :lol: :lol:

g_funk2831.12.2005 11:07

da man , gata m-ai dat de gol :lol: , sunt manelar infect ,imi "place" manelele la nebunie :D .....si nu am 100 de kg , nici kiar aja ....78 am :wink:

FanSteaua4Life31.12.2005 11:19

Maneaua...Doamne cat urasc muzica asta, insa nu sunt contra celor care o asculta, e alegerea lor si nu poate fi schimbata de nimeni, asta nu inseamna ca trebuie sa imi placa pe manelisti cu toate ca am multi prieteni care asculta manele, mereu ma cert cu ei pe baza acestui principiu...

In general muzica isi pune in o oarecare masura amprenta asupra modului de viatza sau a caracterului unei persoane...In ziua de azi majoritatea trupelor sau cantaretilor, indiferent de genul de muzica, au intrat in acest fenomen pentru a castiga bani, si de aici ies acele melodi care nu au o baza, nu transmit nici un mesaj ascultatorilor, se numeste muzica comerciala...Ca uni vor sa asculte aceasta clasa de muzica, treaba lor, insa nu voi fi niciodata de acord cu ea, nu incerc sa impun nimanui ce gen de muzica sa asculte insa ar trebui luat in considerare faptul ca muzica te influenteaza si nu stiu ce ai putea invata de la o manea, daca vrei sa fi un om cu principi si cu un caracter superior masei evita maneaua pt ca ce semeni aia culegei...

armanovici31.12.2005 11:28

@tuturor...Fiti mai toleranti!

 

Intodeauna am fost un militant anti-discriminare..Am preferinte diferite fata de unii din voi,sunt pe aceeasi lungime de unda cu altii,dar nimic nu imi da dreptul de a judeca pe altii..pentru ca nimeni nu poate detine adevarul absolut.

 

Fiecare poate sa isi spuna parerea,ramane la latitudinea ascultatorilor sa o respecte sau nu..Nu sunt un fan al curentului muzical manelist,nu am facut pe snobul cand vizitam cunoscuti amatori de manele,cerandu-le sa opreasca muzica..Mi se pare o impolitete si o lipsa de bun simt..La fel nu imi permit sa critic userii de pe acest forum decat atunci cand depasesc limita bunului simt in exprimare(ex:copil redus,retardat.etc) si aici nu ma refer la preferintele muzicale...

 

Toleranta,toleranta,toleranta....Sectiunea de "discutii libere" isi are rostul ei,celor carora li se pare inutila le dau un sfat:"sa o ignore"!

Radu mic31.12.2005 15:51

<a href="http://www.pcplanets.com/mp.php?id=40240" target="_blank">Time Of Your Life (Good Riddance) by Green Day</a>

Ultras_Fever01.01.2006 09:33
da man , gata m-ai dat de gol :lol:  , sunt manelar infect ,imi "place" manelele la nebunie :D  .....si nu am 100 de kg , nici kiar aja ....78 am  :wink:

 

glumeam mah si eu :P

cristianotopeanu01.01.2006 11:10

Marturisesc: ascult Elvis :D. De altfel, am 26/31 filme pe DVD (tot ce e oficial), toata discografia, duble la melodii cat cuprinde, filme documentare (VCD, Divx, DVD) si aparitiile TV. Asa, acum ma simt mai bine.

 

P.S. Cred ca sunt fan si colectionar cu Elvis, Steaua si Romania :)

«12345»