@LDS
Mi se pare exagerata afirmatia ca Olaroiu a ajuns in semifinale si in Liga datorita lui Protasov. Din mai multe motive:
- meciurile cu Heerenveen, Betis si Rapid nu au semanat cu NICIUN joc sub Protasov (a-propos, stiati ca Steaua, cu nenea asta la carma, este singura echipa, alaturi de... Middlesbrough, care nu a primit niciun gol in grupele Cupei UEFA, varianta 4 meciuri?).
- si echipa lui Protasov a beneficiat masiv de munca lui Piturca si Zenga, aceea de omogenizare si rigoare tactica, fara de care libertatea oferita de Oleg nu ar fi insemnat mare lucru, iar exemplu sta munca ucrainianului la celelalte echipe antrenate dupa Steaua, in special Dnepr (unde a avut toate conditiile, buget kacalau, sustinere pana-n ceruri, tinand cont de ceea ce inseamna el acolo).
- "dublele" cu Heerenveen, Betis si Rapid au fost castigate tactic, fapt admis de mai toti oamenii care au ceva experienta in fotbal, nu ma refer la alde Dragomir ori Sandu, ziaristi ori suporteri. A se vedea declaratiile tehnicienilor adversi (fara Il Poco Muce, ca o dam in diverse...), de pilda.
- a-l acuza pe Olaroiu ca a castigat cu valize ori cu alte diverse jocuri de culise inseamna a rupe din context anumite "detalii" cum ar fi, de pilda, mediul existent in fotbalul nostru. Nu aud pe nimeni sa se planga de titlul din '98, de exemplu... Ba mai mult, acea echipa este laudata de mama, mama!
- este mai mult decat haioasa expresia slugaroiu, iar cei care o rostesc dau dovada de o necunoastere crasa a personajului in cauza: omul este extrem, extrem de orgolios, pentru a nu mai vorbi de caracterul sau... sa-i zicem vulcanic, pentru a nu folosi alte cuvinte. Asta mai degraba ar lua un glonte-n teasta decat sa se simta calcat in picioare. Cand 2gi a zis ca i-a dat biletelu', pentru ca i-a fost rusine sa-i zica in fata una, alta, a fost unul dintre putinele momente de sinceritate in public ale sale. Mai mult, Jegu' asta nu-i spune "frate" oricui, macar la asta sa va ganditi.
Sa nu fiu inteles gresit: am fost prezent pe stadion la 95% din meciurile cu Oleg la carma, deseori chiulind cu nesimtire de la munca (asa cum a fost cazul la cel mai ordinar blat ever din Ghencea, Steaua - FCM Bacau: 1-0, gol Paraschiv, meci jucat de la ora 13:30... Dupa vreo doua saptamani, a venit Lens in Templu!).
Insa nu ii pot vedea lui Olaroiu doar partile nasoale. Si, Slava Domnului, a avut destule!