FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cosmin Olaroiu

«1181920212229»
predatorpulse713.05.2007 19:40

Vad ca exista cativa baieti rataciti pe forum care nu stiu cum naibii il lauda pe Olaroiu, probabil ca fotbalul pentru ei inseamna sa te aperi cu penultima clasata.

E batjocura ce fac cu Elton Oli si Becali. Il pun doar la 3-0 pentru noi, de parca e un circar, doar ca sa distreze "derbedeii" din tribune. Pustiu mai exagereaza cu driblingurile dar scoate usor 2 jucatori din joc, iar la 3-0 joaca si el mai la misto pentru ca este constient ca trebuie sa mai joace si pentru spectatori. Geniul de Olaroiu pe care voi il laudati a spus ca vrea sa bazeze jocul Stelei din sezonul viitor pe Elton. Parca am mai avut noi jocul bazat pe un jucator, Dica se numeste. S-a accidentat si s-a dus dracului totul, iar acum ne bazam pe Elton care este firav si se intra marlaneste la el in Liga lui Mitica. Eu sunt fan Elton, dar trebuie inceput cu el titular si nu trebuie sa devina superstar, desi e clar ca este iubit pentru ca aduce aminte de traditia Stelei prin jocul sau. Echipele mari din lume nu se bazeaza mai ales pe un singur jucator, ci pe mai multi si aceia de valoare. Asta imi arata cat fotbal stie Oli, cat se lamenta ca daca avea doi Dica trecea de grupele CL. Geniule, nu poti sa treci de grupe stand cu fundul in poarta, nici sa te avanti ca nebunul, ci cu un joc echilibrat, dar nu unul de contratac mereu, contratac peste contraatac. Steaua in CL a avut posesia cea mai slaba si asta spune tot. Cum sa dam gol cand noi tot fugeam dupa minge, nu cu mingea.

 

Azi echipa a jucat slab in prima repriza, iar in repriza a 2-a executiile individuale superbe ne-au scos, exact cum Cernea ne-a salvat in prima. Tactica lui Oli a fost penibila, ma intreb ce facea daca era 3-1 la pauza pentru National? Cel mai grav lucru la Steaua, in afara tacticii lui Oli, este ca jucatorii nu pot sa combine cat de cat bine doar dupa ce este 3-0, la 0-0 bubuie mingile, stau 20 sec sa preia mingea etc.

 

Jucatori remarcati in acest meci: Cernea, Croitoru, Iacob, Lovin, Petre Marin si chiar Elton pe sfarsit.

 

Sper sa terminam pe 2 anul asta, sa scapam de lepadaturile din club(de Becali nu mai sper), sa ne luam antrenor si sa luam 24.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Bogdan4Steaua13.05.2007 20:46
Geniul de Olaroiu pe care voi il laudati a spus ca vrea sa bazeze jocul Stelei din sezonul viitor pe Elton.

 

Asta e o scuza penibila menita sa explice netitularizarea brazilianului. Motivul netitularizarii nu tine de sistemul de joc, ci se numeste Gigi Becali.

predatorpulse714.05.2007 17:33

Eu unul imi mentin parerea despre Olaroiu.Dupa ce am vazut la Steaua in acest al doilea mandat al sau,el nu este de Steaua. Dar nu sunt de acord cu injuraturile la adresa lui cum am mai vazut pe acest forum. Ar trebui si la noi sa se fluture batistele cand se vrea demisia. Eu as fi vrut sa plece din iarna.

Eu unul ma tot intreb de vreo 3 luni: de ce peste jumatate din sustinatorii Stelei doresc plecarea lui Olaroiu desi el are cele mai bune rezultate din istoria postr-revolutie a Stelei. Aceasta intrebare o pun celor ce il doresc pe Olaroiu antrenor in continuare.

Recunosc meritele acestui om,el a incercat sa faca ceva la Steaua,parerea mea este ca nu i-a iesit,a avut si circumstante mai speciale in acest sezon(arbitri,accidentari) dar nu cred ca el merita postul de antrenor al Stelei.

Chestia cu Olaroiu este ca el dupa acest sezon a impartit suporterii Stelei in 3 tabere:

-cei pro-Oli care sustin ca el este cel mai mare tactician,doar ca noi nu vedem geniul din jocul echipei. Ce mai,eficienta intruchipata.

-cei anti-Oli care sustin ca este cel mai prost antrenor care l-a avut Steaua,il injura constant la meciuri ii cer demisia si ii reproseaza tactica defensiva si faptul ca e pres in fata ciobanului

-cei moderati ce sustin faptul ca Oli are merite la Steaua dar au ajuns la concluzia ca nu este un antrenor care e potrivit pentru Steaua,lucru dovedit in cele 2 mandate,desi a avut rezultate bune jocul echipei a suferit majoritatea timpului(aici ma refer mai ales la acest sezon).

 

Eu unul ma incadrez in categoria a 3-a,orice ar fi o sa sustin echipa iar daca Oli o sa ramana antrenor si sezonul viitor nu o sa avem ce sa facem si va trebui sa-l sustinem si pe el,poate mai prinde curaj si joaca cu un singur mijlocas defensiv.

Chiar vreau sa vad daca Oli va face ce a spus,si anume sa bazeze jocul Stelei de anul viitor pe Elton. Sa speram ca pustiul Elton,daca va fi titular,va trece de primele 5 meciuri din campionatul viitor pentru ca la cum se intra in Romania va fi mancat cu fulgi cu tot. Oricum daca nu scoate ciobanul cashul,degeaba il tine pe Oli ca nu poate sa faca din rahat bici. Cu Neaga,Gurita sau tibi Balan nu ne vom intari considerabil echipa. Plus ca mi se pare un management de rahat sa aduci un jucator pe care l-ai avut in curtea ta si care era in forma f buna cand a fost vandut.

Sper ca rica sa fie ambitios si sa ne arate ca a ramas un jucator de valoare.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

c.ronaldo1715.05.2007 11:46
DACA RAMANE, VAI DE VIATA NOASTRA :(

 

Pe ce te bazezi cand afirmi astea.

 

Colac cu pupaza, sau peste ea, trebuie sa ma declar multumit de ceea ce a facut Oli la Steaua anul acesta:

 

-Grupele UCL

-Semifinale Cupa Romaniei

-Locul 2

 

Am o singur dor, victoria in fata cainilor.

Wally15.05.2007 12:44

Locul 2 si semifinala cupei nu sunt lucruri cu care sa ne mandrim; locul 2, respectiv 4(in cupa) nu sunt pentru noi!

c.ronaldo1715.05.2007 17:38

@wally

 

Poate era mai bine pe vremea lui Protasov cand aveam cam asa:

 

-Locul 2

-Eliminati de Rapid 2 din prima faza a Cupei

-Eliminati de o echipa care pierdea cu 5-0 in campionatul Norvegiei

-Batuti in Supercupa

 

Asta da performanta!

Wally15.05.2007 17:47

Protasov a stat la echipa jumatate de an si a avut un lot incomparabil mai slab fata de Oli... pe vremea lui Protasov nu erau accidentari, pe vremea lui Protasov jucam fotbal... si sunt sigur ca si Protasov ar fi reusit sa castige titlul 23, pentru ca de fapt acesti titlu nu a fost castigat de Oli, ci a fost pierdut de spurcati...asta e clar!

Bogdan4Steaua15.05.2007 23:12
@wally

 

Poate era mai bine pe vremea lui Protasov cand aveam cam asa:

 

-Locul 2

-Eliminati de Rapid 2 din prima faza a Cupei

-Eliminati de o echipa care pierdea cu 5-0 in campionatul Norvegiei

-Batuti in Supercupa

 

Asta da performanta!

 

E vorba in primul rand de jocul prestat. Daca tot e sa analizam performantele, hai sa vedem lucrurile per ansamblu:

 

Protasov a lasat echipa pe locul 2. La finalul turului am avut 31 puncte, la un punct in spatele lui Dinamo. Analizand clasamentul returului(strict jocurile disputate sub bagheta lui Oli), avem:

 

1.Rapid 34 puncte

2.Sportul 34 puncte

3.Steaua 33 puncte

 

Noi am luat titlul anul trecut nu pentru ca am mers bine, ci pentru ca Dinamo a mers prost. Trebuie sa tinem cont si de faptul ca returul a fost mai usor decat turul(prin prisma meciurilor jucate acasa/in deplasare).

 

Cupa Romaniei nu a fost un obiectiv pentru noi anul trecut(la nivel al declaratiilor), starea de delasare fiind transmisa si de catre conducere(sintagme gen "trofeul loserilor"). Se premiaza doar locul 1... nu ma incalzeste faptul ca anul acesta am ajuns in semifinale... tot am ratat trofeul. Ba mai mult, am jucat meciuri in plus, degeaba.

 

In meciul cu Rosenborg am avut ghinion. Norvegienii erau prezenti de 9 ani consecutivi in grupele UCL, si chiar daca nu erau in forma(experienta si-a spus cuvantul, coroborata cu erorile personale) nu ii putem compara cu cei de la Standard Liege(sa recunoastem ca puteam sa pierdem calificarea si anul acesta).

 

Si in SuperCupa am avut ghinion, jucand ultimele minute in inferioritate numerica pentru ca se accidentase Paraschiv(daca imi aduc bine aminte), in conditiile in care se efectuasera cele trei schimbari.

 

Compara sumele investite in era Protasov cu cele investite acum.

AmuntBoy15.05.2007 23:25

Pana una alta, eu vreau sa vad si eu joc spectaculos gen Lens 4-0 sau chiar cu Rosenborg 2-3 decat sa tragem de timp cu retrogradatele sau sa jucam haotic si sa batem din faze fixe!

predatorpulse716.05.2007 00:15

@Bogdan4Steaua: Protasov a avut un ghinion extraordinar cu Rosenborg. Asta e vrajeala cu experienta celor de la Rosenborg in CL. Ca sa nu mai vorbim de ghinionul din SuperCupa cu accidentarea lui Paraschiv. Noi in Ghencea am avut practic vreo 7-8 faze singur cu portarul aproape, ei au avut una si s-a terminat 1-1, cand de fapt trebuia sa fie vreo 4-0. Iar in retur a fost acel meci execrabil al lui Radoi pe care el il cam face odata la cateva luni(vezi si meciul din acest an cu Dinamo si greseala lui).

 

Daca ar fi sa ma iau dupa ocazii pe ambele manse Steaua ar fi avut vreo 12-4, dar in fotbal golurile conteaza. In fotbal, trebuie sa ai si noroc, iar cu noi Rosenborg a avut noroc cu carul.

 

Protasov ar fi facut o echipa foarte buna daca ar fi ramas, mie nu-mi pasa daca era cu "sufletul la echipa', tot ce stiu este ca echipa juca, pierdea, castiga, dar mai vedeam ceva pe teren. Becali trebuia sa-l tina la echipa, eventual sa-i dea mai multi bani. Daca ar fi esuat, ar fi fost injurat cum pateste Oli acum. Protasov e regretat pentru ca echipa juca un fotbal frumos, dar mai ales pentru ca a plecat cand nimeni nu se astepta, si a plecat oarecum pe val fiind iubit de

suporteri. Noi il regretam pentru ca nu stim ce ar fi fost cu el pe banca. Cu Oli ne-am convins deja cum sta treaba si se pare ca va trebui sa ne obisnuim inca un an cu el.

 

Stiam ca Oli e obsedat de fotbal si mai ales de vizionarea dvd-urilor, dar daca ce a spus Radoi e adevarat, inseamna ca omul e obsedat. A zis Mirel ca Oli, inainte de antrenamente si dupa, analiza DVD-uri cu meciuri si ca sta pana la 10 seara la stadion cu analiza sa. E bine sa fii informat, dar cred ca Oli e un caz clasic de "gandeste prea mult", si tactica si schimbarile. Olaroiu mi se pare un om care in general stie sa faca echipa dar nu sa o motiveze.

 

Defectul lui principal mi se pare indecizia si faptul ca face schimbarile prea tarziu. Au fost cazuri in care eram condusi si omul nu incerca in ruptul capului solutii mai ofensive, cum ar fi sa schimbe un mijlocas defensiv cu unul mai ofensiv sau cu un atacant. Pana decide omul deja se joaca ultimele minute din meci si e deja prea tarziu.

 

Oli daca ar fi mai flexibil si daca ar incerca o tactica mai ofensiva ar fi un antrenor mai bun.

 

El studiaza toata ziua dar schimbarea jocului echipei in bine s-a vazut foarte tarziu, spre sfarsitul campionatului, cand aproapre ca nu mai conta.

 

Off-topic: abia astept sa-l vad pe Rica din nou in Ghencea.

bodanelu19.05.2007 18:34

Oli, cum poti tu sa joci cu 2 inchizatori cu marea forta, Pandurii? Cum poti tu sa tii 4 fundasi langa un atacant gorjean? Pleaca, presule... pleaca, sclavule...

I.N.Money20.05.2007 19:30

Ma uit pe Telesport si vad ca foloseste aceeasi placa: am avut nu stiu cate accidentari, ca nu am jucat pe Ghencea, ca nu stiu ce, ca ce am facut eu anul asta pentru Steaua, dar nu e capabil sa isi asume vreo vina. Pare penibil in aceasta seara, practic sare ca ars la fiecare afirmatie logica care nu ii convine venita din partea lui Vochin.

Matteo20.05.2007 20:13

Nu-mi vine sa cred cat de incoerent si paralel de fenomen poate sa fie, dupa el e mai important sa ajungi in Grupele CL decat sa ajungi in finala UEFA...

predatorpulse720.05.2007 20:15

Eu nu prind Telesport, dar citesc declaratiile de pe site-ul Fanatik si deodata ma simt mahnit pentru ca aflu ca Oli o sa continue din vara. Nu mi-a placut niciodata acest antrenor dar m-am enervat destul criticandu-l pe aici, asa ca Oli, ramai tata pe viata la Steaua, insa sper sa fi invatat ceva in acest an si sa stii ca greu se castiga un meci cand joci cu 2 inchizatori constant.

 

Oli, daca tot ramai, fa-ne si noua o favoare si lasa echipa sa joace, nu-i mai inchista in conceptiile tale tactice obscure si te rog invata sa schimbi din mers.

 

Vad ca Oli are o obsesie, si citez "nu sunt retardatul nimanui". L-a facut cineva pe Oli retardat in mod public si nu stiu eu? Poate ca l-au injurat suporterii pe site dar in rest doar s-a strigat demisia si "Oli Steaua nu e Poli". Iar ce spune Oli cu accidentarile, terenurile naspa, ghinioanele si arbitrii sunt scuze penibile. De ce nu recunoaste odata ca e vinovat? Nu e singurul dar e principalul vinovat.

 

Era asa greu sa zica "am incercat, dar nu a fost sezonul nostru, nu am jucat destul de bine incat sa castigam acest campionat, dar vom incerca sa-l castigam pe urmatorul". Mare chestie, spunea banalitatea asta si gata, scapa din penibilul in care se baga de fiecare data cand toti sunt vinovati pentru esecurile Stelei, numai el nu.

 

Incep sa ma intreb: oare vom mai lua 24 anul viitor? Daca turul campionatului viitor ne va prinde in forma acestui retur, ne batem la retrogradare fratilor, dar sper ca macar orgoliul jucatorilor va iesi la iveala si vor da mai mult in teren. De asemenea, ii sugerez lui Oli sa invete jumatate din lot sa preia o minge simpla si sa centreze sub presiune.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

strezahuzum20.05.2007 20:53

Complet dezamagitoare "prestatia" domnului Olaroiu. Am remarcat cateva idei principale :

 

Semifinala cu Boro a fost pierduta fiindca "asa a vrut Dumnezeu". Copyright GG.

 

Locul 2 nu este un esec. Poate pentru tine, stimabile. Pentru niste suporteri mai vechi, care au prins echipa din anii 90, este un esec. Mare. Putem accepta ca echipa mai are si sezoane mai slabe, ca nu poti castiga mereu, dar modul in care s-a pierdut e inacceptabil. Turcaloiu se plangea ca nu a jucat in Ghencea cu spectatori decat foarte rar. Pai a jucat cu spectatori cu javrele si a pierdut dupa 18 ani de invincibilitate pe teren propriu !

 

Elton a devenit rezerva pentru ca Steaua a luat 9 goluri in 4 meciuri.

Bineinteles, piticul a fost de vina pentru asta. Fiindca nu respecta superbele indicatii geniale tehnico-tactice ale "marelui antrenor".

 

Cauzele sezonului ratat, cel putin in retur, sunt accidentarile si arbitrii. Domnul Oli n-are nici o vina in privinta asta.

 

A, si stirea cea mai trista. Nulitatea asta fara coloana vertebrala si imaginatie va ramane cel putin un an. Locul 3 e al nostru. Poate cu noroc prindem locul 2. O sa fie o mare performanta.

 

Edit : a prins "marele caracter" ocazia si a lipit si o limba de fundul lui El Ciobandante. Cica "nu e specialist dar are fler". Vezi sa nu iti pierzi limba pe-acolo, stimabile.

Bogdan4Steaua20.05.2007 21:38

Dupa circul din aceasta seara de la Fanatik, Olaroiu mi-a spulberat orice urma de indoiala: este inconstient, nesimtit si lipsit de coloana vertebrala.

 

In afara de aspectele mentionate mai sus, as mai mentiona discutia din finalul emisiunii. Practic Oli l-a desfiintat pe Elton, negand lucruri evidente. Andrei Vochin(tot respectul pentru atitudinea lui) i-a luat apararea brazilianului, venind cu date concrete, iar Oli a incercat sa demonteze tot, neconsiderandu-l eficient(probabil ca 4 pase decisive in meciul cu Dinamo - din pacate nefructificate de atacanti, plus contributie majora la cele doua goluri nu se traduce prin eficienta). Pentru Oli, spectacolul si eficienta nu se pot imbina. In viziunea acestui om, cu Elton in teren, meciul e dinainte pierdut. S-a incurcat in declaratii penibile. Patetic.

MALDINI_STEAUA20.05.2007 21:52

Un singur lucru am inteles din emisiunea de pe Telesport... scuze exista pentru orice, dar ABSOLUT orice. Dar faza cu facutul echipei de catre cioban nu am crezut-o, nu o cred si nu o voi crede niciodata... ciobanul nu e chiar asa de zmeu!

predatorpulse720.05.2007 22:02

Oli nu va fi iubit niciodata la Steaua cu stilul de joc pe care-l impune la echipa. Eu am renuntat sa-l sustin acum mult timp(prin noiembrie) si pana cand Steaua nu va arata un joc solid,frumos pe parcursul unei perioade mai lungi de timp nici nu o voi mai face.

Ceea ce ma enerveaza cel mai mult la el este ca nu-si recunoaste vina nici in ultimul ceas.

El a incercat sa faca o echipa moderna,de genul Milan sau Chelsea,care castiga indiferent de jocul prestat in teren,care din 2 ocazii da 3 goluri. Problema este ca implementarea unui asemena sistem necesita super-jucatori,care iti dau goluri din nimic. Drogba in meciul cu valencia a avut o faza si a dat un gol,la fel in finala de cupa cu Manchester. Oare putem spune acelasi lucru despre oricare dintre atacantii nostri? Nu prea cred.

E greu sa dai 3 din 3,trebuie sa ai un bulan incredibil,cum au avut javrele in ghenceaa anul asta.

E bun acest sistem modern cu eficienta sporita,care pune accent pe defensiva,dar iata ca Chelsea nu a ajuns in finala CL,desi s-au bagat bani la greu acolo.

Milan este Chelsea italian doar ca acolo exista 3 fotbalisti cu apetit ofensiv de exceptie:pirlo,seedorf si kaka,iar acestia au dus-o in finala.

Asta nu intelege Olaroiu,un asemenea sistem este imposibil de adus nu la Steaua,ci la orice echipa romaneasca,pentru ca bugetul este prea mic,si sa fim sinceri,fotbalisti romani nu sunt f disciplinati tehnic.

Nu vedeti ca daca noi ii reprosam lui Oli ca a avut 3 faze tot meciul cu o echipa de tot rahatul,el replica da,dar din alea 3 am dat 1 sau 2 asa ca am castigat toate punctele. El nu vede ca jocul este sub-mediocru in majoritatea cazurilor,ca sa nu mai vorbesc ca il citeste si un preparator fizic la cat de previzibil este.

Asta e problema lui Oli,nu se adapteaza la ce avem,el sta pe un sablon si merge pe el pana la capt. El spune ca nu e antrenor defensiv. Ce sa inteleaga jucatorii cand incepem acasa cu 2 inchizatori,cand jucatorii fac dublaj doar pe faza defensiva nu si pe cea ofensiva iar antrenorul nu zice nimic. Croitoru face dublaj la Banel dar cand urca in atac nu-l ajuta nimeni. Poate ati vazut la stiri faza cu Vasilica si Iacob cum se certau dupa faza penaltiului. Vasilica ii reprosa lui Iacob de ce nu a venit la combinatie,iar Iacob ii spunea sa taca din gura parca spunand "ce vrei ma Vasilica ca eram singur erau 3 pe mine". Acesti 2 jucatori se certau pentru ca intr-o faza potential ofensiva erau singuri in tot careul pandurilor,ceilalti jucatori "aparau rezultatul".

In era Oli,toti jucatorii se gandesc mai mult la poarta lor decat la poarta adversarului iar acest lucru e f grav. Hai ca inteleg la fundasi sa aiba reticenta sa iasa,dar la o echipa normala mijlocasii sau atacantii cand primesc mingea in general combina repede,incearca sa se demarce,pe scurt vor sa ajunga cat mai repede la poarta adversa,la noi nimic frate numai pase inapoi si atacuri cu viteza melcului.

Problema mea cu Oli nu este ca Steaua joaca prost ci ca joaca prost de vreo 7 luni incoace,singurele meciuri bunicele au fost in primele 3-4 etape ale campionatului. De atunci suntem intr-o cadere din care nu ne oprim.

Daca intr-adevar Oli ramane si sezonul viitor,trebuie sa merg maine la farmacie sa-mi iau calmante pentru viitor.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

AmuntBoy20.05.2007 22:09

Finalul emisiunii a fost jenant!

Atunci cand Vochin aducea argumente pro-Elton si Zeroli aducea argumente contra Elton!

Cand a venit vorba de Jijel Coman, a sarit ca ars!

 

Si a intepat putin si PN cand a spus ca se vede ca lipseste Mustata! :D

predatorpulse720.05.2007 22:38

Stii faza cu adevarat penala in emisiunea Fanatik din aceasta seara?

 

Explica Oli cat de greu a fost fara Dica in teren cat a fost accidentat si spunea cum inainte Dica facea legatura dintre mijloc si atac. Fara Dica a incercat cu 2 varfuri, dar acele varfuri doar stiu sa finalizeze si nu faceau legatura dintre cele 2 faze de joc, iar apoi a incercat cu un singur varf si cu unul in spate dar nu a mers pentru ca nu aveam un jucator de valoarea lui Dica.

 

Ii dau eu solutia marelui strateg: 2 atacanti cu unul in spate(care ar putea fi Cristocea, Croitoru sau chiar Elton). Mare filozofie, dar cu 3 oameni in atac scade defensiva nu Oli?

 

Observati ca indiferent daca jucam 4-4-1-1 sau 4-4-2, in sistemul gandit de Oli lipseste un om ofensiv fie la mijloc fie in atac. De ce? E simplu, pentru ca trebuie sa fie minim 2 inchizatori la mijloc si in gandirea lui Oli nu poate sa-si permita sa-l trimita pe unul mai in fata ca pierde din defensiva.

 

E distrus rau Oli, el vrea riscuri putine, dar exista o vorba care i se aplica foarte bine lui: "nu risti, nu castigi".

 

Sa vedem ce plan tactic va avea sezonul viitor si cum il va incorpora pe Elton, parca vad ca o sa scoata gaselnita de a-i da sarcini defensive unui jucator de 1,56m.

 

Off-topic: Nu stiam de chestia asta,dar imi pare bine ca le-am tras-o in 2005 si 2006 anti-stelistilor de la gazeta care atunci cand am castigat titlul ne pupau si in fund si in restul sezonului ne injurau mai mult sau mai putin voalat. Si citez:

 

"Traditia continua

Echipa Gazetei Sporturilor a conceput pentru a treia oara o coperta speciala dedicata campionilor primei ligi. În 2003, rapidistii au pozat pe peronul Garii Baneasa. În 2004, dinamovistii au fost autorii unei poze speciale la Clubul Diplomatilor.În 2005 si 2006, stelistii au refuzat sa colaboreze.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori

dinamofob20.05.2007 23:32
"Traditia continua

Echipa Gazetei Sporturilor a conceput pentru a treia oara o coperta speciala dedicata campionilor primei ligi. În 2003, rapidistii au pozat pe peronul Garii Baneasa. În 2004, dinamovistii au fost autorii unei poze speciale la Clubul Diplomatilor.În 2005 si 2006, stelistii au refuzat sa colaboreze".

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori

 

Asta e marketing si orice club cu pretentii are o relatie civilizata cu presa... Daca necolaborand suntem superiori, eu ma declar inferior!

Ne mai miram de ostilitatea presei!

N-ar trebui neaparat sa ne raliem grobianismului conducerii!

onlySteaua21.05.2007 05:50

Daca nici acum, dupa ce a ratat aproape toate obiectivele(singurul indeplinit a fost CL, dar sa nu uitam, intr-o conjunctura al naibii de favorabila si cu "ceva" emotii) nu isi da seama ca a gresit... ca-i slab... ba mai mult, iarasi da vina pe arbitri, accidentari, nori negri, conspiratii, mana satanei...

 

Si toate astea dupa un joc de tot rahatul impotriva "vitezistilor", "dracilor" de la Pandurii. Un joc criticat nu doar de noi, ci de absolut toata lumea. Inclusiv de jucatori.

 

Mai vine si cu declaratii de genul: "Gigi nu are cum sa îmi faca mie echipa." Pe cine crezi ca pacalesti mai Olita?

Sau "Orice ar fi ramân la Steaua!" dream on Olita, dream on!

Din punctul meu de vedere e un mare ZERO lipsit de orice urma de personalitate.

 

UN NESIMTIT!

predatorpulse721.05.2007 08:38

@dinamofob, cred ca intelegi ce am vrut sa spun la adresa Gazetei si aici includ si Prosportul si defunctul Spt.

 

Echipa noastra, din cauza lui Jiji Becali si actiunilor lui tampite, a fost atacata(nu criticata, ci atacata de-a dreptul) de aceste ziare mizerabile fara nici un fel de dovezi; am fost acuzati de blaturi, de tot felul de manevre, doar pentru ca Jiji habar n-are ce ii iese pe gura.

 

Cum spune ciobanul o tampenie, sar ca lupii ziaristii astia vanduti si imediat il asociaza pe cioban cu noi si de aia avem imaginea pe care o avem.

 

Marketing-ul este crucial in ziua de azi in fotbalul modern, dar cat tim Jiji si sclavii lui vor fi la Steaua, slabe sanse sa ne facem imagine in tara si afara. Steaua isi pastreaza fanii actuali din amintiri, nu se fac multe lucruri pentru a castiga adepti noi, iar cu jocul de anul acesta e greu de crezut ca am castigat noi suporteri.

Ce ma enerveaza pe mine este atitudinea nu numai a "carpetei" ci a presei sportive in general, te injura si apoi se roaga de tine sa faca si ei poze cu campionii. De asta ma bucur ca s-a refuzat oferta Gazetei Sporturilor. In presa sportiva exista foarte multi sunt dinamovisti-rapidisti-mai nou timisoreni care sunt frustrati si abia asteapta sa dea in echipa noastra. Steaua fiind cel mai titrat club din Romania are foarte multi contestatari, iar atitudinea asta se vede cel mai bine in presa.

 

Uitam oare ca oameni ca Tolontan, Udrea, Marius Geanta si alte specimene care scriu dupa cum bate vantul ne-au jignit de atatea ori? Ei vor respect din partea noastra dar vad ca reciproca nu e valabila.

 

Eu unul nu pot sa uit:

 

-dupa Boro, a aparut un articol anonim in Prosport in care jucatorii erau injurati pe fata, erau facuti tampiti, godzilla si alte apelative mizere. Chiotea a fost intrebat de MM in legatura cu acest articol mizer iar chiotea a zis ca fost "o eroare a redactiei". Come on...

 

-mai recent, tot in Prosport, dupa meciul cu National, se sugera ca vreo 4 jucatori de la National au jucat mai moale pentru ca asteptau sa intre banii lui Jiji in cont, din nou fara dovezi.

 

-in EVZ, acum o luna si ceva, spuneau ca Steaua si-a aranjat ultimele 6 meciuri pana la final, din nou fara dovezi.

 

-bomboana pe cireasa, si anume cand noi sarbatoream titlul 23, la Realitatea TV sau pe Antena - nu mai tin minte, vroiau sa taie sarbatoarea noastra, sa nu o arate, noroc ca a intervenit "Militica", ca altfel nici nu vedeam cum ne dau trofeul. Penibil de tot...

 

Sunt zeci de exemple de asemenea articole mizere fie din presa sportiva sau presa zilnica, foarte multe din cauza lui Jiji.

 

Eu constientizez cat de importanta este relatia cu presa, trebuie sa avem o relatie civilizata cu ziaristii sportivi, dar cat timp se da cu laturi in noi este greu sa facem asta.

 

Cate articole defaimatoare ati vazut la adresa pechinezilor sau a rapidistilor?

 

Cand o sa vad scuze publice din partea unui ziar sau a unui ziarist atunci o sa avem relatii civilizate cu ziarul respectiv.

Sorry pentru off-topic!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

audiopixel21.05.2007 10:30

Am prins si eu putin din spovedania lui Oli la Telesport. Teoretician bun si viclean. Multe fraze frumos imbracate, rostite uneori cu un usor accent din peninsula. Totusi am cateva nelamuriri legate de mandatul lui Olaroiu la Steaua, atat cat imi permite amatorismul meu sa vorbesc despre fotbal.

 

1.In pauza de iarna s-a incercat un 4-3-3, toata lumea spune ca e in regula, jucatorii s-au adaptat, etc.; dupa fix un meci jucat in acest stil se revine la clasicul 4-4-2, pentru ca "asta stim cel mai bine sa jucam". Ma intreb atunci care a fost scopul pregatirii inter-sezon?

 

2.Elton soseste in Ghencea si e privit ca un adevarat salvator. Intre timp stim cu totii ce s-a intamplat cu piticul atomic. Cum sunt evaluati jucatorii din Ghencea si care este adevarata pozitie a staff-ului tehnic?

 

3.Tot in iarna poposeste in Ghencea si Croitoru. Urmeaza discursul clasic: "are nevoie de timp sa se adapteze la cerintele Stelei, etc.". Urmeaza o lunga perioada in care Croitoru nu pupa nici un minut in teren si aflam ca din vara va fi cedat. Pe final de sezon Croitoru prinde echipa si observam ca e unul dintre cei mai constanti fotbalisti.

 

4.Saban a fost facut cu ou si cu otet si proscris pentru un meci de acum jumatate de an. Radoi a gafat si mai grav in acest sezon. Tot legat de Saban: Maccabi Haifa juca intr-un 3-5-2 daca nu ma insel (la un moment dat si Vochin parca a spus ceva asemanator). Deduc de aici ca Saban juca ceva in genul Badoi. In conditiile in care am avut un Nicolita complet iesit din forma iar Croitoru nu prindea echipa ma intreb oare Saban nu ar fi putut evolua ca mijlocas dreapta?

 

5.E adevarat ca sezonul asta am avut o groaza de accidentati, echipa vine dupa trei ani cu calendarul full. Toata lumea cred ca accepta ca nu putem castiga mereu campionatul, altfel pe 7 iunie serbam 60 ani de existenta si 60 titluri. Insa ce nu accept: faptul ca nimeni nu trage de la distanta, nu mai vad lovituri libere din preajma careului, demarcaj sub orice critica. Vreau sa (re)vad lucruri elementare din fotbal care n-au neaparat legatura cu accidentatii, brigada de arbitri, suporteri,etc.

 

Echipa noastra, din cauza lui Jiji Becali si actiunilor lui tampite, a fost atacata(nu criticata, ci atacata de-a dreptul) de aceste ziare mizerabile fara nici un fel de dovezi; am fost acuzati de blaturi, de tot felul de manevre, doar pentru ca Jiji habar n-are ce ii iese pe gura.

 

Si eu imi pun niste intrebari pe tema asta. De exemplu, nu-mi pot explica faptul ca o echipa ce nu joaca nimic in general are sapte victorii la rand. Intamplator sau nu, finantatorul spunea inainte de aceasta serie ca "o sa vedeti cum ma implic eu si Steaua va termina pe doi".

predatorpulse721.05.2007 10:44

@audiopixel: ai dreptatea in ceea ce zici si mai ales in legatura cu Saban, care alaturi de Elton este marginalizat pe nedrept. Am ajuns sa-l punem pe Nicolita fundas dreapta, pe cand Saban e tinut pe banca pentru ca a trecut ROBINHO pe langa el. Dupa cum ai zis, Mirel a gresit mai mult in acest sezon dar el e titular, deci se pare ca la echipa se judeca cu masuri diferite.

 

Cat despre cele 7 victorii la rand nu le consider a fi aranjate pentru ca ma uit cum au fost castigate, chiar si cele la scor au fost chinuite rau de tot. Daca am fi castigat en fanfare as fi fost suspicios, insa nu cred ca e cazul acum.

 

Oli, daca nu intra in CL, va fi dat afara 99%, mai ales ca se lauda ca a luat locul 2. A zis ca am pierdut titlul cand am intrat in CL pentru ca ne-au sleit acele meciuri. Vad ca transferuri bomba nu prea facem si cum sunt premize sa intram si anul asta iar pechinezii nu, putem sa trecem inca un titlu ratat anul viitor. Eu sper ca Olaroiu sa fi invatat ceva in acest an, pentru ca nu va mai rezista nici 10 etape sezonul viitor cu jocul pe care il practica echipa acum.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

«1181920212229»