Eu in anii 90 am citit, nu am avut timp sa ma comport ca un protococalar.
Eu in anii 90 am citit, nu am avut timp sa ma comport ca un protococalar.
Tot caut dar fara succes manualele comuniste de Limba romana - clasa a doua si Citire - a treia si a patra...
Citeam Jules Verne si Dumas...
Curtea scolii in care am crescut a fost terminata total in 2006...au fost terenuri revendicate si acum a ramas un loc atat de mic care mai apartine scolii incat nici loc de teren de basket nu mai e.

Eu de asta am avut. Cumparat in 1992 si invatat pe el Basic si simulacrul ala de Pascal. Deja varianta cu discheta e tarzie.. plus ca era mai simplu sa iei un PC decat sa te pricopsesti tot cu vechiul HC romanesc.
cleopatra...ms empyro, medclub 97,98,99 in fiecare joi, vinerea toti dormeam la biochimie la curs, putea a beci in sala:))
Stie cineva bijuteria asta ?
Da! Este un Ciao, nu? Am avut si eu unul dar era din pachete de Assos.
Timbrele din vremea aia inca le mai am....in clasoare!
Da, le am si eu in clasoare. Se zicea sa nu le atingem ca-si pierd valoarea, dar noi le tineam si-n buzunar uneori ![]()
Am si albumele Panini aproape complete World Cup 94 si 98 si Euro 96. Italia 90 am foarte putine, iar echipa completa a Angliei de la Euro 92 pentru care imi golisem toata pusculita mi-a fost furata la scoala.
Am sorbit din ochi Beverly Hills, Salvati de Clopotel, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
mai tineti minte 'One, two, fri, Pamela vrea copii; si Bobby nu o lasa, ca e prea frumoasa.' ? ![]()
Voi ati jucat fotbal la bloc? Eu acolo mi-am dezvoltat pasiunea pentru fotbal in lungile dupa amieze sau seri jucand cu prietenii de la blocurile vecine.
Voi ati jucat fotbal la bloc? Eu acolo mi-am dezvoltat pasiunea pentru fotbal in lungile dupa amieze sau seri jucand cu prietenii de la blocurile vecine.
Desigur! Initial in parcari, pana veneau 2-3 batrani si ne goneau in curtile scolilor ca le lovim daciile...erau dintre aia care isi spalau zilnic masinile dar mergeau din joi in pasti cu ele ![]()
La noi era un nene care tragea cu prastia, nu pentru ca avea masina, ci pentru ca faceam galagie ![]()
Mi-am amintit de filmul asta care a fost postat si pe alt topic cu ceva timp in urma:
Am jucat o gramada de fotbal....Aveam o competitie, jucam strada noastra cu o alta. Aia il aveau in echipa pe Bogdan Mara, actualul sau fostul fotbalist, jucam pe bani, asa ca implicarea era totala. Era mingicar insa noi aveam aparare buna si mai mereu le luam banii....jucam portar si faceam niste meciuri de senzatie nene, greu imi dadeau aia gol. Bine...ajungeam acasa cu genunchii si coatele praf dar eram invingator!
Imi scriam cu acuarele pe tricou, pe spate, numarul 1, petreceam cate o dupa masa intreaga la "opera" aia.....
Mi-ai adus aminte de meciurile pe cartiere. Asta era pe la sfarsitul 90-lor si inceputul lui 2000. Tin minte ca ne-am scris toti pe spatele tricourilor cate un nume de fotbalist. Eu aveam Van Nisterlooy, ceilalti baieti din echipa doar de la Real Madrid.
Va mai aduceti aminte de tevile cu cornete? Imi aduc aminte si acum ce dezastru era prin cartier cand am inceput sezonul de cornete. Alora care ne bateau le dadeam din casa cu cornete care aveau un bold in varf ![]()
Va mai aduceti aminte de tevile cu cornete? Imi aduc aminte si acum ce dezastru era prin cartier cand am inceput sezonul de cornete. Alora care ne bateau le dadeam din casa cu cornete care aveau un bold in varf
Pe la mine se ziceau in unele cartiete "cornete", iar in altele "fisicuri".
Va mai aduceti aminte de tevile cu cornete? Imi aduc aminte si acum ce dezastru era prin cartier cand am inceput sezonul de cornete. Alora care ne bateau le dadeam din casa cu cornete care aveau un bold in varf
Cele mai bune ace erau alea de la super-glue, ca aveau o biluta alba pe post de gamalie. ![]()
Anii 90
ce vremuri. Toata ziua bateam mingea in fata blocului. Cel mai mult jucam "la malai"
).
Lari, cu ce iti ocupai timpul prin vacante in anii 90?
Erau mai multe jocuri.. 21,respinsea.. ehee ![]()
Tin minte ca in 98-99 cantam toata ziua pe afara " In anul 2000,Dinamo va muri, rapidu la pomana si Steaua campioana". Cantam mai multi copii ca stateam in Militari si era cartier de stelisti
.
Mai erau si pocnitorile confectionate din surub "de tractor" si pungi de plastic dure (de regula de lapte),in care puneam gamalii de chibrit. Apoi intr-o perioada a fost moda de a avea breloc din sigle de masini straineze. ![]()
Revenind la muzica : ![]()
http://www.youtube.com/watch?v=d4n2kbcn1Yg
Mai jucam "nemteasca"....eram doua echipe, stateam pe rand in poarta. Trebuia sa aperi fara a folosi mainile iar bara-gol valora parca mai mult....acolo invatam fineturi cu mingea.
La noi ala era fotbal american. Si-a pierdut din farmec cand am crescut si nu mai puteam sta agatati de bara fara sa atingem pamantul.
In anii 90 au aparut trupele de hip hop/rap... Getto Dacii,Parazitii,Bug Mafia,RACLA,La Familia.
In anii 90 au aparut trupele de hip hop/rap... Getto Dacii,Parazitii,Bug Mafia,RACLA,La Familia.
Aici e loc si de foto/video/audio, deci bagati cu incredere ! ![]()
Arsenal, exceptionale si negativele la astea vechi. ![]()
Da
foarte bune. Oldies but goldies ![]()
Desigur, aceste lucruri s-au mai discutat. E buna nostalgia, dar cu masura.
Stai flacau ca intentiile mele au fost bune, nu rele. Pe topicul ala gasesti amintirile unora care nu mai frecventeaza site-ul, sunt lucruri interesante, poate vrei sa le citesti.
N-am sarit eu sa impun vreo masura, din contra, am scos la iveala un topic uitat, identic, dar populat de alte persoane. Citeste-l, o sa vezi ca-s cam aceleasi chestii. Un mod cu scaun la cap le-ar uni, pe ele, pe topice.