FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«167891070»
Robert Aeroth29.07.2010 14:10

@Alexandru H. nu plang legiunea nu plang liberalismul nu plang pe nici unul. Intelet tu te vrei mega obiectiv si bla bla vrajeli cum ca esti drept si ti cont de toate.....sa fim seriosi ti se pare ceva de necrezut ca noi ca ROMANI sa tinem cu ROMANII ?:))))))))))))))))))))

Eu zic asa ungurii din Romania sa stie obligatoriu limba romana! In institutii sa se vorbeasca obligatoriu limba Romana SI daca ei pe strada vor sa vb maghiara pai e problema lor nu ma bag peste dreptul asta al lor. Despre romanii din bucovina serbia si ce ai mai zis tu ....pai normal ca si in acest caz tot cu ROMANII o sa tinem pentru ca, supriza, suntem ROMANI . Tu in incercarea ta tipic romaneasca sa fi obiectiv o dai invers devi anti-roman;)

E o chestie tipic romaneasca hai sa fim intelectuali obiectivi si bla bla si cum facem asta? pai nu tinem cu Romania:) Eu te-am inteles dar sa sti ca gresesti nu esti deloc obiectiv nu esti deloc impartial !

 

@strezahuzum total de acord ei locuiesc acolo ei sa aibe functii. mi se pare total corect. dar cand vin cu faze gen sa schimbe numele strazii din M. Eminescu in Atilla................. si aici apare o greseala a romanilor...generalizam vai toti ungurii aia rai vin si fac si dreg in tara noastra si nu's ce.....apoi vine unu ca tine (bine intentionat desigur) si ei sunt oameni si ei au voie si ei nu's ce si ai dreptate dar sa nu ne lasam calcati pe papuc la noi acasa;). problema aia clasica ce facem cand avem toti dreptate? (fiecare din punctul lui de vedere desigur)

Stanici29.07.2010 14:20
Si cine naiba ar trebui sa "domine" institutiile publice ? Parca as vorbi la pereti. Intr-o zona precum Covasna-Harghita, unde populatia de origine maghiara detine majoritatea absoluta, e ceva banal ca majoritatea functionarilor sa fie tot ... maghiari. Ce alta etnie ar putea fi ? Romani ? Chinezi ? Martieni ? The horror ! :ce_oameni:

 

 

Pai si cu o romanca, pe care o stiu personal, din Miercurea Ciuc, care nu s-a putut angaja la Posta Romana pentru ca vorbea maghiara ... cu accent, cum ramane?

Robert Aeroth29.07.2010 14:28

Stanici lasa ca atat alex h cat si streza nu realizeaza ca un aspect important....ei sunt anti-legiune si ii inteleg si le respect opinia nu am ce comenta , bravo lor au zis ca miscarile extremiste sunt de kkt ok iar bv lor DAR nu i-am auzit pe vreunul sa spuna de miscarea extremista a ungurilor (garda maghiara va spune cva?) ok miscarea extremiasta romana e naspa...dar aia maghiara care face ce vor muschii lor in zona harghita - covasna ...aia cum sunt?

 

nu sunteti deloc corecti baieti...aveti dreptate si aia au drepturi si ai voie dar la fel ca romanii si ungurii au miscari care sunt anti=romani ...greseala romanilor este ca generalizam ...greseala voastra este ca nu observati decat cat de rai sunt romanii fata de unguri...dar ai observat cum se comporta ungurii cu romanii din acea zona? :)

O dati in faze ca au voie....si eu va dau dreptate 100% ca cetateni romani au acelasi drepturi ca romanii!!!!!! deci asa cum se poarta jandarmul cu suporterul Stelist asa vreau sa se poarte si cu garda maghiara !!!!!

strezahuzum29.07.2010 14:37

Textul ala poate fi luat si pus in absolut orice an al istoriei romanesti, de la 1000 pana in 2010. Aceleasi teme nationalist-penibile gen "vom disparea", "vom fi exterminati daca nu actionam acum", samd, samd.

 

 

Stiu foarte bine că evreii vor tipa că sunt antisemit, iar democratii că sunt huligan sau fascist. Stiu foarte bine că unii imi vor spune că administratia e proastă " iar altii imi vor aminti tratatele de pace, clauzele minoritătilor. Ca si cand aceleasi tratate au putut impiedica pe Kemal Pasa să rezolve problema minoritătilor măcelărind 100.000 de greci in Anatolia. Ca si cand iugoslavii si bulgarii s-au gandit la tratate cand au inchis scolile si bisericile romanesti, deznationalizand cate zece sate pe an(valea timocului anyone?). Ca si cand ungurii nu si-au permis să persecute fătis, cu inchisoarea, chiar satele germane, ca să nu mai vorbesc de celelalte. Ca si cand cehii au sovăit să paralizeze, pană la sugrumare, minoritatea germană!

Clar, daca turcii au macelarit greci (si reciproca e adevarata), iugoslavii si bulgarii au inchis scoli, cehii au discriminat minoritatea germana din regiunea Sudeta, noi de ce nu facem la fel ?? Huooo !! Tradarea interesului national ! Tema asta penibila se repeta la infinit in textele nationalist-xenofobe : "natiunea X a omorat/deportat/discriminat, noi de ce nu putem ?". Un caz de tu quoque, repetat la infinit, si fara nici o umbra de logica.

 

 

Cred că suntem singura tară din lume care respectă tratatele minoritătilor, incurajand orice cucerire de-a lor, preamărindu-le cultura si ajutandu-le să-si creeze un stat in stat.(Tinutul Secuiesc are steag, emblema,si in curand...) Si asta nu numai din bunătate sau prostie. Ci pur si simplu pentru că pătura conducătoare nu mai stie ce inseamnă un stat, nu mai vede.

 

Da, da, suntem prosti. Cand toate statele dau in cap minoritatilor si bat cu pumnul in masa, noi sa nu o facem (desi Romania in privinta tratamentului minoritatilor nu era cu absolut nimic mai breaza decat orice alta natiune de pe fata pamantului). Iar faptul ca Tinutul Secuiesc are steag si emblema nu intereseaza pe absolut nimeni in afara de niste capete seci si isterici de profesie.

 

 

Pe mine nu mă supără cand aud evreii tipand: antisemitism, Fascism, hitlerism! Oamenii acestia, care sunt oameni vii si clarvăzători, isi apără primatul economic si politic pe care l-au dobandit cu atata trudă risipind atata inteligentă si atatea miliarde. Ar fi absurd să te astepti ca evreii să se resemneze de a fi o minoritate, cu anumite drepturi si cu foarte multe obligatii " după ce au gustat din mierea puterii si au cucerit atatea posturi de comandă. Evreii luptă din răsputeri să-si mentină deocamdată pozitiile lor, in asteptarea unei viitoare ofensive " si, in ceea ce mă priveste, eu le inteleg lupta si le admir vitalitatea, tenacitatea, geniul.

 

Iar legende si stereotipuri antisemite (toti evreii sunt bancheri/politicieni/avocati/etc). Luati la puricat orice statistica despre populatia Romaniei in perioada interbelica - majoritatea evreilor isi castiga existenta ca mici meseriasi (croitori, dulgheri, tinichigii, carciumari) sau mici negustori proprietari de dugheana de 20 metri patrati. Eliade intinde coarda extrem de superficial de la "niste evrei" sau "unii evrei" la "evreii" (adica toti evreii sau majoritatea lor). Cartea lui Andrei Oisteanu "Imaginea evreului in cultura romana" explica foarte bine sursele unora dintre aceste stereotipuri.

 

Sunt unii, buni patrioti, care se bat cu pumnul in piept si-ti amintesc că romanul in veci nu piere, că au trecut pe aici neamuri barbare etc.(vadim, Becali, la raport) Uitand, săracii că in Evul Mediu romanii se hrăneau cu grau si peste si nu cunosteau nici pelagra, nici sifilisul, nici alcoolismul. Uitand că blestemul a inceput să apese neamul nostru odată cu introducerea secarei (la sfarsitul Evului Mediu), care a luat pretutindeni locul graului. Pilotii orbi au intervenit si aici, cu imensa lor putere politică si administrativă.

 

Comedie in stare pura. In Evul Mediu romanii nu cunosteau nici pelagra, nici sifilisul, nici alcoolismul fiindca se hraneau cu grau si peste ? De unde o fi descoperit Eliade asta, doar el stie. In cazul asta romanii ar fi unici in istoria lumii.

 

Au venit apoi fanariotii care au introdus porumbul " slăbind considerabil rezistenta tăranilor. Blestemele s-au tinut apoi lant. Mălaiul a adus pelagra, evreii au adus alcoolismul (in Moldova se bea pană in secolul XVI bere), austriecii in Ardeal si cultura in Pricipate au adus sifilisul.

 

Vai, dar cum am putut scrie vreodata xenofobie in conexiune cu legiunea ? Fanariotii introduc porumbul, "slabind rezistenta taranilor" (fata de ce ?), apoi evreii aduc alcoolismul (sa intelegem ca nu exista alcoolism in Moldova sau in Romania, a fost importat de evrei), austriecii au adus sifilisul in Ardeal. Nici o urma de xenofobie in randurile de mai sus. Right.

 

Noi n-am inteles nici astăzi că romanul nu rezistă băuturilor alcoolice, ca francezul sau rusul bunăoară. Ne lăudăm că tinem la băutură, iar gloria aceasta nu numai că e ridiculă, dar e in acelasi timp falsă. Alcoolismul sterilizează legiuni intregi si ne imbecilizează cu o rapiditate care ar trebui să ne dea de gandit.

 

Iarasi comedie si stereotipuri penibile : francezii sau rusii "rezista bauturilor alcoolice", dar romanii nu. Alcoolismul era o problema in orice natiune de pe fata pamantului. Germanii obisnuiau sa spuna "beat ca un polonez", dar umpleau berariile. Francezii beau vin pana cadeau lati, englezii, irlandezii sau scotienii erau bautori avizi de whisky.

 

Robert Aeroth29.07.2010 14:42

Streza ma simt ignorat:))). Eu nu am capacitatea sa scriu prea mult, si am mai facut odata propunerea sa ne intalnim unde va la o bere sa dezbatem subiectul

strezahuzum29.07.2010 14:46

Scuzele mele umile :D .

 

Cat despre partea cu berea, n-ar fi o idee rea. Sa zicem weekendul asta, daca mai sunt amatori.

Robert Aeroth29.07.2010 14:49

Ar fi perfect weekend-ul asta dar cel mai bine ar fi o ora si o locatie exacta :D.

Ce spuneti baieti? Mihai ? hai ca ar fi prea banala intalnirea fara un suporter al ML :D

Alexandru H.29.07.2010 15:38

Legionarii erau niste ignoranti. Motivul pentru care romanii au adoptat asa de rapid porumbul e ca tributul catre Poarta Otomana se platea in grau, daca vorbeam de cereale. A fost un soi de evaziune fiscala a vremii... asa cum faceau, de exemplu, americanii din Midwest, care transformau cerealele in whiskey... nu numai ca era mai usor de transportat, insa taxele federale erau mai mici.

 

Las stereotipurile alea incredibil de idioate ca a vorbit streza de ele. Mentionez totusi ca saracul Dabija-voda ar rade si cu fundul daca ar auzi ca pe el l-au invatat evreii sa bea...

 

Robert Aeroth, tocmai ca aici nu e vorba de a tine cu cineva anume. Te comporti precum un japonez care nu si-a dat seama ca razboiul s-a incheiat... gata, epoca masacrelor si transferurilor de populatie is over. Daca vrei sa discutam pe subiectul asta, trebuie sa renunti din start la ideea ca poti, ca entitate statala, sa faci modificari etnice intr-o regiune.

 

Logica spune ca daca cineva de sus permite ungurilor sa isi faca treaba in secuime (adica sa poata vorbi propria limba, sa poata conduce local zona), ni se va permite si noua sa ii ajutam pe romanii din Bucovina sau Vojvodina sa facem acelasi lucru. Adica in traducere libera, devine un drept universal. Voi, nationalistii-legionari sau cum va mai numiti, ati prefera sa uitam de romanii din afara doar pentru ca aveti voi ceva cu secuii. E mai dulce razboiul impotriva lor decat sprijinul pentru bucovineni. Uite ca pentru mine tinutul secuiesc nu e romanesc. Apartine statului roman asa cum apartine si Bucovina de Ucraina... e doar o intamplare istorica nefericita. Suntem minoritari acolo, nu mai merge sa colonizam cu romani care oricum nu vor sa se stabileasca acolo iar descentralizarea regionala (care e o necesitate economica stringenta momentan) le va permite secuilor sa-si conduca zona singuri. Nu se va ajunge la independenta dar mi se pare de bun simt sa putem accepta un nivel optim de autonomie regionala.

 

Da, stiu, sunt tradator al neamului. Dar hai sa punem problema altfel. Momentan, genialul nostru stat centralizat plateste de la bugetele altor judete bani pentru tinutul Secuiesc. Adica eu, tu, noi toti mentinem zona aceea in viata. Intr-un sistem de autonomie regionala, oamenii aceia ar fi fortati sa se intretina singuri, din veniturile zonei. Nu vor putea. Asa cum nu vor reusi nici cei din Botosani, Calarasi sau Hunedoara. Vor trebui sa se adapteze, sa deschida zona turismului, sa faca proiecte economice comune cu alte regiuni romanesti. Adica vor fi fortati sa COLABOREZE. Asa se naste statul modern, nu prin legi tampite si provocari nationaliste de doi bani.

sabin130729.07.2010 17:10

Problema pusa de Alexandru H. mi se pare absolut tampita atat timp cat ignora total problema de fond, de la care trebuie sa plece toate ideile, de la cele mai proaste la cele mai bune, problema care inglobeaza cultura, justitie, legislatie, institutii, moralitate, responsabilitate, infomare, si toate care deriva de aici, la nivel national. Pana aceste notiuni nu-si vor recapata sensul si pana nu-si vor gasi corespondent in realitatea la sensul lor adevarat, ideea de autonomie generala devine tragi-comica, nu si din perspectiva reperelor promovate astazi deliberat, sau ca rezultat colateral al actiunilor neocomunistilor vopsiti oranj, galben, tot rosu etc.

Nu poti avea pretentia de la o discutie ca se vrea serioasa si realista cand sustii ca o descentralizare ar responsabiliza cloaca politica actuala si ca ar contrabalansa in mod decivis modul lor de a talhari tara asta, astfel incat rezolvarea problemelor economice ar veni pe cale de consecinta in mod absolut natural.

Mihai29.07.2010 17:25
Wow, saraca Legiune, se plangea ca Kemal a executat niste minoritati iar romanii nu au voie. Ce-mi vine sa plang!

 

Ca o chestie, chit ca stiu ca nu veti intelege niciodata: la fel cum noi ne plangem de starea romanismului in Serbia, Transnistria sau Bucovina, asa au dreptul si maghiarii sa se planga de starea regiunii secuiesti. Daca nu intelegeti echivalenta celor doua sentimente, vorbim degeaba. V-ar multumi daca Ucraina ar incepe un proces de colonizare cu ucrainieni si rusi in Bucovina? Or i-ar forta pe romanii din Herta sa vorbeasca numai limbi slave?

 

Omule, eu inteleg echivalenta celor doua sentimente. Dar nu inteleg de unde au suparare: au scoli in limba lor, administratie in limba lor, au steag, au organizatii peste organizatii, isi permit sa faca orice acolo...

 

Pai in Serbia daca zici ca esti roman esti linsat. Am vorbit cu un sarb care mi-a spus asa: romani prieteni, dar Serbia e pentru sarbi. Numele romanesti sunt slavizate, nu au dreptul la educatie in limba lor, sunt obligati sa se declare vlahi, nu romani. SI de ce? Pentru ca atunci ar fi obligati sa raspunda unui stat al romanilor, in timp ce Valahia nu mai exista...

 

Aceeasi situatie si in Croatia, acolo unde avem o varianta foarte rara a limbii romana, istro-romana, care sta sa dispara dupa aproape 2000 de ani. Practic acei oameni sunt ultima dovada vie a faptului ca spatiul etnogenetic romanesc a fost pe toata intinderea fostului regat al lui Burebista...

 

@streza

 

Ma faci sa zambesc. " Fanariotii introduc porumbul, "slabind rezistenta taranilor" (fata de ce ?), apoi evreii aduc alcoolismul (sa intelegem ca nu exista alcoolism in Moldova sau in Romania, a fost importat de evrei), austriecii au adus sifilisul in Ardeal. Nici o urma de xenofobie in randurile de mai sus. Right."

 

Rezistenta fizica, evident. E xenofobie in masura in care scoti textul asta din context. Totul porneste de la clasa romana conducatoare. Ei erau/sunt vinovatii care au permis celor de mai sus sa faca tot ce au facut. Asta nu vrei/poti sa intelegi.

 

Ca pentru orice, primii vinovati suntem noi. E ca la fotbal, joci cat te lasa adversarul.

 

Apropo de xenofobia legiunii, vi-l prezint pe tiganul Traian Cotiga, legionar( cel din stanga, evident).

 

As veni cu mare placere la o intalnire, dar maine plec la mare, revin la sf saptamanii viitoare. Ca un xenofob de cinste ce sunt, ma duc la bulgari:)

images.jpg

Mihai29.07.2010 17:34
Problema pusa de Alexandru H. mi se pare absolut tampita atat timp cat ignora total problema de fond, de la care trebuie sa plece toate ideile, de la cele mai proaste la cele mai bune, problema care inglobeaza cultura, justitie, legislatie, institutii, moralitate, responsabilitate, infomare, si toate care deriva de aici, la nivel national. Pana aceste notiuni nu-si vor recapata sensul si pana nu-si vor gasi corespondent in realitatea la sensul lor adevarat, ideea de autonomie generala devine tragi-comica, nu si din perspectiva reperelor promovate astazi deliberat, sau ca rezultat colateral al actiunilor neocomunistilor vopsiti oranj, galben, tot rosu etc.

Nu poti avea pretentia de la o discutie ca se vrea serioasa si realista cand sustii ca o descentralizare ar responsabiliza cloaca politica actuala si ca ar contrabalansa in mod decivis modul lor de a talhari tara asta, astfel incat rezolvarea problemelor economice ar veni pe cale de consecinta in mod absolut natural.

 

 

Felicitari pentru ca ai reusit sa sintezizezi in cateva cuvinte esenta a tot ceea ce am incercat sa spun de la inceputul acestui post si ceea ce este de fapt esenta legionarismului: nu poti avea pretentii de la nimic, atata vreme cat nu fondul problemei, respectiv spiritul si educatia omului nu sunt in regula.

 

Asta insemna crearea omului nou sau macar moartea incercand s-o faci, ca sa parafrazez unui produs al industriei de consum al zilelor noastre.

 

E absurd sa vorbesti de schimbarea formelor de organizare, atata vreme cat vor conduce aceeasi talhari. Dau un exemplu concret: eu sunt din Gorj.La noi conduc aceeasi oameni care conduceau si'n anii 70=80. Sau urmasii lor.

 

Cand partidul lor n-a mai fost la guvernare, au trecut in alta barca si au rezolvat-o. Asa e si-n secuime, unde de facto, cei de la UDMR conduc de 20 de ani, au cele mai mari afaceri.

 

De fapt ideea asta de autonomie e doar asa, ca niste bani sa nu mai fie impartiti si cu altii. Si cand zic bani, ma refer la spagi, afaceri cu statul si altele de genul.

 

 

Alexandru H.29.07.2010 18:14

Nu intelegeti deloc conceptul de autonomie. Ceea ce mi se pare mai grav e ca ideile voastre sunt exact cele care creeaza conditiile pentru o clasa politica de iresponsabili, hoti si corupti, lipsiti de orice control din partea electoratului. Asta aduce centralizarea. Si nu e deloc intamplator ca fenomenul de coruptie, ce e vazut asa ca o inventie fanariota, a aparut in Tarile Romane exact in perioada crearii statului birocratic.

 

Ca sa vorbesc pe intelesul vostru, superioritatea autonomiei e ca te vezi cu individul ce-ti conduce viata pe strada ta din orasul tau. Nu e la 1000 de kilometri distanta, nu sta intr-o capitala alaturi de alti 10.000 de hoti si spagari. Intr-o tara normala acest fapt ar duce la un lucru important: eu, cel care votez, ma ambitionez sa-i arat nenorocitului ca am suficienta putere, ma duc sa adun niste oameni si determinam o schimbare la nivel local. Cu un stat centralizat, poti aduna 1 milion de grevisti, ca nimeni nu iti va da atentie...

 

----------------------

 

Bascalia aia cu schimbarea de mentalitati si omul nou e o prostie cu P mare. Omul nou nu exista; e doar vechiul om, fortat de legi, imprejurari sau tortura pentru a se schimba. Legile dure forteaza societatea sa se incadreze unui anumit tipar, nu iubirea de neam si figura mesianica a Capitanului. Exemplul legiunii e destul de convingator: fortati sa se modeleze dupa dorinta Capitanului intr-o vreme de reprimari si persecutii, legionarii, odata ajunsi la putere, s-au dovedit aceiasi oameni vechi, lipsiti de vana morala si repede varsatori de sange. Pai va plangeti de Garda maghiara? Aia macar au avut hotararea si oamenii cu care sa o faca. Au strans aderenti, fonduri, au reusit rezultate bune la alegeri, au facut ordine in multe comunitati chinuite de flagelul tiganesc... unde sunt legionarii romani? Aia cu educatie si spirit national? Ah, sunt o gramada de oameni pe net care exulta de fiecare data cand se vorbeste de Codreanu insa niciunul nu are **** sa inceapa ceva serios. Nu Noua Dreapta, nu aberatii de astea sistemice... pur si simplu o miscare asemanatoare cu vechea legiune. Aveti documentele programatice, aveti istoria intelectuala, exemplele... porniti si saditi pamantul...

 

Daca nu o faceti, macar aveti decenta sa nu va anuntati capacitatea superioara de intelegere pe toate siturile. Revolutionarii nu se strang pe net...

Robert Aeroth29.07.2010 19:05

Alex h. ungurii sasi si secuii din Romania sunt CETATENI ROMANI punct. au aceleasi drepturi ca toti romanii punct. nu sunt cu nimic mai buni ca moldovenii sau olteni sau romanii in general nu au dreptul sa ceara nici o autonomie. ungurii care cer asa ceva sunt separatisti si implicit extremisti si tocmai tu ai zis ca extremele sunt de kkt ! trage singur concluziile

 

sa nu se inteleaga ca eu am cva cu majoritatea ungurilor care muncesc si isi vad de treaba lor!

asa ca poti sa lasi vrajeala cu avantajele autonomiei ca noi nu suntem nici Spania nici Germania sa avem autonomii suntem STAT UNITAR INDIVIZIBIL citeste prima propozitie din CONSTITUTIE !

Alexandru H.29.07.2010 19:40
Alex h. ungurii sasi si secuii din Romania sunt CETATENI ROMANI punct. au aceleasi drepturi ca toti romanii punct. nu sunt cu nimic mai buni ca moldovenii sau olteni sau romanii in general nu au dreptul sa ceara nici o autonomie. ungurii care cer asa ceva sunt separatisti si implicit extremisti si tocmai tu ai zis ca extremele sunt de kkt ! trage singur concluziile

 

sa nu se inteleaga ca eu am cva cu majoritatea ungurilor care muncesc si isi vad de treaba lor!

asa ca poti sa lasi vrajeala cu avantajele autonomiei ca noi nu suntem nici Spania nici Germania sa avem autonomii suntem STAT UNITAR INDIVIZIBIL citeste prima propozitie din CONSTITUTIE !

 

Nu intelegi ce inseamna autonomia. Ori gradele ei. In Germania avem federalizare pe cand in Spania exista comunitati autonome. Autonomia administrativa e un termen mult mai soft decat ce se gaseste in cele doua tari. Nu are treaba cu independenta sau cu caracterul unitar al statului. E pur si simplu un cadru general in care statul cedeaza cateva din atributiile si responsabilitatile sale factorilor locali. Nu e foarte diferit de ideea de judet, numai ca o regiune are o capacitate mai mare de atragere de fonduri europene, de concepere a unor proiecte majore, chiar de putinta testarii unor politici economice diverse.

 

Cat despre vrajeli, astea sunt la indemana voastra, a teoreticienilor legionari de net! ;)

Robert Aeroth29.07.2010 19:54

Da eu sunt teoretician legionar de net =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0

 

 

A si sa nu uit ceea ce spui tu se numeste DESCENTRALIZARE nu autonomia pe care o vor ungurii si in caz ca nu sti din 89 pana acum s-au tot acordat atributii primarilor si prefectilor asa ca ciocu mic cocos si joc de glezne ca nu ai idee cu cine stai de vb acum ;)

Alexandru H.29.07.2010 20:12
Da eu sunt teoretician legionar de net =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

)

))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0

 

 

A si sa nu uit ceea ce spui tu se numeste DESCENTRALIZARE nu autonomia pe care o vor ungurii si in caz ca nu sti din 89 pana acum s-au tot acordat atributii primarilor si prefectilor asa ca ciocu mic cocos si joc de glezne ca nu ai idee cu cine stai de vb acum ;)

 

Pai vad ca vorbesc cu unul care o arde pe net degeaba, ca a uitat probabil cei 7 ani necesari de acasa. Aia in care esti invatat sa vorbesti frumos, sa nu jignesti si sa te comporti ca un om civilizat. Dar trecem peste asta...

 

Descentralizarea si autonomia sunt doua lucruri destul de diferite. Descentralizarea are legatura cu politicile administrative, cu institutiile de ordine, deconcentratele. Autonomia e un concept politic si semnifica niste institutii politice care preiau cateva din atributiile fundamentale ale statului "politic". Ca sa explic mai pe intelesul tau: daca desfiintam Ministerul Turismului si facem 42 de birouri judetene de turism, cu atributii similare, avem de-a face cu descentralizare. Daca Consiliul Judetean va putea impune o scadere a impozitului pe profit cu 1%, chit ca in Maramures nu va fi o astfel de masura, avem de-a face cu autonomie.

 

In momentul de fata, Consiliul Judetean e pur si simplu un agent al statului. Desi administreaza un judet intreg, grosul banilor merg la bugetul de stat, fiind impartiti in afara judetului. Nu are control asupra politiei, asupra institutiilor deconcentrate pentru ca prefectul e seful suprem. Da, avem descentralizare pentru ca exista Directii Judetene de Apa; nu exista autonomie, pentru ca sunt tot sub controlul prefectului, reprezentantul statului in teritoriu. Daca s-ar forma niste regiuni autonome, CJ-ul ar prelua aceste atributii, functia de prefect ar disparea....

Robert Aeroth29.07.2010 20:19

Nu am cei 7 ani de acasa pt ca imi permit sa fiu eu insumi cat despre ce vrei tu vad ca pur si simplu nu intelegi :| se vede ca esti citit dar nu ai inteles si ce ai citit.

 

OK CU SCHEMA CA LA CLS 1.

Fi foarte atent...Bugetul a ramas la Bucuresti cu scop nu asa aiurea...2 mari motive primul este control politic prin bani puterilor locale. Altfel ajungi in situatia baroni locali (care fac ce vor muschii lor! ) si al doilea mare motiv ca sa existe o uniformitate cat de cat in Romania...daca fiecare zona primeste din buget acelasi procent pe care il si aduce la buget atunci zone f sarace cum ar fi Bacau (unde stai matale) ar sugeo in chec;) si zone mai bogate ca mare parte a Banatului s-ar lafai la soare...asta ar duce la disensiuni sociale si la divizarea populatiei, adica moldovenii ar sari ca uite ce bine o duc banatenii si tot asa (asta a fost un exemplu) daca tu nu poti sa percepi sistemul politic ROMANESC atunci nici nu are rost sa te mai bagi in seama cu mine !

 

P.S. Am un iq de 170 deci sa nu iti vina idei ca eu sunt ala care nu intelege ;)

Alexandru H.29.07.2010 20:27

Da, ala e un argument bun. Zic sa il folosesti peste tot. :wanker:

Robert Aeroth29.07.2010 20:29

Ups tocmai ai ramas fara replica. Mai cerceteaza si vino oricand cu argumente valide si logice si da-mi peste nas ;)

weedandweird29.07.2010 22:41

"Legionarii erau niste ignoranti".

 

Desigur,Eliade,Cioran,Radu Gyr sunt ignoranti,in schimb tu esti o minte luminata.Afirmatiile tale,frizeaza ridicolul.Tu,intelegi conceptul de ignorant?

O persoana ca tine,care pretinde sa fie luata in serios,ar trebuie sa-si cumpaneasca mai bine afirmatiile,altfel risca sa cada in derizoriu.

Te rog,fa-ti hatarul(o sa-ti placa mult cuvantul asta,stiu asta)si renunta la tonul condescendent- didactic-atotstiutor-vorbesc pentru retarzi,pe care-l folosesti.

Stiu,esti putintel obosit si iritat sa ne tot explici,noua ignorantilor,cum sta treaba cu "politically correct".Intelege odata,omule,noi dorim

pentru romanii dinafara granitelor,exact ACELEASI drepturi si privilegii pe care le au minoritatile din tara asta.

 

" Uite ca pentru mine tinutul secuiesc nu e romanesc. Apartine statului roman asa cum apartine si Bucovina de Ucraina... e doar o intamplare istorica nefericita.

Da, stiu, sunt tradator al neamului."

 

Cu siguranta,tu, NU esti tradator.Ca sa fi tradator inseamna sa-i tradezi pe ai tai.Nu este cazul tau.Tu esti doar prizonier in aceasta tara,chiar daca esti

nascut in aceasta tara,tu nu simti romaneste,tu lovesti in tot ce are poporul asta mai bun(desigur,fara partinire,cum altfel),doresti sa fi tratat ca un

partener rational de discutii pe un topic dedicat romanismului in care,incerci sa demolezi imaginea unui Mihai Viteazul(inca mai sper ca bunul simt va

invinge si-ti vei edita "nepartinirile" din posturile in care-l acuzi de "prostie monumentala","Mihai era nauc" etc)Tudor Vladimirescu,suveranitatea acestei tari,afirmatii de genul

"loaze romanesti" in raport cu evreii.Este vina noastra ca te-ai nascut aici?Ca pentru tine ceardasul este mai cool decat hora?Ca pentru tine,un rahat unguresc,evreiesc,

,sasesc sau de aiurea este mai bun,doar pentru ca nu este romanesc?

Oameni ca tine,nu merita ura ci doar compasiunea.Ceri respectul celor de aici dar lovesti constat in valorile fundamentale ale acestui popor.Acuzi partenerii de dialog de extremism

dar nu ai nici un fel de retinere in a cataloga opiniile lor drept prostesti.

Esti doar un biet dezradacinat care s-a nascut din intamplare aici.Esti mai strain decat un chinez ar putea fi.

Esti SINGURUL om de pe acest site care-l glorifica pe il muce.Poate esti prea bun pentru noi,poate valorile pe care le cultivi tu,si-ar gasi mai multi prozeliti in alta parte.

Ce zici,ne lasi?

 

 

 

strezahuzum30.07.2010 07:12
Pai si cu o romanca, pe care o stiu personal, din Miercurea Ciuc, care nu s-a putut angaja la Posta Romana pentru ca vorbea maghiara ... cu accent, cum ramane?

 

Pai ramane sa reclame la CNCD ala. A facut vreo plangere oficiala ?

 

@streza

 

Ma faci sa zambesc. " Fanariotii introduc porumbul, "slabind rezistenta taranilor" (fata de ce ?), apoi evreii aduc alcoolismul (sa intelegem ca nu exista alcoolism in Moldova sau in Romania, a fost importat de evrei), austriecii au adus sifilisul in Ardeal. Nici o urma de xenofobie in randurile de mai sus. Right."

 

Rezistenta fizica, evident. E xenofobie in masura in care scoti textul asta din context. Totul porneste de la clasa romana conducatoare. Ei erau/sunt vinovatii care au permis celor de mai sus sa faca tot ce au facut. Asta nu vrei/poti sa intelegi.

 

Oho, inteleg foarte bine asta. E un text mai intai anti-politicieni romani si apoi anti-straini. Dar asta nu inseamna ca contine si elemente de xenofobie - absolut toate etniile straine mentionate sunt acuzate de rele. Eliade chiar nu gaseste nimic pozitiv de spus despre austrieci, fanarioti, evrei sau alti straini ? Austriecii au avut puternice influente civilizatoare in Ardeal - au introdus cartea funciara, au intreprins lucrari masive de asanare a mlastinilor, au incurajat educatia, samd. Un grec fanariot 100%, Mavrocordat, a desfiintat iobagia daca nu ma insel. Si cred ca si Mihai Viteazul - marele nostru erou national - era partial grec.

 

 

Ca pentru orice, primii vinovati suntem noi. E ca la fotbal, joci cat te lasa adversarul.

 

Poate. Dar din toate textele alea postate pana azi, nu-mi amintesc sa fi vazut o singura apreciere pozitiva la adresa altei etnii decat romanii.

 

As veni cu mare placere la o intalnire, dar maine plec la mare, revin la sf saptamanii viitoare. Ca un xenofob de cinste ce sunt, ma duc la bulgari:)

 

Pai n-ar trebui sa incurajezi turismul romanesc :D ? La Mamaia birjar, la Mamaia :D

Stanici30.07.2010 07:42
Pai ramane sa reclame la CNCD ala. A facut vreo plangere oficiala ?

 

 

Ce CNCD? atata vreme cat sunt romani care gandesc ca tine, labele alea triste apara drepturile minoritatilor si numai ale minoritatilor.

AG30.07.2010 08:24
Ce CNCD?

 

consiliul national pentru combaterea discriminarii

MoWeed30.07.2010 09:24

@AG

 

Cred ca Stanici stie prea bine ce inseamna CNCD. Altceva vroia sa zica :))

Robert Aeroth30.07.2010 10:47

Da o sa se duca la CNCD si o sa spuna "uite asa asa si asa" si aia or sa zica ahahahahahahahahahaha hai femeie ce dracu fi serioasa du-te de aici ca aveam si altele pe cap....in cel mai bun caz completeaza o cerere care ajunge pe un raft ;)

«167891070»