Episodul VI
Continui prezentarea normelor morale de existenta ale Legiunii. Iata un model de atitudine a Legiunii fata de un teoretic adversar:
"Atacuri necontenite si nedrepte la adresa domnului Iuliu Maniu. Intr-unul din numere( n.mea - Porunca vremii) se cerea chiar "arestarea" tuturor maninistilor, aducandu-li-se acuzatia, destul de perfida, ca ataca Monarhia.
Pentru respectul adevarului insa, sa se stie de toti ca Domnul Maniu ataca nu pe Rege, ci vascul din jurul sau, care omoara pe Rege si nimiceste Monarhia Romaneasca.
M-am simtit umilit cand pe pagina 1 eram laudat eu sau noi, iar pe ultima insultat dl. Iuliu Maniu.
Omul acesta, pe drept cuvant poate sa ne fiarba si pe noi in aceeasi oala in care fierbe "Porunca vremii". Domnul Iuliu Maniu ne este adversar, dar dupa dogma legionara nu ne este permis a ne purta fara onoare cu niciun adversar. Cum se poarta sau se va purta cu noi, e treaba lui.
Si vor mai fi fiind si alte chestiuni in care nu vom fi de acord cu "Porunca Vremii" - Corneliu Codreanu, Circulara nr.10/26 noiembrie 1935
"Apropierea de Rusia este un gest de tradare pe care poporul roman il face fata de Dumnezeu si fata de ordinea morala a acestei lumi si fata de popoarele care stau in slujba acestei ordini, in razboiul cu puterile nimicitoare ale raului. Onoare acestor popoare.
Gestul nostru murdareste in fata istoriei obrazul poporului roman, il dezonoreaza. Numai cu sange, sange mult vom mai putea in viitor sa ne rascumparam onoarea pierduta in fata acelor pe care ii tradam si care ne vor desconsidera.
De vor intra trupele rusesti pe la noi si vor iesi invingatoare, in numele Diavolului, cine poate sa creada, unde este mintea care sa sustina ca ele vor pleca de la noi inainte de a ne sataniza, adica BOLSEVIZA? Consecintele? Inutil a le discuta.- Circulara, 30 mai 1936
"O mare primejdie ameninta organizatia legionara: intrarea in cadrul organizatiei a o multime de elemente slabe sau chiar rele. Este un fapt cunoscut: de cate ori un curent se ridica mai puternic in favoarea unei organizatii, de atatea ori navalesc asupra ei o serie de elemente inferioare, uneori chiar haimanale, oameni fara capatai, escroci, secaturi, etc.
Alta serie o formeaza voiajorii politici care au batut la usa tuturor partidelor si acum stau gata sa se arunce si in bratele Miscarii Legionare.
In tabara Carmen Sylva de asta vara, am constatat ca sefii de judete si de unitati legionare, care aveau indatorirea sacra de a apara Legiunea si renumele ei, nu si-au facut cu prisosinta datoria.
N-au fost suficient de severi in cercetarea si primirea noilor membri. Ei nu s-au uitat nici la infatisarea, nici la ochii, nici la caracterul, nici la sufletul, nici la mintea celor care bateau la usa si i-au primit in organizatie, incat cu durere am putut sa vad o serie de mici haimanale, pleava satelor si oraselor, oameni fara niciun capatai purtand si batjocorind sfanta camasa verde in care au murit martirii nostri.
Cer sa se faca de urgenta in fiecare judet o comisiune de control, compusa din trei, care sa cerceteze individual pe fiecare membru, din toate cuiburile judetene. Cine este? Ce trecut are ce situatie si nume in societate.( Orice munca e onorabila, de la maturator de strada, la plugar, la muncitor, etc. Nu e onorabila haimanaua, omul fara capatai, betivul, coada satelor si oraselor, pleava). Elementele slabe vor fi indepartate imediat.
Indepartarea se va face cu blandete si cu eleganta sufleteasca.
Pe viitor toti sefii de judete, plasi, cuiburi, etc sa nu uite urmatoarele legi:
a) Cat mai putini legionari si cat mai multi prieteni
b) Din 20 de cereri de inscriere, se resping 19 si se primeste unul.Cel mai bun.
c) Celui ce vine sa se inscrie ii spuneti: "Draga Domnule, du-te si te mai gandeste 3 luni, pentru ca sa nu te pacalesti. Studiaza-ne bine atunci cand vrei sa faci pasul acesta. Iata, in acest timp studiaza urmatoarele carti si reviste legionare. Apoi da-ne voie ca in acest timp sa te studiem si noi pe D-ta, ca sa nu ne pacalim nici noi".
Urmeaza stagiul de mai multe luni de cunoastere si apropiere si stagiul de 3 ani, in care timp trebuie sa ne dam seama daca omul, fie corect, cu bunavointa, etc, se poate totusi integra perfect in spiritualitatea legionara. Numai in acest caz va fi trecut in randurile legionare.
d)Veti acccentua necontenit deosebirea intre calitatea de membru si aceea de legionar.
In sfarsit, va atrag atentia asupra: abuzului de camasi verzi. In fiecare colt de strada intalnesti camasa verde pe cate un trup care nu-i face totdeauna cinste sau in pozitii neserioase sau in localuri nedemne( crasme, cafenele, baruri.). Orice pezevenghi se inscrie in Garda printr-un sef de cuib si a doua zi e cu camasa verde la coltul strazii sau la crasma.( La Golden Blitz nea giiig... pardon, birjar, ha ha)
Domnilor sefi de judete, nu vi-e scarba cand vedeti aceste lucruri? Atentie! Camasile verzi sunt odajdiile noastre. Sa se poarte numai in zile de sarbatoare si in anume situatii si locuri. Interziceti purtarea zilnica a acestor camasi. Altfel, mergem la batjocorirea lor.- Corneliu Codreanu, Circulara nr 41/21 septembrie 1936.
Revin si cu normele de organizare a Comertului Legionar, dar e f mult de transcris. O sa-mi ia ceva. Acolo nu mai poate acuza nimeni teoria, e practica cu succes!