Nu stiu daca e locul cel mai indicat, dar postez aici niste fragmente din ¨Saptamana Rosie¨ a lui Paul Goma, fragmente care zic eu ca au legatura cu discutiile de pe pagina anterioara.
¨
Deci: dupa caderea Zidului Berlinului, Holocaustul trebuia sa consitutuie traditionala, verificata, diversionista ¨autoaparare¨ (impotriva a ceva care inca nu exista, insa... preventivitatea este mama sanatatii. Totodata Holocaustul trebuia sa reocupe, de asta data definitiv, spiritele, pentru a nu permite cu niciun pret introducerea in categoria genocid si a Gulagului.
Gulagul: tinta unica a holocaustologilor; dusmanul lor; proba irefutabila a grelei lor vinovatii: comunismul, ¨fenomen¨ la a carui imaginare, justificare ideologica, functionare, perestroikare au contribuit cu zel, cu avant, de la inceputul inceputurilor marxismului aplicat (1917). Sionistii nu suporta nici ¨concurenta laterala¨: genocidul armenilor, tragedia din Rwanda, recenta dezbatere (numai in Franta!) despre sclavagism si colonialism. Dovedind o insensibilitate neomeneasca, nu numai ca nu au compatimit suferintele anterior cunoscute de ale comunitati, etnii (armenii din partea turcilor), dar nu le-au acceptat ca adevar istoric: au interzis in Israel publicatiile in care se scria, in sfarsit, despre aceasta crima, intaia cunoscuta in secolul ala XX-lea, ba chiar au declarat persona non grata la colocvii, conferinte istorici, eseisti, gazetari, muzicieni mai ales evrei care scrisesera, se rostisera si despre genocidul altora decat evreii (Daniel Barenboim, Yehudi Menuhin, Esther Benbassa). Au incercat sa faca legea nu doar in tara lor, ci sa o impuna si in comunitatile culpabilizate in jumatate de veac de ciomageala mediatica (conditionare pavloviana, reeducare prin... repetitie, repetitie, repetitie) si de ritmica prezentare a notei de plata: Shoah-business, cum au numit evreii lucizi ca Shomsky, Norman Finkelstein jaful-legalizat, cel care a permis Israelului sa fie un stat inalt terorist, ultrarasist, sa inalte faraonice (sic) Ziduri ale Ierusalimului, sa perfectioneze arma atomica (cea curat-preventiva, dupa formula lui Wolfowitz), in Liban sa foloseasca fara tresarire bombe cu fosfor, cu fragmentatie, cu... iradiatie (nucleara). De cum a inceput a se vorbi - in Franta - despre sclavajul negrilor africani, sionistii s-au agitat frenetic, nu s-au dat indarat de a inscena ei insisi ¨agresiuni barbare, antisemite¨, au dat din maini si din picioare, dar mai ales din falca, incercand sa bruieze mesajele, falsificand pur si simplu informatiile: tulburarile din banlieuri, au fost prezentate de ei, consecvent, insistent cu manifestari anti-albe, in general, in special... ¨anti-semite¨!
Revenind la Dusmanul nr.1 al Sionismului (in realitate: a Holocaustului evreilor): Gulagul. Nu ca univers al Raului, al Crimei, care a devorat si numerosi evrei, multi dintre ei truditori la elaborarea, la edificarea, la punerea in functiune a Monstruzitatii Absolute numita comunism si a... ¨autoapararii¨ lui (prin preventie!): Teroarea bolsevica. Ci ca pe un concurent, cum altfel: neloial al Holocaustului! Gulagul, produs specific al comunismului - si mult mai batran in rele decat nazismul - trebuia minimizat, minorizat, ironizat-discreditat, intr-un prim moment (R. Cosasu: <<Stalinismul [de ce ¨stalinismul¨ si nu de-a dreptul: comunismul? sau mai adevarat: bolsevismul?], la noi, a fost un fel de blenoragie de tinerete>>); intr-un al doilea pus sub semnul indoielii: <<victimele comunistilor nu erau ele chiar atat de nevinovate cum se pretinde, nici nu se compara cu ale nazistilor (mai ales dintre evrei), acelea au fost adevaratele, absolutele victime>>. Gulagul trebuia de asemenea expulzat din categoria genocid, fiindca, nu-i asa, un singur genocid a avut loc de-a lungul si de-a latul istoriei, cel ale carui victime au fost evreii - si doar ei (vezi zbaterile indignate, penibile ale lui M. Shafir pentru ca V. Tismaneanu, in mult contestatul sau Raport vorbeste despre genocid in Lagarul Sovietic (de doua ori blasfemie: o data, pentru ca, am mai spus: numai evreii au dreptul la acest termen; in al doilea pentru ca in imaginarea, desavarsirea genocidului comunist evreii au avut un rol proeminent); in fine, prin toate mijloacele de comunicatie; presa, radio, televiziune, internet, conferinte, prin atacuri in haita, repetate: Gulagul trebuia demonizat, ¨fascizat¨: <<lagarele comuniste avea o functie de reeducare - pe cand cele naziste: de exterminare!>> - discriminare operata si in prezent cand vine vorba de represiunea comunista in Coreea de Nord, in China, in Cuba...
[La Editura Universitatii California a aparut Dincolo de chutzpah. Despre gresita folosire a termenului de antisemitism si despre abuzul in istorie de Norman B. Finkelstein.
¨Chutzpah¨: este un termen ebraic semnificand ¨pacalire¨, ¨inducere in eroare cu buna stiinta¨. Intr-un interviu din 13 decembrie 2001, la intrebarea reporterlui:
<<(eseul Dvs.) Industria Holocaustului ar fi fost editat daca nu ati fi fiul unor evrei supravietuitori ai Holocaustului?>>
Finkelstein a raspuns:
<<N-as fi avut nici o sansa. As fi fost ingropat de viu. >>]
¨
¨
Neocolonizatornicii adusi in furgoanele Armatei Rosii in 1944 (iar avantgarda pe tancuri, oricat ar nega acest adevar fostul meu prieten Ion Vianu, cel care m-a acuzat de ¨antisemitism basarabean¨, fiindca am avut nerusinarea sa sustin adevarul realitatii cunoscute de toata lumea, chiar si de evrei - mai ales de evrei, beneficiarii acestui mijloc de locomotiune, insa acestia o neaga cu suspecta furie, stiindu-se vinovati), dar si cei circa 100 000 de unguri si cehoslovaci - in majoritate evrei - trimisi in 1945 de rusi in Romania, ca sa construiasca ei politia dupa modelul NKVD, in Romania neexistand cadre..
Acestia au fost pe data unsi super-politai-¨romani¨, jurnalisti (romani), procurori romani, fabricanti de istorie a... Romaniei, consilieri, consilieri-sefi, colonei, generali de militie, de securitate - sovietica - de Armata romana (?), directori, directori ai directorilor, presedinti de orice, sub-, supra-, ministri-plini in Aparatul de Teroare, inclusiv ¨Justitia¨, inclusiv Armata, desigur la Externe, fireste in Economie, se intelege: in Comert exterior, evident in Cultura, cum altfel: in Invatamant, in Presa; cenzori, supra-cenzori, sefi, sefi-ai-sefilor de comisii ale zecilor de ventuze prin care bolsevismul rus ne-a supt bogatiile, prin SovRomuri, tentacule cu care ne-a gatuit, sufocat, terorizat, culpabilizat, reeducat - daca i-as insira pe cei mai cunoscuti, as ocupa doua pagini si inca trei...
In Romania, imediat dupa ¨revolutia din ´89¨, in campania de reactivare a Holocaustului si de neutralizare a Gulagului (explicate drept... ¨tactici de autoaparare¨), a fost pusa la cale o diversiune cu imense, pagubitoare consecinte pentru nefericitul popor:
In primele saptamani ale anului 1990 putchistii sovietisti S. Brucan, P. Roman, I. Iliescu, V. Magureanu, M. Caraman au inventat din nimic (daca ¨nimic¨ poate fi o Unitate Militara a Securitatii) ¨o miscare fascista, antisemita¨, care, rpin pionii Odiosului Organ: Eugen Barbu si C.V.Tudor, urma sa constituie pretextul distrugerii in fasa a oricarei tentative de opozitie democratica. Tot atunci, prin ¨canalul american al lui Brucan¨ca si prin emisarul special al lui Iliescu si Roman, pseudo-numitul bolsevic-tanar ¨Radu Ioanid¨, a fost imaginata-programata diversiunea Holocaustului in Romania.
In anul urmator strategia axei Bucuresti-Washington-Tel Aviv a fost materializata astfel:
1. La 1 iulie 1991 la Iasi, Rosen Moses, a aruncat anatema:
¨Romanii sunt vinovati de lichidarea a 400 000 evrei¨;
2. In 2 iulie New York Times a publicat discursul rabinului ceausisto-securist (cel cu ¨400 000 victime ale romanilor¨);
3. A doua zi, 3 iulie (1991), tot in New York Times, Elie Wiesel ne-a amenintat:
¨Trebuie sa stiti ca daca antisemitii nu sunt criticati [infierati] in public, veti suferi. Veti fi izolati, Occidentul va urmareste cu mirare, cu spaima, cu groaza¨;
4. La 11 iulie (1991) Senatul american, prin rezolutia nr.52, a aratat cu degetul acuzator poporul roman: ¨antisemit, sovin, fascist¨, ¨vinovat de reabilitarea criminalilor de razboi¨.
Astfel comunitatea noastra romaneasca, in integralitatea ei, a fost condamnata (preventiv!) inainte de a fi judecata.
Stiau Rosen si Wiesel ca mintind, incalda Porunca: ¨Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau!¨? Stiau. Dar putin le pasa: in ochii unui evreu sionisti-komisarnik un neevreu nu va fi in veac ¨aproapele¨sau. Apoi: cum sa conceapa ei, calaritorii ca romanii calariti vor indrazni, dupa decenii de pitestizare, sa deschida gura pentru a se apara de calomnii, aratand partea lor de adevar? Care adevar? Acela ca un rabin bolsevic si un doveditor falsificator de istorie, maghiarofil pana la dementa, ambii, pana la 22 decmbrie 1989, nerusinati laudatori ai Ceausescului si ai tiraniei comuniste din Romania, mint cu seninatate? Wiesel si Rosen erau siguri: romanilor - si de catre terorizati prin¨profesorii de marxism-stalinism¨, in cinci decenii de reeducare-culpabilizare - le este frica sa gandeasca, necum sa-si sonorizeze gandul (sa riste puscaria pentru ¨ura-de-rasa¨, ca parintii, ca bunicii lor?). Daca se vor gasi doi-trei insi sa faca una ca asta, pe loc vor fi neutralizati, lichidati: intai prin calomniere - in limba Securitatii: ¨depreciere¨; prin izolare, desemnata ca: ¨destramare¨(termen si realitate aduse-impuse de ei, primii NKVD-isti, venitii pe tancurile sovietice), pusi la zid, tratati de ¨trivial negationisti¨, de ¨fascisti-antonescieni¨, de ¨legionari hitleristi¨, iar lovitura de gratie: ¨antisemiti¨! Pentru care motiv-pretext? Pentru pretextul-motiv al nemaipomenitei crime de a fi contestat vadit-contestabilele lor afirmatii.
Astfel santajul cu ¨antisemitismul¨ nu numai ca va inchide gura victimelor comunismului - victime si ale lor, ale evreilor comuniza-tornici - dar le va fi si inalt profitabil, doar fixasera la cetima pretul ¨recuperarilor¨: zeci de miliarde de dolari adusi pe tava Israelului pentru cei... ¨400 000 evrei ucisi de romani¨ [Monumentul Comemorativ de la Coral Bucuresti, n.m.]
¨