FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1404142434470»
dee08.01.2011 08:14
2. Cine sunt legionarii de au ajuns sa decida ei cine e roman si cine nu?

asta imi aduce aminte de "cine e ala din peluza sa decida cine-i stelist adevarat si cine-i suporter de conjunctura?" :-)

 

4.De cand esti roman doar daca esti crestin ortodox?

Legionarii au fost o generatie prinsa in ideologia unui moment istoric. Perioada interbelica romaneasca se caracterizeaza, in plan spiritual, prin intalnirea dintre cultura si crestinism, prin redescoperireaortodoxiei, renasterea spiritului ortodox, prin obsesia pentru definirea specificului national. Apare astfel ortodoxismul, ca un curent traditionalist radicalizat, opus modernismului iconoclast, avand trei directii: gandirismul, trairismul (Nae Ionescu) si legionarismul (Corneliu Zelea Codreanu). Deci aceste manifestari national-crestine ale epocii nu sunt apanajul exclusiv al legionarilor. Toti marii filosofi ai vremii (Radulescu-Motru, N. Crainic, L. Blaga, N. Ionescu, M. Vulcanescu etc. ) asocieaza, in diverse perspective, ortodoxia cu romanismul.

 

Totusi, intre teoria legionara si practica legionara e un mare derapaj, iar pentru "practica" trebuiesc condamnati.

Stanici08.01.2011 08:29

Luni, Adi. Lasa-ma sa-mi priasca sfarsitul de saptamana. Uite, eu ma imbat de 5 ori in 2 zile si tu bati niste copaci cu tibia pana poimaine, ok?:D

Robert Aeroth08.01.2011 08:31

Ungurii nu fac bani??? :) Ungurii sunt numarul 2 grup de lobby din SUA (dupa evrei).

 

Apropo vad ca trebuie sa fi ortodox ca sa fi roman...eu daca ma intalnesc vreodata cu tipu ala din ceruri o sa ii dau un mare pumn intre felinare. Asta ca sa intelegeti parerea mea despre Dumnezeu sau alah sau cum io spune.

 

Dee in istorie aia cu pumnu au facut legea ca si in peluze. Si intre ideologia comunista si practica comunista e un derapaj imens. Deci care e diferenta intre comunisti si legionari sau orice alti extremisti? Mda poate asa de imagine si idei...dar toti extremistii stiu un singur lucru sa ia puterea pe orice cale sa ramana acolo si sa faca ce vor muschii lor sub pretexte de bine comun si alte idei milenare.

 

Apropo zic unii aici de Romania si vorbesc de tara lor mult iubita...sa citez din niste clasici in viata "Nu m.a crescut tara asta, m.au crescut ai mei cu greu ".

Mihai08.01.2011 08:58
Nu era falsa.Pai l-a omorat.Nu a recunoscut ca l-a impuscat in spate, fapt care l-a ucis?

Ca exista/nu exista circumstante atenuante e cu totul alta poveste.

 

Nu a recunoscut ca l-a impuscat in spate, ci doar ca l-a impuscat, considerandu-se in pericol.

 

@strezahuzum

 

Nu cred ca trebuie sa-ti aduc tonele de studii la nivel european care plaseaza presa in topul factorilor educationali intr-o societate. Nu mai vorbesc de rolul pe care il are ca stabilire a reperelor morale si nu numai intr-o societate. Te rog sa-mi aduci exemplele din presa occidentala in care s-au atacat cu consecventa, asa cum s-a intamplat la noi, simbolurile nationale. Te invit sa le cauti. Chiar si presa britanica, pe care o consider cea mai scarboasa din Europa si al carei model este impus si-n Romania, nu-si permite sa atace elementele care definsesc un britanic cum s-a intamplat la noi.

 

Acum o iau si eu pe urmele lui Robert si vin cu definitia din dictionar:

Presa: " Totalitatea publicațiilor cotidiene și periodice (ziare, reviste etc.) folosite ca mijloace de informare, de educare etc. a publicului".

 

Cu alte cuvinte, presa, nu poate scrie despre "ce vrea ea". Daca ar fi asa si s-ar justifica prin faptul ca e o institutie privata, atunci inseamna ca, in numele interesului privat, orice crima poate fi justificata. Dupa acest principiu, enuntat de tine, de ce sa-i mai condamnam pe politicieni? Pentru ca in opinia lor, orice furt pe care il fac, e justificat prin interesul lor.

 

O sa-mi zici: "pai stai, ca politicienii sunt alesi de popor, ei reprezinta interesul public". Si eu o sa-ti spun ca, DE FACTO, presa centrala are acelasi rol ca si politicianul, pentru ca asemenea lui, activitatea sa se rasfrange asupra intregii societati.

 

Mai mult, acesta este si obiectivul DECLARAT unui trust de presa. Nu-si propun ei sa ajunga la cat mai multi oameni? Practic, asemenea politicianului, si presa este ALEASA de societate. Pentru ca fiecare alege ce citeste nu? Pai si-atunci, de ce sa fie supusa altor reguli?

 

Oamenii vor globalizarea? Ai facut tu un sondaj de opinie in Romania in acest sens? Eu cred ca oamenilor li se spun DOAR anumite aspecte ale globalizarii, doar acelea convenabile si apoi e pus sa raspunda: iti place? DAAAAA, ne place.

 

Daca oamenilor li s-ar explica acest fenomen complex, cu TOATE aspectele sale, ar mai ramane doar 10% care ar fi de acord cu asa ceva. Respectiv acei 10% care au profitat economic de acest fenomen. Pai cea mai mare manipulare posibila e aceea in care, ca argument pentru globalizare, se spune ca "nu mai exista granite" si practic nu mai exista state nationale.

 

Pai la inceputul secolului XX, orice roman se putea duce LIBER, oriunde in Europa. Se urca in tren si ajungea la Paris. La ce trebuia atunci o constructie politica numita UE, in care statele sa-si piarda independenta economica pentru a putea circula liber?

 

Cum poate fi explicat paradoxul, ca, desi acum 20 ani, 99% dintre romani nu auzisera de globalizare, acum tu spui ca acelasi procent si-o doreste? Globalizarea, adica procesul care le spune romanilor ca felul sau de-a fi nu e bun, ca firmele sale nu sunt bune, ca traditiile sale trebuie inlocuite? Senzational: inseamna ca suntem cel mai prost popor din lume, daca 90% isi doresc ceva ce cauzeaza efectele de care ei se plang in fiecare zi! Sau, poate, nu au fost informati....Alege tu care e mai plauzibil.

 

Oricum, nu mi-ai raspuns la intrebare: exista sau nu interese transnationale care isi doresc( normal) sa-si sporeasca puterea economica?

 

 

Apropo, Cataline, care e definitia ta pentru un "roman"? Care sunt elementele care il diferentiaza de restul popoarelor? Ce a produs el de-a lungul timpului din punct de vedere cultural? Care este caracteristica spirituala, religioasa, care il diferentiaza de restul popoarelor?

Te rog sa-mi raspunzi la aceste intrebari. Si chiar daca raspunsurile sunt acelea pe care le-as dori eu, asta in sine, nu defineste un roman. Ci faptul ca aceste "insusiri" sunt aceleasi de foarte mult timp si ca apartin majoritatii celor care se declara romani.

 

De-asta trebuie sa tina cont presa.

 

@David

 

Vrei sa-ti spun ceva? Roni Levi e binevenit la Steaua, mie mi-a parut un profesionist. In orice caz, te informez ca Ciobanul a aparut la Steaua la initiativa unui evreu, Viorel Hrebenciuc. Si n-a facut nimeni infarct. Mai mult, Hrebenciuc conduce din umbra clubul si iarasi n-a facut nimeni nimic.

 

@all

 

A aparut cineva(in sfarsit!) care considera ca Adrian spune lucruri "argumentate"! E vorba de 'amicul' stix, care inca mai crede oamenii au iesit in strada in 89 manati de zana maseluta si ca toate documentele kgb, sri, gru, ,avo etc care demonstreaza ca a fost o lovitura de stat orchestrata de la Moscova sunt irelevante.

 

Cum am putea sa ne asteptam sa creada atunci in Dumnezeu? El il uraste pe Oierul pentru ca oierul e prea religios?! Cand orice crestin il considera pe cioban un fatarnic, o gluma care n-are nimic in comun cu spiritul ortodox...Asta spune multe despre intelegerea lui asupra subiectului.

 

 

Robert Aeroth08.01.2011 09:07

gru = GRU or Glavnoye Razvedyvatel'noye Upravleniye is the foreign military intelligence directorate of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation.

 

Daca astia se ocupa de scenarii si spionaj...e clar. gru se ocupa de defence. fostul kgb actualul fsb se ocupa de ce spui tu.

 

Vrei definitia din dex a Roman?? Eu nu inteleg de ce nu acceptati definitiile din dex sunt totusi definitiile acceptate de Academia Romana (sa subliniez ROMANA ??? ) deci daca voi sunteti mai destepti ca aia din AR... si stiti mai bine ce inseamna cuvinte ca religie de ce naiba nu va faceti un dex?

 

 

DEX apropo e o lucrare stiintifica recunoscuta pe plan international. Nu ca toate idioteniile pe care le citesc unii ca Paul goma...ala nu o sa fie istoric niciodata. Sper ca se stie diferenta intre o lucrare stiintifica recunoscuta ca atare si o carte scrisa de un scriitor?

Robert Aeroth08.01.2011 09:19

Hai sa vorbim de cuvantul ideologie si ce inseamna ca multi il folosesc dar complet gresit.

Da o sa aveti un soc dar habar nu aveti ce inseamna acel cuvant.

 

Ideologii politice si idealul democratic. Terence Ball (profesor la university of minnesota, in cadrul departamentului de stiinte politice) si Ritchard Dagger ( profesor la Arizona univesity of state in cadrul departamentului de stiinte politice).

Am citat sursa ca sa va oblig sa veniti doar cu definitii din alte carti recunoscute ca lucrari siintifice nu cu povesti de peluza.

 

 

O ideologie este un set coerent si comprehensiv de idei care explica si evalueaza conditiile sociale, ajuta oamenii sa-si inteleaga locul in societate si ofera un program pentru actiune sociala si politica. cu alte cuvinte o ideologie indeplineste 4 functii pentru oamenii care o urmeaza:

1. explicativa

2. evaluativa

3. orientativa

4. programatica (prescriptiva)

 

pe aceste idei te rog Mihai sa spui concret care este ideologia legionara. Fara povesti scurt si concis, daca ai binevointa desigur. Daca este cazul pot detalia ce inseamna fiecare din cele 4 elemente.

dee08.01.2011 09:28

Mai Robert, chiar daca esti student la stiinte politice, n-ar trebui sa te erijezi in profesor si sa ne iei cu teme ca la scoala :-) fii tu PRIMUL care raspunde, doar se presupune ca ai un bagaj de cunostinte politice mai vast.

Robert Aeroth08.01.2011 09:48

Da nu am dat nici o tema si nu are legatura cu facultatea. Doar ca Mihai a tot adus tot felul de texte care recunosc ca au fost interesante. De ce sa nu expuna ce stie intr-un mod stiintific ?

MoWeed08.01.2011 09:54

Robert, parerea mea e ca tu te legi prea mult de definitia din DEX a anumitor lucruri.

Ca sa iti dau un exemplu. Tu ti-ai zis parerea despre religie. Poate un om religios vede religia intr-un mod mult mai complex decat simpla ei definitie din DEX.

Vezi tu, fiecare interpreteaza curente cum ar fi legionarismul sau religia in functie de propriul sistem de valori, in functie de propria educatie, in functie de modul propriu de gandire etc. Deci nu toti se rezuma la simpla definitie din DEX. Asta ne face oameni, faptul ca putem vorbi despre acelasi lucru si sa avem 2 pareri/viziuni complet opuse si diferite de definitia general acceptata.

Robert Aeroth08.01.2011 10:00

Mo pai ori ne dam destepti si corecti din punct de vedere stiintific ori numai ne dam. Daca ma intelegi? Adica avem arfe ca ce spunem noi e un adevar istoric dar asa fara sa si aducem niste dovezi??

O lucrare recunoscuta de lumea academica este o lucrare care se bazeaza pe fapte demonstrabile si pe cercetari stiintifice care respecta niste norme de cercetare. Pe cand o lucrare scrisa de un autor gen goma este pur si simplu o carte scrisa de unu , care nu poate demonstra tot ce spune el acolo care nu are nici o baza stiintifica. Nu il opreste nimeni sa scrie acea carte cum cred unii doar ca inseamna sa nu fi recunoscut pe plan academic, nu a fost nici o conspiratie contra acestui tip de scriitori nu este vorba ca a scris lucruri incomode (mein kampf este recunoscuta ca lucrare stiintifica...de ce? pentru ca e scrisa chiar de un participan si intemeietorul doctrinei national socialiste, si in acea carte vorbeste doar de exterminare evreilor si purificarea rasei pe langa viata sa).

Mihai08.01.2011 10:05

@Robert

 

O sa scriu aici ideologia legionara, conform definitiei tale. In prima mea zi libera o sa ma apuc sa scriu. Si nu de pe globuri :). Oricum, cred ca se desprinde destul de usor ideologia legionara din textele insirate pe paginile trecute din acest topic.

 

In ceea ce priveste gru, agentia este serviciul secret al armatei sovietice. Stim asta. Faptul ca este a armatei nu o impiedica sa actioneze si-n exterior, mai ales ca vorbim de un imperiu economic.

 

Asa cum si fosta DIA( Directia de Informatii a Armatei) actiona nu doar in Romania. Ma gandesc ca nu o sa contesti dosarele "Corbii" instrumentate de fosta USLA, in care se demonstra ca Nicolae Militaru era agent GRU...

 

Nu a spus nimeni ca Paul Goma este un istoric.

 

Pe de alta parte, nu stiu de ce te tot cramponezi de "definitii stiintifice", "recunoastere stiintifica" sau alte asemenea formalisme. Sa-ti reamintesc ca la un moment dat, lucrarile unei anumite Elena Ceausescu erau recunoscute stiintific prin Europa?

 

Asa cum tu il crezi pe bunicul tau cand iti vorbeste despre ce-a trait, de ce sa nu-l cred pe Paul Goma? Sa nu-mi spui ca bunicul tau e si istoric in timpul liber...

 

In plus, nu uita ca definitiile din carti sunt definitii ACCEPTATE, nu neaparat cele mai bune sau cele mai aproape de adevar.

 

Acum tu vrei sa pari mai catolic decat papa cand m-ai luat cu demonstratia logica a schimbarii religiei. E clar ca pentru multi, eu inclusiv, cand vorbesc de religie, ma refer la credinta, la spirit, adica le fac sinonime. N-o fi cel mai academic lucru din lume, dar asta e...

 

Nu stiu cand am pretins eu vreun argument "stiintific" in numele a ceea ce am scris aici despre legionarism. Asta daca nuinseamna ca a prezenta si varianta celor in cauza despre unele evenimente inseamna demers stiintific.

MoWeed08.01.2011 10:25
Mo pai ori ne dam destepti si corecti din punct de vedere stiintific ori numai ne dam. Daca ma intelegi? Adica avem arfe ca ce spunem noi e un adevar istoric dar asa fara sa si aducem niste dovezi??

Fiindca suntem aici, pe topicul dedicat Miscarii Legionare, o sa-ti dau contraexemplul din domeniul asta.

Atat Adrian si Alexandru, cat si Mihai pot veni cu dovezi din carti pentru a-si sustine argumentele, chiar daca sunt opuse. Asta inseamna ca, chiar si lucrarile stiintifice, pot fi interpretate diferit intr-o oarecare masura.

 

 

Corect, trebuie sa judecam adevarurile istorice din punct de vedere obiectiv (ca o paranteza, asta nu se intampla nici pe topicul asta, si aici ma refer la ambele tabere). Dar e o prostie sa reduci un termen ca "religie" la simpla definitie din DEX. Nici un ateu, nici un om religios nu s-ar regasi in aceasta definitie simplificatoare.

dee08.01.2011 10:32
Da nu am dat nici o tema si nu are legatura cu facultatea. Doar ca Mihai a tot adus tot felul de texte care recunosc ca au fost interesante. De ce sa nu expuna ce stie intr-un mod stiintific ?

 

Din cele 52 de pagini de discutii cred ca rezulta acea abordare "stiintifica"pe care o doresti tu, nu crezi?

Ideologia legionara a fost o ideologie politica elitista, care a neagat rolul maselor in organizarea si conducerea societatii, prin continutul si esenta ei fiind o ideologie nedemocratica. A promovat anticomunismul, antiparlamentarismul, antileberalismul, antiindividualismul, antimarxismul. Orientarea lor a avut afinitati cu curentul european de extrema dreapta, insa se definieste ca o ideologie specific romaneasca. Programul miscarii legionare critica situatia economica si politica a tarii, acuzand partidele politice existente de nivelul scazut de trai al populatiei, propunand in acelasi timp o serie de masuri (unele nerealiste) menite sa amelioreze situatia materiala a populatiei, sa castige increderea si aderenta populatiei: politica agrara ferma, reforma creditelor (stergerea datoriilor catre banci,camatari) starpirea hotiei, intarirea credintei in D-zeu etc. In viziunea lor, democratia parlamentara a dus la scindarea natiunii si facilitarea acapararii avutiei tarii de catre politicieni si evrei, subordonarea Romaniei marii finante internationale evreiesti. De asemenea legionarii au lansat teoria purificarii prin moarte, exacerband misticismul, deci au propus asceza, mortificarea, sacrificiul. Aveau credinta ca putem deveni "cineva", ca Romania se poate transfigura. Au sustinut necesitatea revolutiei morale si spirituale, cultul elitei si al omului nou.

 

Astept sa sintetizezi si tu ideologia legionara conform celor 4 functii (explicativa, evaluativa, orientativa, programatica) expuse de Terence Ball, poate asa o sa intelegem si noi mai bine acest fenomen. Numai bine!

 

later edit: tinand cont ca din cele 52 de pagini, jumatate au fost dedicate episodului uciderii lui Manciu, imi permit sa-mi spun si eu parerea: ca a fost legitima aparare sau nu, nu mai conteaza, se stie ca CZC avea o latura dementa, vindicativa, deci era capabil de crima. Insa n-ar trebuie judecat nici ca un asasin, nici ca un erou, ci studiat "fenomenul Codreanu".

Adrian08.01.2011 10:37
Luni, Adi. Lasa-ma sa-mi priasca sfarsitul de saptamana. Uite, eu ma imbat de 5 ori in 2 zile si tu bati niste copaci cu tibia pana poimaine, ok?:D

 

Legionar adevarat. Lasa pe altadata ce nu poti face azi. Va pup ma!

 

Atat Adrian si Alexandru, cat si Mihai pot veni cu dovezi din carti pentru a-si sustine argumentele, chiar daca sunt opuse. Asta inseamna ca, chiar si lucrarile stiintifice, pot fi interpretate diferit intr-o oarecare masura

 

Caline, doar pentru ca niste baieti vin cu niste citate luate de pe niste bloguri nu inseamna ca aduc argumente si dovezi din lucrari stiintifice.

Ca sa dau un exemplu, cand impusti un om in spate, numai despre autoaparare nu mai poate fi vorba. Asta din punct de vedere stiintific. Poti sa te duci sa intrebi pe cati criminalisti vrei tu si o sa iti confirme. La fel faza cu "evreul" Darwin.

Soarele e o stea. Daca eu scriu pe bun blog ca soarele e luna si apoi dau copy/paste aici, nu inseamna ca e adevarat si ca am adus argumente pentru a sustine ce am spus.

MoWeed08.01.2011 10:50
Caline, doar pentru ca niste baieti vin cu niste citate luate de pe niste bloguri nu inseamna ca aduc argumente si dovezi din lucrari stiintifice.

 

Soarele e o stea. Daca eu scriu pe bun blog ca soarele e luna si apoi dau copy/paste aici, nu inseamna ca e adevarat si ca am adus argumente pentru a sustine ce am spus.

Hai, nu fi si tu incapatanat ca Mihai a adus destule citate interesante, nu toate de pe bloguri. In schimb tu nu prea ai adus citate in discutia cu Mihai, dar asta e alta problema...

 

Nimeni nu detine adevarul absolut. Nici eu, nici tu, nici Mihai, nici Alex, nici Stanici, nici Robert. Toti putem oferi doar propria interpretare a adevarului absolut in functe de propria educatie, propria gandire, propriile experiente. Nu exista om care sa detina adevarul absolut deoarece nu exista un om pur rational.

 

Daca ar fi existat un adevar absolut, ar fi insemnat ca toti cei care am discutat aici in cele 52 de pagini suntem niste prosti.

Robert Aeroth08.01.2011 11:00
Hai, nu fi si tu incapatanat ca Mihai a adus destule citate interesante, nu toate de pe bloguri.

 

Nimeni nu detine adevarul absolut. Nici eu, nici tu, nici Mihai, nici Alex, nici Stanici, nici Robert. Toti putem oferi doar propria interpretare a adevarului absolut in functe de propria educatie, propria gandire, propriile experiente. Nu exista om care sa detina adevarul absolut deoarece nu exista un om pur rational.

 

Daca ar fi existat un adevar absolut, ar fi insemnat ca toti cei care am discutat aici in cele 52 de pagini suntem niste prosti.

 

 

Si care e problema ? Sa citeze din cartile care contrazic teorile citate de mine sau de altcine din alte carti . Asta inseamna dezbatare, sa ai argumente. Daca tu imi zici mie ca ML nu e anti-seminta pentru ca ai vazut pe un forum si eu ca asa zice autorul x ( care la randul lui a facut niste studii si niste cercetari, aduce argumente si dovezi in lucrarea sa) care naiba e rostul discutiei? Care o avea dreptate? Care are credibilitate?

Chiar ma gandesc sa imi fac un blog si sa vezi ce citate va dau eu de acolo...Na v-am dat link de la un blog evreu ala de ce nu e corect?

Nu cred ca e exagerata cererea mea ca sa vorbim la un nivel mai ridicat decat cel de small talk la o bere dupa un meci...

 

 

Niciodata nu am zis ca ce a postat Mihai este ceva gresit doar cand a fost cazul am facut niste corectari....daca vrea sa le accepte sau nu e problema lui.

Orice text este interesant dar de la interesant pana la argument intr-o discutie despre niste interpretari ale unor fapte istorice eu zic ca e un drum tare tare lung

Adrian08.01.2011 11:03

Doar pentru ca sunt interesante, nu inseamna ca sunt si adevarate, Caline. Fa diferenta.

De exemplu sunt unii pe aici care cred ca au pus mana pe dosare ale KGB :))

Sa-mi dau palme, bah! Au reusit astia ce nu au reusit spioni romani, americani, etc.

 

Si nu o mai dati in filozofii din astea cu adevarul absolut atunci cand nu mai aveti ce zice. Ca, din cate stiu eu, aici nu am cautat niciunul din noi adevarul absolut. Faptele intamplate exista si nu pot fi negate. De aici si linistea care apare pe topic atunci cand pui anumite intrebari.

 

Eu inca astept sa raspunda un legionar la intrebarile mele. Vad ca nu se incumeta nimeni.

MoWeed08.01.2011 11:06

Robert, eu ma refeream la atitudinea de "asa e pentru ca asa zic eu" pe care o au unii pe aici. Nu e un lucru care sa ma incante mai mult pe forumul asta decat o discutie argumentata, civilizata, fara atacuri la persoana.

 

Cred ca nu m-am facut inteles; tie eu ziceam ca nu e normal ca anumiti termeni sa fie redusi la simpla lor definitie din DEX cand pentru multi oameni inseamna mult mai mult. Si este o greseala sa ii judeci pe acesti oameni.

 

 

Adriane, eu cred ca m-ai gresit. Parerea mea despre Miscarea Legionara nu am expus-o aici niciodata si nici nu o sa discut aici. Orice argumente mi s-ar da, eu tot la parerea mea o sa raman. Asa ca nu stiu de unde stii tu care e parerea mea.

La tine apare linistea pentru ca aproape toti prefera sa te ignore. Nu pentru ca pui intrebari incomode, ci pentru ca esti un partener de discutie imposibil. Nu imi amintesc ultima data cand ai dat un argument intr-o discutie care sa nu fi provenit din propria minte. Nu imi amintesc cand ai dat ultima data macar un citat de pe un blog, ca sa nu mai vorbim de carti...

strezahuzum08.01.2011 11:07
Nu cred ca trebuie sa-ti aduc tonele de studii la nivel european care plaseaza presa in topul factorilor educationali intr-o societate. Nu mai vorbesc de rolul pe care il are ca stabilire a reperelor morale si nu numai intr-o societate. Te rog sa-mi aduci exemplele din presa occidentala in care s-au atacat cu consecventa, asa cum s-a intamplat la noi, simbolurile nationale. Te invit sa le cauti. Chiar si presa britanica, pe care o consider cea mai scarboasa din Europa si al carei model este impus si-n Romania, nu-si permite sa atace elementele care definsesc un britanic cum s-a intamplat la noi.

 

Cu alte cuvinte, presa, nu poate scrie despre "ce vrea ea". Daca ar fi asa si s-ar justifica prin faptul ca e o institutie privata, atunci inseamna ca, in numele interesului privat, orice crima poate fi justificata. Dupa acest principiu, enuntat de tine, de ce sa-i mai condamnam pe politicieni? Pentru ca in opinia lor, orice furt pe care il fac, e justificat prin interesul lor.

 

Vrei un exemplu ? Ia in mana majoritatea cotidienelor britanice. O sa vezi ca se urmareste viata familiei regale cu o inversunare de nedescris. Ba si a celor care sunt apropiati de membrii respectivei familii. Si se cauta, mai presus de orice scandalul, cearta, barfa, samd.

 

Si explica-mi si mie ce inseamna "atacat". Tot repeti cuvantul "atacat", sa intelegem ca exista subiecte tabu ? Nationalism isteric gen sec. XIX, in care presa e libera sa scrie ce vrea, cat timp nu comenteaza "simbolurile nationale". Daca o face ... la inchisoare cu nenorocitii. Ce "simboluri nationale" a "atacat" presa cu atata rautate ? Antonescu ? Miscarea Legionara ? BOR ?

 

Aberatii pe banda rulanta. Scuteste-ma de asocieri false, eu vorbesc de lege. Crima/infractiune e ceea ce spune legea ca e. Politicienii incalca legea conflictului de interese (posibil sa nu se numeasca exact asa) in spirit, daca nu exact in litera ei, atunci cand acorda contracte super-umflate firmelor proprii sau celor "prietene".

 

Asa ca presa, indiferent cat de tare ii deranjeaza pe unii, este si trebuie sa ramana libera sa trateze absolut orice subiecte doreste. Daca publica minciuni sau exagereaza, exista tribunale.

 

O sa-mi zici: "pai stai, ca politicienii sunt alesi de popor, ei reprezinta interesul public". Si eu o sa-ti spun ca, DE FACTO, presa centrala are acelasi rol ca si politicianul, pentru ca asemenea lui, activitatea sa se rasfrange asupra intregii societati.

 

Mai mult, acesta este si obiectivul DECLARAT unui trust de presa. Nu-si propun ei sa ajunga la cat mai multi oameni? Practic, asemenea politicianului, si presa este ALEASA de societate. Pentru ca fiecare alege ce citeste nu? Pai si-atunci, de ce sa fie supusa altor reguli?

 

Pentru ca orice trust poate fi penalizat instantaneu. Daca nu-ti convine un post de televiziune sau un ziar, il ignori. Daca te supara si consideri ca dezinformeaza sau pur si simplu mint cu nerusinare, repet, exista tribunale. Un trust nu poate sa-mi dubleze impozitele, sa umfle TVA-ul, samd. Nu au nici o influenta directa asupra vietii individului.

 

Oamenii vor globalizarea? Ai facut tu un sondaj de opinie in Romania in acest sens? Eu cred ca oamenilor li se spun DOAR anumite aspecte ale globalizarii, doar acelea convenabile si apoi e pus sa raspunda: iti place? DAAAAA, ne place.

 

Oamenii vor ceva ce toate regimurile dictatoriale, inclusiv legionarimea, urasc de moarte : sa fie liberi sa aleaga si sa fie lasati in pace sa o faca. Sa nu fie presati sau santajati sa aleaga ce vrea X sau Y. Daca eu vreau sa cumpar o masina straina, sa o pot face, fara ca statul roman sa ma santajeze cu taxe aberante. Daca vreau sa beau Coca-Cola in loc de apa minerala din Apuseni, la fel.

 

Daca oamenilor li s-ar explica acest fenomen complex, cu TOATE aspectele sale, ar mai ramane doar 10% care ar fi de acord cu asa ceva. Respectiv acei 10% care au profitat economic de acest fenomen. Pai cea mai mare manipulare posibila e aceea in care, ca argument pentru globalizare, se spune ca "nu mai exista granite" si practic nu mai exista state nationale.

 

Chestia aia cu "nu mai exista granite", e o exagerare grosolana. Exista si granite si state nationale, nu le-a desfiintat nimeni. "Daca li s-ar explica" = daca ar fi terorizati cu profetii despre Apocalipsa ce urmeaza. Nimeni nu-i impiedica pe cei 90% care chipurile "au de pierdut" de pe urma integrarii/globalizarii sa se straduiasca sa intre si ei in randul celor ce au de castigat.

 

Pai la inceputul secolului XX, orice roman se putea duce LIBER, oriunde in Europa. Se urca in tren si ajungea la Paris. La ce trebuia atunci o constructie politica numita UE, in care statele sa-si piarda independenta economica pentru a putea circula liber?

 

:)):)) Ce vorbesti mestere ?? Ai cumva impresia ca acum 100 de ani nu existau granite, birocratie, pasapoarte ? Despre rostul UE n-am de gand sa intru in detalii cand e clar ca tu deja ai decis ca UE exista doar ca favorizeze "interesele economice transnationale". Presupun ca n-are rost sa subliniez ca state precum Spania, Portugalia, samd au avut de castigat dpdv economic dupa aderarea la UE.

 

Globalizarea, adica procesul care le spune romanilor ca felul sau de-a fi nu e bun, ca firmele sale nu sunt bune, ca traditiile sale trebuie inlocuite? Senzational: inseamna ca suntem cel mai prost popor din lume, daca 90% isi doresc ceva ce cauzeaza efectele de care ei se plang in fiecare zi! Sau, poate, nu au fost informati....Alege tu care e mai plauzibil.

 

Iarasi paranoia, teoria conspiratiei, samd. Sau pur si simplu frica de schimbare. Ce-i asa de greu de crezut ca "felul de-a fi" romanesc nu e chiar asa o mare binecuvantare, si ca exista destule lucruri ce trebuie modificate ? Par example, misoginismul adanc inradacinat, neincrederea in educatie, fanatismul religios, etc ?

 

Cat despre traditii, nu stiu la ce te referi, si nici nu-mi amintesc sa fi impus cineva inlocuirea traditiilor.

 

Oricum, nu mi-ai raspuns la intrebare: exista sau nu interese transnationale care isi doresc( normal) sa-si sporeasca puterea economica?

 

Desigur ca exista. So what ? Ei au interesele lor, romanii trebuie sa le apere pe ale noastre. Acesta e marele joc in care e prinsa lumea de cand a inceput sa se imparta in triburi.

 

Apropo, Cataline, care e definitia ta pentru un "roman"? Care sunt elementele care il diferentiaza de restul popoarelor?

 

Vezi Mihai, aici e ruptura. Eu nu ma ocup cu definirea "romanului", pentru ca sunt constient ca nu am nici autoritatea, nici pregatirea de a o face. La nivel superficial, raspunsul e simplu : il diferentiaza limba, unele traditii, si cam atat.

 

Ce a produs el de-a lungul timpului din punct de vedere cultural?

 

Extrem, extrem de putin. Din diverse motive : lipsa de incredere in educatie, influenta negativa a religiei ortodoxe asupra culturii, situatie socio-economica, pozitie geografica, samd

 

Care este caracteristica spirituala, religioasa, care il diferentiaza de restul popoarelor? Te rog sa-mi raspunzi la aceste intrebari. Si chiar daca raspunsurile sunt acelea pe care le-as dori eu, asta in sine, nu defineste un roman. Ci faptul ca aceste "insusiri" sunt aceleasi de foarte mult timp si ca apartin majoritatii celor care se declara romani.

 

Nu exista. Asa-zisa religiozitate a romanului e superficiala, externa si se manifesta prin aderenta la o serie de ritualuri cunoscute sub numele de "traditii".

Robert Aeroth08.01.2011 11:12
Robert, eu ma refeream la atitudinea de "asa e pentru ca asa zic eu" pe care o au unii pe aici. Nu e un lucru care sa ma incante mai mult pe forumul asta decat o discutie argumentata, civilizata, fara atacuri la persoana.

 

Cred ca nu m-am facut inteles; tie eu ziceam ca nu e normal ca anumiti termeni sa fie redusi la simpla lor definitie din DEX cand pentru multi oameni inseamna mult mai mult. Si este o greseala sa ii judeci pe acesti oameni.

 

 

Cand vrei sa discuti cu alti oameni folosesti sensul inteles si de acea persoana al acelui cuvant.

Daca eu iti spun tie acum. Sa imi bat **** de tine tu o sa zici ca te injur dar in anumite parti asta inseamna ca fac misto de tine ca glumesc. Deci cand spui intr-o discutie cuvinte ca religie nu spui ce inseamna pentru tine ca nu iti spui tie insuti. ca tu vrei sa inteleg si eu nu doar tu. vrei sa impartasesti o idee...

MoWeed08.01.2011 11:17
Deci cand spui intr-o discutie cuvinte ca religie nu spui ce inseamna pentru tine ca nu iti spui tie insuti. ca tu vrei sa inteleg si eu nu doar tu. vrei sa impartasesti o idee...

Dar daca pentru mine religia nu este definitia din DEX? Daca eu vad religia altfel?

 

Da, intr-adevar, conventiile general acceptate sunt un bun punct de pornire a unei discutii. Dar discutia nu trebuie redusa doar la aceste conventii, ci la felul in care fiecare le interpreteaza. Tu ii blamai pe dee sau pe Mihai pentru faptul ca nu reduc termenul de "religie" la definitia din DEX, lucru care este gresit.

 

Adrian08.01.2011 11:18

MoWeed

 

 

Adriane, eu cred ca m-ai gresit. Parerea mea despre Miscarea Legionara nu am expus-o aici niciodata si nici nu o sa discut aici. Orice argumente mi s-ar da, eu tot la parerea mea o sa raman.

La tine apare linistea pentru ca aproape toti prefera sa te ignore. Nu pentru ca pui intrebari incomode, ci pentru ca esti un partener de discutie imposibil. Nu imi amintesc ultima data cand ai dat un argument intr-o discutie care sa nu fi provenit din propria minte. Nu imi amintesc cand ai dat ultima data macar un citat de pe un blog, ca sa nu mai vorbim de carti...

 

Nu iti aduci aminte pentru ca, probabil, nu ai memorie buna. Te-as ruga sa te uiti peste ce am scris eu si sa verifici, sa vezi daca a fost argument inventat sau daca e adevarat. Bineinteles, tu te legi acum de faptul ca in ultimele discutii am dat exemple din intamplari in care am fost implicat si eu(faza cu ungurii si cu romanii care nu vor sa lucreze - astept sincer sa vad ca imi aduce cineva argumente stiintifice pentru a demonstra contrariul la ce am zis eu. Ca nu se poate). Dar am observat la tine inca de la faza cu Mihail Lascar ca nu vrei sa accepti anumite lucruri. Atunci, desi am adus dovezi clare, cu ordine primite de catre Lascar de la Statul roman de a se intoarce in tara, tu tot ai spus ca ala s-a vandut la comunisti si ai refuzat sa recunosti respectivele documente. Asa sunt unii, nu vor sa recunoasca anumite lucruri, nu-i problema.

 

 

De ce sunt eu, Caline, partener de discutii imposibil? Pentru ca nu vreau sa accept "argumentele" inventate? Pentru ca nu vreau sa accept povestile sf date de unii? Pana in ziua de azi nu mi-a explicat nimeni cum a ramas treaba cu Traian Boieru. A plecat la berlin sau la moscova?

Asta ma face partener de discutii imposibil? Bineinteles.

 

Ei bine, uite ca in curand cred ca si Alexandru H. si Strezahuzum vor deveni parteneri de discutii imposibili si vor fi ignorati si ei, ca vad ca(mai ales in postarea lui Strezahuzum de mai sus) se apropie periculos de aceleasi lucruri despre care vorbeam si eu.

Robert Aeroth08.01.2011 11:21
Dar daca pentru mine religia nu este definitia din DEX. Daca eu vad religia altfel?

Da, intr-adevar, conventiile general acceptate sunt un bun punct de pornire a unei discutii. Dar discutia nu trebuie redusa doar la aceste conventii, ci la felul in care fiecare le interpreteaza.

 

 

Doar aia care nu au inteles o definitie din dex si o corectura minora a unui termen au redus discutia la asta incepand sa povesteasca despre doctrina ortodoxa...

 

 

Ia spuneti baieti de cate ori va rugati pe zi? De cate ori va duceti la biserica pe an??

Va duceti sa luati lumina de paste? (asta nu e cumva o traditie ? ) si cu asta inchei faza cu religia. Nici nu raspundeti la intrebari ca nu ma intereseaza.

MoWeed08.01.2011 11:28

@Adrian

 

1.Nu am vazut vreo referinta, vreun citat pe care sa-l dai, cel putin in discutiile cu mine. Celalalte discutii ale tale nici nu le mai citesc.

2.Cand numesti erou un om care s-a dat cu comunistii, chiar si sub ordin, te pisi pe mormintele zecilor de mii de oameni care au murit in timpul rezistentei armate(luptatori si oameni care ii ajutau cu alimente), zecilor de mii de oameni care au ramas in gulagurile sovietice, unii ani de zile, sutelor de mii de morti prin inchisori si la canal. Toti acestia au murit pentru Romania, pentru ca au refuzat dictatura comunista, pentru ca au preferat torturi inimaginabile in loc sa se compromita.

Strict legal, nu a fost tradator. Din punct de vedere moral a fost. Comparativ cu cei enumerati mai sus, a fost. Si nu exista nici un document care sa poata contrazice asta.

 

 

Ei bine, uite ca in curand cred ca si Alexandru H. si Strezahuzum vor deveni parteneri de discutii imposibili si vor fi ignorati si ei, ca vad ca(mai ales in postarea lui Strezahuzum de mai sus) se apropie periculos de aceleasi lucruri despre care vorbeam si eu.

Desi in general nu sunt de acord cu ei, amandoi sunt parteneri de discutie mult mai buni ca tine. In primul rand se rezuma la discutie, nu la mistouri de prost gust sau atacuri personale care nu-si au locul intr-o discutie care se vrea a fi corecta si civilizata. Nu se agata de niste greseli de scriere sau de interpretare din trecut.

 

Eu ti-am zis care este parerea multora de aici. Si nu ma refer aici numai la Mihai sau la greeneyes. Daca vrei sa intelegi ce am spus bine. Daca vrei sa o iei ca un atac personal, iara bine. Treaba ta!

 

 

@Robert

Doar aia care nu au inteles o definitie din dex si o corectura minora a unui termen au redus discutia la asta incepand sa povesteasca despre doctrina ortodoxa...

Robert, tu ai adus termenul ala din DEX intr-un moment in care, dupa parerea mea, nu isi avea rostul. Pana sa aduci termenul in discutie nimeni nu discuta despre doctrina ortodoxa

Adrian08.01.2011 11:30
Desi in general nu sunt de acord cu ei, amandoi sunt parteneri de discutie mult mai buni ca tine. In primul rand se rezuma la discutie, nu la mistouri de prost gust sau atacuri personale care nu-si au locul intr-o discutie care se vrea a fi corecta si civilizata. Nu se agata de niste greseli de scriere sau de interpretare din trecut.

 

hahahhahahah :))

 

Asa e. Si cu asta ai demontrat ca nu ai citit nimic de pe aici. Ok.

As prefera totusi daca mi-ai aduce un argument si pentru a sustine partea aia in care ziceai ca eu aduc argumente din cap. Astept sa imi arati si mie cand am adus vreodata argumente care sa se bata cap in cap, ca prietenii mei legionari la faza cu Traian Boieru. Daca se poate. Daca nu se poate, atunci o sa raman partenerul incomod care nu vrea sa accepte povestile sf ale unor baieti care cred ca vorbesc cu prosti.

 

 

2.Cand numesti erou un om care s-a dat cu comunistii, chiar si sub ordin, te pisi pe mormintele zecilor de mii de oameni care au murit in timpul rezistentei armate(luptatori si oameni care ii ajutau cu alimente), zecilor de mii de oameni care au ramas in gulagurile sovietice, unii ani de zile, sutelor de mii de morti prin inchisori si la canal. Toti acestia au murit pentru Romania, pentru ca au refuzat dictatura comunista, pentru ca au preferat torturi inimaginabile in loc sa se compromita.

Strict legal, nu a fost tradator. Din punct de vedere moral a fost. Comparativ cu cei enumerati mai sus, a fost. Si nu exista nici un document care sa poata contrazice asta.

 

Continui pe aceleasi idei tampite ca data trecuta. Inca o data o sa iti spun si nu ma mai repet. Lascar a primit ordin de la statul roman, nu de la rusi. Lascar a primit ordin de la statul roman care, desi era condus de comunisti, era STATUL ROMAN!

Ca sa intelegi o treaba, ca soldat, tu trebuie sa iti aperi tara, indiferent cine e la putere.

 

Daca eu sunt militar in Romania si nu imi place Basescu, asta nu inseamna ca pot sa ii refuz ordinele. A refuza ordinele venite de la statul roman inseamna inalta tradare.

 

Pentru ca aveti ura asta asa de mare pentru comunism, desi multi dintre voi nici nu ati simtit vreodata raul facut de comunism(deci, sincer, ura voastra e ceva aiurea) voi ganditi numai la extreme. Aia au luptat impotriva comunistilor, sunt eroi. Aia nu au luptat, moral sunt niste tradatori. Bai Caline, da' tu ai luptat impotriva comunistilor? Familia ta a luptat? Daca nu, atunci tu nu esti tradator?

Soldatii aia romani care, dupa 23 august, nu au mai tras nici un glont in sovietici, aia nu sunt tradatori?

«1404142434470»