FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1424344454670»
Mihai10.01.2011 15:58

Motto: "presa nu mareste tva-ul".

 

Mai, ce aveti cu cei care asculta manele? Nu sunt toti rromi. Si in plus, gusturile nu se discuta. De ce ii jigniti? Unele manele sunt chiar frumoase, sa fim seriosi. De exemplu, eu ascult orice fel de muzica, in afara de rock si muzica populara. - Daiana Meitoiu, 14 ani.

 

 

nu-mi place pur si simplu lasai pe lautari in urma suntem sec.21 trebuie sa evoluam la alte melodii sa le lasam in urma haidetii cu manelele,hip hop jazz disco house,etc... - Danaila Roxana, 18 ani

 

 

Robert Aeroth10.01.2011 17:55

Fascismul era corporatist in primul. Deci asta ca ML sau nationalistii fascisti sunt anti cola e stupid.

Garrincha10.01.2011 20:09

@Mihai Ma distreaza ca unii considera miscarea legionara ca fiind o miscare originala, spirituala, romaneasca. Asa cum comunistii in anii 20-30 infiintau diferite organizatii pentru a raspandii comunismul Rot Front in Germania, il sol dell'avvenire in Italia etc. National socialistii germani ajutau sau chiar infiintau si ei organizatii de tip fascist, dar care se pliau mult mai bine pe tipologia popoarelor respective: Croatia-Ustase (miscare fascisto-catolica), Romania-Legiunea Arhanghelului Mihail(miscare fascisto-ortodoxa), ambele state profund laice, Ungaria-Szeged fascism etc. Asa ca sa o lasam mai moale cu originalitatea miscarii legionare. Majoritatea ritualurilor erau peluate dupa cele de la SA sau camasile negre, salutul roman la fel, peste care se adaugau niste simboluri religioase ortodoxe. Iar in ceea ce priveste dorinta legionarilor de acreea o Romanie a elitelor, ma faci sa rad cu lacrimi. Daca ar fi vrut asta n-ar fi eliminat spiritual sau chiar fizic elitele evreiesti, elitele cu gandire comunista, antifascista sau in general toti cei care gandeau altfel fata de ei. Miscarea legionara porneste de la o contradictie in termeni antisemitism-crestinism. Fratilor, sa va spun un secret: Iisus nu s-a nascut la Falticeni, nici fecioara Maria, Moise sau Abraham. In rest nu am decat mila pentru frustrarile voastre.

Adrian10.01.2011 20:27

1.Caline, ca sa rezolvam o problema, Regele Mihai a fost un comunist tradator?

2. Cum nu suntem tradatori Caline cand timp de aproape jumatate de secol nu am zis nimic si am acceptat comunismul in tara. In comparatie cu noi, ungurii s-au ridicat impotriva lor destul de rapid(nu mai tin minte anul) si chiar daca au fost zdrobiti macar au facut ceva.

Paunescu a fost tradator, Caline?

Hagi si restul sportivilor care, prin medaliile castigate, au aratat lumii ca socialismul este mai puternic decat capitalismul?

 

3. De ce sunt aia eroi? Pai, pentru ca .... INTERESEAZA-TE CE AU FACUT! Intereseaza-te cum au ajuns sa fie prizonieri la rusi. Iti zic eu ca nu s-au dus acolo in vacanta.

 

4.

Soldatii care au luptat impotriva sovieticilor pe frontul de est erau constienti ca, comunismul este un regim criminal

Acelasi lucru se poate spune si despre soldatii care au luptat impotriva nazistilor.

Singura diferenta e ca tu ai boala pe comunism, nu pe nazism.

 

5.

ei au ajutat la instaurarea aceluiasi regim in Romania.

L-ai auzit pe Marius zicand ca corpul condus de Lascar a ajutat la fraudarea alegerilor si tot cu asta esti. De parca aia ar fi contat. De parca putea cineva sa opreasca ceva stabilit inca dinainte ca Romania sa schimbe partile. Aia au actionat in urma unor ordine, asta trebuie sa intelegi tu. Ei nu au decis de capul lor sa ii ajute pe comunisti. Pacat ca nu intelegi asta. Era culmea sa refuze ordinele si sa isi semneze condamnarea la moarte. Ai recunoscut si tu ca nu crezi ca ai fi rezistat unei torturi. Niste soldati care tocmai s-au intors dintr-un lagar unde au ajuns dupa ce au luptat in unul din cele mai grele teatre de razboi, aia cum crezi ca s-au simtit? Se poate, oare, sa fi fost si ei obositi?(Ca sa nu mai zic terminati psihic sau altele)

Ai zis ca cei care au rezistat reeducarilor comuniste au fost niste eroi. Dar soldatii astia nu au fost eroi? Ei au stat in lagarele sovietice si nu au tradat tara. Crezi ca o duceau mai bine?Repet pentru ultima oara, Lascar s-a intors in tara dupa ce a primit ordine de la statul roman, adica de la guvernul condus de Petru Groza, un comunist. Asadar, comunismul era deja bagat adanc in Romania. Alegerile care au urmat au fost doar de forma si tu stii asta.

 

Dar eu nu inteleg de unde ura asta asa mare. Tind sa cred ca, daca nu faceam comparatia Lascar-Lacatus(ca de la asta a plecat discutia noastra) atunci cand tu erai extrem de pro-Lacatus si o faceam acum, tu nu il vedeai pe Lascar ca tradator.

 

6.

Erou este cel care actioneaza in interesul tarii lui, fara a-l interesa de binele personal. Asta e un erou, nu cel care a sarit pe prima ocazie de a scapa...

 

O foarte buna definitie care vine sa sustina tot ce am zis eu mai sus. Oamenii aia, soldatii aia care au dat totul pentru tara, aia erau la prima ocazie de a scapa, Caline? Gandeste-te un pic la asta.

 

Si, pana la urma, ce voiai sa faca? In Romania ocupata de sovietici voiai ca ei sa inceapa o rascoala?

Un grup de soldati voiai sa salveze o tara ocupata de trupe inamice?

Nu e un pic cam fantezista varianta asta?

Oamenii aia aveau de ales intre respectarea ordinelor primite de la STATUL ROMAN si moarte. Te rog sa te uiti tu in sufletul tau si sa vezi daca ii poti acuza ca nu au ales moartea. Mai ales dupa tot prin ce au trecut ei.

Mihai10.01.2011 21:43
@Mihai Ma distreaza ca unii considera miscarea legionara ca fiind o miscare originala, spirituala, romaneasca. Asa cum comunistii in anii 20-30 infiintau diferite organizatii pentru a raspandii comunismul Rot Front in Germania, il sol dell'avvenire in Italia etc. National socialistii germani ajutau sau chiar infiintau si ei organizatii de tip fascist, dar care se pliau mult mai bine pe tipologia popoarelor respective: Croatia-Ustase (miscare fascisto-catolica), Romania-Legiunea Arhanghelului Mihail(miscare fascisto-ortodoxa), ambele state profund laice, Ungaria-Szeged fascism etc. Asa ca sa o lasam mai moale cu originalitatea miscarii legionare. Majoritatea ritualurilor erau peluate dupa cele de la SA sau camasile negre, salutul roman la fel, peste care se adaugau niste simboluri religioase ortodoxe. Iar in ceea ce priveste dorinta legionarilor de acreea o Romanie a elitelor, ma faci sa rad cu lacrimi. Daca ar fi vrut asta n-ar fi eliminat spiritual sau chiar fizic elitele evreiesti, elitele cu gandire comunista, antifascista sau in general toti cei care gandeau altfel fata de ei. Miscarea legionara porneste de la o contradictie in termeni antisemitism-crestinism. Fratilor, sa va spun un secret: Iisus nu s-a nascut la Falticeni, nici fecioara Maria, Moise sau Abraham. In rest nu am decat mila pentru frustrarile voastre.

 

Tu ai citit ce s-a scris pe forumul asta macar? Sau doar te-ai bagat in seama ca sa nu te plictisesti?

 

Argumentele tale sunt cele care ar trebui sa te faca razi. Deci nazistii au ajutat Miscarea Legionara sa se formeze, desi Codreanu si, mai inainte de el, AC Cuza, se revendicau din scrierile lui Eminescu, Iorga sau Petriceicu Hasdeu pe vremea cand nu exista nici macar ideea partid nazist....

 

Dupa cum am aratat pe acest forum, salutul roman era folosit uzual atunci, inclusiv in scolile de stat ale SUA. Erau oare si americanii sprijiniti de SUA?

 

Camasile verzi au aparut dupa ce Cuzistii si formatiunea Gheorghe Bratianu adoptasera deja camasile galbene si camasile albastre. Deci nemtii au ajutat la formarea Miscarii Legionare, dar le-au impus uniforma prin ricoseu... Buna treaba.

 

In ceea ce priveste elitismul Miscarii Legionare, chiar nu cred ca mai are rost sa-ti raspund. Ce faci, plangi elitele comuniste?! Sau elitele care contribuisera deja la decaderea morala si materiala a natiunii?! Extraordinar, ce oameni nerezonabili erau legionarii astia...

 

S-a vazut cum i-au eliminat legionarii pe elitistii care nu gandeau ca ei: mai ales Iuliu Maniu. Pe el l-au eliminat chiar de mai multe ori! :)

 

Daca te-ai fi obosit sa citesti Scriptura, ai fi remarcat ca in crestinism nu se judeca oameni dupa etnie: evrei, romani, turci sau albanezi, ci dupa spirit. Dupa credinta. Sunt multe pilde in Biblie in acest sens. A explicat foarte bine Sabin1307 problema religioasa din punctul de vedere al religiei mozaice. Poate citesti.

 

Dar, in privirea ta superficiala probabil ca nu conteaza. Daca nu poti sa judeci ce-i in interior decat decat prin legatura cu ce gasesti in afara, mi-e mila de tine.

 

Si, apropo, implicarea germana a fost atat de puternica in Miscarea Legionara, ca Tribunalul de la Nurnberg a gasit-o vinovata de orice acuzatie. Dar bine ca ti-e tie mila. E un sentiment crestinesc.

Mihai10.01.2011 22:16

Ca tot vorbeam de puterea presei, mi-am adus aminte de un caz clasic de manipulare folosit in media: culpa generala. Daca un roman din Italia a jefuit se scrie: "romanii terorizeaza Italia", daca un suporter arunca cu o piatra in capul unui jandarm: "soc si groaza, suporterii s-au batut cu jandarmii"... Stiti modelul, n-are rost sa insist.

 

In cazul de fata este vorba de revista Historia. Iata cum titreaza aceasta fituica doua stiri pe teme asemanatoare. In primul este vorba despre o acuzatie adusa de sovietici lui Ion Maican, numit sef al teatrului de la Odessa. Ia sa vedem despre ce e vorba:

 

Cum au fost jefuite teatrele din Odesa de catre romani

 

În 1945, Tribunalul Poporului l-a anchetat pe Ion Aurel Maican, fost director al Teatrului National din Odessa intre 1943-1944. Documentele anchetei,primite de autoare de la doamna Lily Maican, sunt aduse, in premiera, in atentie de revista Historia, si refac tabloul activitatii acestei institutii in vremurile tulburi ale marii conflagratii mondiale.

 

Romanii la Odessa

 

La 16 octombrie 1941, dupa un lung asediu, romanii cuceresc Odessa, port la Marea Neagra si important punct strategic. Oras cu vechime, de o rara frumusete, fusese intemeiat de ducele Armand Richelieu, ruda a cardinalului Richelieu din Franta lui Ludovic al IV-lea. Decretul din 17 octombrie anunta mutarea capitalei Transnistriei de la Tiraspol la Odessa; totodata si a celor mai importante institutii socio-economice si culturale

 

Prin decretul nr.1 din 1 august 1941, semnat de Ion Antonescu, teritoriul dintre Nistru si Bug devenea provincie organizata temporar sub administratie civila romana. A fost o recompensa a nemtilor pentru faptul ca trupele romane au participat la operatiunile militare de peste Nistru. La 19 august 1941, Ion Antonescu l-a numit guvernator al Transnistriei pe Gheorghe Alexianu, caruia i-a revenit sarcina sa refaca si sa administreze tinutul. Administratia civila a fost numita dupa ce trupele sovietice s-au retras din calea celor germane. În urma jafului sovietic si apoi a celui german in tinutul transnistrean era haos, populatia, la randul ei, se dadea la jaf. Guvernamantul (denumire data de nemti unor regiuni ocupate de ei) trebuia sa impuna cat mai repede o desfasurare normala a vietii pe plan social, economic si cultural.

 

La Odessa, pe langa administratia civila a functionat si un comandament militar cu misiunea de-a mentine ordinea si siguranta orasului. Specialisti si functionari, din toate domeniile, chemati din Bucuresti, Basarabia si Bucovina, si-au desfasurat activitatea in aceasta provincie pana la 29 ianuarie 1944, cand s-a incheiat administrarea civila si s-a instaurat una militara, condusa de generalul Gheorghe Potopeanu. Cei care s-au dus sa lucreze in Transnistria au avut salarii foarte mari in comparatie cu cele al functionarilor localnici: doua salarii in lei si inca unul in marcile speciale de ocupatie - RKSS (Reichskreditkassenschein, marca germana speciala, utilizata pe teritoriile rusesti aflate sub ocupatie; un salariu in RKSS ehivala cat doua salarii in lei). Sub influenta sovietica, dupa 23 august 1944, s-au declansat o serie de arestari. O parte din acei specialisti si functionari au fost anchetati si tarati, de catre Tribunalul Poporului, in procese de tradare a poporului roman. Este si cazul regizorului de teatru Aurel Ion Maican.

 

Activitatea culturala transnistreana era coordonata de Directia Învatamantului, Cultelor si Artelor. Decizia nr.1692 din 1 septembrie 1942 hotaraste infiintarea Directiei Culturii, care avea in subordine patru subdirectii: Învatamant, Arte, Propaganda si Economica. Subdirectia Artelor, avand in grija si teatrele, isi propunea "europenizarea vietii artistice, estetizarea cladirilor-sedii ale institutiilor de arta, largirea institutiilor, completarea lor cu personalul artistic din tara si strainatate, introducerea literaturii artistice europene si a stilului european, strangerea materialului documentar cu lucrari privind problemele de arta." (Rodica Solovei - Activitatea Guvernamantului Transnistriei in domeniul socio-economic si cultural, 19 august1941 - 29 ianuarie 1944, Editura Casa Editoriala Demiurg, Iasi 2004 ).

 

Prin decizia nr.1004, din august 1942, data de guvernatorul Gheorghe Alexianu, teatrele din Transnistria au fost impartite in teatre particulare si nationale. Pe acest teritoriu existau trei teatre nationale: doua la Odessa si unul la Tiraspol. Cele din Odessa erau: Teatrul de Opera si Balet, Teatrul Ucrainean de Drama si Comedie. În cladirea Teatrului de Drama si Comedie din strada Herson nr. 15, in urma deciziei mai sus-numite, s-a creat Teatrul National din Odessa, avand doar personal tehnico-administrativ, cel artistic urmand sa se costituie ulterior. În luna mai 1943 subdirectorul Artelor, Liviu Rusu a propus angajarea unei trupe stabile - pana atunci sala era folosita de trupele venite in turneu - lucru aprobat de guvernatorul Alexianu. Noii institutii de cultura ii mai lipsea un director, caruia ii revenea si sarcina sa creeze trupa.

 

O seara romaneasca - o seara ruseasca

 

În urma unei dispute intre Liviu Rebreanu - director general al Teatrelor din Romania - si cei de la Directia Culturii din Odessa s-a ajuns la numirea lui Aurel Ion Maican (foto) in functia de director artistic al acestei institutii. La inceput, Maican a ezitat sa plece - era mobilizat de Armata ca director de scena la Teatrul National din Iasi - dar, amenintat de Rebreanu, accepta noul post. Începand cu 1 august 1943 este angajat cu contract la Teatrul National din Odessa si un salariu de 50.000 lei pe luna, plus 5% din incasari. Fiind vacanta s-a prezentat la 15 septembrie 1943.

 

La sosirea lui Maican starea teatrului era jalnica: dotare tehnica minima, sala degradata. În plus, lipsea cel mai important element - actorul. Proaspatul director isi incepe munca de refacere a cladirii, de dotare cu aparatura si de formare a unei trupe stabile. Din putinele documente existente, reiese ca regizorul nu era preocupat de ideea de "romanizare" a teritoriului cucerit. Singura lui dorinta era aceea de a face teatru de arta si de a-si asigura existenta. Restul articolului il gasiti aici: http://www.historia.ro/exclusiv_web/genera...le-odesa-romani

 

Tot pe acelasi site gasim un articol despre atentatul lui Max Goldstein din 1920:

 

Pe 8 decembrie 1920, avea sa se consemneze primul atentat cu bomba din istoria Romaniei, eveniment consumat in timpul sedintei Senatului din acea zi. Atentatul, soldat cu morti si raniti

a provocat panica in randurile opiniei publice si politicienilor.Atentatul a avut loc la ora 14.40, cand o bomba amplasata in spatele scaunului prezidential, ocupat de generalul Constantin Coanda, a explodat.

 

Deflagratia a provocat moartea Episcopului Radu(foto) si ranirea grava a ministrului justitiei Dimitrie Greceanu, schijele provocandu-i o rana severa la torace. Au mai fost raniti: senatorul Spiru Gheorghiu, caruia i-a fost zdrobit piciorul drept, Episcopul Nifon, Episcopul Ciorogariu si presedintele Senatului, generalul Coanda. Panica si nedumerirea au fost foarte mari, initial crezandu-se ca s-a spart un calorifer. Victimele ar fi putut fi mai numeroase, dar din fericire, prezenta senatorilor in sala era destul de scazuta la acea ora.Imediat dupa atentat, toate iesirile din Senat au fost blocate, pentru a se face perchezitie persoanelor din tribunele publice, crezandu-se initial ca bomba a fost aruncata de aici, fara a se descoperi insa atentatorul.Presa a acordat spatii largi acestei nefericite premiere. Ulterior gruparea condusa de Max Goldstein a fost acuzată de teribilul atentat.

 

Septicemie generala

 

La orele 3,45 ministrul D. Greceanu si-a dat sfarsitul, de fata fiind d-na Greceanu si d. Hotban. Moartea se datoreste unei septicemii generale.

 

Agonia a`nceput pe la orele 2 d.a.

Dupa doua ceasuri numai, in mijlocul sotiei, a rudelor si a catorva prieteni devotati, cari au stat pana in ultimul moment la capatai, ministrul Justitiei si-a dat sfarsitul, la ora 3,45 fix.

 

La baza hemii toracelui, plaga provocata de schije, avea marimea de 20 cm.

Dupa un ceas d. dr. Mina Minovici impreuna cu d. dr. Stefanescu preparatorul Institutului medico-legal a procedat la imbalsamarea corpului regretatului disparut.

 

Dupa imbalsamare, corpul a fost asezat intr-o camera - rezerva pana la noi dispozitiuni.

Note biografice

 

Descendent al unei vechi familii boeresti, Dimitrie Greceanu intrupa in el calitatile clasei si virtutile neamului. Restul articolului il gasiti aici: http://www.historia.ro/exclusiv_web/genera...enatul-Romaniei

 

 

 

Stiti ce titlu are? "Primul atentat cu bomba din Senatul Romaniei"

 

 

Pai eu nu inteleg ceva: ori avem aceeasi unitate de masura cand culpabilizam la gramada, ori nu avem. Deci daca primul titlu e corect, cel cu "romanii", atunci asta trebuia sa se cheme: "evreii au pus primul atentat cu bomba din Parlamentul Romaniei" sau "comunistii au fost teroristii care au atentat la Parlamentul Romaniei".

 

Dar evident, nu e asa. Evident, E ABSURD sa culpabilizezi un grup, pentru actiunile a catorva membri. Dar bineinteles, sa spui orice despre romani e permis, iar daca te aperi, esti un nationalist fanatic extremist.

 

Articolul 30 din Constitutia Romaniei, alineatul 7:

 

"Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi si la ura rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri". Eh, da' cui ii pasa?

Robert Aeroth10.01.2011 22:29
Tu ai citit ce s-a scris pe forumul asta macar? Sau doar te-ai bagat in seama ca sa nu te plictisesti?

 

Argumentele tale sunt cele care ar trebui sa te faca razi. Deci nazistii au ajutat Miscarea Legionara sa se formeze, desi Codreanu si, mai inainte de el, AC Cuza, se revendicau din scrierile lui Eminescu, Iorga sau Petriceicu Hasdeu pe vremea cand nu exista nici macar ideea partid nazist....

 

Dupa cum am aratat pe acest forum, salutul roman era folosit uzual atunci, inclusiv in scolile de stat ale SUA. Erau oare si americanii sprijiniti de SUA?

 

Camasile verzi au aparut dupa ce Cuzistii si formatiunea Gheorghe Bratianu adoptasera deja camasile galbene si camasile albastre. Deci nemtii au ajutat la formarea Miscarii Legionare, dar le-au impus uniforma prin ricoseu... Buna treaba.

 

In ceea ce priveste elitismul Miscarii Legionare, chiar nu cred ca mai are rost sa-ti raspund. Ce faci, plangi elitele comuniste?! Sau elitele care contribuisera deja la decaderea morala si materiala a natiunii?! Extraordinar, ce oameni nerezonabili erau legionarii astia...

 

S-a vazut cum i-au eliminat legionarii pe elitistii care nu gandeau ca ei: mai ales Iuliu Maniu. Pe el l-au eliminat chiar de mai multe ori! :)

 

Daca te-ai fi obosit sa citesti Scriptura, ai fi remarcat ca in crestinism nu se judeca oameni dupa etnie: evrei, romani, turci sau albanezi, ci dupa spirit. Dupa credinta. Sunt multe pilde in Biblie in acest sens. A explicat foarte bine Sabin1307 problema religioasa din punctul de vedere al religiei mozaice. Poate citesti.

 

Dar, in privirea ta superficiala probabil ca nu conteaza. Daca nu poti sa judeci ce-i in interior decat decat prin legatura cu ce gasesti in afara, mi-e mila de tine.

 

Si, apropo, implicarea germana a fost atat de puternica in Miscarea Legionara, ca Tribunalul de la Nurnberg a gasit-o vinovata de orice acuzatie. Dar bine ca ti-e tie mila. E un sentiment crestinesc.

 

Ma dezamagesti Mihai. Uita-te atent peste ani.

 

AC Cuza :

 

He broke off with Iorga and founded the more radical National Christian Union in 1922 (the new Party found inspiration in Fascism and the Blackshirts, but was not paramilitary itself). It used the swastika as its symbol " one already connected to Antisemitic Aryan race subculture and with the occult Thule Society in Germany, and made himself known by supporting a Jewish quota in higher education (a demand which created a standoff with the government during a nationalist students' strike in 1923).

 

Mussollini in 1920 deja era

At the outbreak of World War I in August 1914, a number of socialist parties initially supported intervention in the war. Once the war began, Austrian, British, French, German and Russian socialists followed the rising nationalist current, supporting their respective countries' intervention. The Italian political left became severely split over its position on the war.The Italian Socialist Party opposed the war on the grounds of socialist internationalism, but a number of Italian revolutionary syndicalists supported intervention against Germany and Austria-Hungary on the grounds that their reactionary regimes needed to be defeated to ensure the success of socialism. Corradini presented the same need for Italy as a "proletarian nation" to defeat a reactionary Germany from a nationalist perspective. The beginning of fascism resulted from this split on intervention, with Angelo Oliviero Olivetti forming the Revolutionary Fascio for International Action in October 1914. At the same time, Benito Mussolini decided to join the interventionist cause. The Fascists supported nationalism and claimed that proletarian internationalism was a failure.

 

 

Sa citez si sursele

 

Spencer Tucker. Encyclopedia of World War I

Zeev Sternhell, Mario Sznajder, Maia Ashéri. The birth of fascist ideology: from cultural rebellion to political revolution.

Anthony James Gregor. Young Mussolini and the intellectual origins of fascism

The History of the Legionary Movement , Horia Sima

MoWeed10.01.2011 22:58

@Adrian

 

1.Nu a fost comunist si, cel mai probabil, a actionat in interesul tarii(sau ce intelegea el prin interesul tarii). Parerea mea e ca a fost doar las. Nu pentru abdicare, ci pentru 23 august 1944.

 

2.Dar rezistenta Armata ce a fost? Corect, nu am avut revolte ca in Ungaria(anul era 1956) sau Cehoslovacia, dar si rezistenta Armata este, din cate stiu eu, unica intre tarile "eliberate" de prietenii rusi.

Oricum, in afara de Polonia, nu stiu daca in celalate tari a fost dusa o campanie atat de virulenta de exterminare a intelectualitatii, a tuturor celor care ar fi putut conduce o astfel de revolta.

Paunescu nu a fost tradator, in cel mai rau caz a fost un personaj controversat. Cenaclul Flacara a facut mai mult bine romanilor decat au facut rau poeziile dedicate conducatorului.

 

3.Da, corect. Dar daca erau eroi adevarati, nu se compromiteau. La fel ca cei pe care i-am enumerat. Nu poti sa fi erou si sa contribui instaurarea celui mai sangeros regim din Istoria Romaniei moderne.

Daca ei sunt eroi, inseamna ca cei pe care i-am enumerat sunt zei.

Nu e de blamat faptul ca s-au salvat, probabil majoritatea de pe aici ar fi facut la fel. Dar pentru ca s-au salvat in felul acesta, nu merita sa fie pusi pe aceeasi treapta cu mortii din Razboiul de Independenta, cele doua Razboaie Mondiale si cei ucisi de regimul comunist.

Cum poti sa ii pui pe aceeasi treapta pe cei care au ales moartea in locul vinderii tarii si pe cei care au ales sa se salveze?

 

4.Scuze, dar cand s-a incercat instaurarea unui regim nazist de catre cei care au luptat impotriva nazistilor? Cei care au instaurat regimul pro-german nu luptasera impotriva nazistilor, pentru ca fusesem neutri pana atunci.

Propozitia ta n-are nici o logica.

 

5.In primul rand tot tradator il vedeam, la fel cum ii vad pe toti cei care au ajutat regimul comunist de-a lungul timpului. Pe ceilalti, cei care au asistat pasiv, nu ii pot blama, deoarece era normal sa le fie frica. Poate eu ma comportam ca ei intr-o situatie asemanatoare. Nu o sa fiu ipocrit sa pretind ca stiu cum as reactiona.

In al doilea rand, am scris si in paginile trecute, nu neaparat conducerea diviziei "Horia, Closca si Crisan" il face tradator, ci faptul ca a ales sa faca parte din guvernul ala comunist condus de Petru Groza. In acest fel a ajutat la instaurarea regimului.

 

6.Oamenii aia au fost folositi. Soldatul de rand din divizia Horia, Closca si Crisan(divizia Tudor Vladimirescu era formata din oameni care au intrat in Armata rosie inainte de 23 august; ei sunt niste tradatori, pana la ultimul) a fost doar un pion in mana stapanilor rusi. Atata timp cat, dupa venirea in tara, nu au avut pozitii oficiale in guvernul lor si nu au ajutat in nici un fel la instaurarea regimului nu pot fi blamati.

Dar cei care au profitat de aceasta ocazie pentru a ajunge la putere sunt niste tradatori de cea mai joasa speta.

Intre timp, parerea mea despre Lacatus s-a schimbat. Pe Lascar il vad tot la fel...

Robert Aeroth10.01.2011 23:06

Mai baieti asta cu aia care au tradat si aia care au murit eroi si nu's ce...pana la urma stiti la ce se rezuma tot? La cine castiga. Daca azi erau comunistii aia erau oameni care se lepadasera de "ciuma burgheza" dar cum nu sunt comunistii si traim intr-o perioada in care comunistii sunt complet oamenii negri eh atunci sunt niste tradatori.

Nimic pe lumea asta nu e alb sau negru si nu exista ranguri de eroism sau lucruri de genul asta. Voi incercati sa clasificati inclasificabilul ceva pur abstract ce tine de opinie personala.

MoWeed10.01.2011 23:12

Aici nu sunt de acord cu tine Robert. Pentru mine eroi sunt si soldatii care au murit dupa 23 august 1944, de exemplu. Ei au murit pentru Romania.

Nu sunt eroi cei care au ajutat un regim care a adus grave prejudicii tarii si locuitorilor ei.

Adrian11.01.2011 08:11

Caline, tu nu pricepi ca oamenii aia nu au avut de ales. Uite. Ai zis de Antonescu ca nu a avut de ales. Da' tu crezi ca restu' aveau de ales? Te intreb asa.

De ce a fost las regele Mihai ca a facut pace cu comunistii dar nu a fost las Antonescu ca a bagat Romania in razboi de partea nazistilor?

 

Paunescu nu a fost tradator, in cel mai rau caz a fost un personaj controversat. Cenaclul Flacara a facut mai mult bine romanilor decat au facut rau poeziile dedicate conducatorului.

 

Vezi? Iar nu esti corect. De ce nu zici de binele facut de Lascar? Ala nu vrei sa-l vezi. Pacat.

 

Dar rezistenta Armata ce a fost?

Care rezistenta Armata? De unde?

 

Si stai tu linistit. Comunistii au exterminat intelectualitatea incomoda peste tot prin lume, nu doar in Romania sau Polonia. Dupa cum am mai zis, comunismul stalinist a fost o tiranie. Iar tiranul avea nevoie de oi pentru a le stapani mai eficient. Eliminarea intelectualilor era primul obiectiv al tuturor comunistilor.

 

 

Da, corect. Dar daca erau eroi adevarati, nu se compromiteau. La fel ca cei pe care i-am enumerat. Nu poti sa fi erou si sa contribui instaurarea celui mai sangeros regim din Istoria Romaniei moderne.

 

Mergand tot pe comparatia cu Antonescu, de unde stii ca ei nu incercau sau evite aceasta parte sangeroasa. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu aveau de unde sa stie cat de sangeros sau daca va fi sangeros regimul comunist din Romania.

 

Tie iti place sa exagerezi, Caline, sa lucrezi doar cu extreme. Aia au fost zei, aia au fost tradatori. In viata nu e asa. Aici nu discutam despre o echipa de fotbal patronata de un bou fara creier. Aici vorbim de lucruri importante, de un butoi cu pulbere care, daca nu era tratat cum trebuia, putea sa explodeze si sa distruga toata tara.

 

In caz ca nu stiti, dupa Stalingrad, multi experti militari, generali, si-au cam dat seama cum se va termina razboiul. Printre acestia se numara si Antonescu. Iar Antonescu, observand ca nu va face fata pe front, ca sovieticii vor reusi cu siguranta sa intoarca totul, i-a transmis lui Cristescu(seful Sigurantei) sa se intereseze sa vada cu cine poate sa colaboreze ca sa conduca tara si dupa razboi, pentru ca tara trebuia condusa si dupa razboi, chiar daca rezultatul final nu era cel dorit de noi(adica exact cum s-a intamplat)

Din ce am zis mai sus, cred ca intelegi la ce ma refer, nu?

 

Cum poti sa ii pui pe aceeasi treapta pe cei care au ales moartea in locul vinderii tarii si pe cei care au ales sa se salveze?

 

Bai, omule, aduna-te! Ei au vandut tara? Ei au bagat Romania in razboi? Ei au facut pace cu rusii?

Vorbesti aici de niste soldati care au urmat niste ordine dupa ce Romania incheiase deja pace cu Aliatii si intoarse armele impotriva nazistilor. Cu ce au tradat aia?

 

.Scuze, dar cand s-a incercat instaurarea unui regim nazist de catre cei care au luptat impotriva nazistilor? Cei care au instaurat regimul pro-german nu luptasera impotriva nazistilor, pentru ca fusesem neutri pana atunci.

Propozitia ta n-are nici o logica.

 

Scuze Caline dar tu nu ai nici o logica.

La punctul 4 eu am zis ca si cei care au luptat impotriva nazistilor stiau ca lupta impotriva unui regim criminal. Asta ca raspuns la ceea ce ai zis tu, adica ca cei care au luptat impotriva comunistilor stiau ca e un regim criminal.

 

Nu vad ce legatura are ce am zis eu cu ce ai zis tu.

La o adica, Statul National Legionar, desi unii zic ca nu are legatura cu nazismul, ce a fost?Nu a fost tot un regim de extrema dreapta? Nu s-au comis crime in perioada aia?

Aaaa... ca Romania nu lupta oficial impotriva nimanui in acea vreme... conteaza asta?!

Se stia doar ca legionarii sunt niste criminali. Crimele lor erau cunoscute.

 

Ma rog, poate ai vrut sa spui altceva si nu am inteles eu.

In primul rand tot tradator il vedeam, la fel cum ii vad pe toti cei care au ajutat regimul comunist de-a lungul timpului. Pe ceilalti, cei care au asistat pasiv, nu ii pot blama, deoarece era normal sa le fie frica. Poate eu ma comportam ca ei intr-o situatie asemanatoare. Nu o sa fiu ipocrit sa pretind ca stiu cum as reactiona.

 

Eu nu prea inteleg cum i-a ajutat. Asta tot astept sa imi explici. Doar pentru ca a fost numit ministru pentru cateva luni? Cu asta i-a ajutat?Pai ia intereseaza-te ce a facut ca ministru. Ca, daca a facut lucruri bune, s-ar putea sa fii nevoit sa iti retragi vorbele.

 

p.s. Eu stiu un lucru bun facut de el: Steaua, club sportiv infiintat la ordin regal.

 

ci faptul ca a ales sa faca parte din guvernul ala comunist condus de Petru Groza. In acest fel a ajutat la instaurarea regimului.

 

De cate ori sa tot zic, Caline, ca regimul exista inca dinainte ca el sa vina in tara?! Cum sa ajute la instaurarea a ceva ce era deja instaurat?

 

Soldatul de rand din divizia Horia, Closca si Crisana fost doar un pion in mana stapanilor rusi.

E parerea ta si m-as bucura daca ai argumenta-o.

 

Dar cei care au profitat de aceasta ocazie pentru a ajunge la putere sunt niste tradatori de cea mai joasa speta.

 

Si la ce putere ziceai ca a ajuns Lascar?

MoWeed11.01.2011 10:17
De ce a fost las regele Mihai ca a facut pace cu comunistii dar nu a fost las Antonescu ca a bagat Romania in razboi de partea nazistilor?

Discutia asta am mai avut-o de cateva ori pe aici. Ti s-a explicat de atatea ori de ce nu aveam cum sa ramanem neutri. Aminteste-ti, eu nu mai repet

 

 

Vezi? Iar nu esti corect. De ce nu zici de binele facut de Lascar? Ala nu vrei sa-l vezi. Pacat.

Binele: a salvat o divizie de la gulagurile sovietice.

Totusi nu pot sa nu remarc dualitatea unui om care a ajuns de la "luptam pana la unul! Nu ne predam niciodata"(apropo, in cazul acesta cum de a ajuns prizonier?) la participarea voluntara in conducerea unui regim instaurat de dusmanii de alta data.

Una este sa te salvezi, alta e sa participi la instaurarea comunismului.

 

 

Care rezistenta Armata? De unde?

Rezistenta anticomunista din munti. Pentru Dumnezeu, ce istorie stii tu?

 

 

Mergand tot pe comparatia cu Antonescu, de unde stii ca ei nu incercau sau evite aceasta parte sangeroasa. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu aveau de unde sa stie cat de sangeros sau daca va fi sangeros regimul comunist din Romania.

Soldatii de cariera, care fusesera in Basarabia, Bucovina si URSS stiau mult prea bine ce inseamna comunismul, cate crime si deportari au avut loc in doar un an de ocupatie sovietica in regiunile romanesti.

 

 

Bai, omule, aduna-te! Ei au vandut tara? Ei au bagat Romania in razboi? Ei au facut pace cu rusii?

Vorbesti aici de niste soldati care au urmat niste ordine dupa ce Romania incheiase deja pace cu Aliatii si intoarse armele impotriva nazistilor. Cu ce au tradat aia?

Aia nu au tradat cu nimic. Tie iti place sa faci pe prostul, vad.

Atata timp cat au ascultat doar ordinele si nu au participat la instaurarea regimului, despre cei din divizia Horia Closca si Crisan se poate spune ca au ascultat ordine. Daca, din momentul in care s-au intors in Romania, au profitat de asta pentru a obtine o pozitie in cadrul partidului, sunt niste tradatori. Am spus asta in ultimele 3 postari, se pare ca tu te faci ca nu vezi

 

Scuze Caline dar tu nu ai nici o logica.

La punctul 4 eu am zis ca si cei care au luptat impotriva nazistilor stiau ca lupta impotriva unui regim criminal. Asta ca raspuns la ceea ce ai zis tu, adica ca cei care au luptat impotriva comunistilor stiau ca e un regim criminal.

Ai citit propozitia atent? Ziceam ca ei stiau ca este un regim criminal si ca de asta este de blamat faptul ca au ales sa participe la instaurarea lui in Romania

La fel ar fi fost daca soldatii care au luptat impotriva nemtilor ar fi incercat sa instaureze un regim nazist in Romania post-bellica.

 

 

Eu nu prea inteleg cum i-a ajutat. Asta tot astept sa imi explici. Doar pentru ca a fost numit ministru pentru cateva luni? Cu asta i-a ajutat?Pai ia intereseaza-te ce a facut ca ministru. Ca, daca a facut lucruri bune, s-ar putea sa fii nevoit sa iti retragi vorbele.

 

p.s. Eu stiu un lucru bun facut de el: Steaua, club sportiv infiintat la ordin regal.

Si daca a infiintat Steaua, asta inseamna ca nu e tradator.

Omule a facut parte din regimul comunist. Nu conteaza ca au fost cateva luni. Ti-am mai zis: oricine a facut parte din acest regim, fie si o zi din viata, este un tradator nenorocit

Pentru Dumnezeu, controla unul din cele mai importante ministere la acea vreme; controla Armata.

 

De cate ori sa tot zic, Caline, ca regimul exista inca dinainte ca el sa vina in tara?! Cum sa ajute la instaurarea a ceva ce era deja instaurat?

Nu era inca instaurat complet. Inca mai exista Regele, chiar si nominal; averile si uzinele nu fusesera trecute total in proprietatea statului, nici macar nu se discuta de colectivizare. Anii aceia au fost importanti pentru cimentarea regimului si eliminarea tuturor adversarilor incomozi

Adrian11.01.2011 11:45
Discutia asta am mai avut-o de cateva ori pe aici. Ti s-a explicat de atatea ori de ce nu aveam cum sa ramanem neutri. Aminteste-ti, eu nu mai repet

 

Pai si da-o-n aia a ma-sii, puteai sa eviti ocuparea sovietica a Romaniei? In ce joc?

 

Binele: a salvat o divizie de la gulagurile sovietice.

Totusi nu pot sa nu remarc dualitatea unui om care a ajuns de la "luptam pana la unul! Nu ne predam niciodata"(apropo, in cazul acesta cum de a ajuns prizonier?) la participarea voluntara in conducerea unui regim instaurat de dusmanii de alta data.

Una este sa te salvezi, alta e sa participi la instaurarea comunismului.

 

Da, e clar ca esti pornit pe el si nu ai cum sa accepti altceva. Vorbesti de parca omul ala a facut nimicuri.

Caline, cand ai un general priceput pe campul de lupta si reuseste sa salveze macar o viata, omul ala a realizat ceva. Nu cred ca tu ai salvat pe cineva in viata ta ca sa poti sa il judeci pe Lascar.

 

Despre ce dualitate vorbesti, caline? Lascar a dus cumva vreun razboi propriu cu comunistii? A fost cumva razboiul lui? Sau a luptat ca soldat al armatei Romane?

Eu nu prea inteleg judecata ta.

 

Ura asta pe care o aveti pentru comunism(ura falsa, pentru ca comunismul nu v-a facut voua absolut nimic) va face sa dati cu noroi in absolut tot ce a fost atins de rosu.

Tind sa cred ca e si inutil sa discut cu voi despre astfel de subiecte, dat fiind faptul ca voi oricum nu o sa acceptati nimic. Ma surprinde ca tineti cu Steaua si ca sariti ca rapidisti sa ziceti ca e o monstruozitate comunista.

 

Rezistenta anticomunista din munti. Pentru Dumnezeu, ce istorie stii tu?

 

Ce a realizat, Caline, aceasta rezistenta?

 

Soldatii de cariera, care fusesera in Basarabia, Bucovina si URSS stiau mult prea bine ce inseamna comunismul, cate crime si deportari au avut loc in doar un an de ocupatie sovietica in regiunile romanesti.

 

Aia era Basarabia ocupata de URSS, nu Romania condusa de comunisti. Compari acum comunismul din Romania cu cel din URSS?

 

Aia nu au tradat cu nimic. Tie iti place sa faci pe prostul, vad.

Atata timp cat au ascultat doar ordinele si nu au participat la instaurarea regimului, despre cei din divizia Horia Closca si Crisan se poate spune ca au ascultat ordine. Daca, din momentul in care s-au intors in Romania, au profitat de asta pentru a obtine o pozitie in cadrul partidului, sunt niste tradatori. Am spus asta in ultimele 3 postari, se pare ca tu te faci ca nu vezi

 

 

Ce pozitie atat de importanta si ce avantaje si-au tras oamenii astia, Caline?! Te rog sa ne spui, sa ne demonstrezi ca ai dreptate. Lascar a fost numit ministru al apararii pentru ca era cineva. Era, probabil, in acel moment, ofiterul cu cel mai mare grad din toata Armata romana.

Te rog, te implor, spune-ne ce avantaje si-a tras el dupa ce a fost numit in acea functie. TE ROG!

Fara presupuneri, Caline. Spune-ne avantaje clare.

 

Ai citit propozitia atent? Ziceam ca ei stiau ca este un regim criminal si ca de asta este de blamat faptul ca au ales sa participe la instaurarea lui in Romania

La fel ar fi fost daca soldatii care au luptat impotriva nemtilor ar fi incercat sa instaureze un regim nazist in Romania post-bellica.

 

Vad ca tot nu vrei sa intelegi ca sistemul era instaurat si ca nu mai aveau nevoie de alt ajutor pentru a stapani Romania. Nu mai am ce sa zic. Poate vine altcineva sa iti spuna cum stateau treburile, ca eu nu mai am putere.

 

Tu ii acuzi pe oamenii astia ca ar fi bagat comunismul in Romania cand comunismul era deja bagat.

 

Si daca a infiintat Steaua, asta inseamna ca nu e tradator.

Omule a facut parte din regimul comunist. Nu conteaza ca au fost cateva luni. Ti-am mai zis: oricine a facut parte din acest regim, fie si o zi din viata, este un tradator nenorocit

Pentru Dumnezeu, controla unul din cele mai importante ministere la acea vreme; controla Armata.

 

Hai ca am ras la faza asta. Atat de tare controla el Armata incat l-au dat aia jos dupa cateva luni. Atat era el de puternic. Caline, daca parintii tai au avut carnet de partid sau daca au fost utc-isti, te rog sa te duci sa le spui ca au fost tradatori.

 

 

Nu era inca instaurat complet. Inca mai exista Regele, chiar si nominal; averile si uzinele nu fusesera trecute total in proprietatea statului, nici macar nu se discuta de colectivizare. Anii aceia au fost importanti pentru cimentarea regimului si eliminarea tuturor adversarilor incomozi

 

:))

 

Adica Armata sovietica era in Romania dar comunismul nu era instaurat complet. Mai complet decat sa ai o garnizoana sovietica in tara nu vad cum ar fi putut sa fie. Da' e parerea ta, Caline. Daca tu nu vrei sa vezi padurea de copaci, eu nu am ce sa fac.

strezahuzum11.01.2011 12:25
Motto: "presa nu mareste tva-ul".

 

Mai, ce aveti cu cei care asculta manele? Nu sunt toti rromi. Si in plus, gusturile nu se discuta. De ce ii jigniti? Unele manele sunt chiar frumoase, sa fim seriosi. De exemplu, eu ascult orice fel de muzica, in afara de rock si muzica populara. - Daiana Meitoiu, 14 ani.

 

 

nu-mi place pur si simplu lasai pe lautari in urma suntem sec.21 trebuie sa evoluam la alte melodii sa le lasam in urma haidetii cu manelele,hip hop jazz disco house,etc... - Danaila Roxana, 18 ani

 

Ei si ? Ce ar trebui sa intelegem ? Vai de mine, "tineretul" nu asculta "muzica populara". Vai, nenorocire, disperare, o sa dispara Romania de pe harta.

MoWeed11.01.2011 12:39
Pai si da-o-n aia a ma-sii, puteai sa eviti ocuparea sovietica a Romaniei? In ce joc?

Nu puteai sa o eviti. Puteai sa alegi sa nu faci parte din ea. Ma intelegi acum?

 

Caline, cand ai un general priceput pe campul de lupta si reuseste sa salveze macar o viata, omul ala a realizat ceva. Nu cred ca tu ai salvat pe cineva in viata ta ca sa poti sa il judeci pe Lascar.

Eu nu judec actiunile lui din razboi, eu judec actiunile lui din momentul in care a acceptat comanda diviziei Horia, Closca si Crisan

 

 

Ura asta pe care o aveti pentru comunism(ura falsa, pentru ca comunismul nu v-a facut voua absolut nimic) va face sa dati cu noroi in absolut tot ce a fost atins de rosu.

Tind sa cred ca e si inutil sa discut cu voi despre astfel de subiecte, dat fiind faptul ca voi oricum nu o sa acceptati nimic. Ma surprinde ca tineti cu Steaua si ca sariti ca rapidisti sa ziceti ca e o monstruozitate comunista.

Da. Toti cei care s-au manjit facand parte din Partidul Comunist merita improscat cu noroi. Mie, personal, nu mi-a facut nimic decat indirect. Dar parintilor mei?

 

Ce a realizat, Caline, aceasta rezistenta?

Si cele din Ungaria si Cehoslovacia au dat cumva jos regimul?

 

Aia era Basarabia ocupata de URSS, nu Romania condusa de comunisti. Compari acum comunismul din Romania cu cel din URSS?

Nu, dar erau constienti ce insemna, de fapt, comunismul. Trebuia sa fi naiv sau de-a dreptul ignorant ca sa crezi ca un guvern comunist instalat de sovietici nu ar fi apelat, macar intr-o mica parte, la metodele urss-ului. In definitiv, mare parte din cei de la putere nici macar nu erau cetateni romani, veneau din urss

 

 

Tu ii acuzi pe oamenii astia ca ar fi bagat comunismul in Romania cand comunismul era deja bagat.

Faptul ca regimul era instaurat, nu scuza tradarea lor. Daca erau oameni onorabili, nu participau in acest regim.

Faptul ca era la putere era un avantaj, mai ales pe viitor. Insa nu a realizat dualitatea comunistilor, care l-au inlaturat cand au avut un om mai de incredere cu care sa-l inlocuiasca.

Repet, daca era un om de onoare, un erou, refuza pozitia.

 

 

Hai ca am ras la faza asta. Atat de tare controla el Armata incat l-au dat aia jos dupa cateva luni. Atat era el de puternic. Caline, daca parintii tai au avut carnet de partid sau daca au fost utc-isti, te rog sa te duci sa le spui ca au fost tradatori.

 

N-au avut nici carnete de partid, n-au fost nici utc-isti. Asa ca vorbesti cu cine nu trebuie.

 

 

 

PS: Daca comunismul era instaurat complet cand a venit el ca ministru, atunci prin urmare Steaua e un club comunist nu? Sau logica asta nu e valabila decat cand trebuie sa-ti sustii anumite argumente.

 

PS2: Sa nu intelegi ca am facut Steaua un club comunist. Doar am mers pe logica ta...

Adrian11.01.2011 13:07
Nu puteai sa o eviti. Puteai sa alegi sa nu faci parte din ea. Ma intelegi acum?

Si pentru ca a fost ministru cateva luni inseamna ca a facut parte din ea. FANTASTIC!

 

Eu nu judec actiunile lui din razboi, eu judec actiunile lui din momentul in care a acceptat comanda diviziei Horia, Closca si Crisan

Normal ca asa judeci, Caline, ca, daca ai judeca obiectiv, ai ajunge la concluzia la care nu vrei sa ajungi. Si atunci ar fi destul de naspa, nu?

 

Da. Toti cei care s-au manjit facand parte din Partidul Comunist merita improscat cu noroi. Mie, personal, nu mi-a facut nimic decat indirect. Dar parintilor mei?

Norocos esti tu ca te-ai nascut in 89. De te nasteai mai repede si te faceai pionier, radeam de tine si cu fundul acum.

 

Si cele din Ungaria si Cehoslovacia au dat cumva jos regimul?

Alea, chiar daca au dat-o-n bara, au facut galagie si a auzit lumea(la nivel international) de ele.

 

 

Nu, dar erau constienti ce insemna, de fapt, comunismul. Trebuia sa fi naiv sau de-a dreptul ignorant ca sa crezi ca un guvern comunist instalat de sovietici nu ar fi apelat, macar intr-o mica parte, la metodele urss-ului. In definitiv, mare parte din cei de la putere nici macar nu erau cetateni romani, veneau din urss

 

Tocmai ca erau constienti ce inseamna comunismul. Nu ca tine. Tu vorbesti acum din ce ai auzit, nu din ce ai studiat despre comunism. Daca tu ai stii ce inseamna comunismul, ai stii si ca in Franta sau Italia sau chiar Anglia partidele comuniste nu au fost interzise.

 

Aaaa... ca tu crezi ca stalinismul sovietic a fost aplicat peste tot, asta e problema ta. Iugoslavia lui Tito nu a fost la fel ca URSS-ul, stai linistit. Nici alte tari. De fapt, ce s-a intamplat in URSS, nu cred sa se fi intamplat in alte parti.

 

Faptul ca regimul era instaurat, nu scuza tradarea lor. Daca erau oameni onorabili, nu participau in acest regim.

Faptul ca era la putere era un avantaj, mai ales pe viitor. Insa nu a realizat dualitatea comunistilor, care l-au inlaturat cand au avut un om mai de incredere cu care sa-l inlocuiasca.

Repet, daca era un om de onoare, un erou, refuza pozitia.

 

Da' pe cine au tradat, Caline?

Tu esti roman doar daca e la putere partidul politic care iti place tie? Daca vine la putere altcineva, tu te retragi in munti si pornesti rezistente? Tu nu intelegi ce inseamna sa fii soldat?

Caline, ordinele se executa, nu se discuta.

Nu iti slujesti tara doar daca iti convine, ti-o slujesti la bine si la rau, indiferent daca conduc comunistii sau nazistii(Lascar era progerman si anticomunist convins, de asta a si fost indepartat de la conducerea ministerului apararii, dar tu probabil ca nu stii asta. Daca era tradator comunist, stai tu linistit ca era pastrat in partid si primea alte functii, ca era un general cunoscut si respectat).

 

Da-mi voie sa iti spun ca tu gandesti ca un copil daca crezi ca asa stau lucrurile in Armata.

 

N-au avut nici carnete de partid, n-au fost nici utc-isti. Asa ca vorbesti cu cine nu trebuie.

 

Daca zici tu, asa o fi.

 

PS: Daca comunismul era instaurat complet cand a venit el ca ministru, atunci prin urmarea Steaua e un club comunist nu? Sau logica asta nu e valabila decat cand trebuie sa-ti sustii anumite argumente.

 

WRONG!

Stiu unde ai vrut sa bati dar, din pacate pentru tine, pe mine nu ma deranjeaza prostiile astea.

"Steaua - club comunist - trebuia desfiintat " - doar niste minti mici pot gandi asa. Si daca venea Stalin si semna actul infiintarii clubului, tot nu conta. Sportul trebuie sa nu se amestece cu politicul sau cu religia sau alte astfel de prostii. Steaua nu a facut propaganda comunista, nu a fost folosita ca unealta de catre PCR. A facut Steaua vreun rau cuiva? A suferit cineva din cauza Stelei? Nu cred.

Acest club sportiv e doar un club sportiv. Realizarile sale ar trebui sa ne faca(ca romani) sa ne mandrim, nu sa o dam pe prostii cu "comunisti". Dar, dupa cum am mai zis, a aparut ura asta pentru comunism, ura pe care eu nu o inteleg si nu vad de unde vine(pentru ca, asa cum am zis, majoritatea celor plini de ura sunt oameni pe care comunismul nu i-a afectat in nici un mod) si toti au sarit sa dea in Steaua, singurul club de fotbal care a facut ceva pentru Romania si unul dintre cele mai mari cluburi sportive din partea asta a Europei.

Pe mine nu ma intereseaza cine a facut Steaua, Caline.

Asa cum ti-am mai zis, eu tineam cu acest club oricum, pentru ca e clubul Armatei.

 

Sa nu intelegi ca am facut Steaua un club comunist. Doar am mers pe logica ta...

Pai ori e comunist ori nu e. Hotaraste-te. Mie nu-mi pasa. Vreau sa vad acum ce zici tu.

MoWeed11.01.2011 13:39
Si pentru ca a fost ministru cateva luni inseamna ca a facut parte din ea. FANTASTIC!

Te pomenesti ca o insemna ca a fost dizident sau impotriva regimului. Sau ca a fost pasiv. Logic ca, atata timp cat a facut parte din acel regim, fie si o zi, a participat activ.

Normal ca asa judeci, Caline, ca, daca ai judeca obiectiv, ai ajunge la concluzia la care nu vrei sa ajungi. Si atunci ar fi destul de naspa, nu?

Judec cat se poate de obiectiv. Daca nu ar fi facut parte din acel regim, il consideram unul din marii romani. Din pacate, a facut parte

Alea, chiar daca au dat-o-n bara, au facut galagie si a auzit lumea(la nivel international) de ele.

Rezultate practice?

 

Tocmai ca erau constienti ce inseamna comunismul. Nu ca tine. Tu vorbesti acum din ce ai auzit, nu din ce ai studiat despre comunism. Daca tu ai stii ce inseamna comunismul, ai stii si ca in Franta sau Italia sau chiar Anglia partidele comuniste nu au fost interzise

 

Aaaa... ca tu crezi ca stalinismul sovietic a fost aplicat peste tot, asta e problema ta. Iugoslavia lui Tito nu a fost la fel ca URSS-ul, stai linistit. Nici alte tari. De fapt, ce s-a intamplat in URSS, nu cred sa se fi intamplat in alte parti.

In acei ani, in Romania a fost exact stalinism sovietic. Pai tu nu intelegi ca aproape toti oamenii de la putere erau straini trimisi de Stalin?

Iugoslavia lui Tito este o exceptie intre statele comuniste.

 

 

Da' pe cine au tradat, Caline?

Tu esti roman doar daca e la putere partidul politic care iti place tie? Daca vine la putere altcineva, tu te retragi in munti si pornesti rezistente? Tu nu intelegi ce inseamna sa fii soldat?

Caline, ordinele se executa, nu se discuta.

Da-mi voie sa iti spun ca tu gandesti ca un copil daca crezi ca asa stau lucrurile in Armata.

Doamne, esti imposibil.

Nu intelegi ca nu le judec actiunile ca soldati? Faci pe prostul si apoi vii si imi zici mie ca nu am argumente.

Asta e unul din motivele pentru care iti spun ca esti un interlocutor imposibil. Intelegi ce vrei tu din propozitiile adversarilor tai.

 

Iti mai explic odata si o singura data: Ca soldati, numai cei din divizia Tudor Vladimirescu sunt tradatori, pana la ultimul. Asta pentru ca aceasta divizie facea parte din Armata Rosie si a fost infiintata cand rusii erau dusmanii nostri. Practic, ei au dezertat si au schimbat tabara, probabil cea mai grava infractiune pe timp de razboi.

 

Cei carora li s-a ordonat sa vina inapoi in tara cu divizia asta nu sunt de blamat, daca au ascultat ordine. Daca, dupa venirea in tara, au facut parte din organisme de conducere politice(adica fara nici o legatura cu Armata) sau au fost membri ai Partidului Comunist, atunci sunt niste tradatori deoarece au participat la un regim criminal(mai ales in acei ani de inceput)

 

 

Daca zici tu, asa o fi.

Asa si e. Daca vrei, iti dau si numele sa le verifici

 

Adrian11.01.2011 13:56
Te pomenesti ca o insemna ca a fost dizident sau impotriva regimului. Sau ca a fost pasiv. Logic ca, atata timp cat a facut parte din acel regim, fie si o zi, a participat activ.

 

Bai Caline, sa mor de te inteleg.

Antonescu a facut guvern cu legionarii si a condus Statul National Legionar. Era legionar?

Si cu asta cred ca am terminat toata treaba.

 

Judec cat se poate de obiectiv. Daca nu ar fi facut parte din acel regim, il consideram unul din marii romani. Din pacate, a facut parte

 

Pai da. ACEL REGIM. Pentru ca tu ai boala doar pe ACEL REGIM.

Eu inca astept sa imi zici cu ce a contribuit.

 

Rezultate practice?

Ia uita-te in ziua de azi si vei vedea rezultatele actiunilor lor. Daca intelegi cat de cat politica.

 

In acei ani, in Romania a fost exact stalinism sovietic. Pai tu nu intelegi ca aproape toti oamenii de la putere erau straini trimisi de Stalin?

Iugoslavia lui Tito este o exceptie intre statele comuniste.

 

Astea-s afirmatii luate de pe bloguri, prietene. Erau destui comunisti romani si in Romania. Sa nu crezi tu ca toti erau rusi sub acoperire. Si, dupa cum bine ai observat, daca ai studiat istoria, Dej a avut grija sa ii indeparteze pe fiecare destul de repede.

 

Cei carora li s-a ordonat sa vina inapoi in tara cu divizia asta nu sunt de blamat, daca au ascultat ordine. Daca, dupa venirea in tara, au facut parte din organisme de conducere politice(adica fara nici o legatura cu Armata) sau au fost membri ai Partidului Comunist, atunci sunt niste tradatori deoarece au participat la un regim criminal(mai ales in acei ani de inceput)

 

Inca o data intreb: PE CINE AU TRADAT!!!

Toata tara era comunista. Toti functionarii de stat erau comunisti. Pentru ca lucrau la un stat condus de comunisti. Politistii erau comunisti. Primarii erau comunisti, prefectii la fel, secretarele lor la fel. Ca toti lucrau la un stat comunist si ajutau regimul. Deci toti functionarii publici sunt tradatori?

 

Probabil tu voiai sa spui ca sunt niste criminali, ca au participat la un regim criminal. Problema e ca ei nu au omorat pe nimeni. Nu au participat activ si nu merita invinuiti pentru ceea ce au facut altii. Dar asta e problema la tine, Caline. Tu ii acuzi pe toti de crimele unora. Nu Lascar a ordonat crimele si nici nu a comis vreuna din ele. Dar, daca tu vrei neaparat sa il gasesti vinovat de ceva, go right ahead.

MoWeed11.01.2011 14:07
Bai Caline, sa mor de te inteleg.

Antonescu a facut guvern cu legionarii si a condus Statul National Legionar. Era legionar?

Si cu asta cred ca am terminat toata treaba.

Unde am zis eu ca Lascar a fost comunist? Am zis doar ca a facut parte din acel regim, acceptand functii de conducere in guvernul comunist.

 

 

 

Astea-s afirmatii luate de pe bloguri, prietene. Erau destui comunisti romani si in Romania. Sa nu crezi tu ca toti erau rusi sub acoperire. Si, dupa cum bine ai observat, daca ai studiat istoria, Dej a avut grija sa ii indeparteze pe fiecare destul de repede.

Nu pentru ca ar fi fost stalinisti, ci pentru ca erau un real pericol pentru el.

In plus, in acei ani, puterea lor statea in diviziile Armatei Rosii stationate in tara, divizii care actionau la ordinul lui Stalin in cazul in care ar fi iesit cineva din cuvantul lui.

 

 

 

Inca o data intreb: PE CINE AU TRADAT!!!

Toata tara era comunista. Toti functionarii de stat erau comunisti. Pentru ca lucrau la un stat condus de comunisti. Politistii erau comunisti. Primarii erau comunisti, prefectii la fel, secretarele lor la fel. Ca toti lucrau la un stat comunist si ajutau regimul. Deci toti functionarii publici sunt tradatori?

 

DA! Atunci, in primii ani, toti lenensii, toti agramatii; pleava societatii au aderat la acel regim pentru ca era singurul care le dadea posibilitatea sa aiba putere. Majoritatea primarilor, majoritatea prefectilor, majoritatea functionarilor erau niste mizerii umane care au vazut in comunism sansa lor de a realiza ceva in viata. In detrimentul oamenilor care muncisera toata viata.

Hai sa zicem ca poate sunt un pic prea strict. Probabil au fost si oameni normali, care s-au adaptat. Dar majoritatea provenea din pleava societatii...

 

 

Si si-au tradat fratii romani. Au tradat toti oamenii harnici care si-au pierdut agoniseala de o viata in colectivizare, au tradat toti oamenii care si-au pierdut afacerile(mici sau mari) in detrimentul statului. I-au tradat pe toti cei incarcerati si omorati de catre regimul la a caror instaurare au participat(istoria ne-a invatat ca nu puteam scapa, eram destinati sa fim stat comunist. Asta nu ii scuza pe cei care au facut rau conationalilor in numele acestei doctrine). I-au tradat pe toti cei care au suferit din cauza acestui regim

 

Probabil tu voiai sa spui ca sunt niste criminali, ca au participat la un regim criminal. Problema e ca ei nu au omorat pe nimeni. Nu au participat activ si nu merita invinuiti pentru ceea ce au facut altii. Dar asta e problema la tine, Caline. Tu ii acuzi pe toti de crimele unora. Nu Lascar a ordonat crimele si nici nu a comis vreuna din ele. Dar, daca tu vrei neaparat sa il gasesti vinovat de ceva, go right ahead.

Nu l-am acuzat pe el personal de crime. L-am acuzat ca a participat intr-un regim care a ordonat aceste crime. Tu vrei sa gasesti numai 2-3 vinovati, ca e mai usor asa. Adevarul e ca toti cei care au ajutat statul comunist, de la secretarul de partid pana la ultimul trepadus au fost niste tradatori care nu merita sa fie numiti romani.

Adrian11.01.2011 14:53

1. Pai atunci si Antonescu trebuie acuzat de crimele comise de legionari. Atunci a fost un criminal si nu un erou. Atunci te rog sa stergi citatele de la tine de la semnatura, ca sa nu promovam criminali pe aici.

 

2.

Nu pentru ca ar fi fost stalinisti, ci pentru ca erau un real pericol pentru el.

In plus, in acei ani, puterea lor statea in diviziile Armatei Rosii stationate in tara, divizii care actionau la ordinul lui Stalin in cazul in care ar fi iesit cineva din cuvantul lui.

 

Ai deviat subtil subiectul si ai scapat. Cel putin asa ai crezut. Ca sunt eu porc si iti aduc aminte de faza "multi romani erau si comunisti". Asteptam comentarii.

 

3.

 

DA! Atunci, in primii ani, toti lenensii, toti agramatii; pleava societatii au aderat la acel regim pentru ca era singurul care le dadea posibilitatea sa aiba putere. Majoritatea primarilor, majoritatea prefectilor, majoritatea functionarilor erau niste mizerii umane care au vazut in comunism sansa lor de a realiza ceva in viata. In detrimentul oamenilor care muncisera toata viata.

Hai sa zicem ca poate sunt un pic prea strict. Probabil au fost si oameni normali, care s-au adaptat. Dar majoritatea provenea din pleava societatii...

 

Caline! Esti cam prea sigur pe tine. Esti gata sa pui pariu ca ce ai spus mai sus e adevarat? Faci niste afirmatii nesustinute de dovezi, luate din povesti de pe bloguri.

Dar daca iti zic, Caline, ca multi legionari au trecut la comunisti, ce mai zici?

 

"Mizerii umane, lenesi, agramati, pleava societatii, etc. " - cuvinte cam dure pe care astept sa le si demonstrezi.

 

4.

Si si-au tradat fratii romani. Au tradat toti oamenii harnici care si-au pierdut agoniseala de o viata in colectivizare, au tradat toti oamenii care si-au pierdut afacerile(mici sau mari) in detrimentul statului. I-au tradat pe toti cei incarcerati si omorati de catre regimul la a caror instaurare au participat(istoria ne-a invatat ca nu puteam scapa, eram destinati sa fim stat comunist. Asta nu ii scuza pe cei care au facut rau conationalilor in numele acestei doctrine). I-au tradat pe toti cei care au suferit din cauza acestui regim

 

Uite, eu recunosc, sunt mai prost asa si nu inteleg cum poate fi un primar din somcuta mare vinovat de moartea unui individ mort la pitesti.

Imi tot repeti asta: ca i-a tradat, ca i-a tradat, ca i-a tradat.

Dar nu imi spui cum i-a tradat.

 

I-a vandut? I-a dat in gat? Ce a facut Lascar de i-a tradat? Ce trebuia sa faca Lascar ca sa nu ii tradeze?

Iar te intreb, trebuia sa isi traga un glont in cap in momentul in care a ajuns in Romania?

 

Generaul Ion Coman, fost ministru al apararii pe vremea lui Ceausesc, a fost si el tradator si ucigas?

Eu nu inteleg cum cineva poate fi acuzat cu atata ardoare de o fapta pe care nu a comis-o.

Dar asta cred ca are legatura cu ura pentru comunism pe care, de asemenea, nu o inteleg, pentru ca voi nu ati patit nimic in comunism.

 

4.

Nu l-am acuzat pe el personal de crime. L-am acuzat ca a participat intr-un regim care a ordonat aceste crime. Tu vrei sa gasesti numai 2-3 vinovati, ca e mai usor asa. Adevarul e ca toti cei care au ajutat statul comunist, de la secretarul de partid pana la ultimul trepadus au fost niste tradatori care nu merita sa fie numiti romani.

 

Adevarul in viziunea lu' MoWeed, poate. Ca, daca ala era adevarul, in decembrie 89 nu erau executati doar ceausestii.

MoWeed11.01.2011 15:06

1. De parca n-ar fi acuzat...

 

2.Discutia a pornit de la ideea ta ca regimul din Romania din perioada imediat de dupa razboi nu era stalinist.

Da, erau si romani comunisti. Majoritatea, insa, au venit in urma tancurilor Armatei Rosii. Pozitiile cheie erau ocupate in mare de straini, dar hai sa ignoram asta. Nu numai in Romania, ci in toate tarile ocupate de Armata Rosie dupa Al doilea Razboi Mondial, regimul a fost stalinist pana la moartea lui Stalin. Exceptia este, dupa cum bine ai zis, Iugoslavia lui Tito

 

3.De unde stii tu ca vorbesc de pe bloguri?

Ciudat este cum toate rudele mele, imprastiate cam peste tot in tara asta mi-au spus aceleasi lucruri. Te pomenesti ca familia mea a avut ghinionul sa fie in singurele zone sub controlul fostilor vacari sau a lenesilor satelor.

Cat despre faptul ca si legionari au trecut la comunisti, orice padure are uscaturile ei.

 

4.Tu ori nu esti capabil sa inteleg ce zic eu pentru ca-ti lipsesc valorile respectie, ori intelegi dar tii neaparat sa ma exasperezi ca sa inchid discutia.

Toti, de la Dej pana la primarul din Somcuta Mare au actionat in interesul regimului si in detrimentul tarii. Nu conteaza ca se face vinovat chiar si numai de o palma de pamant furata si transferata statului. Actiunile lor au fost in detrimentul conationalilor

 

 

5.Daca inca mai crezi ca Ceausestii au fost omorati pentru ce le-au facut romanilor si nu pentru ca stiau exact cine erau cei care au urcat la putere in 89 esti naiv.

Normal ca numai ei au fost executati, restul au devenit brusc "capitalisti".

 

6.Si daca nu m-a afectat direct pe mine decat vreun an si cateva luni ce? Nu pot sa detest un regim care mi-a chinuit strabunicii, bunicii si parintii?

 

 

 

Adrian11.01.2011 15:33

1.Caline, a fi acuzat nu e tot una cu a fi.

A fost sau nu legionar? Nu mai tot evita raspunsul, te rog.

 

2. Pai nu era stalinist. Pentru ca daca era ca in URSS, cadea capul lui Mihai, al lui Lascar, cadeau capetele tuturor celor care nu erau pe placul noilor conducatori. Era un guvern mai moderat, care incerca sa nu para super comunist din prima, ca nu doar comunistii au cerut trecerea Romaniei de partea aliatilor si nu doar ei au actionat la inlaturarea lui Antonescu.

Si s-au folosit de guvernul asta facut de ochii lumii pana cand s-au calmat treburile si nu au mai avut nevoie de nimic. Atunci au scapat si de Lascar, si de regele Mihai, si de toti care mai erau incomozi.

 

3. Se poate Caline. Nu stiu eu prin ce locuri au trait cei care ti-au povestit. Poate ca acolo asa a fost. Dar nu peste tot.

 

4. Nu, Caline, tu nu intelegi. Nu tu decizi ce e sau nu e in detrimentul tarii, pentru ca nu tu ai grija de tara asta. Nu tu aveai grija de tara asta.

Tu vorbesti din postura privitorului din 2010. Pai nu gandi asa. Pune-te in locul oamenilor alora de atunci. Aia, daca nu faceau ce zicea statul, erau considerati tradatori de tara. Si daca au facut, acum tu ii faci tradatori.

 

Inca o data iti spun, Caline. Romania era comunista! Ei nu au actionat in detrimentul tarii!!! Nu aveau cum. Pentru ca ordinele veneau de la stat. Asta ar fi insemnat ca statul s-a lucrat singur.

 

Tu inca nu vrei sa accepti ca Romania a fost comunista si ca romanii au fost ok cu asta.E problema ta. Dar asa a fost. Au fost unii care nu au fost de acord cu asta. Atunci aia erau tradatori de tara. Acum tu ii vezi ca eroi pentru ca tu esti pornit pe comunisti. Dusmanul dusmanului meu e prietenul meu, nu?

 

5.

Daca inca mai crezi ca Ceausestii au fost omorati pentru ce le-au facut romanilor si nu pentru ca stiau exact cine erau cei care au urcat la putere in 89 esti naiv.

Normal ca numai ei au fost executati, restul au devenit brusc "capitalisti".

 

Iar ai schimbat subiectul. Nu te mai lega de chestii minore si neimportante, te rog.

Discutia era despre "Adevar".

 

Observ ca tu alegi doar anumite lucruri, care iti convin, si raspunzi doar la ele. Am pus multe intrebari la care astept raspuns si vad ca nu te prea intereseaza. Daca nu vrei sa continuam discutia, te rog spune.

Nu are rost eu sa ma tot repet si tu sa tot schimbi subiectul.

strezahuzum11.01.2011 15:43
Tu inca nu vrei sa accepti ca Romania a fost comunista si ca romanii au fost ok cu asta.E problema ta. Dar asa a fost. Au fost unii care nu au fost de acord cu asta. Atunci aia erau tradatori de tara.

 

Imi pare rau, dar asta e un mit. Romanii NU au dorit introducerea dictaturii comuniste. Exista un studiu al unui sociolog, Andrei Roth, care trateaza printre altele subiectul romani - comunism. Partidul Comunist Roman, de la infiintare (1921) si pana la interzicere (1923 parca) nu a avut mai mult de 2000-3000 de membri, si in nici un caz peste 5000 de simpatizanti. A incercat sa participe la alegeri, cu rezultate catastrofale, adica nu i-a votat aproape nimeni. In 1944, aveau cel mult 1000 de membri si supravietuia mai mult ca o secta, decat ca un partid in toata regula. Teza ca un numar semnificativ de romani ar fi dorit instaurarea regimului stalinist e complet si total falsa.

Le reseau pansant11.01.2011 15:59

Nu este foarte adevarata partea cu "independenta" Iugoslaviei fata de URSS, asta ajuns de-a lungul timpului un fel de cliseu, decat o realitate istorica.

 

In primul rand, sediul Cominformului era la Blegrad, deci organizatia tuturor partidelor comuniste se afla la Belgrad asta insemnand ca tara respectiva impartasea din plin directiile Moscovei, cu atat mai mult se intampla acest lucru cu cat se intampla pe vremea lui Stalin, om care nu accepta niciun compromis.

 

Doi la mana, faptul ca URSS nu a ajutat oficial la eliberarea Iugoslaviei are 2 motivatii:

1-linia principala a frontului sovietic spre Germania nu trecea prin Iugoslavia, rusii ar fi trebuit sa faca un buzunar spre Belgrad, ori asta era in contradictie cu directia lor de avansare care era Berlin si nu Adriatica.

 

2-nu au luptat pentru ca stiau ca liderul miscarii de "eliberare" era un comunist convins, om care impartaseste in tocmai dogma comunista.

 

In momentul rupturii sovieto-iugoslave, moscova avea o intreaga echipa la Belgrad, erau multi "consilieri" sovietici pe probleme militare, politice, tehnice etc

 

Asa ca disidenta asta nu prea a fost, alta data poate vom aborda subiectul mai pe larg.

Adrian11.01.2011 16:03

Streza

 

Eu am zis ca au fost ok cu asta, nu ca au dorit. Romanii, ca de obicei, se multumesc intotdeauna cu ce le da Dumnezeu. Daca le da un rahat, se multumesc si cu ala. De aia la noi nu s-a intamplat ce s-a intamplat in Ungaria. O mana de oameni in munti si atat. Aia nu sunt reprezentativi pentru restul populatiei.

«1424344454670»