FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1353637383970»
Robert Aeroth04.01.2011 23:27
Alexandru

 

Ideea era de atentate in ideea unei ideologii asa cum spun toti ca este cazul ML, ori natura atentatului asupra lui Barbu Stirbei a fost mai multa una personala.

 

Ceea ce vroiam sa spun este ca, desii in numele idealurilor comuniste, primul atentat in adevaratul sens al cuvantului a fost facut de evreii comunisti nimeni nu spune nimic si nimeni nu spune ca evreii comunistii/ partidul comunist a avut o ideologie sinucigasa, asta cu atat mai mult cu cat in anii 20 cam in toate tarile evreii comunisti au facut atentate.

 

Sa recapitulam, comunistii organizeaza atentate cu un scop politic/ideologic precis, ei nu au pecetea de "atentatori", legionarii au facut exact acelasi lucru-pt asta toti, inclusiv cei care adera in prezent la ideologia lor sunt anatemizati pentru acele atentate.

 

Judecati voi daca e drept sau nu, eu nu am facut decat sa expun 2 situatii, nu am judecat in niciun fel.

 

Ai perfecta dreptate. Dar tu ca suporter al ML ce ai spune despre un neo-comunist? L-ai felicita pentru optiunea sa?

Alexandru H.04.01.2011 23:35
Alexandru

 

Ideea era de atentate in ideea unei ideologii asa cum spun toti ca este cazul ML, ori natura atentatului asupra lui Barbu Stirbei a fost mai multa una personala.

 

Ceea ce vroiam sa spun este ca, desii in numele idealurilor comuniste, primul atentat in adevaratul sens al cuvantului a fost facut de evreii comunisti nimeni nu spune nimic si nimeni nu spune ca evreii comunistii/ partidul comunist a avut o ideologie sinucigasa, asta cu atat mai mult cu cat in anii 20 cam in toate tarile evreii comunisti au facut atentate.

 

Sa recapitulam, comunistii organizeaza atentate cu un scop politic/ideologic precis, ei nu au pecetea de "atentatori", legionarii au facut exact acelasi lucru-pt asta toti, inclusiv cei care adera in prezent la ideologia lor sunt anatemizati pentru acele atentate.

 

Judecati voi daca e drept sau nu, eu nu am facut decat sa expun 2 situatii, nu am judecat in niciun fel.

 

Sunt explicatii extrem de coerente care tin de natura speciala a evreilor. Facand abstractie de evreii bogati, implicati activ in viata politica si economica a tarii respective, evreii saraci aveau niste probleme ce tineau de pozitia lor speciala: dubla minoritate. Erau si saraci dar erau si cei mai prost vazuti dintre saraci. Faptul acesta a determinat acceptarea facila a ideologiei comuniste, ce pretindea ca antisemitismul, ura nationala vor disparea. Comunismul nu e ideologie ebraica doar pentru ca Marx se nascuse evreu (la cum si-a exercitat dispretul fata de natura sa evreiasca, ma mir ca nu l-au imbratisat inca antisemitii); dar are un numar important de evrei pentru ca le ofera acceptare. E similar cu situatia aromanilor din Legiune: devin legionari si pentru ca li se ofera egalitate comunitara.

 

Daca e sa ne referim la atentate, aici trebuie facuta o diferentiere. Modelul atentatelor cu bombe a fost patentat de anarhisti, care erau in perioada aia un soi de comunisti, dar nicidecum nu reprezentau toate variantele de comunism european. Acestea erau in special considerate a fi specializarea unor indivizi mai curand "straini" de poporul/religia majoritara, chiar daca nu era intotdeauna asa. Ca sa dau un exemplu, cel mai celebru caz anarhist de pe teritoriu american s-a terminat cu executia a 2 imigranti italieni, Sacco si Vanzetti. Or dupa cum s-a demonstrat ulterior, condamnarea lor a fost mai curand influentata de originea etnica a celor doi decat de fapte.

 

Ceea ce atac eu e credinta ca un evreu comunist (sau anarhist) arunca bombe pentru ca e evreu si comunist. Nu, un evreu comunist (sau anarhist) arunca bombe pentru ca e comunist (sau anarhist) si atat. Acel atentat a fost un caz politic, nu neg vinovatia lui Goldstein, nu pot insa sa o asociez vreunui conflict iudaico-roman.

 

De ce ii numesc totusi pe legionari ipocriti desi tu spui ca au facut atentate precum evreii comunisti? Atentatele anarhiste au avut tinte precise, indicate foarte exact dpdv ideologic: bogati, puternici, influenti. Legionarii romani au omorat in special romani, un procent insemnat fiind chiar romani nationalisti, deci nicidecum comunisti, anarhisti etc... Da, ii admir pe partizanii din munti pentru ca au luptat contra comunistilor, adica contra dusmanilor potriviti. Ce sa admir totusi la Codreanu care omoara politist in plina zi, isi trimite oamenii sa-si omoare un fost colaborator in spital, ucide un prim-ministru, urmasii lui pe Iorga si Madgearu etc... Unde sunt inamicii legiunii? Unde sunt evreii doritori de sange? Unde sunt comunistii atei?

sabin130705.01.2011 01:04

Legat de asasinarea lui Iorga, de pe FoaieNationala.ro.

 

Pe la sfarșitul deceniului 1960, i-am cunoscut pe Petre Țuțea și Simion Ghinea. Știam de Petre Țuțea că a fost legionar. Sunt legionar!, m-a corectat batranul, aflat la acea vreme cam la varsta mea de azi Tinar și imberb la acea data m-am simțit indrituit să-i raspund cu oarecare țafnă: Dacă vă considerați mai departe legionar, cum justificați asasinarea marelui Iorga de catre Capitanul dumneavoastra! Atat eram de ignorant in materie incat știam că pe Iorga legionarii l-au ucis la ordinul Capitanului Tot atunci le-am cerut socoteală celor doi legionari și pentru evreii de la Abator

 

Iorga a fost un subiect care a revenit de multe ori in discuțiile noastre. Rezum cele aflate mai ales de la Simion Ghinea, ins cu bogată activitate legionară propriu-zisa Țuțea a intrat mai tarziu in Mișcare. Era septembrist De la Simion Ghinea citire, așadar:

 

În toamna lui 1940, lumea romanească a primit cu mari speranțe venirea legionarilor la putere. Desigur, regretul cel mare era că lipsea Capitanul, ucis de Carol al II-lea in noiembrie 1938. Mulți știau cat de mult se facuse vinovat atunci marele istoric Iorga in mascarada numită procesul lui Corneliu Zelea Codreanu, incheiat atat de tragic, printr-unul din cele mai netrebnice asasinate politice din istoria noastră Așa se face că in toamna aceea, la orice apariție publică a lui Nicolae Iorga se gaseau voci care să-i ceară socoteala pentru purtarea sa față de Capitan ori să-l acuze de-a dreptul de producerea asasinatului. Îndeosebi studenții nu-l mai acceptau la cursuri, ajunsese să fie huiduit și pe stradă etc. În această situație Iorga s-a adresat legionarilor, plangandu-se că se simte amenințat. Legionarii au decis să-i acorde protecție prin organizarea unei garzi de corp, care să-l insoțească permanent, iar lucrurile s-au mai liniștit. Din pacate, atunci cand Nicolae Iorga a anunțat că vrea să plece la Sinaia, unde avea o reședință, i s-a spus că garda legionara alcatuită din studenți, nu-l mai putea insoți. Studenții aveau și alte obligații, care ii legau de București. S-a discutat cu Armata și s-a convenit să i se asigure lui Nicolae Iorga o gardă de corp cu posibilitățile pe care Armata le avea la Sinaia. Din pacate, asasinii au profitat de intarzierea cu care Armata a raspuns la comanda de a-l pazi pe Iorga, acțIonand in intervalul de timp in care Iorga a ramas fară paza

 

Cand legionarii au prins de veste că Traian Boieru a plecat spre Sinaia, și banuind că ar urma să facă un gest necugetat de violență față de Iorga, au telefonat camarazilor din Ploiești să-l oprească pe Boieru, dar acesta apucase să treacă de Ploiești. Au sunat și la reședința lui Iorga, a raspuns la telefon soția profesorului, care nu l-a dat la telefon pe soț. I s-a spus acesteia să parasească imediat vila și să se refugieze intr-un loc sigur pană se lamuresc lucrurile, caci există pericolul de a se produce un atentat la viața profesorului. Din pacate, soția lui Iorga a crezut că avertismentul primit este o cursă intinsă de atentatori, care vor să-l scoată din casă pe profesor. Așa că nu a urmat sfatul primit la telefon.

 

Am intrebat ce s-a intamplat cu Traian Boieru, cel care a organizat asasinatele. Mi s-a raspuns că a fost exclus din Mișcarea Legionara iar legionarii nu i-au mai vorbit niciunul. Le-am raspuns celor doi camarazi că a fost o prostie din partea legionarilor, care i-au intors spatele lui Boieru in loc să-l ancheteze riguros, spre a se ințelege ceea ce parea de neințeles: de ce l-a omorit pe marele profesor? Boieru a murit relativ tarziu, iar legionarii au avut timp suficient ca să vadă cat de greu atarnă in palmaresul legionar asasinarea lui Iorga. Cu alte cuvinte, dacă asasinii au avut ca scop discreditatea Mișcarii legionare, compromiterea acesteia, au ales bine: cam tot romanul se simte indrepățit să le reproșeze legionarilor moartea lui Iorga, chiar și cei care nu au citit nici macar un sfert de pagină semnată de prolificul om de cultura Disculparea legionară trebuia să inceapă prin anchetarea participanților la asasinat, prin obligarea acestora să prezinte propria versiune despre cele intamplate. În lipsa acestor marturii de prima mana acuzațiile la adresa legionarilor in corpore vizați nu e de mirare că nu mai contenesc!

 

În toamna anului 1940 Mișcarea Legionară numara un milion de membri. Desigur, mulți erau septembriști, adică aderaseră la Legiune după septembrie 1940, dintr-un oarecare oportunism. Asasinii lui Iorga nu erau septembriști, aveau ceva vechime in Mișcare. Oricum, la data cand Traian Boieru devine legionar, organizația numara cateva sute de mii de membri. În condițiile in care lumea se indrepta in mod vizibil spre un razboi, o organizație precum Garda de Fier nu putea să nu devină ținta infiltrarii unor agenți diversioniști, a unui numar mare de falși legionari, gata de orice diversiune impotriva Legiunii! Astfel că nu are nimic exagerat ipoteza apartenenței asasinilor la o structură subversivă straină sau chiar adversară nu numai legionarilor, dar chiar și romanilor in genere, ca popor și țara Iar numarul diversioniștilor, agenți ai unor interese anti-romanești, infiltrați in Mișcare, era desigur proporțional cu numarul legionarilor, adică foarte mulți. Lucru care s-a vazut clar cu ocazia așa zisei rebeliuni legionare din ianuarie 1941, adică la nici două luni de la asasinarea lui Iorga.

 

Presupoziția noastră că Mișcarea Legionară a fost puternic infiltrată de agenți ai altor interese decat cele romanești este atat de logica de conformă cu cutumele și exigențele vieții politice incat nu are nevoie de nicio agumentație propriu zisa Este vorba de un document cum nu se poate mai explicit, redactat de serviciile secrete romanești in funcțiune la acea data și publicat recent, in 2003, de instituția cea mai avizată să publice documente " Direcția Națională a Arhivelor. În volumul intitulat Partidul Comunist din Romania in anii celui de al Doilea Razboi Mondial din 1939-1944. Citez: Partidul comunist a trimis la Moscova un raport despre modul cum s-au desfășurat evenimentele in legatură cu rebeliunea și devastarile magazinelor, aratand că aceasta poate fi considerată ca o primă incercare de revoluție cu sprijinul partidului, intrucat majoritatea Corpului Muncitoresc Legionar sunt aderenți de stanga.

 

 

Așadar, in ianuarie 1941, cand adevarații legionari se baricadau in sediul instituțiilor guvernamentale pe care erau somați să le paraseasca Partidul Comunist din Romania, cu ajutorul falșilor legionari infiltrați in Corpul Muncitoresc Legionar și in alte structuri legionare, se deda la ceea ce raportul catre Moscova numea a fi o primă incercare de revoluție in Romania cu sprijinul partidului (comunist " n.n.). Dacă agenții infiltrați in Mișcarea Legionară au reușit in ianuarie 1941 să provoace o dezordine publică atat de mare in toată Țara, soldată cu sute de morți, cu mari pagube materiale, care toate să fie puse pe seama legionarilor autentici, autentici și nevinovați de crimele produse in ianuarie 1941, e de la sine ințeles că asasinarea a doi batrani profesori universitari, aflați fară nicio aparare, nu punea nicio problemă pentru experimentații agenți.

sabin130705.01.2011 02:02
Unde sunt inamicii legiunii? Unde sunt evreii doritori de sange? Unde sunt comunistii atei?

Uite-i:

 

În Biroul Politic al CC al PCR, cel mai autoritar organism politic la acea vreme, erau: Gheorghe Gheorghiu-Dej, Ana Robinsohn Puker, Teohai Georgescu (alias Burach Tescovici) si Vasile Luca (alias Luka Laszlo), respectiv un roman si trei alogeni.

 

1. Mihai Roller. A condus sectia de istorie. Este facut academician. Nu avea studiile terminate. Iată cei mai apropiati colaboratori ai sai:

2. Filipovici (venit si el din URSS).

3. Onesacu Marcu (nume de imprumut). Absolvent al Facultății de drept din Bucuresti.

4. Marusohn. Studii medii.

5. Krakauer Charlota. Profesoară de franceza

6. Langfelder Paul. Venit din Occident in 1946. Nu stia romaneste.

7. Aronovici.Arhitect.

8. Milka Herscovici.

9. Iosif Chisinevschi. A condus sectia de propaganda Evreu Basarabean. L-a avut alaturi pe evreul transnistrian

10. Miron Costantinescu. Împreună si-au adus contributia la uciderea bestiala cu ranga, a lui Lucretiu Patrășcanu, care avea vina că se declarase roman.

11.Teodor Rudenco. A condus sectia de cultura Evreu din Basarabia. Acum apar poetii muncitori Ion Paun Pincio, Marcel Breslasu, A.Toma, E. Frunza Th. Neculuță s. a.

12.Vincze. A condus sectia pentru indrumarea si controlul armatei, justitiei si securității. Evreu ungur.

13. Ghizela Vass. A condus sectia externe. Evreică maghiara Asistată de 14. Lidia Lazarescu (nume de imprumut), 15. Olga Deuth, 16. Andrei Goanță (nume de imprumut).

 

Ministerul de Externe:

17. Ana Robinsohn Pauker. Evreica Ministrul Afacerilor Externe. Îi avea ca adjuncti pe:

18. Eduard Mezincescu (Mezingher), evreu.

19. Grigore Preoteasa. Casatorit cu o evreica

20. Nicolae Cioroiu. Casatorit cu o evreica

Directori in Ministerul de Externe:

21. Lazarescu, 22. Mircea Balanescu, 23. B. Șerban, 24. Clara Ardeleanu, 25. Ida Felix, 26. E. Pasculescu, 27. Ana Toma, 28. Cornel Bogdan, 29. Petre Iosif, 30. Dionisie Ionescu, 31. Nicu Șerban.

Ambasadori:

32. Gheorghe Stoica, la Berlin, 33. Davidovici, in Israel, 34. Simion Bughici, la Moscova, 35. Mircea Balanescu, la Paris, 36. Petre Iosif, la Roma, 37. Silviu Brucan (Samuil Brukner), la Washington.

 

38. Mihai Florescu (nume de imprumut). Ministrul Petrolului si al Chimiei. Venit din URSS cu Ana Pauker. S-a strecurat in casa lui Nicolae Ceausescu, jucand un rol nefast in toate evenimentele epocii de aur. Și acesta a avut grijă să umple ministerul cu oameni de incredere după modelul Anei Pauker. A infiintat celebrul SOVROM-PETROL, prin care uraniu in valoarde de 3 miliarde dolari (considerat cel mai pur din lumea) a fost carat din Apuseni in URSS, fiind material strategic pentu interesul socialismului.

 

Ministerul Apararii Nationale

39. Leontin Silaghi (Salajan). Casatorit cu o evreica

40. Walter Neulander (Roman). Responsabil cu educatia politică a armatei (indoctrinare).

41. Luka Laszlo (Vasile Luca). Ministrul Finantelor. Prieten apropiat al evreilor unguri Bela Kun si Mathyasz Rakoczi. Un adept fățiș al falsei teorii că Ardealul e unguresc.

 

42. Ana Toma, evreica Ministrul Comertului Exterior. Fostă sefă de cabinet la Ana Pauker. Sotia lui Bodnarenco Pantelei Pantiusa (alias Pintilie Gheorghe) din Tiraspol, seful Securității Romane.

Ana Toma a avut sarcina de partid să prezinte la procesul lui Lucretiu Patrășcanu dovezile fabricate, cum că acesta era dusmanul Uniunii Sovietice, dovezi care, desi nu au convins pe nimeni, au stat la baza condamnarii la moarte a celui care a declarat la Cluj, că in primul rand este roman si apoi comunist.

 

43.Alexandru Moghioros Dirija Ministerul Agriculturii, de la nivelul Comitetului Central.

44. Teohari Georgescu (Burach Tescovici). Ministru de Interne.

45.Alexandru Nicolschi (Grumberg Boris Nicolschi) . Evreu basarabean. Sovieticii i-au dat gradul de general.

46.Serghei Niconov. Șeful spionajului roman.

47. Bodnarenco, 48. Pantelei Pantiusa, 49. Vladimir Mazuru. Dintre oamenii care in primii ani de existență a DGSP au ocupat functii de conducere, pană la sef de birou inclusiv, atat in compartimentele operative cat si in cele administrative, erau: Serghei Niconov (enumerat mai inainte), 50. Cacica Sasa, 51. Oprescu Dorel (nume de imprumut), 52. Rita (sotia lui Oprescu Dorel), 53. Slechinger Paul, 54. Chioreanu Magdalena (nume de imprumut), 55. Blaukenstein Magdalena, 56. Roza Adalbert, 57. Bichel Ivan, 58. Misa Protopopov, 59. Bercovici, 60. Ijak Adalbert, 61. Szabo Eugen, 62. Maximenco Feodor, 63. Hollinger Isidor, 64. Teisanu Eugen (nume de imprumut), 65. Hirch Tiberiu, 66. Friedlander Eugen, 67. Herisan Alina (nume de imprumut). Tatal ei era proprietarul unei rafinarii si al unor sonde din Moldova. 68. Ebner Silvia, 69. Kovaks Pius, 70. Demeter Șandor, 71-72. Fratii Ady, 73. Hirch-Haiducu, 74. Fux Beria, 75. Herscovici , 76. Schmerler, 77. Hary Bogadan, 78. M. Pacepa.

 

În Directia de Cercetari Penale, intregul efectiv, in frunte cu Dulgheru Misu, erau evrei:

79.Dulgheru Misu (Dulbergher), 80.Aritonovici Samy, 81. Matusevici Nathan, 82. Ficher Simon, 83. Zigler Simon, 84. Davidovici Leon, 85. Segal Luiza. Si altii (s.n.).

 

Șeful de cadre din Ministerul de Interne: 86. Demeter Șandor.

 

Secretar general al Ministerului Afacerilor Interne: 87. Iosif Straier.

 

La regiunea Bucuresti: 88. Stancu Aurel. Venit in 1944 de la Moscova. Avea ca principali colaboratori pe: 89. Weis Isidor, 90. Kohn Bernanrd, 91. Edelstein, 92. Rodelstein, 93. Hancu (nume de imprumut).

La regiunea Ploiesti: 94. Ștrul Mauriciu, colonel.

La Brasov: 95. Kalausek Koloman, colonel.

La Pitesti: 96. Nedelciu Mihailo, apoi, 97. Wisting Eugen.

La Galati: Ijak Adalbert (enumerat mai inainte).

La Cluj: 98. Patriciu Mihail (nume de imprumut).

La Bacau: 99. Campeanu (nume de imprumut), colonel.

La Suceava: 100.Popic Adalbert. Parasutat de sovietici in timpul razboiului).

La Targu-Mureș: 101. Daszkel Eugen.

La Oradea: 102. Zeller.

La Maramureș: 103. Davidovici- Dascalu.

La Satu-Mare: 104. Ludovik Weiss.

Regiune Prahova: 105. Itic Averbach. Comandantul Securității.

La Iasi: 106. David Isidor si 107.Vasile Dascalu.

108. Ștefan Koller. Locotenent colonel de securitate. A functionat din 1952, in Ministerul Afacerilor Interne, in Directia Generală a Lagelor, iar intre 1954 si 1957 a fost comandantul inchisorilor din Aiud si apoi a Vacarestilor.

 

109. Avram Bunaciu, maritat cu o evreica Secretar general la Ministerul de Interne. Presedinte al Tribunalului Poporului.

 

La Parchetul general si mai tarziu, la Tribunalul Suprem:

110. Alexandru Voitinovici. Apropiat colaborator al familiei Brukner (Brucan).

111. Alexandra Sidorovici (sotia lui Silviu Brucan).

 

În lucrarea sa Contributia unor minorități nationale la bolsevizarea Romaniei, analistul politic, generalul Neagu Cosma, arată că in Romania erau instructori israelieni, care instituiau sarcini speciale pentru Ambasada Israelului si pentru evreii din Romania: 112. Scholmo Leibovici, 113. Yeschaianu Dan.

 

Silviu Brucan (Samuil Brukner). Enumerat mai inainte. Cel mai teribil acuzator, redactor-șef al ziarului Scanteia.

 

La Botosani: 114. Moritz Feller, 115. Ruchenstein,116.Solomovici.

 

Toată Romania era ocupată si torturată de calai de teapa unui Feller, Ruchenstein, Solomovici, Grundberg, Nicolschi, Grumberg, isterizati de un Brukner. (Ieronim Hristea, De la Steaua lui David la Steaua lui Rothschild, Editura Țara noastra Bucuresti, 2004, p. 326-336, 341, Neagu Cosma, Cupola-Din culisele securității, Editura Globus, Bucuresti, p. 44-83).

 

 

Responsabilitatea pentru tot ce s-a intamplat in comunism apartine unicului factor de decizie, partidului comunist. Legionarii in primul rand au identificat comunismul drept cea mai mare napasta care se putea abate asupra Romaniei, dupa care au chemat la lupta impotriva lui. Inevitabil comunismul a ajuns si in Romania si de 70 de ani isi face simtita prezenta, sprijinit puternic, ca sa nu zic reprezentat, de catre evrei speculanti de slabiciuni, contexte, interese. Inainte de '89 din ce in ce mai multi romani ajungea in posturi de conducere, in detrimentul autoritatii evreilor. In decembrie 89 a venit lovitura de stat sustinuta/comandata de Uniunea Sovietica. Urmasii lor sunt conducatorii de azi. Tot o constanta a ultimilor 70 de ani este activitatea sustinua de discreditare a legionarilor, a doctrinei, de pervertire a ideii de nationalism. Unde e misterul?

Alexandru H.05.01.2011 07:15

:thumbsup:

 

Bine atunci ca am reusit sa scapam rapid de ei si sa ii bagam ca sefi supremi pe romanii neaosi Dej si Ceausescu. Nici nu vreau sa ma gandesc ce rau ar fi ajuns tara noastra condusa de lideri evrei.

Stanici05.01.2011 07:18

Sabine, astfel de lucruri nu se spun. Tu inciti la antisemitie, lucru care nu este de acceptat intr-o societate corecta politic si producatoare de sugaci de penisuri jidanesti.

Le reseau pansant05.01.2011 07:36

Alexandru

 

(eu nu pot sa postez de aceea nu citez, pot doar sa dau fast reply)

 

Te rog nu venii cu aberatia aia ca pentru ca erau saraci au adoptat comunismul, nici rutenii, tatarii, sarbii nu erau bine vazuti si erau la fel de saraci ca evreii, dar nu am auzit de nimic comunist din partea altor minoritati la fel de napastuite ca evreii.

 

In plus, daca spui ca evreii au aderat la comunism ca erau saraci, esti intr-o mare eroare si mai mult te contrazici singur, majoritatea reprezentantilor comunisti erau evrei foarte bogati, deci nu din astia cu 2 vaci si 3 pogoane de pamant, si asta e situatia in toate statele din europa/partidele comuniste.

 

Tu nu poti sa pui pe seama saraciei, ca 98% din membrii biroului politic sovietic erau evrei, undeva la 105 din 116 membrii.

 

La fel nu poti sa pui pe seama saraciei faptul ca pcr a fost condus doar de evreii in perioada interbelica (ma rog cu o singura exceptie), ca majoritatea ilegalistilor si membrilor pcr erau evrei. In plus de asta membrii pcr erau toti persoane instarite, comercianti, unii aveau chiar studii superioare sau proveneau din familii cu traditie in diferite mestesuguri-hangii, croitori, negustori etc.

 

De exemplu, Brucan era unul dintre cei mai bogati din cartier, pravalia familei era ff prospera, asta nu l-a impiedicat cand era licean sa imparta manifeste comuniste, sa dea bani pt partid, sa ascunda carti si materiale de propaganda in podul casei.

 

Si tiganii erau atunci poate mai saraci ca evreii, si in orice caz mult mai porst vazuti, de cati tigani care au facut rau Romaniei ai auzit?

 

 

PS:eu nu sunt nici simpatizant al Leginuii si nu am aderat la ideologia lor, dar asta nu ma impiedica sa fiu obiectiv fata de ei, sau sa spun lucruri care ii pun intr-o lumina favorabila. Eu sunt liberal si asa voi fi tot timpul, asta e doctrina si ideologia mea politica.

 

 

 

Adrian05.01.2011 07:50
eu spre deosebire chiar stiu istorie, lucru demonstrat atat aici pe sait cat si in societate dar tu de 3 ani pe forumul asta spui doar clisee, nimic concret sau documentat, izovart din studii etc.

 

Comparatia nu era una ideologica, ci doar de principiu, tu cand vorbesti despre ei la fel spui?

 

 

Vad ca tot spui de atentate, tu stii cine au fost primii care au facut atentate in Romania? cine a omorat oameni politicii cum ar fii un ministru de justitie si 2 senatori?

 

LRP

 

Ar trebui sa ma impresioneze ca tu te declari mare cunoscator?

Pai nu esti tu ala care zicea ca Hitler era un om de onoare care isi respecta promisiunile date? Unde ai gasit tu documentele care te-au facut sa afirmi asta? In cartile de benzi desenate cu Mickey Mouse? Cred ca da.

 

 

Vad ca tot spui de atentate, tu stii cine au fost primii care au facut atentate in Romania? cine a omorat oameni politicii cum ar fii un ministru de justitie si 2 senatori?

 

Nu, nu stiu, spune-ne cine.

Am vazut ca ai zis ca evreii comunisti. Alta contradictie. Ori esti evreu, ori esti comunist. Nu poti sa fii amandoua. Pentru ca evreii sunt un popor foarte religios iar comunismul e destul de puternic antireligii. Deci ori vorbim de evrei ca au comis primele asasinate, ori de comunisti. Hotaraste-te. Nu poti vorbi de amandoua.

 

Sa presupunem ca raspunsul tau o sa fie "comunistii" (desi probabil ca pe evrei ii placi la fel de mult). Ei si?

Daca au facut comunistii, trebuiau sa o faca si legionarii? Faptul ca boii aia au comis crime le ofera boilor celorlalti dreptul de a comite si ei? Nu prea inteleg.

 

In desteptaciunea ta, argumentele prolegiune nu sunt altceva decat argumente anticomunism. Sper ca cei care citesc acest topic observa cum va tot abateti de la subiect si cum tot timpul incercati sa va scoateti aruncand vina pe ceilalti, exact ca niste copii mici.

Le reseau pansant05.01.2011 08:05
Pai nu esti tu ala care zicea ca Hitler era un om de onoare care isi respecta promisiunile date? Unde ai gasit tu documentele care te-au facut sa afirmi asta?

deja ai devenit penibil cu repetarea obsedanta a aceleiasi replici, care asa cum ti-am spus de sute de ori e adevarata.

 

Eu am spus ca in cadrul relatiei Antonescu-Hitler, Hitler si-a respectat cuvantul fata de Maresal si il trata in mod onest, ca tot ceea ce au hotarat impreuna si-au respectat angajamentele. Faptul ca tu deviezi si denaturezi sensul celor spuse de mine e ceva ce te caracterizeaza deplin, procedezi la fel cu toata lumea si in special cu mine, intorci cuvintele si sensul lor pana la a atinge absurdul.

 

 

Documentele sunt multe, cauta stenogramele Hitler-Antonescu, relatiile si contractele dintre Germania si Romania, presa vremii, raporturile dintre Armata romana si cea germana.

 

 

Adrian05.01.2011 08:22
Eu am spus ca in cadrul relatiei Antonescu-Hitler

 

Adica cu ceilalti aliati ai Germaniei Hitler nu se purta la fel de frumos? Soc si groaza! Probabil doar pe noi ne placea. Si cu siguranta nu avea nici un interes. Iar daca se punea vreodata problema ca Romania sa intoarca spatele Germaniei sau sa ii traga pe sfoara(asa cum a facut-o Hitler cu dictatul), totul s-ar fi rezolvat pe cale amiabile, pentru ca Hitler era un om de cuvant si pretuia prietenia cu Antonescu.

Alexandru H.05.01.2011 08:25

LRP, diferenta dintre evrei si lipoveni/tigani era gradul de civilizatie. Pana si cel mai idiot evreu avea constiinta faptului ca face parte dintr-o cultura veche, ca e dator sa faca o scoala. Bine, in Romania unii sarbatoresc faptul ca studentii romani nationalisti si-au dorit numerus clausus in universitati, tocmai pentru a le scoate unor evrei dorinta de a face carte. Comunismul nu era o doctrina imbratisata de prosti, cel putin pana a ajuns la putere. Nu aveai niciun castig, trebuia sa fii bun in chestiuni teoretice (un comunist din 1980 stia mai putin despre doctrina comunista decat unul din 1880). Pana si un individ ca Dej, om fara scoala multa, era recunoscut ca avand o inteligenta practica deosebita. Cat despre Ceausescu... eh, mai ajung si exceptii in varf ;)

 

Apropo, familia lui Brucan saracise in timpul crizei economice, pravalia aia foarte inzestrata fusese vanduta... totusi omul inca frecventa Universitatea, chit ca trebuia sa o faca pe ascuns din cauza nationalistilor.

 

Daca vorbim despre aceasta relatie dintre evrei si comunism, sunt curios despre o chestie: Stalin in anii 20 si 30 scapa de principalii lui competitori, in special evrei: Trotsky, Zinoviev, Kamenev. Stalin (ce era georgian get-beget, cu toate incercarile de a-i mozaica biografia) avea destule tente antisemite ca sa nu-l banuiesc ca in aceasta lupta pentru putere nu a uzat si de dispretul fata de evrei. Ai deci un rus care scapa de colegii evrei. Numai ca in Romania si celelalte tari brusc dupa 1944 spui ca am fost invadati si chinuiti chiar de evreii trimisi de Stalin, cel care cu 10 ani in urma incepuse executia evreilor de prim plan ce adusesera comunismul in Rusia. Si culmea, dupa vreo 5-6 ani, in tarile subordonate se intampla la fel: elitele vechi, din care evreii faceau parte cu prisosinta, sunt indepartate si in multe cazuri chiar executate.

 

Cu toata bunavointa de care as fi capabil, nu pot vedea cum pot acuza pe evrei de cele mai multe crime ale comunismului, petrecute exact in momentul in care elita de origine evreiasca era ucisa. Pana si singurul sef evreu al Cheka/NKVD inainte de 1953, Yagoda, a fost executat. Unde e conspiratia pentru evrei, indreptata impotriva goimilor, cand exact non-evreii castiga lupta pentru impunerea comunismului sangeros?

 

PS. Uite inca un aspect. Era logic ca evreii sa imbratiseze ideologia de stanga in masa dat fiind faptul ca miscarea de dreapta era una de intarire a statului national, a simbolisticii nationale. Cum poti cere ca un om ce nu e acceptat in randul natiunii sa devina anticomunist, adica doctrina care ii ofera sansa de a ajunge egal cu toti? Eu nu suport comunismul de nicio culoare, dar imi dau seama ca am aceasta parere din cauza ca sunt nascut in anii 80, nu 20. Daca as fi trait in interbelic, poate ca m-ar fi atras mult mai mult o idee a egalitatii universale, a muncii in folosul tuturor, a unei organizari superioare celei a statului national. Mai ales ca in mod preponderent intelectualii aveau simpatii comuniste (bine, nu in Romania, unde analfabetismul si ignoranta erau boli grele)...

Le reseau pansant05.01.2011 08:46

Alex,

 

Nu e adevarat ce ai spus, mai ales ultimul paragraf unde spuii de ce evreii erau de stanga. Tu faci aceiasi greseala adica spui ca toti evreii erau de stanga pentru ca daca erau de dreapta trebuia sa accepte doctrina statului national, care era impotriva lor. Lcuru care este evident ilogic, din moment ce statul national nu era impotriva lor, adica statul national nu pleca de la principiul-evreii nu au x drept, tre sa fac y lucru, z,cu si p obligatii.

 

Tineretul si intelectualii rareori sunt de stanga, majoritatea sunt de dreapta, si asta este cazul istoriei, nu neaparat al anilor 20/30 cand multi intelectuali au simpatisat cu expunerea miscarilor de tip militarist. Intelectualii, desi par a avea un discurs social, ei sunt liberali pt ca pleaca de la individ care e mereu singur si in centru actiuni, doar ca ei ca spirit larg nu reduc totul la un singur ins, de aici si tentatia sa spui ca intelectualii sunt socialisti/de stanga.

 

strezahuzum05.01.2011 08:51
Cei care intretin site-ul ala sunt niste obsedati, indivizi inclinati sa vada in jur numai conspiratii impotriva poporului ales. Din punctul asta de vedere, Bnai Brith seamana destul de mult cu legionarii. E un motiv in plus pentru care nu le-as frecventa siteurile: e prea dificil sa accepti sa le citesti in nota proprie, cea a sentimentului de persecutie.

 

Nu numai atat, dar sunt si obsedati de vinovatie colectiva si negationisti (le place cuvantul asta mult) al participarii unor evrei la crimele sovieticilor. Asa e, sunt asemenatori cu antisemitii si neonazisti mai mult decat si-ar cat inchipui. Si unii si altii se ghideaza dupa principiul "doar ce-mi convine mie e adevarat, restul e antisemitism/conspiratie mondiala iudeo-masonica".

 

Daca tot clameaza ca nu evreii de azi l-au omorat pe Iisus, ar trebui sa accepte ca nici noi, contemporanii, nu am participat la fenomenul numit Holocaust, deci acea vina eterna e inutil aruncata asupra noastra.

 

Bingo ! Subscriu 200% la cele de mai sus. Norman Finkelstein a descris fenomenul foarte bine in cartea lui, "Industria Holocaustului" : propaganda non-stop in jurul unei tragedii cat se poate de reale, facuta atat pentru profit direct (despagubiri, santaj asupra bancilor elvetiene, carti, filme, cursuri obligatorii tinute de "experti in problemele holocaustului, samd) cat si pentru a satisface obsesia holo-istericilor de a insufla un complex de vinovatie la nivel national, inclusiv unor oameni nascuti la 50 de ani dupa ce totul s-a terminat.

 

Gasesc foarte interesant ca de obicei extremistii care se ataca unii pe altii sunt de cele mai multe ori exact la fel.

 

:D Lupii urla la fel, chiar daca blana e de culori diferite.

Robert Aeroth05.01.2011 09:06

Defapt tineretul este de obicei de stanga pentru ca au nevoie de suportul statului la pornire in viata. Foarte putini tineri sunt de dreapta. (vezi studentii din Franta).

 

Hai ma baieti suntem in anul 2011 si noi inca mai folosim fraze de genul..."evreii erau rai", "legionarii erau asasini","tiganii erau prosti"

 

Hai sa fim seriosi generalizarile astea penibile sunt fix problema. Nu poti face astfel de afirmatii daca te vrei un om corect si precis.

 

Ok unii evrei au fost comunisti, ok unii tigani aveau un grad de cultura scazut, ok unii legionari au comis crime. Nu neaga nimeni lucrurile astea dar hai sa terminam cu niste generalizari stupide.

Si cum spunea si Alexandru H. nu are rost sa arunci vina pe evreii de acum ca l-au omorat pe Iisus la fel cum nu are rost sa arunci pe cei care sustin legionarismul acum pentru ca acum 70 de ani nu's ce legionari au omorat pe Iorga.

Robert Aeroth05.01.2011 09:24

Alex H. ti-am mai spus ca bunicamiu a fost legionar. Hai sa fiu mai precis el si vecinul lui (tot un student si legionar) locuiau in comuna militari. Eh aveau la ei in sat o carciuma condusa de cine crezi? de o familie de evrei. Cand a venit ML la putere le-a inchis pravalia (la modul ca au venit unii cu bate si au facut tandari carciuma) si erau chititi sa ii bata si pe proprietari. Acea familie de evrei era formata din sot sotie si 2 fete, sotia si o fata au stat 2 saptamani in podul lu bunicamiu si sotul si cealalta fata in grajdul vecinului(care dupa cum am afirmat deja era tot legionar). Probabil unii se intreaba de ce au facut asa ceva contravine impotriva tuturor ideilor. Raspuns: pentru ca erau din acelasi sat si se cunosteau foarte bine intre ei si erau chiar prieteni. Trecem mai departe bunicamiu a ajuns in puscariile comuniste a stat 8 ani la ogna sibiu la munca dupa a fost eliberat un 1 an si apoi iar arestat pentru nu's ce motiv care nu il cunoaste nici azi. A fost condamnat pe viata a 2 oara. Dar a avut un mare noroc, fata proprietarului carciumei ajunsese intr-o pozitie importanta in partidul comunist. Din pura intamplare s-a intalnit cu bunicamea si au stat la taclale , afland de soarta lu bunicamiu.. la 2 saptamani dupa sa intors bunicamiu acasa, desi era un anti-comunist convins.

Va las pe voi astia care vorbiti din carti de ideologie sa explicati ce s-a intamplat.

Adrian05.01.2011 09:47

Cum sa intre evreii in organizatii de dreapta cand organizatiile de dreapta sunt antistraini? Ai vazut tu vreodata vreun negru prin Ku Klux Klan?

 

Adica miscarile de dreapta militau spre inchiderea granitelor, stoparea relatiilor cu alte state, promovarea religiei oficiale si a poporului majoritar, excluderea minoritatilor, si tu vrei ca evreii sa fie nazisti/fascisti/legionari?

 

Voi va auziti ce ziceti? De unde atata logica? Si mai zic unii pe aici ca sunt extrem de destepti.

 

Cum au prins curentele astea? E simplu. Totul a plecat din secoul XIX, cand au inceput sa se formeze statele nationale moderne. Putem spune ca totul a inceput, de fapt, de la aparitia declaratii drepturilor omului. Asa au pornit toti sa isi ceara drepturile, mai ales libertatea. Au vrut sa isi determine singuri soarta. Asa au pornit si rascoalele din 48 si totul a culminat cu primul razboi mondial, in urma caruia au cam aparut statele moderne si au cazut imperiile vechi.

 

Partea dreapta, nationalismul, de aici a venit. Era normal pentru tinerii care cresteau in anii 20 si 30 sa adere la astfel de miscari. Pentru ca au crescut cu bunicii lor povestindu-le cum ei au luptat pentru libertate si unire(in cazul nostru). Asta e un lucru deja demonstrat pe cazul tineretului din Germania de azi. Generatia de nemti de imediat dupa razboi au crescut incercand sa se fereasca de nazism. Copiii lor au sarit insa in imbratisarea nazismului, aparand astfel neonazismul. De ce? Cum? E foarte simplu. Au invatat totul de la bunicii lor nazisti, bunici care au fost in hitlerjugend, care au fost in ss, care poate ca au si luptat impotriva strainilor(fie ei rusi sau americani). Repet, asta e un fenomen demonstrat. Si destul de sigur acelasi lucru s-a intamplat si in acele vremuri. Mai ales ca atunci a fi extremist nu era neaparat un lucru rau.

 

La comunism e altceva. Asa cum nationalismul extremist tine de doctrine, filozofie, etc., comunismul tine de economie, ca doar de aici si vine. Comunismul i-a atras pe cei cu probleme economice, pe cei saraci, pe cei pentru care capitalismul nu a functionat asa cum doreau.

 

De unde idei cum ca evreii erau majoritatea comunisti? Bullshit. Evreii bogati trebuiau sa fie monumente ale prostiei ca sa fie comunisti, mai ales avand in vedere ca comunismul insemna ca ei isi pierd bogatiile. Evreii din clasa mijlocie, care se descurcau cu comert si altele, la fel, trebuiau sa fie megaprosti sa renunte la stilul lor de viata. Ca sa nu mai vorbim de partea religioasa a problemei.

 

 

Aaaaa, ca evreii saraci, din Rusia si de peste tot, au adoptat comunismul, asta nu spune nimic. Pentru ca si romanii saraci au facut la fel. Uitati in ziua de azi cele mai bune exemple. Sunt destul de sigur ca ati auzit si voi si nu doar o singura data "era mai bine pe vremea lu' Ceausescu, macar atunci aveam de lucru/casa/ce manca"

 

 

LRP ne da exemplul tinerilor care erau majoritatea anticomunisti. Pai asta e cel mai prost exemplu posibil. Studentii, tinerii, asa cum spun si numele lor, SUNT TINERI! Tinerii intotdeauna sunt idealisti, se uita dupa vise, le urmaresc, etc. Toti sunt asa. Normal ca toti sunt atrasi de povesti frumoase cu eroi care salveaza natiuni. Da' in momentul in care dau de realitatea cruda, atunci ce fac? Atunci se maturizeaza si lasa visele.

Iar atunci asta era la moda, povestile cu eroi.

Nu de mirare multi americani abia au asteptat sa intre SUA in razboi pentru a se inrola.

Exista si povesti cu pusti care s-au sinucis pentru ca nu au fost primiti in Armata din diferite motive. Asta era mentalitatea vremii: iubire de tara, patriotism, eroism, etc.

 

Daca nu ar fi inceput al doilea razboi mondial, fiti siguri ca si comunismul ajungea la putere in randul tinerilor. De ce zic asta? Pentru ca lumea incepea deja sa simta efectul crizelor economice. Al doilea razboi mondial a facut repede uitat marele crah financiar. Dar daca nu il facea, credeti ca nu apareau generatii de tineri care sa ceara egalitate pentru toti, care sa mearga pe idei de Robin Hood si sa ceara ca saracii si bogatii sa o duca la fel de bine?

Alexandru H.05.01.2011 10:55
Alex H. ti-am mai spus ca bunicamiu a fost legionar. Hai sa fiu mai precis el si vecinul lui (tot un student si legionar) locuiau in comuna militari. Eh aveau la ei in sat o carciuma condusa de cine crezi? de o familie de evrei. Cand a venit ML la putere le-a inchis pravalia (la modul ca au venit unii cu bate si au facut tandari carciuma) si erau chititi sa ii bata si pe proprietari. Acea familie de evrei era formata din sot sotie si 2 fete, sotia si o fata au stat 2 saptamani in podul lu bunicamiu si sotul si cealalta fata in grajdul vecinului(care dupa cum am afirmat deja era tot legionar). Probabil unii se intreaba de ce au facut asa ceva contravine impotriva tuturor ideilor. Raspuns: pentru ca erau din acelasi sat si se cunosteau foarte bine intre ei si erau chiar prieteni. Trecem mai departe bunicamiu a ajuns in puscariile comuniste a stat 8 ani la ogna sibiu la munca dupa a fost eliberat un 1 an si apoi iar arestat pentru nu's ce motiv care nu il cunoaste nici azi. A fost condamnat pe viata a 2 oara. Dar a avut un mare noroc, fata proprietarului carciumei ajunsese intr-o pozitie importanta in partidul comunist. Din pura intamplare s-a intalnit cu bunicamea si au stat la taclale , afland de soarta lu bunicamiu.. la 2 saptamani dupa sa intors bunicamiu acasa, desi era un anti-comunist convins.

Va las pe voi astia care vorbiti din carti de ideologie sa explicati ce s-a intamplat.

 

Uite, asta e o poveste frumoasa. ;)

sabin130705.01.2011 11:04
:thumbsup:

 

Bine atunci ca am reusit sa scapam rapid de ei si sa ii bagam ca sefi supremi pe romanii neaosi Dej si Ceausescu. Nici nu vreau sa ma gandesc ce rau ar fi ajuns tara noastra condusa de lideri evrei.

Factorul comunist de preluare a puterii in Basarabia, nordul Bucovinei si Ținutul Herta, in timpul rebeliunii iudaice antiromanesti din 1940, a fost detinut de evrei. Tot de ei, in continuare, asa cum reiese din tabelele cu repartizarea teritorială a sutelor de evrei comunisti (Vezi Holocaustul (genocidul) evreilor impotriva romanilor). E de ajuns să suprapunem localitățile din care s-au facut arestarile si intemnițările romanilor, dar si deportarile si ne dam seama cine a decis ca asupra romanilor să se practice genocidul. Soldatii sovietici mongoli si nu numai, nu stiau care sunt romani, sau de alt neam. Și nici alti conducatori veniti degrabă din URSS. Evreii localnici stiau.

 

Dar in Romania din noile ei granite, impuse de URSS? Se poate ajunge cu usurință, după opinia noastra la un numar de vreo zece mii de tovarăși comunisti evrei, care au fost factori de decizie in Romania, de la factorul centralizat, la cel teritorial. Ideologii evrei de azi, pentru a evita ajungerea evreilor in situatia de a raspunde in fata poporului roman de holocaustul savarsit asupra romanilor, iși amintesc sectorial si evaziv de unii evrei cu responsabilități, dar si atunci arată spre cei doi romani, Gheorghe Gheorghiu-Dej si Nicolae Ceausescu.

aceeasi sursa.

 

 

Cum sa intre evreii in organizatii de dreapta cand organizatiile de dreapta sunt antistraini? Ai vazut tu vreodata vreun negru prin Ku Klux Klan?

 

Voi va auziti ce ziceti? De unde atata logica? Si mai zic unii pe aici ca sunt extrem de destepti.

 

De unde idei cum ca evreii erau majoritatea comunisti? Bullshit. Evreii bogati trebuiau sa fie monumente ale prostiei ca sa fie comunisti, mai ales avand in vedere ca comunismul insemna ca ei isi pierd bogatiile. Evreii din clasa mijlocie, care se descurcau cu comert si altele, la fel, trebuiau sa fie megaprosti sa renunte la stilul lor de viata. Ca sa nu mai vorbim de partea religioasa a problemei.

 

Aaaaa, ca evreii saraci, din Rusia si de peste tot, au adoptat comunismul, asta nu spune nimic.

Pentru a spori numarul comunistilor s-a trecut la completarea Partidului cu ilegalisti. Această masură a condus la cresterea numarului membrilor de partid, dar compozitia natională nu s-a schimbat, alogenii si in special evreii erau majoritari. Pentru a deveni comunist ilegalist aveai nevoie de doi martori ilegalisti si cum romani nu aveau precursori, nu deveneau ilegalisti comunisti.

 

In scurt timp, ilegalistii au ajuns la 5000 de membri.

Fabricanti, bancheri, negustori si tot felul de alti bogatasi, dar mai ales descendentii lor, care in nici un caz nu apartineau clasei muncitoare sau țăranimii sarace, au revenit la statutul din perioada capitalista de subordonare a muncitorilor si țăranilor. Au devenit ofiteri cu functii de comandă care să apere tara, asa cum orice animal iși apă prada. Pe mana lor au incaput finantele țării, economia, comertul interior si exterior, productia, cercetarea, stiinta, cultura, mass-media, politica si reprezentarea diplomatică a țării. Ilegalistilor li s-au oferit toate privilegiile: pensii FIAP, spitale si policlinici speciale, magazine speciale si li s-a deschis calea promovarilor in cele mai inalt functii din partid si administratie.

 

Nici un sector politic, economic, cultural, stiintific nu a ramas neacoperit de acesti misteriosi ilegalisti. Cine erau ei, unde si cum luptaseră in ilegalitate? Raspunsul era pe buzele tuturor romanilor napastuiti: erau sionisti care desfășuraseră o activitate specifică acestei organizatii de intrajutorare evreiasca Cei mai multi dintre ei, fiindcă erau bogati, cotizaseră cu importante sume de bani la ajutorul sionist, pe care, la recunoasterea calității de ilegalist PMR il transformaseră in ajutorul rosu. Merită a fi amintit cazul baronului Neuman, patronul fabricii de textile de la Arad si a prietenului sau, bogatasul Donath Andrei.

 

Lista ilegalistilor s-a ingrosat cu maghiarii proveniti din puzderia de organizatii existente in Transilvania, inclusiv in partea de nord, cedată Ungariei prin odiosul Diktat de laViena.

 

În perioada octombrie 1944-martie 1945, cand Ardealul de nord s-a mentinut sub ocupatie sovietica in intelegere cu Moscova, au fost adusi in aceste teritorii aproximativ 200 000 de unguri, care i-au inlocuit pe cei care au fugit din Romania, de teamă să nu fie judecati pentru faptele savarsite in timpul ocupatiei hortyste. În categoria ilegalisti au fost inclusi si fostii agenti KGB, care in proportie de peste 90% erau evrei.

 

Luka Laszlo (Vasile Luca). Ministrul Finantelor. Prieten apropiat al evreilor unguri Bela Kun si Mathyasz Rakoczi. Un adept fățiș al falsei teorii că Ardealul e unguresc. Și-a vazut implinit visul , după care ravneste si azi UDMR, de a infiinta Regiunea Autonomă Maghiara În scută vreme si acest minister a fost dominat de urmasii lui Bela Kun si ai lu Cain. Un glumeț spunea că in Ministerul de Finante nu mai vorbeau romaneste decat femeile de serviciu si portarii.

 

În timpul razboiului, maresalul Ion Antonescu i-a obligat pe nemti să platească nu cu marci, ci cu aur masiv, toate exporturile Romaniei catre Germania si s-au adus in tară 40 de tone de aur masiv. Sovieticii l-au considerat aur german si l-au confiscat, drept pradă de razboi

 

Desi prin armistitiul semnat la Moscova, in noaptea de 12-13 septembrie 1944, despagubirile de razboi fuseseră fixate la 300 milioane USD, in realitate, pană la semnarea tratatului de pace de la Paris s-au platit mai mult de 1,5 miliarde USD. Prin SOVROMURI, Romania a fost exploatată mai salbatic decat coloniile.

scuzata fie-mi lipsa de originalitate

Alexandru H.05.01.2011 11:43

Numai aberatii...

 

Avem deci un tovaras comunist de origine maghiara, Vasile Luca. Nu stiu de ce nu-l pui la lista de evrei, ca a recunoscut singur ca are si stramosi de origine mozaica. Prieten al evreilor unguri Bela Kun si Mathyasz Rakoczi nu putea sa fie pentru ca in perioada Republicii Sovietice, era un tanar absolut neimportant, nu avea nicio functie in Partidul Comunist Maghiar. Poate ca era "un adept fățiș al falsei teorii că Ardealul e unguresc" dar in perioada cand facea parte din troica Pauker-Georgescu-Luca-Dej Romania a cerut si a primit inapoi Nordul Transilvaniei. Deci nu prea a avut efecte credinta lui. Mai important, ca tot vad ca sunt acuzati evreii de moartea lui Foris, romanul ajuns sef al Partidului Comunist si ucis cu securea: cand s-a pus problema scoaterii lui Foris din functia de conducator, Luca S-A OPUS, cerand celorlalti ca Foris sa ramana ca presedinte nominal. Ghiciti cine a fost cel care a cerut, si obtinut, insistent moartea romanului Foris? Romanul Gheorghe-Gheorghiu Dej.

Robert Aeroth05.01.2011 13:13
Uite, asta e o poveste frumoasa. ;)

 

 

Nu e deloc poveste e cat se poate de adevarat (asta daca nu ma minte bunica).

 

 

Adrian hai sa iti dau o veste soc....exista evrei neo-nazisti....

 

http://www.theaustralian.com.au/news/jewis...x-1111114382429

 

 

 

And acum am citit tot ce ai scris...chiar au aparut tineri care au sustinut comunismul atat in Franta cat si in Italia, miscari foarte puternice comuniste care exista si azi.

Adrian05.01.2011 13:20

Soc si groaza:

 

commienazis.jpg

Robert Aeroth05.01.2011 13:29
Factorul comunist de preluare a puterii in Basarabia, nordul Bucovinei si Ținutul Herta, in timpul rebeliunii iudaice antiromanesti din 1940, a fost detinut de evrei. Tot de ei, in continuare, asa cum reiese din tabelele cu repartizarea teritorială a sutelor de evrei comunisti (Vezi Holocaustul (genocidul) evreilor impotriva romanilor). E de ajuns să suprapunem localitățile din care s-au facut arestarile si intemnițările romanilor, dar si deportarile si ne dam seama cine a decis ca asupra romanilor să se practice genocidul. Soldatii sovietici mongoli si nu numai, nu stiau care sunt romani, sau de alt neam. Și nici alti conducatori veniti degrabă din URSS. Evreii localnici stiau.

 

Dar in Romania din noile ei granite, impuse de URSS? Se poate ajunge cu usurință, după opinia noastra la un numar de vreo zece mii de tovarăși comunisti evrei, care au fost factori de decizie in Romania, de la factorul centralizat, la cel teritorial. Ideologii evrei de azi, pentru a evita ajungerea evreilor in situatia de a raspunde in fata poporului roman de holocaustul savarsit asupra romanilor, iși amintesc sectorial si evaziv de unii evrei cu responsabilități, dar si atunci arată spre cei doi romani, Gheorghe Gheorghiu-Dej si Nicolae Ceausescu.

aceeasi sursa.

 

 

 

Pentru a spori numarul comunistilor s-a trecut la completarea Partidului cu ilegalisti. Această masură a condus la cresterea numarului membrilor de partid, dar compozitia natională nu s-a schimbat, alogenii si in special evreii erau majoritari. Pentru a deveni comunist ilegalist aveai nevoie de doi martori ilegalisti si cum romani nu aveau precursori, nu deveneau ilegalisti comunisti.

 

In scurt timp, ilegalistii au ajuns la 5000 de membri.

Fabricanti, bancheri, negustori si tot felul de alti bogatasi, dar mai ales descendentii lor, care in nici un caz nu apartineau clasei muncitoare sau țăranimii sarace, au revenit la statutul din perioada capitalista de subordonare a muncitorilor si țăranilor. Au devenit ofiteri cu functii de comandă care să apere tara, asa cum orice animal iși apă prada. Pe mana lor au incaput finantele țării, economia, comertul interior si exterior, productia, cercetarea, stiinta, cultura, mass-media, politica si reprezentarea diplomatică a țării. Ilegalistilor li s-au oferit toate privilegiile: pensii FIAP, spitale si policlinici speciale, magazine speciale si li s-a deschis calea promovarilor in cele mai inalt functii din partid si administratie.

 

Nici un sector politic, economic, cultural, stiintific nu a ramas neacoperit de acesti misteriosi ilegalisti. Cine erau ei, unde si cum luptaseră in ilegalitate? Raspunsul era pe buzele tuturor romanilor napastuiti: erau sionisti care desfășuraseră o activitate specifică acestei organizatii de intrajutorare evreiasca Cei mai multi dintre ei, fiindcă erau bogati, cotizaseră cu importante sume de bani la ajutorul sionist, pe care, la recunoasterea calității de ilegalist PMR il transformaseră in ajutorul rosu. Merită a fi amintit cazul baronului Neuman, patronul fabricii de textile de la Arad si a prietenului sau, bogatasul Donath Andrei.

 

Lista ilegalistilor s-a ingrosat cu maghiarii proveniti din puzderia de organizatii existente in Transilvania, inclusiv in partea de nord, cedată Ungariei prin odiosul Diktat de laViena.

 

În perioada octombrie 1944-martie 1945, cand Ardealul de nord s-a mentinut sub ocupatie sovietica in intelegere cu Moscova, au fost adusi in aceste teritorii aproximativ 200 000 de unguri, care i-au inlocuit pe cei care au fugit din Romania, de teamă să nu fie judecati pentru faptele savarsite in timpul ocupatiei hortyste. În categoria ilegalisti au fost inclusi si fostii agenti KGB, care in proportie de peste 90% erau evrei.

 

Luka Laszlo (Vasile Luca). Ministrul Finantelor. Prieten apropiat al evreilor unguri Bela Kun si Mathyasz Rakoczi. Un adept fățiș al falsei teorii că Ardealul e unguresc. Și-a vazut implinit visul , după care ravneste si azi UDMR, de a infiinta Regiunea Autonomă Maghiara În scută vreme si acest minister a fost dominat de urmasii lui Bela Kun si ai lu Cain. Un glumeț spunea că in Ministerul de Finante nu mai vorbeau romaneste decat femeile de serviciu si portarii.

 

În timpul razboiului, maresalul Ion Antonescu i-a obligat pe nemti să platească nu cu marci, ci cu aur masiv, toate exporturile Romaniei catre Germania si s-au adus in tară 40 de tone de aur masiv. Sovieticii l-au considerat aur german si l-au confiscat, drept pradă de razboi

 

Desi prin armistitiul semnat la Moscova, in noaptea de 12-13 septembrie 1944, despagubirile de razboi fuseseră fixate la 300 milioane USD, in realitate, pană la semnarea tratatului de pace de la Paris s-au platit mai mult de 1,5 miliarde USD. Prin SOVROMURI, Romania a fost exploatată mai salbatic decat coloniile.

scuzata fie-mi lipsa de originalitate

 

 

Daca Romania a fost exploatata salbatic atunci Germania ce sa mai zica? Aia de ce nu se vaita atat? Noi de ce dam vina pe altii pentru ca am fost sa recunoastem...prosti ?

 

Deci daca 3 evrei au facut si au dres inseamna ca toti evreii sunt vinovati? :huh: Hai sa te intreb altceva si chiar te rog sa imi raspunzi la asta.

Ce faci cand vezi la volan o femeie care conduce ca o cizma si ii moare motorul in jumatatea intersectiei ???

 

Soc si groaza:

 

commienazis.jpg

 

 

Eu ti-am zis ceva serios nu un desen animant si dupa grafica e familia Simson(s-ar putea sa ma insel)

Ideea este ca desi au crezuri diferite toti extremistii se comporta asemanator. Si toate natiile au idioti si idioti deci din aceste 2 premize trage ce concluzie vrei.

 

p.s. soc si groaza pentru tine dar sunt destui unguri de treaba !

Adrian05.01.2011 13:32

Sunt constient de faptul ca exista peste tot extremisti, la toate popoarele, asa cum sunt constient ca exista peste tot dobitoci.

Problema e ca toti sunt rai, la fel de rai. Nu exista unul mai bun ca altul. Nu e legionarul sau nazistul mai bun decat comunistul. Pacat ca sunt unii pe aici care incearca sa ne prosteasca sa credem diferit.

Robert Aeroth05.01.2011 13:40
Sunt constient de faptul ca exista peste tot extremisti, la toate popoarele, asa cum sunt constient ca exista peste tot dobitoci.

Problema e ca toti sunt rai, la fel de rai. Nu exista unul mai bun ca altul. Nu e legionarul sau nazistul mai bun decat comunistul. Pacat ca sunt unii pe aici care incearca sa ne prosteasca sa credem diferit.

 

Iar gandesti la modul general...Nu sunt toti rai ! Unii comunisti chiar au crezut ca fac bine unii nazisti chiar au crezut ca fac bine etc etc. si unii chiar au facut bine (cui ? de ce? si alte intrebari sunt irelevante) Totul are parti bune si rele. Pana si Dracu are parti bune in anumite situatii !

Stanici05.01.2011 14:36

Pana la urma, indiferent de curent, clar este ca unii au fost extrem de rau-intentionati la adresa a tot ceea ce inseamna valori nationale romanesti. Ca au existat legionari care au comis acte anti-romanesti, de acord. Dar de aici pana la a pune la zid ML e cale lunga. O sa imi spuneti ca asa si cu evreii, ca nu poti judeca intreaga evreime dupa actiunile catorva indivizi. Pai, ba, daca dintr-un grup de 100 de oameni care au actionat din propria vointa impotriva Romanilor, 90 sunt evrei, cum mortii ma-sii sa nu imi pun semne de intrebare?

 

@Adrian, faza ca evreii sunt romani, sa i-o spui lu' Mutu'. Ca si multi unguri numai fii lu' Atilla nu sunt. Dar important e felul de a gandi si de a simti, constiinta imprimata inca din scutece. Plm, eu pot sa fiu corcitura de roman cu tigan cu evreu cu rus si cu ungur. Am si a 32-a parte sange grec. Dar, ceea ce ma defineste ca nationalitate este felul in care am fost crescut. Aveam 7 ani la "Podul de Flori" si tin minte si acum intensele trairi pe care le aveam atunci datorita parintilor mei. Asa cum si un descendent direct al lui Burebista, prin conjunctura nefavorabila, putea sa masacreze populatia romaneasca din Transilvania. Problema e de ideologie. Rasa, genele, conteaza foarte mult dar nu atat de mult ca spiritul insuflat de comunitate si de familie. Majestatea Sa Maria a fost mai romanca decat multe din panaramele din Bamboo.

«1353637383970»