FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1303132333470»
Alexandru H.22.12.2010 18:07
Ai facut-o demult. Iarta-ne ca nu poti sa te integrezi in "mocirla asta" romaneasca, care nu te merita...

 

Ti se pare un defect faptul ca nu vreau sa ma integrez in mocirla? :wall:

 

PS: Un roman oarecare catre Zelea Codreanu, 1922

 

"De ce nu vrei sa te integrezi in mocirla asta romaneasca?"

Adrian22.12.2010 18:11
Oricum, ideea era alta: de ce multi evrei din Romania au simtit nevoia sa-si ascunda identitatea?

 

Oare din cauza celor ca tine care la auzul cuvantului "evreu" striga imediat "comunist" sau "vrea sa ne distruga tara"?

Mihai22.12.2010 18:47

Adevarul e ca e demonstrat stiintific: cine ascunde lucruri despre el, cine minte prin omisiune, ajuta la spulberarea prejudecatilor despre acel personaj...

 

@Alexandru H

 

Deci esti partizanul filosofiei de viata a lui Corneliu Zelea Codreanu, sa inteleg. Perfect.

dee22.12.2010 19:01

Mihai, dar in ce an si-a schimbat Radu Cosasu numele? din cate stiu are vreo 80 de ani, deci daca s-a intamplat prin '40-'45 e de inteles, daca a facut-o pe la inceputul anilor '60 , iarasi e de inteles, tinand cont ca a fost stigmatizat ani buni de zile, datorita pozitiei sale (impotriva literaturii propagandistice) adoptata la un congres al tinerilor scriitori.

Alexandru H.22.12.2010 19:04

Mihai e ipocrit. As putea si eu sa intreb acum de ce si-a schimbat numele Eminescu din Eminovici, adica a renuntat la un nume sarbesc pentru unul cu terminatia modern-romaneasca "escu". Ce vroia sa ascunda?

 

Nu-i asa ca nu e misto?

dee22.12.2010 19:13

cine stie ce-a fost prin mintea lui Iosif Vulcan cand i-a schimbat numele lui Eminescu :P

app, pana si celebru Florin Nicolaescu si-a schimbat prenumele in Sergiu.

Alexandru H.22.12.2010 19:18

Pai e exact aceeasi explicatie de la Radu Cosasu: un nume mai romanesc il asigura de faptul ca nu vor exista prejudecati impotriva creatiei sale, bazate pe numele autorului. Macar daca cineva il injura pe Eminescu/Cosasu nu o facea introducand si termeni gen "Slavule/Ovreiule" in ecuatie...

Mihai22.12.2010 20:05
Mihai e ipocrit. As putea si eu sa intreb acum de ce si-a schimbat numele Eminescu din Eminovici, adica a renuntat la un nume sarbesc pentru unul cu terminatia modern-romaneasca "escu". Ce vroia sa ascunda?

 

Nu-i asa ca nu e misto?

 

Vezi cum vii tu cu argumentele? Exact ca la partea cu "fanatismul" si "violenta" lui Codreanu...

 

Oare se compara situatiile? Pai acolo e un caz singular, ma refer la terminatiile slave, in timp ce la evrei este mai mult decat raspandita tehnica...Sa ne reamintim personajele extraordinare care au inceput-o?

 

Sa nu incep cu Saul Bruckner, Hanna Robinsohn si Burah Tescovic... De ce ar vrea cineva sa procedeze ca aceste personaje de trista amintire?

 

 

Adrian22.12.2010 20:19

Da' Corneliu Zielinski Codreanu de ce si-a schimbat numele in Zelea? Ce avea de ascuns?

Hmmm... cred ca era evreu. Mai ales daca ne gandim ca s-a botezat crestin ortodox in acelasi timp cu parintii lui. Asta inseamna ca parintii lui nu erau ortodocsi, in cel mai bun caz, sau macar crestini, in cel mai rau.

 

Si, daca mergem pe ideea lui Mihai de a vedea raul personajelor de trista amintire, cred ca ajungem la concluzia ca, la origini, codreanu era evreu. Zic asta pentru ca era imposibil sa fie musulman in vremurile alea.

 

Maica-sa nemtoaica(Brauner), taica-so polonez(Zielinski)... mie imi miroase a evrei.

 

Cred ca codreanu era un agent evreu care dorea sa puna mana pe putere, mintind romanii si incercand sa ii adoarma, pentru a-i lovi pe la spate..

dee22.12.2010 20:47
De ce ar vrea cineva sa procedeze ca aceste personaje de trista amintire?

Probabil in per. comunista era mai greu sa ai o functie de conducere daca aveai un nume cu rezonante israelite(straine), mai ales daca ambitiile tale erau sa reprezinti "glasul poporului roman".

 

@Adrian

nu uita ca multi romani, in per. habsburgica, au fost obligati sa-si schimbe numele, deci "romanizarea"lui zelinski e de fapt o intoarcere la normalitate. Polonizarea numelor romanesti era o practica in Bucovina la sf. sec. al XIX-lea.

MoWeed22.12.2010 22:59
Robert, nu exista romani de etnie maghiara. Cel putin eu nu am intalnit. Exista doar unguri care traiesc in Romania. Si ungurii astia nu prea au ei sentimente bune fata de romani. Cel putin, eu asa am tras concluzia pana acum. Daca ii pui sa aleaga intre Ungaria si Romania, clar ei vor alege prima varianta.

Ciudat, eu pot sa-ti dau mai multe exemple de romani de etnie maghiara, oameni care imi sunt si prieteni, oameni care au studiat la liceul de limba maghiara dar scriu si vorbesc romana mai corect decat jumatate din forumul asta.

 

Nu vad ce e atat de mult de blamat faptul ca 2 romani de etnie maghiara vorbesc intre ei in ungureste. Asta atata timp cat nu le pretind altora sa le vorbeasca in aceeasi limba si atata timp cat respecta tara in care s-au nascut si a caror cetateni sunt.

 

Tu il blamezi pe Mihai pentru ca, vezi Doamne, generalizeaza cand vorbeste de evrei dar eviti sa spui ca tu faci exact acelasi lucru in cazul ungurilor. La fel cum tu zici ca evreii erau romani, la fel si ungurii de care vorbesti sunt romani.

Mihai22.12.2010 23:49

@dee

 

Ca sa te completez, vin cu intreaga poveste a numelui, poate se mai astupa gura morii care inveninate si bolnave:

 

Tatal lui Corneliu Codreanu, Ion Zelea Codreanu isi trage obarsia dintr'o familie de razesi moldoveni din satul Ighesti, din tinutul Storojinetului din Bucovina. Tatal acestui Ion Zelea Codreanu se numea Neculai Zelea, numele de Zelea provenind din amintirea imbracamintii de luptă a ostasilor moldoveni. Numele de Zelea nu se pastrase insă de-a lungul anilor.

 

După anul 1785 Bucovina a trecut sub administratie austriaca devenind un simplu district al Galitiei, iar acest nume de Zelea, a fost schimbat de autoritatile din administratie si armată in Zelinski, schimbare pe care o faceau toate stapanirile straine, cu popoarele minoritare din statul lor, ca si in Ungaria, Miklos pentru Nicolae, István pentru Stefan etc. Limba romană nu mai era acceptată nicaieri in Bucovina, iar religia ortodoxă era combatută cu energie, polonezii din Galitia fiind romano-catolici.

 

Dar daca in acest fel, schimbarea numelui era relativ usoara in schimb religia ortodoxă nu mai putea fi schimbată cu aceeasi usurintă. De obicei, cand numele era schimbat, religia ortodoxă ramanea inscrisă si prin autentificarea ei se putea face cu certitudine si consemnarea originii romane. În aceste conditiuni, tatal lui Corneliu Zelea Codreanu a ajuns să fie numit Ion Zelinski, dar originea sa romanească era certificată de un act de botez, in limba romana precum si de religia ortodoxa exclusiv romaneasca in care se facuse botezul.

 

Mai mult decat atat, ca o confirmare sigura certificatul de botez al lui Ion Zelinski are si viza consulatului roman din Cernauti. Ori pentru a obtine o astfel de parafare, nu se puteau adresa decat cei de origine romană.

 

În familia lui Ion Zelea Codreanu toti antecesorii au fost padurari, asa că alaturi de pronumele de Ion, mai era trecut alaturi, pe acte, acel de Paduraru, care indica ocupatia. Deci tatal sau era inregistrat Neculai Zelinski-Paduraru. Acesta ia in casatorie pe romanca Maria Anticu si aceasta devine mama lui Ion Zelea Codreanu.

 

Purtand numele de Ion Zelinski- Paduraru, acesta se casatoreste cu Eliza Brauner, care era romancă de religie ortodoxa iar nasul la cununia lor a fost A.C.Cuza.

 

În 1902 familia Ion Zelinski-Paduraru trece in Moldova romaneasca iar aici Ion Zelinski Paduraru consideră că este cazul să-si modifice numele dupadatina strabună si ca urmare devine Ion Zelea Codreanu. Aceasta este intreaga ambianta care explică numele de Zelinski si transformarea sa in Zelea, iar aceluia de Paduraru in Codreanu.

 

Toate aceste date amintite fac dovada că in privinta tatalui, poate fi urmarită originea curat romanească din mosi stramosi, modificarile de nume aparand in mod artificial, prin interventiile unor autoritati straine. Înainte de implinirea varstei de trei ani, Corneliu Zelea Codreanu nu mai avea nimic comun cu numele de Zelinski, nume care nu a fost decat un artificiu, ca si alte nume impuse de cei pe care imprejurarile ii facuseră stapani peste unele provincii romanesti.

 

Sotia lui Ion Zelea Codreanu, Eliza Brauner, este fiica romancei Marita Sarghii si a romanului ortodox, după m-ama Costache Brauner. Acest Costache Brauner este fiu al romancei Cernea si al lui Adolf Brauner de origine german bavarez. Asadar, toti antecesorii lui Corneliu Zelea Codreanu sunt romani, cu exceptia unui strabunic al mamei, Adolf Brauner- Mircea Dimitriu, intervievat in "O istorie a Miscarii Legionare".

 

"Comparati acum adevarul cu mistificarea si veti socoti cată miselie s'a varsat si se mai varsă asupra Miscarii Legionare, caci mi se pare o miselie să lovesti pe un stranepot, cu aceleasi arme, pe care le-au inventat strainii impotriva strabunicului !" - Lizeta Ghiorghiu, unul din avocatii lui Corneliu Zelea Codreanu.

 

In orice caz, si de-ar fi fost polonez, NU AR CONTA. Pentru ca sufletul, trairea si spiritul sau au fost pur romanesti. Si asta conteaza. DOAR asta conteaza.

 

@Mo

 

Da' chiar nu generalizez despre evrei. Pe bune, chiar nu reiese din ce am scris asta?

Adrian23.12.2010 05:33

Daca parintii lui Codreanu erau romani ortodocsi, de ce au simtit nevoia sa se mai boteze ortodocsi inca o data, atunci cand si-au botezat si fiul in acest fel?

Daca erau deja ortodocsi, eu nu inteleg de ce au mai vrut sa se boteze o data. Poate le placea.

 

In orice caz, si de-ar fi fost polonez, NU AR CONTA. Pentru ca sufletul, trairea si spiritul sau au fost pur romanesti. Si asta conteaza. DOAR asta conteaza.

 

Da, el era pur romanesc, desi a omorat romani. Evreii aia care nu au omorat romani, ei nu aveau suflet romanesc pentru ca si-au schimbat numele, nemernicii.

 

 

Imi place acest personaj, Codreanu, pentru ca, orice intrebare am pune despre el, exista un raspuns dat deja.

Daca pui la indoiala apartenenta lui la poporul roman, ai un intreg arbore genealogic la dispozitie, arbore care iti demonstreaza, bineinteles, ca e roman ortodox 100%. (Altii nu au asa arbori, el are)

Daca zici ca l-a ucis pe ala, imediat sunt aduse 1000 de argumente cum ca nu l-a ucis intentionat, cum ca a tras la nimereala, cum ca era in legitima aparare, cum ca era profund mahnit ca l-a omorat, desi spusese ca vrea sa il omoare.

Daca mergi chiar mai departe si spui ca Codreanu a ordonat niste crime, vine argumentul cel mai tare: "El le-a zis sa se predea".

 

Adica Codreanu ii putea convinge pe criminali sa se predea dupa ce au comis respectivele crime dar nu ii putea convinge sa nu le faca.

 

Codreanu era un personaj fabulos, un fel de James Bond al vremurilor lui. Imi pare rau doar de un singur lucru, ca a fost ucis in puscarie si nu de comunisti. Daca era omorat de comunisti, astazi portretul lui era, probabil, pus la loc de cinste in fiecare casa.

Dar mai este timp si ne putem astepta oricand sa iasa la iveala un document care sa spuna ca, de fapt, baietii care l-au omorat erau agenti NKVD sau platiti de acestia.

dee23.12.2010 06:36
Codreanu era un personaj fabulos, un fel de James Bond al vremurilor lui.

Cu siguranta mitul bate realitatea! Daca ma gandesc la latura lui idealista, intransigenta, la spiritul sau vindicativ, as spune ca va asemanati, mai Adriane :-) Codreanu era bun sa identifice problemele, nu sa le solutioneze, deci greseli a facut destule.

MoWeed23.12.2010 08:15
@Mo

 

Da' chiar nu generalizez despre evrei. Pe bune, chiar nu reiese din ce am scris asta?

Eu ma refeream la felul in care Adrian iti raspunde si intelege ceea ce spui tu. Eu stiu ca tu nu generalizezi cand vorbesti despre evrei

Adrian23.12.2010 08:30
in timp ce la evrei este mai mult decat raspandita tehnica...Sa ne reamintim personajele extraordinare care au inceput-o?

 

Asta inseamna a nu generaliza.

 

 

MoWeed

 

Citeste si tu ce i-am scris lui Robert si o sa intelegi de ce ungurii nu sunt romani. Ei nu vor sa fie Romani. Ei, daca le dai voie sa aleaga, oricand vor alege Ungaria in locul Romaniei. Ca stii tu cateva exceptii, ma lasa rece. Mai ales ca, pana la urma, nu ai cum sa stii cu adevarat ce e in capul omului. Una iti poate zice tie si alta poate ca face pe la spatele tau, cu prietenii lui unguri.

Alexandru H.23.12.2010 08:37

Cum adica Mihai nu generalizeaza? :rolleyes: Evreii au furat, evreii au planuit, evreii au complotat, evreii au adus comunismul, evreii au adus alcoolismul... Pana mea, cred ca legionarii ar fi fost in stare, daca evreii ar fi disparut ca popor, sa readuca pe unul in viata ca sa il foloseasca drept exemplu si cauza a tuturor relelor de pe pamant...

 

Apropo, pt cineva care e in stare sa aduca orice fel de argument pentru a-l disculpa pe Codreanu de crima, foloseste prea liberal acuzatiile cand vine vorba de evre...

MoWeed23.12.2010 08:43
Ei, daca le dai voie sa aleaga, oricand vor alege Ungaria in locul Romaniei.

Si asta inseamna a nu generaliza :)))

Adrian23.12.2010 08:48

Prietene, eu generalizez. Eu nu am negat niciodata asta. AM GENERALIZAT pentru ca e valabil in cazul tuturor ungurilor. Hai sa zicem ca aia jumatate unguru- jumatate roman mai merg(desi astia deja nu mai sunt unguri), mai au sentimente fata de Romania, desi am vazut si din astia legandu-si steagul ungariei pe ghiozdane sau alte rahatur - probabil depinde de influenta parintilor. Da' aia unguri suta la suta, aia nu vor sa aibe nici o treaba cu romanii si cu tara asta.

 

Deci, inca o data, eu nu am negat ca generalizez. Am si zis "TOTI UNGURII". Mihai e cel care generalizeaza dar care neaga in continuu.

MoWeed23.12.2010 09:01

Gresesti. Nu toti ungurii sunt asa. De acord, un procent semnificativ de unguri gandeste cum ai zis tu, mai ales in zona Covasna-Harghita. Dar nu toti

Adrian23.12.2010 09:02

Bine ma. Doar 95%(ca sa nu zic 99,99%) sunt cum zic eu.

Marius23.12.2010 09:19

"În 1902 familia Ion Zelinski-Paduraru trece in Moldova romaneasca iar aici Ion Zelinski Paduraru consideră că este cazul să-si modifice numele dupadatina strabună si ca urmare devine Ion Zelea Codreanu."

 

Mi se pare genial ca tu nu poti sa accepti ca un Cosasu, ca tot l-ai adus in discutie, si-a schimbat numele din aceleasi considerente.

 

O fi vrut omul sa se integreze, sa nu faca vecinii fractura de limba intr-o discutie, ca el poate mai sunt si altii.

 

Pentru mine, ML daca mai vorbiti despre ea, a fost o Armata de fanatici care a facut mai mult rau decat bine. Iar cand vad, Mihai, cu cata ardoare incerci sa convingi pe toata lumea ca negrul e de fapt gri si ca rosul e verde nu pot decat sa ma bucur ca nu mai exista.

 

N-am vreo problema cu faptul ca tu esti simpatizant de-al lor, cum nu am cu Alex ca e german sau cu dee ca e unguroaica, atata timp cat fiecare isi vede de treaba lui. Din pacate, din ce observ, tu ai o multime de idei preconcepute si preferi ca, in anumite cazuri, sa judeci nu individul ci apartenenta lui la un anumit grup etnic. E pacat.

sabin130723.12.2010 09:42

Astora care sunt incantati de disparitia ML le-as ura sa se bucure toata viata de societatea romaneasca asa cum este ea acum, dar ma impiedica faptul ca fac si eu parte din ea. De asemenea i-as ruga sa spuna o alternativa sub forma unei miscari, partid, organizatii etc.

Eu cred ca ML nu poate fi comparata cu nici o alta miscare sau partid, ridicandu-se mult deasupra lor atat ca sistem de valori, ideologie, cat si ca mod de operare. Sunt de acord cu faptul ca potentialul lor era mult peste ce au reusit sa realizeze. Mostenirea lor cea mai importanta ramane modul de gandire si apelul la valori.

Adrian23.12.2010 09:48
ridicandu-se mult deasupra lor atat ca sistem de valori, ideologie, cat si ca mod de operare.

 

Prosti au fost liberalii ca nu s-au apucat si ei de asasinate atunci cand nu le ieseau treburile si nu castigau alegerile.

 

Sunt de acord cu faptul ca potentialul lor era mult peste ce au reusit sa realizeze.

 

Ha? Adica puteau multe dar nu au realizat nimic?

Pai asta spune multe despre ei.

Spune, de exemplu, faptul ca era doar gura de ei.

 

Mostenirea lor cea mai importanta ramane modul de gandire si apelul la valori.

 

Citesc si simt, asa, cum ma cuprinde un sentiment de .... ioi... ca mi-am dat drumul...

 

Oare voi sunteti capabili sa faceti diferenta intre vorbe si fapte?

 

Sau poate asta inseamna sa fii legionar. Zici una si faci alta.

Am un exemplu viu, pe ss lazio. Superb!

Alexandru H.23.12.2010 09:59
Astora care sunt incantati de disparitia ML le-as ura sa se bucure toata viata de societatea romaneasca asa cum este ea acum, dar ma impiedica faptul ca fac si eu parte din ea. De asemenea i-as ruga sa spuna o alternativa sub forma unei miscari, partid, organizatii etc.

Eu cred ca ML nu poate fi comparata cu nici o alta miscare sau partid, ridicandu-se mult deasupra lor atat ca sistem de valori, ideologie, cat si ca mod de operare. Sunt de acord cu faptul ca potentialul lor era mult peste ce au reusit sa realizeze. Mostenirea lor cea mai importanta ramane modul de gandire si apelul la valori.

 

Daca tu crezi ca o societate ajunge "ideala" prin apelul la fanatism, extremism, diferentiere etnico-religioasa, terorism, crima, inseamna ca traim in lumi diferite. Nu ma intereseaza in niciun caz ca atunci cand ies din casa sa fiu obligat sa pup icoana Capitanului, sa asist in mod fortat la marsurile legiunii, sa imi fortez ratiunea sa adopte doar idei sanatoase, sa fiu intotdeauna atent ce vorbesc pentru a nu cadea prada politiei politice. Nu ma intereseaza sa traiesc in dictaturi, tipul de regim in care ar fi evoluat si Legiunea, daca s-ar fi aflat la putere.

 

Daca vrei, iti pot pune pe hartie acum un sistem ideal de valori, ideologie si mod de operare, un sistem perfect, logic din punct de vedere matematic. Si ce? Cum il voi aplica? Imi pot inchipui ca fiecare om il va adopta in mod natural si va lupta alaturi de mine pentru implementarea lui? Ori, cel mai probabil, va trebui sa il dictez oamenilor, sa ii pedepsesc pe cei care nu se conformeaza?

 

Problema cu Legiunea si cu toti extremistii din tara asta e ca au pretentia sa creada ca exista un "fel corect" de a face treburile si doar unul. De-exemplu, nu ma duc la biserica dar cred in Dumnezeu; un ateu m-ar injura pentru ca inca am ideea Absolutului, un crestin m-ar injura ca nu ii dau o forma colectivista. Daca tin sa respect in societate drepturile unor oameni apartinand altor etnii, un roman nationalist m-ar injura ca nu tin cu ai mei, un ungur nationalist m-ar injura pentru ca si-ar zice ca o fac din dispret fata de ei. Uite ca prefer sa fiu extremist in unele privinte, conformist in altele. Nu cred ca exista un comportament tip care sa ne rezolve problemele.

 

Eu sunt multumit de ce a facut Legiunea dintr-un singur motiv. Daca nu ar fi participat la acele crime, am fi avut acum suficiente partide importante care sa se agate de mostenirea lor "teoretica". Am fi auzit ce bine e sa fii extremist ca uite Legiunea ce misto e. Asa, macar sunt sigur ca oamenii cu cap din tara asta se scarbesc imediat ce aud de Codreanu & company din cauza unui Iorga, Madgearu, Duca... E acelasi caz cu comunismul: imediat ce s-a auzit de gulag, de crimele staliniste, de purificari, de executii, toti intelectualii aia subtiri din occident cu obsesii socialiste si-au inchis gura definitiv.

«1303132333470»