FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1293031323370»
Robert Aeroth22.12.2010 11:12
esti amuzant :-)

tu omiti un lucru, Adrian e din Ardeal, iar tu nu. Inca mai exista cicatrici neinchise in subcontientul colectiv de aici si NU, n-au legatura cu evreii. Oricum, cred ca mai braveaza si el uneori, nu lua toate textele lui ad-literam.

 

 

Acum cine discrimineaza? :))) Asa si daca nu sunt din Ardeal nu am constiinta nationala? Sau nu am capacitatea de a intelege ? Doar ca el se contrazice singur. Sau astia din Ardeal se contrazic singuri? :shifty: Acum na ca eu va discriminez pe voi :naughty: Oricum Dee tu esti pe lista neagra a lui Adrian...auzi la ea 25 % sange maghiar? Pff in lagare cu tine :shutup2:

 

Ce ungurii pulii mai sunt si aia atunci? Aia nu-s unguri, lasa-ma in pace cu prostii din astea. Vrei sa vezi unguri? Hai in Transilvania, da-te un pic prin tramvai si spune-mi daca-ti plac cotcodacelile lor zgomotoase(ca deh, daca nu stie nimeni limba, isi permit sa urle, ca nu ii intelege nimeni). Ca sa merg mai departe, poate le faci cate o vizita. Sunt curios cum ai reactiona daca ai vedea la ei in casa o poza cu ungaria mare, o harta politica, cu judetele ungariei mari, sa vezi tu numele orasului in care te-ai nascut scris in limba maghiara si pus intr-o tara care nu exista.

 

Atunci de ce te contrazici cu Mihai ca el spune exact ce spui tu doar ca pune pe evrei in locul ungurilor :console:

sabin130722.12.2010 11:14

Le-au luat controlul asupra propriei tari. Ti se pare lucru putin? Setea de putere, de dominare, de decizie ti se par motive prea putin plauzibile? Ei se considera poporul ales, Mesia, fiind astfel indreptatiti sa faca orice.

Comunismul este produsul lor. Urmarile constau intr-un popor care nu-si cunoaste istoria, eroii, imbecilizat, golit de suflet, fara sa stie ce dorest si incotro se indreapta.

 

Tie doar ostilitatea fatisa a ungurilor sau a tiganilor te deranjeaza (facand abstractie de faptul ca traiesti intr-un mediu in care intri mai des in contact)? Manipularile, razboaiele mai putin vizibile sau concrete, nu ti se par grave? Desi nu incalzeste cu nimic, macar in primul caz toata treaba este pe fata, nu perfida, cosmetizata.

Adrian22.12.2010 11:16

Robert

 

Cum ma contrazic?

Pai eu stiu ce rele au facut/fac ungurii.

Ce rele au facut evreii, inca nu stiu. Au dat in cap vreunui roman? Ma rog...

 

Mie mi se rupe de religii. Asta e adevarul. Poate sunt rasist si xenofob. De fapt, nu poate, sigur. Dar cu religiile nu am treaba.

 

Din punctul meu de vedere nu exista romani crestini sau romani evrei, exista romani. Poa' sa practice ce religie vor ei.

 

Inainte se spunea ca evreii au venit pe tancuri din URSS si au bagat comunismul in Romania. Asta se spunea ca e raul pe care l-au facut.

Acum ni se spune ca voiau puterea.

Nu am negat. Am cerut doar sa stiu cum ii afecta asta pe romanii non evrei.

 

 

 

SABINE!!!

 

Aia erau romani, nu cetateni ai statului Israel!!!

Daca romanii preiau puterea in Romania, ce te deranjeaza pe tine?

 

Au suferit cumva nonevreii din cauza lor? Cum? Asta intreb eu.

Mi se rupe mie ce cred ei despre religia lor si despre cei care urmeaza religia lor. Eu vreau sa stiu cum sunt eu afectat.

Au pus cumva religia lor ca religie oficiala? I-au obligat pe altii sa se converteasca? I-au pus pe nonevrei sa plateasca taxe mai mari? Ce mortii lor le-au facut?!

 

"Ca voiau puterea"... si cu ce se deosebeste asta de restul oamenilor. Ai vazut pe cineva sa nu vrea puterea?

 

 

 

Vad ca ai dat-o si pe comunism.

Scuze ca intreb, Lenin si Stalin erau evrei? Castro, Mao si restul tiranilor care s-au folosit de comunism pentru a ajunge la putere erau tot evrei?

Comunismul a fost comunism doar cu numele. Acel sistem a fost o dictatura, un sistem totalitar, care nu avea nici o treaba cu comunismul lui Marx.

 

Evreii l-au adus pe Ceausesc la putere? Tot ei l-au pus pe Stalin sef in URSS?

Robert Aeroth22.12.2010 11:24

Tu crezi ca evreii sunt o religie?:))))))))))))))))))))))))))))))))))) Asta a fost epic stuff :gathering:

 

 

Da Marx ce era ? Hai dai search pe google.

 

 

 

 

Sunteti impietriti in niste idei din alte secole care sunt complet invalide astazi.

sabin130722.12.2010 11:25

Da, toti vor puterea, dar in alte parti s-a identificat problema mai repede si a fost rezolvata mai din fasa. Oricum intr-o doza mai mare, la scara mare, oficial recunoscut. Nu pricepi, ca desi nu exista statul Israel, ei erau foarte bine organizati, peste criteriile si sistemele nationale, internationale, oficiale?

Intrebi ce rau a facut comunismul romanilor????!!!

 

Lenin a fost dupa mama evreu. Stalin, desi s-a sustinut ca ar fi crestin ortodox georgian, el era evreu. Numele sau adevarat era David Visarion Djugasvili. Numele "Djugasvili" inseamna in georgiana fiu de evreu. Ortodocsii nu primeau nume de orgine evreiasca, ca Iosif, Benjamin, Solomon, ci de origine latina, greaca, slava si locala, dupa caz. Ca nu s-a mandrit cu asta, ba chiar ar fi fost uscis de evrei, e alta discutie.

Robert Aeroth22.12.2010 11:33

Stalin evreu ? Am un soc:)))

Il chema defapt Ioseb Besarionis dze Jughashvili

 

 

Si lu bunicamiu ii zicea tiganu lu antonescu ca era un pic mai brunetel asta inseamna ca eu sunt nepot de tigan?

Marius22.12.2010 11:37
Gluma asta e bazata pe fapte reale, ca de-aia am scris Cosasu. E vorba de scriitorul Radu Cosasu, al carui nume real nu-l stiu, dar care singur a recunoscut ca este evreu si si-a schimbat "prefixul". De ce a fost nevoie de asta?

 

N-am nimic cu omul, chiar e un scriitor bun si mai e si stelist

 

uite ce zice el:

 

N-ai ascuns că esti evreu si că ti-ai schimbat numele din Rohrlich in Cosasu, de ce?

- Nu mi-a fost si nu-mi e rusine nici cu originea, nici cu numele, doar că Rohrlich era greu de pronuntat. Uneori mi-e dor de el, poate că voi semna o carte Rohrlich. Nostalgii de om batrin si suferind.

 

dar urmand logica topicului, probabil minte si viseaza la dominatia mondiala.

Robert Aeroth22.12.2010 11:41
uite ce zice el:

 

N-ai ascuns că esti evreu si că ti-ai schimbat numele din Rohrlich in Cosasu, de ce?

- Nu mi-a fost si nu-mi e rusine nici cu originea, nici cu numele, doar că Rohrlich era greu de pronuntat. Uneori mi-e dor de el, poate că voi semna o carte Rohrlich. Nostalgii de om batrin si suferind.

 

dar urmand logica topicului, probabil minte si viseaza la dominatia mondiala.

 

Probabil Mihai vrea sa ne spuna ca exista si evrei care incalca legile si care dau spaga si se folosesc de coruptia din statul Roman....daca va vine sa credeti....doamne ce ticalosi hai sa ii ardem si sa ii trimitem pe toti evreii la Caracal (noul Dachau). :ike:

strezahuzum22.12.2010 11:43
@Strezahuzum

 

Cataline, uita-te mai sus putin. Am scris clar ca a fost un antisemitism social-economic in Romania, dar nu rasial. Sunt doua lucruri diferite.

 

Faptul ca studentii au cerut "numerus clausus" imi confirma spusele. Pai daca erau anti-semiti pe criterii de rasa, NU ar fi cerut excluderea studentilor straini?

 

Antisemitismul e antisemitism Mihai. Cauzele antisemitismului pot fi multiple, dar la final se rezuma la ideea "evreii sunt niste jigodii". Toti evreii, fara exceptie, sau "majoritatea", in cazul celor care se prefac ca n-ar fi antisemiti.

 

Numerus clausus a fost doar inceputul, in 1924 (sau 1925). Cand legionarii au ajuns la putere in 1940, iata cateva dintre masurile luate de ei cu privire la evrei :

 

- eliminarea evreilor din Sindicatul Scriitorilor Romani ;

- eliminarea avocatilor evreilor din barou ;

- eliminarea profesorilor evrei din invatamant, etc.

 

Indiferent de cauza, efectul a fost acelasi : toti evreii sunt dati afara, abuziv si fara nici un motiv in afara de faptul ca sunt evrei.

 

Pe bune, aratati-mi unde am scris eu sau altcineva ca legionarii aveau monopol pe patriotism si nationalism. Bai omule, eu am scris ca Antonescu era patriot desi omul a bagat zeci de mii de legionari la puscarie!!!

 

Unde am pus eu monopol pe asa ceva? Aratati-mi o scriere legionara, a oricarui legionar care spune ca daca nu esti legionar, nu esti patriot!

 

Pai reciteste-ti postarile, incepand cu aia in care il faceai cu ou si otet pe Titulescu. Titulescu n-are voie sa fie patriot, fiindca s-a opus legionarilor, Titulescu e naspa fiindca i-a trimis o telegrama lui Roman (apropo, mi-am dat seama acuma ca tu ii reprosai lui Titulescu ca nu a stiut in 1936 ce-o sa faca "marele" Roman in 1945). M-am interesat - conflictul se pare ca a pornit de la un soi de legenda cum ca politia elvetiana l-ar fi arestat pe Ion Mota, care se intorcea de la "Congresul Fascist de la Montreux" dupa interventia lui Titulescu. Si da-i si lupta, jos Titulescu, tradatorul, etc, etc ... Ti-am insirat tot ce-a facut Titulescu in cei aproape 20 de ani cat timp a condus diplomatia romaneasca, incepand din vremea cand Codreanu era un elev de liceu. Nimic, nici o schimbare. Jos Titulescu ...

 

Apropo, ce cauta un reprezentant al legiunii la un congres al partidelor fasciste, daca legiunea sustine ca nu a fost o organizatie fascista ?

 

Si nu in ultimul rand, legionarii leaga patriotismul cu lanturi de ortodoxie. "Neam, tara, cruce", samd. Deci un ateu, un agnostic, protestant, etc, n-au cum sa fie "romani adevarati", pentru ca nu-s ortocsi.

 

Inca o data, arata-mi unde au incercat studentii sa-si faca drepatate cu pumnul si bata? Ei au facut greva, nu altceva. Daca si asta e violenta contra evreilor, atunci chiar ca nu mai avem ce discuta...

 

Studentii cu simpatii legionare s-au organizat in tot soiul de "grupuri de studenti crestini" si au blocat accesul studentilor evrei in universitati, laboratoare, samd. Evreii mai incapatanati au incasat si portii de bataie, o sa dau sursele mai incolo.

 

Ce usor vorbiti, pe cuvantul meu...

 

La fel de usor vorbesti tu despre 23 august 1944, despre "lupta pana la capat", etc, etc .. Ti-am aratat ca asta ar fi insemnat multi, mult mai multi morti, atat din Armata cat si dintre civili, fara a obtine absolut nimic in schimb. Ca aliatul german si-a batut joc de romani ori de cate ori a avut chef, ca ne-au jecmanit, au facut cadou parti mari din teritoriul romanesc tuturor vecinilor. Ce mama dracului de bine ne-a facut Germania de trebuie Romania sa se arunce in prapastie de dragul lui Adolf & company ? Partidele alea pe care le detesti cu atata inversunare au reusit de bine de rau sa obtina retrocedarea Transilvaniei de Nord. Ai trecut peste cu o asemenea lejeritate ... huo, comunistii, jos comunistii, etc, etc.

 

 

Macar legionarii N-AU FACUT ALIANTE CU COMUNISTII ca sa dea lovituri de stat si SA FACA ALEGERI.

 

Aha, asta era ? Celelalte partide sunt de blamat fiindca l-au inlaturat pe Antonescu si au organizat alegeri ??

dee22.12.2010 11:44
Acum cine discrimineaza? ) Asa si daca nu sunt din Ardeal nu am constiinta nationala? Sau nu am capacitatea de a intelege ? Doar ca el se contrazice singur. Sau astia din Ardeal se contrazic singuri? Acum na ca eu va discriminez pe voi

Nu e vorba de asta, ma refeream la un sentiment transmis genetic, mostenit probabil din subconstientul colectiv autohton. E valabil atat pentru romani cat si pentru etnicii maghiari. La unii sentimentul este pronuntat si sunt mai directi, altii sunt mai precauti,insa, ceea ce conteaza e ca indiferent de etnie, cultura sau religie, Ardealul este al nostru, al tutuor celor care-l locuim, deci reactiile extremiste (gen Jobik) nu reprezinta opinia majoritatii.

 

Oricum Dee tu esti pe lista neagra a lui Adrian...

Da, sigur :-)) (teoretic 25, practic e 0)

 

Adrian22.12.2010 11:50
Tu crezi ca evreii sunt o religie?

 

Da ce **** mamelor lor sunt? Organizatie terorista? Transformeri? Cercetasi?

 

Da Marx ce era ? Hai dai search pe google.

 

Foarte multi economisti erau evrei. Si?

 

Vrei sa spui ca comunismul lui Stalin e acelasi cu comunismul lui Marx?

Povesti, prietene. Pune mana si citeste ce inseman comunismul lui Marx si ce a fost comunismul stalinisto-leninist. O sa ai o revelatie. O sa intelegi lucrurile mai clar.

 

Hai ca repet eu inca o data, pentru a suta mia oara:

 

Marx, in carticica lui, zicea ca comunismul poate functiona cu succes doar in zone puternic capitaliste si ca, in cazul in care ar fi introdus in zone sarace, nu ar face altceva decat o raspandire a saraciei, adica ceea ce s-a intamplat de fapt in lume. Lenin, cand vorbea poporului, a zis ca de fapt nu e asta o problema si ca imperiul tarist, vai de curul lui, sarac lipit pamantului, poate sa infloreasca cu ajutorul comunismului si ca toti oamenii vor trai normal, fara griji. Povesti de adormit copii si de adunat voturi.

 

Comunismul lui marx e trecut la utopii in conditiile de azi. In conditiile de acum 100 de ani, :)), trebuia bagat la mega utopii, dar s-a trezit lenin ca poate el , sa fim seriosi!

 

Unde zicea marx ca puterea trebuie sa apartina unui singur om? unde zicea el de gulaguri si crime? unde zicea de epurari? Nu confundati comunismul lui marx cu tirania lui Stalin. E o diferenta ca de la cer la pamant.

 

 

Sabin

Intrebi ce rau a facut comunismul romanilor????!!!

Nu mi-aduc aminte sa fi intrebat asta. Eu am intrebat ce rau au facut evreii. Da' probabil ca tu mergi pe ideea evreu=comunist, comunist=evreu.

 

Nu pricepi, ca desi nu exista statul Israel, ei erau foarte bine organizati, peste criteriile si sistemele nationale, internationale, oficiale?

 

Asa, si? Urmari!!!

 

Lenin a fost dupa mama evreu. Stalin, desi s-a sustinut ca ar fi crestin ortodox georgian, el era evreu.

 

Practicau? Sau erau doar undercover?

 

Numele sau adevarat era David Visarion Djugasvili.
Serios? Ca eu stiam ca il chema Iosif.

Iosif, David, ce conteaza? Tot nume de evrei. Sa moara toti!

 

Auzi, sa ii zici lu' Mihai ca are nume de evreu.

 

Ca nu s-a mandrit cu asta, ba chiar ar fi fost uscis de evrei, e alta discutie.

 

Asta e alta specie de evreu sau... ca nu mai inteleg...

Ori era evreu, ori nu era?!

Robert Aeroth22.12.2010 11:57
Nu e vorba de asta, ma refeream la un sentiment transmis genetic, mostenit probabil din subconstientul colectiv autohton. E valabil atat pentru romani cat si pentru etnicii maghiari. La unii sentimentul este pronuntat si sunt mai directi, altii sunt mai precauti,insa, ceea ce conteaza e ca indiferent de etnie, cultura sau religie, Ardealul este al nostru, al tutuor celor care-l locuim, deci reactiile extremiste (gen Jobik) nu reprezinta opinia majoritatii.

 

 

Da, sigur :-)) (teoretic 25, practic e 0)

 

Acum o dai la intors ca sa scapi dar e prea tarziu ti-a fost luat ip=ul deja se stie si adresa ta si un grup de asasini vine spre tine cu Adrian in frunte care desigur au fost pacaliti si platiti de evreii conducatori de banci din SUA....

 

Cam asa a inceput sa sune topicul asta.

 

@Adrian evreii sunt OAMENI nu religie nu organizatie terorista.

Comunismul lui Marx este o idee inaplicabila (el se referea la clasa muncitoare care se regasea in state industriale gen Anglia Germania. Doar ca acea clasa muncitoare traia f bine si frumos si nu aveau de ce naiba sa faca revolutia la care avea Marx halucinatii dupa ce bagase niste ciuperci pe sub mustati. Ai citit opera lui Marx despre comunism? Este ilogica si se contrazice singur pe alocuri. Niste lucruri care sfideaza bunul simt.

IDELOGIA ESTE O UNEALTA PENTRU A AJUNGE LA PUTERE SI A STA ACOLO CAT MAI MULT. NU ESTE O LEGE A UNUI PARTID SAU GRUP ESTE DOAR CEVA ORIENTATIV !

Deci normal ca Stalin facea ce voia muschiuletu lui ala paranoic.

 

 

 

Mihai (m) - Nume romanesti

Deriva de la מִ×'×›Ö¸×ֵל (Mikha'el) care inseamna "cine este Dumnezeu?" in ebraica. Este numele unuia dintre cei 7 arhangheli din traditia ebraica si singurul identificat ca arhanghel in Biblie. In Noul Testament, el este descris ca fiind conducatorul armatelor Raiului. Este patronul Sfant al soldatilor. Mihai Viteazu este unul din marii oameni ai Romaniei care au purtat acest nume.

Nu vi se pare genial ?:))))

Deci si Mihai e evrei hehehe acum sa vezi ce conspiratii pot eu sa scot in care el incearca sa ne convinga ca evreii sunt rai ca sa ramana el singurul evreu sef

 

 

 

Si mai grav de atat....Mihai Viteazu era si el evreu deci si el era in niste conspiratii dar nu reusesc sa leg acum ....o conspiratie misto ma duc sa mananc niste toba si revin

 

dee22.12.2010 12:19

@Robert

usurel, usurel ... cand a spus Mihai ca "evreii sunt rai"? ma indoiesc ca a generalizat, pare un om cu principii sanatoase, nu manipulat de sentimentalisme ieftine.

Stanici22.12.2010 12:25
@Robert

usurel, usurel ... cand a spus Mihai ca "evreii sunt rai"? ma indoiesc ca a generalizat, pare un om cu principii sanatoase, nu manipulat de sentimentalisme ieftine.

 

Sms

Alexandru H.22.12.2010 12:30

Robert,

 

In psihologie exista asa-numitul concept de "evreu ce se uraste pe sine" (Jüdische Selbsthass)... ;)

Robert Aeroth22.12.2010 12:32
@Robert

usurel, usurel ... cand a spus Mihai ca "evreii sunt rai"? ma indoiesc ca a generalizat, pare un om cu principii sanatoase, nu manipulat de sentimentalisme ieftine.

 

 

Eram ironic in ultima postare daca dai in urma ai sa vezi ca i-am raspuns si serios

 

si ca sa te scutesc de un click poftim

 

Probabil Mihai vrea sa ne spuna ca exista si evrei care incalca legile si care dau spaga si se folosesc de coruptia din statul Roman....daca va vine sa credeti....doamne ce ticalosi hai sa ii ardem si sa ii trimitem pe toti evreii la Caracal (noul Dachau). ike.gif

 

Acest mesaj a fost editat de Robert Aeroth: Astazi, 02:42 PM

 

 

 

Si daca voi credeti ca ML era doar contra evreilor care faceau lucruri nasoale atunci rugati-l pe Mihai sa va mai posteze niste discursuri legionare si mai vorbim

Robert Aeroth22.12.2010 12:43
Robert,

 

In psihologie exista asa-numitul concept de "evreu ce se uraste pe sine" (Jüdische Selbsthass)... ;)

 

Vai acum hai sa fim mai speciali decat speciali...Daca tu imi demonsrezi mie ca exista in psihologie atestat un asemenea tipar eu iti promit ca iti sculptez o statuie din plastilina dupa tine...

Sau aratami o fisa medicala pe care un psihiatru sa scrie ca pacientul sufera de "evreu ce se uraste pe sine" :hooray:

 

Mai am auzit idiotenia asta cu "negrii care se urasc pentru ca sunt negrii"

Asta nu are legatura cu faptul ca este cum este ci este doar o scuza a pacientului pentru neputinta proprie. Sau hai mai bine sa te pun putin la munca si sa te las sa citesti singurel.

 

http://www.ptypes.com/self-hate.html

 

 

Si vezi ca iti explica fiecare concept (alea cu albastru pe care poti sa dai click) sa le citesti ca sa intelegi complexitatea conceptului respectiv.

Robert Aeroth22.12.2010 12:50

Stiti ce mi se pare absolut genial ca Mihai si Alex sunt atat de asemanatori:))) (ei fiind extremele sistemului de referinta pe forum)

Desi Alex spune ca are sange german se comporta exact ca un latin si Mihai la fel si cam toti din acest topic ne comportam tipic romaneste. Ne certam si dezbatem intr-una acelasi lucru.

Deci suntem toti mai Romani decat avem impresia.

Alexandru H.22.12.2010 13:05

Pentru negri ai sindromul Unchiului Tom ;)

 

Si da, ambele au fost folosite la un moment dat ca idei valabile in stiinta psihologiei. Ca acum nu mai sunt considerate valabile, e o logica a evolutiei stiintifice: prin 1930 toti ar fi jurat pe biblia lui John Watson, acum nimeni nu prea mai baga in seama behaviourismul.

 

Cat despre romani... tocmai ca asta e: nu sangele sau predispozitia genetica ne influenteaza comportamentul, ci mediul, educatia etc... Or, as putea fi fiu de papuas iar Mihai fiu de pastor bantu... daca locuim ambii in Romania, e mai mult decat probabil ca vom semana cu romanul tipic.

Robert Aeroth22.12.2010 13:12

Well butter me up and call me a biscuit !!

Pai nu asta insemna cumva sa traiesti si sa simti romaneste fix definitia de Roman? :whistle: Am observat ca nu iti place sa fi Roman dar ghici ce te porti ca un roman esti roman :D

Alexandru H.22.12.2010 13:31
Well butter me up and call me a biscuit !!

Pai nu asta insemna cumva sa traiesti si sa simti romaneste fix definitia de Roman? :whistle: Am observat ca nu iti place sa fi Roman dar ghici ce te porti ca un roman esti roman :D

 

Nu-mi place sa fiu Roman in definitia data de Codreanu sau Ceausescu.

Robert Aeroth22.12.2010 13:35

Si unde vezi tu ca am zis eu ceva de Codreanu sau Ceausescu ? Sau asta e provocarea ta pentru Mihai ca sa o luati de la cap cu discutia?:))

Alexandru H.22.12.2010 14:14
Majoritatea romanilor au declarat că au cea mai mare incredere in Biserică atunci cand au fost intrebati cine poate, in opinia lor, să rezolve problema saraciei

 

Potrivit EVZ, peste 64% dintre respondenti au dat acest raspuns, potrivit ultimului studiu realizat la nivel european.

 

Peste 60% dintre romani sunt de parere că saracia este provocată de inechitățile din societate. Iar dacă ar fi să spună care cred că sunt cauzele acestui lucru, 41 de procente spun că salariile insuficiente sunt de vina iar 37% cred că lipsa locurilor de muncă si numarul mare de someri ar fi adevarata problema

 

Acestea sunt rezultatele celui mai recent Eurobarometru privind fenomentul saraciei, realizat in cadrul Anului European pentru combaterea saraciei si excluziunii sociale.

 

E vreun act ceva de semnat prin care sa renunt la romanism? :naughty:

Mihai22.12.2010 17:34
Antisemitismul e antisemitism Mihai. Cauzele antisemitismului pot fi multiple, dar la final se rezuma la ideea "evreii sunt niste jigodii". Toti evreii, fara exceptie, sau "majoritatea", in cazul celor care se prefac ca n-ar fi antisemiti.

 

Numerus clausus a fost doar inceputul, in 1924 (sau 1925). Cand legionarii au ajuns la putere in 1940, iata cateva dintre masurile luate de ei cu privire la evrei :

 

- eliminarea evreilor din Sindicatul Scriitorilor Romani ;

- eliminarea avocatilor evreilor din barou ;

- eliminarea profesorilor evrei din invatamant, etc.

 

Indiferent de cauza, efectul a fost acelasi : toti evreii sunt dati afara, abuziv si fara nici un motiv in afara de faptul ca sunt evrei.

 

 

 

Pai reciteste-ti postarile, incepand cu aia in care il faceai cu ou si otet pe Titulescu. Titulescu n-are voie sa fie patriot, fiindca s-a opus legionarilor, Titulescu e naspa fiindca i-a trimis o telegrama lui Roman (apropo, mi-am dat seama acuma ca tu ii reprosai lui Titulescu ca nu a stiut in 1936 ce-o sa faca "marele" Roman in 1945). M-am interesat - conflictul se pare ca a pornit de la un soi de legenda cum ca politia elvetiana l-ar fi arestat pe Ion Mota, care se intorcea de la "Congresul Fascist de la Montreux" dupa interventia lui Titulescu. Si da-i si lupta, jos Titulescu, tradatorul, etc, etc ... Ti-am insirat tot ce-a facut Titulescu in cei aproape 20 de ani cat timp a condus diplomatia romaneasca, incepand din vremea cand Codreanu era un elev de liceu. Nimic, nici o schimbare. Jos Titulescu ...

 

Apropo, ce cauta un reprezentant al legiunii la un congres al partidelor fasciste, daca legiunea sustine ca nu a fost o organizatie fascista ?

 

Si nu in ultimul rand, legionarii leaga patriotismul cu lanturi de ortodoxie. "Neam, tara, cruce", samd. Deci un ateu, un agnostic, protestant, etc, n-au cum sa fie "romani adevarati", pentru ca nu-s ortocsi.

 

 

 

Studentii cu simpatii legionare s-au organizat in tot soiul de "grupuri de studenti crestini" si au blocat accesul studentilor evrei in universitati, laboratoare, samd. Evreii mai incapatanati au incasat si portii de bataie, o sa dau sursele mai incolo.

 

 

 

La fel de usor vorbesti tu despre 23 august 1944, despre "lupta pana la capat", etc, etc .. Ti-am aratat ca asta ar fi insemnat multi, mult mai multi morti, atat din Armata cat si dintre civili, fara a obtine absolut nimic in schimb. Ca aliatul german si-a batut joc de romani ori de cate ori a avut chef, ca ne-au jecmanit, au facut cadou parti mari din teritoriul romanesc tuturor vecinilor. Ce mama dracului de bine ne-a facut Germania de trebuie Romania sa se arunce in prapastie de dragul lui Adolf & company ? Partidele alea pe care le detesti cu atata inversunare au reusit de bine de rau sa obtina retrocedarea Transilvaniei de Nord. Ai trecut peste cu o asemenea lejeritate ... huo, comunistii, jos comunistii, etc, etc.

 

 

 

 

Aha, asta era ? Celelalte partide sunt de blamat fiindca l-au inlaturat pe Antonescu si au organizat alegeri ??

 

 

O sa-ti raspund cat pot de scurt. Cum sa nu stie Titulescu de ce erau capabili comunistii? Pai in 1919, cand Romania a eliberat Ungaria de comunism, de ce-a facut-o? Din orgoliu? Atunci nu era periculos bolsevismul? Cum adica nu stia ce va face bolsevismul in Spania?!! Asta e chiar tare...

 

Cat despre lupta contra URSS si actul de la 23 august: cred ca Romania trebuia SA LUPTE pana la ultimul CONTRA COMUNISMULUI, NU pentru Germania. Ar fi murit mai multi, dar asa, cu ocupatia URSS, N-AU MURIT? N-au fost sute de mii care au putrezit in puscarii?

 

Deci, repet: arata-mi un text legionar, in care acestia spun ca doar legionarii sunt patrioti. Ca sa-ti raspund punctual: un ateu, protestant sau mai stiu eu ce poate fi patriot. Dar, in genere, romanii erau ortodocsi. Deci, normal, matematic, daca te tragi dintr-o familie romaneasca, ai toate sansele sa fii ortodox.

 

Oricum, au fost zeci de legionari CATOLICI, deci nici aceasta acuzatie gratuita nu tine. Am pus in postarile anterioare NU MAI STIU CATE NUME de legionari care nu erau de etnie romana.

 

In legatura cu partidele politice: acestea n-au obtinut nimic. Transilvania de Nord a fost cadoul lui Stalin pentru intoarcerea armelor, si unul otravit, care continea "regiunea autonoma maghiara"...Nu se declarau oare, toate partidele democratice, ANTI-COMUNISTE? pai atunci de ce au colaborat cu ei?

 

Despre ce oameni poti vorbi care-si incalca asa principiile? Iti spun eu, despre politicieni la fel ca cei de azi. Macar Legionarii, ca organizatie, au luptat cat au putut impotriva comunismului...

 

In legatura cu definitia patriotismului: depinde ce vrei de la un roman.

 

Daca vrei un roman care sa respecte valorile crestine( iubire de dusman, familie traditionala-normala, credinta, mandru de trecutul sau, tolerant dar nu supus), atunci avem un tip de oameni. Daca vrem un roman fara identitate, care nu tine la traditii, care se identifica prin forme externe(ex: comunist inainte de roman, europenist inainte de roman), care nu tine la primatul ideilor inaintea cantitatii sau la sanatatea societatii, avem un altul. Dupa aceasta ultima definitie, si Petru groza sau Silviu Brucan erau patrioti. Sau basescu sau iliescu...

 

@Alexandru

 

Ai facut-o demult. Iarta-ne ca nu poti sa te integrezi in "mocirla asta" romaneasca, care nu te merita...

 

@Robert

 

Ai partial dreptate. In sensul ca bagajul genetic conteaza la fel de mult ca si mediul. Oricat ai fi intr-un mediu diferit de mediul din care ai venit, pana la urma, in anumite circumstante, iese la iveala ce-ai mostenit. De-aia zic ca gresesti:

 

Alexandru nu are - aici in discutiile astea, evident - un comportament latin. Eu il simt rece, cu o atitudine usor superioara, deasupra zbaterilor noastre, patimilor pe care nu le intelege( asa cum il simt pe Stanici de exemplu, chiar si pe Adrian). Se simte filonul sau germanic, in felul calculat, lipsit de pasiune cu care raspunde in genere. Mai are si izbucniri, in general fara motiv, gen aia "fanatic, fantasmagoric, violent" despre Codreanu, cand chiar nu o prevestea nimic, care sunt din cauza impactului "mediului" in care traieste.

 

Mihai22.12.2010 17:56

@ Marius

 

Nu inteleg ironia si in general tonul. Eu am exemplificat prin exemplul domnului Cosasu ca multi evrei si-au ascuns adevarata identitate. Nu ca ar vrea Radu Cosasu sa cumpere Romania. Arunci in derizoriu orice discutie..

 

Explicatia lui cu pronuntia numelui e...metaforica. Pai daca ala e greu de pronuntat, Maia Morgenstern ce sa mai zica?

 

Oricum, ideea era alta: de ce multi evrei din Romania au simtit nevoia sa-si ascunda identitatea? pentru ca asta nu contribuie decat la sporirea suspiciunilor asupra lor... O politica de deschidere totala din partea acestei comunitati ar ajuta mult, nu sa-ti schimbi numele.

«1293031323370»