Antisemitismul e antisemitism Mihai. Cauzele antisemitismului pot fi multiple, dar la final se rezuma la ideea "evreii sunt niste jigodii". Toti evreii, fara exceptie, sau "majoritatea", in cazul celor care se prefac ca n-ar fi antisemiti.
Numerus clausus a fost doar inceputul, in 1924 (sau 1925). Cand legionarii au ajuns la putere in 1940, iata cateva dintre masurile luate de ei cu privire la evrei :
- eliminarea evreilor din Sindicatul Scriitorilor Romani ;
- eliminarea avocatilor evreilor din barou ;
- eliminarea profesorilor evrei din invatamant, etc.
Indiferent de cauza, efectul a fost acelasi : toti evreii sunt dati afara, abuziv si fara nici un motiv in afara de faptul ca sunt evrei.
Pai reciteste-ti postarile, incepand cu aia in care il faceai cu ou si otet pe Titulescu. Titulescu n-are voie sa fie patriot, fiindca s-a opus legionarilor, Titulescu e naspa fiindca i-a trimis o telegrama lui Roman (apropo, mi-am dat seama acuma ca tu ii reprosai lui Titulescu ca nu a stiut in 1936 ce-o sa faca "marele" Roman in 1945). M-am interesat - conflictul se pare ca a pornit de la un soi de legenda cum ca politia elvetiana l-ar fi arestat pe Ion Mota, care se intorcea de la "Congresul Fascist de la Montreux" dupa interventia lui Titulescu. Si da-i si lupta, jos Titulescu, tradatorul, etc, etc ... Ti-am insirat tot ce-a facut Titulescu in cei aproape 20 de ani cat timp a condus diplomatia romaneasca, incepand din vremea cand Codreanu era un elev de liceu. Nimic, nici o schimbare. Jos Titulescu ...
Apropo, ce cauta un reprezentant al legiunii la un congres al partidelor fasciste, daca legiunea sustine ca nu a fost o organizatie fascista ?
Si nu in ultimul rand, legionarii leaga patriotismul cu lanturi de ortodoxie. "Neam, tara, cruce", samd. Deci un ateu, un agnostic, protestant, etc, n-au cum sa fie "romani adevarati", pentru ca nu-s ortocsi.
Studentii cu simpatii legionare s-au organizat in tot soiul de "grupuri de studenti crestini" si au blocat accesul studentilor evrei in universitati, laboratoare, samd. Evreii mai incapatanati au incasat si portii de bataie, o sa dau sursele mai incolo.
La fel de usor vorbesti tu despre 23 august 1944, despre "lupta pana la capat", etc, etc .. Ti-am aratat ca asta ar fi insemnat multi, mult mai multi morti, atat din Armata cat si dintre civili, fara a obtine absolut nimic in schimb. Ca aliatul german si-a batut joc de romani ori de cate ori a avut chef, ca ne-au jecmanit, au facut cadou parti mari din teritoriul romanesc tuturor vecinilor. Ce mama dracului de bine ne-a facut Germania de trebuie Romania sa se arunce in prapastie de dragul lui Adolf & company ? Partidele alea pe care le detesti cu atata inversunare au reusit de bine de rau sa obtina retrocedarea Transilvaniei de Nord. Ai trecut peste cu o asemenea lejeritate ... huo, comunistii, jos comunistii, etc, etc.
Aha, asta era ? Celelalte partide sunt de blamat fiindca l-au inlaturat pe Antonescu si au organizat alegeri ??
O sa-ti raspund cat pot de scurt. Cum sa nu stie Titulescu de ce erau capabili comunistii? Pai in 1919, cand Romania a eliberat Ungaria de comunism, de ce-a facut-o? Din orgoliu? Atunci nu era periculos bolsevismul? Cum adica nu stia ce va face bolsevismul in Spania?!! Asta e chiar tare...
Cat despre lupta contra URSS si actul de la 23 august: cred ca Romania trebuia SA LUPTE pana la ultimul CONTRA COMUNISMULUI, NU pentru Germania. Ar fi murit mai multi, dar asa, cu ocupatia URSS, N-AU MURIT? N-au fost sute de mii care au putrezit in puscarii?
Deci, repet: arata-mi un text legionar, in care acestia spun ca doar legionarii sunt patrioti. Ca sa-ti raspund punctual: un ateu, protestant sau mai stiu eu ce poate fi patriot. Dar, in genere, romanii erau ortodocsi. Deci, normal, matematic, daca te tragi dintr-o familie romaneasca, ai toate sansele sa fii ortodox.
Oricum, au fost zeci de legionari CATOLICI, deci nici aceasta acuzatie gratuita nu tine. Am pus in postarile anterioare NU MAI STIU CATE NUME de legionari care nu erau de etnie romana.
In legatura cu partidele politice: acestea n-au obtinut nimic. Transilvania de Nord a fost cadoul lui Stalin pentru intoarcerea armelor, si unul otravit, care continea "regiunea autonoma maghiara"...Nu se declarau oare, toate partidele democratice, ANTI-COMUNISTE? pai atunci de ce au colaborat cu ei?
Despre ce oameni poti vorbi care-si incalca asa principiile? Iti spun eu, despre politicieni la fel ca cei de azi. Macar Legionarii, ca organizatie, au luptat cat au putut impotriva comunismului...
In legatura cu definitia patriotismului: depinde ce vrei de la un roman.
Daca vrei un roman care sa respecte valorile crestine( iubire de dusman, familie traditionala-normala, credinta, mandru de trecutul sau, tolerant dar nu supus), atunci avem un tip de oameni. Daca vrem un roman fara identitate, care nu tine la traditii, care se identifica prin forme externe(ex: comunist inainte de roman, europenist inainte de roman), care nu tine la primatul ideilor inaintea cantitatii sau la sanatatea societatii, avem un altul. Dupa aceasta ultima definitie, si Petru groza sau Silviu Brucan erau patrioti. Sau basescu sau iliescu...
@Alexandru
Ai facut-o demult. Iarta-ne ca nu poti sa te integrezi in "mocirla asta" romaneasca, care nu te merita...
@Robert
Ai partial dreptate. In sensul ca bagajul genetic conteaza la fel de mult ca si mediul. Oricat ai fi intr-un mediu diferit de mediul din care ai venit, pana la urma, in anumite circumstante, iese la iveala ce-ai mostenit. De-aia zic ca gresesti:
Alexandru nu are - aici in discutiile astea, evident - un comportament latin. Eu il simt rece, cu o atitudine usor superioara, deasupra zbaterilor noastre, patimilor pe care nu le intelege( asa cum il simt pe Stanici de exemplu, chiar si pe Adrian). Se simte filonul sau germanic, in felul calculat, lipsit de pasiune cu care raspunde in genere. Mai are si izbucniri, in general fara motiv, gen aia "fanatic, fantasmagoric, violent" despre Codreanu, cand chiar nu o prevestea nimic, care sunt din cauza impactului "mediului" in care traieste.