Din pacate nu am putut fi prezent pe forum cateva zile, dar vad ca discutiile sunt in toi. Aflu de la Alexandru despre Corneliu Zelea Codreanu : "dementa omului Codreanu, pus apoi sa devina etalon al romanului nou. Pur si simplu era un fanatic amoral, ce-si dorea o Romanie similara cu psihicul lui: fantasmagorica, aberanta si violent-fanatica".
Si asta doar pentru ca a tras asupra mai multor politisti, in ceea ce Codreanu spune ca a fost legitima-aparare, iar altii spun ca a fost crima cu premeditare asupra lui Manciu.
Sa le luam pe rand:
cazul Manciu. Alexandru spune ca este crima pentru ca acuzatul nu este foarte coerent in declaratii. Chiar daca, din aceste declaratii, NU REIESE NICICUM faptul ca a vrut sa-l omoare. Mai mult, in toate, se precizeaza ca CZ Codreanu a fost provocat si insultat de Manciu si politistii din suita sa.
Mai mult, unica referinta la o premeditare, este facuta cu 2 luni in urma intr-un cerc de prieteni, dupa care, ce face Codreanu? Pleaca SINGUR IN MUNTI. Unde, fara indoiala, isi tatuase pe piele schema arhitecturala a Judecatoriei Ocolului 2 Iasi, pentru a planui executia...
Si ce cauta el acolo? Ah, era la un proces al unui student contra lui Manciu. Fara indoiala, pe munte, Codreanu luase legatura prin porumbei calatori cu Comarzan( el era studentul) si-i spusese cand si cum sa planuiasca procesul, astfel incat sa iasa crima...
Si mai mult, odata ajuns acolo, crima era atat de premeditata, de perfecta, INCAT CODREANU TRAGE la intamplare in grupul de atacatori/provocatori ce veneau asupra sa! Extraordinar, probabil ceilalti doi politisti cazuti, Clos si Husanu, fusesera impuscati, asa, la deruta...
Alexandru spune ca declaratiile lui Codreanu nu sunt prea coerente. Pai stai nene, nu ziceai matale de "studentul Zelea"?
Sa recapitulam faptele: vorbim de un student de 25 de ani, care fusese brutalizat si batut fara mila de catre un om, iar apoi, la cateva luni, CAND ACELASI OM IMPREUNA CU ALTII, il ataca pe aceasi tanar, acesta se pierde cu firea si trage in grupul respectiv.
Asta e caz de legitima aparare, CA LA MANUAL. Niciun juriu din lume nu ar vedea altceva decat legitima aparare.
De ce te legi Alexandru? Ca n-a folosit de la inceput cuvintele "legitima aparare"? Pai cand a scris "nu m-am mai putut stapani", la ce s-o fi referit?
Nu la FRICA? Exact asa cum spune si avocatul sau? Pe care ni l-ai citat? NU scrie asa, acolo, subliniat de matale "Ce putea face Codreanu cand sangele il navalise in fata gandindu-se la ce-l astepta iarasi in beciurile politiei? A fost un moment de uitare, cand omul nu mai putea raspunde de faptele lui ".
Pai la ce se refera oameni buni? La o stare de excitare ca se gandea la Zizi Lambrino? Sau o stare de bucurie ca luau fiinta tot mai multe echipe de foot-ball, cum se scria atunci?
Adica, vine unul, te bate de te usuca, te baga la puscarie pe nedrept, si apoi cand ala te provoaca din nou, NU E NORMAL SA CONSIDERI CA ESTI ATACAT?
Ce e dement aici?
Si inca ceva: doar procurorul spune ca CZ Codreanu l-a ucis pe la spate. In rest nu am gasit aceasta marturie. Adica ii dam crezare procurorului, pentru el se stie, nu ar putea minti vreodata... Nu ca la procesul de la Severin, un politist a negat complet ca a batut studentii la talpile goale, desi mai multi martori il indicau ca fiind prezent. Sugestiv pentru minciunile lui e ca oamenii prezenti in sala s-au revoltat si l-au scos afara din sala pe domnul comisar...
Ca si cand nu vedem azi ca jandarmeria bate oameni nevinovati pe stadioane si apoi vine domnul Marius Militaru si ne spune ca nimic n-au facut si nici gura nu le miroase?...
Iar Codreanu, care a pus pe picioare o miscare de 1 milion de oameni in 10 ani, este destul de IDIOT sa-l astepte pe Manciu si sa-l impuste in strada, in vazul lumii...Si-n spate!
Ce vina are Codreanu pentru pleodoaria avocatului? Asa a considerat respectivul ca trebuie sa-l apere, mai ales ca in general, starea de spirit era favorabila studentilor nationalisti. Acel om a mizat pe simpatia populara si foarte bine a facut, profesional vorbind.
In legatura cu zvasticile juratilor, asta nu dovedeste nimic. Dovedeste doar starea de spirit in care era majoraritatea tarii, adica de partea studentilor. Oricum, asta e ZERO in comparatie cu "procesul" in care l-au condamnat la puscarie pe Codreanu. Macar aici, nu s-a facut rechizitoriul intr-o noapte pe genunchi de catre un ministru al guvernului...
Alexandru, daca voiai sa fi obiectiv, puteai sa te spui ca atat varianta apararii cat si a acuzarii scartaie si ca, in absenta prezentei unuia dintre noi acolo sau a vreunei filmari, nu se poate demonstra ca a fost o crima, Codreanu fiind considerat NEVINOVAT PANA LA PROBA CONTRARIE...
Dar, tocmai pentru a arata ca esti manat de o prejudecata viscerala impotriva Miscarii, spui despre Codreanu ca avea o fire "fantasmagorica, aberanta si violent-fanatica"...
Pai ce-a facu omul asta? Omul asta, care a cerut tuturor legionarilor care au gresit, sa se predea, era AMORAL? Omul asta, care in timpul prigoanei criminale a lui Duca, cand au murit sute de legionari, LE ORDONA ACESTORA SA SUPORTE SI SA NU REACTIONEZE, era amoral?
Citez: "veti astepta cu calm si cu aceeasi neinvinsa credinta, desfasurarea furtunii. VA VETI SUPUNE masurilor Justitiei in ale carei virtuti am crezut si vom crede NEMARGINIT" - 10 decembrie 1933, ordin catre toti legionarii.
Asta era fanaticul, fantasmagoricul? Cel care cerea liniste si supunere in fata abuzurilor autoritatilor? Asta era omul violent? Pai in cazul asta, Duca si Armand Calinescu sunt pe acelasi plan cu Hitler si Stalin!
Corneliu Codreanu era un om. Nu a spus niciodata ca e perfect, ca e lipsit de pacate. A incercat, cat a putut sa devina mai bun. Si de-asta era si asa de iubit.
In schimb, voi toti cei care va stiti plini de vicii si imperfectiuni sufletesti, cautati sa va ascundeti in spatele corectitudinii politice, a nuantei, a formei si va legati de orice pacate ale lui Codreanu pentru a-l aduce la nivelul vostru.
Asa au facut si cand era in viata, asa a facut si comunismul, asa faceti si voi.
In ceea ce priveste antisemitismul Miscarii
In Romania nu a existat anti-semitism de rasa. A existat un anti-semitism social si economic, pentru ca asa cum am aratat( prin scrierile unor istorici reputati), evreii preluasera controlul vietii economice, mai ales in Moldova. Nu este deci, intamplator, ca acolo s-a nascut si opozitia contra lor.
Este aberant ca se uita mereu de teoria cauza-efect. Antisemitismul din Romania nu a fost o cauza, ci un efect si inca unul normal. Avand in vedere ca s-au rasculat moldovenii, niste oameni linistiti si pasnici in genere, trebuie sa ne dea de gandit. Orice om sanatos s-ar gandi ca abuzurile erau atat de mari , incat NU S-A MAI SUPORTAT.
A spune ca legiunea a fost anti-semita rasial e ca si cum ai spune ca eu sunt anti-chinez din cauza mafiei chinezesti din Bucuresti. Sau anti-italian din cauza Camorrei...
Cum puteti explica faptul ca legiunea era anti-semita, cand SOTIA LUI Vasile Marin, UN EROU AL LEGIUNII, era evreica? Cum putea acel om sa ajunga in structurile "fantasmagoricului si violentului" Codreanu, cand aia era evreica?
Faptul ca Legionarismul isi are legaturi cu miscarea lui AC CUZA nu demonstreaza decat ca NU s-a inspirat
din fascism si nazism, DAT FIIND CA ACESTE CURENTE AU APARUT MULT DUPA momentul LANC.
Daca n-ati fi orbiti de furia prejudecatilor, ati observa ca Codreanu a evoluat, maturizandu-se de la copilarescul si impulsivul "sa plece toti evreii din tara", la " cine intelege sa lucreze pentru neamul romanesc, cu atat mai bine pentru noi si pentru evrei". Obiectiv, se poate observa ca in doctrina legionara se gasesc si elemente din fascism, dar se pot observa si elemente din socialism. Asta inseamna ca era o organizatie fascista? Sau comunista? NU. Pentru ca Miscarea Legionara s-a creat DIN SPECIFICUL NATIONAL: respectiv o tara unde oamenii si-au muncit pamantul in comun, acolo unde elita era locala si unde toata lumea credea in Dumnezeu.
Dar nu, mai bine aruncam acuzatii, intr-un mod pervers, printre citate interpretate dupa bunul plac.
Degeaba. La 111 ani de la nastere, Corneliu Zelea Codreanu traieste in continuare. Generatii de copii afla cine a fost si ce-a facut Capitanul. Chiar si dupa ce comunistii i-au distrus mormantul, lumea depune flori la chipul sau. Ce a ramas de la el, merge mai departe.
Pe voi, ceilalti, apologetii statului de drept(i), in care prim-ministrii ordona crime si arestari abuzive, se dau legi dupa bunul plac si democratia se face cu pumnul, n-o sa va tina nimeni minte.
@Robert
Dupa recunoasterea cu partea "para-militara" a Legiunii, iti inteleg unele afirmatii din trecut. Dar sa stii ca partea asta "haiduceasca" e mai degraba redusa, si chiar daca unii legionari au inteles astfel legionarismul, nu a fost niciodata predominanta.
Decat dupa ocupatia sovietica, acolo unde legionarii au continuat lupta in munti.