FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1151617181970»
greenyes26.11.2010 10:31

Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-248957...olat-omorat.htm

 

Serial - Sfintii inchisorilor

 

Ecaterina Gata - Pentru ca a scuipat-o pe Ana Pauker i-au smuls sanii cu clestele, au violat-o si omorat-o

de Cezarina Barzoi, Ionut Baias HotNews.ro

Luni, 3 martie 2008, 4:36 Actualitate | Cultură

 

 

In anchetarea sa s-a implicat direct Ana Pauker. Ecaterina Gata incheie insa scurt interogatoriul scuipand-o pe Pauker. In 8 zile au omorat-o. Maiorul Bulz a legat-o, a batut-o bestial, i-a mutilat sanii cu clestele, a violat-o, apoi i-a bagat un fier in vagin si, intr-un final, a omorat-o. Titi nu s-a casatorit niciodata fiindca alesese inca din copilrie o alta cale: monahismul. Pr. Arsenie Boca ii daduse binecuvantare pentru intrarea in monahism de indata ce lucrurile aveau sa se limpezeasca. Numai ca limpezirea nu a mai avut loc...

 

Sfintii inchisorilor: Pr. Ilie Lacatusu (1) ; Valeriu Gafencu (2); Elisabeta Rizea (3); Nicolae Ciolacu (4); Mircea Vulcanescu (5); Pr. Gherasim Iscu (6); Pr Ioan Negrutiu (7); Dumitru Bordeianu (8); Costache Oprisan (9); Ep. Ioan Suciu (10); Marieta Iordache (11); Monseniorul Ghika (12); Andrei Ciurunga (13); Traian Trifan (14); Cardinalul Alexandru Todea (15); Gheorghe Jimboiu (16); Monahul Pimen Barbieru (17); Spiru Blanaru (18); Ion Flueras (19); pr. Dumitru Iliescu Palanca (20); Radu Gyr (21); Vasile Militaru (22); Virgil Maxim (23); Traian Braileanu (24); Pr Evghenie Hulea (25)

 

Fecioara cu parul blond si ochii verzi

 

Desi avea multi pretendenti, Titi ii refuza pentru ca alesese inca din copilrie o alta cale: monahismul. Parintele Arsenie ii daduse binecuvantare pentru intrarea in monahism de indata ce lucrurile aveau sa se limpezeasca.

 

 

Ecaterina Titi Gata s-a nascut Sibiu, in jurul anului 1924. Avea un corp cu tinuta atletica, o tinuta dreapta, parul blond, fata ovala, ochi mari si verzi. Ii placea sa imbrace o bluza alba cu model national pe piept. Urmeaza clasele primare si secundare la Sibiu, apoi se muta in Bucuresti impreuna cu mama sa si cu fratele.

 

La Bucuresti a inceput sa frecventeze cu regularitate din '37 Cooperativa Legionara din strada Gutenberg. In halatul ei de gospodarie de la scoalal ucra la bufetul restaurantului legionar, sub directa ascultare a Corneliei Novac din Batalionul Comercial, la prepararea prajiturilor.

 

In acelasi timp intra in cetatuia Ecaterina Teodoroiu condusa de insasi sefa pe tara a Cetatuilor (organizatia de femei a Legiunii), Nicoleta Nicolescu.

 

Prigoana carlista. Manastirile transformate in inchisori

 

 

Lagarul de la Sadaclia

Foto: Hotnews

 

In anul 1938 Carol II-lea instaureaza dictatura regala, si porneste o adevarata vanatoare de legionari, intemnitand si asasinand zeci de lideri ai miscarii amintite dar si alti opozanti ai regimului.

 

In acest context se deschid o serie de lagare in cadrul unor manastiri: Tismana, Dragomirna, Suzana, Sadaclia, fie in foste unitati militare sau institutii ale statului " Vaslui, Miercurea Ciuc.

 

Un rol important l-a avut Patriarhul Miron Cristea, la acea data si Prim-ministru, care desfiinteaza astfel vietuirea respectivelor manastiri si opreste totodata activitatea liturgica. Astfel, parintele BOR (acelasi care inainte de 1918 spunea ca va crapa capul cu carja episcopala primului soldat regatean care va trece Carpatii pentru eliberarea Ardealului) le-a luat-o cu mult inainte comunistilor si lui Nicolae Ceausescu in desfiintarea de manastiri si prigonirea calugarilor.

 

Ecaterina Gata este arestata in decembrie 1938 si ajunge in lagarul de femei de la Sadaclia, din Basarabia, impreuna cu alte femei printre care si printesa Ioana Cantacuzino. Lagarul era amenajat in incinta Schitului Sadaclia; locul calugarilor fiind luat asadar de detinuti.

 

 

Manastirea Sadaclia azi

Foto: Hotnews

 

Intregul ansamblu era inconjurat de sarma ghimpata, paza era stricta, hrana era aproape inexistenta (ciorba de sfecla furajera) iar somnul era intrerupt constant de consemne sonore pe care santinelele le schimbau din cinci in cinci minute. Detinutele nu aveau voie sa intre in Biserica schitului.

 

La Sadaclia se aflau intemnitate numai fete, asupra carora regimul carlist facea presiuni constante pentru obtinerea desolidarizarii de Miscare si intrarea in organizatiile recent create de Carol al II-lea. Fetele ii respingeau insa pe anchetatori cu hotarare: "Nici o declaratie, nici un compromis". Au fost eliberate abia in primavara anului 1940.

 

Trece clandestin granita de mai multe ori. Calauza incearca sa o violeze

 

O data cu instaurarea Statului National Legionar, revine la Bucuresti; se inscrie la facultate si a inceput organizarea cetatuilor, din a caror conducere facea parte. Dupa lovitura de stat a generalului Antonescu urmeaza o noua prigoana.

 

A trecut granita clandestin de 2 ori mergand la camarazii aflati in exil, dar a treia tentativa avea sa insemne si arestarea.

 

Atacata chiar de calauza pe care o platise sa o treaca granita si care a incercat sa o violeze, Titi s-a aparat luptandu-se cu calauza pana cand acesta a scos un cutit si a taiat-o la brat. Tipatul ei a alertat paza de frontiera si atat ea cat si agresorul au ajuns in arestul politiei.

 

Salvatoarea cartilor de la Biblioteca Central Universitara

 

 

Biblioteca Central Universitara

Foto: Hotnews

 

Ecaterina Gata era pasionata de istorie, motiv pentru care mergea zilnic la Biblioteca Central Universitara unde se adancea ore intregi in studiu.

 

In 1944, in bombardamentele germane din 24-27 august, BCU a suferit grave avarii, iar incendiul a desavarsit distrugerile. In acel moment Titi a organizat actiunea de salvare a cartilor din Biblioteca Universitatii care era in flacari.

 

Parintele Arsenie Boca ii da binecuvantarea pentru a intra in manastire

 

Sfatuitorul si duhovnicul Ecaterinei era Parintele Arsenie Boca, care in acea perioada se afla la Sambata de Sus in manastirea Brancoveanu.

 

Titi mergea foarte des la el consultandu-l asupra deciziilor pe care le lua in coordonarea activitatilor sale. Desi avea multi pretendenti pentru casatorie, Titi ii refuza pentru ca alesese inca din copilarie o alta cale: monahismul, pentru care isi pastrase sufletul si trupul neintinate. Parintele Arsenie ii daduse binecuvantare pentru intrarea in monahism de indata ce lucrurile aveau sa se limpezeasca.

 

Framanta lutul pentru facerea chiliilor de la Vladimiresti

 

Titi incepea prima lucrul si termina ultima. Se purta cu fetele cu o deosebita intelegere. Cum i se parea ca una a obosit sau nu se simtea bine, venea imediat acolo. Pe cea obosita o scotea o ora, doua de la lucru, iar pentru cea care i se parea bolnava chema o doctorita, o ingrijea si o veghea personal.

 

 

In ciuda opresiunii comuniste, Titi reuseste sa organizeze cu fetele ei la manastirea Vladimiresti o tabara de munca pentru ridicarea chiliilor manastirii. In Manastirea Vladimiresti se afla Marieta Iordache " Maica Mihaela, cea care ii predase in 1942 Ecaterinei conducerea Cetatuilor.

 

Titi a facut parte din toate trei seriile muncind fara intrerupere, zi dupa zi. Fetele faceau caramizi framantand lutul cu picioarele, Titi incepea prima lucrul si termina ultima. Se purta cu fetele cu o deosebita intelegere. Cum i se parea ca una a obosit sau nu se simtea bine, venea imediat acolo. Pe cea obosita o scotea o ora, doua de la lucru, iar pentru cea care i se parea bolnava chema o doctorita, o ingrijea si o veghea personal.

 

De dimineata fetele framantau lutul apoi il turnau in forme si il rasturnau sa se usuce. In timpul slujbei de dimineata, continuau munca, spunand in gand rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!" Se facea o pauza la masa de pranz cand vorbeau, glumeau, se odihneau putin si munca reincepea cu framantatul lutului si turnarea caramizilor pana la masa de seara.

 

Dupa masa, se adunau toate la un loc. Urmau apoi povestirile si sfaturile date de maica Mihaela si de Titi. Asa se desfasurau serile pana dupa miezul noptii.

 

Aresarea din 1948

 

In anul 1948 se pregatea sa treaca iarasi granita spre a merge in exil. De data asta a fost arestata de agenti din sala de lectura a Bibliotecii Academiei. Avea in poseta pasaportul si toate cele necesare plecarii, dar nu si-a luat poseta din sala de lectura cand a plecat.

 

Un biet student, crezand ca a uitat-o, a fugit dupa ea si i-a dat-o. Astfel, dovada a cazut in mana Sigurantei.

 

O scuipa pe Ana Pauker. Este omorata printr-o cruzime de neimaginat

 

Fratele a vazut in jurul gatului urme de degete. Socul asupra lui a fost atat de puternic, incat a luat-o la fuga si nu s-a mai stiut nimic de el.

 

 

Titi a fost dusa la inchisoarea Malmaison de pe Calea Plevnei. Fiind vorba de comandanta Cetatuilor, in ancheta s-a implicat direct Ana Pauker care a incercat sa o faca pe Titi sa-si tradeze cauza, promitandu-i libertatea. Ecaterina Gata a incheiat discutia cu Pauker scuipand-o.

 

Cu acest gest si-a grabit sfarsitul. In 8 zile au omorat-o. Ingrata sarcina a fost dusa la sfarsit de catre Vasile Bulz. Dupa ce maiorul Bulz a legat-o, a batut-o bestial, i-a mutilat sanii cu clestele, a violat-o, apoi i-a bagat un fier in vagin si, intr-un final, a omorat-o. Pe data de 9 Aprilie 1949 a fost chemat fratele ei (venit de pe front), dus intr-o celula unde se afla spanzurata Titi cu propriul ei cordon.

 

Fratele a vazut in jurul gatului urme de degete. Socul asupra lui a fost atat de puternic, incat a luat-o la fuga si nu s-a mai stiut nimic de el. Mama Ecaterinei a cautat-o zile in sir fara succes. Intr-un final a aflat adevarul si a incercat sa-i gaseasca trupul, mormantul. A fost inutil: Ecaterina (Titi) Gata a fost aruncata probabil intr-o groapa comuna, fie a sfarsit la crematoriu.

 

greenyes26.11.2010 11:18

Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1041923...ru-dragoste.htm

 

Costache Oprisan sau pledoaria filozofului pentru dragoste

 

Pr. Calciu Dumitreasa despre Costache Oprisan: "Nu vorbea mult. Dar fiecare cuvant care iesea din gura lui era un cuvant sfant - numai despre Hristos, numai despre dragoste, numai despre iertare. Se ruga mereu..."

 

Constantin (Costache) Oprisan s-a nascut in 1921 in comuna Oncesti, judetul Bacau. Geografia copilariei brazdata de coastele si vaile Podisului Moldovei avea sa-si largeasca orizontul pana la zenitul devenirii sale.

 

Termina cursurile liceale la Bacau, intrand in viata pe portile tineretii intr-o vreme de mari tulburari pentru tara, in anul 1940, cand se incadreaza in Fratiile de Cruce.

 

Il audiaza pe Martin Heidegger

 

Dezlantuindu-se prigoana generalului Antonescu impotiva tineretului legionar (cand justitia avea sa dea condamnari mai mari decat varsta celor condamnati), Constantin Oprisan alege calea exilului si dupa ianuarie 1941 se refugiaza in Germania. Acolo are sansa de a asista la cursuri de filosofie, audiindu-l pe filosoful german Martin Heidegger.

 

Bagat in lagar de nazisti

 

In urma unui plan pregatit mai dinainte de nazisti, de a-i interna in lagare pe legionarii aflati in Germania, la inceputul lunii februarie 1943 este adus in lagarul de la Buchenwald si Constantin Oprisan, intr-un transport de 9 tineri.

 

Acolo avea sa fie detinut pana la 24 august 1944, impreuna cu alte sute de legionari, cand scapa cu viata in urma unui bombardament aliat asupra lagarului (care avea sa faca mii de victime, intre care Principesa Mafalda).

 

Se antreneaza pentru parasutarea in tara

 

Se elibereaza si, dupa ce se instruieste in scolile speciale germane, face parte dintr-un grup din care se formau echipele ce erau parasutate in Romania invadata de bolsevici. Dar pentru ca frontul avanseaza foarte rapid (urmare si a prabusirii frontului romanesc), in primavara lui 1945 se sisteaza programul parasutarilor si grupul este abandonat.

 

Sefii grupului, Nicu Marinescu, Oprisan si Cretu, iau hotararea sa plece spre tara, strabatand Ungaria in mars, strecurandu-se clandestin peste frontiere, pentru a infrunta dusmanul bolsevic.

 

Studentul preferat al lui D.D. Rosca

 

Dupa ce a venit din Germania, Costache Oprisan preia sefia Fratiilor de Cruce pe tara. Totodata, in 1946 se inscrie la Facultatea de Litere si Filosofie din Cluj, unde ii are ca profesori pe Lucian Blaga, Stefan Bezdechi, D.D. Rosca. Acesta din urma, dandu-si seama ca nu are in fata un student ordinar, cand a fost vorba de existentialisti, l-a pus pe Oprisan sa tina cursul in fata studentilor.

 

A fost ceva extraordinar, tanarul student probandu-si inteligenta nemaipomenita si capacitarea rar intalnita la tinerii de varsta sa.

 

A treia arestare. Condamnat la 25 de ani de munca silnica

 

Se casatoreste in 1947 (cu Constanta). Continua reorganizarea Miscarii Legionare - cu toate rusii invadasera tara.

 

Ernest Mafte, si el legionar incadrat, povesteste:

Eram in Bucuresti la Teatrul Poporului. Si m-am intalnit cu el zece duminici, in fiecare duminica in alta Biserica. «Ci - imi zice el - io sa iau Moldova»; in '47, bre! «Sa organizez io legionarii pe Moldova, si el Ardealu'». Si l-am lamurit ca ne prinde... Da', ar fi crezut Costica Oprisan, domnule?! L-au prins, a murit in chinuri...

 

Nu a fost tanar mai schingiut ca el la Pitesti

 

Arestat in noaptea de 14/15 mai 1948, este inchis la Jilava (inchisoarea de tranzit) si apoi condamnat la 25 de ani de munca silnica. Avea sa fie repartizat la inchisoarea destinata stundentimii, Pitesti, unde va sta inchis din 1949. Conducerea Penitenciarului il banuia pe Costache Oprisan a fi comandantul legionar al inchisorii, de aceea va fi torturat pe masura.

 

Dupa marturia lui Dumitru Bordeianu: Era un om de o complexitate extraordinara, ce stapanea varii domenii, de la muzica si arta, pana la matematica si filosofie. Din fire era foarte afectuos, traind totul la maximum. A fost supus celui mai mare supliciu, nefiind altul mai schingiuit ca el; a luat bataie pentru fiecare tanar legionar, cu un eroism de durata, neegalat.

 

Imediat ce este introdus in camerele sortite reeducarii, Oprisan isi va da seama de gravitatea si grozavia celor ce se intamplau. Supus si mai inainte unor crunte batai, Costache Oprisan avea sa sufere un adevarat martiriu.

 

Dumitru Bordeianu (Marturisiri din mlastina disperarii, ed. Scara, Bucuresti, 2001):

 

La ordinele lui Prisacaru, unul din camera i-a legat picioarele cu o funie... I s-a intins lui Munteanu un ciomag sa-l loveasca pe Oprisan la talpi, deoarece corpul era tot o rana. Munteanu a lovit, dar nu mai avea putere. Nu judec taria loviturilor, ci faptul in sine, ca a lovit. A fost pus apoi Iosub sa loveasca. A lovit si el de cateva ori talpile lui Oprisan.

 

Dupa aceea a scapat ciomagul din mana, spunand ca el nu mai poate lovi...Acum imi venea randul mie. Cand mi s-a dat ciomagul in maini ...l-am auzit pe Prisacaru strigand: Loveste-ti mentorul, banditule, ca te-a invatat filosofie si este un mare sef legionar".. .Stiu ca am lovit, dar nu din cauza amenintarii, ci a confuziei care ma invaluise, incapabil fiind de a mai rationa...

 

Am lovit omul pentru care as fi fost altfel capabil sa merg la moarte... I-a venit randul si lui Comsa Ieronim. I s-a dat ciomagul si i s-a ordonat sa-l loveasca pe Oprisan la talpi. Comsa, care lucrase sub sefia lui Oprisan fiind seful Fratiilor de Cruce din Moldova, a refuzat. Refuzul lui i-a zguduit pe toti cei din camera... Atunci i s-a ordonat lui Oprisan sa-l loveasca pe Comsa. Acesta a zis ca nu este capabil nici sa ridice bratele.

 

Eugen Magirescu (Moara dracilor, ed FRONDE, Paris - Alba-Iulia, 1994)

 

Prin Camera 4 Spital trecusera deja mai multe serii de «reeducare».

Pe Costache Oprisan l-au chinuit ca pe Hristos, saptamani de-a randul, obligandu-i pe toti cei care au fost candva in subordinea sa si care il divinizau, caci el chiar merita aceasta, sa-l bata, sa-l scuipe, sa-l chinuie si sa spuna minciuni despre el, sa se dezica, sa-si denigreze ideile si sa declare ca a fost un farsor. L-am vazut odata, cand ne-au scos la aer.

 

Isi daduse camasa jos si spinarea lui toata era zebrata in forme regulate, cum ar fi fost jupuit de viu, ars cu foc sau cu bici, rastignit, stie Dumnezeu!

 

Neculai Popa (Coborarea in iad, ed. Vremea, Bucuresti, 1999):

 

Era pentru noi ca un far care ne lumina calea, spre a ne scoate din intunericul in care ne zbateam, in urma intunecatelor zile traite in inchisoarea din Pitesti.

 

Reeducarea continua si la Gherla (unde este dus in toamna anului 1951), in temuta camera 99. In urma torturilor si chinuirilor suferite s-a imbolnavit de tuberculoza si va fi internat in spitalul penitenciar de la Vacaresti. De acolo va fi luat in toamna anului 1955 pentru a fi anchetat in procesul absurd inscenat de securitate lui Valeriu Negulescu, in legatura cu reeducarile.

 

Din 1958 ajunge la Jilava, fiind incarcerat in celule de la Casimca (talpa iadului din Reduitul Jilavei), impreuna cu Marcel Petrisor, Pr. Gheorghe Calciu, Iosif V. Iosif. Din subterana mortii avea sa urce sufletul sau - curatat prin patimire de orice patima - la cer.

 

Marcel Petrisor (Fortul 13, ed. Meridiane, Bucuresti, 1991)

 

Din teasta lui Oprisan, ochii sfredelitori sticleau ca doi carbuni aprinsi. Muschii nu-i mai ramasesera decat la falci, ca sa vorbeasca, la maini, ca sa-si poata duce sticla cu sputa la gura, si la picioare, ca sa paseasca pana la tineta de murdarie. Incolo, pielea-i invelea oasele ca o traista sculele de dulgher. [...]

 

Se ridicase chiar pe sezut in pat, facand un efort imens sa vorbeasca. Il ineca o tuse interioara, vorbele-i suierau. Mainile-i erau ca niste vreascuri, iar ochii straluceau mutandu-si privirea cand pe unul, cand pe celalalt.

 

Pr. Gheorghe Calciu Dumitreasa (in The Ortodox Word, Saint Herman Brotherhood Press, Platina, CA, 1997)

 

Era ca un sfant; nu vorbea mult. Dar fiecare cuvant care iesea din gura lui era un cuvant sfant - numai despre Hristos, numai despre dragoste, numai despre iertare. Isi rostea rugaciunile si, auzindu-l cum le spune, stiind cat de mult suferea, eram profund impresionati... Vorbea despre credinta, despre dragoste, despre rugaciune. Se ruga tot timpul...

 

Moartea lui Oprisan

 

Ochii ii erau deschisi, dar am vazut ca peste ochii sai parea sa fie o perdea de ceata. Ochii i s-au intors peste cap. Am fost atat de speriat, mi-a fost asa de teama.. .Am pus mana pe el si am zis: "Constantine nu muri; nu muri! Vino inapoi; vino inapoi!" Am tipat cu voce tare! Imediat s-a intors. Ochii i-au devenit clari.

 

Nu stiu ce s-a intamplat in sufletul sau, dar am vazut o imensa groaza pe fata sa. Am simtit ca era gata sa intre in lumea cealalta si ca eu i-am cerut sa se intoarca inapoi in celula... Constantin Oprisan plangea pentru ca-l fortasem sa se intoarca. In cateva minute a murit. Inainte de a muri, a spus "Voi muri, dar dupa moarte, ma voi ruga lui Dumnezeu pentru voi.

 

...Am spus gardienilor ca a murit... Au venit dupa trei ore...

 

L-am pus pe Constantin Oprisan pe pamant. Era complet dezbracat deoarece a trebuit sa dam hainele sale de inchisoare inapoi. Corpul sau era complet vlaguit. Nu ne venea sa credem ca a fost o fiinta vie. Era numai piele si os. Si m-am gandit ca fierea trebuie sa-i fi intrat in momentul mortii in sange deoarece era complet galben. Prietenul meu a luat o floare si i-a pus-o pe piept - o floare albastra.

 

 

Consistenta formatiei sale filosofice e relevata de poemele compuse in perioada detentiei (publicate dupa 1990), cel mai important fiind poemul ontologic Psihaion:

Cand am luat cunostiinta de acest poem atat de profund si atat de bine slefuit, din punct de vedere al formei, mi-am dat seama ce a pierdut cultura romanesca prin moartea acestui martir al tineretului crestin din Romania, ce flacara s-a stins in adancul catacombei de la Jilava! (Liviu Branzas, Raza din catacomba, ed. Scara, Bucuresti, 2001).

 

Mult timp va trebui sa treaca pana cand, din randurile tineretului roman, se va ridica o asemenea valoare (Octavian Voinea, Masacrarea studentimii romane, ed. Majadahonda, Bucuresti, 1995).

 

 

Ma-ntorc in Ontonoos si tot din el cobor

Purtand pe cai eternul, sub trecator vesmant.

Si-n urma lui ecoul, pierzandu-se in zbor,

Mai flutura mirajul abstractului cuvant.

(Poem ontologic)

 

Nu Te-am cantat, o, Doamne, nu Ti-am patruns nici taina.

Ti-am plans numai pe urme, urcand pe Golgota!

Dar sufletu-mi mi-e negru ca sa-TI sarute haina

Si plansul meu e rece langa iubirea Ta.

(Elegia orgoliului)

 

Si cad, plangandu-mi vina, pe bratele luminii.

Ci poarta-ti suferinta, prin ea te-ai mantuit.

Obrazul I Se pleaca si simt pe fata spinii

Si ploua harul pacii pe sufletu-mi smerit.

(Intalnirea cu Iisus)

Adrian26.11.2010 11:44

Numai un ignorant de clasa mondiala poate spune ca dupa ce a murit Codreanu "aia au facut ce au vrut ei"...

 

Dragul meu, tu ai spus asta, nu eu. Ai spus-o cu tastatura si degetele tale: Horia Sima, cel care l-a urmat pe Codreanu, nu a continuat ce zici tu ca a vrut sa faca acesta. Desi eu cred ca a continuat, doar ca tu nu doresti sa recunosti. Nu conteaza asta.

 

Un individ care spune ca nu e interesat sa citeasca despre Legiune si care mai spune ca ii e de-ajuns sa vada ce au facut, ar trebui sa aiba o parere excelenta despre Miscare.

 

Intr-adevar, toate acele asasinate comise de ei imi aduc bucurie si mandrie in suflet.

 

Tu nu poti sa pricepi concepte ca onoare, demnitate ca mod de viata. Horia Sima a facut cateva greseli politice, dar NU a facut ce-a vrut el. In niciun moment nu s-a pus problema ca Legiunea sa devieze, ca organizatie, de la Linia Capitanului. Niciodata! Cativa indivizi au facut-o. Tu nu vezi ca habar n-ai despre ce vorbesti?

Cateva greseli politice? Sa ne fereasca Dumnezeu de greselile politice pe care le-au facut legionarii, ca sa nu ne trezim toti cu gloante in cap.

Auzi ca greseli politice. Mai bine ziceai pagube colaterale.

 

Armata Romana a ucis civili in timpul "rebeliunii", legionarii s-au retras! Tocmai pentru a evita mortii nevinovati. Asta nu e linia Capitanului? Daca era dupa mintea ta comunizata, legionarii trebuiau sa se lupte pe viata si pe moarte cu autoritatile statului nu? Ei bine, raspunsul legionar este NU! Au preferat sa cedeze ei, decat sa omoare alti romani....

 

In traducere, in limba comunista:

 

Cand legionarii au vazut ca a venit Armata si ca nu mai aveau in fata batranei neputinciosi ca Iorga, si-au pozitionat strategic cozile intre picioare si au luat-o la goana... ca sa nu sufere populatia, bineinteles.

 

Onoarea, demnitate ca mod de viata. Ok, te cred, nu zic nu. Pacat ca le lipsea curajul.

 

 

In ceea ce priveste partea economica, Adrian dovedeste ca mentalitatea de sluga este principala problema a neamului romanesc.

 

Pe langa aceasta mentalitate, nici cu logica nu sta foarte bine. "Singura solutie este sa muncim impreuna cu UE. Ca noi fix asta nu facem. Sa nu crezi ca alora le convine faptul ca noi nu avem infrastructura. Aia ar castiga la fel de mult ca noi daca am avea 5-6 autostrazi"

 

 

Extraordinar! Deci cei care detin puterea economica ar dori s-o imparta cu noi, doar ca noi nu vrem! Genial! Premiera istorica, mondiala, universala!

 

 

Cu alte cuvinte, marile companii ar dori sa ne ajute, sa imparta cu noi bogatia lor, doar noi, in prostia noastra, nu vrem.

 

Esti genial, pe cuvant.

Stii bai de ce nu au venit multe companii straine sa investeasca in Romania? Din cauza infrastructurii. Mai bine zis a lipsei infrastructurii.

Astept acum sa imi zici ca respectivele companii nu au venit pentru ca nu doreau sa imparta cu noi puterea economica, nu pentru ca i-ar fi costat prea mult si pentru ca pe romani i-a durut in fese.

 

 

Spune domnul Adrian ca noi nu putem face investitii. Corect. Dar de ce nu putem? Pentru ca situatia a fost creata de asemenea natura incat sa fim saraci. Cui am vandut/privatizat industria? Pieilor rosii? Neo-zeelandezilor? Filipinezilor?

 

Sau acelor carora le CEREM ACUM BANI IMPRUMUT? De ce fiecare ministru care a dorit ca Romania sa TINA LA PRET a fost demis?

 

De ce vrea FMI privatizarea OLTCHIM? Societate de stat care are PROFIT? Stiai maestre ca Oltchim e PRIMA pe lista societatilor pe care FMI ne "sfatuieste" sa le privatizam? De ce oare? Oare are legatura cu actionarul minoritar PCC SE care a facut mii de plangeri la Comisia Europeana impotriva Oltchim? Oare are legatura cu incercarile repetate ale PCC SE de "hostile take-over" ale Oltchimului?

 

Si cine ne-a bagat domnule Mihai in privatizarile alea? Strainii? Eu cred ca romanii, aceiasi romani pe care ii doare in cur de dezvoltarea acestui stat. Tu ce doresti? Sa faca strainii numai bine? Vrei ca aia sa nu isi urmeze propriile interese? Vrei sa ridice ei tara asta din rahat?

 

Esti culmea, dai vina pe straini ca fac exact ceea ce ar face si romanii daca ar putea. E ca si cum ai acuza leii ca omoara gazele. E ceva natural, prietene. Daca vrei tu sa schimbi legile naturii, sa te vedem.

 

Daca vrei sa schimbi ceva, baga mare, da' nu la straini, la romani.

Daca se inchide si se bazeaza doar pe romani, tara asta se autodistruge, asta e adevarul.

 

Spui ca Romania nu are resurse... Sa zicem, prin absurd, ca ai dreptate. Atunci de ce Romania NU vrea sa recupereze datoria de 19 miliarde de euro de la Germania? Nici macar o interpelare in Parlament, NIMIC! nici de la Opozitie, nici de la Putere... Paradoxal, s-au facut anchete si investigatii in acest sens in Germania...

 

Si atunci, de ce? De ce sa recuperam banii, cand putem SA NE INDATORAM? Pentru ca creditul duce la datorii, la o pozitie de subordonare... Nu ca politicienii romani n-ar vrea sa-i recupereze, dar sunt atat de corupti, incat li s-au aratat dosarele... Si tac malc.

 

De ce nu poate Romania sa investeasca? pentru ca a fost adusa in INCAPACITATE. Paralizata. Sistematic.

 

Si iarasi intreb ce legatura au strainii cu faptul ca romanii sunt corupti? Pus fata in fata cu aceste foarte multe exemple cum ca pe romani ii intereseaza(in mare parte) sa le fie lor bine si apoi celorlalti, de unde poti tu sa scoti idei ca cele mentionate anterior?

 

 

 

 

"UE și-a pierdut atractivitatea, a fi in UE nu-ți asigură niciun avantaj a declarat vineri economistul sef al BNR, Valentin Lazea, in cadrul seminarului EU-COFILE, organizat la Sinaia de Banca Natională a Romaniei, Alpha Bank si Asociatia Romană a Bancilor. O opinie care ar fi trebuit să starnească valuri de indignare pentru ca nu-i asa, este dovada concretă a faptului că de aproape 10 ani suntem mintiti, manipulati si furati. Dar cel mai important, furati.

 

Spun asta pentru că Romania, de la aderarea la Uniunea Europeană din 2007 si pană in prezent, a cotizat la bugetul Uniunii cu 2,35 de miliarde de euro decat a primit".

 

Alo! Asta e din vina romanilor. UE ne-a pus la dispozitie destui de multi bani pentru proiecte. Romanii nu au facut nimic. Nu mai tin minte sume exacte dar parca din 3 mld euro pusi la dispozitie de UE, au fost folositi doar 500 de mil. In tot timpul asta, normal ca Romania a cotizat la UE. Toate tarile membre cotizeaza. Asta nu e nimic nou, nu e nimic special, nu vrea nimeni sa ne fure. Daca noi suntem prosti si incapabili, e vina UE?

 

 

Nu ti se pare nimic dubios, ca de 20 ani UE ne atrage atentia asupra coruptiei SISTEMULUI, dar apoi LEGITIMEAZA tocmai acel sistem, prin accederea in comunitatea europeana? Pai asa pedepsesc ei coruptia? premiind-o? Raspunsul este da. Pentru ca ei sunt MARII BENEFICIARI ai CORUPTIEI.

 

Tu vorbesti de parca e vina lor ca Romania e o tara corupta. Crezi ca nu ne-ar fi primit in UE daca eram mai putin corupti? Tu vrei sa dai neaparat vina pe straini. E ok, poti sa o faci. Doar ca nu ai dreptate.

 

Daca am avea, asa cum vrei tu, AUTOSTRAZI, SPITALE si CAPITAL PRIVAT ROMANESC, ce nevoie am mai avea de marile corporatii occidentale? E un cerc vicios: ei au nevoie sa tina Romania asa cum e, pentru ca altfel pierd FORTA DE MUNCA IEFTINA si MARI OPORTUNITATI DE PROFIT.

 

Se numeste economie, prietene. Si imi dau seama ca nu prea intelegi acest subiect.

Concurenta e benefica! Concurenta inseamna produse mai multe, mai ieftine, mai bune - toate pentru consumatori!

 

Intr-o tara plina de someri tu vorbesti cu regret ca aia pierd forta de munca? Baaaaa! Tu ai loc de munca, te doare la banana. Ia pune-te in locul parintelul care tocmai a fost dat afara si care nu are ce sa puna pe masa.

Cine iti da de mancare? Legionarii?

Daca vin strainii si fac locuri de munca, eu cred ca respectivul parinte nu ezita sa se angajeze.

Ok. Te platesc mai putin decat in alte tari. Dar de ce e asta? Pentru ca zona e subdezvoltata si isi permit sa te plateasca, ca stiu ca tu, parintele disperat, nu ai unde sa mergi. Cand zona se dezvolta si apar alte locuri de munca, munca prestata de respectivul parinte va deveni mai valoroasa iar angajatorul va fi obligat sa il plateasca mai mult daca va dori sa il tina in continuare.

Nu zice nimeni de izolare economica.VREAU CA-N FRANTA SAU UNGARIA. Acolo se protejează capitalul autohton PRIVAT. Si nu e nicio drama. Oricum, in majoritatea satelor romanesti( aproape 50% din teritoriu), UE n-a adus decat bautura, pornografie si chipsuri. In rest NIMIC. In schimb li se ia VINUL si pamantul care le dadea mancare. Ca sa fie gata sa le cumpere de la altii.

 

Care pamant le dadea de mancare, prietene?

Ca pamantul ala era nelucrat. De unde le dadea de mancare? A aparut cumva copacul cu mancare, care iti da fripturi si ciorbe in fiecare zi?

A cazut comunismul, a cazut si colectivizarea si a cazut si productia agricola. UPS! Nimeni nu se astepta la asta. Dar asa a fost.

In loc ca romanii sa lucreze impreuna, mergand pe ideea colectivizarii, sa produca in masa si sa vanda, s-au apucat sa se bata pe pamant. In loc sa fie sute de hectare folosite pentru "a da mancare" la oameni, si-a luat fiecare parcela si si-a bagat ce are mai de pret in ea(si nu ma refer la investitii). In loc sa faca grau pe sute de hectare, unu' s-a apucat sa faca asta, altul altceva, al treilea a bagat lucerna si mai nou au dat-o toti pe etnobotanice.

Asta e pamantul care iti da tie de mancare?

Ai vise frumoase, prietene. Te-as sustine si te-as urma oricand in lumea pe care o propui tu, doar ca nu exista.

REALITATEA E ALTA SI NU E COMPATIBILA CU IDEILE LEGIONARE!

 

greenyes

Vorbim cand se prabuseste UE, ok?

 

 

Mihai

 

Ca sa fii o natiune suverana e nevoie sa ai controlul asupra suveranitatii, a viitorului tau national, a puterii militare si economice pe care o ai. Romanii " si nu numai ei " si-au spus ca, daca sunt membri ai UE si NATO aceste organizatii vor avea grija de ea si ea va fi libera sa se ocupe de alte lucruri. Si cred ca asta e problema: pentru ca eu nu cred ca UE are grija de voi, in mod cert nu cred ca NATO o face, ca v-ar proteja daca s-ar intampla ceva. Traiti intr-o parte foarte periculoasa a lumii in care oricand se poate intampla ceva. Si trebuie sa va dezvoltati institutiile suveranitatii, dar asta se face greu, este scump si nu e tocmai confortabil. In aceasta faza se afla Romania.

 

Si cand am zis eu ca ar trebui sa ne bazam doar pe straini? Niciodata nu am zis asta. Normal ca trebuie sa muncim si noi, trebuie sa vrem sa crestem. Dar daca nu vrem...

 

 

Mihai27.11.2010 16:51

@Adrian

 

Tu te faci ca nu pricepi sau pur si simplu atata poti... Toate sistemele politice, comunism, democratie, ORICARE, a ucis de sute de ori mai multi romani decat a facut regimul legionar. "Victimele" erau majoritatea niste criminali, care ar fi sfarsit asa oricum... In fine.

 

Despre Horia Sima am spus, textual: "a fost acuzat de o parte a Legiunii, ca nu a urmat LINIA Capitanului". Atat. Nimic altceva. Adica, in traducere si pentru tine: linia egal modul in care a decis sa actioneze, respectiv onoarea, cavalerismul, demnitatea. Sima NU a schimbat obiectivele Legiunii, NU a schimbat dusmanii cu prietenii, NU a tradat si NU a fost corupt. Deci, habar n-ai despre ce vorbesti.

 

In legatura cu faptele legionarilor, tu ai raspuns ca un ignorant, care a citit prea multe carti de istorie scrise de Roller. De-aia am si scris asa, pentru ca stiam ca vei raspunde in felul tau ignorant. Numai asa se poate explica de ce sutele de constructii, drumuri, biserici, diguri, fantani, poduri facute BENEVOL de legionari sunt ignorate de tine.

 

Ca sa nu mai spunem de actele de APARARE a TUTUROR EROILOR, ale caror oase erau impartite prin padurile tariii.... Nu mai vorbim de altele, oricum dormi.

 

In legatura cu interpretarea ta la ce am spus referitor la confruntarea cu Armata... Mi-e sila si scarba ca exista astfel de oameni... Cu atat mai mult romani...

 

O confruntare la sange intre Armata romana si 1 milion de legionari cred ca ar fi fost una dezastruoasa pentru Romania. Tin sa precizez ca desi LEGEA ERA DE PARTEA LOR( totul pornit de la actul abuziv al lui Antonescu), legionarii AU ALES sa cedeze. Desi aveau dreptate. Asta era principiul lor: fara confruntari intre legiune si stat...

 

Dar ce sa stii tu? Pentru tine conteaza mai mult ironiile si principiile sunt de luat la misto. Cat despre asasinarea lui Iorga: acela a fost actul unui singur grup. Acei oameni au actionat de capul lor, Sima insusi incercand DISPERAT sa-i opreasca. Miscarea Legionara s-a dezis MEREU de acei criminali si i-a EXCLUS imediat.

 

Dovada ca e ca Boeru, seful criminalilor, A FUGIT IMEDIAT din tara....

 

Cat despre cum au luptat legionarii cand n-au avut batranei in fata.... Te las sa vezi "portretul luptatorului la tinerete"... Acolo ai sa vezi cum au luptat legionarii.. In munti, cu arma-n mana, pana la ultimul pentru ca sa mai ai tu un viitor azi, sa-i iei la misto.

 

Cat despre ce ai inteles tu din partea despre economie...Vai de intelectul tau.

 

Eu NU am dat vina pe straini, NU am scris ca EI ar trebui sa aiba grija de interesele Romaniei... Ci am aratat, prin acele exemple, CATE PROSTII vorbeai mai devreme, cand spuneai ca ce frumos e in UE si cat de bine ne fac noua strainii, dar nu-i lasam.

 

Am spus doar ca STRAINII INCURAJEAZA CORUPTIA, SCADEREA NIVELULUI DE TRAI si DISTRUGEREA IDENTITATII Romaniei, pentru ca doar astfel pot profita de noi.

 

E vina romanilor ca sunt corupti, DAR strainii au amplificat si profitat la maxim de asta. Si apoi tot ei ne-au tinut lectii de moralitate...

 

Exemplul tau cu pamantul...N-ai inteles nimic. Eu n-am spus ca pamantul le dadea taranilor productii record, ci ca prin putinul pe care il aveau, isi asigurau EXISTENTA. Iar acum, prin "liberalizarea" pietei, ei sunt fortati sa vanda sau sa tina pamantul nemuncit.

 

Ei nu aveau mai mult nici cand era colectivitatea, vorbesti doar din somn.

 

Stii cum zici tu? Zici ca UE a oferit "proiecte" si noi, romanii , n-am fost in stare sa profitam de ele. E ca si cum ai lua un aurolac, cersetor, care dupa ce a stat 50 de ani in frig, foame si bautura, i-ai pune in fata planurile unei firme de paine. Si i-ai zice: doar urmeaza pasii si nu-ti mai fi foame niciodata...Dar, daca nu duci planul pana la capat, iti luam camasa de pe tine!

 

Stii ce se va intampla? Din cauza celor 50 de ani, va ceda la prima greutate, apoi tu, asteptand la cotitura, ii vei lua camasa. Si apoi zici: "pai eu am vrut sa te-ajut, dar tu n-ai fost in stare!". Pai NORMAL CA N-A FOST!

 

Orice om cu scaun la cap iti spunea ca nu vom fi in stare sa absorbim fondurile europene... La noi au fost 50 de ani de comunism, plus 20 de coruptie... Ei n-au facut decat sa profite in continuare!

 

Asta am spus si cred ca am si demonstrat. In schimb tu o tii cu realitatea ta, ca UE ne da de mancare si joburi, si noi nu vrem.

 

Hai ca-mi pierd vremea raspunzand unui limitat intelectual si sufletesc ca tine. Felicitari: esti un adevarat Homo Sovieticus.

 

@greeneyes

 

Cutremuratoare fapte. Trebuie sa stim cine au fost cei care au sangerat drepti, cand altii au stat fericiti in patru labe.

Adrian27.11.2010 18:35
Tu te faci ca nu pricepi sau pur si simplu atata poti... Toate sistemele politice, comunism, democratie, ORICARE, a ucis de sute de ori mai multi romani decat a facut regimul legionar. "Victimele" erau majoritatea niste criminali, care ar fi sfarsit asa oricum... In fine.

 

Iorga era criminal? Cool. Ca eu stiam ca e unul din marii romani din istorie.

 

Live and learn.

 

Despre Horia Sima am spus, textual: "a fost acuzat de o parte a Legiunii, ca nu a urmat LINIA Capitanului". Atat. Nimic altceva. Adica, in traducere si pentru tine: linia egal modul in care a decis sa actioneze, respectiv onoarea, cavalerismul, demnitatea. Sima NU a schimbat obiectivele Legiunii, NU a schimbat dusmanii cu prietenii, NU a tradat si NU a fost corupt. Deci, habar n-ai despre ce vorbesti.

 

Aha. Deci atat de mult il respecta pe Codreanu incat nu a urmat "linia" lui. Iar ceilalti legionari, atat de mult l-au respectat si ei pe Codreanu incat au urmat si ei noua linie, cea trasata de Sima.

Explica-mi si mie, cumva miscarea legionara era o monarhie absoluta de cuvantul lui Sima era lege?

Ca in istorie sunt foarte multe exemple de lideri dati jos in momentul cand au luat-o pe aratura. Adica cand au schimbat liniile.

 

In legatura cu faptele legionarilor, tu ai raspuns ca un ignorant, care a citit prea multe carti de istorie scrise de Roller. De-aia am si scris asa, pentru ca stiam ca vei raspunde in felul tau ignorant. Numai asa se poate explica de ce sutele de constructii, drumuri, biserici, diguri, fantani, poduri facute BENEVOL de legionari sunt ignorate de tine.

 

Pai tu nu ignori sutele de constructii facute pe vremea comunismului?

Lumea nu ignora autostrazile nemtesti de pe vremea lui Hitler?

 

Dupa logica ta, daca un criminal construieste o biserica, poate sa ucida cati oameni vrea, ca e ok.

 

Si imi place asta cu cartile de istorie scrise de cutare.

Imi place ca tu vorbesti de parca stii la perfectie tot ce s-a intamplat acum 70 de ani, de parca ai fost acolo.

Ia zi-ne si noua, de ce ai tu dreptate si nu altii? De ce altii inventeaza povesti si tu ai dovezile adevarate?

 

De ce dracu' au fost legionarii scosi in afara legii?

De ce dracu', daca erau asa buni, nu au iesit oamenii in strada sa protesteze impotriva acestei decizii?

Sunt lucruri pe care astept sa mi le spui tu, pentru ca, evident, tu esti maestrul adevarului absolut.

Sau poate o sa te apuci sa imi dai citate din bloguri. Cool.

 

O confruntare la sange intre Armata romana si 1 milion de legionari cred ca ar fi fost una dezastruoasa pentru Romania. Tin sa precizez ca desi LEGEA ERA DE PARTEA LOR( totul pornit de la actul abuziv al lui Antonescu), legionarii AU ALES sa cedeze. Desi aveau dreptate. Asta era principiul lor: fara confruntari intre legiune si stat...

 

Ce functie ocupa Armand Calinescu cand a fost ucis? Ca nu mai tin minte. Parca era detectiv particular sau fotbalist, nu? Ca nu putea sa fie prim ministru, pentru ca principiul legionarilor era fara confruntari intre legiune si stat. Asa e.

 

Cat despre asasinarea lui Iorga: acela a fost actul unui singur grup. Acei oameni au actionat de capul lor, Sima insusi incercand DISPERAT sa-i opreasca. Miscarea Legionara s-a dezis MEREU de acei criminali si i-a EXCLUS imediat.

 

Normal. Ai vazut vreodata pe cineva sa zica "vino lupe de ma manca"?

Imi place ca tu vorbesti cu asa convingere de parca nu te-ai uitat in viata ta la televizor si nu ai vazut cum, in perioada alegerilor, fiecare partid se dezice de acei membri care au furat mai mult decat trebuie.

 

Cat despre cum au luptat legionarii cand n-au avut batranei in fata.... Te las sa vezi "portretul luptatorului la tinerete"... Acolo ai sa vezi cum au luptat legionarii.. In munti, cu arma-n mana, pana la ultimul pentru ca sa mai ai tu un viitor azi, sa-i iei la misto.

 

Augh, augh, augh!

 

Am spus doar ca STRAINII INCURAJEAZA CORUPTIA, SCADEREA NIVELULUI DE TRAI si DISTRUGEREA IDENTITATII Romaniei, pentru ca doar astfel pot profita de noi.

 

Da. Sa stii ca asta e scopul lor suprem, distrugerea Romaniei.

 

Exemplul tau cu pamantul...N-ai inteles nimic. Eu n-am spus ca pamantul le dadea taranilor productii record, ci ca prin putinul pe care il aveau, isi asigurau EXISTENTA. Iar acum, prin "liberalizarea" pietei, ei sunt fortati sa vanda sau sa tina pamantul nemuncit.

 

Ce faceau ma? Isi castigau existenta? Care existenta? De aia sunt atatea sate parasite in Romania, ca isi castigau aia existenta? Treci prietene pe la sate, sa vezi cum e. Nu mai vorbi daca nu stii. In 20 de ani de cand si-au primit pamantul inapoi, ia arata-mi tu cati dintre romani si-au castigat existenta muncind pamantul avut. Si ma refer aici la cei cu pamant putin, nu la aia ca Porumboiu.

 

Stii cum zici tu? Zici ca UE a oferit "proiecte" si noi, romanii , n-am fost in stare sa profitam de ele. E ca si cum ai lua un aurolac, cersetor, care dupa ce a stat 50 de ani in frig, foame si bautura, i-ai pune in fata planurile unei firme de paine. Si i-ai zice: doar urmeaza pasii si nu-ti mai fi foame niciodata...Dar, daca nu duci planul pana la capat, iti luam camasa de pe tine!

 

Da. Trebuiau sa ne dadaceasca, ca noi suntem retardati mintali. Asa e. De aia sunt atatia tineri intelectuali fara locuri de munca, pentru ca stiu ei cum sa faca un proiect.

 

 

Orice om cu scaun la cap iti spunea ca nu vom fi in stare sa absorbim fondurile europene... La noi au fost 50 de ani de comunism, plus 20 de coruptie... Ei n-au facut decat sa profite in continuare!

 

Asa e. De aia e mai bine nici sa nu incercam.

 

Citat

Felicitari: esti un adevarat Homo Sovieticus.

 

Multumesc. Vad ca merge bine propaganda legionara. Cine nu e cu noi, e comunist. De aia ii place lu' Gigi de voi. Ala cred ca e membru de onoare la legionari.

Robert Aeroth27.11.2010 20:08
Mihai29.11.2010 07:24

@Adrian

 

Reciteste postarea mea de mai sus. Cred ca nu ti-ai luat medicamentele... Am spus ca pamantul LE ASIGURA ( adica la timpul trecut, acum 20 de ani, acum 40 de ani, acum 70 de ani, etc) taranilor mancarea de care aveam nevoie... Chiar daca nu am folosit diacriticile, din topicul frazei si cu ajutorul logicii se intelegea ce am vrut sa spun...Dar e greu...

 

Te-ai referit la activitatea Miscarii, eu ti-am raspuns la fel. Acum imi exemplifici: "daca un crimininal...". Pai cati criminali a avut Miscarea mai baiete? Ai habar? Cateva zeci din PESTE 1 MILION! Asta e un esantion reprezentativ?....

 

N-a zis nimeni sa nu incercam sa obtinem fonduri europene, doar am explicat un fenomen... Cand m-am referit la cei ucisi de legionari, m-am referit la cei din lotul Jilava, care, ERAU ARESTATI. Majoritatea erau acuzati de crimele din anii trecuti, cand Carol ordonase uciderea si suprimarea Legiunii pe tot teritoriul tarii... Tu revii tot la momentul Iorga...

 

Te rog sa te opresti ca te faci de ras.

Adrian29.11.2010 07:34
Reciteste postarea mea de mai sus. Cred ca nu ti-ai luat medicamentele... Am spus ca pamantul LE ASIGURA ( adica la timpul trecut, acum 20 de ani, acum 40 de ani, acum 70 de ani, etc) taranilor mancarea de care aveam nevoie... Chiar daca nu am folosit diacriticile, din topicul frazei si cu ajutorul logicii se intelegea ce am vrut sa spun...Dar e greu...

 

Pai, daca le asigura, la trecut, atunci nu le mai asigura acum. Si daca nu le mai asigura acum, de unde visezi tu ca aia pot sa faca ceva cu pamantul?

 

Te-ai referit la activitatea Miscarii, eu ti-am raspuns la fel. Acum imi exemplifici: "daca un crimininal...". Pai cati criminali a avut Miscarea mai baiete? Ai habar? Cateva zeci din PESTE 1 MILION! Asta e un esantion reprezentativ?....

 

Acum recunosti ca sunt criminali? E bine. Ca inainte nu recunosteai.

Bine, inainte nu recunosteai multe, ca sa le recunosti pe parcus.

 

Ca sunt cateva zeci, asta o spui tu. Nu inseamna ca e adevarat. Si, pana la urma, cateva zeci sa fie, tot e mult. Ca e vorba de criminali. Si, mai rau, au facut ce au facut avand sustinerea liderilor. Dar o sa spui acum ca aia nu stiau de crimele ce vor urma. O sa spui ca, dupa prima crima, au incercat sa ii opreasca dar nu au putut si de aia au urmat alte crime. Nu?

 

Si inca nu mi-ai zis cum e faza aia cu legionarii si statul? Calinescu era sau nu angajat la stat cand a fost omorat? Ca, sincer, eu nu cred ca era fotbalist.

 

Te rog sa te opresti ca te faci de ras.

 

Nu stiu care din noi se face de ras. Dar tind sa cred ca tu, legionarule. Ca vad ca tu incepi sa jignesti in lipsa de argumente, tu te faci ca nu vezi anumite probleme, tu eviti sa discuti despre anumite subiecte, nu eu.

Pai, daca miscarea a fost asa curata, nu te ascunda.

Nu tu ziceai ca aia promoveaza dreptatea, onoarea, curajul? Acum de ce te ascunzi ca un fricos fara onoare si nu recunosti adevarul? Ce faci tu acum, din ce mi-ai spus despre legiune, nu e ceva ce ar face un legionar.

 

Dar, bineinteles, noi stim mai bine ce au facut legionarii si stim ca acest comportament de politician e exact ceva ce ar face un legionar.

Mihai29.11.2010 08:20

Un episod foarte controversat in istoria Romaniei il considera fara doar si poate, asasinarea lui Nicolae Iorga. De la acel moment pana azi, crima a fost pusa in spatele Miscarii Legionare, ca si organizatie. A fost folosita intensiv si extensiv de catre regimul comunist pentru a arata lumii ce fel de "elemente periferice" au format aceasta organizatie.

 

Ce se stie: Nicolae Iorga a fost unul din oamenii care l-au inspirat pe fondatorul Miscarii Legionare, Corneliu Zelea Codreanu, asa cum insusi a scris de nenumarate ori.

 

Nicolae Iorga, asemeni majoritatii personalitatilor vremii, a fost un nationalist. Mai mult, asemeni lui Eminescu, Conta, Heliade Radulescu, Alecsandri sau Caragiale, s-a pronuntat in cazul "problemei evreiesti".

 

"Confundati politic cu noi, care am facut si marit Statul, ei, Evreii, aveau datoria de a iesi din ghetto. Au facut-o? Nu. Traiesc mai departe intre ei, ca natie navalitoare [...] ei ne dau, pur si simplu afara din tara noastra. Dandu-si seama de puterea lor in crestere, ei ne sugruma [...] si, ce e mai pierzator, ne falsifica sufletul, ne degradeaza moralitatea prin opiul ziaristic si literar", spunea marele istoric.

 

A fost prim ministru pentru scurta vreme intre 1931 si iunie 1932, apoi a fost consilier al lui Carol al II-lea. In calitate de consilier al lui Carol a fost facut "necinstit sufleteste" de catre Corneliu Zelea Codreanu. In acea scrisoare, CZ Codreanu spunea ca desi Iorga a fost cel care le-a spus legionarilor sa intre in lupta comerciala( magazine, restaurante, cooperative, etc), tot el a fost artizanul inchiderii abuzive a comertului legionar. Dezamagit, Codreanu si-a permis sa-l faca "necinstit sufleteste".

 

Apoi, profitand de ocazie, regimul Carlist i-a inscenat un proces Capitanului, ceea ce a servit ca pretext ideal pentru a fi ucis.

 

Iorga a fost vazut de N. Steinhardt cum scuipa si dadea cu picioarele in cadavrele legionarilor executati de Politie in stradă si aruncate pe caldaram, in urma asasinarii premierului criminal, Armand Calinescu.

 

Criminalii lui Iorga au fost: Ion Tucan (secretar general al Institutului National al Cooperatiei), Ștefan Cojocaru (consilier la INC), Traian Baicu (director la INC), Ștefan Iacobete (șofer INC) si Tudor Dacu (informator al Politiei Legionare) sub comanda lui Traian Boieru.

 

 

O sa aduc in lumina cateva elemente noi, care sper eu, sa elucideze acest caz.

 

1) Traian Boieru si echipa sa au fost prinsi chiar de Politia Legionara a lui Horia Sima.In cartea "Era libertatii", Sima descrie cum mai multe echipaje ale Politiei Legionare au incercat disperate sa-l salveze pe Iorga din mainile criminalilor, odata aflata informatia ca acesta a fost rapit.

 

2) Mai mult, liderii de la Bucuresti ai Miscarii l-au avertizat pe Iorga sa accepte fuga din Sinaia pentru a fi protejat, odata aflata informatia ca este in pericol. Sotia carturarului s-a justificat la proces spunand ca a crezut ca acele telefoane fac parte din "scenariu"... Oare despre ce film o fi fost vorba?

 

3) Traian Boieru a fost ajutat de regimul Antonescu, desi acesta era in conflict cu Horia Sima. CRIMINALII AU FOST EXCLUSI DIN MISCAREA LEGIONARA. Dusi in fata lui Antonescu, criminalii au primit, nu ani grei de puscarie, ci pasapoarte, cu care au fugit in Germania

 

4) In Germania, Boieru a fost tratat special de catre regimul nazist. In timp ce LEGIONARII AU FOST INCHISI LA BUCKHENWALD, in lagar, Boieru traia bine mersi cu trei mese pe zi intr-un camin...

 

5) Dupa razboi, desi se stia ca fusese legionar, Boieru n-a patit nimic in Germania. Ba chiar a devenit un prosper om de afaceri. In acest timp, in Romania, legionarii plateau cu viata sau ani grei de puscarie, vina de a-l fi ...ucis pe Nicolae Iorga.

 

Regimul comunist nu a ridicat nici macar un deget pentru a-l extrada pe Boieru, INCREDIBIL, la finele anilor 50, familiei Boieru i s-a permis sa plece langa Traian in Germania!

 

Traian Boieru a murit linistit in Germania la inceputul anilor 90, nederanjat nici macar de o musca a SRI-ului, in timp ce studentii din Piata Universitatii au fost categorisite drept "elemente legionare".

 

Nu in ultimul rand, comportamentul lui Traian Boieru nu a fost a unui legionar. Dupa cum se stie, sau nu, legionarii nu aveau voie sa faca ceva pentru a da vina pe altcineva. Se numea asumarea responsabilitatii. Asa au facut Nicadorii, care s-au predat, asa au facut si decemvirii, asa cum au facut-o si cei care, din disperare, l-au ucis pe Armand Calinescu.

 

De altfel, tatal lui Corneliu Zelea Codreanu a intrebat la un moment dat: " ce fel de legionari sunt acestia care fug de raspundere?"....

 

Aceste chestiuni raman chestiuni imposibil de explicat daca am tine cont de varianta vehiculata de 70 de ani, ca Miscarea Legionara l-a asasinat pe Iorga.

 

Toate aceste lucruri sunt explicabile prin faptul ca Traian Boieru a fost un agent NKVD. Rolul sau a fost acela de a crea tensiuni in si-asa fragilul echilibru Antonescu-Sima, pentru a facilita interventia URSS, ca pretext pentru distrugerea campurilor petrolifere din Valea Prahovei, care apartineau Germaniei. In cel mai rau caz, probabil ca Romania urma sa fie impartita, dupa modelul polonez, intre cele doua tari.

 

Avand in vedere si momentul crimei,cand Stalin si Hitler erau "cei mai buni prieteni", totul pare din ce in ce mai clar....

 

O alta chestie interesanta este aceea ca Dumitru Grozea, seful Corpului Muncitoresc Legionar, a fost si el suspectat de tradare. Nu ar fi ceva spectaculos in asta, daca n-am tine cont de faptul ca oamenii sai ii pazeau pe demnitarii de la Jilava....

 

 

 

Adrian29.11.2010 08:46

Corect, asa este.

Vreau doar sa subliniez niste treburi:

 

 

Iorga a fost vazut de N. Steinhardt

premierului criminal, Armand Calinescu

informator al Politiei Legionare

Politia Legionara a lui Horia Sima

liderii de la Bucuresti ai Miscarii l-au avertizat pe Iorga

Traian Boieru a fost ajutat de regimul Antonescu

Regimul comunist nu a ridicat nici macar un deget pentru a-l extrada pe Boieru, INCREDIBIL, la finele anilor 50, familiei Boieru i s-a permis sa plece langa Traian in Germania!

comportamentul lui Traian Boieru nu a fost a unui legionar

din disperare, l-au ucis pe Armand Calinescu.

Traian Boieru a fost un agent NKVD

 

E senzational ce ai spus tu acolo. Absolut fantastic. Unele lucruri se contrazic, altele par scoase din SF, altele contrazic istoria(sau sunt contrazise, daca tu zici ca sovieticii au scris istoria), dar toate fac din povestea asta o super poveste despre conspiratii, spioni, etc. Mai trebuie un erou, Bond, James Bond, si o tipa buna si faci un bestseller. Pe cuvant.

 

In primul rand, tu te bazezi pe chestii scrise de unii in niste carti. Nu e neaparat sa fie adevarat ce au scris aia. E destul ca ei zic ca au vazut. Tu ii crezi pentru ca oamenii nu mint.

 

"premierul criminal" - superb! O justificare a crimelor. si urmeaza si explicatia "ucis din disperare" adica un fel de autoaparare. Perfect!

"Politia legionara" - si mai superb! O organizatie scoasa la un moment dat in afara legii avea propria-i politie cu "informator al Politiei Legionare". FANTASTIC!

Mai mult, aceasta politie se pare ca era si privata: "Politia legionara a lui Sima" - un fel de Detectivii Pinkerton.

 

De ce a fost Iorga ucis de legionari? Pentru ca le-a inchis comertul! Dar parca banii nu contau? Sau contau!?! WTF?!

 

Apoi recunosti ca legionarii stiau de crime. Daca stiau, de ce nu i-au denuntat pe criminali inainte ca ei sa faca ceva? De ce nu s-au dus la politie(cea adevarata, nu cea legionara) sa zica tot ce stiu, ca acei viitori criminali sa fie pusi sub urmarire? INEXPLICABIL!

 

Am ajuns si la acest Boieru, care se pare ca poate juca rolul de Bond. Asta i-a fraierit pe toti. A fost ajutat de Antonescu, de sovietici, de nemti. Asta a fost agent NKVD dar a plecat in germania, nu in URSS. Genial.

 

In final aflam ca Boieru nu avea comportament de legionar dar era legionar. HA? Cum? Adica Legionarii acceptau in randurile lor si oameni care nu aveau comportament de legionar? Dar parca ei nu acceptau astfel de oameni. Nu mai pricep nimic.

 

 

p.s.

Cel mai tare mi se pare faptul ca tu esti dispus sa crezi toate SF-urile astea, toate povestile astea slab sustinute de dovezi adevarate, povesti foarte probabil sa nu se fi intamplat, in locul unei explicatii simple: legionarii nu erau altceva decat niste politicieni care isi urmareau interesul.

Varianta simpla si cel mai probabila e data la o parte pentru a face loc unei povesti cu spioni, tradatori, eroi, etc. Si tu o crezi. Fantastic.

Mihai29.11.2010 10:17

In afara de mistouri si ironii, esti praf.

 

Pai Politia Legionara era politia infiintata de catre Guvernul Antonescu-Sima, nu era o agentie privata de detectivi particulari... Dar mai greu cu cartile...

 

Nu e nicio justificare a crimelor, e doar o realitate. Iarta-i pe toti legionarii batuti, umiliti si ucisi peste 10 ani ca nu au avut puterea ta, marite Adrian. Un om de aur, de stanca, care niciodata nu se indoaie... Te deranjeaza atat de rau asta pentru ca stii ca esti un zero interior fata de acei oameni. Stii ca tu esti incapabil de astfel de rezistenta, de auto-disciplina si putere sufleteasca....

 

Iorga a contribuit la inchiderea comertului legionar, iar Codreanu i-a scris o scrisoare de care autoritatile au profitat pentru a-i inscena un proces si pentru a-l ucide. Nu era vorba de bani, ci de moartea Capitanului si a celorlalti 13... Asta era motivul unei eventuale suparari, nu banii...

 

N-am scris nicaieri ca acela e adevarul absolut, ci doar o varianta. O varianta care are foarte multe puncte care se sustin si care pun mari semne de intrebare asupra variantei oficiale.

 

Pe langa faptul ca ai probleme cu logica, nici nu stii sa citesti. Scrie mai sus ca Politia Legionara i-a predat autoritatilor statului si acestia au fost eliberati....Mai mult, scrie ca Legionarii au incercat din rasputeri sa-i opreasca, anuntand inclusiv victima ca e in pericol...

 

Adriane, si tu poti sa te recomanzi ca om: mergi, mananci, vorbesti, arati ca unul. Dar cand mai tarziu arati ca n-ai suflet, ca n-ai judecata, vede toata lumea ce esti de fapt.

 

Asa si cu Boieru: la peste un milion de oameni, exista riscul sa fie si erori. Niciodata, eu sau altcineva n-a sustinut ca Legiunea a fost perfecta. Dar am sustinut ca mereu a cautat sa-si recunoasca si indrepte erorile.

 

Dar ce ai inteles tu...

 

Mi-e sila.

Mihai29.11.2010 10:26
Pai, daca le asigura, la trecut, atunci nu le mai asigura acum. Si daca nu le mai asigura acum, de unde visezi tu ca aia pot sa faca ceva cu pamantul?

 

 

 

Acum recunosti ca sunt criminali? E bine. Ca inainte nu recunosteai.

Bine, inainte nu recunosteai multe, ca sa le recunosti pe parcus.

 

Ca sunt cateva zeci, asta o spui tu. Nu inseamna ca e adevarat. Si, pana la urma, cateva zeci sa fie, tot e mult. Ca e vorba de criminali. Si, mai rau, au facut ce au facut avand sustinerea liderilor. Dar o sa spui acum ca aia nu stiau de crimele ce vor urma. O sa spui ca, dupa prima crima, au incercat sa ii opreasca dar nu au putut si de aia au urmat alte crime. Nu?

 

Si inca nu mi-ai zis cum e faza aia cu legionarii si statul? Calinescu era sau nu angajat la stat cand a fost omorat? Ca, sincer, eu nu cred ca era fotbalist.

 

 

 

Nu stiu care din noi se face de ras. Dar tind sa cred ca tu, legionarule. Ca vad ca tu incepi sa jignesti in lipsa de argumente, tu te faci ca nu vezi anumite probleme, tu eviti sa discuti despre anumite subiecte, nu eu.

Pai, daca miscarea a fost asa curata, nu te ascunda.

Nu tu ziceai ca aia promoveaza dreptatea, onoarea, curajul? Acum de ce te ascunzi ca un fricos fara onoare si nu recunosti adevarul? Ce faci tu acum, din ce mi-ai spus despre legiune, nu e ceva ce ar face un legionar.

 

Dar, bineinteles, noi stim mai bine ce au facut legionarii si stim ca acest comportament de politician e exact ceva ce ar face un legionar.

 

 

Care "noi" mai baiete? Ai mai multe personalitati?

 

Unde scrie ca cei care au ucis au avut sustinerea liderilor? Ai vedenii?

 

Tu stii ce inseamna conflict cu statul? Adica galeria Stelei daca bate un jandarm e in conflict cu statul? Daca eu ma cert cu un politist de la rutiera sunt in conflict cu statul?

 

Pai daca erau in conflict cu statul, se mai predau cei care l-au ucis pe Calinescu?

 

Cred ca ai sarit celelalte 19 pagini in care e scris detaliat tot ce s-a intamplat. Cu bune si cu rele. Ce am ascuns? Dimpotriva, am explicat motivatiile ,circumstantele si consecintele evenimentelor. Ai probleme grave. Faptele sunt amestecate la tine-n cap, nu mai vorbim de cronologie si alte cele...

 

Asta e chiar ultima oara cand imi pierd vremea cu unul despre care toata lumea spune ca pe dinafara.

SS Lazio29.11.2010 10:52

Lasa-l in pace , Mihai, pe hater-ul asta cu pretentii de istoric.

 

Fac un apel pentru toti comunistii, rosii, portocaliii, albastrii, galbenii, capitalistii, democratii, toti, absolut toti, tot ce inseamna simpatizant al vreunui partid sa scrie pe toate celelalte topic/uri, exceptand-ul pe acesta.

 

Lasati-ne pe noi, legionarii, sa avem un colt in care sa vorbim fara sa va auzim concluziile prestabilite, gravele erori logice, mincunile, urile spumegoase, vicierile de fiere, fara sa va vedem spurcaciunea caracterului, perfidia limbajului, ... sa mai zic?

 

Iesiti afara, vorbiti intre voi, nu ne mai provocati, nu dam 1 ban pe nici unul voi, pe caracterele voastre de oameni lasi, infecti, hrapareti, materialisti, atei, etc.

 

IESITI AFARA DE AICI!

 

In ziua asta cand iarasi Basarabia intra aproape de in doliu, v-ati gasit sa va luati in gura cu noi.

 

A se vedea de exemplu Adrian, caruia dupa ce i se doboara de 10 ori cu argumente irevocabile, inatacabile (mono)mania si gluma de opinie, inca nu se satura.

 

FACETI-VA NUMARUL DE POSTARI PE ALTE TOPIC-URI. Noi nu vom comenta pe topic-urile voastre, nici voi pe ale noastre.

 

Pa!

Mihai29.11.2010 12:22

Din ciclul, "nu mai ai voie sa spui nimic fara acordul stapanirii", iata ca lovesc din nou vajnicii aparatori ai moralitatii romanesti. Ii mai stiti pe Alexandru Florian si Maximilian Katz? Dar pe Liviu Rotman si Dorin Tudoran?

 

Iata, cei care au sarit sa critice si "Portretul luptatorului la tinerete", acum ii cer solemn presedintelui TVR s-o sanctioneze pe doamna Eugenia Voda - realizatoarea excelentei emisiuni, "Profesionistii" - pentru ca a indraznit sa permita ca un invitat sa spuna despre CZ Codreanu ca nu era corupt si ca nu era fascist...

 

Bolduirile imi apartin.

 

 

 

Domnule Director,

 

Am aflat cu ingrijorare de difuzarea pe primul canal al Televiziunii Romane a unei emisiuni realizate de dna Eugenia Vodă si difuzate pe TVR 1 la data de 21 noiembrie 2010, in cadrul careia jurnalistul Ion Cristoiu a facut unele afirmatii inacceptabile cu privire la moralitatea lui Corneliu Zelea Codreanu, fondatorul miscarii legionare din Romania, personaj pe care l-a prezentat ca erou romantic.

 

Dorim să vă atragem atentia că afirmatii de genul celor facute in cadrul acestei emisiuni sunt nu doar incercari de acreditare a unor neadevaruri istorice, ci si ofense la adresa memoriei victimelor miscarii legionare din Romania. Dl. Ion Cristoiu, care se declară ca ziarist discipol al lui Nae Ionescu, ca si gazda sa, dna Eugenia Voda ignoră caracterul fascist si terorist al acestei grupari politice, contributia ei la pregatirea Holocaustului din Romania, responsabilitatea ei (și a liderului ei) pentru asasinarea unor oameni nevinovati, intre care si personalități ale vietii politice si culturale romanesti din perioada interbelica Difuzarea unei asemenea emisiuni nu poate crea decat confuzie si derută in contextul politic si economic actual.

Vă solicitam de aceea, domnule director, ca institutia publică pe care o conduceti să se delimiteze in mod ferm de afirmatiile facute in emisiunea amintită si să sanctioneze pe cei care sunt raspunzatori profesional pentru producerea si difuzarea ei. Secvente edificatoare din această emisiune pot fi vazute la adresa de Youtube de aici.

 

Semnata de :

 

Dinu Adam, scriitor; Gheorghe Campeanu; Vera Campeanu; Alexandru Florian, sociolog; Mihai Dinu Gheorghiu, sociolog; Radu Ioanid, istoric; Maximilian Mario Katz, economist; Marius Lazar, sociolog; Liviu Rotman, istoric; Michael Shafir, politolog; Dorin Tudoran, scriitor.

 

 

LDS29.11.2010 13:35

Recunosc, eu unu' n-am fost in stare pana acum ca sa gasesc ceva valabil in tara asta, ceva in care sa cred, ceva care sa stea deasupra oricaror indoieli, ceva, orice, nu conteaza in ce domeniu... Ceva nu cineva.

 

Sigur, e foarte convenabil ca sa ne refugiem in hatisurile istoriei, despre care stim ca nu este altceva decat o creatie umana, e scrisa de oameni, o poveste cu scenariul adaptat in functie de nevoile unuia sau altuia...

 

Si in cazul de fata, "citatele" din diferite carti pot servi cuiva, asa cum si altcineva poate veni cu alte citate din alte carti, rezultand astfel un haloimas literar cu pretentia de dezbatere elevata a ideilor.

 

In clipa in care vom alege ca sa ne punem oglinda rece a realitatii in fata, lucrurile vor deveni foarte simple, iar toate citatele deversilor scribi, mistificatori ai istoriei, vor deveni apa de ploaie. Poporul acesta a fost intodeauna las, incapabil sa faca absolut nimic fara voia marilor stapanitori din afara. Orice personalitate care a indraznit sa se afirme, orice lider care ar fi putut fi, la un moment dat, providential pentru aceasta populatie, a sfarsit, inevitabil, prin a fi tradat, apoi ucis, cei mai norocosi dintre ei "beneficiind" de un mormant unde sa poata fi identificati de catre viitorime.

 

Recunosc, eu nu mi-am stresat neuronii citind diverse lucrari despre mareata "Miscare Legionara". Tot ce stiu legat despre acest subiect sunt relatarile batranilor mei care au trait in acele vremuri, oameni cu scoala, educati, care au stiut pe ce lume traiesc. Ce mi-au spus ei despre legionari a fost cam atat: "Intr-adevar, Corneliu Zelea Codreanu a fost un mare om, in rest, o adunatura de brute, ciomagari, vagabonzi, care dupa incheierea razboiului au devenit ceea ce noi cunoastem astazi ca fiind acei tortionari din inchisorile staliniste ale anilor '50".

 

Acesta este destinul tragic al acestei natii despre care eu indraznesc sa afirm ca nu merita sa existe. Chiar daca a avut cativa patrioti, cateva minti luminate, acestea au fost intodeauna marginalizate de catre gloata primitiva si de catre mediocritatile cu staif, care au triumfat intotdeauna folosindu-se de apanajul zgomotului. De altfel, asta e si motivul pentru care englezii, francezii sunt acolo unde sunt, iar noi, acolo unde meritam, cu varf si-ndesat !

SS Lazio29.11.2010 14:20

LDS

 

 

Salutare.

Apreciez pe unul dintre putinii care nu apeleaza la invectiva, fluieratura, zgomot, haramalaie in locul dialogului civilizat si argumentat.

 

Marturisesc ca sunt in asentimentul tau: nici eu nu mai citesc nicio carte de istorie, tocmai din dorinta de a nu fi prostit asa cum se vrea din rasputeri. Este peste limita suportabilului sa aud ce spun niste vanduti! Eu cred doar in valori absolute, de unde si tribulatiile mele din ultima vreme.

 

Dar, in numele principiului (pur, privit ca o esenta, nu stiu cum sa-i zic) Corectitudinii si al Adevarului, Adevarul care, doar el ne va elibera(vorbesc de chestiunile esentiale crestinesti), te implor sa nu te rezumi la a crede atat despre legionari.

 

Macar in perioada codrenista, daca vedem Adevarul si nu ne raliem maniilor holocaustizante, minciunilor colosale si demonizarilor dantesti ale celor cu impresii de istorici, trebuie sa stii ca nu au existat crime ! Trebuie sa stii ca in mai multe randuri, prin circulare, Capitanul a spus ca oamenii sa rabde, sa sufere oricat, peste puterile omenesti, dar sa nu raspunda Pe topicul asta, prin munca sisifica a lui Mihai, le vei descoperi pe foarte multe dintre acestea

Un mic exemplu:

 

Fii atent la sensul spiritual al renuntarii, la bucuria de a muri pentru ideal.

 

De asemenea, vreau sa-ti spun ca asasinul lui Iorga, Traian Boieru se numea parca, a fugit direct in Moscova! Si legionarii, chiar mai mult ei, au fost lucrati din afara din greu! Un nationalism atat de frumos ca a lor deranja prea mult.

 

uite un alt exemplu si o mostra a demonizarilor!

Vorbim de Nicolae Iorga, de papusa lui Carol, care INTENTIONAT a semnat, neoficial, actul prin care Capitanul sa fie ucis in cel mai inimginabil om, alaturi de alti 13 mari Legionari.

 

Nu am timp sa-ti relatez totul, am vrut sa-ti arat doar doua mici exemple care contrasteaza puternic cu ce ti s-a spus tie!

 

Daca vei cunoaste mai indeaproape Adevarul, departe poate chiar si de felul nostru clamoros de a vorbi(o facem asa fiindca disperarile, angoasele, macerarile si framantarile interioare coroborate cu drama fructului post-modern al suficientei, mediocritatii, anodinului ne domina), atunci vei avea sentimente mai bune asupra perioadei codreniste macar a Legiunii, cea mai simpatizata, iubita si frumoasa parte a secolului trecut al romanilor, dar vei avea sentimente mai bune si asupra Neamului tau.

 

Garantez eu. Nu trebuie sa fim defetisti, sa focalizam ata de defintiv , de apocaliptic, in ciuda greutatii de acum de a vedea si ceva bun. Atunci vei vedea ca meritam sa traim, sa existam ca natie. Refuz sa fiu asa sententios cu neamul care mi-a facut atatea lucruri bune si care a fost intr-atata vitregit ;i batjocorit de vicisitudinile istoriei.(chestiune, din nou, irefragabila).

Pana atunci sa citesti si asta:

"Există un mare desert in Romania.

Orice complexitate sufletească presupune zdrobiri interne, presiuni ascunse ale sufletului, timidități durabile si taine ingropate. Ascunzisurile sufletesti se alimentează din cadavrele propriului nostru trecut. De ce ne vom scoate noi cadavrele in amiaza Ce caută strafundurile sufletului in lumina zilei? Nu există "suflet" decat in noapte. Romania nu este o tară luminoasă: ea este o tară subterana dar fară mari intunecimi. Suntem, poate, prea simpli sau prea limpezi in obscuritățile noastre. Caci nu cred ca Romania să fie timidă cu inaltimile sau adancurile ei. Din pacate ea este prea sinceră si prea curajoasă cu golurile ei. Și le acceptă prea des, se dispretuieste pe sine de prea multe ori.

 

Este foarte caracteristic că un roman nu se poate face interesant intr-o societate de conationali decat etalandu-și defectele, insuficientele. Nu există popor in lume care să facă o virtute din faptul de a nu munci. În Romania, tipul omului inteligent si unanim simpatizat este chiulangiul sistematic, pentru care viata este un prilej de capriciu subiectiv, de exercitiu minor al dispretului, de negativitate superficiala N-am intalnit om care să aibă o mai slabă aderență la valori decat romanul. De cand există Romania nici un intelectual n-a murit pe o idee(sau, poate, mult prea putini), vreau să spun, că nici unul nu s-a substituit vreunei idei. Atitudinile spirituale sunt identificabile aiurea prin nume; ne descurcam in istoria spiritului cu ajutorul indivizilor. Îndoiala de sacrificiu este o notă diferentială a romanului. Credinta in inutilitatea jertfei este asa de organica incat ar trebui o febră asemanatoare epocii de martiri a crestinisimului, pentru a convinge acest popor amarat de sensul spiritual al renunțării. Ne lipseste pasiunea destructivă pentru ideal. Nu poti impune o valoare decat pe daramaturi: ruinele indică intotdeauna prezenta spiritului. Delabrarea precede creatia! Elanul de autodistrugere care să se nască din Dorinta de a da lumi contur, prin proprie lichidare, presupune perspectiva altor lumi si gelozia pe ele, ce naste pasiunea de transfigurare a lumii acesteia. Romanul este consecvent numai in luciditatea față de conditia romaneasca Și este o teribilă constatare si nedreaptă pentru noi toti. El stie că nici unul dintre semenii lui nationali nu este entuziasmat de soarta lui de roman.

 

Și atunci incepe marturisirea deficientelor proprii, interpretate si scuzate prin (false si iluzorii) vicii fundamentele ale Romaniei. Niciun roman nu se simte personal vinovat. Toate ratarile si golurile si le explică prin vidurile Romaniei, dezertand astfel de la responsabilitatea individuala Este drept că schimbarea la față a țării nu se poate face prin eforturi divergente si disparate, ci este necesară o modificare structurală pe bază de orientare colectiva Dacă toată Romania nu pleacă la drum ca să se cucerească pe sine insăși intr-un elan colectiv, indivizii care vor să se salveze dintr-o romanitate deficientă sunt condamnati mai curand sau mai tarziu ratarii, neavand la bază rezistenta substantei nationale. Frecventa incercarii de mantuire individuală este totusi simptomatică si a dovedeste ce intensități poate să atingă vointa de lichidare a unui dezastru national, inscris in sange.

 

Pană cand ne vom proiecta golurile noastre in vidurile Romaniei?"

 

O parte din ce a spus Cioran intr-o serie de articole despre Eminescu.

 

Doamne Ajuta si nu te resemna, la fel cum, simptomatic, fac cei pe care nu le acorzi nici macar prezumtia de mantuire.

Traiasca Romania!

strezahuzum29.11.2010 14:44

@Mihai

 

Astia sunt holo-istericii de serviciu, "aparatorii democratiei" (contra cui ?), o sleahta de profitori de lingai. Intrucat nu stiu sa faca nimic altceva decat scandal, repeta papagaliceste ideilor lor foarte putine dar foarte fixe "Noi protestam", "noi vrem", "noi facem", "sa se interzica", "sa fie amendat/arestat X sau Y", samd. Industria Holocaustului e un domeniu foarte profitabil, dar din pacate oarecum suprapopulat de la o vreme - asa ca daca vrei sa te remarci, sa prinzi si tu o bursa, un interviu, sa ti se publice o carte, sa incepi sa tii si tu "conferinte" (contra cost, desigur) trebuie sa faci galagie mai multa decat restul, sa bati cu pumnul in masa, sa urli cu spume la gura ca daca nu facem asa si asa maine se intoarce Hitler ... Asa se formeaza avalansa asta de isterie - baietii sunt disperati dupa orice ocazie de a mai iesi in fata, sa fie vazuti cum lupta ei contra antisemitismului (real sau imaginar) de la patuzopt incoace, monser ..

 

In acest context trebuie privite episoadele gen "moneda cu chipul lui Miron Cristea", criticile aduse filmului ala despre partizani, samd. Ocaziile de soiul asta sunt mana cereasca pentru acesti indivizi, mereu in cautare de motive de scandal si indignare ieftina, de taraba.

 

Finkelstein face un portret excelent acestui soi de indivizi in cartea lui, "Industria Holocaustului". Te umfla rasu-plansu sa vezi cum un astfel de deontolog, luptator neinfricat din birou si tastatura contra "antisemitilor" si-a angajat 2 membri ai familiei la institutia holo-isterica unde lucra. Nu mai tin minte numele lui, o sa-l dau cu alta ocazie.

Adrian29.11.2010 15:21

Deci politia legionara se ocupa cu asasinate si era condusa de stat, interesant. Buni baieti legionarii astia. La cativa ani dupa moartea marelul lor lider, cum au ajuns la putere, pac, pac pe Iorga. Sa nu ramana nerasplatita nici o fapta buna.

 

Nu e nicio justificare a crimelor, e doar o realitate. Iarta-i pe toti legionarii batuti, umiliti si ucisi peste 10 ani ca nu au avut puterea ta, marite Adrian. Un om de aur, de stanca, care niciodata nu se indoaie... Te deranjeaza atat de rau asta pentru ca stii ca esti un zero interior fata de acei oameni. Stii ca tu esti incapabil de astfel de rezistenta, de auto-disciplina si putere sufleteasca....

 

Stiu ca nu e o justificare a crimelor pentru ca nu ai cum sa justifici ceva cu dovezi inventate. Poate sa mearga treburile astea la pustii gen SS Lazio, care se crede mare intelectual pentru ca foloseste diacritice, da' nu la oameni care mai gandesc si singuri.

 

Tu nu vezi ca te contrazici?

Intai ai zis ca legionarii nu voiau lupta cu statul. Dar eviti sa spui ca l-au omorat pe Calinesc.

Apoi zici ca legionarii nu erau interesati de bogatie. Dar pe Codreanu l-a deranjat ca Iorga le-a inchis comertul.

Apoi mai zici ca legionarii nu acceptau pe oricine la ei in organizatie. Dar, surpriza, de fapt aia acceptau foarte multi oameni cu caractere indoielnice, care nu aveau spirit de legionar, care mai erau si NKVD-isti pe deasupra.

Mai imi ziceti si ca Antonescu a facut bine, ca e erou, ca nu stiu ce. Asta doar ca sa o taiati mai nou ca ala lucra cu comunistii.

 

Eu trebuie sa iau de bune toate povestile astea care se bat cap in cap? De ce?

 

. O varianta care are foarte multe puncte care se sustin si care pun mari semne de intrebare asupra variantei oficiale.

 

Care puncte se sustin? Ca eu ti-am aratat ca se bat cap in cap.

Care se sustin?

Explica-mi si mie.

A fost Calinescu ala ministru sau nu? Atunci s-au batut legionarii cu statul sau nu?

Cand l-au asasinat pe Duca, era ala ministru sau nu?

Pe cine s-au razbunat cand l-au asasinat pe Duca? Ce voiau sa razbune? Ca i-a scos in afara legii?

Pai, da, ca era naspa. Nu era frumos, saracii legionari.

 

Pe langa faptul ca ai probleme cu logica, nici nu stii sa citesti. Scrie mai sus ca Politia Legionara i-a predat autoritatilor statului si acestia au fost eliberati....Mai mult, scrie ca Legionarii au incercat din rasputeri sa-i opreasca, anuntand inclusiv victima ca e in pericol...

 

Asa si ce trebuia sa faca victima?

Daca aveau dovezi ca aia planuiau ceva, de ce nu au mers la autoritati?

 

Adriane, si tu poti sa te recomanzi ca om: mergi, mananci, vorbesti, arati ca unul. Dar cand mai tarziu arati ca n-ai suflet, ca n-ai judecata, vede toata lumea ce esti de fapt.

 

Corect. Asta imi place cel mai mult la legionari. Cine nu e cu voi, e comunist, nu e om, e zero.

Bine ma, nu sunt om. Mai bine sunt un vierme decat un criminal nenorocit care omoara batrani si care fuge atunci cand da peste un adversar mai puternic.

 

 

Aaaa.... deci daca asasinezi un ministru(ca legionarii au asasinat 2) nu esti in conflict cu Statul. Dar daca te bati cu Armata, esti.

Corect. Ce convenabila e logica legionara. Superb.

 

 

SS Lazio

 

Ai grija cum vorbesti, baiete, ca eu te cunosc si nu iti permiti sa vorbesti cu mine cum vorbesti cu ceilalti, ca stiu cine esti si ce iti poate capul.Si poate ne vedem prin Cluj si iti arat eu miscare legionara. Nu te baga in discutii cand tu esti un pisorcos. Ai uitat cand m-ai rugat sa nu spun tuturor cati ani ai, ca sa para ca esti in varsta? Te ascunzi pe aici ca sa nu stiu ce. Asa fac legionarii, tinere? Se pare ca da. Asta e tactica legionara numarul 1: dezinformarea!

 

Tu crezi ca, daca citesti pe bloguri, stii istorie? Du-te baiatule si lucreaza la un muzeu, daca vrei sa stii istorie. Nu mai vorbi aiurea. Nu mai vorbiti aiurea.

Ca, pana la urma, eu am lucrat la muzeu, voi nu. Asa ca nu va mai dati mari intelectuali cand voi dati copy/paste de pe bloguri si din carti scrise de frustrati.

 

Citeste tu ce scrie LDS.

"Intr-adevar, Corneliu Zelea Codreanu a fost un mare om, in rest, o adunatura de brute, ciomagari, vagabonzi, care dupa incheierea razboiului au devenit ceea ce noi cunoastem astazi ca fiind acei tortionari din inchisorile staliniste ale anilor '50".

 

Acesta este destinul tragic al acestei natii despre care eu indraznesc sa afirm ca nu merita sa existe. Chiar daca a avut cativa patrioti, cateva minti luminate, acestea au fost intodeauna marginalizate de catre gloata primitiva si de catre mediocritatile cu staif, care au triumfat intotdeauna folosindu-se de apanajul zgomotului. De altfel, asta e si motivul pentru care englezii, francezii sunt acolo unde sunt, iar noi, acolo unde meritam, cu varf si-ndesat !

 

Cu asta a spus totul despre marea voastra miscare, un partid politic si nimic mai mult. PUNCT.

Argumente? Ce argumente ai tu? Ca implori lumea sa nu ignore ADEVARUL? Care adevar? Adevarul tau? Da' de ce e adevarul tau mai adevarat? Ca zici tu? Ca ti se pare tie ca e mai adevarat?

 

Vezi-ti de treaba ta. Tu crezi ca daca inhalezi texte despre legionari ajungi mare intelectual? Prostii.

 

Si inca ceva. Vad ca ma faceti comunist aproape in fiecare postare. Atat puteti. Atat pot legionarii. Aia cand vedeau ca cineva nu e cu ei: "e comunist, nkvd-ist, evreu!!!Sariti, omorati-l!"

Exact acelasi lucru pe care il faceau comunistii pe care tu zici ca ii urasti atat de mult. Doar ca aia dadeau vina pe nazisti si legionari.

 

S-a straduit saracu' Mihai sa faca aici propaganda legionara dar de raspuns nu raspunde la niste intrebari simple: Daca erau asa de buni si mareti, de ce au ajuns sa omoare oameni? Pentru ca in randurile lor erau si crengi uscate?

Pai, la PNL si PNT nu erau crengi uscate? Aia de ce nu au asasinat pe nimeni?

 

M-am lamurit cu voi, oricum.

Sunteti paranoici si vedeti doar conspiratii. "Ala nu era legionar, desi era legionar, era de fapt agent sovietic.... Antonescu lucra cu sovieticii... calinescu si duca erau ministri criminali dar legionarii nu s-au batut cu Armata pentru ca nu voiau conflict cu statul."

 

Si ca sa vedeti ca am dreptate:

 

SS lazio zice : "De asemenea, vreau sa-ti spun ca asasinul lui Iorga, Traian Boieru se numea parca, a fugit direct in Moscova! "

Asta dupa ce alt legionar, Mihai, ne spune ca ala a plecat la nemti.

 

Pai hotarati-va bai baieti. Ori a plecat ala la nemti, ori la rusi. Ca nu putea sa se cloneze si sa plece in ambele tari in acelasi timp.

SAU PUTEA?!

 

 

Si da, ma faceti pe mine comunist cand eu am fost primul de pe site-ul asta care am aratat ca aia nu aveau nici o treaba cu comunismul si ca erau, de fapt, doar o adunatura de sacali, tirani, care isi urmau doar propriul scop si pe care ii durea fix in cur de restul oamenilor, fiind oricand dispusi sa omoare, sa tortureze sau sa faca orice pentru a castiga mai multa putere.

 

Comunistii, legionarii, fascistii, nazistii - diferentele dintre ei sunt minime. Toti sunt la fel! Toti au facut exact aceleasi lucruri. Toti au mintit, toti au furat, toti au torturat, toti au omorat.

Mihai29.11.2010 15:24

@LDS

 

E absurd sa simplifici lucrurile asa. Iti inteleg dezamagirile, trairile si experientele, dar esti nedrept. Nu uita ca e usor ca oricine sa se fii declarat legionar atunci, aproape la fel cum e sa-ti spui si stelist.

 

Trairea e importanta si nu cred ca vreunul dintre legionarii care au simtit astfel a devenit tortionar. E ca si cum ai lua ca reprezentativ pentru fenomenul ultra pe ultimul fan care vine in peluza si odata ajuns acolo zice: "eu sunt ultra".

 

Tocmai din acest motiv ne autodistrugem: in loc sa-ti pui intrebarea, "ce am gresit eu", tu gandesti: "ei mi-au gresit, ei sunt de vina, deci nu merita nimic"..

 

@strezahuzum

 

Stiu la ce te referi. Dar m-a intristat peste masura incriminarea doamnei Voda, pe care, in niciun caz n-o suspectez de altceva decat de bun simt si cultura...

 

Foarte buna cartea respectiva. M-ai facut foarte curios, o s-o achizitionez.

Mihai29.11.2010 16:26

Ai grija cum vorbesti, baiete, ca eu te cunosc si nu iti permiti sa vorbesti cu mine cum vorbesti cu ceilalti, ca stiu cine esti si ce iti poate capul.Si poate ne vedem prin Cluj si iti arat eu miscare legionara. Nu te baga in discutii cand tu esti un pisorcos

 

Ohoo :))

SS Lazio29.11.2010 17:06
SS Lazio

 

Ai grija cum vorbesti, baiete, ca eu te cunosc si nu iti permiti sa vorbesti cu mine cum vorbesti cu ceilalti, ca stiu cine esti si ce iti poate capul.Si poate ne vedem prin Cluj si iti arat eu miscare legionara. Nu te baga in discutii cand tu esti un pisorcos. Ai uitat cand m-ai rugat sa nu spun tuturor cati ani ai, ca sa para ca esti in varsta? Te ascunzi pe aici ca sa nu stiu ce. Asa fac legionarii, tinere? Se pare ca da. Asta e tactica legionara numarul 1: dezinformarea!

 

Abia astept sa-mi arati Miscare Legionara. De ziua nationala sunt la Targu-Mures, dar sunt zile in care poti sa-mi arati. Sau hai direct la Mures sa povestim mai multi.

 

Tu crezi ca, daca citesti pe bloguri, stii istorie? Du-te baiatule si lucreaza la un muzeu, daca vrei sa stii istorie. Nu mai vorbi aiurea. Nu mai vorbiti aiurea.

Ca, pana la urma, eu am lucrat la muzeu, voi nu. Asa ca nu va mai dati mari intelectuali cand voi dati copy/paste de pe bloguri si din carti scrise de frustrati.

 

Nu citesc bloguri, chiar nu stiu de unde vine exercitiul asta febril, halucinant de recompunere a realitatii. Asa ceva nu am vazut in viata mea, o asemenea imaginatie.

Deci doar muzeografii sa vorbeasca, am inteles :)).

Ce carti scrise de frustrati, tu scrii la nivel de manual de clasa a 8/a, d-ala scris de comunisti si fripturisti, daca tot vorbim de Iorga...!

 

 

Citeste tu ce scrie LDS.

I-am citit si raspuns. Dar esti prea nerabdator cu amenintarile si invectivele, exact dupa cum te diagnosticasem mai devreme.

 

Si inca ceva. Vad ca ma faceti comunist aproape in fiecare postare. Atat puteti. Atat pot legionarii. Aia cand vedeau ca cineva nu e cu ei: "e comunist, nkvd-ist, evreu!!!Sariti, omorati-l!"

Exact acelasi lucru pe care il faceau comunistii pe care tu zici ca ii urasti atat de mult. Doar ca aia dadeau vina pe nazisti si legionari.

Nu te-a facut nimeni, dar iti place sa faci sofisme.

Prima: Tertipul acuzei inventate, a "paratraznetului"( ca te-am face comunist);

Doi: Intentionarea vida.

Dar nu ti le explic, ca nu sunt intelectual ca tine :)

 

 

 

M-am lamurit cu voi, oricum.

Sunteti paranoici si vedeti doar conspiratii. "Ala nu era legionar, desi era legionar, era de fapt agent sovietic.... Antonescu lucra cu sovieticii... calinescu si duca erau ministri criminali dar legionarii nu s-au batut cu Armata pentru ca nu voiau conflict cu statul."

 

Si ca sa vedeti ca am dreptate:

 

SS lazio zice : "De asemenea, vreau sa-ti spun ca asasinul lui Iorga, Traian Boieru se numea parca, a fugit direct in Moscova! "

Asta dupa ce alt legionar, Mihai, ne spune ca ala a plecat la nemti.

 

erai lamurit cu mult inainte sa vorbesti cu orice legionar. Se vede, nu are rost sa minti.

A plecat la rusi, eu asa am citit, la nemti fugisera altii, Trian Boieru a fost nkvd-ist. Legionar sigur nu.

 

 

 

Si da, ma faceti pe mine comunist cand eu am fost primul de pe site-ul asta care am aratat ca aia nu aveau nici o treaba cu comunismul si ca erau, de fapt, doar o adunatura de sacali, tirani, care isi urmau doar propriul scop si pe care ii durea fix in cur de restul oamenilor, fiind oricand dispusi sa omoare, sa tortureze sau sa faca orice pentru a castiga mai multa putere.

 

Comunistii, legionarii, fascistii, nazistii - diferentele dintre ei sunt minime. Toti sunt la fel! Toti au facut exact aceleasi lucruri. Toti au mintit, toti au furat, toti au torturat, toti au omorat.

 

De unde ai, ma , halucinatiile astea? Incredibil.

 

Legionarii nu au mintit, nu s-au abatut de la Dreapta Spirituala, de la metapolitica;

Nu au torturat pe nimeni;

Nu au furat nimic, dimpotriva, doar au dat (tabere, ajutoare, cantina saracilor, etc, etc);

Nu au ucis, decat o parte fanatizata a Miscarii, in special dupa asasinarea cea mai crunta a secolului trecut-asasinarea Capitanului Legiunii.

 

 

Referitor la amenintari, astept oricand , orice. Nu cred ca are rost sa ne certam aici, in public, ma ai in mess, astept tot ce poti de la tine. Oricand, si maine, si poimaine la Mures, si raspoimaine inapoi la Cluj, pentru ca n.accept ca un politruc scandalagiu sa ma ameninte!

MoWeed29.11.2010 17:38

Deja este enervant pentru mine, ca cititor al acestei polemici, felul in care Adrian citeste numai ceea ce vrea. Ia sa vedem urmatorul exemplu:

 

Apoi zici ca legionarii nu erau interesati de bogatie. Dar pe Codreanu l-a deranjat ca Iorga le-a inchis comertul.

 

Sa vedem si ce a zis Mihai

 

A fost prim ministru pentru scurta vreme intre 1931 si iunie 1932, apoi a fost consilier al lui Carol al II-lea. In calitate de consilier al lui Carol a fost facut "necinstit sufleteste" de catre Corneliu Zelea Codreanu. In acea scrisoare, CZ Codreanu spunea ca desi Iorga a fost cel care le-a spus legionarilor sa intre in lupta comerciala( magazine, restaurante, cooperative, etc), tot el a fost artizanul inchiderii abuzive a comertului legionar. Dezamagit, Codreanu si-a permis sa-l faca "necinstit sufleteste".

Apoi, profitand de ocazie, regimul Carlist i-a inscenat un proces Capitanului, ceea ce a servit ca pretext ideal pentru a fi ucis.

Daca undeva in paragraful asta scrie ca CZ Codreanu a fost suparat pentru faptul ca au pierdut resurse financiare(argument demontat in urma cu ceva vreme de Mihai, cand a aratat faptul ca magazinele legionarilor nu erau nicidecum o sursa de venituri mari pentru Miscarea Legionara), eu singur imi dau ban pe forumul asta. Era vorba de faptul ca una le zicea legionarilor si alta a facut in momentul in care a avut o postura la putere.

Si nu incerca sa le intorci, stiu ca esti un tip indeajuns de inteligent incat sa intelegi adevaratul sens al acelei aprecieri.

 

 

Adriane, continuand sa combati argumentele in felul asta pueril si cu mistocareala de mahala nu vei face altceva decat sa indepartezi de forumul asta persoane cu capul pe umeri, capabile sa poarte o polemica argumentata(indiferent de care parte a polemicii se afla). Se va ajunge la momentul in care o sa ramai numai tu si debilii mintali incapabili sa lege 2 cuvinte sau sa foloseasca o cratima corect(deoarece acestia din urma nu pot intelege ce e o polemica). Eu nu cred ca tu asta vrei de la forumul asta. In mod cert, nu asta vreau eu!

Adrian29.11.2010 18:53

SS Lazio

 

Abia astept sa-mi arati Miscare Legionara. De ziua nationala sunt la Targu-Mures, dar sunt zile in care poti sa-mi arati. Sau hai direct la Mures sa povestim mai multi.

 

Vad ca esti smecher. Ti-am zis sa taci din gura, ca nu iti permiti sa vorbesti cu mine la fel cum o faci cu cei care nu te cunosc.

Eu te cunosc si stiu ce fel de "Legionar" esti tu. Si o sa-i spun si lui Mihai, ca vad ca e interesat.

 

Draga Mihai, baiatul asta pe care tu il pupi si de care te bucuri ca e legionar, e doar o fetita. E o fetita care, anul trecut, cand ne-am batut cu clujenii, a fugit. Nu a fost singurul care a fugit, au fost mai multi, intr-adevar. A dat marele legionar bir cu fugitii cand a vazut ca vin uistii si ne-a lasat 6 impotriva la aproape 30.

 

Asa fac legionarii? Fug si isi lasa "fratii" balta? Se pare ca da, ca ss lazio se da mare legionar. Si baiatul are peste 190. E cu un cap si ceva mai mare ca mine si a fugit in loc sa stea sa se bata.

Ne-a lasat 6 baieti si 3 fete impotriva la aproape 30 de oameni.

 

Sa il pupi Mihai si sa il feliciti, ca uite ce mare legionar, mare roman si mare crestin e SS Lazio.

 

 

Si mai e si ipocrit pe deasupra. Imi zicea acum ceva vreme ca ar trebui sa facem ca cainii, sa intram in teren. Cu cine sa intru pe teren penibilule? Cu tine, cand tu fugi la primul pulan ridicat?

 

Tu imi predici mie despre legionari, onoare, curaj? Du-te, ba, de aici. Ca eu te cunosc, pe mine nu ma duci cu vorba. E doar gura de tine, ca nu faci nimic din ce zici. Si asa sunt multi de pe aici. Doar vorbe, zero actiuni.

 

Pe tine si pe ceilalti care ati fugit, ar trebui sa va cautam acum si sa va dam cate 10 picioare in cap pentru fiecare pumn pe care l-am primit noi de la uistii aia borati.

 

Ia priviti ce curajos e:

Referitor la amenintari, astept oricand , orice. Nu cred ca are rost sa ne certam aici, in public, ma ai in mess, astept tot ce poti de la tine. Oricand, si maine, si poimaine la Mures, si raspoimaine inapoi la Cluj, pentru ca n.accept ca un politruc scandalagiu sa ma ameninte!

De ce nu ai fost asa curajos cand au sarit si clujenii aia? Ai fugit atunci, ca o fetita.

Si stai calm, ti-am dat de mult ignore, ca eu nu vorbesc cu pizdulici. V-am dat ignore la toti aia care ati fugit si pe care va aveam in lista.

Si cand ma gandesc ca m-am bagat pentru tine sa iti fac rost de bilete, sa ai cu cine sa mergi la meciuri, mi-e greata de tine.

 

 

 

 

Caline

 

Legionarii au fost niste criminali si, daca ar fi sa ii aseman cu cinea din prezent, i-as asemana cu arabii sinucigasi. Exact asta au facut si ei. Au omorat dupa care, ca sa para cuminti, i-au dat pe mana politiei pe cei care au comis crime.

 

Ia uite ca a zis pseudolegionarul asta:

Legionarii nu au mintit, nu s-au abatut de la Dreapta Spirituala, de la metapolitica;

Nu au torturat pe nimeni;

Nu au furat nimic, dimpotriva, doar au dat (tabere, ajutoare, cantina saracilor, etc, etc);

Nu au ucis, decat o parte fanatizata a Miscarii, in special dupa asasinarea cea mai crunta a secolului trecut-asasinarea Capitanului Legiunii.

 

Minciuni sau nu? Te las pe tine sa imi zici.

Nu vezi cum incearca sa dea vina pe altii? "parte fanatizata a miscarii", ma face sa rad.

Nu ai vazut ca mai nou s-au apucat sa zica ca Antonescu lucra cu sovieticii? Nu vezi ca se contrazic intre ei?

Mihai zice ca Boieru a plecat in germania, astalalt zice ca a plecat la moscova. Intreb iar, atunci se practica clonarea?

 

Corneliu Zelea Codreanu a infiintat un partid care a facut atatea lucruri bune incat reusit sa fie scos in afara legii de mai multe ori! Atentie, de mai multe ori!

 

M-am saturat sa vad peste tot minciuni si vorbe goale.

 

A facut Antonescu multe greseli dar cum plm sa te apuci sa zici ca a lucrat cu sovieticii? Asta e cel mai penibil lucru pe care l-am auzit. De aia am si postat pe topicul asta. Ca nu postam daca nu aparea aberatia asta.

A facut omul multe greseli dar scoaterea legionarilor in afara legii nu a fost una din ele. A fost printre cele mai bune decizii pe care le-a luat.

 

Si da, daca era dupa mine, Codreanu era omorat impreuna cu toti liderii legionari inca din 33, de la primul asasinat, ca mie imi place sa distrug raul inca din fasa, nu sa il las sa creasca si sa comita alte crime.

 

Si inca ceva, Caline, oamenii cu cap pe umeri nu se apuca sa spuna ca Legionarii acceptau in randurile lor doar oameni buni, alesi dupa reguli stricte, pentru a se contrazice in propozitia urmatoare si a spune ca printre legionari au fost si oameni fara onoare, naspa, spioni rusi.

 

Daca oamenii astia chiar erau asa cum sustin, primul lucru pe care l-ar fi facut ar fi fost sa recunoasca acele crime. Apoi ar fi trebuit sa faca orice sa repare aceste rahaturi. Dar ei nu fac altceva decat sa caute scuze si sa inventeze povesti cu conspiratii.

LDS29.11.2010 19:08
LDS

 

 

Salutare.

Apreciez pe unul dintre putinii care nu apeleaza la invectiva, fluieratura, zgomot, haramalaie in locul dialogului civilizat si argumentat.

 

Marturisesc ca sunt in asentimentul tau: nici eu nu mai citesc nicio carte de istorie, tocmai din dorinta de a nu fi prostit asa cum se vrea din rasputeri. Este peste limita suportabilului sa aud ce spun niste vanduti! Eu cred doar in valori absolute, de unde si tribulatiile mele din ultima vreme.

 

Dar, in numele principiului (pur, privit ca o esenta, nu stiu cum sa-i zic) Corectitudinii si al Adevarului, Adevarul care, doar el ne va elibera(vorbesc de chestiunile esentiale crestinesti), te implor sa nu te rezumi la a crede atat despre legionari.

 

Macar in perioada codrenista, daca vedem Adevarul si nu ne raliem maniilor holocaustizante, minciunilor colosale si demonizarilor dantesti ale celor cu impresii de istorici, trebuie sa stii ca nu au existat crime ! Trebuie sa stii ca in mai multe randuri, prin circulare, Capitanul a spus ca oamenii sa rabde, sa sufere oricat, peste puterile omenesti, dar sa nu raspunda Pe topicul asta, prin munca sisifica a lui Mihai, le vei descoperi pe foarte multe dintre acestea

Un mic exemplu:

 

Incep prin a-ti raspunde subliniind din capul locului un aspect esential, care ar trebui sa fie "temelia" dezvoltarii tuturor rationamentelor si argumentelor pe care le voi aduce ulterior: E absolut irelevant ceea ce cred eu despre Miscarea Legionara, fie si numai pentru simplul fapt ca eu sunt o simpla persoana, un ilustru anonim, iar Miscarea Legionara este o realitate istorica. E ca si cum o furnica dintr-un musuroi oarecare si-ar da cu parerea despre elefantul care tocmai a trecut prin preajma, avand pretentia ca parerea sa sa fie luata in considerare, eventual batuta cu dalta pe o placa de granit. Voiam sa punctez acest aspect, deoarece in foarte multe dintre dezbaterlie de pe acest forum se emit pareri grave, care au pretentia unor sentinte definitive si irevocabile.

 

Nu stiu cum as putea sa-ti raspund in tematica "principiului pur, privit ca o esenta", dar eu as indrazni ca sa alatur acest concept "Adevarului eliberator", care, in puritatea sa absoluta, straluceste pe bolta constiintei fiecarui om cu bune intentii, asemeni luceafarului de dimineata... Ei bine, pe mine viata m-a invatat ca sa fiu cel mai circumspect atunci cand ma aflu in preajma unor "adevaruri eliberatoare", "pure", "absolute", spune-le cum vrei. Nu stiu inca daca aceasta deprindere pe care am dobandit-o este un defect sau o virtute, insa atunci cand ma aflu in fata "perfectiunii" eu ma intreb: " Unde se ascunde Diavolul ? " Unde este el in aceasta chestiune, unde este hiba, rotita lipsa, pata din Soare ?

 

Desi foarte multi oameni se declara "crestini", asa cum orice om normal la cap este un adept al binelui, cu tot ceea ce cuprinde acesta in conceptia colectiva si unanim acceptata, foarte putini dintre noi sunt constienti de capacitatea de metamorfoza a raului si la simplitatea acesteia. Cei care asociaza urzelile diabolice cu planuri complicate, imposibil de patruns de mintea omului simplu, se insala. Cand vrei sa ascunzi oamenilor un lucru, atunci cea mai buna ascunzatoare este aceea care se afla in vazul tuturor.

 

Eu sunt foarte constient de lumea in care traim, ceva imi spune ca Al Doilea Razboi Mondial nu a fost castigat de catre cine trebuia, in sensul in care partile beligerante ar putea fi echivalate cu "Dracu" si "Mama Dracului". Imi dau seama ca aceasta lume este condusa de catre niste oameni (?) foarte inteligenti si foarte rai, in aceeasi masura.

 

Am ascultat acel discurs al lui Corneliu Zelea Codreanu su nu m-a surprins cu absolut nimic, in sensul in care am auzit ceea ce ma asteptam sa aud :

 

Idealism

 

"cei ce cred ca-l pot invinge ca si cei care cred ca-l pot cumpara, se vor convinge in curand, dar prea tarziu, ca s-au inselat"

 

 

"toate incercarile de vrajmasie vor fi strivite, toate planurile de ademenire, toate incercarile de cumparare a sufletelor, toate incercarile de dezbinare si toate tradarile vor cadea la pamant"

 

 

 

Mesianism

 

"Priviti-i drept in ochi pe toti tiranii vostri, indurati cu resemnare orice lovitura, suportati orice chin caci jerftfa noastra a tuturora va fi temelia de fier..."

 

 

"acei ce vor cadea dintre noi vor avea nume si morminte de eroi, iar cei ce ne vor ucide vor purta nume de tradatori si vor fi blestemati din neam in neam"

 

 

Fii atent la sensul spiritual al renuntarii, la bucuria de a muri pentru ideal.

 

 

Frumos spus, poetic chiar, dar ce ne facem cu Realismul care a infirmat, intr-un mod brutal , toate sperantele si promisiunile acestui discurs ? Si, mai ales, ce ne facem atunci cand un erou moare pentru un ideal, dar moare doar pentru el insusi, nefiind inteles de catre marea masa, ignoranta prin vocatie ? Spun "ignoranta" ca sa nu spun "lasa" desi in fundalul memoriei imi rasuna versurile unei poezii care inteapa ca un ghimpe, nemilos, constiintele treze, atatea cate or mai fi:

 

"Eu atat as vrea sa aflu, aratandu-ne obrazul / Totusi unde au fost romanii, cand a fost taiat Viteazul?"

 

"Eu, de-o singura-ntrebare, ma scarbesc si ma si manii / Totusi unde-au fost, romanii ? Totusi, unde sunt romanii ?"

 

Cu toate ca aceste intrebari sunt retorice, raspunsul il putem gasi pe Taraf TV sau pe Mynele TV, pe OTV sau pe Etno TV, prin pietele tuturor oraselor, in scoli, in universitati si chiar in mediile academice. Mai are cineva chef de idealism ?

 

 

 

 

De asemenea, vreau sa-ti spun ca asasinul lui Iorga, Traian Boieru se numea parca, a fugit direct in Moscova! Si legionarii, chiar mai mult ei, au fost lucrati din afara din greu! Un nationalism atat de frumos ca a lor deranja prea mult.

 

uite un alt exemplu si o mostra a demonizarilor!

Vorbim de Nicolae Iorga, de papusa lui Carol, care INTENTIONAT a semnat, neoficial, actul prin care Capitanul sa fie ucis in cel mai inimginabil om, alaturi de alti 13 mari Legionari.

 

Nu am timp sa-ti relatez totul, am vrut sa-ti arat doar doua mici exemple care contrasteaza puternic cu ce ti s-a spus tie!

 

Daca vei cunoaste mai indeaproape Adevarul, departe poate chiar si de felul nostru clamoros de a vorbi(o facem asa fiindca disperarile, angoasele, macerarile si framantarile interioare coroborate cu drama fructului post-modern al suficientei, mediocritatii, anodinului ne domina), atunci vei avea sentimente mai bune asupra perioadei codreniste macar a Legiunii, cea mai simpatizata, iubita si frumoasa parte a secolului trecut al romanilor, dar vei avea sentimente mai bune si asupra Neamului tau.

 

Garantez eu. Nu trebuie sa fim defetisti, sa focalizam ata de defintiv , de apocaliptic, in ciuda greutatii de acum de a vedea si ceva bun. Atunci vei vedea ca meritam sa traim, sa existam ca natie. Refuz sa fiu asa sententios cu neamul care mi-a facut atatea lucruri bune si care a fost intr-atata vitregit ;i batjocorit de vicisitudinile istoriei.(chestiune, din nou, irefragabila).

 

Dar nu e vorba de defetism ! E vorba, pur si simplu, de realism, de o decantare a realitatii de balastul mistificarilor. Si nu e vorba de "greutatile de acum", e vorba de plamada din care e facut acest neam si de felul acestuia de a fi, dintotdeauna.

 

Nu m-as putea pronunta asupra "lucrurilor bune pe care ti le-a facut acest neam", desi eu, dimpotriva, m-as putea pronunta viceversa, dar e irelevant sa judecam un popor doar din ingustimea punctelor noastre de vedere. Mai degraba ar trebui ca sa ne intrebam cat am fost "batjocoriti de vicisitudinile istoriei" si cat ne-am batjocorit si ne batjocorim singuri, de buna voie si nesiliti de nimeni. Hai sa ne facem un proces de constiinta si sa ne raspundem sincer la aceasta intrebare, iar apoi sa mai vedem ce garantii am mai putea oferi...

 

 

Pana atunci sa citesti si asta:

"Există un mare desert in Romania.

Orice complexitate sufletească presupune zdrobiri interne, presiuni ascunse ale sufletului, timidități durabile si taine ingropate. Ascunzisurile sufletesti se alimentează din cadavrele propriului nostru trecut. De ce ne vom scoate noi cadavrele in amiaza Ce caută strafundurile sufletului in lumina zilei? Nu există "suflet" decat in noapte. Romania nu este o tară luminoasă: ea este o tară subterana dar fară mari intunecimi. Suntem, poate, prea simpli sau prea limpezi in obscuritățile noastre. Caci nu cred ca Romania să fie timidă cu inaltimile sau adancurile ei. Din pacate ea este prea sinceră si prea curajoasă cu golurile ei. Și le acceptă prea des, se dispretuieste pe sine de prea multe ori.

 

Este foarte caracteristic că un roman nu se poate face interesant intr-o societate de conationali decat etalandu-și defectele, insuficientele. Nu există popor in lume care să facă o virtute din faptul de a nu munci. În Romania, tipul omului inteligent si unanim simpatizat este chiulangiul sistematic, pentru care viata este un prilej de capriciu subiectiv, de exercitiu minor al dispretului, de negativitate superficiala N-am intalnit om care să aibă o mai slabă aderență la valori decat romanul. De cand există Romania nici un intelectual n-a murit pe o idee(sau, poate, mult prea putini), vreau să spun, că nici unul nu s-a substituit vreunei idei. Atitudinile spirituale sunt identificabile aiurea prin nume; ne descurcam in istoria spiritului cu ajutorul indivizilor. Îndoiala de sacrificiu este o notă diferentială a romanului. Credinta in inutilitatea jertfei este asa de organica incat ar trebui o febră asemanatoare epocii de martiri a crestinisimului, pentru a convinge acest popor amarat de sensul spiritual al renunțării. Ne lipseste pasiunea destructivă pentru ideal. Nu poti impune o valoare decat pe daramaturi: ruinele indică intotdeauna prezenta spiritului. Delabrarea precede creatia! Elanul de autodistrugere care să se nască din Dorinta de a da lumi contur, prin proprie lichidare, presupune perspectiva altor lumi si gelozia pe ele, ce naste pasiunea de transfigurare a lumii acesteia. Romanul este consecvent numai in luciditatea față de conditia romaneasca Și este o teribilă constatare si nedreaptă pentru noi toti. El stie că nici unul dintre semenii lui nationali nu este entuziasmat de soarta lui de roman.

 

Și atunci incepe marturisirea deficientelor proprii, interpretate si scuzate prin (false si iluzorii) vicii fundamentele ale Romaniei. Niciun roman nu se simte personal vinovat. Toate ratarile si golurile si le explică prin vidurile Romaniei, dezertand astfel de la responsabilitatea individuala Este drept că schimbarea la față a țării nu se poate face prin eforturi divergente si disparate, ci este necesară o modificare structurală pe bază de orientare colectiva Dacă toată Romania nu pleacă la drum ca să se cucerească pe sine insăși intr-un elan colectiv, indivizii care vor să se salveze dintr-o romanitate deficientă sunt condamnati mai curand sau mai tarziu ratarii, neavand la bază rezistenta substantei nationale. Frecventa incercarii de mantuire individuală este totusi simptomatică si a dovedeste ce intensități poate să atingă vointa de lichidare a unui dezastru national, inscris in sange.

 

Pană cand ne vom proiecta golurile noastre in vidurile Romaniei?"

 

O parte din ce a spus Cioran intr-o serie de articole despre Eminescu.

 

Doamne Ajuta si nu te resemna, la fel cum, simptomatic, fac cei pe care nu le acorzi nici macar prezumtia de mantuire.

Traiasca Romania!

 

 

Cred ca am raspuns mai sus, intr-o oarecare masura, si chestiunilor subliniate in aceasta scrisoare. Spun asta, cu riscul de a cadea in penibil, incercand sa polemizez cu Cioran. Ma voi limita la a spune ca filosoful Emil Cioran a fost un om norocos, intrucat a apucat sa moara cu niste convingeri care i-ar fi fost profund zdruncinate daca ar mai fi apucat zilele noastre, epoca internetului, a televiziunii prin furtun si a manelismului desantat care a aratat adevarata fata a acestui popor, fibra din care este el facut.

 

Prefer ca sa nu mai divaghez prea mult in aceasta chestiune, deoarece exista riscul ca sa-l facem invidios chiar si pe Cornel Dinu.

 

 

@LDS

 

E absurd sa simplifici lucrurile asa. Iti inteleg dezamagirile, trairile si experientele, dar esti nedrept. Nu uita ca e usor ca oricine sa se fii declarat legionar atunci, aproape la fel cum e sa-ti spui si stelist.

 

Trairea e importanta si nu cred ca vreunul dintre legionarii care au simtit astfel a devenit tortionar. E ca si cum ai lua ca reprezentativ pentru fenomenul ultra pe ultimul fan care vine in peluza si odata ajuns acolo zice: "eu sunt ultra".

 

Tocmai din acest motiv ne autodistrugem: in loc sa-ti pui intrebarea, "ce am gresit eu", tu gandesti: "ei mi-au gresit, ei sunt de vina, deci nu merita nimic"...

 

"Ask not what your country can do for you -- Ask what you can do for your country." Cunosc conceptul, suna frumos in orice limba a Pamantului ar fi tradus. Numai ca acest concept are acoperire reala doar in statele care isi respecta cetateanul, acolo unde respectul pentru cetatean vine de la sine, in mod natural si nu e doar machiaj de fatada, ca in cazul nostru.

 

Ce-as mai putea spune ? Eu va respect opiniile si chiar va invidiez pentru faptul ca inca mai gasiti resurse launtrice pentru a mai crede in ceva anume, ce tine de aceasta tara. Va invidiez si pentru credinta voastra, va invidiez si pentru faptul ca aveti certitudini legate de orice lucru din aceasta lume si raspunsuri la toate intrebarile.

 

Eu sunt un Toma Necredinciosul, ratiunea mea interioara nu imi da voie ca sa achiesez la aceste lucruri nobile, cum ar fi "idealismul", "mesianismul", pentru ca eu intreb intotdeauna: " Unde se ascunde Diavolul, unde este hiba, rotita lipsa, pata din soare ? " Am ajuns ca, atunci cand cineva imi vorbeste despre "patriotism", sa imi imaginez o Armata de flacai care marsaluieste printre picioarele Elenei Udrea, gata sa-si dea viata pentru bunastarea si "vuitoanele" acesteia...

SS Lazio29.11.2010 19:41

LDS

 

Iti respect opiniile. E un subiect inepuizabil, si dureaza mult comunicarea virtuala.

 

Am doar cateva amendamente:

1. "a fost un om norocos, intrucat a apucat sa moara cu niste convingeri care i-ar fi fost profund zdruncinate daca ar mai fi apucat zilele noastre, epoca internetului, a televiziunii prin furtun si a manelismului desantat care a aratat adevarata fata a acestui popor, fibra din care este el facut."

 

Neantul a fost dintotdeauna. Sentimentul vacuitatii la fel. Si cel al vaguitatii, daca vorbim despre politica.

Fii convins ca Cioran a respirat multe guri de oxigen romanesc. A cunoscut Romania profunda. Si, daca tot vorbim de esente, Wessensschau-ul husserlian e mic copil pe langa diagnosticul dat de Cioran romanitatii, romanescului :)

 

Eu chiar nu cred ca ne-am schimbat asa de mult. E drept, internetul si media de azi parca au amplificat raul din noi, din jur, promovarea atator nimicuri pare mai invadanta si irepresibila ca niciodata. Problema consta, spun eu, in alienarea spirituala a noastra, lucru ce duce la o aderenta mult mai slaba la valori. Moralitatea noastra este condamnata de "se"-ul criminal , in care facem ce se face, vorbim ce se vorbeste, gandim ce se gandeste, etc.

Nu stiu, muzica mai proasta ca acum nu era, dar politicienii erau la fel, greutatile economice cam aceleasi, influentele straine aceleasi.

 

si

2."Ce-as mai putea spune ? Eu va respect opiniile si chiar va invidiez pentru faptul ca inca mai gasiti resurse launtrice pentru a mai crede in ceva anume, ce tine de aceasta tara. Va invidiez si pentru credinta voastra, va invidiez si pentru faptul ca aveti certitudini legate de orice lucru din aceasta lume si raspunsuri la toate intrebarile."

Asta nu e asa, fereasca Dumnezeu, eu, cel putin, mereu imi pun intrebari. Un om edificat e un mort. Cautarea e permanenta si asfixianta adesea. Dilemele sunt tot mai insurmontabile si, in procesul gandirii, desi trierea intrebarilor survine chiar normala, greutatea intrebarilor ramase e indelebila.

Noi poate ne inselma, nu zicem nu, dar am hotarat sa dam , nu doar sa primim. O simpla lege de cedare si primire, asta vrem a fi legionarismul. Nu crime, nu ale lucruri de care suntem acuzati.

Cliseisizant sau nu, si nom stim ca nu stim nimic.

 

O seara minunata!

 

@Adrian.

Da, eu nu ami continuu discutia.

Ai dreptate, nu am stat la bataie, desi repercusiuni au fost, crede-ma. Am avut si eu de patimit , crede-ma, fiindca sunt stelist, dar nu voi epata cu asta.

 

Ai dreptate, sunt un pseudo-legionar, un fricos si un patibular.

Dar daca sunt asa, de ce nu te iei de unul pe masura ta?

Sunt legionari adevarati seriosi, asta am zis, fa domnule cu ei parada fortei.

pentru ca doar asta ai cautat: sa ne desfiintezi, injuri, si asta nu o zic eu, o zic mai toti oamenii de pe topicul asta: si cei legionari, si cei nelegionari.

 

NU voi spune nimic rau despre tine, desi as putea spune si nici nu ma voi apara, eu nu caut anturajul lui Mihai, eu am credinta mea si nu accept sa/mi fie calcata in picioare.

Sanatate si numai bine!

 

Sa nu uiti sa/mi rupi capul. E usor, nu? Doar sunt fetita, slab, fricos, pseudo/legionar, etc ,etc. Eu, daca va fi sa o incasez, o voi incasa, foart probabil, dar niciodata nu-mi voi lasa convingerile.

 

P.S: Erau niste reguli pe forum-ul asta. Unul doar injura si ataca, altul nu poate sa spuna nimic. E IN REGULA OARE? Moderatorii ceilalti, se aude?

«1151617181970»