FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1141516171870»
Adrian25.11.2010 13:30
Ce e extremist in a-ti iubi tara, a pastra traditiile si a fii stapan pe mijloacele economice si resursele unei tari?

Hai, Mihai, nu ma lua cu din astea ca nu vorbesti cu un retardat obisnuit sa scrie "maimut-o" sau "ave-ti".

Stii foarte bine ca Legionarii au fost extremisti de dreapta, nu patrioti. Daca erau doar patrioti, nu apareau problemele "evreiesti".

 

Tu alegi sa vezi doar anumite aspecte. Asa nu e bine. Priveste in intreg si vei vedea bubele.

 

Pai de cine au fost scoase in afara legii? De cei care nu vor natiuni, dar globalizare? de cei care nu cred in Dumnezeu, ci in MATERIE? Adica exact de dusmanii celor de mai sus...

 

Ha?! Acum o dam pe probleme religioase? E penibil sa spui ca Legionarii au fost scosi in afara legii pentru ca erau prea religiosi. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca acum 70 de ani nici nu se putea pune problema de globalizare.

 

Regulamentul de ordine interioara al Stelei e propaganda?

Acum ma iei la misto si nu inteleg de ce. Pai tu compari regulamentul de ordine interioara al unui partid politic cu regulamentul de ordine interioara al unei echipe de fotbal? In afara de nume, ce au in comun? Nimic.

Regulamentul de ordine interioara al Stelei nu e facut cu scopul de a atrage jucatori. In schimb cel al unui partid politic poate fi placut pentru a atrage noi membri - "haideti la noi ca uitati ce idealuri avem, ce reguli, noi ii alegem doar pe cei mai buni.".

 

Eu ma pun in locul meu de azi si al matusii mele profesoare de matematica, si vad ca se potriveste perfect. HP, Oracle, Coca Cola, Gold Corporation, Carrefour, Kaufland, CME, BCR, BRD,etc, banuiesc ca sunt capital privat autohton nu?

 

Si ce doresti? Sa inchizi granitele?

Ok. Inchizi granitele, dai strainii afara, te izolezi de lume. Stii ce inseamna asta? Moarte!

 

Cine nu e pentru globalizare e prost. Fara nu se poate. Poate ca puteai sa te izolezi de lume acum 2000 de ani dar acum nu mai poti. Resursele sunt tot mai rare, nu te poti baza pe ce ai in propria tara.

 

Tai toate legaturile cu strainii si vezi ca nu iti ajunge curentul, gazul, mancarea. Ce faci cand vine iarna? Din ce traiesti? Cu ce te incalzesti? Tai padurile? Ramai si fara ele.

 

China are 1,6 miliarde oameni si o suprafata aproape cat un continent. Si aia si-au dat seama ca nu pot sa se izoleze. Sau poate tu vrei sa ajungi ca Republica Populara Coreana:

picture8.jpg

?!

 

p.s.

Pentru cei care nu inteleg poza, e o imagine din satelit care arata iluminatul pe timp de noapte.

Mihai25.11.2010 15:29

Legionarii si nici eu nu dorim o tara inchisa, ci vrem o tara in capitalul romanesc si cel strain sa lucreze in favoarea autohtonilor, in niciun caz pentru altii.

 

Cum poate fi Romania puternica daca mijloacele de productie si toate resursele nu sunt in maini romanesti?

 

Inainte, ignoranta ta ma intrista, acum doar ma amuza. Problema evreiasca au explicat cu mult inaintea mea un Caragiale, Eminescu sau Kogalniceanu. Oare ei nu erau patrioti? Sau erau niste anti-semiti si rasisti notorii ? :)

Mihai25.11.2010 16:20

Fratilor, mai gasiti pe undeva on-line "odesa in flacari", ca n-o mai gasesc deloc pe net... Inainte mergea, nu stiu ce s-a intamplat, a fost scoasa...

MoWeed25.11.2010 16:58

@Mihai

 

Ai PM

Adrian25.11.2010 17:21
Legionarii si nici eu nu dorim o tara inchisa, ci vrem o tara in capitalul romanesc si cel strain sa lucreze in favoarea autohtonilor, in niciun caz pentru altii.

 

Cum e aia? Vrabia malai viseaza?

Si mie mi-ar placea o astfel de tara. Si mie mi-ar placea sa lucreze strainii pentru mine. NEVER GONNA HAPPEN.

Poti sa predici cat vrei, sa aduci la putere pe fantoma lu' Codreanu si sa bagi in ministere pe cei mai mari conducatori romani din toate timpurile, NEVER GONNA HAPPEN!

Daca eu te amuz, e ok. Pe mine nu ma amuza faptul ca tu nu stii nici macar un pic de economie si dai solutii din astea din vise. Cu solutii din astea nu ajunge tara nicaieri, nu se va rezolva nici o problema. Sau tu crezi ca Romania e ceva mega putere la portile careia se inchina restul statelor? Nu e asa. Si nu a fost asa nici pe vremea legionarilor. De aia au si ajuns ei la putere. Ca astfel de partide politice ajung la putere doar in vremuri de criza, cand oamenii sunt disperati si sunt dispusi sa creada si sa se multumeasca cu orice. Si, cand le mai arunci si ce vor sa auda, e clar ca i-ai prins.

 

Cu evreii s-a discutat si se cunoaste situatia. Erau, in momentul acela, pe aceeasi treapta cu tiganii. Asta in ochii romanului de rand(si ai altor popoare). Si era normal, ca doar religia inca spala in forta creiere pe atunci.

 

De ce sa citesc ce au scris legionarii? Are rost? Din moment ce am vazut ce au facut, e destul.

Codreanu era lider iubit si respectat? Atat de mare lider era si atat era de respectat incat, din ce zici tu, Mihai, dupa ce a murit el, aia au facut ce au vrut ei, nu ce a vrut el. Asta spune multe. Pacat ca sunt unii care nu vor sa inteleaga.

MoWeed25.11.2010 17:29

Adriane, cred ca ai inteles gresit.

 

Nu e vorba ca strainii sa lucreze pentru noi, e vorba ca noi(ca tara) sa ne exploatam resursele naturale singuri si in interese proprii. Nu sa se ajunga in situatia de la Rosia Montana sau din Marea Neagra, unde resurse valoroase si importante pentru Romania sunt exploatate de companii straine, ducand profitul obtinut prin exploatarea resurselor in alte tari, nu in Romania

 

Asta nu inseamna inchiderea granitelor si inchiderea comertului, ci doar o exploatare rationala a resurselor in interesul si pentru bunastarea Romaniei, nu a unor companii/state straine.

Marius25.11.2010 17:53
Asta nu inseamna inchiderea granitelor si inchiderea comertului, ci doar o exploatare rationala a resurselor in interesul si pentru bunastarea Romaniei, nu a unor companii/state straine.

 

bah, nu pot sa cred ca sunt de acord cu baiatul din Ardeal :))))

 

1. Romania nu are resurse proprii care sa ii asigure existenta.

2. Romania, si nicio tara de pe planeta asta, cu 2-3 exceptii, nu poate sa-si foloseasca resursele, alea care mai exista, in intereul national.

3. Cu datorii de zeci de miliarde de coco n-ai cum sa zici nici "pas" in fata intereselor creditorilor.

 

Poate o parte din utopia asta era posibila in '90, cand eram tabula rasa la capitolul datorie externa si ne puteam impune punctul de vedere intr-o oarecare masura, insa acum e practic imposibil.

 

Nici macar nationalizarea n-ar avea vreun rezultat, pentru ca te-ar rupe in 3 cu dobanda la credite si schimburile economice ti-ar fi reduse drastic.

MoWeed25.11.2010 18:06

@Marius

 

1.Unde, in ceea ce am scris eu, vezi ca am zis ca tara trebuie sa-si asigure existenta exclusiv din resurse proprii? Am spus doar ca resursele pe care le avem la dispozitie ar trebui exploatate in interesul nostru, al romanilor si al Romaniei.

Nu am spus nicaieri de o izolare economica, nu sunt vreun dobitoc.

Normal ca trebuie o piata liberala in care companiile straine sa aiba sanse si drepturi egale cu cele autohtone. Dar nu prin exploatarea resurselor noastre.

2,3.Situatia asta nu depinde si nu a fost pornita de noi, oamenii de rand. Datoria aceea este rodul politicii duse de conducatorii nostri de dupa 90, aserviti numai intereselor grupurilor de afaceristi care stateau in spatele lor.

 

Normal ca in situatia actuala, cu datoriile pe care le avem, acest lucru este imposibil, dar eu doar am vrut sa-i arat lui Adrian ca a inteles gresit cele spuse de Mihai. Izolarea nu este o sansa dar daca profitul obtinut din putinele resurse care le mai avem este cheltuit in tari straine, vaduvind bugetul Romaniei de niste surse importante de venit, cum vrem sa progresam? Imprumutandu-ne la nesfarsit?

 

PS: Si eu sunt tot din Ardeal :))

Adrian25.11.2010 19:26

Nu-i asa, Caline. Si iti si zic de ce.

Baietii astia de la Gold Corporation(ca pe astia i-ai dat exemplu), ca astia sunt peste tot in lume. Si, chiar daca in Romania au o imagine proasta, nu inseamna ca sunt vazuti la fel si in alte locuri.

 

Un proiect ca cel de la Rosia Montana poate sa faca minuni pentru o zona slab dezvoltata. Si iti spun eu ca zona aia e foarte slab dezvoltata. Ca intregul judet Alba, ca aproape tot restul tarii.

 

Astia au venit si au muncit o zona, au bagat bani, au dat de lucru. I-au mutat pe oameni, intr-adevar. Dar i-au mutat din zona aia uitata de lume fix in Alba Iulia, intr-un cartier pe care l-au facut ei.

 

http://www.sfin.ro/articol_16507/aurul_cas..._ardelenii.html

 

297x0_Case_Alba_Iulia_-_Rosia_Montana.jp

 

Asta inseamna investitie, frate.

E adevarat, au stricat Rosia Montana. Dar asta s-a intamplat datorita boilor care au incheiat contractul. Daca puneau niste clauze solide, bine gandite, poate ca pagubele nu erau asa de mari.

 

Si ca sa fie clar, daca nu veneau strainii, nimeni nu ar fi sarit sa exploateze aurul de acolo.

 

Aia au venit, au bagat bani, au facut locuri de munca, au oferit multor oameni conditii mai bune. De la noi din tara nu putea sa faca nimeni.

 

La fel a fost si in cazul autostrazii A3. Totul a tinut de cei care au facut contractul cu Bechtel.

Pai asta e o super companie mah, una din cele mai tari din SUA. Astia au vreo suta de ani de existenta, poate chiar mai mult. Au facut barajul Hoover, au facut mii de km de autostrazi, au facut chiar si centrale nucleare. Astia sunt meseriasi adevarat. Dar sunt si capitalisti feroce si, daca au vazut ca si-au gasit prostii de pe care sa poata suge, au actionat, de ce sa nu o faca?

Da' ia mai bine puneti voi mana si cautati contractul autostrazii pe net. Vedeti istoria lui, vedeti cum in partea din limba romana scria un lucru iar in cea din limba engleza alt lucru, total diferit.

 

Ca sa va faceti o parere, intr-un loc unde in versiunea in limba romana a contractului era scris " partile trebuie sa ... impreuna", in versiunea in limba engleza a contractului scria "Romania se obliga se". Exact in acelasi loc.

Si treburile astea au mers aproape un an jumatate inainte ca pnl-pd-ul sa ceara refacerea contractului.

Au scos de acolo clauze care te baga in pamant dar sa nu se inteleaga ca le iau apararea. Au facut doar ceva normal. Pai, americanii bagasera clauza cum ca ei stabilesc preturile materialelor. Deci cumpara un kg de nisim cu 1 dolar si noi trebuie sa platim 100 Euro pe el, ca asa vor ei.De asta costa autostrada asta atata.

Ca am fost noi prosti, nu ca au fost americanii hoti. Ca ei oricum ar fi venit sa o faca, chiar si daca noi am fi facut niste contracte beton.

Si astfel de investitii sunt bune pentru Romania. Nu va faceti iluzii ca putem si fara. Suntem in 2010, nu mai suntem pe vremea lui Traian ca toate drumurile sa duca la Roma. Acum toate drumurile trebuie sa duca acolo unde vrei tu si sa te ajute sa ajungi in siguranta si cat mai repede.

 

 

Ca sa intelegeti si voi, planeta asta ramane foarte rapid fara resurse. Nu doar tara noastra. Izolarea, din orice punct de vedere, e imposibila. Cand esti o tara vai de curul tau, nu o sa poti niciodata sa ii impui tu ceva unei tari-continent cum e SUA. Aia nu trebuie sa te calce in picioare, e destul sa te ignore si iti fac mult mai mult rau asa. Un embargou te termina mai usor decat orice arma de distrugere in masa.

Cand tu nu ai de mancare si stii ca vecinii tai de dupa granita stau cu burtile pline, iti cam bagi aia in ea de treaba. Si acum nu mai e ca pe vremea comunismului, sa poata sa te tina in intuneric baietii destepti(nici atunci nu puteau in totalitate). Acum, cu mijloacele actuale de comunicare, orice incercare de a te intoarce la cum era pe vremea lui Ceausescu da gres chiar inainte sa inceapa.

 

Globalizarea nu inseamna renuntarea la obiceiuri, la nationalitate, la religie, rasa, etc. Globalizarea e urmatorul pas, natural, normal, al evolutiei speciei umane. E doar unul dintre multi pasi.

Cine nu accepta globalizarea, risca sa dispara.

 

MoWeed25.11.2010 20:00

Intr-un fel asta ziceam Adriane. Normal ca strainii isi urmaresc interesul, partea trista este ca noi nu facem acelasi lucru.

 

Zici ca e un lucru bun ca a venit Gold Corporation aici. In primul rand, te-as ruga sa te documentezi ce au facut prin Africa; aveam candva linkuri si referinte pe care nu le mai am si le voi cauta cand am ocazia si timpul.

 

Daca tot blamezi conducerea politica pentru contractele paguboase, de ce nu-i blamezi si pentru ca ei ne-au dus in situatia de a nu ne putea exploata singuri resursele?

Asta e o prostie, de ce sa nu le putem exploata noi? Ca nu exista interes, ca nu se doreste asta, e alta treaba, dar de ce ar fi imposibil? Ce, echipamentul lor e unic? Noi nu putem achizitiona echipament si angaja specialisti in domeniu pe care sa-i platim bine?

Asta e si problema omule, ca avem niste bogatii materiale pe care conducatorii le vand strainilor pentru ca nu este in interesul lor sa il exploatam noi. O astfel de exploatare ar necesita ani de zile de studii, dezvoltarea infrastructurii in zona, investitii mari(nu-mi spune ca nu avem bani atata timp cat se fura cu ambele maini). E mai simplu sa o dai altora si sa te lauzi ca ai facut ceva...

 

Noi nu avem infrastructura rutiera si feroviara, nu avem spitale, nu avem scoli etc. si renuntam la putinele resurse care le mai avem, fara sa fim obligati, din dezinteres. Si pentru ce? Pentru niste case? Pentru niste drumuri? Pentru niste locuri de munca? Pai astea oricum ar fi aparut daca era o investitie romaneasca...

Adrian25.11.2010 20:33

Caline, tu vorbesti de investitii romanesti, da' de unde?

Voi asta nu pricepeti. NU SE POATE!!! Nu exista investitii romanesti, nu sunt bani, nu e nimic. Tara e foarte saraca. Si, daca vrei sa spun ca din cauza regimului comunist s-a ajuns aici, gresesti. Aia au incercat fix ceea ce propunea Mihai, fix ceea ce vrei tu. Cum au realizat ei acele treburi? Cu multe suturi date in fundurile oamenilor.

Asta vrei tu acum?

Vrei sa stai la coada la paine? Vrei sa te uiti la TV doar 2 ore pe zi? Vrei curent electric doar cat sa iti gasesti cheile prin casa ca sa poti pleca la munca?

 

Eu stiu ca companiile mari sunt naspa. Sunt foarte naspa daca li se permite. Dar, guess what, asa sunt si romanii bogati de aici. Diferenta e ca alora li se permite in timp ce "afaceristii" romani isi permit.

 

Nu iti mai fa tu iluzii, ca nu e bine.

 

Cat despre bogatii, avem doar cateva, putine. Nu sunt destule ca sa ne ajute sa ne ridicam. Chiar daca am putea sa le exploatam, nu am rezolva nimic. S-ar termina si apoi ce am face?! Am sta si am freca menta.

Gazul se duce, petrolul la fel, aurul la fel, ce mai ramane? Turismu' lu' tanti nuti? Cine vine intr-o tara fara autostrazi, fara aeroporturi, fara conditii?

 

Ti-am mai zis, nu te gandi ca daca ii lasi pe aia sa sape dupa aur, iau ei tot aurul si pleaca. Aia baga bani in zona aia, fac locuri de munca, conditii. Stiu din surse sigure, baietii de la bechtel sunt nebuni dupa asigurarea sanatatii muncitorilor lor. Nu se joaca cu asta. Companiile romanesti crezi ca fac asa ceva? Companiile romanesti pot sa ajute la dezvoltarea unei zone? Aia iau bani da' si baga. Asta e capitalismul pana la urma. Altcumva nu se poate in momentul de fata.

 

Si daca tot vorbim de resurse, mi-am adus aminte exemplul sarii romanest.

Sarea romaneasca - 99% puritate, cea mai buna din lume. Se vinde in Romania? Nu prea, ca nimeni nu cumpara. Romanul de rand prefera sarea ucraineana, mai proasta dar mai ieftina. In timp ce sarea produsa la noi e exportata. UPS. Si tu vrei crestere economica cand tara e saraca vai de capu' ei?

Robert Aeroth25.11.2010 20:58

Nebunul de Vadim a zis a vorba buna : In momentele istorice importante romanii nu sunt atenti :)

MoWeed25.11.2010 21:00

Sunt foarte multi factori care ne-au adus in situatia de azi, cei mai importanti fiind, dupa parerea mea, dezinteresul celor care ne-au condus si furtul organizat prin falimentarea intregii industrii si contracte frauduloase cu statul.

 

Hai s-o luam de la inceput, acum

1.Pe vremea lui Ceausescu s-a dorit ca Romania sa fie 100% independenta, sa se produca in tara tot ce aveam nevoie, de la ac la tanc. Normal ca o astfel de politica economica era paguboasa, nu avem si nu am avut vreodata resursele necesare sa reusim asta. Mai mult, economia era afectata si de proiectele megalomanice(Canalul Dunare-Marea Neagra, Casa Poporului)

Dar, ma repet pentru a mia oara, nu am zis vreodata ca asta este ceea ce imi doresc. Eu am zis ca putinele resurse care le avem ar trebui sa fie folosite de noi pentru noi. Nu am spus ca, cu ajutorul lor, sa nu mai depindem de altcineva, ci sa producem ce este din punct de vedere economic viabil la noi in tara din resurse proprii. Restul sa importam.

 

2.

Cat despre bogatii, avem doar cateva, putine. Nu sunt destule ca sa ne ajute sa ne ridicam. Chiar daca am putea sa le exploatam, nu am rezolva nimic. S-ar termina si apoi ce am face?! Am sta si am freca menta.

Gazul se duce, petrolul la fel, aurul la fel, ce mai ramane? Turismu' lu' tanti nuti? Cine vine intr-o tara fara autostrazi, fara aeroporturi, fara conditii?

Pai cu profitul obtinut din exploatarea lor, adunat cu banii europeni pe care trebuie sa-i primim, dar nu-i primim din dezinteresul celor care ar trebui sa vina cu proiecte, asta sa facem omule. Infrastructura, sa creem conditii propice.

 

3.Companiile romanesti lucreaza cum lucreaza pentru ca asa au fost obisnuite. Si, in primul rand, au fost obisnuite asa datorita coruptiei, datorita dezinteresului, datorita modului in care s-au facut si se fac afaceri cu statul.

Se pot obisnui sa faca afaceri si in alt fel, daca exista interes din partea contractorului(adica statul)

 

 

 

Ma rog, ceea ce ziceam eu aici este o utopie in situatia de azi. Era posibil numai in cazul in care cei care ne conduc ar fi urmarit interesele nationale ale Romaniei, nu interesele grupurilor care i-au adus la putere.

Ca ceea ce zic eu sa fie posibil trebuie sa dispara coruptia(de fapt sa ajunga la un nivel acceptabil, nu exista tara din lume in care sa nu existe si coruptie) si trebuie sa avem niste conducatori care sa aiba in vedere interesul nostru, nu imbogatirea grupurilor infractionale organizate numite "partide politice". Si, la prostia care exista in acest moment in tara, nu cred ca vom vedea asta prea curand.

Adrian25.11.2010 21:56
Pai cu profitul obtinut din exploatarea lor, adunat cu banii europeni pe care trebuie sa-i primim, dar nu-i primim din dezinteresul celor care ar trebui sa vina cu proiecte, asta sa facem omule. Infrastructura, sa creem conditii propice.

 

De unde profit mah? De unde bani din exploatarea lor? La cine vinzi? Crezi ca iti cumpara UE ceva daca tu nu ii lasi pe ei pe piata ta? Crezi ca dau americanii doi bani pe tine daca lor nu le iasa nimic? De rusi nici nu mai zic nimic, ca ei oricum nu se uita la noi cu ochi buni. Tu de unde visezi profit?

 

Ce zici tu e un vis? Ce, crezi ca strainii sunt prosti sa te lase pe tine sa le strici lor pietele sau sa dea faliment companiile lor in caz ca tu esti un concurent prea puternic?

 

Ideile astea ale voastre sunt gresite din start daca credeti ca le puteti interzice strainilor accesul pe piata romaneasca in timp ce noi facem ce vrem in tarile lor. Baga aia niste taxe vamale pentru Romania incat te fac sa ajungi sa folosesti aurul pe post de greutate pentru hartie, ca e mai ieftin.

MoWeed25.11.2010 22:17

Si atunci ce ai vrea, sa aplaud faptul ca am devenit sclavii lor?

 

Adrian25.11.2010 22:24

Ce-am zis eu si ce-ai inteles tu.

Nu ti se pare ciudat ca doar noi suntem sclavii lor? Cum se face ca altii nu sunt sclavii lor?

De fapt, sclavii cui ai devenit? Intereseaza-te si vei vedea ca sunt multi care au fost in situatii ca a noastra si s-au ridicat si au ajuns sus.

 

Daca vreti sa schimbati ceva, nu veniti cu propuneri SF.

Interesati-va cum functioneaza economia asta, ca nu merge cu "io sunt cel mai tare si aia imi pupa picioarele ca nu mai pot fara mine". S-ar putea sa ajungeti la concluzia ca e chiar invers.

MoWeed25.11.2010 22:29

Schimbarea asta trebuie in primul rand sa inceapa cu majoritatea. Noi 2 nu putem schimba nimic atata timp cat avem clasa conducatoare actuala si majoritatea populatiei e formata din dobitoci care se complac in situatia actuala.

Asta trebuie sa schimbam mai intai, asta e cel mai greu...

Adrian26.11.2010 06:35

Pai asta zic, Caline. Da' tu cum vrei sa o schimbi? Cu propuneri sf? Nu mai merge asa. E imposbil sa te izolezi. Poti apela la partea nationalista din fiecare roman ca sa te voteze dar ce o sa faci dupa ce ajungi la putere?

 

Singura solutie este sa muncim impreuna cu UE. Ca noi fix asta nu facem. Sa nu crezi ca alora le convine faptul ca noi nu avem infrastructura. Aia ar castiga la fel de mult ca noi daca am avea 5-6 autostrazi. De aia ne pun la dispozitie o groaza de bani pentru proiecte, bani pe care noi nu ii folosim si pe care ii pierdem.

strezahuzum26.11.2010 07:47

Adrian, fara suparare, dar te-as ruga sa o lasi mai moale cu "noi". Aud mereu in Romania replica asta "noi nu facem", "noi nu dregem", o impartire colectiva a responsabilitatii. Nu "noi" am fost "prosti" si am semnat contracte extrem de nefavorabile, ci numitii X, Y si Z. Nu s-au consultat cu restul populatiei, ca sa poata afirma "noi am semnat". Pentru ca daca ar fi facut-o, s-ar fi lovit exact de obiectiile enumerate de mai multi in timpul discutiei.

 

Si nu tine nici scuza aia "noi i-am votat". In ultimii ani prezenta la vot a fost mereu slaba, indicand limpede ca o mare parte (poate chiar majoritatea) nu doreste sa fie condusa de politicienii actuali. Iar dintre cei care au votat, se stie bine ca multi din ei sunt extrem de saraci, lipsiti de educatie, ieftini de cumparat si usor de manipulat din pacate.

Adrian26.11.2010 07:53

Ba, lasa, ca e "noi", ca noi nu vrem sa schimbam nimic. Altii iasa in strada si fac proteste serioase. Noi dansam si ne distram. Hai sa nu ne ascundem, ca daca facem tot asa nu rezolvam nimic.

Mihai26.11.2010 08:06

La tampeniile emise de Adrian mai sus o sa incerc sa raspund scurt si punctual:

 

Un individ care spune ca nu e interesat sa citeasca despre Legiune si care mai spune ca ii e de-ajuns sa vada ce au facut, ar trebui sa aiba o parere excelenta despre Miscare. Asta, daca nu e indoctrinat de istoria comunista. Cazul individului de mai sus. Numai un ignorant de clasa mondiala poate spune ca dupa ce a murit Codreanu "aia au facut ce au vrut ei"...

 

Tu nu poti sa pricepi concepte ca onoare, demnitate ca mod de viata. Horia Sima a facut cateva greseli politice, dar NU a facut ce-a vrut el. In niciun moment nu s-a pus problema ca Legiunea sa devieze, ca organizatie, de la Linia Capitanului. Niciodata! Cativa indivizi au facut-o. Tu nu vezi ca habar n-ai despre ce vorbesti?

 

Armata Romana a ucis civili in timpul "rebeliunii", legionarii s-au retras! Tocmai pentru a evita mortii nevinovati. Asta nu e linia Capitanului? Daca era dupa mintea ta comunizata, legionarii trebuiau sa se lupte pe viata si pe moarte cu autoritatile statului nu? Ei bine, raspunsul legionar este NU! Au preferat sa cedeze ei, decat sa omoare alti romani....

 

In ceea ce priveste partea economica, Adrian dovedeste ca mentalitatea de sluga este principala problema a neamului romanesc.

 

Pe langa aceasta mentalitate, nici cu logica nu sta foarte bine. "Singura solutie este sa muncim impreuna cu UE. Ca noi fix asta nu facem. Sa nu crezi ca alora le convine faptul ca noi nu avem infrastructura. Aia ar castiga la fel de mult ca noi daca am avea 5-6 autostrazi"

 

Extraordinar! Deci cei care detin puterea economica ar dori s-o imparta cu noi, doar ca noi nu vrem! Genial! Premiera istorica, mondiala, universala!

 

Cu alte cuvinte, marile companii ar dori sa ne ajute, sa imparta cu noi bogatia lor, doar noi, in prostia noastra, nu vrem.

 

Spune domnul Adrian ca noi nu putem face investitii. Corect. Dar de ce nu putem? Pentru ca situatia a fost creata de asemenea natura incat sa fim saraci. Cui am vandut/privatizat industria? Pieilor rosii? Neo-zeelandezilor? Filipinezilor?

 

Sau acelor carora le CEREM ACUM BANI IMPRUMUT? De ce fiecare ministru care a dorit ca Romania sa TINA LA PRET a fost demis?

 

De ce vrea FMI privatizarea OLTCHIM? Societate de stat care are PROFIT? Stiai maestre ca Oltchim e PRIMA pe lista societatilor pe care FMI ne "sfatuieste" sa le privatizam? De ce oare? Oare are legatura cu actionarul minoritar PCC SE care a facut mii de plangeri la Comisia Europeana impotriva Oltchim? Oare are legatura cu incercarile repetate ale PCC SE de "hostile take-over" ale Oltchimului?

 

Nuuuu... sunt convins ca e doar alinierea planetelor, luna plina, NU O STRATEGIE...

 

Spui ca Romania nu are resurse... Sa zicem, prin absurd, ca ai dreptate. Atunci de ce Romania NU vrea sa recupereze datoria de 19 miliarde de euro de la Germania? Nici macar o interpelare in Parlament, NIMIC! nici de la Opozitie, nici de la Putere... Paradoxal, s-au facut anchete si investigatii in acest sens in Germania...

 

Si atunci, de ce? De ce sa recuperam banii, cand putem SA NE INDATORAM? Pentru ca creditul duce la datorii, la o pozitie de subordonare... Nu ca politicienii romani n-ar vrea sa-i recupereze, dar sunt atat de corupti, incat li s-au aratat dosarele... Si tac malc.

 

De ce nu poate Romania sa investeasca? pentru ca a fost adusa in INCAPACITATE. Paralizata. Sistematic.

 

"UE și-a pierdut atractivitatea, a fi in UE nu-ți asigură niciun avantaj a declarat vineri economistul sef al BNR, Valentin Lazea, in cadrul seminarului EU-COFILE, organizat la Sinaia de Banca Natională a Romaniei, Alpha Bank si Asociatia Romană a Bancilor. O opinie care ar fi trebuit să starnească valuri de indignare pentru ca nu-i asa, este dovada concretă a faptului că de aproape 10 ani suntem mintiti, manipulati si furati. Dar cel mai important, furati.

 

Spun asta pentru că Romania, de la aderarea la Uniunea Europeană din 2007 si pană in prezent, a cotizat la bugetul Uniunii cu 2,35 de miliarde de euro decat a primit".

 

De ce nu ne-au bagat in UE decat in momentul in care eram la pamant? Traiam mai bine in 2005? Existau sute de mii de spitale moderne, autostrazi si firme de succes? NU. Atunci eram pregatiti... Pentru ce?

 

"Toate semnele existau, asa cum au existat ele in cazul altor țări care s-au integrat in UE. Că nu vom putea absorbi fondurile nerambursabile era de asteptat: procesul a fost ingreunat chiar de catre autoritățile romanesti, iar grosul acestor bani au fost obtinuti doar pe criterii politice. Că mediul privat din Romania nu va face fata invaziei multinationalelor, si asta era de prevazut".

 

Nu ti se pare nimic dubios, ca de 20 ani UE ne atrage atentia asupra coruptiei SISTEMULUI, dar apoi LEGITIMEAZA tocmai acel sistem, prin accederea in comunitatea europeana? Pai asa pedepsesc ei coruptia? premiind-o? Raspunsul este da. Pentru ca ei sunt MARII BENEFICIARI ai CORUPTIEI.

 

Daca am avea, asa cum vrei tu, AUTOSTRAZI, SPITALE si CAPITAL PRIVAT ROMANESC, ce nevoie am mai avea de marile corporatii occidentale? E un cerc vicios: ei au nevoie sa tina Romania asa cum e, pentru ca altfel pierd FORTA DE MUNCA IEFTINA si MARI OPORTUNITATI DE PROFIT.

 

Dar nu ei sunt vinovati. Ci romanii care cred tot ce li se spune. Cred in "raiul" si mai cred ca noi suntem incompetentii planetei.

 

Intelege odata ca marile tari si imperii s-au creat PROFITAND (si) de resursele altora. Si ca sa poti profita ai nevoie sa-i creezi pagubitului ideea CA DOAR ASA se poate. Asa a fost si la Rosia Montana si cu autostrazile.

 

 

Nu zice nimeni de izolare economica.VREAU CA-N FRANTA SAU UNGARIA. Acolo se protejează capitalul autohton PRIVAT. Si nu e nicio drama. Oricum, in majoritatea satelor romanesti( aproape 50% din teritoriu), UE n-a adus decat bautura, pornografie si chipsuri. In rest NIMIC. In schimb li se ia VINUL si pamantul care le dadea mancare. Ca sa fie gata sa le cumpere de la altii.

 

Asa ca scuteste-ma de cele 2 ore de TV si cozi la paine... In lumea reala, NU CONTEAZA. Astea sunt doar imagini propagandistice.

 

"Prezentat si impachetat frumos sub culorile egalitariste si umaniste ale Uniunii Europene, acest sistem este principalul vinovat (abstractizand) pentru situatia economică a Romaniei de astazi.

 

Potrivit dlui. Golban, oferta abuzivă de credite in Euro ar produce in Romania o inflatie mai mare decat a partenerilor comerciali, mai ales a Germaniei, care este si furnizor de marfuri, dar si creditor, prin institutiile bancare din spatiul germano- austriaco " olandez. Într-un sistem clasic, de exemplu, in cazul in care comertul cu Germania ar avea un sold pozitiv si Romania un sold negativ, inflatia produsă in Romania prin creditarea abuzivă a consumului s-ar exporta in Germania. Eurosistemul impiedică acest recycling inflationar impunand țării (odată intrată in Eurosistem) o fiscalitate restrictivă " ca unicul instrument de combatere a inflatiei.

 

Acest rationament simplu si just al lui Radu Golban rezolvă din trei miscari eterna intrebare: cui foloseste globalizarea, cine câștigă in Uniunea Europeană si de ce Romania are cea mai mare fiscalitate (indirectă) din Europa, asezonată cu atatea masuri de austeritate? Ei bine, puternicilor Europei din ultimele sute de ani: Germania, Olanda, Austria. Motivul pentru care inflatia salvatoare nu va veni prea curand pe la noi, lasandu-ne intr-o gravă criză artificială"

 

Citate din editorialele lui George Bara, Napoca NEWS. - http://www.napocanews.ro/2010/11/lectia-de...stii-greci.html

Mihai26.11.2010 08:36
Adrian, fara suparare, dar te-as ruga sa o lasi mai moale cu "noi". Aud mereu in Romania replica asta "noi nu facem", "noi nu dregem", o impartire colectiva a responsabilitatii. Nu "noi" am fost "prosti" si am semnat contracte extrem de nefavorabile, ci numitii X, Y si Z. Nu s-au consultat cu restul populatiei, ca sa poata afirma "noi am semnat". Pentru ca daca ar fi facut-o, s-ar fi lovit exact de obiectiile enumerate de mai multi in timpul discutiei.

 

Si nu tine nici scuza aia "noi i-am votat". In ultimii ani prezenta la vot a fost mereu slaba, indicand limpede ca o mare parte (poate chiar majoritatea) nu doreste sa fie condusa de politicienii actuali. Iar dintre cei care au votat, se stie bine ca multi din ei sunt extrem de saraci, lipsiti de educatie, ieftini de cumparat si usor de manipulat din pacate.

 

Ai pus punctul pe "i"!

strezahuzum26.11.2010 08:46
Ba, lasa, ca e "noi", ca noi nu vrem sa schimbam nimic. Altii iasa in strada si fac proteste serioase. Noi dansam si ne distram. Hai sa nu ne ascundem, ca daca facem tot asa nu rezolvam nimic.

 

Incep sa inteleg de ce lumea te considera enervant. Nu te lasi deloc, nici cand ti se atrage atentia ca debitezi niste aberatii. Reprezinti pe cineva ? Ai fost ales sa vorbesti in numele unei comunitati sau asociatii ? Ai ceva super-puteri si simti tu in aer ce gandeste majoritatea romanilor ? Daca nu, atunci las-o moarta cu "noi", pentru ca nu STII nimic precis, doar iti dai cu presupusul.

 

Frustrari de genul "altii fac, noi nu" nu rezolva nimic daca nu te uiti la situatiile respective. Romania e o societate traumatizata de un secol in care a trecut prin dictatura dupa dictatura. Urmele lasate de secolul ala nenorocit in psihicul colectiv sunt reale, si nu se vindeca peste noapte, nici intr-un an sau 5. E nevoie de generatii (adica de la 25 de ani in sus) pentru a realiza o schimbare reala in mentalitatea unei natiuni.

greenyes26.11.2010 09:47

Pentru Adrian si cei care cred in "stapanii lumii".

 

http://www.youtube.com/watch?v=UcdnUE4LRMA...player_embedded

 

Si traducerea:

 

Iată traducerea, pentru care ii multumesc expeditorului:

 

"Asadar, bună dimineata, D-le van Rompuy. Sunteti deja de un an pe post si in acest timp a inceput intreaga constructie să se sfarame, haosul domneste si banii sunt pe terminate. Ar trebui să vă multumesc... Poate ar trebui să vă facem purtatorul de drapel al euroscepticilor. Uitati-va totusi, in această dimineață, prin jur, aici, in parlament. Priviti, pur si simplu, aceste fete. Priviti această frica această furie. Bietul Barroso arată de parcă ar fi vazut vreo stafie! Pană si dumneavoastră incepeti să intelegeti că jocul Euro s-a terminat. Dar in disperarea dvs. incercati să vă salvati, totusi, visul, prin lichidarea ultimelor urme de democratie din sistem. Și este aproape clar că nimeni dintre dvs. n-a invățat nici macar un minim minimorum. ȘTiti, chiar dvs., D-le Rompuy, sustineti că Euro ne-a adus stabilitate. Chiar aș putea să vă aplaud umorul in această situatie, dar nu avem cumva, de-a face cu o mentalitate de buncar? ȘTiti, fanatismul dvs. a devenit acum vizibil pentru toată lumea. Spuneati că este o minciună să sustii ideea că statele nationale ar putea exista intr-o lume globalizată a secolului al 21-lea. Ei bine, asta s-ar potrivi Belgiei, unde de 6 luni nu mai există guvern. Dar nu si noua celorlalte state. În fiecare stat membru al acestei uniuni - si de aceea vedem frica intiparită pe fetele voastre - spun oamenii din ce in ce mai raspicat: nu vrem acest drapel, nu vrem acest imn, nu vrem această clasă politica vrem ca toată această afacere să ajungă in lada de gunoi a istoriei.

 

La inceputul anului am avut parte de tragedia greaca iar acum se repetă situatia cu Irlanda. Desigur, stiu că prostia si lacomia politicienilor irlandezi iși are partea ei semnificativă de vina Dar Irlanda n-ar fi trebuit să adere niciodată la Euro (UE - nota mea). Asta v-a adus dobanzi mici, un fals boom si un faliment colosal. Și care este reactia față de dvs.? În timp ce coalitia voastră de guvernamant se rupe, auzim că nu s-ar cuveni să faceti noi alegeri pentru conducere. Comisarul Wren a spus chiar aici că noi alegeri ar fi acceptate doar după ce veti aproba urmatorul buget. Pai, cine dracu' vă credeti?!

 

Cu adevarat, sunteti foarte, foarte periculosi! Obsesia voastră de a crea cu orice preț Statul-Euro duce la concluzia că vă bucurati să indepartati democratia. Se pare că vă face placere să condamnati mii si milioane de oameni la somaj si saracie. Nenumarate milioane de oameni trebuie să sufere pentru ca voi să vă visati mai departe visul Euro!

 

Ei bine, nu va functiona. Pentru că Portugalia, cu muntele sau de datorii de 325 procente din BIP, va fi urmatoarea pe lista Și după aceea socotesc că va urma Spania. Iar ajutorul financiar pentru Spania ar trebui să fie de sapte ori mai mare decat cel pentru Irlanda. Și atunci va fi casieria goala Mai multi bani nu vor exista!

 

Dar problema nu se limitează doar la economie. Pentru ca dacă le rapesti oamenilor identitatea si democratia, la final nu le mai raman decat nationalismul si violenta. Nu pot decat să sper si să mă rog ca Pietele (economico-financiare - nota mea) să dea la o parte Proiectul Euro, inainte să se ajungă aici."

 

Sursa: http://c-tarziu.blogspot.com/2010/11/cit-m...busirea-ue.html

Mihai26.11.2010 09:48

Iata ce spune George Friedman, fondatorul Stratfor. O fii fost si el legionar?

 

Ca sa fii o natiune suverana e nevoie sa ai controlul asupra suveranitatii, a viitorului tau national, a puterii militare si economice pe care o ai. Romanii " si nu numai ei " si-au spus ca, daca sunt membri ai UE si NATO aceste organizatii vor avea grija de ea si ea va fi libera sa se ocupe de alte lucruri. Si cred ca asta e problema: pentru ca eu nu cred ca UE are grija de voi, in mod cert nu cred ca NATO o face, ca v-ar proteja daca s-ar intampla ceva. Traiti intr-o parte foarte periculoasa a lumii in care oricand se poate intampla ceva. Si trebuie sa va dezvoltati institutiile suveranitatii, dar asta se face greu, este scump si nu e tocmai confortabil. In aceasta faza se afla Romania.

Pentru ca Romania sa se dezvolte, trebuie sa profite de avantajul sau competitiv. Iar avantajul ei este sa devina o tara exportatoare. Problema este ca in centrul UE se gaseste o putere gigantica ce exporta in Romania si este foarte greu pentru Romania sa gaseseasca locul in UE unde sa-si vanda bunurile. Are o populatie foarte talentata, bine calificata, are multe avantaje, insa acum, cand este vremea ca Romania sa fie un exportator agresiv, ea este coplesita de Germania.

 

Reporter:Romanii au crezut ca NATO si UE ii vor proteja, NATO prin invocarea articolului 5, iar pentru a adera la UE am adoptat standardele si politicile europene si am renuntat la bucati din suveranitatea noastra pentru a fi parte a acestui club. Si acum dvs. spuneti ca Romania trebuie sa isi construiasca si revendice suveranitatea.

 

Acum 20 de ani, NATO era o puternica alianta militara. Insa europenii sunt dezarmati. Articolul 5 este un document interesant, si se pune intrebarea cine ar interveni. Sunt trei puteri militare care ar putea interveni: americanii, britanicii si turcii.

 

Dar nucleul NATO si nucleul UE sunt diferite, al UE e format din Franta si Germania, in NATO nu ele sunt nucleul. Si Franta si Germania nu sunt capabile sa va vina in ajutor. Deci este o asimetrie intre politica voastra de aparare si politica economica. Este foarte clar ca in apararea voastra, daca Rusia si-ar schimba pozitia sau s-ar intampla ceva in Moldova, germanii nu ar putea veni in ajutor, nici francezii si nici nu se pune problema daca ar vrea sau nu.

 

Reporter: Ati mentionat mai devreme Moldova, iar interesul Romaniei referitor la aceasta tara este evident. Dvs. spuneati insa, in descrierea Romaniei, ca daca am antagoniza Rusia, romanii n-ar face nimic pentru sustinerea Moldovei. Autoritatile romane ar putea aduce contraargument actiunile din ultimul an si jumatate.

 

Una dintre dovezile ca NATO nu mai e functionala este faptul ca NATO nu are nicio pozitie in Moldova, nu poate oferi sustinere Romaniei in nimic din ceea ce priveste Moldova. Moldova este de interes national important, fundamental pentru Romania si trebuie evaluata orice alianta pe baza intrebarii daca aceasta ii sustine interesul national. Este foarte clar ca NATO nu o face. Germanii sunt mai interesati de relatia cu Rusia decat de relatia cu Romania.

 

Reporter: Este o perspectiva interesanta, pentru ca exista analisti europeni care spun ca aducerea in discutia cu rusii a acestei chestiuni " retragerea trupelor din Transnistria " si stiindu-i pe rusi care, probabil nu isi vor retrage trupele, Merkel isi risca reputatia in UE, iar UE insusi isi prejudiciaza rolul de actor influent pe scena internationala. Par multe lucruri in joc.

 

G.F.: Ce e in joc? Ce se va schimba? Nu va mai importa gaz rusesc? Aici e problema: Europa este concentrata pe imagine, nu pe putere. Si asta e unul dintre multele cazuri care demonstreaza asta. Ce risca, de fapt, Merkel? In mod cert i-a consultat pe rusi, pe Medvedev, inainte sa faca miscarea asta, iar rusii au inteles clar ca nu trebuie neaparat sa cedeze, daca li se cere asta. Ceea ce a facut a fost sa creeze imaginea de actiune. ( ) Daca as fi german asta as face si eu. Nu este in interesul lor sa se angajeze intr-o disputa cu Rusia pe tema Moldovei.

 

Problema este ca Romania nu si-a creat o politica externa pe cont propriu, ci incearca sa isi creeze una in contextul UE, care nu exista, ci sunt mai multe politici ale mai multor tari, ale caror interese nu coincid cu interesele voastre.

 

Nu mi-e clar ca inteleg care sunt interesele nationale fundamentale ale Romaniei si ce riscuri este pregatita sa isi asume. Cred ca e in pozitia in care nu vrea sa isi asume niciun risc, ceea ce e perfect rezonabil, insa traiti intr-un colt de lume in care nu prea exista optiuni.

 

Si ultimii 20 de ani au fost un interludiu foarte placut in istorie. Inainte de asta intelegeati totul despre riscuri, ii intelegeati pe rusi, va intelegeati guvernul. Pentru 20 de ani a fost mai usor si cred ca faceti confuzie intre acesti 20 de ani si viitorul vostru. Rusii isi revin, germanii isi joaca jocul, americanii isi joaca jocul " care e diferit de al tuturor celorlalti " iar Romania are chestiuni strategice de clarificat, decizii strategice de luat. Iar ceea ce face ea in UE si NATO este sa se eschiveze de la a lua decizii strategice. Lasandu-le pe seama altora. Si nu merge asa.

 

Aveti un sistem financiar care nu e numai sub controlul Bruxelles-ului, ci si sub controlul italian, austriac si al altora. Chestiunea e urmatoarea: ati fost dispusi sa renunati la suveranitate in schimbul securitatii. Si intrebarea este sunteti in siguranta? Infloreste economica romaneasca? Ideea este sa lasati sa treaca doar cativa ani. Eu insa cred ca atunci cand in centrul UE se afla o masina uriasa de export, tarile mai mici nu isi pot gasi un loc in UE si nu se pot proteja de exporturile germane.

 

Nu vad in UE siguranta economica pe care o cautati. NATO, in ciuda intalnirilor institutionalizate, nu mai functioneaza ca o alianta militara.

 

Insa cel mai important lucru este ca starea psihologica de securitate si realitatea obiectiva a pozitiei Romaniei sunt diferite. Ideea ca in aceste doua institutii multilaterale ati gasit securitatea trebuie examinata cu multa grija, pentru ca nu e tocmai securitatea pe care o credeti. Asta nu inseamna ca trebuie sa parasiti UE si NATO. Cred ca Romania are nevoie de relatii bilaterale cu alte tari. Nicio tara nu va intra in relatii bilaterale cu o alta tara decat daca are interese. Si Romania trebuie sa fie in pozitia in care sa reprezinte greutate in calitate de aliat.

Reporter: O alta analiza Stratfor spunea ca Romania are doua optiuni: ca o tara ca Rusia sa gaseasca in Romania un partener de dialog, sau ca Romania sa devina terenul de confruntare intre Rusia si Occident. Spre care dintre aceste optiuni ne indreptam?

 

G.F.: Acum rusii sunt multumiti cu pozitia pe care o au. Din cauza razboaielor din Irak si Afganistan, fortele americane s-au retras. Asta a deschis o fereastra de oportunitati pentru rusi sa sustina fortele prin care sa rastoarne rezultatele obtinute prin revolutiile colorate: atacul asupra Georgiei a fost un mesaj transmis Kievului sau Rigai.

Iar mesajul a fost: atat valoreaza garantiile americanilor.

 

Romania trebuie sa ia decizii care au sens geografic si economic. Si, uitandu-ne la Marea Neagra, puteti avea succes. Rusii vorbesc cu turcii pentru ca au o Armata mare, au o economie solida si le vorbesc cu grija. Ca sa-si pastreze pozitia, Romania trebuie sa aiba ceva care sa ingrijoreze rusii, sau germanii sau chiar americanii. Romania nu poate fi luata ca atare.

 

Reporter: Si ce avantaje ar putea avea Romania?

 

G.F.: Are o populatie creativa si dinamica, bine instruita, un cost al muncii scazut si este un bun loc pentru investitii, odata ce va clarificati regulile economice privind investitiile.

 

Un alt lucru pe care trebuie sa il aiba este o Armata. Nu esti ascultat cu atentie in lumea asta daca nu ai o Armata. Veti zice ca e costisitoare. Iar eu va voi spune sa va uitati la secolul trecut: 5% din PIB ar fi o suma colosala, dar ce ati fi platit sa evitati rusii si germanii. Daca voi credeti ca nu mai exista amenintari si nu vor mai exista, atunci sunteti intr-o pozitie foarte rationala. Pe de alta parte, trebuie sa va ganditi ca in aceasta parte de lume nu a fost un secol fara vreo tragedie. Si in aceste conditii 5% nu inseamna atat de mult.

 

 

Ideea ca germanii vor trimite tinerii sa lupte si sa moara in interesul Romaniei nu e rationala. Poti argumenta ca Rusia nu va fi agresiva, poate ca nu va fi, dar in trecut, de fiecare data cand o tara est-europeana a pariat ca o alta nu va fi agresiva, a pierdut.

 

Daca iti construiesti apararea si nu sunt agresivi, ai irosit ceva bani. Daca iti construiesti apararea si de aceea nu sunt agresivi, nu vei sti niciodata. Dar daca iti construiesti apararea si vor veni, atunci aliantele inseamna ceva. Nimeni nu isi va trimite copiii sa va apere.

 

E interesant ca romanii se vad mai slabi decat ii vad altii: e o tara in sud-estul Europei, este mare, substantiala, poate insemna ceva. Dar romanii vor sa creada ca sunt slabi, pentru ca, daca sunt foarte slabi, nu trebuie sa actioneze, iar ei vor sa evite actiunea. Este ca si cum uneori isi spun ca, daca se conving ca sunt neajutorati, istoria isi va urma cursul si ei nu pot impiedica asta.

 

Reporter: In ultima dvs. carte, Urmatorii 100 de ani, avansati idei extrem de interesante, referitoare la diferite state ale lumii. V-as provoca la o prognoza, cum va arata Romania peste 100 de ani?

 

G.F.: Vad Romania ca parte a unei coalitii, dar nu mi-e clar ce fel de coalitie. Coalitia Europei este o iluzie, o iluzie foarte atractiva, dar ea nu exista. NATO e istorie. Cand ma uit la Romania vad ca interesele sale fundamentale sa fie in siguranta fata de Rusia.

 

Nu fiindca rusii sunt monstri sau agresivi, ci pentru ca sunt o putere imensa si voi sunteti una mica. America a calcat pe tari pentru ca nu le-au observat si asa fac si rusii. Iar rusii v-au calcat in picioare si inainte.

 

Va vad ingrijorati din cauza Rusiei, in timp veti fi ingrijorati si referitor la Turcia. Insa problema voastra este construirea propriei coalitii, nu adaugandu-va unei coalitii. Iar ea este Intermarium, singura capabila sa va asigure promovarea propriilor interese.

 

Un mare pericol e daca Germania isi creeaza o coalitie pe la spatele vostru cu rusii sunteti in capcana de aceasta data. Dar Romania a fost mereu prinsa intre mari puteri, calcata in picioare in drumul lor spre o alta destinatie. Provocarea pentru Romania este sa invete sa devina mai periculoasa pentru a exista.

«1141516171870»