FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1121314151670»
Mihai01.09.2010 11:55
Exista monumente funerare cu simbolistica evreiasca, avem dovezi pentru existenta unor comercianti evrei insa cea mai buna dovada e faptul ca gasesti dovezi ale prezentei evreilor in tot cuprinsul imperiului, din Britania si pana in Armenia. Ce spune Iorga ma lasa rece, din moment ce nu a prins marile santiere arheologice postbelice. Daca ar fi sa ne luam doar dupa documente, ar rezulta ca Dacia a fost complet parasita in 271, sa stii ;)

 

Oricum, evreii, mai ales daca erau comercianti, au parasit in mod sigur Dacia in 271. Nu aveau ce face intr-o provincie lipsita de circulatia capitalului. Vor reveni in secolul 15, Moldova avand chiar si un domn de origine evreiasca.

 

Iata ca se poate :)

 

Din pacate, respectivul autor incerca sa sugereze altceva. De la prezenta evidenta a unor comercianti pana la "samburele populatiei evreiesti din Romania", e cale lunga.

 

Postarea de mai sus a inceput de la acel citat si acea carte pentru a ilustra justificarile, altfel ilare, de legitimare a drepturilor lor istorice, egale cu ale majoritarilor. Cred ca asta irita pe cei mai multi: mereu incearca prin povesti mai mult mai putin gogonate sa-si creeze o legitimitate istorica, politica. Cand e clar ca singura lor legitimitate poate fi cea juridico-economica. Si asta de data recenta. In cel mai bun caz.

 

Apropo, ce zici de asta : CAPITALA DACIEI, LA CIOROIU NOU?

Robert Aeroth01.09.2010 12:03

Ar trebui discutat in alt topic asta

Alexandru H.01.09.2010 12:06

Am spus deja ca omul ala e un tampit. E practic imposibil sa spui ca populatia care exista prin Dacia prin anul 300 e stramoasa romanilor, daramite sa o identifici cu evreii. In lipsa dovezilor epigrafice, nu exista dovezi "etnice", o oala de lut poate fi facuta foarte bine de un got, roman, carp sau grec, fara ca prin asta sa fie reprezentata etnia.

Mihai02.09.2010 09:58
Iuliu Maniu: Recunosc ca Corneliu Zelea Codreanu a fost superior gandirii mele. Eu am incercat sa adopt, in slujba si salvarea tarii, cai politice; el a ales o cale superioara, si anume sa realizeze mai intai caractere, educand un tineret care, pe cai de inaltare patriotica, sa se daruiasca total, moral si spiritual; sa creeze mai intai o elita conducatoare si abia apoi un partid (apud vol. Din luptele tineretului roman: 1919-1939, Editura Fundatiei Buna Vestire, Bucuresti, 1993, p. 267).
Robert Aeroth04.09.2010 21:45

Cu dedicatie pentru "nationalisti" care se bateau cu pumnul in piept despre marele antonescu

 

 

 

Colaborarea cu legionarii insă a fost de la inceput privită de Antonesti ca o operatiune fortuită si totodată una vremelnica

 

Aflam aceasta din două declaratii: una a lui Ion Antonescu, alta a lui Eugen Cristescu, omul care, ca vedetă a camarilei si sef al S.S.I., a jucat un rol de capetenie in organizarea si declansarea puciului militar antilegionar.

 

Pentru Antonescu includerea legionarilor in guvemul din 14 / 15 septembrie 1940 a reprezentat o experientă inevitabila Mai tarziu va declara: "desi eram impins atunci (in noiembrie 1940, după executiile de la Jilava), camarilistii si reprezentantii partidelor istorice au facut oarecare eforturi pentru a-l determina pe Ion Antonescu să formeze un guvern de generali si să instaureze o dicatatură militara Neubacher si Fabricius l-au sfatuit să renunte la un asemenea plan, intervenind pentru aplanarea divergentelor dintre Antonescu si conducerea Legiunii - n.n.) ...

 

Generalul va spune clar: "Desi eram impins atunci, catre un guvern de militari am gasit totusi că nu este momentul pentru aceasta. Cunosteam situatia si-mi spuneam că (legionarii n.n.) vor ajunge la un moment dat cand se vor uza total in fata opiniei publice si va veni divortul dintre mine si ei... "

 

Cu ocazia procesului din mai 1946, omul care se considera cel mai apropiat sfatuitor al generalului in materie de probleme ce priveau securitatea statului - il numim pe seful S.S.I.-ului, Eugen Cristescu - va face cateva destainuiri senzationale. Printre care si una care arată fară nici o urmă de dubiu că dintru inceputuri proiectele Antonestilor de guvernare, toate convergeau spre gasirea sau chiar inventarea unor pretexte pentru a nu mai imparti puterea cu Legiunea decat numai cu conditia de a fi seful ei si a o transforma intr-un "Front al Renasterii Nationale" de tip armandist. Cand aceasta nu va mai fi posibil de realizat, gasirea, inventarea unor motive pentru suprimarea Miscarii si scoaterea ei din viata tarii:

 

... oricat s-ar spune că (Antonescu) a adus la putere Miscarea Legionară - citam din Procesul marii tradari nationale, pag. 175-, dar pentru cine stie să facă politică in tara aceasta, trebuie să-si dea socoteala că Miscarea Legionară fusese umflată de celelalte partide de asa natură incat această formulă politică trebuia să fie expulzată intr-un fel oarecare. Ori o iei si o suprimi total, ceea ce nu se putea atunci ... ori o aduci la guvern si de o manieră oarecare după un timp scurt, o suprimi".

 

Se stie că imediat după abdicarea regelui Carol al II-ea, inainte de formarea guvemului Antonescu-Sima si proclamarea statului national-legionar, intr-o sedintă secretă a grupului de sprijinitori ai generalului Antonescu, cu acea ocazie s-au pus bazele camarilei antonesciene in frunte cu Ică Antonescu, avocatul generalului si "prietenul casei", locotenent-colonelul Al. Riosanu, fost aghiotant al generalului, si Eugen Cristea, politist de cariera cel care il va inlocui pe Mihail Moruzov la conducerea Serviciului Special de Informatii. Atunci s-a hotarat colaborarea intr-un cabinet guvernamental cu legionarii, discutandu-se si unele "maniere" cu care să se incerce nimicirea Miscarii după un timp scurt ...

 

Asa se explică de ce Antonestii priveau dintru inceput colaborareă cu Garda de Fier o "operatiune fortuită si provizorie". Se astepta un moment potrivit, acela dezvaluit de Mihail Sturdza: siguranta de a avea cooperarea armatei si siguranta consimtamantului, dacă nu chiar a cooperarii Berlinului".

 

Și Miscarea Legionară a considerat provizoriu guvernul prezidat de Ion Antonescu, la care a acceptat să adere, cu conditia - sună o cronică marxistă - "să detină nici mai mult, nici mai putin decat toate ministerele-cheie, incepand cu vicepresedintia si terminand cu Comunicatiile ..."

 

Acei cronicari care sunt nedumeriti si insinuează că legionarii nu explică in ce sens guvern provizoriu". Explicatia o vom da noi In randurile ce urmeaza

 

Spre sfarsitul lunii decembrie 1940 a avut loc o sedintă a sefilor de familii, organizatii si corpuri din CapitaIa. Ședinta convocată de conducerea Miscarii a fost prezidată de comandantul legionar Vasile lasinschi, care a explicat rostul acestei intruniri a cadrelor de conducere ale Legiunii.

 

Ceea ce retin din cele discutate atunci este că forul de conducere al Garzii de Fier preconiza pentru vara anului 1941 desfășurarea unor alegeri parlamentare generale. Alegerile urmau să aibă loc după modelul alegerilor din 1937, cu formatiunile care s-au confruntat atunci, numai cu o singură modificare, anume aceea că Legiunea dorea să se prezinte in fata alegatorilor, nu in forma din 1937 sub denumirea de Partidul Totul pentru Tară", ci in forma in care a participat la alegerile din 1931, adică sub denumirea neacceptată atunci (de "Garda de Fier"), denumire la care Miscarea tinea foarte mult, si cu semnul electoral folosit la acele alegeri ( gardul de fier" sau "gratiile"), semn care devenise pentru legionari un simbol, la care de asemenea Miscarea tinea foarte mult.

 

Ședinta avea ca scop inceperea pregatirii unei atmosfere in acest sens. Știu că atat Antonescu cat si Legatia germană s-au opus acestui proiect. Legionarii urmareau ca prin aceste consultari electorale să-si intarească pozitia fată de Antonesti - lucru pe care Antonestii nu-l doreau.

 

Aceasta este explicatia de ce Garda de Fier a considerat provizoriu guvernul format in septembrie 1940. De data aceasta pregatirile, inscenarile antilegionare vor fi mai ingenioase, mai oculte. Camarila antonesciană nu va comite greseala din 1938 a camarilistilor carlisti, să pornească la atac fară o amanuntită punere la punct a dispozitivului lor de lupta Tn 1938, apoi in 1939, Carol al II-lea avea la dispozitia sa un aparat represiv nu numai odios, ci si desavarsit educat in vederea lichidarii gardismului. Il avea pe Armand Calinescu, un ucigas din vocatie, omul descris de presa nelegionară ca lombrozian neinduplecat, cu apucaturi de caverna hibrid cu chip de om si cu suflet de fiara un asasin de ultimă speta L-a avut pe Gavrilă Marinescu, pe Bengliu, pe Victor lamandi, pe Moruzov, pe Zeciu si cu toti acestia, o intreagă armată de calai, de sperjuri, de monstri, tot ce exista mai detestat in randul organelor de represiune din Romania acelor ani intunecati. L-a avut, din nefericire pentru tară si pe el, pentru apostolul neamului, pe Nicolae lorga, omul zilelor decisive. Putem sustine că fostului rege Carol al II-lea nu i-a lipsit nimic din panoplia puterii pentru a nu da greș in opera de decapitare a Garzii de Fier. Doar un singur lucru i-a fost dat să nu aibă: intelepciunea de a sti că "niciodată nu s-au putut distruge trupurile in care traieste o idee si prin urmare, toate mormintele de prigonire sunt zadarnice" (cugetarea apartine lui N. lorga), dar nici chiar lorga, autorul acestui aforism plin de adevar, n-a avut intelepciunea să-si pună cugetarea in acord cu realitatile.

 

Insă carlistilor le-a mai lipsit un lucru. Poate mai important ca sensul desprins din maxima marelui carturar. Anume acela ca nu au cunoscut cu exactitate nici forta armată a legionarilor aruncată in batalia pentru izgonirea regelui, nici pană unde se intindea sprijinul german pentru revolutia camasilor verzi. Dacă ar fi stiut că legionarii se bazează mai mult pe curajul si pe fanatismul lor de a-l izgoni pe Carol decat pe forta lor armată si dacă ar fi stiut ca Hitler incă de pe atunci ii considera pe acei mistici nationalisti romani numiti legionari ,prea mistici si prea nationalisti" ca sa-i placă si că Fabricius va denunta puciul legionar din 3 septembrie 1940 ca fiind "extrem de periculos si daunator pentru interesele Germaniei ", de bună seamă Carol ar fi avut putere să zdrobească actiunea pucistă a Legiunii, s-o reprime si să continue a fi regele Romaniei.

 

Trebuie să recunoastem si s-o spunem deschis, oricată adversiune am nutri impotriva celor ce au ordonat să se tragă cu tunul in legionari (Carol n-a dat un asemenea ordin infam), că printre tortionarii antonescieni nu figurează nici un singur ucigaș care să semene cu Armand Calinescu, Bengliu, Gavrilă Marinescu, Panova, Davidescu, Sarbu, Iamandi, Gherovici sau Otto Reiner. Sub obladuirea lui Antonescu, chiar din ordinul lui, au avut loc masacre. S-au comis abuzuri si nelegiuiri. Au fost ucisi oameni nevinovaji, femei si copii, in plină strada Insă nici la Bucuresti, nici in restul tarii nu s-a inregistrat cruzimea unui macel ca cel din noaptea de 29/30 noiembrie 1938 sau cel din noaptea de 21/22 septembrie 1939.

 

Greselile carlistilor in procesul lichidarii gardismului nu vor fi repetate de Antonesti. De astă data cruzimea va fi inlocuită cu o fatadă a legalitatii, cu pretinsa intronare a ordinei de stat. Și pentru moment lumea va crede că asa este. Ministrul german la Bucuresti va incunostiinta Berlinul ca generalul Antonescu este hotarit să restabilească cu orice pret ordinea ..." Iar Hitler se va grabi să vadă in dictatorul roman pe omul de incredere al cauzei comune a Germaniei si Romaniei.

 

Astfel se prezenta situatia in decembrie 1940. Zarurile fiind aruncate se trecu la primele masuri. Sau, mai bine zis, la primele acte de provocare impotriva legionarilor.

 

Nu vom omite să reamintim cititorului ca in noaptea de 27 spre 28 noiembrie 1940, Horia Sima a plecat la Ploiesti si Campina cu intentia de a-I salva pe N. lorga din mainiie rapitorilor sai. Cu acel prilej, potrivit unor declaratii date la inchisoarea Aiud, de catre avocatul Victor Biriș (acesta indeplinea atunci functia de secretar general al Ministruiui de Inteme si il insotea pe comandantul Miscarii in calatoria la Ploiesti), un "mesager hitlerist" I-a intampinat si i-a adus vestea ca Antonestii planuiesc un complot impotriva Garzii de Fier. In cuvintele lui Victor Biriș vestea suna cam asa: "Pe soseaua Bucuresti-Ploiesti am fost intampinati de I. Olteanu si Krautle, omul lui Himmler (Krautle era ofiter S.S., iși desfășura activitatea in cadrui Legatiei germane din Bucuresti, ca atasat pentru probleme agricole si apartinea grupului de diplomati germani, care, cunoscand adevarata fată a conflictului Antonescu - Sima, se afirmau ca sprijinitori ai legionarilor - n.n.). Acesta i-a transmis lui Horia Sima informatia că Fabriclus si Antonescu urmaresc rasturnarva guvernului legionar de la putere si cineva trebuie să plece urgent la Berlin si să ia legatura cu Himmler. Am plecat chiar eu... " (citat din revista "Romania literară" nr. 48 din 27 noiembrie 1980, pag. 13).

 

Despre raspunsul lui Himmler (Horia Sima ceruse, printr-o scrisoare, reichsfuhrerului S.S. Heinrich Himmler să convingă pe Hitler ca acesta să intervină pentru a zadamici planul Antonestior denuntat de Krautle) vom vorbi ceva pe parcursul capitolului; acum ne vom ocupa de primele acte de provocare impotriva legionarilor.

 

Desfiintarea politiei legionare si destituirea colonelului Ștefan Zavoianu din functia de prefect al politiei bucurestene (ambele masuri au fost aplicate din ordinul generalului imediat după executiile din 26-27 noiembrie 1940) erau provocari ce apartineau trecutului. Provocari ale trecutului vom socoti si alte masuri, desi se petrecuseră cam in acelasi timp, ca de pildă: semnarea decretului cu condamnarea la moarte pentru crime de genul acelora savarsite la Jilava, Snagov si Strejnic, desfiintarea garzilor legionare prin lichidarea Corpului legionar Garzile permanente", si ordinul generalului dat Ministerului de Interne (ordinul trebuia executat de Riosanu) ca in termen de 20 de ziie să fie inlocuiti primarii legionari cu primari impartiali", care să stie si punctele din program ale generalului Antonescu". Prin desfiintarea Garzilor permanente", Antonestii (spunem Antonestii" si nu lon Antonescu" pentru că toate aceste masuri erau luate in doi, de amandoi Antonestii: Ion si Mihai Antonescu) urmareau un scop foarte precis: dezarmarea legionarilor: Prin inlocuirea primarilor legionari si chiar a prefectilor, ca si a unor demnitari legionari, inlocuiti cu oameni desemnati de Antonesti, se urmarea lichidarea puterii legionare ca fortă de guvernamant.

 

Intr-o cronică marxistă antilegionară citim urmatorul amanunt: Generalul gardist Constantin Petrovicescu, titularul Ministerului de Interne, precum si alti ministri si functionari superiori legionari au devenit tinta unor atacuri violente ale lui Antonescu, ceea ce in atmosfera incarcată de atunci a trezit banuiala că se pregatea "debarcarea lor" (vezi Magazin Istoric nr.1 (46) din ianuarie 1971).

 

Tipic in acest sens este atitudinea brutala lipsită de cel mai elementar simt de condescendentă a generalului fată de Mihail Sturdza. Printul Sturdza era ministru de Externe, diplomat de cariera un om cu o conduită fară repros Dar pentru Antonescu, bantuit de paranoia militarismului si a badaraniei, Mihail Sturdza facea parte din categoria boierilor raiosi". In cartea sa, scrisă in exil, "Romanea si sfarsitul Europei, Amintiri din tara pierdută", fostul ministru de Externe legionar, ca să arate felul cum intelegea generalul să-si trateze partenerii de guvern si să le pregatească debarcarea", descrie astfel un episod care arată o dată in plus că generalul inventa motive, pregatea terenul pentru a se debarasa de incomozii sai parteneri din guvern: Primisem din partea sa (a lui Ion Antonescu - n. n.) o notă marginală pe o comunicare a Ministerulul de Interne, pe un ton foarte sever, relativ la un incident, dealtfel fară importanta care avusese loc la Arad intre autoritatile romane si ungare". M-a informat ministrul meu al Afacerilor straine despre acestea? Nu, nu m-a informat !" Generalul o nimerise gresit, caci i-am putut raspunde că informatia Ministerului de Interne era perimata caci Incidentul era lichidat ,si ca de astfel, totul se petrecuse in absenta mea, sub interimatul lul Mihai Antonescu (informatia venea din partea lui Riosanu si făcea parte din campania de defaimare a Garzii de Fier - n.n.). Generalul nu s-a lasat si hartia mi-a fost trimisă cu o nouă adnotatie: "s'a ingrijit dl. Sturdza pentru a sti dacă dl. Mihai Antonescu ma informase asupra acestei afaceri? Nu, nu s-a ingrijlt I Nu am nevole de asfel de ministri" (pag. 244).

 

Un lucru mai absurd ca acesta e greu de imaginat din partea unui general-premier intr-o tară europeana

 

Dar generalul Antonescu s-a manifestat ca un mare expert in lucruri absurde. Ele sunt extrem de numeroase si extrem de anapoda gandite. Nu ne vom opri decat la doua "cazone", pe cat de neinsemnate ca importantă in angrenajul unei guvemari politice Antr-o perioadă de razboi mondial, pe atat de grave in consecinte.

 

Unul dintre ordinele date de conducatorul Romaniei in plin razboi a fost cu referire la bravii lui ostasi. Toate buzunarele uniformelor militare, inclusiv ale ostasilor din zonele de razbol si chiar ale luptatorilor din prima linie a fronturilor, au fost cusute. Masura era justificată printr-o ideie bolnavă a generalului bantuit de paranoia militarismului: Soldatul este un spartan. Dracu a mai vazut ostas roman cu mainile in buzunare...."

 

A doua absurditate antonesciană a fost ordinul dat tot de generalul-conducator, prin care s-a instituit pedeapsa corporală in Armata Ordinul prevedea aplicarea ostasului roman a 25 de lovituri pentru diferite abateri de la Regulamentul ordinei interioare ostășesti. O abatere de la normele Regulamentului ordinei interioare ostășesti era si delictul de a fi fost prins cu mainile in buzunare. Aceasta pentru ca absurditatea să fie si odioasă. In istoria politică a Rornaniei interbelice sunt inregistrate mai multe asemenea absurditati. Una, printre multe altele, s-a petrecut in timp ce la conducerea tarii s-a aflat "Apostolul neamului" Nicolae lorga, in fruntoa unui guvern de tehnicieni". Istoricul Constantin C. Giurescu, in primul sau volum de Amintiri vorbeste despre această guvernare, socotind-o una dintre cele mai ineficiente din toate cate a cunoscut tara romanescă in perioada 1919 - 1939. "Salaril neplatite", "scaderl catastrofale a preturilor produselor agricole", "puternice agitatii a datornicilor care se vad amenintati cu scoaterea la vanzare de catre banci a pamanturilor lor", "mari intruniri ale corpului didactic primar si secundar manifestand impotriva guvernului", iată numai cateva probleme cu care era confruntată natiunea romană sub guvemarea marelui carturar in timpul celor 13 luni si 18 zile de guvernare iorghista

 

Dar nu in aceasta gasim absurditatea. Au fost si alte guverne confruntate cu astfel de probleme grave. Absurdul in guvemarea marelui savant constă in aceea ca prim-ministrul tarii, ca si generalul Antonescu, in loc să-si concentreze toate fortele spre a indrepta raul din tara s-a ocupat cu alte masuri (C.G. Giurescu le numeste "primele masuri de ordin administrativ") ,care au starnit mai degrabă ilaritate decat aprehesiune ..." (pag. 279).

 

Noi sustinem că masurile lui lorga, in imprejurarile grave de atunci, n-au starnit numai ilaritate sau frică nedeslusita ci mai ales groază si dezgust, pentru că ele aratau miopia politica naivitatea, dacă nu ineptia unui om care o viată intreagă s-a crezut un fauritor de istorie in luptă permanentă pentru regenerarea morală si materială a statului roman.

 

lată absurditatea lui lorga - o relatam din Amintirile lui C.G. Giurescu: în vreme ce in Secuime, un invatator, neprimind salariul timp de sase luni si neavand nici o altă posibilitate de a se intretine, se sinucide, ceea ce provoacă senzatie", prim-ministrul lorga, care iși rezervase si Ministerul Instructiunii Publice, dispozitii ca functionarele ministerului să nu-si mai dea cu rosu pe buze si să nu poarte rochii scurte ..." (asta ii lipsea Romaniei in anii 1931-1932, pentru ca statul roman să fie salubrizat", in conformitate cu ideiile haotice ale unui om care, mai tarziu, vâ inlocui indemnul, dispozitia ministeriala adresată functionarelor, cu promovarea asasinatului politic impotriva tineretului roman).

 

Dacă absurditatile marelui carturar au provocat ilaritate si dezgust aratand miopia politica naivitatea unui prim-ministru savant, groaza si nenumarate drame omenesti vor provoca absurditatile, generalului Antonescu. Personal am asistat, pe front, in Caucaz, la o scenă in care i s-a aplicat unui ostaș roman pedeapsa corporala Mai mult decat barbarie! Urmarile au fost tragice. Soldatul s-a razbunat crunt. Cu ocazia unui atac sovietic pe muntele Misako, profitand de unele dezordini provocate de panică in randurile luptatorilor romani, ostasul cu pricina si-a impuscat comandantul (acesta in calitate de locotenent-comandant de companie conducea operatia de administrare a celor 25 de lovituri), după care, cu intreg echipamentul de razboi a dezertat la inamic.

 

Întamplari asemanantoare, adevarate drame omenesti, au avut loc nenumarate, ca urmare a absurditatii generalului.

 

Numai că Antonestii nu s-au limitat numai la amenintari si apostrofari grosolane in plenul Consiliului de Ministri la adresa ministrilor legionari. De la atacuri violente s a trecut la fapte. Prima victimă va fi "boierul raios", Mihail Sturdza. Și in acest caz se va dovedi cat de absurdă era logica generalului.

 

Episodul cu demiterea printului Sturdza din functia de ministru al Afacerilor straine este redată de insusi Mihail Sturdza in cartea sa scrisă in exil, precum si de scribii comunisti in cronicile lor antilegionare.

 

Potrivit acestor cronici si a relatarilor fostului ministru legionar de Externe, demiterea lui Mihail Sturdza s-a produs in urmatoarele insolite circumstante:

 

Cu ocazia vizitei la Berlin a generalului Antonescu, efectuată in zilele de 22-24 noiembrie 1940 (era prima intrevedere Hitler-Antonescu), conducerea Miscarii Legionare, cunoscand bine incă de pe atunci planul camarilistilor antonescieni de a scoate Garda de Fier din viata politică a tarii, a hotarat să intreprindă o masură de aparare. Se stia că ministrul german la Bucuresti, Wilhelm Fabricius, după ce ani de zile se balacise in gratiile regelui Carol al II-lea, acum devenise "omul de curte" al Antonestilor in disputa dintre legionari si general, prin toate manifestarile sale, s-a situat net de partea Antonestilor, el fiind cel care a contribuit intr-o mare masură la defaimarea Legiunii prin mesajele sale adresate Reich-Ministerium-ului de pe Wilhalmstrasse. Sau cum va spune un alt politolog comunist: Fabricius va contribui la acceptarea neincrederii Berlinului in capacitatea de guvernare a Garzii de Fier".

 

Masura de aparare adoptată de conducerea Miscarii a fost una singura foarte simpla folosită in mod obisnuit in uzantele diplomatice: inlocuirea ministrului german W. Fabricius.

 

In legatură cu aceasta, acelasi alt "politolog comunist" - il numim pe Al. Gh. Savu; citatele le-am extras din Magazin istoric din ianuarie 1971- va afirma:

 

Concomitent, Horia Sima a cautat, pe diferite cai, să pregatească terenul la Berlin ajungand la concluzia că ministrul Reich-ului la Bucuresti, Fabricius, il sustine pe Ion Antonescu, influentand in acest sens cercurile conducatoare germane". Intrebarea era simplă: dacă mai putea fi competent să reprezente interesele unui stat national-socialist, cum era Germania, pe langă un guvern national-legionar, un ministru ca W. Fabricius, care in trecutul foarte apropiat avusese relatii de clica mai mult decat de strictă diplomatie cu un rege si un guvern invinuiti de a se fi facut vinovati de cele mai odioase crime antilegionare ?

 

Pentru Miscarea Legionară interesul primordial era ca mesajele de la Bucuresti, adresate prin Ribbentrop lui Adolf Hitler, să oglindească in modul cel mai fidel, mai impartial si mai cinstit realitatile din Romania. Orice exagerare, orice denaturare a adevarului, chiar si una facută dintr-o complezentă politica reprezenta, in opinia Miscarii, un rau pentru ambele popoare, roman si german.

 

Conducatorii Reich-ului au consimtit ca Fabricius să fie inlocuit. Operatia a avut loc cu ocazia vizitei generalului la Berlin. Or Mihail Sturdza, care-l Tnsotea pe Antonescu in vizita n-a avut alt rol in această afacere decat acela de a fi inmanat lui von Ribbentrop memoriul prin care se solicita schimbarea lui Fabricius.

 

In ziua de 14 decembrie 1940, la Presedintia Consiliului de Ministri s-a primit incunostiintarea oficială prin care Ministerul Afaceilor Straine german dispusese inlocuirea lui W. Fabricius cu Manfred Killinger. Documentul a atuns pe biroul secretarului general al presedintiei in dimineata acelei zile. Doua ore după aceea, generalul-premier ia cunostintă de el si incepe balciul.

 

Un deceniu si ceva mai tarziu, profesorul Ovidiu Vladescu (acesta fusese secretar general la presedintia Consiliului de Ministri in perioada de care vorbim si el a primit incunostiintarea respectivă) va povesti cum s-a desfășurat penibila scenă cand Ion Antonescu a luat cunostintă de continutul documentului semnat de Ribbentrop.

 

,,L-am vazut de mai multe ori pe maresal in celebrele lui crize de nervi, in celebrele lui momente psihopatice, cu spumă la gura in imposibilitatea de a-si controla vorbele, gesturile, faptele. De data aceasta insa criza lui n-a mai fost numai o criză de furie, de nevropat, ci si una care il arata in postura de om cuprins de panică ... Teama lui mare dintodeauna a fost, mai ales după "rebeliune" să nu fe inlocuit de Horia Sima la conducerea statului. Nu-i era frică de gloantele unor atentatori, cum avea fobia de a nu-si pierde puterea... "

 

Cum sa-și piardă puterea el, generalul dat de Dumnezeu la rascruce de veac să rezeme cu toată puterea fapturii lui neobisnuite catapeteasma neamului ? ... Cum să nu mai aibă puterea el, care ...

 

A. Simion, In prima lui carte antilegionara se va ocupa si el de felul cum a reactionat generalul la primirea vestii, scriind: "Vestea i-a produs o puternică ingrijorare, deoarece nutrea serioase temeri că această masură reprezenta schimbarea atitudinii Reich-ului fată de evolulia situatiei din Romania in sensul abandonaril sale fn favoarea legionarilor..."(Regimul politic din Romania, pag. 227).

 

Intr-adevar, la "aranjamentele cabalistice" sau mai nimerit numite "ocultismele" Antonestilor, legionarii au incercat să se apere prin anumite actiuni, care intr-un fel au fost si ele cabalistice". Numai că deosebirea dintre cele două feluri de aranjamente" constă In aceea că "ocultismele" Antonestilor se intemeiau pe minciună si fals, pe invinuiri meschine si inscenari puerile, funeste, menite să justifice - spuneau ei - lovitura pregatită impotriva Garzii de Fier, In timp ce aranjamentele" legionarilor nu aveau alt temei rational decat acela de a denunta niste noi samavolnicii si crime urzite pentru o nouă decapitare a Legiunii. Horia Sima a facut ca majoritatea "demascarilor" intreprinse de legionari să fie adresate conductorilor Reich-ului, din două simple motive:

 

1) pentru că Antonestii urmareau să implice in actiunea lor antilegionară si pe conducatorii Reich-ului;

 

2) pentru ca in viziunea legionarilor prabusirea Legiunii avertiza prabusirea in timp a national-socialismului - ceea ce insemna că prin pactizarea cu Antonestii, Reich-ul va contribui implicit la propia sa prabusire politica

 

Miscarea Legionaă a facut eforturi disperate cu intentia de a zadarnici comiterea unor faradelegi de proportii, la acea ora inca nebanuite. Ele avizau o ordine europeana alta decat aceea preconizată de Stalin in complicitatea marilor democratii apusene; Stalin in cardășie cu acei pe care Lenin, pe drept cuvant, ii poreclise ,utilii miopi ai Occidentului", iar oamenii de bun simt ii vor numi "groparii de maine ai batranei Europe si ai lumii civiliate".

 

Tot in contextul celor petrecute in dimineata zilei de 14 decembrie 1940 inregistram, in continuare, un pasaj din lucrarea lui A. Simion citată mai sus: Banuind că legionarii nu erau straini de inlocuirea lui Fabricius, Antonescu I-a chemat imediat peSturdza la ordine, cerandu-i explicatii. Incidenul, care avea să reprezinte "criza finală" dintre Antonescu si ministru/ sau de externe este descris de acesta din urmă in felul urmator... "Anuntandu-mi această schimbare, generalulul, foarte suparat, m-a intrebat ce stiam despre ea si cum mi-o explicam. In toată inocenta i-am raspuns că schimbarea nu putea decat să ne multumeasca deoarece Miscarea n-a gasit niciodată in Fabricius un interlocutor foarte intelegator" (A. Simion se foloseste in citatul de mai sus de Romania si sfarsitul Europei pag. 243-244 - n.n.). Reactia lui Antonescu - citim mai departe in cronica marxistă - la această afrmatie a lui Sturdza trebuie să fi fost de o asemenea violenta incat acestuia i-a fost si jenă să o redea in memoriile sale. Cert este că incidentul s-a incheiat printr-o masură la care generalul se gandise de mai multă vreme (este opinia tot a lui Mihail Sturdza - n.n.): demiterea imediată a lui Sturdza de la conducerea Ministerului Afecerilor Straine si preluarea acestui important departament de catre Antonescu insusi.

 

Realitatea este că incidentul" cu schimbarea intervenită la Legatia germană de la Bucuresti n-a fost decat numai un pretext folosit de general pentru mazilirea "boierului raios" pe care iI ura dintr-un simplu capriciu de obsedat, si pentru acapararea acestui important departament. Că Ion Antonescu s-a gandit de mai multă vreme să preia direct conducerea Ministerului de Exteme o aflam dintr-un document al Legatiei germane. Se pare că presiunile au fost foarte mari din partea Antonestilor, incat pană la urma in dorinta de a inaugura un climat de intelegere intre general si Legiune, conducerea Miscarii a cedat. O telegramă a lui Fabricius adresată Berlinului la sfarsitul lunii noiembrie 1940 ne lamureste astfel: "Generalul a obtinut de la Sima ca să renunte la Sturdza ca ministru de externe. Generalul vrea să preia el insusi Ministerul de Externe si să numească un subsecretar de stat legionar" (Arhiva I.S.I.S.P., font 10, dosar 9G, filele 93-95).

 

Cat de surprinzatoare a fost pentru general schimbarea lui Fabricius si ce pierdeau Antonestii prin această substituire o desprindem dintr-un raport al fostului ministru german la Bucuresti, raport adresat Ministerului german de pe Wilhemstrasse. Extragem din acest document urmatorul pasaj edificator: "Plecarea mea din postul de aici este o lovitură care a avut asupra lui [Antonescu - n.n.] efectul unei bombe. Eu am lost cel mai intim sfatuitor al sau si formez o parte din el ... Eu contez aici ca exponent al unei politici care a dus la succesul sau la Berlin. El se teme de o interpretare daunatoare a plecarii mele, in politică Iiternă si externă a taril sale. Eu am incercat să-l linistesc pe general, aratandu-i ca chemarea mea la Ministerul de externe ar fl numai o chestiune interna fară nici o insemnatate pe plan extern si nici cu privire la politica internă a Romaniei..." In acelasi raport W. Fabricius vine cu o propunere, aceea ca Ministerul german a Afecerilor Straine să trimită generalului personal o comunicare oficială in sensul că în politica Reich-ului fată de generalul Antonescu nu se va produce nici o schimbare..." (D.G.F.P., Series D, vol. XI, doc. 513).

 

O lună de zile mai tarziu, la 12 ianuarie 1941, deci cu zece zile inainte de lovitura militară antilegionară declansata de Antonesti, cel care a tradus in fapt propunerea lui Fabricius, aceea de a arata ca In politica Germaniei fată de generalul Antonescu nu s-a produs si nu se va produce nici o schimbare, a fost insusi Fuhrerul german. In scrisoarea adresată lui Antonescu personal, scrisoare prin care este prezentat noul titular al Legatiei germane la Bucuresti, Adolf Hitler scrie printre altele: "domnul ministru von Killinger care are misiunea să vă transmită salutarile mole cele mai cordiale, este unul dintre cei mai vechi camarazi de lupta ai mei... Misiune specială cu care il trimit ca ministru al meu la Bucuresti este nu numai de a fi pentru rege reprezentantul oficial al Reich-ulul, dar si de a fi pentru dvs., domnule general, un fidel si Ioial ajutor in greaua dvs. lupta si - dacă o doriti - să vă fie de asemenea sfatuitor... dacă dvs., domnule general Antonescu, aveti griji care s-ar putea ivi din tensiuni interne ale regimului dvs., atunci, dacă o doriti, ministrul von Killinger vă va sta la dispozitie ca fidel si loial intermediar. .. "

 

Nu e nevoie să precizam că scrisoarea respectivă a fost ultimul document scris inainte de rebeliune" de catre conducerea supremă a Reich-ului, care a dat Antonestilor curajul de a avea siguranta că pot opera in voie, in cazul cand in regimul generalului, s-ar ivi tensluni interne... După cate imi amintesc, in acea vreme (asa se vorbea printre legionari) conducerea Miscarii ar fi dorit (și ar fi facut unele demersuri in acest sens) ca in locul lui Fabricius să fie numit insarcinatul Germaniei la Bucuresti cu probleme economice. Herman Neubacher era nu numai un prieten vechi al legionarilor, ci si un diplomat care cunostea situatia politică din Romania in mod obiectiv; in confruntarea dintre Antonesti si Garda de Fier, ca să nu fie in dezaoord cu linia oficială a Reich-ului si nici in cardășie cu Antonestii impotriva legionarilor, a depus toate eforturile ca intermediar intre cele două tabere. E sigur că dacă el ar fi luat sefia Legatiei, evenimentele ar fi luat un alt curs.

 

In memoriile sale (Sonderauftrag Sudest 1940 - 1945), aparute in 1956, H. Neubacher sustine că el ar fi fost desemnat initial să-i ia locul lui Fabricius. Von Ribbentrop consimtise, dar că reichsleiterul Martin Bormann s-a opus acestei numiri, intervenind pe langă Hitler ca Neubacher Sa fie scos din serviciul diplomatic. Potrivit spuselor fostului insarcinat al Reich-ului la Bucuresti cu probleme economice, in orice bataiie politica pentru Germania petrolul avea intaietate. El scrie textual la pag. 51: "Ribbentrop considera că acest atac este indreptat impotriva sa si se apara petrolul se dovedi mai puternic decat conducerea partidului, iar criza Neubacher se termină prin aceea că Legatia politică fu transmisă lui von Killinger, care pentru partid era inatacabil... "

 

De altminteri, la aceea ora intreaga conducere politică a Germaniei - vorbim de conducerea superioară: Hitler, Hess, Ribbentrop, Himmler, Schirah, Rosenberg, Goebbels, Martin Bormann - incă mai spera intr-o reconciliere a generalulul cu Garda de Fier". Lui Hitler ii piacea să-i zică o contopire a lui Antonescu cu Miscarea Legionară".

 

Majoritatea acestor conducatori mergeau pe linia trasată de Fuhrer: Germania acordă importantă numai relatiilor oficiale cu generalul Antonescu. Relatille cu partidul [Miscarea Legionară - n.n.] sunt pentru Germania mai putin importante".

 

Astfel, in raspunsul lui Himmler la scrisoarea primită prin Victor Biriș (raspunsul purta data de 5 decembrie 1940) putem citi urmatoarele sfaturi: ... de Unirea sbtransă si plină de incredere intre Miscarea Legionară si conducăăorul statului roman depinde binele Romaniei. Nu se poate imagina una fară alta. Miscarea legionară nu va putea reconstrui Romania fară nationalistul energic care este generalul Antonescu. Sunt sigur că el va fi din ce in ce mai mult patruns de convingerea că potrivit exemplului din Germania si Italia, patria nu poate fi construită ... fară ajutorul dumneavoastra camarade Horia Sima, care ati preluat mostenirea capitanulul Codreanu si fară ajutorul legionarilor. Pentru dumneavonstră si pentru miscare scopul ce trebuie urmarit mai presus de orice... trebuie să fie nu numai de a convinge tot mai mult ratiunea conducatorului statului, ci si de a castiga inima sa..."

 

Sfaturile lui Himmler sunau ca un indemn la supunere. Aceasta după ce, cu două saptamani inainte, sfaturile lui Ribbentrop sunaseră ca o amenintare: "Nu vă puneti niciodată in conflict cu Armata. Ar fi o nebunie. Intr-o astfel de ciocnire, miscarea ar fl distrusa.."

 

Tot ca amenintare va fi auzit si un raspuns al lui Rudolf Hess (raspunsul loctiitorului lui Hitler la conducerea N.S.D.A.P.- ului se va referi la o telegramă a legionarului Al. Ghica - "istoricii" comunisti vorbesc despre o telegramă a fostului director general al Sigurantei si politiilor - "prin care informează că generalul Antonescu si guvemul roman (in afară de legionarii din guvem) sunt vanduti iudeo-masonilor: "D-nul general Antonescu trebuie să ramană la conducere; celalti componenti ai guvernului se pot schimba cum doresc..."

 

La toate aceste raspunsuri, amenintari si sfaturi, istoricii", care includ in cronicile lor povestea cu raspunsul lui Rudolf Hess, trag si o concluzie. Cu adnotarea ca legionarii nu s-au bucurat niciodată de vreun credit, mai ales la cabinetul lui Hitler, această concluzie nu e lipsită de substanta lata textual, concluzia acestora: "La cabinetul lui Hitler, cartea de vizită cu emblema Garda de Fier din Romania, semnată de Horia Sima, nu se mai bucura de creditul pe care il nadajduiau legionarii, iar Himmler si agentura lui nu intentionau să impingă pe legionari inaintea lui Antonescu, contravenind astfel intereselor pe care Germania le urmarea in Romania " (Garda de Fier, organizatie terorista.. pag. 344).

 

In paranteză vorbind, atat raspunsurile subliniate mai sus si extrase din literatura marxistă antilegionară de astazi, cat si concluzia citată din aceiasi Iiteratura sunt dovezi irefragabile, puse Ia dispozitia cititorului, dovezi care arata foarte clar ca toată palavrageala comunisto-neoproletcultistă de pană acum in legatură cu mult trambitatele slogane: Miscarea legionara - coloana a V-a a hitlerismului in Romania", legionarii lui Hitler", "Codreanu, protejatul lui Hitler", "Horla Sima, spion in solda Gestapo-ului nazist", Garda de Fier, stipendiata Reich-ului hitlerist", etc., etc., toate acestea n-au fost decat demagogie deșăntata scrisă in tone de maculatură pentru a insela oamenii si a demonstra incă o data dacă mai era nevoie, că marxim-leninismul nu este numai barbarie cu chip omenesc, ci si miniciună si sperjur.

 

 

 

*

 

 

Trecuseră doar 3 luni de zile de la sedinta consiliului de minstri din 21 septembrie 1940. La acea sedinta in conformitate cu o intelegere anterioara generalul Antonescu fusese de acord ca toate deciziile guvemului să fie aprobate in prealabil de Consiliu. "Eu sunt seful regimulul legionar, iar dl. Sima este comandantul Miscarii legionare ... In guvernare insa partidul (Miscarea Legionară - n.n.) nu se amestecâ ... Sugestiile (legionarilor - n.n.) le face dl. Sima si noi le acceptam cu totii sau nu..." aceste cuvinte apartin generalului.

 

Normal ar fi fost ca si in "cazul Sturdza" (acesta era un caz destul de important in politica de atunci), Consiliul de Ministri să fi avut rolul decizionar.

 

In realitate el nici n-a trecut prin discutiile vreunui Consiliu. Generalul, de la sine putere, abuziv si impasibil, calcand in picioare pană si cele mai elementare maniere ale bunului simt, consultandu-se numai cu vedetele camarilei sale, a ordonat destituirea ministrului de Exteme, pentru motive nespecificate, numindu-se pe sine ca "adinterim Ia Ministerul Afacerilor Straine". Incepand cu data de 23 decembrie 1940 iI vom vedea pe Ion Antonescu, asadar, cocotat in fruntea a trei departamente in guvem: Presedentie, cu puteri dictatoriale, Ministerul Apararii Nationale si Externele.

 

Cu aproape doi ani in urma mai fusese un nazdravan" in politica Romaniei, si acesta predestinat să rezeme catapeteasma neamului cu toată puterea fapturii lul neobisnuite, care a condus trei departamenete: Presedintia, Apararea Natională si Invatamantul. S-a numit Armand Calinescu si s-a crezut l'homme d'acier" ... Dar ...

 

Antonestii nu s-au oprit aici. După cum am vazut din relatarea precedenta intreaga conducere a Reich-ului, in frunte cu Fuhrerul, se gasea aliniată in spatele generalului. Asta insemna că poate să actioneze după bunul plac. Ceea ce a si facut.

 

In aceeasi zi, adică la 14 decembrie 1940, se auzi din nou placa amenintarilor. lntr-un nou Consiliu de Ministri, Antonescu va vorbi despre "dezordinile" legionarilor.

 

Pană la 22 ianuarie 1941, el a amenintat, a calomniat, a fost samavolnic si grosolan, a uneltit contra legionarilor. Dar numai atat. Sub nici un motiv nu i se putea imputa comiterea unor asasinate politice, după cum nu putea fi invinuit că ar fi patronat anchete si inscenari juridice ca cele petrecute in perioada dictatuni carliste.

 

La rebeliune" Antonescu a ordonat să se folosească tancurile, mitralierele si artileria pentru a ataca si ocupa sediile Miscarii. S-a tras cu tunurile, pe strazi, in manifestanti.

 

Din randurile legionarilor au cazut ucisi si raniti peste 500 de persoane. După macelul din 22 ianuarie 1941, in prigoana care a urmat, zeci de mii de romani, barbati si femei, tineri, mai varstnici si chiar adolescenti, dacă nu copii, au trecut prin temnitile si lagarele Antonesciene. Tara a fost prefacută in cazarmi, inchisori, lagare de concentrare" - vor spune comunistii.

 

Intr-adevar, in primul rand, pentru legionari asa a fost. Legionarii ucisi in după-amiaza zilei de 22 ianuarie 1941 si in noaptea de 22 spre 23 ianuarie au cazut aparanduse. Ei n-au fost strangulati, omoriti in anchetă sau arsi in crematorii. Ci au -murit intr-un fel de luptă sau in fata plutoanelor de executie. Desigur, in anchete s-au comis abuzuri - si chiar cruzimi. Dar, indiscutabil, intr-o formă mult mai putin grava mai putin iremisibila ca abuzurile si cruzimile infaptuite de autoritatile armandiste si carliste.

 

Repetam afirmatiile facute anterior: dictatura generalului Antonescu a avut calaii ei, camarila ei: oameni odiosi, perfizi, fripturisti, gata să facă orice nelegiuire pentru a si pastra scaunul. Și cu acestia o sumedenie de unelte docile, o armată intreagă de tortionari netrebnici, mosteniti de la vechile regimuri si o turmă de camoleoni politici: scribi si politicianisti de mana a doua. lnsă printre toti acestia n-a figurat nici un Armand Calinescu, Gavrilă Marinescu, Bengliu, Zeciu, Panova, Otto Reiner, lamandi. Nici macar un plutonier sau agent care să facă ceea ce facuseră omoratorii Capitanului cu doi ani in urma

 

Din cauza aceasta, ca si din cauza faptului că Antonestii n-au urmarit in mod expres lichidarea gardismului, ci numai debarasarea de incomozii lor parteneri din guvern, precum si de teama de a nu avea sfarsitul color de la Jilava (foarte multi legionari vor fi de acord ca aceasta a fost o cauză prioritară - teama de o eventuală raspundere in viitor), prigoana antonesciană n-a inregistrat nimic asemanator cu masacrele din 1938 si 1939.

 

Ca ultim element de bază cu care vrem să argumentam că pacatele Antonestilor au fost mai putin grave ca pacatele carlistilor este faptul că pană la un anumit punct politica anticomintern a generalului s-a incadrat perfect in politica antisovietică a Legiunii - ceea ce il facea, in parerile legionarilor mai putin odios. Antonescu a fost cu legionarii meschin si ipocrit, grosolan si paranoic. In anumite privinte, purtarea lui fată de Legiune s-a dovedit mai haina ca purtarea lui Carol al II-lea. Vom da in acest sens un singur exemplu: Carol al II-lea i-a invinuit pe legionari de hitlerism. Cel mai important act de acuzare in procesul din mai 1938, intentat lui Comeliu Codreanu, a fost "organizarea unui puci legionar pentru a acapara puterea si a alinia Romanea alaturi de Germania nazistă". Era o acuzatie masluită de Armand Calinescu in compania ciracilor sai din servicile de informatie, complet falsa Ea voia să arate opiniei publice romanesti si aliatilor englezi si francezi că vina lui Comeliu Codreanu este o crimă de inaltă tradare" si că vinovatul merită o pedeapsă cat mai aspra

 

Ce va face Ion Antonescu in 1941 ?

 

Pentru ca să câștige de partea sa cooperarea Germaniei naziste (aceasta il interesa mai mult ca opinia publică romanească), tot prin serviciile de informatii, va face

 

să ajungă la urechea lui Hitler senzationala veste: "Miscarea Legionară se afla sub controlul comunistilor... ", "Unii din conducatori ai legiunii sunt marxisti si acestia au impins Miscarea la rebeliune, impreună cu altii care fac jocul Angliei... "

 

Nu e nevoie să precizam că si această acuzatie masluită era complet falsa Infinit mai falsă decat aceea care se referea la hitlerismul legionar. Garzii de Fier i se puteau aduce zeci de invinuiri. De la a promova in randurile ei terorismul, anarhia si fascismul, pană la a-i acuza pe legionari că sunt sovini, incompetenti si abuzivi in domeniul economic si administrativ, antisemiti sau pactizand cu sionistii, razbunatori sau prea mistici (gama invinuirilor se poate intinde pe pagini intregi). Impotriva legionarilor erau posibile de aruncat toate relele din lume. Numai o singură vină nu - aceea inventată de Antonesti, anume că Miscarea Legionară s-ar fi aflat vreodată sub controlul comunistilor.

 

După toate aparentele stratagema folosită de Antonesti se va dovedi a fi extrem de ingenioasa Ea va constitui elementul hotarator in decizia Fuhrerului german de a pune la dispozitia lui Antonescu Armata Reich-ului pentru a zdrobi rebeliunea" marxistilor din Legiune ...

 

Totusi, chiar cu aceste mari pacate, pe generalul Antonescu si clica lui nu-i vom aseza in galeria ucigasilor din vocatie, in rand cu acei calai a caror crime si samavolnicii depășesc tot ce mintea omenească isi poate imagina.

 

lata prin urmare, de ce este falsă teza care vrea să probeze că legionarii au avut in planurile lor asasinaree generalului.

 

Putin timp după scornirea "complotului" de care am vorbit, tragatorii de sfori din camarila generalului, dandu-si seama că stratagema n-a avut efectul scontat, s-au gandit la un alt truc: invinuirea legionarilor că organizează o noapte a Sfantului Bartolomeu" - "un an nou cu oameni noi si suprimarea a tot ce este vechi ..."

 

,,La indicatia lui Antonescu - citim in lucrarea lui A. Simion - , care fusese pus la curent cu noile proiecte de asasinat intocmite de legionari, subsecretarul de stat de la Ministerul de Inteme, Al Riosanu, a dat un ordin prefectilor, la 29 decembrie 1940, prin care acestia erau facuti raspunzatori pentru mentinerea linistii si ordinii in judefele respective, indicandu-li-se ca in caz de nevoie să facă uz de arme... (ibidem, pag 231-232).

 

Spicuim din respectivul ordin al lui Riosanu (ordinul telefonic cifrat numarul 6087/29 XII 1940) cateva pasaje: ,Ministerul avand informatiuni că in ajun si in noaptea Anului Nou s-a hotarat executarea oamenilor politici ai vechiului regim din judetul dvs., va invit ca de urgentă impreună cu comandantul garnizoanei si comandantul Legiunii de jandarmi să luati cele mai severe masuri pentru garantarea vietii tuturor acestor oameni politici ce sunt in acest judet. Se vor supraveghea locuintele lor in asa fel ca la prima tentativă de dezordine să se ia masurile cuvenite ... Vă invit ca prin masurile ce veti lua să asigurati linistea si ordinea cea mai perfectă in judetul dvs. Toti cei care se vor abate de la ordinile și dispozitiile in vigoare vor fi imediat arestati si oferiti instantelor judecatoresti. In caz cand se vor opune cu focuri de armă se va trage... " .

 

Informatiile subsecretarului de stat Riosanu porneau din aceeasi sursă (notele "informative" fabricate in birourile lui Eugen Cristescu) si erau tot atat de false ca si documentul" serviciilor secrete ale Marelui Stat Major in legatură cu asa-zisul "complot legionar contra lui Antonescu". Conducerea Legiunii s-a sesizat si dandu-si seama că este vorba de o nouă provocare a Antonestilor, a intervenit anuland ordinul lui Riosanu.

 

 

Mihai07.09.2010 14:27

Foarte interesant. Din ce carte este?

Mihai07.09.2010 15:13

Un video excelent. Va rog fiti atenti la aparitia unei anumite chestiuni, minutul 5:45. Dincolo de amuzament, era Caragiale fascist?

 

 

 

Robert Aeroth07.09.2010 16:09

Generalul Antonescu in camasa verde legionara - Vasile Blanaru-Flamura

Akebono8914.09.2010 16:07

vino miercuri 15 septembrie , ora 17:00, la SALA UNIV. POPULARE "Ioan DALLES" din str. BISERICA AMZEI NR. 5-7 la conferinta: " GUVERNAREA DIN SEPTEMBRIE 1940 - IANUAREA 1941. 70 DE ANI" Vor participa comandanti legionari si oameni care au iesit atunci in strada.Pentru mai multe informatii si daca va intereseaza lasati-mi mesaj.

Mihai20.09.2010 14:11

Una din cele mai uzitate formule pentru a denigra Legiunea Arhanghelul Mihail in ochii publicului a fost cu siguranta, stampila de organizatie "nazista", "fascista", "unealta a Germaniei", etc. Pe langa faptul ca acestia omit cu buna stiinta faptul ca originile acestei Miscari - Legionarismul nu a fost de la inceput o Miscare, ci a devenit una, prin numarul tot mai mare si entuziasmul crescand al adeptilor - antedateaza nazismul si fascismul, ei se fac ca nu vad/n-aud ceea ce insisi Legionarii spuneau despre curentele din Germania si Italia.

 

In acest sens, am dat peste un discurs al lui Alexandru Cantacuzino, unul din liderii si stalpii Miscarii Legionare. Sa citim cu atentie ce spunea acesta in 1936. Redau din discurs doar partea legata la ipoteza de mai sus:

 

"Sunt unii care sunt ispititi să incerce comparatii pripite intre miscarea revolutionară a tineretului roman si ideologia hitleristă sau musoliniana

 

Vă fac atenti că mistica noastră a rasarit din tarana romaneasca simultan si chiar anterior miscarii fasciste sau national-socialiste germana

 

Multe deosebiri ne despart de aceste miscari straine.

 

Primordiala caracteristică a spiritualitatii noastre e faptul că ea se inradacinează adanc in invatamintele si in misticismul crestin. Pregatirea sufletească crestină poate singură să creeze, credem noi, acele legaturi, acea solidaritate spirituala o trainică impartasire intre noi, acel reciproc ajutor moral si social, sentimentele de fraternitate nationala care constituie temelia necesară oricarei insanatosiri intelectuale, morale, economice, administrative si politice romanesti.

 

Să fie insă deslusit : prin crestinism, noi intelegem credinta noastră ortodoxă revelata

 

N-am putea, cum fac national-socialistii germani, să consideram pe Dumnezeu ca pe un product al imprejurarilor locale, ceva fabricat de om, de geniul rasei sau de sangele aric. Nu credem intr-o dumnezeire particularista croită de noi pe masura speciei romanesti.

N-am putea, cum fac unii profesori universitari de ai nostri, zisi crestini, să concepem pe Dumnezeu ca un fenomen comun si natural de inchipuire a omului sau ca o atractivă idealizare a energiei cosmice.

 

Dar ce ne mai deosebeste incă de tineretul celorlalte tari si insusi de tineretul italian sau german, este morala noastră a ispasirii, este cumplita noastră certitudine ca pe acest pamant, ceea ce nu este cladit cinstit si drept, cladit pe adevar, pe probitate si pe onoare este neaparat sortit să se naruie.

 

Acest sentiment ne face să credem in fatalitatea biruintei binelui.

 

Noi nu putem sufleteste avea incredere, de exemplu, in suprematia fortei, a rasei ori a stiintei, decat dacă sunt supuse unei legi transcedente morale.

 

Noi nu credem in singurele avantaje ale progresului material sau ale perfectionarii fizice si nu vrem să ne inchinam unui stat divinizat si promovat drept infailibil, sub conditia să nu pacatuiască contra intereselor sale imediate.

 

......................

Sentimentul acesta ne conduce să judecam că altitudinile morale sunt pentru o natie un avut mai prtios decat bogatia sa, decat echipamentul sau tehnic, decat comoditatea sa materiala forta sa trecatoare si chiar prosperitatea sa fizica

 

Noi credem in superioritatea legii morale.

 

Suntem convinsi că mai puternică decat oricare tiranie este cenusa omenească strigand razbunare pentru o moarte nedreapta

 

Noi credem in virtutea mantuitoare a mormintelor.

 

Noi credem pozitiv, că nu ajungi pe culmi decat prin rascumpararea pacatelor si urmand o linie de viată eroica

 

Noi credem că morala unui stat si a unei natiuni trebuie să se supuna să fie subordonată constrangerilor onoarei si să accepte marginile determinate de respectul ce se datorează demnitatii celorlalte natiuni.

Credem că e o singură fortă care, cu timpul, e mai puternică ca toate, este forta tacută a lacrimilor ce au curs pe nedrept. Este forta oamenilor care stiu să sufere cu noblete si este forta cutremuratoare a blestemului lor.

 

Pe scurt : tinerii italieni exaltează mai cu seamă tineretea lor, perpetua renastere si primenire a vietii, bucuria lor de a cuceri, după traditia spiritului roman. Strigatul lor este -a noi-, adică : nouă ni se cuvine pamantul.

 

Tinerii germani exaltează rasa lor, disciplina lor, puterea lor de dominatiune.

 

Noi, tineretul roman, exaltam mai cu seamă credinta noastră crestină si nationala virtutile de dreptate, de omenie si de noblete ale sufletului romanesc, ranile noastre, restrangerile si renuntarile noastre, ascetismul, stralucirea jertfelor facute Natiei noastre, maretia anonimă a obidei zilnice ce a indurat-o veacuri de-a randul acest Neam necajit de soarta marturia izbavitoare a atator vieti inchinate catre zorile ce vor veni, ruga mormintelor noastre, care toate impreună ne dau in adevar dreptul la o existentă mai buna

 

Fiindcă nu se poate, gandim noi, ca insotiti de această escortă de sacrificii, să nu ne inaltam pe culmile morale unde devii invingator, intrucat ai putut să te desfaci de micile lanturi pacatoase ale materiei.

 

Elementul moral crestin, spiritualitatea interioară eroică si ascetica sunt pietrele fundamentale ale operei legionare.

 

Hitlerismul vrea să creeze un tip reprezentativ al rasei sale si un soldat folositor maririi si suprematiei germanismului in lume.

 

Fascismul vrea să modeleze un om pionier, rezistent si desavarsit in aptitudini, pentru realizarile imperiale ce si le propune statul.

 

Noi sculptam un tip superior de umanitate după conceptiile crestine si o filozofie nouă a vietii, concepută ca un impuls nerational si persistent de a ne elibera de cerintele materiei, spre a servi pe Dumnezeu si Natiunea legionara

 

Din acest Roman nepasator, nesatios de placeri si de bucurii, vrem să facem un soldat, un om erou.

 

Alte neamuri au ajuns la maretie prin felurite aptitudini, prin inzestrari deosebite si vointă dominatoare.

 

Noi pană astazi meritam respect, nu atat prin vitalitatea noastră creatoare, cat prin trecutul nostru de suferinta indurat cu impacare si eroism.

 

Meritam acest respect fiindcă spre deosebire de aproape toate celelalte noroade, neamul nostru niciodată in viata sa istorică nu a savarsit o nedreptate.

 

Fala noastră este că am fost necontenit drepti, am stiut să suferim si să ne platim existenta in această lume.

 

...................................

 

La fel ca oamenii, neamurile pot cadea in pacat contra legilor dumnezeiesti.

 

Iată ce nu vor să admită fascistii si national-socialistii.

 

Dumnezeu ne-a dat viată individuală si viată nationala ne-a dat multe minunate inzestrari ale naturii, daruri sufletesti si trupesti, etc.

 

Dar e drept că nu a facut să fie tocmeală si tranzactie asupra acestori bunuri, intre oamneni si natiuni ingrasate in trandavie.

 

Lumea aceasta in care vietuim nu este o bursă pentru invoieli : eu iau Romania, tu iei Ungaria ; eu mă intind intr-o parte, tu intr-alta ; să fim cu grijă să nu ne ciocnim ; te las in pace, dacă nu-mi turburi somnul.

 

 

------------------------------

 

 

Omul insa de la Domnul nostru Iisus Hristos incoace, mai traieste si pe un alt plan, planul ceresc.

 

E bine să ne reamintim că un prim blestem dumnezeiesc a aruncat pe om din Rai in lumea animală si in legile sale neiertatoare, dar să nu uitam legile de iubire date nouă prin mantuirea crestină si pilda de rascumparare sfintită prin chinurile de pe Golgota.

 

Spre a judeca purtarea unui om sau a unei natiuni, trebuie deci luate in considerare atat vrednicia pamanteană cat si vrednicia cereasca

 

Or, in raporturile dintre natiuni, la fel ca in raporturile dintre oameni, legea dumnezeiască este dragostea.

 

Ea apară pe cei slabi si pune expansiunii celor puternici hotar de iubire ; ea trebuie să carmuiască si să indrume vrednicia noastra

Acest adevar intreg nu-l prea pricep adeptii lui Nietzche sau national-socialistii germani si fascistii.

 

"Lupul este lup numai fiindcă manancă oaia-, da, dar numai in lumea animala(Dl prof.Nae Ionescu).

 

Dacă ne suim in lumea crestina lupul e lup numai dacă iubeste oaia"

 

Conferintă tinută in fata studentilor la Congresul General Studentesc la Targu Mures in aprilie 1936.

Robert Aeroth20.09.2010 14:40

Legionarismul poate ca nu are un caracter fascist(desi este discutabil si tine mai mult de parere proprie) DAR miscarea legionara a adoptat mai multe trasaturi fasciste si chiar naziste lucru care s-a vazut sub sefia lui Sima.

Este intradevar o diferenta intre legionarism ca ideologie si miscarea legionara.

Mihai20.09.2010 14:56

Ca tot m-am apucat sa combat minciunile si falsurile aruncate in Miscarea Legionara, am zis sa mai pun un "adevar" la gunoiul istoriei. Adeseori am auzit ca Miscarea Legionara era xenofoba, dispretuind si urand strainii, pentru simplu fapt ca erau straini. Fals! Miscarea Legionara lupta impotriva dusmanilor interni, fie ca erau romani sau straini.

 

In acest sens, ii dau cuvantul domnului Ilie Tudor, tatal maestrului Tudor Gheorghe. Totul se intampla in tabara de vara de la Carmen Sylva, actuala Eforie Sud, acolo unde copiii Legiunii invatau si munceau in spiritul legionar. Adica: respectul reciproc, iubirea fata de aproape, buna cuviinta, si chestii din astea "naspa". Acesta era cadrul. Anul: 1937. Anul de maxim avant al Legiunii. A fost anul de maxim pentru in 1938-1939 a urmat macelul elitei legionare de catre "statul democratic, de drept".

 

 

"Se pripasise printre noi, nu-mi amintesc prin ce imprejurare, un pui de tatar de vreo 12 ani, adus probabil de un ocrotitor. Era firav, cu puternice trasaturi specifice rasei; ochii oblici foarte vioi, pometii iesiti. In sfarsit, o infatisare ciudata mai ales pentru noi, care nu mai vazusem un pui de tatar. Il chema Selim. Prilej de glume, mai mult sau mai putin vinovate, dupa temperamentul celui cu care venea in contact sau dupa situatie. ( N.Mea - vedeti cum discriminau minoritatile? Xenofobii naiba! Alo domnu Astalos?)

 

Se intampla cateodata sa se trezeasca cu o bucata de sunca langa painea lui sau cu ceva jumari ratacite in farfuria cu ciorba, fapt ce-l ingrozea. Se ridica repede de la masa cu senzatia de voma. Era musulman si n-avea voie carne. Sarmanul Selim! Se uita cu ochi mari, inspaimantati, in timp ce doi, trei nastrusnici dintre noi se amuzau, Venea langa mine si ma ruga aproape plangand sa le spun ca nu e pagan,

 

Cand au inteles baietii ca nu fac bine, l-au lasat in pace, ba inca-l ocroteau, inmultindu-i in fata branza, ouale, rosiile, ma rog, ce manca el. Se implinise Selim la fata si la trup si se simtea extraordinar de bine cu noi. Era ca o zvarluga. Nu pregeta sa fuga acolo unde era chemat si o facea cu bucurie.

Caldura incepuse sa se faca simtita si cautam umbra.

 

- "Baieti", sare careva, ce-ar fi sa cumparam o lubenita? Sunt piata gramezi cat dealul, de toate neamurile. Am strans maruntis de la fiecare( N.mea- erau de la Musolini), a dat si Selim.

- "cine se duce"?

 

Ala eu, ala eu, dar nici unul nu se dadea dus. Am tras la sorti si a cazut pe mine. Cu cei 60 de lei se puteau cumpara mai multe lubenite - cum zicem noi oltenii, la pepenele verde, prilej de hohot pentru Selim si pentru cei doi moldoveni dintre noi.

 

Am luat de la bucatarie o papornita si m-am pornit la drum. M-am invartit cunoscator pe langa mormanele de lubenite verzi, am ciocanit cateva - lasasem acasa o harta buna de bostanarie- si am ales una vargata, lunguiata de a carei calitate eram sigur. As fi putut lua doua, dar nu incapeau in papornita si nu le-as fi putut duce. Nu l-am lasat pe cel care vindea sa mi-o crape, stiam eu ce stiam, asa ca m-am incarcat cu povara mea dulce si la drum.

 

Strabatusem jumatate din distanta. Ma opream din cand in cand sa mai rasuflu si pe cand ma tot cotopeneam - subapreciasem greutatea - doi pasi se apropiau din urma si un glas cunoscut imi zice:

 

- E grea?

- Este. Nuuu. Nu este! Sa traiti Capitane!

- De ce ai plecat singur?

- Aa... mi-a fost mie randul; am tras la sorti si apoi ceilalti au mai avut treaba.

- Cine e ofiter de serviciu?

- Camaradul Comandant Nacu.

- Care din ei, Mihai sau Vasile?( N.Autorului: erau doi frati, Vasile inginer silvic si Mihai student la teologie).

- Nu stiu care dintre ei.

- Bine. Ia de-aici.

 

Am luat-o amandoi. Nu prea ne potriveam. Dansul era inalt, iar eu abia de-i ajungeam la subsoara. Asa ca o ducea aproape singur, iar o purtam de partea cealalta- sa-l ajut.

 

Baietii mi-au iesit inainte batand din palme. Mi-au luat papornita, s-a intins o musama pe o masa intr-un colt mai retras si am tabarat pe lubenita care la prima atingere a cutitului a crapat de la cap la coada, rosie si zemoasa.

 

Pe cand ne infruntaptam noi nu prea "domneste" , prin portita dinspre mare, descult in pantaloni scurti si intr-un maiou alb, Capitanul venea spre noi.

-Bravo! Asa camaraderie! La mine v-ati gandit?

 

Am inceput, stingheriti, sa ne stergem mainile si gura, nestiind ce sa facem.

 

Cel mai prompt a fost Selim! A taiat o bucata buna de miez fara samburi, a infipt cutitul lung in ea si a intins-o Capitanului. Vazand insa ca e gata s-o scape, Capitanul a luat la timp felia si s-a asezat cu noi la "ospat".

 

Ce sa mai mananci, ca nu eram in largul nostru. Ne-a vazut stinghereala, a zambit si a intrebat:

- Cine a platit-o?

- Noi toti( N.mea: hitler, musollini, generalul Franco,etc)

- Cat a costat iedule?( Ilie Tudor)

- Douazeci de lei, Capitane!

 

A pus pe masa doua hartii de o suta, ne-a multumit si s-a ridicat. La nedumerirea noastra a precizat: S-aveti de buzunar. A plecat la treburile sale facandu-ne cu mana. Cand le-am spus baietilor ca el m-a ajutat sa o aduc, nu le venea sa creada.

 

- Bine ma desteptule, cum ai ingaduit sa te ajute Capitanul?

- Tu ce-ai fi facut? Si mai ales ca era si grea :)

 

Capitolul "Lubenita" din cartea lui Ilie Tudor: "Un an langa Capitan", editura Sanziana 2009.

Mihai20.09.2010 15:02
Legionarismul poate ca nu are un caracter fascist(desi este discutabil si tine mai mult de parere proprie) DAR miscarea legionara a adoptat mai multe trasaturi fasciste si chiar naziste lucru care s-a vazut sub sefia lui Sima.

Este intradevar o diferenta intre legionarism ca ideologie si miscarea legionara.

 

Sima a gresit mult cand a fost la conducerea Legiunii. Fie ca voit sau nu, a facut greseli care au adus mari deservicii Miscarii, pe termen lung.

inzaghi4ever20.09.2010 18:02

Superba povestioara lui Ilie Tudor,un om extraordinar cu un fiu care numai are nevoie de nicio descriere!Multumesc Mihai ca ne-ai povestit-o si noua!

 

ps:Apropo de Comandant...una dintre cele mai mari greseli ale sale cred ca au fost faimosii "septembristi",nu pot pur si simplu sa inteleg cum a fost posibil asa ceva,sa nu se mai tina cont de stagiul de 3 ani si sa fie acceptati orice fel de oameni in Legiune doar pe baza unei adeziuni,incredibil,de parca Miscarea avea nevoie de o asa infuzie de oameni(printre care paraziti de genu agentul NKVD Traian Boieriu,care stim cu totii ce a facut).

 

Si ar mai fi si celebra Politie Legionara,despre care nu prea am gasit informatii,dar mi se pare oricum o idee idioata,pentru ce s-a decis sa se infiinteze o politie legionara?! Ce nevoie era de asa ceva?

Mihai21.09.2010 10:23
Superba povestioara lui Ilie Tudor,un om extraordinar cu un fiu care numai are nevoie de nicio descriere!Multumesc Mihai ca ne-ai povestit-o si noua!

 

ps:Apropo de Comandant...una dintre cele mai mari greseli ale sale cred ca au fost faimosii "septembristi",nu pot pur si simplu sa inteleg cum a fost posibil asa ceva,sa nu se mai tina cont de stagiul de 3 ani si sa fie acceptati orice fel de oameni in Legiune doar pe baza unei adeziuni,incredibil,de parca Miscarea avea nevoie de o asa infuzie de oameni(printre care paraziti de genu agentul NKVD Traian Boieriu,care stim cu totii ce a facut).

 

Si ar mai fi si celebra Politie Legionara,despre care nu prea am gasit informatii,dar mi se pare oricum o idee idioata,pentru ce s-a decis sa se infiinteze o politie legionara?! Ce nevoie era de asa ceva?

 

Corecte precizarile tale, Inzaghi. Cel mai ciudat la Politia Legionara e ca Legiunea conducea politia "normala", Petrovicescu fiind Ministru de interne!

 

Intr-adevar, printre acei septembristi erau multe secaturi, ca sa nu mai vorbim de agenti rusi si germani. Am citit un material excelent in revista Istorii si Civilizatie pe tema asta. Se arata foarte clar cum agentii respectivi au incitat si au facut posibila "rebeliunea", asta neluand ceva din "meritele" lui Antonescu, fara de care nu se putea face nimic.

 

Din pacate, astfel de decizii dubioase au atras o imagine negativa asupra intregii Miscari.

Robert Aeroth21.09.2010 17:30

Ba erau xenofobi DAR doar cu anumite etnii,recte evrei ,ciori. Si au avut chiar si cateva manifestari naziste prin macelarirea evreilor.

ML nu erau sfinti erau luptatori si ca orice luptator face si lucruri "neplacute". Trasaturile care caracterizeaza ML sunt nationalismul,crestinismul si anticomunismul. Astea sunt cele 3 principale. Apoi au mai adoptat cateva trasaturi fasciste cum ar fi antiparlamentarismul,xenofobia.

In istorie nu poti sa crezi 100% ce spune x sau y dar poti sa crezi 100% faptele.

De exemplu Antonescu spunea si se lauda dar facea fix invers. Corneliu Zelea Codreanu s-a baricadat in universitate cand facea drept pentru ca la inceput de an nu au mai tinut slujba religioasa asa cum era normal. Asta spune totul despre CZC el chiar credea in cauza sa.

 

 

 

Sima a facut ce trebuia facut !!! Ghinionul lui? Antonescu si faptul ca Germania a pierdut razboiul.

Mihai21.09.2010 19:05
Ba erau xenofobi DAR doar cu anumite etnii,recte evrei ,ciori. Si au avut chiar si cateva manifestari naziste prin macelarirea evreilor.

ML nu erau sfinti erau luptatori si ca orice luptator face si lucruri "neplacute". Trasaturile care caracterizeaza ML sunt nationalismul,crestinismul si anticomunismul. Astea sunt cele 3 principale. Apoi au mai adoptat cateva trasaturi fasciste cum ar fi antiparlamentarismul,xenofobia.

In istorie nu poti sa crezi 100% ce spune x sau y dar poti sa crezi 100% faptele.

De exemplu Antonescu spunea si se lauda dar facea fix invers. Corneliu Zelea Codreanu s-a baricadat in universitate cand facea drept pentru ca la inceput de an nu au mai tinut slujba religioasa asa cum era normal. Asta spune totul despre CZC el chiar credea in cauza sa.

 

 

 

Sima a facut ce trebuia facut !!! Ghinionul lui? Antonescu si faptul ca Germania a pierdut razboiul.

 

 

N-ai inteles nimic din Miscarea Legionara. Ce evrei au macelarit legionarii? Bati campii. Vad ca te plictisesti, esti pe toate topicurile, du-te si racoreste-te.

 

Ce xenofobie baiete? Traian Cotiga stii cine era? Era tigan.

 

Erau o gramada de legionari ale caror nume tradau apartenenta la alte etnii decat cea romaneasca. Important era ca SIMTEAU romaneste.

Legiunea a devenit Miscarea pentru ca era o stare de spirit in primul rand. Asta nu intelegi si din cate vad, n-o sa intelegi niciodata.

 

Cum vorbesti de macelerit evrei cand sotia martirului legionar Vasile Marin era evreica? Cand Radu Gyr, ca ministru legionar al culturii infiinteaza teatrul evreiesc in limba idis?

 

Capitanul salveaza de la inec un evreu. Nu conteaza ca e evreu si va rog sa retineti pentru totdeauna ca nu impotriva evreilor ca atare trebuie sa se indrepte lupta necrutatoare a unui legionar autentic, ci contra celor ce fac rau Romaniei si Bisericii crestine (Revista Cuvantul Romanesc, septembrie 1994, Hamilton-Ontario)

 

Bai desteptu-le, Miscarea nu avea nimic cu evreul sau strainul, pentru ca erau evreu sau strain. Ci pentru ce facea. Mafia economica, majoritatea presei, agentii comunismului erau evrei. Asta nu inseamna ca erau toti asa!

 

Daca lupti impotriva mafiei italiene esti anti-italian?

 

Ca sa stie toata lumea: probabil individul asta se refera la "asa zisul progrom de la Bucuresti". Ce spune varianta oficiala: ca in timpul rebeliunii legionare, legionarii, desi erau asediati de Armata, s-au apucat si au devastat magazinele evreiesti, ba s-au apucat sa si rapeasca oameni care au torturat evreii, dar apoi le-au dat drumul.

 

La abator, situatia a fost si mai tare: desi tot personalul a dat declaratii dupa eveniment, cand Miscarea fusese indepartata de la guvernare, ca exista niciun progrom, cu atat mai mult legionari care sa spanzure evrei.

 

"Subsemnatii, medici veterinari si functionari ai Abatorului Capitalei, luand cunostintă de articolele publicate de ziarele "Romania Liberă", "Tribuna Poporului" prin care se afirmă că in abatorul Capitalei au fost ucisi ovrei, si de campania care se duce pe aceasta temă, de natură să discrediteze institutia si oamenii ce o servesc, dăm cea mai categorică desmintire, afirmatiunilor făcute si declarăm pe proprie răspundere că faptele enuntate mai sus sunt de domeniul fanteziei". Urmează semnaturile abator_desmintire2.jpg

 

 

Cum va explicati ca imediat dupa preluarea puterii de catre comunisti, cand legionarii erau condamnati pentru orice, NU A FOST CONDAMNAT un singur legionar pentru asa-zisul progrom?

 

Cum puteau fi legionari aceia care devastau magazinele, cand legionarii erau in plina lupta cu Armata lui antonescu?

 

Nu contesta nimeni ca o fii fost oameni in camasa verde care s-au dedat la vandalisme, dar asta nu-i facea legionari. Aici a gresit si Sima, cand a admis intrarea in legiune fara stagiul de trei ani, probabil intrand si elemente negative.

 

Uitati-va la progromul de la Bucuresti pe wikipedia. Uitati-va la surse... numai Radu Ioanid, Elie Wiesel.... echidistanta.

Robert Aeroth21.09.2010 19:51

Revolutia bolsevică din Rusia au facut-o evreii. In Consiliul Comisarilor erau 17 evrei, din 22 membri (77%), la Comisariatul Razboiului 33 evrei, din 43 membri (77%), la Afaceri Straine 13 evrei, din 16 membri (81%), la Justitie 20 evrei, din 21 membri (95%), la Instructie Publică 6 evrei, din 6 membri (100%), la Muncă 7 evrei, din 8 membri (87%), la Ministerul Provinciilor 21 evrei, din 23 membri (91%), la Presă 4 evrei, din 4 membri (100%), in misiunile Crucii Rosii, de fapt misiunea propagandei in țările straine 8 evrei, din 8 membri (100%). In total 129 evrei, din 151 de conducatori ai Rusiei bolsevice.

 

Pe 12 aprilie 1919, M.Cohan scria in ziarul Le Comuniste, din Harkov: Putem fară ezitare să afirmam că Marea Revolutie Rusă a fost infaptuită de mainile evreiesti... Noi am fost si numai noi cei ce am condus Proletariatul Rus spre aurora internatională si chiar astazi Cauza bolsevismului stă in mainile noastre tari... Simbolul iudaismului, Steaua cu cinci raze, este acum adoptată de bolsevism... si in acest semn va fi exterminată burghezimea.

 

Politica exterminarii totale a clasei conducatoare a inceput in Rusia, cu Revolutia din 1917, iar in Romania a avut loc intre 1940-1964 (cu intrerupere intre 1941-1944).

 

In 1918 poporul roman si-a reintregit tara, constituindu-și statul national unitar roman. Dar acum, impotriva acestui ideal sfant, implinit, al tuturor romanilor, de a trai intr-o singură tara a inceput terorismul in Romania, prin evreul Max Goldstein, care a pus o bombă in Parlamentul Romaniei, atentat soldat cu morti si raniti.

 

In 1921 in Romania s-a infiintat Partidul Comunist din Romania, numit si Partidul Comunist Roman. Acesta a actionat impotriva integrității teritoriale a Romaniei, dintr-un motiv cat se poate de clar, pentru că Romania se opunea cu succes avansarii bolsevismului pe teritoriul sau. Bolsevicii avuseseră un deosebit succes in Germania. In Ungaria, in 1919, preiau puterea. Guvernul Sovietelor din Ungaria a fost rasturnat de Armata romana in 1919,care,după ce a intrat in Budapesta, s-a retras, revenind interiorul granitelor Romaniei. Comunistii din Romania hotarasc să impartă Ungariei, Bulgariei si Rusiei Sovietice, o mare parte din Romania, incat Romania să nu mai poată desparti Uniunea Sovietică de Ungaria si nici de Bulgaria. In felul acesta Uniunea Sovietică ar fi urmat să debordeze in Balcani, Mediterana si in intreaga Europă Occidentala Acest plan de expansiune teritorială imperială a Rusiei bolsevice a fost dejucat de Romania in toti anii de după Revolutia din 1917, pană spre sfarsitul celui de al doilea razboi mondial.

 

In 1939 si 1940, Partidul Comunist din Romania continuă să sustină cu fermitate desfiintarea Romaniei ,,imperialiste, prin dislocarea din trupul ei a Basarabiei, Bucovinei, Dobrogei, Transilvaniei si a Banatului.

 

In 1940,conform Pactului Ribbentrop-Molotov, URSS anexează partea de rasarit a Romaniei (Basarabia, Ținutul Herta, nordul Bucovinei). Cei ce au hotarat si au executat genocidul (holocaustul) impotriva romanilor de aici, au fost evreii, ca voință politică decizională comunista Genocidul a fost indreptat atat impotriva clasei conducatoare, cat si a poporului de rand, fiind vorba si de o epurare etnica de aducere in locul romanilor, a unor cetățeni sovietici, din alte parti ale URSS. Ca să nu existe nici o indoială si nici o posibilitate de sustragere a evreilor comunisti, ca faptuitori ai holocaustului impotriva romanilor, iată-i, in 1940, pe fiecare după mumele sau. Tabelul nr.1 cu membri Partidului Comunist din Romania, basarabeni si bucovineni, recomandati de CC al PCR pentru a li se acorda calitatea de membri ai Partidului Comunist al bolsevicilor din toată Rusia: 1. Bruhis (Kofman) Srul Pinhusovici 2. Faierstein Raia 3.Kofman Iakov 4. Djureak Dmitri Mihailovici (Vladimirovici) 5. Morgherstern Izrail Markovici 6.Zighelbaun Srul 7. Burlacenko Serghei Danilvici 8 . Luca Leaslo 9. Korotkov Iuri Aleksandrovici 1o. Scvortov Mihail Iakovlevici: Leibovici Srul Abramovici 11.Oighenstein Lev Nikolaevici 12.Goldforb Abram Isaakovici 13. Petrov Piotr Ivanovici (Guzun) 14. Roitman Fanea Isaakovna 15. Tarandaș Malea 16. Korotkova Natalia Isaakovna 17. Satovskaia Roza 18. Rabinovici Fanea Iakovlevna 19. Revici Iakov Moiseevici 20. Visecautan Polea Efimovna 21. Budestskaia Ester 22. Cioklo Mordko 23. Kolpakci Iakov Aronovici 24. Șteinberg Froim 25. Boguslavskaia Polea Iakovlevna 26. Romanenko Nikolai Nikolaevici 27. Pastir Zasea Leibov 28. Gudis Lev Smulevici 29.Rabinovici Șoil Oiezero vici 30. Orlih Mark Semionovici 31. Boguslavski Iakov Tovici 32. Zighelbaum Abram 33. Voloh Abram 34. Limon Srul Gresovici 35. Grinman Isaak Iosifovici 36. Bujor Iosif Aronovici 37. Weisman Sara Iosifovna (Seindel).Tabelul nr. 2 cu membri Partidului Comunist din Romania, basarabeni si bucovineni, a caror apartenență de partid este necesar să fie inregistrată la locul actual de munca Judetul Chisinau: 1. Șafran Raisa Semionovna 2. Leib Nahman (Noiman Leibovici) 3. Diner Eti Iakovlevna 4. Protodiakonov Vsevolod Mihailovici 5. Malerp Maria Kisilevna 6. Voinberg Niuka Markovici 7. Șor Lev Ilici 8. Zaru Ivan Ilici 9. Oirik Avram Moiseevici 10. Derevicii Ippolit Gheorghevici 11. Șandrovskaia Ita Beniaminovna 12. Goldfarb Zeilik Borisovici 13. Kuperman Isaak Moiseevici 14. Șvartman 15. Konstantinov Konstantin Stepanovici 16. Glikman Gitlea 17. Sinitivker Fritz 18. Grinberg Ida Izrailevna 19. Șehter Roza Borisovna 20. Zislis Vonver Lvovici 21. Izu Fruhtman 22. Lupan Andrei Pavlovici 23. Bravar Liuba S. 24. Șvetskaia 25. Makler Ciaka Isakovna 26. Avramescu Ida 27. Hresonskaia Etea Iosifovna 28. Rubinstein Aleksander 29.Geboveter Riva Simonovna 30. Gofman Mordko Iakovlevici 31. Silvestrov Ivan Antonovici 32. Kemelmaher Bliuma Naumovna 33. Goldstein Iosif Pinkusovici 34. Gherenburg Roza 35. Ihilovici Maier 36. Sikorski Gheorghi 37. Iancu Janetta 38. Tukerman Mark Borisovici 39 Tudoraki Lena Aronovna. Judetul Soroca: 40. Cemortanu Matvei Grigorevici 41. Șoimu Ivan Samuilovici 42. Kolokolnikov Evgheni 43. Pavlov Mihail 44. Gutul Constantin 45. Leahovski Mihail 46. Gutu Pavel 47. Gruzin Aleksandr 48. Zaidman Leib 49. Zelter Rahil Ihilovna 50. Golovatii Ivan 51. Ghersman Srul Beirelovici 52. Dolear Malea Ihilovna 53. Akkerman Leib Iankelevici 54. Harmi Eva Iankelevna 55. Șoimu Samuil 56. Livsitz Haim 57. Klimov Ivan Ivanovici 58. Mer Leib 59. Doktorovici Anna (Enea) 60. Abramovici Abram 61. Cehover (Tarasov) Oba Rahimilovici. Judetul Balti: 62.Reidenboim Rahil Isaakovna 63. Masisi Moisei Iosifovici 64. Erji Leibil Nahmanovici 65. Voitman Berko Iakovlevici 66. Reidel Rahil 67. Palaria Riva Davidovna 68. Rab Eva Isaakovna 69. Rab Ivan 70. Oighenstein Niunea Iakovlevna 71. Goldman Bela Abramovna 72. Goldman (Baciu) Ida Mironovna 73. Iampolski Buka 74. Oighenstein Mihail 75. Kotlear Lev. Judetul Bender: 76. Șimkov Ivan Fiodorovici 77. Sisimov Mendel 78. Revenealî Serghei 79. Reddenboim Smil 80. Dikler Ester 81. Dvoiritz Aron Matveevici. Judetul Orhei: 82. Ciornaia Natasa (Burlacenko). 83.Krasnopolski Monea Iakovlevici 84. Malcik Riva Favelevna 85. Averbuh Jena Livovna 86. Vainstoc Nuhin Rubinovici 87. Munder Lev Abramovici 88. Kojusneanu Abram Iakovlevici. Judetul Hotin: 89. Kusnir Semion Ilici 90. Kovalciuk Vasili Mihailovici 91. Botosanski Avram Itkovici. Judetul Ismail: 92. Gherskovici Silea 93. Gherscovici Jenea (după soț Georgescu) 94.Șabin Anrei. Judetul Cernauti: 95. Finkel Evghenia (Vais Anna) 96. Kurtman Mozes 97. Vittner Eva 98. Vittner Norbert Leonovici 99. Kraizler Naftalii Userovici 100. Șlomiuc Reia Aronovna 101. Gheigher Artur Irevici 102. Gadiak Anton Iakovlevici 103. Rainer Racella Natalovna 104. Magkovski Vasilii Onufrievici 105. Srefiuk Evghen-Lev . Tabelul nr. 3 cu membri Partidului Comunist din Romania care trebuie să fie lasati cu dreptul de membri ai partidelor comuniste frățesti si să fie obtinute informatii suplimentare despre activitatea lor in Partidul Comunist din Romania. Orasul Chisinau: 1. Spektor Ester Peisovna 2. Berstein Simha Pinkusovici 3. Gherstein Haim Srulevici 4.Mirza Evghenia Borisovna 5. Feldman Riva Isakovna 6. Șteiberg Etea 7. Goldberg Iosif Davidovici 8. Bubis Isaak Markovici 9.Bubis Isaak Markovici 10. Șmulevici Liza Aronovna 11. Beloterkovici V.S. 12.Torban Iosif Iakovlevici 13. Grekov Stepan Danilovici 14. Kaselnik Ivan Ivanovici 15. Lazar Izabela Iosiifovna 16.Vinberg Isaak Leizerovici 17. Barenboim Iose Iankelevici 18. Bukur Ghenea Miniminovna 19. Ohstat Ghenea 20. Blekher Lev Meerovici 21. Reider Moisei Lvovici 22. Șprinten Fanea Lipovna 23. Rubinstein Berta Vladimirovna 24. Lifsitz Efimovici 25. Ghilman Froim Moiseevici 26. Bleher Iakov Moiseevici 27. Solomovici Fanea 28. Vasilenko Vladiimir Sergheevici 29. Nisenblat Vitea Naumovna 30. Abraham Sonea Grigorevna 31. Kaufman Fanea Isidorovna. Orasul si judetul Soroca: 32. Oleinik Maxim Stepanovici 33.Timofei Grigorii Mihailovici 34. Melisen Ivan Nicolaevici 35. Navrotkaia Anna Panteleevna 36. Navrotki Mihail Iosifovici 37. Misisin Alexander Antonovici 38. Navrotki Andrei Iosifovici 39. Navrotki Piotr Filippovici 40.Mesisen Vladimir Mihailovici 41. Mesisen Nikolai Grigorevici 42. Kordebanovski Frantz Iosifovici 43.Boiko Ivan Makarovici 44. Mocindcea Vasilii Markovici 45. Resednik Dionisii Ignat 46. Boredeniuk Mihail Vasilevici 47. Bihovski Vasilii Abramovici 48. Takii Diordii Fiodorovici 49. Tokmeak Ivan Vasilevici 50. Șaragov Semen Fiodorovici 51.Weisberg Isaak 52. Oleinik Petr Feodoseevici 53. Kolesnik Afanasii Ivanovici 54. Ghebedniuk Timofei Fiodorovici 55. Morgun Pantelei Fedotovici 56.Tisminetki Buzea 57.Șarogradski David Șesomov 58. Goldenberg Abram 59. Buhman Lazar Abramovici 60. Ciumak Mihail 61. Roitman Iakov 62. Stolear Hana Srulevna 63. Cerkbz Vsevolod Arkadievici 64. Goldstern Șismon 65. Dumbravă Anatolii 66. Bilkis Ilia Isaakovici 67. Șteinbuk Smil 68.Faierstein Iancu Aronovici 69. Goresnik Itik Meerovici 70. Șulman Froiim 71. Magazinik Riva Leibovna 72. Magazinik Gherș Leibovici 73. Milman Moise 74. Makogon Sonea 75. Kotler Hanakii Iankelevici 76. Kotlear Mendeii Iankelevici 77. Kotlear Șmerl Itkovici 78.Palii Vasilii 79. Balan Isake 80. Ghilas Haralambie 81. Stariș Silvestr 82. Gogu Profirii 83. Kofteneak Vladimir 84. Deaur Dimitri 85.Harkovei Afanasii 86. Lefter Dionisii 87. Tihotki Valentin 88.Kolker Boruh 89.Kravtov Ivan 90. Naumov Alexei 91. Ghersenzon Sulea Moiseevici 92. Trahtman Idel 93. Pastusenko Grigorii 94. Derkautan Aizik 95. Șehtman Țalik 96. Gluhovski Petr 97.Karpiș Ivan 98. Lisov Ivan Antonovici 99. Soltuz Nikolai 100. Gologorski David 101. Kriger Ianik 102. Davidovici Lubov 103. Pinzaru Ivan 104. Pinzaru Pavel Vasilevici 105. Kazak Demian Stepanovici 106. Tivnik 107. Tomak Gheorghii Pavlovici 108. Iasinski Vasilii Ivanovici 109. Kalmatui Ștefan 110. Kozman Timku 111.Haralamb Buhor 112. Ciporneak Vanea 113.Ciporneak Haralamb 114.Zelter Zolea 115. Postolake Vasilii 116. Bezbeda 117. Maceak Ivan 118.Eriomenko Grigorii Fiodorovici 119.Șveț Dmitrii Mihailovici 120. Politiuk Șisma 121. Strahov Kalinik 122. Samanaki Alexandr Ivanovici 123. Ciobanu Marcu 124. Gutu Dimitrii 125. Kvatkovski 126. Ștrahman Sunea 127. Bruma Semion 128.Halkin Sima 129. Buris Sima 130. Nedelea Ambrozis 131. Șmunis Itik 132. Revuleț Grigorii 133. Spivak Șlik 134. Țentis Pavel 135. Drobnika Fedor 136.Savka Efim Dmitrevici 137. Kaplan Mioka 138. Hoiut Iosif 139. Sosna Haim 140. Kaplan Avoris 141. Țimbaliuk Kuzma 142. Ciumak Semion. Judetul Orhei: 143. Sakara Evghenia Vasilevna 144. Brizma Cearma Aronovna 145. Șnir Ghenea Livovna 146. Lener Frima Iakovlevna 147. Lefter Roza Avseevna 148. Lerner Opsip Kipelovici 149. Șaparina Pelagheia Isakovna 150. Zamislovskaia Peloaghelia Moiseevna 151. Șaposnik Izrail Rubinovici 152. Lerner Venea Markovna 153. Rakul Constantin Gheorghievici 154. Tartovski Solomon Moiseevici 155. Ghelman Riva Haskova 156. Rezingof Sara Haimovna 157. Dizingof Naum Haimovici 158. Malis Motel Abramovici 159. Cebotari Peisih Haimovici 160. Grivokopatel Haim Iosifovici 161. Vaiser Haia Iosifovna 162. Moitlis Moisei Șumovici 163. Ciobotaru Sara Iosifovna 164. Iaruga Isaak Abramovici 165. Goldman Polina Pavlovna 166. Goldman Isaak Pavlovici 167. Fisman Rahil Davidovna 168. Fisman Estera Davidovna 169. Gerș Dafa Davidovna 170. Daici Ghitlea Șlemovna 171. Brezman Ecaterina Aronovna 172. Popusku Mira Mendelevna 173. Berekovici Adela Isaakovna 174. Jesan Vasilii Ivanovici 175. Zisler Iankel Țalikovici 176. Șmukler Leib Borisovici 177. Kogan Beleamia Moiseevici 178. Tarlev Hana Ioaakovna 179. Ghinzburg Lipa Tudicovici 180. Averbuh Basea Livovna. Judetul Bender:181. Ertberg Amika 182. Burlak Fiodor 183. Slipakov Nikolai 184. Tabanov Elifer 185. Gabdzea Feodosii 186. Bazarov Dmitrii 187. Taran Iakov 188. Kovtunenko Ivan 189. Bicikov Victor 190. Bicikov Boris 191. Zavada Victor 192. Grinberg Hava 193. Kofman Zelma 194. Kofman Fanea 195. Mozeș Evghenii 196. Sisman Frida 197. Goldstein Iakov Șmulevici 198. Haikim Idel Gherskovici 199. Zelter Zaiveid Leibovici 200.Rosko Rahman Davidovici 201. Kisa Hristofor Ivanovici 202. Kelmenciuk Zinovii Ivanovici 203. Borisova Zinaida Ivanovna 204.Șlapakov Nikolai Abramovici 205. Pronoza Evghenii Ilici 206. Brodskaia Dora Zaharovna 207. Koroli Boris Iakovlevici 208. Brodskaia Janna Zaharovna 209. Leah Ivan Zaharovici 210. Dmitrieva Șeifa Iosifovna 211. Prokopet Moisei Iosifovici. Judetul Balti: 212. Kolker Moisei Mihailovici 213. Birinboim Zolea Nutoviei 214. Barenboi Abram 215. Lerner Lona Idelovna 216. Rabenko Alexandr Israilevici 217.Rapaport Beeno Boris 218. Kusnir Semion Aronovici 219. Goldiș Abram Isaakovici 220. Garber Sioma Ovsi Iankelevici 221. Weisman Toivi Șaevici 222. Rozenblat Moise Lipov 223.Roll Valter Livovici 224. Kusnir Haia Eftimovna 225. Brinboim Monea Nutuvici 226. Kaț Oscar Gerș-Berovici 227. Kevilevin Ihil Moskovici 228. Kiseleva Șeiva Zisileva 229. Bujor Tatiana Iakovlevna 230. Ghelman-Vaitraub Fanea Pinkrovna 231. Roizman Nlemi Borisovna 232. Harak Polea Zelmovna 233. Grinberg Misa 234. Ghelman Ivte Itkovici 235. Șerman Moise Beilovici 236. Fux Naftul Abramovici 237. Rilskii Grigorii Afanas 238.Haot Niusin Ghersovicii 239. Jukovskii Boris Iosifovici 240. Țuprik Aizea Davidovici 241. Rudima Anton Gheorghevici 242. Kleiman Moise Isaakovici 243. Pogorelovskii Mihail Samuilovici 244. Babinetki Ivan Pavlov 245. Zernovoi Ivan Ivanovici 246. Reaboi Andrei Anufrievici 247. Stratiiciuk Iakov Stepan 248. Gomeniuc Ivan Eliseevici 249. Grinberg Haia Solomonovna 250. Grinberg Fira Izrailevna 251. Leabis Tatiana Isidorovna 252.Vikinskii Fiodor Ivanovici 253.Gavriliuk Petr Petrovici 254. Golik Ivan Andronovici 255. Glinberg Moise Grigorevici. Tabelul nr. 4 cu membri Partidului Comunist din Romania, basarabeni si bucovineni, sositi in URSS, in calitate de emigranti politici (fosti voluntari ai Armatei Republicane in Spania sa.), pe care CC al PCR ii recomandă pentru a fi transferati in Partidul Comunist al bolsevicilor din toată Rusia: 1. Tismenetki Leon Moiseevici 2. Telmer Elias 3. Kleiman Moisei Solomonovici 4. Vihrev Abram Naumovici.

 

Din partea de rasarit a Romaniei, Armata romană se retrasese fară lupta deci nu existau nici un fel de consecinte dureroase pricinuite romanilor sau evreilor de aici, datorită inclestarilor armate. Și cu toate acestea, in 1940, impotriva armatei romane in retragere, evrei inarmati au umilit si au lichidat, prin impuscare, ofiteri si soldati romani. Armata romană primise ordin să nu raspundă la provocari. Este evident că acesti evrei se coalizasera cu arma in mana cu Armata de invazie a URSS, impotriva propriei țări, Romania, incadrandu-se astfel in programul si activitatea comunistilor evrei de pană acum, impotriva statului roman. Singurul roman care a fost in fruntea Partidului Comunist, pană după al doilea razboi mondial, a fost indepartat din functie in 1924, pentru că incepuse să regrete si să nu mai accepte aceste programe de desfiintare a Romaniei.

 

Asupra familiilor de romani care se refugiau din calea ocupantului rus, evreii s-au dedat la jafuri si omoruri.

 

Din Basarabia, Ținutul Herta si nordul Bucovinei, trenurile mortii pornesc spre Siberia, incepand cu anul 1940 si din 1944, pană in anii de după 1950. Morti pe drum, in vagoane de vite, din lipsă de aer si apa Moartea seceră in lagarele de exterminare. Adevarate stafii, schelete umane. Sute de mii de civili romani. Putinii supravietuitori au avut parte numai de persecutii, pană la moarte. Toate acestea in rasaritul Romaniei cazut sub ocupatia bolsevica Dar in Romania (intre granitele Romaniei de azi), ce s-a intamplat intre 1944 " 1964 ? In 1948 comunistii preluaseră intreaga putere politică in Romania. Are loc lichidarea totală a clasei conducatoare din Romania, a tuturor elitelor si a multor altor romani, din poporul de rand. In intreaga Romanie, din 1921 pană in timpul celui de al doilea razboi mondial, erau aproximativ 1000 (o mie) de comunisti, in mare majoritate alogeni, conducerea apartinand evreilor. Din 1948 pană in 1964, in Romania au fost intemnitati peste două milioane de romani si peste două sute de mii au fost lichidati in puscarii si lagare. Singura forță politică decizionla in Romania, o formau comunistii. Secretariatul Comitetului Central al Partidului Comunist Roman din anul 1948: Gheorghe Gheorghiu-Dej " Secretar general, Ana Pauker- Secretar, evreica Vasile Luca- Secretar, evreu, Teohari Georgescu- Secretar, evreu, Lothar Radaceanu- Secretar, evreu. Se impune precizarea că ministrul de interne al noii oranduiri comuniste din Romania a fost tot evreu, Teohari Georgescu. Si altii, sefi ai securității. In acest context se poate intelege mai bine, de ce colonelul Alexandru Nicolski, evreu, este exemplul tipic de ofiter de securitate vinovat de genocid impotriva romanilor. Apare un fenomen demn de retinut. In viata publica evreii din Comitetul Central al Partidului Comunist Roman ,după preluarea puterii, (a se vedea, spre exemplu, anul 1948), apar cu nume romanesti- cu o exceptie, sau doua Evreii comunisti din 1940 au numele lor evreiesc.

 

Fenomenul romanizarii numelor, după razboi si in timpul comunismului, se raspandeste si in randul altor categorii de evrei, incat, in aparență, după nume, o parte din evrei au disparut. Nu inseamnă că nu au mai existat si evrei cu nume evreiesti. N-au avut nici un fel de dificultăți pentru afirmare sociala politica profesionala nici unii, nici altii. Dimpotriva evreilor, majorității zdrobitoare, li s-a asigurat, in viata Romaniei, locuri de sefi. Dam in continuare o listă de evrei care au format conducerea Romaniei in primii ani de domnie a comunismului, datele fiind extrase din The Plot Against the Church, de Maurice Pinay, de la p.73-77 (Cf. Traian Golea, Cum se regizează condamnarea unui popor, Romanian Historical Studies, 1996, ed. II ,p. 7-9 ). Evrei in Guvernul Romaniei:

 

1. Ana Pauker, alias Anna Rabinsohn , Ministru de Externe si agenta nr.1 a Moscovei la Bucuresti.

 

2. Ilka Wassermann, reala directoare a Ministerului de Externe.

 

3. Iosif Chisinevschi, alias Jakob Broitman, vicepresedinte al Consiliului de Ministri si membru al Comitetului Central.

 

4. Teohari Georgescu, alias Burah Tescovich, Ministru de Interne.

 

5. Avram Bunaciu, alias Abraham Gutman, Secretar General al Adunarii Nationale, realul conducator al Adunarii.

 

6. Lothar Radaceanu, alias Lothar Wuertzel, ministru.

 

7. Miron Constantinescu, alias Mehr Kohn, originar din Galati, Ministru al Minelor si membru al Comitetului Central.

 

8. Moises Haupt, general, comandant militar al Capitalei.

9. Laurian Zamfir, alias Laurian Rechler, general, sef al Securității, originar din Braila.

10. Heinz Gutman, sef al Serviciului Secret Civil.

11. William Suder, alias Wilman Suder, sef al Contra Spionajului.

 

12. Colonel Roman, alias Roman Walter, tatal lui Petre Roman, sef al Serviciului de Educatie, Cultură si Propagandă al Armatei.

13. Alexander Moghioros Ministru al Nationalităților, evreu din Ungaria.

 

14. Alexandru Badan, alias Alexander Braunstein, sef al Comisiei de Control al Strainilor.

15. Maior Lewin, evreu, fost ofiter in Armata Rosie, sef al Cenzurei pentru presa

16. Colonel Holban, alias Moscovich, sef al Securității pe Bucuresti.

17. George Silviu, alias Gersch Gollinger, secretar general in Ministerul de Interne.

 

18. Erwin Voiculescu, alias Erwin Weinberg, sef al Departamentului pentru pasapoarte in Ministerul de Externe.

19. Gheorghe Apostol, alias Gerschwin, presedinte al Sindicatului Muncitoresc.

20. Stupineanu, alias Stappnau, sef al Spionajului Economic.

21. Emmerick Stoffel, evreu din Ungaria, ambasador al Romaniei in Elvetia.

22. Harry Fainaru, alias Hersch Feiner, sef de legatie in Ambasada din Statele Unite.

 

23. Ida Szillagy, evreica prietenă a Anei Pauker. Reala conducatoare a Ambasadei din Londra.

 

24. N. Lazarescu, alias Burach Lazarovich, insarcinat de afaceri a Romaniei la Paris.

 

25. Simon Oieru, alias Schaeffer, subsecretar de stat.

 

26. Aurel Baranga, alias Ariel Leibovich, inspector general in Departamentul Artelor.

 

27. Liuba Chisinevschi, alias Liuba Broitman, presedintă a Femeilor Romane Antifasciste.

 

28. Lew Zeiger, evreu, director general in Ministerul Economiei.

 

29. Doctor Zeider, jurisconsult al Ministerului de Externe.

 

30. Marcel Breslasu, alias Mark Breslau, director general al Departamentului Artelor.

 

31. Silviu Brucan, alias Bruekker, redactor sef al Scanteii, conducea intreaga campanie care viza dezamagirea poporului in ce privea domnia comunismului. In acelasi timp conducea si inscenata campanie antisemită din Romania.

 

32. Samoila, alias Samuel Rubenstein, director guvernator al Scanteii.

 

33. Horea Liman, alias Lehman, redactor secund al Scanteii.

 

34. Inginerul Schnapp, evreu, director guvernator al ziarului Romania Libera

 

35. Jehan Mihai, alias Jakob Michael, sef al industriei cinematografice romane.

 

36. Alexandru Graur, alias Alter Brauer, director general al Societății Radiofonice Romane.

 

37. Mihai Roller, evreu, necunoscut inainte de venirea sa in Romania, din Uniunea Sovietica Presedinte al Academiei Romane, autorul istoriei falsificate a Romanilor.

 

38. Profesorul Weigel, tiranul Universității din Bucuresti. Conducea operatia de epurare a studentilor anti comunisti.

 

39. Profesorul Lewin Bercovich, un alt tiran al Universității din Bucuresti, care controla corpul profesoral, venit din Rusia.

 

40. Silviu Iosifescu, alias Samson Iosifovich, cel care i-a cenzurat pe Eminescu, Alecsandri, Vlahuță, de continutul care nu se armoniza cu comunismul.

 

41. Joan Vinter, alias Jakob Winter, al doilea critic literar marxist al Romaniei.

 

42. Trei predecesori secretari generali ai Ligii Generale a Muncii au fost evrei, Alexander Sencovich, Misha Levin si Sam Asriel (Serban).

 

Extremistii de stanga si atrocitățile comise nu pot scapa de verdictul: holocaust, genocid, crimă la adresa umanității.

 

Consideram că poporului roman trebuie să i se ofere din partea organismelor internationale evreiesti, din partea evreilor de pretutindeni si din partea statului Israel, pentru Holocaustul savarsit de evreii comunisti impotriva romanilor, suma de 200 (două sute) miliarde euro.

 

 

 

II

 

 

 

Matatias Carp, evreu din Romania, in Cartea Neagra Bucuresti, 1946, vol. 1, p. 48, scrie presupunand sau pretextand injurii sau ofense ce s-ar fi adus acestei armate de catre evrei, cu prilejul retragerii din teritoriile cedate in 1940, Armata Romana recucerind aceste teritorii in 1941

 

Deci, după Matatias Carp, evreii, in 1940, nu s-au manifestat in nici un fel impotriva militarilor romani (presupunand sau pretextand injurii sau ofense ce s-ar fi adus...).

 

În 1944, desi Armata romană incetase orice luptă cu URSS, romanii fiind angajati in batalii impotriva Armatei germane, sovieticii deportează in URSS pe cei 180 000 de militari romani, de pe linia frontului. Acestia nu mai traseseră nici un foc de armă impotriva militarilor sovietici. Nu erau prizonieri in urma unor lupte. Foarte multi iși dorm somnul de veci in pamantul lagarelor de exterminare. Teroarea comunistă cuprinde intreaga Romanie. Evreii comunisti preiau, progresiv, puterea sub protectia Armatei URSS, incat in 1948 sunt stapanii absoluti ai Romaniei. Nimeni nu indraznea să aibă o altă parere despre holocaustul (genocidul) impotriva romanilor, din 1940 si din prima jumatate a anului 1941, din teritoriile romanesti anexate de URSS si din anii de după razboi, din Romania cu granitele de azi, fară riscul de a fi condamnat la puscarie pe viață, sau lichidat. Apar documente contrafacute, marturii si declaratii sub santaj, amenințări si tortura

 

Istoricul american Nicholas M. Nagy"Talavera, evreu nascut in Romania, in The Green Shirts and the Others, Hoover Institutions Press, Standfort, California, 1970, p. 305, in editia in limba engleza din Romania, din 2001, p.427 si in editia in limba romana din Romania, cu titlul Fascismul in Ungaria si Romania (Subtitlul din engleza Fascism in Hungary and Romania, devine titlu), din 1996, la p.414, scrie: Rusii au cerut cedarea Basarabiei si a Bucovinei de nord. Ultimatumul a fost lapidar si lipsit de orice echivoc. În haosul in care a urmat, generat de o retragere romanească dezordonata s-au petrecut multe lucruri care nu ar fi trebuit să se intample. Populatia evreiască si cea ucrainiana in entuziasmul generat de plecarea autorităților romane, care facuseră din această provincie, cea mai prost administrată parte a țării, i-au tratat pe romanii in retragere intr-un fel care avea să-i coste scump un an mai tarziu.

 

Trecuse un sfert de secol intre lucrarea lui Matatias Carp si cea a lui Nagy -Talavera. Erau alte vremuri. Nagy-Talavera n-a mai avut curajul, ca predecesorul sau, să nege atrocitățile savarsite de evrei in 1940.

 

Deci s-au petrecut multe lucruri ce n-ar fi trebuit să se intample. Populatia evreiască si ucrainiană i-a tratat pe romanii aflati in retragere intr-un mod care avea să-i coste scump un an mai tarziu.

 

Este evident, in citatul de mai sus este vorba de fapte cutremuratoare, savarsite de evrei impotriva romanilor, in 1940, altfel autorul nu le-ar fi considerat drept cauză a ceea ce a urmat mai tarziu, in 1941. De asemenea recunoaste că s-a actionat atat asupra armatei romane, cat si asupra romanilor civili. Din text mai reiese că de vină este populatia evreiasca nu numai evreii comunisti. Numai că si Nagy -Talavera face tot ce poate, ca aceste doar cateva randuri despre genocidul evreilor (holocaustul), din 1940, impotriva romanilor, să se piardă in sutele de pagini ale lucrarii. Și neprecizand ,,lucrurile ce n-ar fi trebuit să se intample, cititorul trece si peste aceste doar cateva cuvinte, ca si cum evreii n-ar fi de vină de crime la adresa umanității. Că este asa si nu altfel, reiese fară echivoc, chiar din titlul capitolului in care chiar si cititorul versat descoperă cu greu aceste cateva randuri: The Legion against Carolist Romania " Legiunea impotriva Romaniei carliste. Cu alte cuvinte, legionarii impotriva Romaniei carliste. Numai că citatul pe care l-am reprodus inseamnă Evreii impotriva Romaniei " o adevarată ,,carte neagră a genocidului evreiesc impotriva romanilor.

 

Dacă in prima parte a acestui material destinat mass-mediei, am evitat să reproducem unele documente, pentru a nu aduce la lumina zilei ranile adanci, deschise in fiinta poporului roman, totusi ne vedem siliti să retinem cateva. Toate se gasesc in arhiva Ministerului Apararii Nationale si in unele carti de specialitate. Spre exemplu, vezi Alex.- Mihai Stoenescu, Armata, maresalul si evreii, RAO International Publishing Company, 1998:

 

,,La Chisinau, 400-500 evrei comunisti constituiti in banda inarmati unii cu pusti si revolvere, iar altii cu pietre si bastoane, au cerut directorului Ionet medicul spitalului de copii, ca imediat cladirea acestuia să fie predata La incercarea medicului de a calma spiritele, l-au impuscat, după care au navalit in spital, devastandu-l complet, iar pe copiii aflati internati, omorandu-i si aruncandu-i afară pe geamuri.

 

Populatia evreiască de pretutindeni a avut o atitudine ostilă si de sfidare, batjocorind pe functionari, asasinand pe unii dintre ei, furand tezaurul institutiilor statului, etc.

 

În judetul Cetatea Albă bande comuniste evreiesti au schingiuit preoti, le-au ars barbile cu tigari, au devastat bisericile.

 

Populatia si in special evreii s-au inarmat cu armament luat de la unitățile noastre. Evreii din Basarabia continuau să atace fractiuni izolate, la adapostul trupelor rusesti .

 

Populatia evreiască a ajutat la dezarmare.

 

Exodul populatiei romane constituie o dramă de nedescris. Locuitorii evrei organizează pretutindeni"pană si in Galati" o adevarată rebeliune cu jafuri si omoruri.

 

Ciocniri intre trupele romane si populatia evreiască ce voia să sechestreze trenurile de evacuare au avut loc si la Ungheni, soldate cu morti si raniti.

 

La indemnul trupelor sovietice, unii militari minoritari din cadrul Armatei a 4 - a si a 3-a romane au dezertat cu armamentul si munitia din dotare. Ulterior acestia au fost organizati in bande inarmate si au actionat impotriva fostelor unități.

 

La 6 iulie 1940, pierderile Armatei romane (primise ordin, pentru a evita razboiul, să nu raspundă la provocari) au fost urmatoarele: ucisi, raniti, dati disparuti - 356 cadre si 42.876 soldati si gradati.

 

La Bolgrad, comunistii circulau pe strazi avand ca semn distinctiv Steaua evreiască cu 6 colturi si o panglică rosie.

 

Evreii din Chisinau au arborat drapele rosii, manifestand pe stradă si barand strazile spre gară pentru a nu permite retragerea functionarilor romani; au ocupat de asemenea localurile institutiilor, comisarii Pascal Nicolae, Mateescu Constantin, Severin si Stol au fost executati de evrei in strada

 

În toate satele s-au arborat steaguri rosii si in special evreii...

 

Documentatia e bogata dar intr-un articol de presa putine documente pot fi reproduse. Unele, care evidentiază sadismul evreilor, din timpul rebeliunii iudaice din 1940, impotriva romanilor, au fost evitate, dar niciodată nu e prea tarziu. Cuvintele lui Nicolae Iorga sunt edificatoare in sensul acesta:

 

Se adună si cresc vazand cu ochii documentele si materialele, acte oficiale si declaratiile luate sub juramant. Înalti magistrati si bravi ofiteri, care si-au riscat viata ca să apere cu puterile lor retragerea si exodul romanilor, au vazut cu ochii lor nenumarate acte de salbaticie, uciderea nevinovatilor, lovituri cu pietre si huiduieli. Toate aceste gesturi infame si criminale au fost comise de evreimea furioasa ale carei valuri de ură s-au deslantuit ca sub o comandă nevazută (s.n.).

 

De ce atata ura

 

Asa ni se rasplateste bunavointa si toleranta noastra

 

Am acceptat acapararea si stapanirea iudaică multe decenii si evreimea se rasbună in ceasurile grele pe care le traim. Și de nicaieri o dezavuare, o rupere vehementă si publică de ispravile bandelor ucigase de sectanti sangvinari. Nebunia organizată impotriva noastră a cuprins targuri, orase si sate (s.n.). Fratii nostri iși parasesc copii bolnavi, parinti batrani, averi agonisite cu truda În nenorocirea lor ar fi avut nevoie de un cuvant bun, macar de o faramă de mila Sprijin cald si un cuvant intelegator, fie si numai sentimental, ar fi primit cu recunostință. Li s-au servit gloante, au fost sfartecati cu topoare, destui dintre ei si-au dat sufletul. Li s-au smuls hainele si li s-au furat ce aveau cu dansii, ca apoi să fie supusi tratamentului hain si vandalic(s.n.). Romanimea aceasta, de o bunatate prostească față de musafiri si jecmanitori, merita un tratament ceva mai omenesc din partea evreimii care se lauda pană mai ieri că are sentimente calde si frățesti față de neamul nostru in nenorocire. (De ce atata ura, in Neamul Romanesc, din 6 iulie 1940).

 

Pană si avocati evrei, chemati prin profesie să apere pe cei nedreptățiti, au participat la genocidul impotriva romanilor, au fost lideri de grup de evrei criminali, au intocmit liste pentru asasinate:

 

În Soroca bande de comunisti evrei conduse de avocatul Michael Flexer după ce au ocupat cladirea primariei si a Politiei au asasinat in fata statuii generalului Poetaș pe comisarul Murafa si ajutorul sau Eustatiu Gabriel.

 

În Chisinau listele de executii au fost intocmite de intelectuali comunisti evrei, avocatul Carol Steinberbg, avocata Etea Dinar si dr. Derevich.

 

Astazi a fost ultima zi a evacuarii si a fost hotarată zi de doliu national. Evreii si comunistii s-au purtat oribil. Asasinatele si molestarile...

 

Cititorul insusi poate completa lista cu ororile savarsite de evrei. Asa, din Paul Goma, Saptamana Rosie, 28 iunie - 3 iulie 1940, sau Basarabia si evreii, Editura Vremea XXI, 2004:

 

,,Nu putini erau inarmati si agitau liste negre, amenințand pedepsirea celor figurand acolo.

 

La Cernauti ,, Evreii l-au impuscat pe preotul bisericii catolice, pe câțiva gardieni. Evreii tineri (15 - 16 ani) au dezarmat soldati, i - au pus să se dezbrace, apoi i-au injunghiat cu propriile baionete.

 

,,Imediat după plecarea soldatilor romani, evreii, in numar de cateva zeci de mii, in afară de faptul că au comis tot felul de delicte, au deschis portile inchisorilor, inarmand pe detinuti, au inceput cu furie să masacreze pe romanii aflati pe strazi, au jefuit bancile, casele particulare, au incendiat bisericile si palatele. Iată nume de evrei din Cernauti, capetenii ai bandelor de evrei asasini, din timpul genocidului antiromanesc: Marek Ficher, Filip Beer, Max Weissman, Bruell, dr. Zuflucht, dr. Kehr, dr. Sasa Pimensohn. Sau de tineri evrei asasini: Aufleger Feibis, Fisher, Abacumov, Eisinger, Sigi Bainer (Sigismund Brainer, sau Bayner, Beiner " il gasim apoi, in regimul comunist, la Cluj, la securitate, adevarat tortionar, loctiitor al sefului serviciului anchete la Directia Regională a Securității). Și in Cernauti, evreii preiau puterea lucală: Salo Brül " comisar, Glaubah " primar, Hitzig " ajutor de primar, Meer (Beer) " prefect. Deci se cunosc sefii progromului antiromanesc, prin asasinate la fata locului si prin incarcarea trenurilor de vite, cu romani, spre Siberia. La fel s-a intamplat si in alte localități. La Chisinau, avocatul Steinberg " conducatorul sovietului comunal. La Chilia Noua dr. Robinovici, medic primar al orasului, seful comitetului local. La Soroca, Leizer Ghinsberg " conducatorul actiunii teroriste. Lista poate continua cu alti evrei, cu sutele de evrei din conducerea comunista factori politici, de decizie, impreună responsabili de genocidul impotriva romanilor.

 

,,Însisi copiii evrei, dintre care unii chiar strajeri, asteptau in gari trenurile refugiatilor, pentru a-i injura si a le arunca cu pietre si orice obiecte care cadeau la indemana creand o impresie oribila

 

,,Preotul Bujakovski din Tighina a fost impuscat de teroristii evrei.

 

Spre o documentare mai larga cititorul poate apela si la Gheorghe Buzatu, "Asa a inceput holocaustul impotriva Romanilor", Bucuresti, Editura Majadahonda, 1995:

 

,,Incidentele, mai ales cu populatia evreiasca au avut loc pretutindeni. Din această cauză evacuarile in multe locuri au fost imposibile. S-au impuscat functionari, s-au atacat chiar unități militare.

 

Cititorul, dacă doreste, are la dispozitie o carte alcatuită doar din documente (128 la numar), reproduse după originalele din arhive " Locotenent " colonel Alesandru Dutu, dr. Constantin Botoran, Situatia evreilor din Romania,1939"1941,Editura Țara Noastra Uniunea Vatra Romaneasca Bucuresti, 2003 (Carte interzisă si trimisă la topit): ,, În toate orasele basarabene si nord bucovinene... s-au format grupuri de evrei inarmati, in majoritate tineri de ambele sexe, care numaidecat au inceput actiunea terorista Au fost impuscati cu predilectie functionarii judecatoresti, cei Politienesti, slujitorii altarului, precum si functionarii financiari, acestia din urmă cu ocazia devalizarii diferitelor casierii ale Statului... Au fost cazuri cand executiile au luat aspectul unei sinistre vanatori de oameni, in care tot ce putea constitui un element reprezentativ romanesc stimula activitatea sangeroasă a tinerilor teroristi evrei.

 

După ultima zi a evacuarii Basarabiei, a nordului Bucovinei si a Ținutului Herta, de catre Armata romană si unele familii de romani, evreii au continuat o altă evacuare, umpland trenurile pentru animale, cu romani pentru lagarele de exterminare din Siberia. Epurare etnică prin holocaust in proportie de masa În Romania, din 1948, umplu puscariile cu milioane de romani, dintre care, sute de mii, vor fi lichidati.

 

Se impune cu necesitate infiintarea unei comisii pentru studierea holocaustului (genocidului) evreilor impotriva romanilor si publicarea lucrarilor rezultate din aceste cercetari.

 

 

George Gavrila Copil

 

 

si ca bonus http://www.idee.ro/holocaust/pdf/pogromul.pdf

 

http://adriancioflanca.blogspot.com/2010/0...-lasate-de.html

 

http://ftp.nizkor.org/hweb/people/c/carmel...est-pogrom.html

 

 

 

Te las sa tragi singur concluziile si sa numai vi cu abureli spuse de x sau y. Din pacate atat am gasit pe net oricum dovezile sunt de necontestat. A si ai inteles gresit daca tu crezi ca eu sunt anti-ml eu sunt complet de acord cu ce au facut ei atat sub CZC cat si sub Sima.

Mihai22.09.2010 07:58

Pe langa faptul ca nu demonstrezi decat o slaba intelegere a ceea ce a reprezentat Miscarea Legionara, incerci sa acreditezi cumva ideea ca era justificat un pogrom impotriva evreimii.

 

Pai daca spui ca sefii comunismului si bolsevismului erau evrei, de ce s-ar fi apucat legionarii sa devasteze case in cartierul Dudesti? Nu vezi ca n-are logica?

 

De unde organizatia era super disciplinata si ordonata, s-a apucat dintr-o data sa atace haotic sinagogi si case evreiesti. Tu nu vezi ca-l citezi pe Radu Ioanid, care la randul sau il citeaza pe Antonescu( criminalul de razboi) si pe Matatias Carp, un alt evreu.

 

Deci practic, sursele neutre lipsesc. Tu imi spui sa nu cred ce au declarat oamenii de la Abator, oamenii care erau martorii directi, dar imi cer sa cred ce spun acuzatorii, pe baza faptului ca sunt...acuzatori.

 

Ce dovada mai vrei despre confuzia in care te zbati, daca imi dai exemplul de pogromul de la Iasi, care a fost facut dupa ELIMINAREA LEGIONARILOR DE LA PUTERE?

 

Cum putea sa participe legiunea la asa ceva? Legionarii se ascundeau prin munti de prigoana lui Antonescu, nu faceau pogromuri la Iasi. Responsabilitatea acelui pogrom nu poate fi pus in carca Legiunii, e absurd!

 

Sa fie clar: un om care ataca un alt om, indiferent de etnie, miseleste, fara sa fie in legitima aparare, nu poate si nu a fost niciodata legionar. Citeste mai bine ce a spus Capitanul si Mota. Legiunea avea calea onoarei.

 

Aici a gresit Sima. A primit in legiune pe unii care n-aveau ce cauta acolo si a permis regimului lui Antonescu sa invinuiasca legiunea de "rebeliune" si "pogrom".

 

Robert Aeroth22.09.2010 09:23
Sa fie clar: un om care ataca un alt om, indiferent de etnie, miseleste, fara sa fie in legitima aparare, nu poate si nu a fost niciodata legionar. Citeste mai bine ce a spus Capitanul si Mota. Legiunea avea calea onoarei.

 

 

Cu fraza asta m-ai topit de tot =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))). Doar pentru ca Codreanu sau Mota aveau onoare nu inseamna ca absolut toti legionarii aveau. Numai vorbii prostii, ce spui tu suna a discurs politic nicidecum adevar istoric. Nu ii transforma pe legionari in sfinti sau in calugari pentru ca ei au fost LUPTATORI si toti luptatorii mai fac si lucruri mai putin frumoase. Cand ai sa intelegi ca singura cale sa scape de comunisti si de evrei era ceea ce Himmler a numit "solutia finala"? Sima a facut ce trebuia facut !

Mihai22.09.2010 11:02
Cu fraza asta m-ai topit de tot =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))). Doar pentru ca Codreanu sau Mota aveau onoare nu inseamna ca absolut toti legionarii aveau. Numai vorbii prostii, ce spui tu suna a discurs politic nicidecum adevar istoric. Nu ii transforma pe legionari in sfinti sau in calugari pentru ca ei au fost LUPTATORI si toti luptatorii mai fac si lucruri mai putin frumoase. Cand ai sa intelegi ca singura cale sa scape de comunisti si de evrei era ceea ce Himmler a numit "solutia finala"? Sima a facut ce trebuia facut !

 

 

Daca cineva a facut ceva ce nu a fost pe linia legionara, cea trasata de Capitan, inseamna ca a gresit. Daca nu si-a asumat responsabilitatea pentru asta, atunci greseala e si mai mare.

 

Vad ca in mintea ta tulbure solutia pentru orice este crima in masa. Daca asta asociezi tu Miscarii Legionare ai grave probleme de intelegere. Organizatia asta a fost creeata pentru a crea omul-nou, nu omul criminal. Omul responsabil pentru faptele sale, in care constiinta sa-i fie unic judecator.

 

Pentru a scapa de comunisti si de dusmanii interni( fie ca erau romani, evrei sau altceva), Miscarea dorea sa schimbe romanul de rand, sa-l faca mai puternic si biruinta ar fi venit de la sine. Pentru ca era una spirituala. Sa transforme romanul cu mentalitate de iobag, in romanul erou. Atunci nu ar mai fi existat nici problema comunista, nici chestiunea evreiasca.

 

Dar ce sa-i explici unuia care pune pe seama miscarii legionare pogromul de la Iasi, cand legionarii erau aruncati in inchisori de regimul antonescu?

Robert Aeroth22.09.2010 11:42

Ai dreptate nu trebuie sa imi explici mie nimic. Tu ridici ML la rangul de cavaleri cruciati si totusi si aia erau tot luptatori. In mintea mea tulbure nu au loc ideologii si vrajeli despre cauze nobile si alte mambo jambo d'astea doar faptele vorbesc. Nu imi pasa ce a spus x sau y in discursul lui poetic sau cand incerca sa laude pe altii doar faptele lor conteaza in final.

Daca vrei sa schimbi ceva trebuie sa incepi cu tine insuti. Se pare ca ML nu stia proverbul asta.

Cum am mai zis sunt doar un fan nu sunt neo-legionar cum se vor multi.

Ca sa iti demonstrez mentalitatea aia de erou pe care o invoci raspunde-mi la o intrebare,dar sincer: Te-ai bucurat la vreo infrangere a Stelei asta condusa ce cioban?

Mihai23.09.2010 05:54
Ai dreptate nu trebuie sa imi explici mie nimic. Tu ridici ML la rangul de cavaleri cruciati si totusi si aia erau tot luptatori. In mintea mea tulbure nu au loc ideologii si vrajeli despre cauze nobile si alte mambo jambo d'astea doar faptele vorbesc. Nu imi pasa ce a spus x sau y in discursul lui poetic sau cand incerca sa laude pe altii doar faptele lor conteaza in final.

Daca vrei sa schimbi ceva trebuie sa incepi cu tine insuti. Se pare ca ML nu stia proverbul asta.

Cum am mai zis sunt doar un fan nu sunt neo-legionar cum se vor multi.

Ca sa iti demonstrez mentalitatea aia de erou pe care o invoci raspunde-mi la o intrebare,dar sincer: Te-ai bucurat la vreo infrangere a Stelei asta condusa ce cioban?

 

 

Tocmai asta nu intelegi. Ca cel mai mult conteaza spiritul, ideea pentru/ in care lupti. Si politicienii lupta. Iti place lupta lor? Si americanii lupta in irak, iti place lupta lor?

 

Nu a spus nimeni ca generatia interbelica a reusit in integralitate sa se ridice peste conditia omului obisnuit, dar multi au facut-o, devenind eroi.

Asta s-a dovedit in puscariile comuniste, unde multi au murit in picioare, cu onoare, rezistand torturilor. Un om simplu, fara credinta ca spiritul e mai puternic decat materia, ar fi cedat de mult. Cum s-a si intamplat cu multi, care la primul chin cedau si deveneau ei insisi tortionari, nebuni.

 

Nu ma dau specialist, cu atat mai putin nu pot decat sa aspir la ideea de legionar, dar nu poti fii "fan" al unui stil de viata. Ori esti adeptul lui, ori nu.

 

Se vede ca esti doar "fan" , cand spui ca "Daca vrei sa schimbi ceva trebuie sa incepi cu tine insuti. Se pare ca ML nu stia proverbul asta". Ai citit vreo carte a Capitanului? Ai aflat de ce nu voia sa mearga la guvernare? Tot ce a facut a fost pentru A SE SCHIMBA PE EI INSISI.

 

De cate ori s-a declarat pacatos si nevrednic? Ai idee de cate ori a refuzat sa "faca" ceva, tocmai pentru ca a simtit ca Miscarea nu e pregatita?...

 

Steaua nu are nicio legatura cu Miscarea Legionara. Faptul ca tu pui o asemenea intrebare este degradant pentru sacrificiul miilor de morti legionari.

Robert Aeroth23.09.2010 10:07

Cum am mai zis Capitanul nu este toata ML. El era un om extraordinar dar asta nu inseamna ca fiecare legionar era. Si cei care cred ca, cauza lor este dreapta si justa pana in panzele albe sunt fanaticii.

 

Intrebarea era bine pusa. Raspunsul tau ar fi fost da. Concluzia mea ar fi fost ca tu care il susti pe capitan si care aspiri la ideea de legionar si imi vorbesti despre eroi , tu te bucuri cand pierde ceea ce iubesti. Esti practic pe ideea scopul scuza mijloacele , si asta vine cam impotriva ideilor legionare. Te dau pe tine exemplu ca sa realizezi ca in anii 30-40 erau membrii ai legiunii care aveau idei care nu se potriveau cu ce scria si gandea capitanul.

 

Ca idee principala nu poti lauda toata ML doar pentru ca liderul sau era un om deosebit. Si asta cu crearea omului nou sa fim seriosi asa ceva este imposibil prin metode pasnice. 99% din actiunile care au modelat omenirea sunt facute prin violenta si razboi. Mai rar cate un Ghandi.

Nu am zis ca sunt fanul Legionarismului(adica al doctrinei) sunt fan al Miscarii (adica al persoanelor implicate).

Mihai23.09.2010 10:27
Cum am mai zis Capitanul nu este toata ML. El era un om extraordinar dar asta nu inseamna ca fiecare legionar era. Si cei care cred ca, cauza lor este dreapta si justa pana in panzele albe sunt fanaticii.

 

Intrebarea era bine pusa. Raspunsul tau ar fi fost da. Concluzia mea ar fi fost ca tu care il susti pe capitan si care aspiri la ideea de legionar si imi vorbesti despre eroi , tu te bucuri cand pierde ceea ce iubesti. Esti practic pe ideea scopul scuza mijloacele , si asta vine cam impotriva ideilor legionare. Te dau pe tine exemplu ca sa realizezi ca in anii 30-40 erau membrii ai legiunii care aveau idei care nu se potriveau cu ce scria si gandea capitanul.

 

 

Nu te supara, dar cred ca nu intelegi prea bine conceptele. Nu m-am bucurat niciodata cand pierde Steaua, ci doar echipa lui Becali. Eu nu tin cu tanase sau cu emblema de pe tricou. Adica nu cu FORMA, ci cu starea de spirit Steaua, care nu mai exista. Daca vrei sa faci o comparatie neavenita cu Miscarea Legionara, tocmai CA AM SACRIFICAT BUCURIA DE MOMENT, PLACEREA UNEI VICTORII DE O CLIPA, pentru o cauza nobila: indepartarea cancerului.

 

Cred ca poti si tu sa recunosti ideea sacrificiului, asa cum a fost prezenta de multe ori in ideile si actiunile legionarilor.

 

Aceeasi stare de spirit pe care am gasit-o la petrecerea de 63 de ani de la Dumars, alaturi de acei oameni minunati care au facut istorie.

 

Ma intreb de ce iti mai raspund, esti un caz incurabil. Scriu ca Sima a facut greseli, dar tu replici de mai multe ori ca a facut ce trebuia. Dupa care, dupa un exemplu total irelevant, imi spui ca au existat oameni in legiune "aveau idei care nu se potriveau cu ce scria si gandea capitanul"....

 

QED.

 

Inceteaza sa-mi raspunzi pana nu compromitem de tot topicul asta.

«1121314151670»