FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1101112131470»
MoWeed13.08.2010 13:51

@strezahuzum

 

Fiecare cu parerea lui, adevarul este ca n-o sa stim niciodata ce s-ar fi intamplat daca ne opream dupa ce am recapatat Basarabia. Poate era mai bine, poate era mai rau.

 

 

 

O fi fost mai prost condusa (am indoieli ca era mai prost echipata), insa asa slab condusa cum era nu dadea semne ca ar renunta la lupta. Ideea pe care vreau sa o subliniez era ca de la inceputul lui 1942 incolo Germania avea sa scada mereu in forte si potential in vreme ce inamicii ei de-abia incepeau sa creasca (SUA si URSS). Daca la apogeul fortei Germania nu fusese in stare sa invinga decisiv nici Anglia nici Rusia, ce putea sa urmeze ?

Ma refeream strict la momentul intrarii noastre in razboi. In acel moment URSS ii era inferioara Germaniei.

Robert Aeroth13.08.2010 14:11

Corect nu ne putem da cu parerea la cum ar fi fost. Pe cand Streza ai facut o greseala, nu poti vorbi despre un rank al armatelor in lume gen "Armata germana era ce-a mai buna" gresit complet.

Germanii depaseau la anumite puncte celelalte armate cum ar fi calitatea unor tancuri si calitatea unor generali (Rommel,Model,Guderian) calitatea avioanelor germane era indoielnica,calitatea pilotilor era de partea Englezilor, comandantul Luftwaffe, Goering era sa fim sincer varza(un drogat narcisist megaloman incapabil de a comanda)

Si lista asta contiuna extrem de mult. Ideea este ca nu poti trage o linie si sa spui vai aia erau mai buni....

 

In Africa Englezii erau mult superiori atat dpdv al calitatii echipamentului cat si al numerelor si totusi geniul militar al lui Rommel a adus victorii importante.

 

p.s. T-34 este in opinia mea cel mai bun tanc din toate timpurile . chiar daca era sub panther ca abilitati, putea fi produs in masa , era ieftin si foarte usor de condus. este un tanc perfect dpdv calitate/pret in comparatie cu panther care era un fiasco complet.

Tiger nu mai zic, pe foaie era incredibil si la fel era si in lupta de la distanta la sol,nimic nu se putea compara cu el...dar la kursk unde lupta s-a dat in cqb pana si prapaditul soldat sovietic (igor ala venit din siberia) a putut sa distruga marele tiger (din lipsa unei mitraliere care sa opreasca infanteria)

Ma opresc aici ca nu e topic de tancuri voiam doar sa subliniez o idee.

Mihai13.08.2010 14:23

Fratilor, al doilea razboi mondial a fost un pretext pentru ce se intampla azi si nimic altceva. Franta, democratica si "aliata istorica" a Romaniei era condusa de oameni ca Georges Mandel, care spusese ca "steagul francez e o carpa alb-rosie-albastra". Cautati cine era Mandel...

 

Fusese la putere Leon Blum, iar apoi Reynaud, om sustinut de ceea ce urma sa devina Partidul Comunist Francez....

 

Franta cea "democratica" sustinea comunistii in Spania. Stiti cine mai sustinea comunistii in Spania? Ati auzit de Walter Roman...? Ati auzit de Titulescu?

 

Ia sa vedem ce zicea domnul Titulescu, domnului Roman, in 1936:

 

Domnului Walter Roman, comandantul de artilerie al Brigazii XI Internationale,

 

Sincere multumiri pentru atentia dumneatale plina de caldura.

 

Cand pacte nu sunt respectate si oameni de stat devin falimentari, imi face o deosebita placere sa pot felicita oastasi romani care, actionand in spiritual echitatii si dreptatii, reinvie departe de patrie virtutile stramosesti. Nicolae Titulescu.

 

Si acum sa ilustram, legaturile Frantei, Uniunii Sovietice, Romaniei si Angliei cu doua poze de exceptie:

 

 

 

Articol_sovietic_Walter_Roman1.jpg

 

 

 

DSCN3260.JPG

 

 

Ce scrie in spate: Ana Pauker cumva? Walter Roman este cel din dreapta pozei. Deci, Ana Pauker, Walter Roman, Nicolae Titulescu, Franta , Anglia, Uniunea Sovietica...

 

Sper ca e clar pentru toata lumea de ce Miscarea Legionara sustinea lupta impotriva URSS si "aliatilor traditionali".

Robert Aeroth13.08.2010 14:38

Nu chiar Mihai, a fost o insiruire de evenimente sa nu uiti ca URSS a fost intai de partea Germaniei naziste...este interesat ce ai expus dar cam subtire.

 

Lupta pentru ciolan sub valul ideologiei...Drama celui de al doilea razboi mondial.

Mihai13.08.2010 15:15
Nu chiar Mihai, a fost o insiruire de evenimente sa nu uiti ca URSS a fost intai de partea Germaniei naziste...este interesat ce ai expus dar cam subtire.

 

Lupta pentru ciolan sub valul ideologiei...Drama celui de al doilea razboi mondial.

 

Nu stiu ce m-a apucat, dar am niste carti din anii razboiului si o sa le transcriu. Dar ideea e asta: Franta NU era pregatita de razboi, dar in ciuda rapoartelor care atestau acest lucru, politicienii comunisti/socialisti au cerut cu insistenta intrarea in razboi. La fel ca si Anglia. Churchill n-a urmarit niciodata pacea.

 

Omul sau in Franta era acel Mandel de care va spuneam, pe numele adevarat Rotchild. De-altfel, acest mandel fusese condamnat pentru mari fapte de coruptie intr-un mare scandal, am uitat numele.

 

Ideea e ca fiind multi politicieni implicati, a fost facut scapat, iar apoi au ajuns sa conduca Franta la dezastru.

 

Nu vi se pare ciudat ca un impostor si un comunist precum Mandel este numit de Churchill, "primul om al rezistentei" in timp ce un erou al Frantei, Maresalul Petain este "colaborationist"?

 

Nu vedeti asemanari cu alte cazuri din alte tari? ;)

 

Al doilea razboi mondial a fost un pretext, repet. Occidentul si URSS au fost aliate de la inceput, la fel si americanii. Se hotarase terminarea erei statelor nationale....

 

Cat despre continuarea peste Nistru, intreb atat? De ce Romania a trecut Tisa in 1919? De ce Romania a ajuns in Muntii Tatra in WW2?

 

Dar acolo am castigat....si nu se pune nu?

 

Bravi ostasi ai Comandamentului trupelor din Transilvania,

Acum cateva zile, va gaseati pasnici pe malul stang al Tisei, formand cu piepturile voastre zid de aparare pentru suflarea romaneasca de dincoace de Tisa.

In dimineata zilei de 20 iulie, dusmanul nelegiuit, care tulbura linistea inimei Europei, v-a atacat in mod furios.

Vrajmasul, mare in numar si mijloace, a trecut pe stanga Tisei, si, ametit de izbanda impingerii perdelii noastre de acoperire, a inainta ca o vijelie spre rasarit, in primele zilea ale bataliei, atras fiind de frumusetea si bogatia Ardealului, aceasta podoaba a neamului romanesc.

Cel de Sus insa, care imparte dreptatea si vegheaza la infaptuirea sfintei noastre nazuinti, a facut ca bucuria inamicului sa fie vremelnica; in adevar, sosind momentul intrarii in lupta a grosului trupelor noastre, dusmanul a fost aruncat peste cap, dincolo de Tisa, cu mari pierderi in oameni si material de razboi.

 

De asta data insa, punerea Tisei intre noi si vrajmas nu mai era destul. Inamicul, care ne atacase in mod indraznet, trebuia ingenunchiat, zdrobit in asa masura ca sa se poata dobandi in mod sigur linistea noastra si a intregului apus.

 

Sprijinit pe voi, bravi ostasi ai Comandamentului trupelor din Transilvania, Inaltul comandament a hotarat trecerea pe dreapta Tisei si continuarea operatiunilor pana la sfarsit; dar, dincolo de Tisa, inamicul care simtise barbatia loviturii noastre, n-a mai fost in stare sa opuna nici o rezistenta si, diviziile lui dezorganizate in urma bataliei din stanga Tisei, au fost capturate una cate una.

 

Astfel, in curs de 16 zile numai, inamicul a fost cu desavarsire distrus, iar in ziua de 4 august, orele 18, trupele noastre au ocupat Budapesta, ducand cu ele linistea tuturor cetatenilor pasnici ai Ungariei si prin aceasta risipirea norilor din centrul Europei.

Faptul stralucit de arme savarsit de voi, va ramane pe vecie in cartea Neamului si in Istoria omenirii; deci, va puteti mandri de roadele ostenelilor voastre, si cand va veti inapoia la vetrele voastre, puteti spune tuturor, cu seninatate, ca v-ati facut pe deplin datoria fata de neam, tara si MM. LL, care, in momentele grele ale bataliei, au venit in mijlocul nostru si a urmarit de aproape bravura voastra.

Sunt nespus de mandru ca v-am comandat; si adanc recunoscator tuturor pentru inima ce-ati pus in infaptuirea izbandei, va multumesc la fiecare in parte si va zic:

 

Sanatatea si totdeauna voie buna, bravi ostasi ai Comandamentului trupelor din Transilvania.

Comandantul trupelor din Transilvania

General Mardarescu.

 

Si ca sa raspund si la ultima: Antonescu i-a cerut permisiunea lui Hitler inainte de a actiona cu Garda de Fier din cauza prezentei garnizoanei Germaniei din Romania. Avea nevoie de soldatii germani.

MoWeed13.08.2010 15:27
Corect nu ne putem da cu parerea la cum ar fi fost. Pe cand Streza ai facut o greseala, nu poti vorbi despre un rank al armatelor in lume gen "Armata germana era ce-a mai buna" gresit complet.

Germanii depaseau la anumite puncte celelalte armate cum ar fi calitatea unor tancuri si calitatea unor generali (Rommel,Model,Guderian) calitatea avioanelor germane era indoielnica,calitatea pilotilor era de partea Englezilor, comandantul Luftwaffe, Goering era sa fim sincer varza(un drogat narcisist megaloman incapabil de a comanda)

Si lista asta contiuna extrem de mult. Ideea este ca nu poti trage o linie si sa spui vai aia erau mai buni....

 

In Africa Englezii erau mult superiori atat dpdv al calitatii echipamentului cat si al numerelor si totusi geniul militar al lui Rommel a adus victorii importante.

 

p.s. T-34 este in opinia mea cel mai bun tanc din toate timpurile . chiar daca era sub panther ca abilitati, putea fi produs in masa , era ieftin si foarte usor de condus. este un tanc perfect dpdv calitate/pret in comparatie cu panther care era un fiasco complet.

Tiger nu mai zic, pe foaie era incredibil si la fel era si in lupta de la distanta la sol,nimic nu se putea compara cu el...dar la kursk unde lupta s-a dat in cqb pana si prapaditul soldat sovietic (igor ala venit din siberia) a putut sa distruga marele tiger (din lipsa unei mitraliere care sa opreasca infanteria)

Ma opresc aici ca nu e topic de tancuri voiam doar sa subliniez o idee.

 

 

Robert, in acel moment, Armata germana invinsese armatele franceze si britanice in doar cateva saptamani. Cucerise fara probleme vreo jumatate din Europa. De asta am zis ca era in acel moment cea mai puternica Armata a lumii. Erau neinfranti, aveau soldati experimentati, generali excelenti si erau dotati foarte bine. Cat despre calitatea avioanelor, tind sa te contrazic. In special la inceputul razboiului, aviatia germana era foarte bine dotata pentru tactica lor. Ca nu aveau bombardiere de raza lunga e alta treaba...

Iti impartasesc parerea despre Goring si trebuie sa recunosc ca nici despre Donitz nu am o parere extraordinara.

 

Cat despre T-34, nu pot decat sa-ti dau dreptate. Era iefin si usor de fabricat si foarte usor de utilizat. Au fost cazuri in care turelele erau turnate direct in pamant.

Ai uitat sa zici ceva despre Panther si Tiger: problemele cu fiabilitatea.

Robert Aeroth13.08.2010 17:20

Panther probleme cu motorul, la tiger o parte din probleme au fost rezolvate (mai erau cateva dar nu atat de grave).

 

Armata germana cand a invins armatele franceze engleze si chiar sovietice NU era superioara calitativ ca echipament(ironic nu?).

 

Tin totusi sa atribui marile victorii germane generalilor si comandantilor germani(fara sa iau din meritul soldatilor bine antrenati,ulterior si experimentati)

Mihai14.08.2010 08:27

Chiar daca poate, discutiile despre superioritatea unei armate sau alta nu-si au rostul pe acest topic, vreau sa va aduc la cunostinta ceea ce sunea Tovarasul Ion Iliescu la 27 iunie 1976, la Iasi, cu ocazia comemorarii pierderilor evreiesti din 1941:

 

"Hotararea conducerii de partid de a comemora acest trist eveniment este un omagiu fierbinte adus victimelor fascismului, celor care acum trei decenii si jumatate au fost ucisi aici, in chinuri bestiale, de trupele naziste, de legionari si elemente antisemite.

 

La aceeasi manifestare a vorbit si rabinul Rosen, care a sustinut teza de mai sus. Mai tarziu, peste ani, in 1991, acelasi Rosen declara:

 

" din 1941 pană in 1991 nimeni n-a pomenit această cifră(400.000 n.mea) pentru că evreii au fost asa de terorizati in Romania incat nici macar nu indrazneau să verse lacrimi pentru mortii lor".

 

Extraordinar nu?

 

Iata cu cine simpatiza Nicolae Titulescu, precum si democratia franceza. Iata contra cui voia sa lupte Capitanul:

 

comunisti.jpg

 

 

Robert Aeroth14.08.2010 09:06

In continuare iti spun ca ce ai adus tu este prea putin pentru a sustine ideea.

Mihai14.08.2010 09:43

E suficient pentru destui... Deocamdata. Ti-am spus ca am de transcris mult, nu am timpul necesar la dispozitie.

Robert Aeroth14.08.2010 11:59

Si teoria ungurilor cu migratia vlahilor are suficient pentru destui daca e sa pui problema asa.

Mihai14.08.2010 12:11

Era vorba de destui oameni care pot sa judece singuri...

 

Cred ca am pus destule documente si fotografii care sa faca lumina asupra unor legaturi despre care nu vorbeste nimeni in cartile de istorie. Nu poate fi vorba de comparatii cu migratii inchipuite, neredate de vreun document. Ca sa nu mai vorbesc ca si la Sud de Dunare erau tot vlahi, aromanii si istro-romanii fiind dovada vie ca romanii s-au format pe ambele maluri ale Dunarii.

 

 

Robert Aeroth14.08.2010 15:07

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Sunt complet de acord ca e total gresita teoria migratiei lu peste, voiam sa subliniez ca iti trebuie mai mult decat 2 poze si cateva sa le zicem "documente" ca sa poti sa sustii ideea ta. Astept transcrierile :D

Mihai14.08.2010 17:46
Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Sunt complet de acord ca e total gresita teoria migratiei lu peste, voiam sa subliniez ca iti trebuie mai mult decat 2 poze si cateva sa le zicem "documente" ca sa poti sa sustii ideea ta. Astept transcrierile :D

 

 

Am inteles ce voiai sa spui, si eu n-am facut altceva decat sa dau oamenilor o tema de cercetare....Oricum, ideea de baza era ca intre doua rele, Romania nu avea decat optiunea Germania, fie si numai pentru ca nu putea sa lupte de parte ateilor si/sau satanistilor bolsevici.

Robert Aeroth14.08.2010 17:53

Era mereu optiunea France :inlove: . Dar tinand cont de politicienii romani in momentul 1940 da alta optiune nu era

inzaghi4ever14.08.2010 20:14

Inzaghi Prietene potoleste-te. Daca am fi avut discutia acum 2 ani as fi spus ca tine, vai ce bine am facut ca i-am batut pe x sau y...Dupa ce iti ingropi un camarad si ii vezi mama plangand iti piere pofta de IDIOTENII. Vreti sa faceti ceva pentru tara voasta? Invatati si ajunge-ti oameni cinstiti cu familii. Educati-va, asa o sa ii bateti pe toti.

 

 

Nu iti sunt prieten.

Ce legatura are pierderea pe care ai avut-o(Dumnezeu sa il ierte!)cu activitatea ND?Ce vrei sa spui,ca suntem o adunatura de pusti la 20 de ani(de varsta mea si a ta adica) care alearga unguri pe unde pot?:)))))) Nu am inteles cui dai tu sfatul ala,sa invatam si sa ajungem oameni cinstiti cu familii si sa ne educam...Esti in masura sa le spui tu asta,nu stiu,sa zicem celor din conducerea ND,majoritatea oameni asa cum spui tu acolo,educati,cinstiti,cu familie si care au ceva ani de lupta nationalista?Sau chiar si mie pana la urma,esti de varsta mea omule,ma rog,mai mare cu 1 an si ceva,te rog sa iti vezi lungul nasului,nu sa imi dai sfaturi parintesti:)))

Robert Aeroth14.08.2010 20:46

Cum doresti. Cat despre liderii ND...ahahahahahahaha. Am impresia ca esti scos la inaintare de altii in fine gata nu iti mai zic nimic:D.

 

 

http://www.tracologie.info/polemici/?limitstart=25 poate te mai luminez :blush:

inzaghi4ever14.08.2010 21:00
Cum doresti. Cat despre liderii ND...ahahahahahahaha. Am impresia ca esti scos la inaintare de altii in fine gata nu iti mai zic nimic:D.

 

 

http://www.tracologie.info/polemici/?limitstart=25 poate te mai luminez :blush:

 

Am aceeasi impresie si eu despre tine si despre altii de pe acest forum,dar asta e alta mancare de peste.

Buna asta ca sunt trimis la inaintare de altii,iti dai seama ce important e ca pe fcsteaua.ro pe forum sa fie cineva din ND trimis la inaintare:)))

 

WOW CE TARE E LINKUL ALA FRATE,M-AI DAT PE SPATE,M-AM INSELAT GROAZNIC IN PRIVINTA ND-ULUI,CE SCRIE NENEA ADMIN ALA PE SITE-UL ALA E COMPLET ADEVARAT:D MULTUMESC ROBERT!

=))))))))))))

 

Revenind la lucruri mai serioase...vorbiti fara sa stiti cum sta treaba.Nu e nevoie sa stau acuma sa insiruiesc randuri peste randuri despre ce a realizat ND-ul in anii astia,etc etc.Cel mai simplu...veniti alaturi de noi la vreo manifestare,cu orice prilej,nu conteaza care,pur si simplu veniti si veti vedea acolo cum sta treaba.Sau luati legatura cu liderul filialei din judetul in care locuiti,convingeti-va la fata locului ca nu avem nimic de ascuns.Ce pacat ca unii dintre cei care ne inteleg probabil lupta,ne acuza de toate porcariile din lipsa de ocupatie,sau pentru ca sunt pusi de cineva,in loc sa ne ajute,sau macar sa faca ce am spus mai sus,sa vada macar cum sta treaba de fapt!

Robert Aeroth14.08.2010 21:12

Da nu stiu cum sta treaba,asa e :))))))). Hai nu te mai obosi sa imi raspunzi si sa imi spui mie despre ND, ca NU MA INTERESEAZA ! Topicul este despre ML.

inzaghi4ever14.08.2010 21:32
Da nu stiu cum sta treaba,asa e :))))))). Hai nu te mai obosi sa imi raspunzi si sa imi spui mie despre ND, ca NU MA INTERESEAZA ! Topicul este despre ML.

 

Bine ma cunoscatorule,sanatate si numai bine!:D

 

Robert Aeroth14.08.2010 23:01
Mihai15.08.2010 07:53

Asta e si mai interesant:

 

Profilul interior al Capitanului, de Emil Cioran( cel din dreapta in fotografia de jos):

 

 

 

Înainte de Corneliu Codreanu, Romania era o Sahară populata Cei aflati intre cer si pamant n-aveau nici un continut, decat asteptarea. Cineva trebuia să vina

 

Treceam cu totii prin desertul romanesc, incapabili de orice. Pană si dispretul ni se parea un efort.

 

Tara nu ne putea fi o problemă decat negativa În cele mai necontrolate sperante, ii acordam o justificare de moment ca unei farse reusite. Si Romania nu era mai mult decat o farsă reusita

 

Te invarteai in aer liber, vacant de trecut si de prezent, indragind dezmatul dulce al lipsei de menire.

 

Biata tară era o pauză vastă intre un inceput fară maretie si un posibil vag.

 

În noi gemea viitorul. În unul clocotea. Si el a rupt tacerea blandă a existentei noastre si ne-a obligat să fim. Virtutile unui neam s-au intruchipat in el. Romania din putintă se indrepta spre putere.

 

Cu Corneliu Codreanu am avut doar cateva convorbiri. Am priceput din prima clipă că stau de vorbă cu un om intr-o tară de fleacuri umane. Prezenta lui era tulburatoare si n-am plecat niciodată de la el, fară să simt acel suflu iremediabil, de rascruce, care insoteste existentele marcate de fatalitate. De ce n-as marturisi că o teamă ciudată mă cuprindea si un fel de entuziasm plin de presimtiri ?

 

Lumea cartilor mi se descifra inutila categoriile inoperante, prestigiile inteligentei, sterse, iar subterfugiile subtilitatii, zadarnice.

 

Capitanul nu suferea de viciul fundamental al asa-zisului intelectual roman. Capitanul nu era >destept<, Capitanul era profund.

 

Dezastrul spiritual al tarii derivă din inteligenta fară continut, din desteptaciune. Lipsa de miez a duhului preschimbă problemele in elemente de joc abstract si rapeste spiritului latura destinului. Desteptaciunea degradează pană si suferinta in flecareala

 

Dar Capitanului, grele si rare, rasareau din Soarta Ele se plamadeau undeva departe. De aici, impresia de univers al inimii, de univers al ochilor si al gandurilor.

 

Cand, in 1934, ii spuneam ce interesantă ar fi expunerea vietii lui, imi raspundea : >Nu mi-am petrecut viata prin biblioteci. Nu-mi place să citesc. Eu stau asa si mă gandesc<.

 

Acele ganduri au urzit rostul nostru. În ele respira natura si cerul.

 

Si cand au pornit spre infaptuire, temelia istorică a tarii s-a zguduit.

 

Corneliu Codreanu n-a pus problema Romaniei imediate, a Romaniei moderne sau contemporane. Era mult prea putin. Nu s-ar fi potrivit nici dimensiunii viziunii sale si nici asteptarilor noastre. El a pus problema in termeni ultimi, in totalitatea devenirii nationale. El n-a vrut să indrepte mizeria aproximativă a conditiei noastre, ci să introducă absolutul in respiratia zilnică a Romaniei. Nu o revolutie a momentului istoric, ci una a istoriei. Legiunea ar trebui astfel nu numai să creeze Romania, dar să-i si rascumpere trecutul, să insufle absenta seculara să salveze, printr-o nebunie, inspirată si unica imensul timp pierdut.

 

Patosul legionar este o expresie de reactiune in fata unui trecut de nenoroc. Această natie n-a excelat in lume decat prin consecventa in nefericire. Niciodată nu s-a dezmintit. Substanta noastră este un infinit negativ. De aici pleacă imposibilitatea de a depasi pendularea intre o amaraciune dizolvantă si o furie optimista

 

Într-un moment de descurajare I-am spus Capitanului :

 

">Capitane, eu nu cred că Romania are vreun sens in lume. Nu e nici un semn in trecutul ei care ar justifica vreo sperantă<.

 

">Ai dreptate<, mi-a raspuns<. >Sunt totusi unele semne<.

 

">Miscarea Legionară<, adaug eu.

 

Si atunci mi-a aratat in ce fel vedea el reanvierea virtutilor dace. Si-am inteles că intre daci si legionari se interpune pauza fiintei noastre, caci noi traim al doilea inceput al Romaniei.

 

Capitanul a dat romanului un rost. Înainte de el, romanul era numai roman, adică un material uman alcatuit din atipiri si umilinti. Legionarul ste un roman de substanta un roman primejdios, o fatalitate pentru sine si pentru altii, o vijelie umană infinit amenintatoare. Garda de Fier, o padure fanatică-Legionarul trebuie să fie un om in care mandria suferă de insomnie.

 

Eram obisnuiti cu patriotul de ocazie, gelatinos si vid. În locul lui apare insul ce priveste tara si problemele ei cu o cruntă inversunare. Este o deosebire de densitate sufleteasca

 

Acel ce a dat tarii altă directie si altă structura unea in sine pasiunea elementară cu detasarea spiritului. Solutiile lui sunt valabile in imediat si in vesnicie. Istoria nu cunoaste un vizionar cu un spirit mai practic si atata pricepere in lume, sprijinită pe un suflet de sfant. Tot asa, ea nu cunoaste o a doua miscare in care problema mantuirii să meargă mană in mană cu gospodaria.

 

A face ispravi si a te salva, politică si mistica iată carei ierductibilitati i-a pus el capat. Îl interesa, in egală masura organizarea unei cantine si problema pacatului, comertul si credinta. Nimeni nu trebuia să uite :

 

Capitanul a fost un gospodar instalat in Absolut.

 

Fiecare credea a-l intelege. El totusi scapa fiecaruia. Depasise limitele Romaniei. Însasi miscarii i-a propus un mod de viată care intrece rezistenta romaneasca A fost prea mare. Înclini uneori a crede că el n-a cazut din conflictul marimii lui cu micimea noastra Nu este totusi mai putin adevarat, că epoca de prigoană a scos la iveală caractere pe care cea mai increzatoare utopie nu le-ar fi putut banui.

 

Într-o natie de slugi el a introdus onoarea si intr-o turmă fară vertebre orgoliul. Influenta lui n-a articulat numai pe ucenici, ci, intr-un anumit sens, si pe dusmani. Caci acestia din lichele au devenit monstri. I-a obligat la tarie, le-a impus un caracter in rau. Ei n-ajungeau caricaturi infernale, dacă maretia Capitanului n-ar fi cerut o echivalentă negativa Am fi nedrepti cu calaii, dacă I-am considera ratati. Toti s-au implinit. Un pas in plus si trezeau gelozia Diavolului.

 

În preajma Capitanului, nimeni nu ramanea caldut. Peste tară a trecut un fior nou. O regiune umană bantuită de esential. Suferinta devine criteriul vredniciei si moartea, al chemarii. În cativa ani, Romania a cunoscut o palpitatie tragica a carei intensitate ne consolează de lasitatea a o mie de ani de neistorie. Credinta unui om a dat nastere unei lumi, ce lasă-n urmă tragedia antică a lui Shakespeare. Si aceasta in Balcani !

 

Pe un plan absolut, dacă ar fi trebuit să aleg intre Romania si Capitan, n-as fi ezitat o clipa

 

După moartea lui ne-am simtit fiecare mai singuri, dar peste singuratatea noastră se ridica singuratatea Romaniei.

 

Nici un toc să-l infig in cerneala nenorocului n-ar putea descrie nesansa ursirii noastre. Totusi, trebuie să fim lasi si să ne mangaiem. Cu exceptia lui Iisus, nici un mort n-a fost mai prezent printre vii. Avut-am careva vreun gand să-l fi uitat ? >De aici incolo tara va fi condusă de un mort<, imi spunea un prieten pe malurile Senei.

 

Acest mort a raspandit un parfum de vesnicie peste pleava noastră umană si-a readus cerul deasupra Romaniei.

 

"Glasul stramosesc",Sibiu, anul VI, nr.10 din 25 decembrie 1940.

CAPITANUL_CIORAN_LEGIONAR_culori2.jpg

Robert Aeroth15.08.2010 09:03

Il gasesc un pic exagerat la faza cu intr-o natie de slugi el a adus onoarea...in rest este destul de interesant.

strezahuzum16.08.2010 12:58
Iata cu cine simpatiza Nicolae Titulescu, precum si democratia franceza. Iata contra cui voia sa lupte Capitanul:

 

comunisti.jpg

 

Si poza aia ce demonstreaza ?

 

"Ateii si satanistii bolsevici". Wow, asta de unde vine ? Manualul de propaganda a bunului fascist ortodox, editia 1940, revizuita si adaugiya ?

Marius16.08.2010 13:33
Considerat de catre cine ? Marandiuc si vreo cativa propagandisti poate. Era un avion ultra-modern pentru standardele noastre, insa un maior german din Luftwaffe care l-a incercat in 1941 l-a declarat "adecvat pentru nevoile romanesti", nu "printre cele mai bune din lume". Ia sa vedem : Germania avea Bf 109, Anglia Hurricane-ul si Spitfire-ul, americanii aveau P-39 Aerocobra si P-40 Warhawk, japonezii lucrau intens la A6M Zero, samd. Oricare din avioanele alea era egal sau mai bun fata de unicul prototip pe care reusise IAR sa-l construiasca.

 

he-he, iar dai putintel cu bata in balta. era considerat intre cele mai bune 3 avioane din lume de cam toti specialistii care au putut vedea proiectul. aici trebuie sa facem o paranteza si sa spunem ca la momentul 1939 puteam si puteau vorbi doar de "proiectul IAR 80", nu de "avionul de vanatoare". cai care l-au laudat s-au referit exclusiv la capabilitatile aerodinamice, sarcinile de zbor, incarcatura pe care o putea lua, nu la faptul ca era submotorizat sau ca sistemele de ochire erau mult sub ceea ce aveau aliatii. vorbim strict de detalii tehnice, de proiectare, "proiectul IAR 80" fiind, la momentul lansarii primului prototip, in topul mondial.

 

Pentru frontul de est, in 1940-1941, hai pana la mijlocul lui 1942, IAR-80 sau 81 era adecvat, in sensul ca se putea masura cu avioanele rusilor. Dupa 1942, era depasit. Mustangurile au spulberat IAR-urile in 1944.

 

din nou imi dai senzatia ca incurci putin merele cu perele. pe frontul de est, in lupte 1 contra 1, de foarte putine ori IAR-ul a fost depasit de rusi. in '44, IAR-ul nostru putea fi considerat deja arhaic la nivel tehnologic in comparatie cu mustangurile, plus ca celor 50 de IAR-uri li se opuneau de fiecare data cate 2-300 de mustanguri, ori in acesta situatie nici cu Me 262 nu faceai fata.

 

Da, niste PZL P11 si PZL P24 construite sub licenta. Dupa niste spagi probabil comparabile cu cele luate de la Bechtel in ziua de azi.

 

Sa stii ca si aparatele poloneze au fost imbunatatite da inginerii romani fata de proiectul initial, iar la capitolul avioane romanesti poti adauga linistit seria IAR 37, 38, 39 deviate din Potezul frantuzesc.

 

Mai Marius, nu mai umbla cu abureli din astea. "Tehnologie moderna" ... stii macar cu ce motor au fost dotate IAR-93-urile ? O copie facuta cu dalta si ciocanul dupa motorul Viper al celor de la Rolls-Royce (conceput in 1953). IAR 99 e un IAR-93 cu ceva avionica imbunatatita.

 

uite ca, desi stiam ca motorul e Viperul englezesc, nu stiam ca e copie nesimtita, oamenii cu care am avut ocazia sa discut in ultimii ani, inclusiv de la Avioane Craiova, spunandu-mi ca a existat licenta pentru vreo 50 de motoare de acest tip.

 

dar spune-mi, tu stii ca motorul asta vechi, din 1953, echipeaza si MB - 339 de la Alenia Aermacchi, construit in vreo 200 de exemplare de serie si vandut fortelor aeriene din vreo 10 tari de pe planeta asta? si a carui productie nu a fost inca oprita desi motorul este unul din 1953? dar poate si italienii sunt tampiti...

 

iar ca sa spui o asemenea enormitate, cum ca 99 e doar un 93 cu avionica imbunatatita, presupun ca nu iti trebuie prea multe cunostinte in domeniu. IAR 99 e un proiect complet nou. daca 93-ul a fost construit fix pentru misiuni de atac la sol si sprijinire a trupelor terestre, 99-ul a fost proiectat ca avion de antrenament avansat, fiind si asta, la vremea lui, si stiu ca acum o sa zambesti putin, in primele 5 aparate din clasa sa in momentul lansarii, peste T-33-ul american.

 

repet acum si o s-o repet mereu, Romania a beneficiat in ultima suta de ani de unii din cei mai straluciti ingineri de aviatie de pe planeta. ca acestia nu au fost folositi asa cum trebuie, e alta poveste, insa nu poti sa le iei meritele extraordinare orice ai spune.

«1101112131470»