Uitati ce s-a obtinut din tot scandalul:
Jandarmeria a întocmit actele premergãtoare urmãririi penale a patru suporteri steliști care au provocat incidentul din prima reprizã și i-a amendat cu 1.700 lei pe fiecare.
"Având în vedere faptul cã suporterii grupãrilor Ultras ai echipei Steaua s-au concentrat în zona din stânga tunelului de acces spre teren, o rezerva de intervenție a Jandarmeriei București a acționat prompt pentru rezolvarea incidentului creat, reușind imobilizarea a patru suporteri, care au fost conduși prin Peluza a II – a, în afara stadionului, pentru cercetãri.
Numiților Valentin F., Paul P., Bogdan S., RÃZVAN R., ALEX. S. li s–au întocmit actele premergãtoare începerii urmãrii penale, pentru infracțiunea de "împiedicare, sub orice formã, a organului de urmãrire penalã sau de menținere a ordinii publice de a-și îndeplini obligațiile de serviciu privind legitimarea sau conducerea unei persoane la sediul Poliției ori al altui organ de stat, de a lua mãsurile necesare pentru menținerea ori restabilirea ordinii publice", faptã prevãzutã și pedepsitã de art. 1 pct. 4 din Legea 61/1991 republicatã și au fost conduși la Secția 22 Poliție unde au fost fotografiați și amprentați, pentru continuarea cercetãrilor.
De asemenea, cei patru au fost sancționați contravențional pentru încãlcarea obligațiilor spectatorilor conform art.10, lit. d) și g) din O.G. 11/2006, privind prevenirea violenței în sport, cu amendã în valoare de 1.700 lei fiecare.
În momentul conducerii cãtre ieșirea din stadion, suporterul care a creat incidentul, a reușit sã scape, îndreptându-se în fugã cãtre Tribuna a II - a. Acesta a fost identificat ulterior, de cadre din D.G.J.M. București, în persoana lui ALEX. S.
Totodatã, incidentul a fost înregistrat pe suport video, de cadrele specializate ale D.G.J.M. București, precum și de camerele de supraveghere ale stadionului, urmând ca materialele înregistrate sã fie puse la dispoziția organelor de anchetã, în vederea continuãrii cercetãrii și stabilirii gradului de vinovãție.
Pe timpul afluirii spectatorilor la stadion, dar și al desfãșurãrii partidei, pentru diferite fapte au fost aplicate un numãr de 2 amenzi la Legea 61/1991, în valoare de 400 RON și un avertisment.
Pentru ceilalți suporteri care au încercat sã-l ajute pe ALEX. S., în perioada imediat urmãtoare, pe baza înregistrãrilor video și dupã consultarea bazelor de date, Jandarmeria București va întreprinde mãsuri pentru identificarea, stabilirea faptelor și tragerea lor la rãspundere, conform legilor în vigoare.
Toate datele de identificare ale persoanelor care au fost legitimate, vor fi introduse în bazele de date și vor fi folosite pentru sancționarea în viitor a celor care vor produce acte de dezordine", se aratã în comunicatul Jandarmeriei.
