FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discutii despre galerie

«18586878889126»
bogdan_p16.05.2007 15:01

EXCLUSIV: Becali a incercat sa dea bani unui lider din galerie pentru a scapa de injuraturi

 

 

Patronul Stelei, Gigi Becali, a incercat sa ii dea bani unui lider din galeria Stelei pentru a scapa de injuraturile pe care fanii echipei i le adreseaza.

 

 

 

 

 

 

Potrivit unor surse din anturajul galeriei Stelei, inainte de meciul cu FC National, patronul Stelei s-a intalnit cu cativa lideri ai galeriei la Hotelul Marriott, lucru recunoscut chiar de el, marti seara, in emisiunea Dan Diaconescu in Direct, de la OTV.

 

Becali a incercat sa ii convinga pe acestia sa renunte la injuraturi spunand catre ei "Bai, strigati sa plec, strigati mars la Dinamo, dar nu imi mai injurati familia. Eu m-am sacrificat pentru voi si voi ma injurati?"

 

Acestia nu au vrut nici in ruptul capului sa ajunga la o intelegere cu Gigi Becali si, se pare ca, patronul Stelei a incercat sa-i ofere o suma de bani unui lider de galerie pentru a-i convinge pe ceilalti sa renunte la protest. Becali a incercat sa-i ofere banii lui Voina Daniel, poreclit Bady, liderul brigazii "Nucleo".

 

Acesta insa a refuzat banii, spunand ca este imoral sa faca asa ceva, iar Becali a fost foarte indignat. In timpul meciului cu FC National, injuraturile la adresa lui Gigi Becali au fost numeroase, patronul din Ghencea dezlanduindu-se la sfarsitul meciului la microfonul Pro TV.

 

Onlinesport: Cristian Soitu

sursa:http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/Liga-1/Steaua/18058/exclusiv-Becali-a-incercat-sa-dea-bani-unui-lider-din-galerie-pentru-a-scapa-de-injuraturi.htm

Cum comentati?

Yoyoyoi16.05.2007 15:07

comentam ca nu e chiar adevarat ce scrie acolo.... ca "sursa" a zis altceva, dar din lipsa de alte probe s-a mascat adevarul...

forever_STEAUA16.05.2007 15:16

@Yoyoyoi

 

Din nou faci presupuneri... Ce a zis "sursa"? Sa stim si noi...

 

Ce interes ar avea sa mascheze adevarul? Un ziar cand primeste o informatie de la o "sursa" o publica, de multe ori fara sa o verifice... De multe ori "sursa" nici macar nu exista, importanta e informatia respectiva, daca intelegi ce vreau sa spun...

bodanelu16.05.2007 15:16

@Bogdan, nu credem tot ce scrie presa. tot ce e scris acolo poate sa fie adevarat sau fals. o sursa mult mai credula esti tu, sau oricare poate sa dea un detaliu cat de mic din interior.

 

ce pot cometa, e doar ce am vazut cu ochii mei:

1) scandarile la meciul cu Ceahlaul, unde cei din partea dreapta a peluzei (cum te uiti la teren) il injurau pe Gigi iar Dorin dadea tonul la "nu ne vindem pentru bani", adica un protest mai civilizat.

2) meciul cu national, unde, la pauza cand a iesit Gigi, cei de la sud il injurau, si au venit foarte multi din partea cealta, unde stateati voi, cei de la nord, si au injurat impreuna.

3) gorilele lu` Gigi...

Yoyoyoi16.05.2007 15:35
@Yoyoyoi

 

Din nou faci presupuneri... Ce a zis "sursa"? Sa stim si noi...

 

Ce interes ar avea sa mascheze adevarul? Un ziar cand primeste o informatie de la o "sursa" o publica, de multe ori fara sa o verifice... De multe ori "sursa" nici macar nu exista, importanta e informatia respectiva, daca intelegi ce vreau sa spun...

 

nu fac absolut deloc presupuneri, dar nu vreau sa zic mai multe ca vad ca oricum si aici sunt unii care iti inchid gura. In momentul cand cineva spune ca GG face si drege nu cere nimeni de aici dovezi, dar cand se spune ca liderii de galerie au luat bani de la GG si astfel tradeaza pe toti suporterii Stelei inchideti topicul.

Am mai zis. Nu pot sa aduc dovezi, pentru ca "sursa" nu vrea sa-si divulge identitatea. Si stiti si voi ce inseamna sa-ti protejezi sursele. Nu?

Dar eu va zic clar ca exista aceasta sursa si e inscris si pe acest forum. Si mai mult va zic ca acel articoul nu e un zvon. E o realitatea, dar o realitate modificata. In sensul ca Voina nu a refuzat acei bani, chiar i-a luat cu placere. Si nu este singurul care a facut asta. Dar autorul articolului a modificat realitatea pentru ca nu avea dovezi suficiente ca sa sustina cele spuse. Si a preferat sa-l scoata ingeras decat sa-l acuze, ca pentru spuneri de bine nu te da nimeni in judecata ;). Una e un articol de presa si alta e o discutie pe forum. Ca de fapt de la o discutie pe forum a pornit totul.

 

Cu riscul de a lua ban, cum am primit amenintarea, va zic ca mai bine ii depistati pe tradatori si-i scoateti in suturi din tribuna, decat sa inchideti gura celor care va spun adevarul. Ca daca voi tineti partea celor care au tradat inseamna ca nu sunteti diferiti de ei. Si atunci putm sti cu totii daca mai are rost sa ne razboim cu Becali. Pentru ca nu o putem face de capul nostru ci in mod organizat. Si cum sa fim organizati cand unii merg hais iar altii cea?

Spuneti clar sa stie toti stelistii. Nu-l injuram pe Becali si gata. Ii pupam dosul pana la noi ordine. Pana cand liderii de galerie se vor schimba, sau pana cand toate murdariile vor iesi la suprafata.

Cum ziceam si cu alte ocazii. Ori suntem uniti si facem ceva concret, ori suntem dezbinati si ne acceptam soarta de supusi.

greco16.05.2007 15:47

Intelege odata ca nu e vorba de inchis gura, ci de faptul ca trebuie sa ne protejam imaginea atunci cand aceasta este terfelita. Tu scrii asta aici, ziaristii citesc forumul si dau stirea mai departe la ziar. Daca ai un pic de ratiunea, reflecteaza un pic asupra celor pe care ti le voi spune:

 

Eu folosesc netul de vreo 6-7 ani. Am invatat in acest rastimp sa nu am incredere in ceea ce face o persoana pe care nu o cunosc in spatele unui nick, deoarece intre viata si realitatea virtuala exista o diferenta. Poate ca tu esti un suporter stelist, poate ca nu esti. In conditiile in care dialogam si ne intelegem accept prima varianta, insa atunci cand vii si lansezi o ipoteza care degradeaza imaginea altor suporteri stelisti, incepem sa avem cateva probleme. Ce se intampla daca eu postez de 100 de ori pe spurcatimania, si la al 101-lea post spun ca "din surse sigure, elias ia bani de la Borcea si isi face vila" ? Poate ca am dreptate, dar cum pot ei sa probeze ca nu sunt un stelist sub acoperire care baga strambe ? Nu pot sa o probeze, insa vor presupune asta si imi vor da ban pentru ca e inutil ca restul suporterilor de pe forum sa creada povestile mele, atata timp cat ele pot fi simple inventii.

 

In concluzie, fara sa incerc sa te jignesc... nu te cunoastem personal. Te cunoastem virtual, si speram ca esti un suporter stelist ca si noi. Daca nu ai de spus ceva concret si demonstrabil in legatura cu liderii peluzelor steliste, te rog sa te abtii pe viitor, deoarece nu putem face diferenta intre tine si un spurcat care tulbura apele aici.

 

Daca ti se pare ingradirea libertatii de exprimare, asta o fi. Lumea nu e perfecta si nici noi nu putem fi.

Radu mic16.05.2007 16:24

Nu stiu cum se face dar astia de la Nucleo mereu au fost numiti oamenii lui Jiji...sper sa fie doar un zvon si nu realitate!

greco16.05.2007 16:53

cei care sunt implicati in viata peluzei nu cred ca i-au facut, cei care nu sunt implicati in viata peluzei nu cred ca ii cunosc.

Yoyoyoi16.05.2007 17:01

Ok

am inteles punctul vostru de vedere. Crede-ma ca nici eu nu as vrea ca numele galeriei steliste sa fie terfelit. Ce as dori e ca tradatorii sa fie prinsi si exclusi. Altfel degeaba se chinuie mii de suporteri sa protesteze la neroziile lui Becali.

 

Si ca veni vorba de presa si de articolul respectiv de pe OLS. Eu am "pornit " acel articol si l-am detaliat aici articol, asta ca sa nu mai fie loc de confuzii.

stelistu1416.05.2007 17:08

Abonamente la Steaua doar pentru persoanele peste 30 de ani

2007-05-16 14:57:00

 

Steaua ar putea vinde abonamente pentru sezonul urmãtor doar persoanelor mai în vîrstã de 30 de ani. "Am stabilit o strategie. Vom da abonamente mai mult la tribuna 0, și tribuna 1, doar celor care au mai mult de 30 de ani. Sînt oameni cu mintea la cap, nu vin la stadion sã înjure", a spus Gigi Becali.

 

"Pe Ghencea nu o sã mai poți sã-l înjuri pe Becali. Le fac pozã și vin jandarmii și-i iau și nu vor mai putea intra la meciuri.", a mai spus Becali. [gsp.ro]

 

WTF ??

CrAzY16.05.2007 17:57

il pun pe batranu de taicamiu sa mi faca abon :)))

puyol16.05.2007 18:34
Si ca veni vorba de presa si de articolul respectiv de pe OLS. Eu am "pornit " acel articol si l-am detaliat aici articol, asta ca sa nu mai fie loc de confuzii.

 

esti pur si simplu... GENIAL !!! de mult nu am mai ras asa, desi eu, de obicei, fac alergie cand citesc tampenii. Lucrezi cumva la onlinesport (=copy/paste paper) ?

Yoyoyoi16.05.2007 18:42

nu lucrez acolo.....

Gezets16.05.2007 18:56
nu lucrez acolo.....

 

 

iti doresc ca la urmatorul meci acasa(ca deplasari nu fumezi)sa injuram noi si te rupa pe tine ciobanul!

Yoyoyoi16.05.2007 19:10

mda.. nu stiu daca ai zis de bine sau de rau, dar... multumesc, la fel ;)

greco16.05.2007 19:24

Crede-ma ca eu unul nu am interese la Peluza Nord, nici nu vad meciurile de acolo (desi... cine stie, poate se zvoneste altceva). Nu ma simt in masura, asadar, sa confirm sau sa infirm nimic legat de activitatea acestei Peluze, si ii las pe cei de acolo sa o faca. Ei se ocupa, ei se pricep. Dupa cum spuneam, mai mult ca sigur ca exista altii care pot garanta pentru identitatea unei persoane din orice peluza din tara, insa aceste zvonuri pornesc mereu de la indivizi care au auzit ceva. Chiar si tu scrii acolo ca "s-ar fi intalnit", folosind o practica pentru care i-am acuzat atata amar de vreme pe cei de la ziarele de sport.

 

In ceea ce priveste comparatia cu Becali, nu cred ca eu sau altcineva de aici am facut presupuneri in legatura cu el. Cand a gresit ceva, am zis concret, asa cum toata lumea poate sa critice sau sa laude activitatea uneia dintre peluze, daca actiunile in cauza chiar au existat. Faceti un exercitiu daca nu credeti... intrati "sub acoperire" pe un forum al rivalilor si scrieti acolo ceva despre liderii lor de galerie. In conditiile in care nu va cunoaste nimeni veti constata ca nu veti avea viata lunga pe respectivul site.

 

Si ca sa ramanem la Becali, imaginea lui este mult mai putin importanta decat cea a suporterilor stelisti, deoarece Becali este un simplu afacerist care are un anumit scop de a ramane la Steaua, iar galeria face parte dintr-o definitie mai larga a clubului. Vom face tot posibilul sa evitam propagarea zvonurilor nefondate, iar daca acest deziderat nu va putea fi atins, sectiunea de "discutii despre galerie" va fi inchisa.

 

Ati vazut reclama de la Clicknet ? Pe Internet oricine poate fi orice.

Yoyoyoi16.05.2007 19:31

tocmai de aceea am folosit expresia "s-ar fi intalnit" pentru ca nu am siguranta ca acest lucru s-a intamplat. Nu am nici siguranta ca ar fi adevarat. Dar nu exclud aceasta posibilitate. Eu am transmis doar ce a zis suporterul respectiv.

In fine, vreau sa se inteleaga ca nu doresc ca imaginea galeriei sa fie afectata, vreau doar sa se clarifice situatiile. Si acei care gresesc, daca se descopera ca gresesc, sa fie trasi la raspundere.

Dar nici nu ma pot face ca nu vad, ca nu aud. Cum am zis, vreau sa fie un semnal de alarma. pentru ca daca tot am pornit un razboi trebuie sa-l ducem pana la capat. Tu ai incredere totala in tribuna in cei din jurul tau? Aici vreau sa ajung. Ca fiecare sa se poata baza pe cel de pe locul din dreapta sau stanga. Sa fim condusi de unitate, nu de dezbinare.

Si cu asta ma incheiat subiectul pentru a nu provoca alte neplaceri in continuare.

 

PS la activitatea "virtuala" total pro Steaua pe care am avut-o eu in ultimul timp, nu cred ca e loc de dubii in privinta devotamentului meu fata de Steaua ;)

greco16.05.2007 19:39

Nu e vorba ca am incredere sau n-am... sa spunem ca ar fi niste probleme in Nord. Cine le poate rezolva ? Noi doi ? Ei singuri trebuie sa le identifice, sa le rezolve. Sunt grupurile lor, organizarea lor, bucataria lor. Chiar daca s-ar dovedi ca s-a intamplat ceva suspect, e o idee invechita asta ca galeria apartine tuturor. Galeria este in primul rand a celor care se implica, si ce putem noi pretinde daca nu ne implicam direct in Peluza Nord ? Daca ai fi intr-o brigada de acolo, ai pune problema pe tapet la prima sedinta de peluza. Daca ai avea vreo problema de pus...

Gezets16.05.2007 19:50
Nu e vorba ca am incredere sau n-am... sa spunem ca ar fi niste probleme in Nord. Cine le poate rezolva ? Noi doi ? Ei singuri trebuie sa le identifice, sa le rezolve. Sunt grupurile lor, organizarea lor, bucataria lor. Chiar daca s-ar dovedi ca s-a intamplat ceva suspect, e o idee invechita asta ca galeria apartine tuturor. Galeria este in primul rand a celor care se implica, si ce putem noi pretinde daca nu ne implicam direct in Peluza Nord ? Daca ai fi intr-o brigada de acolo, ai pune problema pe tapet la prima sedinta de peluza. Daca ai avea vreo problema de pus...

 

 

si cu asta s a spus tot...nu mai vb doar ca sa va aflati in treaba!

bogdan_p16.05.2007 21:05

Yoyoyoy,zi-mi si mie,daca body si altii au luat acei bani,de ce nu le-au interzis celorlalti sa strige ceva de gg?pentru ca le sta in putere,garantat,ar putea kiar sa deteremine si sudu sa nu ami strige.pentru asta luau banii nu?Raspunde-mi pe privat te rog,sau aici.Nu mai abera atat.

El Nino_916.05.2007 21:19

Daca a dat bani, nu crezi ca se lauda ?

bogdan_p16.05.2007 23:50

Exact,il stiti pe gg,ar fi tipat peste tot ca a dat bani liderilor.Oricum,subiect inkis.Deschideti astfel de subiecte cand aveti ceva concret as ne ziceti.

Andreiasu17.05.2007 14:06

http://www.sportstar.ro/blog/oameni/Gigi-Becali/462/

 

 

Iata ce a putut sa scrie acest yoyoyoi sau cum i-o zice. Pai ba baiatule, daca ne-am intalni intalmplator pe strada cu tine, si ai primi asa vreo 2 pumni de ti-ar sari dintii din gura, pe urma ai veni aici si ai incepe sa plangi. Tu nu esti intreg la minte? Cum iti permiti ma sa scrii asa ceva?

Yoyoyoi17.05.2007 14:21

Mda vad ca pe unii atat ii duce capul sa raspunda cu violenta....

 

 

Respect Bogdan, pentru lamuriri ;)

Andreiasu17.05.2007 14:44
Mda vad ca pe unii atat ii duce capul sa raspunda cu violenta....

Respect Bogdan, pentru lamuriri ;)

 

Bai tampitule, repet, cine esti tu de faci afirmatiile alea? Pe ce baza le faci?

«18586878889126»