La nivel al coregrafiilor suntem peste ei. De fapt, la nivelul asta suntem cei mai buni din tara, fara modestie, iar meritul le apartine unora care chiar se pricep la coregrafii, nu le fac dupa ureche, au idei bune si tehnica realizarii unor coregrafii complexe, atat la Peluza Nord cat si la Peluza Sud (desi mai rare).
La fel, la nivel de colorare a peluzei, le dam clasa, avem zeci de steaguri mari de fluturat si zeci de steaguri pe doua betze, atat in Nord cat mai ales in Sud.
La nivelul vocal nu ma pronunt pentru ca in general la derby-uri nu ii aud deloc. Sincer, nici la asta nu i-am auzit decat cand ma indreptam spre iesire. La meciurile pe care le vad la TV sincer cel mai tare mi se par ca se aud ciorile pentru ca ei au o tehnica foarte simpla: maxim 3 cantece pe care le canta de 15 ani si normal ca le stie toata lumea si sunt cantate din reflex si cu acel accent specific tiganesc.
In ultimul timp in Ghencea au aparut o gramada de cantece noi si frumoase. Nu putem insa cere tuturor sa le invete pentru ca nu toti merg in deplasari si efectiv nu au cum. Asa ca, daca vrem prestatie vocala serioasa, cantecele noi trebuie intercalate cu cele vechi.
Peluza Nord trebuie sa accepte ca nu este o peluza de 5000 de oaeni, trebuie sa accepte ca multi care vin acolo habar nu au ca vin in galerie. Brigazile + admiratorii fenomenului trebuie sa stea stransi pe cate sectoare incap. Alaturi de ei vor veni cei ce vor sa cante. Chiar daca asa se vor umple doar doua sectoare sau nici atat, acele doua sectoare vor suna MULT mai bine decat o peluza intreaga dar dezorganizata.
Peluza Sud trebuie sa scape de impresia generala de "elitisti, fitosi etc". Trebuie sa inteleaga ca, desi unele cantece sunt stiute de tot stadionul, asta nu inseamna ca sunt "tzaranesti". Sunt momente cand tot stadionul canta "Ale Ale Ale Steaua ale", un cantec simplu dar ok, iar PS incearca altceva in loc sa contribuie la o voce unica. 200 de oameni nu se vor auzi daca tot stadionul canta, pot canta ei si opere de Verdi ca vor fi tot degeaba si priviti chioris.
Acu' sa nu-mi sariti in cap ca dau sfaturi asta e parerea mea si cred ca oameni cu cap de la Nord si Sud ar fi de acord cu mine.