Nu stiu daca are legatura cu topicul, ma rog... :-j Aseara la mars cand treceam pe langa un grup de plzde proaste, cica fac alea "uite-i si pe astia, nu au ce sa faca acasa pe frigul asta". Pentru ce au murit oamenii aia in 89... ![]()
Nu stiu daca are legatura cu topicul, ma rog... :-j Aseara la mars cand treceam pe langa un grup de plzde proaste, cica fac alea "uite-i si pe astia, nu au ce sa faca acasa pe frigul asta". Pentru ce au murit oamenii aia in 89... ![]()
"au murit si pentru voi
de ce nu mergeti cu noi "
se potriveste perfect in astfel de cazuri ! oricum...evenimentu a fost mult prea putin mediatizat . sincer sa fiu daca mie nu-mi spuneau niste baieti...la TV/ziare nu am vazut asa ceva
Nu stiu daca are legatura cu topicul, ma rog... :-j Aseara la mars cand treceam pe langa un grup de plzde proaste, cica fac alea "uite-i si pe astia, nu au ce sa faca acasa pe frigul asta". Pentru ce au murit oamenii aia in 89...![]()
Rezultatul a 20 de ani de prostire si indobitocire. Generatia wikipedia.
Am citit si eu articolul acum cateva zile, si mi-e lene sa o mai fac acum iarasi ca sa spun cifra exacta. Imi explica si mie cineva de ce 5 sau 6 dintre cei 10 sunt evrei?
@yang
Minciuni. Evreii sunt "poporul ales" cum sa faca ei asa ceva?
o spun si o repet , multi dintre voi probabil sau sigur stiti , la ora actuala , evreii conduc lumea,deci "cum sa faca ei asa ceva? ![]()
legat de grupul de femele ..astia sunt,generatia wikipedia , cum a spus si Mihai Somanescu , generatia hi5 , generatia OTV ..si as putea continua .
Am citit si eu articolul acum cateva zile, si mi-e lene sa o mai fac acum iarasi ca sa spun cifra exacta. Imi explica si mie cineva de ce 5 sau 6 dintre cei 10 sunt evrei?
Evreii reprezinta atat o religie, cat si o etnie. In momentul in care un tanar evreu renunta la credinta in Dumnezeul Torei, drumul catre alte religii sau comunitati ii era oricum barat (vezi exemplul lui Spinoza) tocmai din cauza faptului ca era perceput inca drept evreu. In aceste conditii, individul devenea de-obicei un revolutionar, un revoltat, tragea natural la idei care l-ar fi integrat intr-o comunitate globala, egalitara, libera, areligioasa.
De-asemenea, evreii nu aveau voie in lumea crestina sa practice agricultura. Din aceasta cauza, evreii s-au ghidat spre negot, spre camatarie si spre profesii liberale (medicina in special). Asta insemna un mai mare procent de intelectuali si oameni scoliti in randul lor decat in randul populatiei autohtone. Nu mai vorbesc despre evreicele care aveau voie sa frecventeze scoli cu mult inainte de fetele crestine. De asemenea, cea mai mare parte a evreimii se afla in orase (in Moldova de dinainte de razboi, Iasi avea aproape jumatate de populatie de origine evreiasca), un loc perfect pentru framantari revolutionare.
Stiu ca exista acest mit al evreimii ca protagonist principal (si uneori chiar unic) al miscarii comuniste. Ca o paranteza, gasim destui evrei in randurile anarhistilor, modernistilor, cubistilor, dadaistilor si, in general, in orice miscare care vrea transformarea lumii vechi, cea in care evreii sunt populatie de rang secund. Dar sa revin la problema comunistilor...
Da, Marx a fost evreu. Numai ca nea Engels, german get-beget, a fost in fapt fondatorul materialismului stiintific (asa-numitul Marxism), transformand o teorie economica intr-o adevarata stiinta paralela si dogmatica. Lenin in el avea mult mai multe trasaturi etnice decat se stie: rus, evreu, suedez, chiar german. Sigur, foarte multi colaboratori de-ai sai erau evrei (Zinoviev, Kamenev, Trotsky... ironia era ca Zinoviev si Kamenev au fost foarte mult timp dusmanii lui Trotsky, impacarea lor survenind in momentul in care Stalin a devenit mai puternic decat toti trei la un loc), dar sa fim seriosi... Stalin era "crestin" si e probabil cea mai intunecata figura a istoriei comunismului.
In Romania evreii erau, ca procentaj, mult peste media populatiei in randurile conducatorilor comunismului imediat dupa 1945. Aici nu cred ca trebuie sa insistam de ce: URSS-ul lupta impotriva Germaniei anti-semite, orice evreu normal la cap ar fi sustinut puterea care i-a distrus pe calaii lor. De-obicei se spune ca rusii au adus comunismul pe tancuri (ceea ce e relativ adevarat) iar evreii au fost uneltele lor (ceea ce e mai putin adevarat). Hai sa o luam metodic:
In 1945, Gheorghe Gheorghiu-Dej e numit la Moscova, de catre Stalin, sef al Partidului Comunist Roman din Romania. Desi la ora aia Stalin ar fi putut sa o numeasca pe Ana Pauker (mult mai obedienta Moscovei), Stalin l-a preferat pe roman dintr-un singur motiv: "Avem nevoie de un adevarat roman in fruntea Romaniei". Ceea ce ne arata ca impunerea comunismului s-a facut mult mai facil, folosind autohtoni veritabili. Chiar daca evreii ocupau foarte multe esaloane inferioare, pozitia lui Dej era mult prea importanta pentru a acorda credit legendei conform careia evreii conduceau Romania.
Sa nu-l uitam pe nenea Groza, primul prim-ministru comunist al Romaniei. Cu toate epurarile regimului, Petru Groza a rezistat mult si bine in varful nomenclaturii. Ori Lucretiu Patrascanu, extraordinar om de propaganda pentru intelectualii interbelici. Sigur, a fost ucis de Dej, dar sa nu ne lasam pacaliti: a ramas comunist pana la moarte. Ori Nicolae Ceausescu...
Nu neg importanta evreilor in regimului comunist de dupa razboi; le neg insa influenta. Din 1944 si pana in 1989, Romania nu a fost condusa niciodata de evrei; la inceput Petru Groza a mentinut iluzia unui regim de tranzitie, in timp ce Dej si grupul Pauker se luptau pentru suprematie; din 1952 Dej devine clar conducatorul absolut al Romaniei, urmat fiind de Nicolae Ceausescu.
---------
Si daca tot am ajuns aici...
M-am saturat sa aud ca doctrina comunista era straina poporului roman pentru ca doar 1000 de oameni faceau parte din Partidul Comunist din Romania inainte de 1944. Motivul era total altul: comunistii erau persecutati de regimul lui Carol si Antonescu, urmariti de agentii Sigurantei, pusi sub supraveghere, arestati, bagati in lagare. Vi se pare asa ciudat ca romanii nu se ingramadeau sa se inregimenteze intr-un partid ai carui membrii erau fie la inchisoare, fie fugiti in URSS? Ne e greu sa ne organizam astazi 100 de insi pentru a face o actiune civica nevinovata, daramite sa alegem o cariera clandestina... Dupa 1944, cand intrarea in PC a devenit brusc nepericuloasa, ba chiar datatoare de privilegii, s-au ingramadit romanii de ziceai ca vine sfarsitul lumii si ii gaseste nebotezati in apa sfanta a stalinismului.
Urasc comunismul, voi lupta toata viata impotriva lui, dar nu pot sa recunosc ca nu ne-a placut sa traim in el. In momentul in care a inceput sa nu ne mai fie asa de bine, ne-am aratat lipsa de **** in uciderea rapida a dictatorului si inregimentarea generala in partidul noului tovaras, Ion Iliescu. Nici vorba de schimbarea mentalitatilor, de intelegerea faptului ca nu conteaza doar drepturile, ci si responsabilitatile fiecaruia, in raport cu statul, comunitatea, aproapele... Intre timp, dam vina pe evrei ca ne-au adus comunismul si pe greci ca au introdus fanariotismul (alta aberatie), ca noi, saracii, eram nevinovati si aparam Europa de turci, pierzand 2 lupte din 3.
Evreii reprezinta atat o religie, cat si o etnie. In momentul in care un tanar evreu renunta la credinta in Dumnezeul Torei, drumul catre alte religii sau comunitati ii era oricum barat (vezi exemplul lui Spinoza) tocmai din cauza faptului ca era perceput inca drept evreu. In aceste conditii, individul devenea de-obicei un revolutionar, un revoltat, tragea natural la idei care l-ar fi integrat intr-o comunitate globala, egalitara, libera, areligioasa.
De-asemenea, evreii nu aveau voie in lumea crestina sa practice agricultura. Din aceasta cauza, evreii s-au ghidat spre negot, spre camatarie si spre profesii liberale (medicina in special). Asta insemna un mai mare procent de intelectuali si oameni scoliti in randul lor decat in randul populatiei autohtone. Nu mai vorbesc despre evreicele care aveau voie sa frecventeze scoli cu mult inainte de fetele crestine. De asemenea, cea mai mare parte a evreimii se afla in orase (in Moldova de dinainte de razboi, Iasi avea aproape jumatate de populatie de origine evreiasca), un loc perfect pentru framantari revolutionare.
Stiu ca exista acest mit al evreimii ca protagonist principal (si uneori chiar unic) al miscarii comuniste. Ca o paranteza, gasim destui evrei in randurile anarhistilor, modernistilor, cubistilor, dadaistilor si, in general, in orice miscare care vrea transformarea lumii vechi, cea in care evreii sunt populatie de rang secund. Dar sa revin la problema comunistilor...
Da, Marx a fost evreu. Numai ca nea Engels, german get-beget, a fost in fapt fondatorul materialismului stiintific (asa-numitul Marxism), transformand o teorie economica intr-o adevarata stiinta paralela si dogmatica. Lenin in el avea mult mai multe trasaturi etnice decat se stie: rus, evreu, suedez, chiar german. Sigur, foarte multi colaboratori de-ai sai erau evrei (Zinoviev, Kamenev, Trotsky... ironia era ca Zinoviev si Kamenev au fost foarte mult timp dusmanii lui Trotsky, impacarea lor survenind in momentul in care Stalin a devenit mai puternic decat toti trei la un loc), dar sa fim seriosi... Stalin era "crestin" si e probabil cea mai intunecata figura a istoriei comunismului.
In Romania evreii erau, ca procentaj, mult peste media populatiei in randurile conducatorilor comunismului imediat dupa 1945. Aici nu cred ca trebuie sa insistam de ce: URSS-ul lupta impotriva Germaniei anti-semite, orice evreu normal la cap ar fi sustinut puterea care i-a distrus pe calaii lor. De-obicei se spune ca rusii au adus comunismul pe tancuri (ceea ce e relativ adevarat) iar evreii au fost uneltele lor (ceea ce e mai putin adevarat). Hai sa o luam metodic:
In 1945, Gheorghe Gheorghiu-Dej e numit la Moscova, de catre Stalin, sef al Partidului Comunist Roman din Romania. Desi la ora aia Stalin ar fi putut sa o numeasca pe Ana Pauker (mult mai obedienta Moscovei), Stalin l-a preferat pe roman dintr-un singur motiv: "Avem nevoie de un adevarat roman in fruntea Romaniei". Ceea ce ne arata ca impunerea comunismului s-a facut mult mai facil, folosind autohtoni veritabili. Chiar daca evreii ocupau foarte multe esaloane inferioare, pozitia lui Dej era mult prea importanta pentru a acorda credit legendei conform careia evreii conduceau Romania.
Sa nu-l uitam pe nenea Groza, primul prim-ministru comunist al Romaniei. Cu toate epurarile regimului, Petru Groza a rezistat mult si bine in varful nomenclaturii. Ori Lucretiu Patrascanu, extraordinar om de propaganda pentru intelectualii interbelici. Sigur, a fost ucis de Dej, dar sa nu ne lasam pacaliti: a ramas comunist pana la moarte. Ori Nicolae Ceausescu...
Nu neg importanta evreilor in regimului comunist de dupa razboi; le neg insa influenta. Din 1944 si pana in 1989, Romania nu a fost condusa niciodata de evrei; la inceput Petru Groza a mentinut iluzia unui regim de tranzitie, in timp ce Dej si grupul Pauker se luptau pentru suprematie; din 1952 Dej devine clar conducatorul absolut al Romaniei, urmat fiind de Nicolae Ceausescu.
---------
Si daca tot am ajuns aici...
M-am saturat sa aud ca doctrina comunista era straina poporului roman pentru ca doar 1000 de oameni faceau parte din Partidul Comunist din Romania inainte de 1944. Motivul era total altul: comunistii erau persecutati de regimul lui Carol si Antonescu, urmariti de agentii Sigurantei, pusi sub supraveghere, arestati, bagati in lagare. Vi se pare asa ciudat ca romanii nu se ingramadeau sa se inregimenteze intr-un partid ai carui membrii erau fie la inchisoare, fie fugiti in URSS? Ne e greu sa ne organizam astazi 100 de insi pentru a face o actiune civica nevinovata, daramite sa alegem o cariera clandestina... Dupa 1944, cand intrarea in PC a devenit brusc nepericuloasa, ba chiar datatoare de privilegii, s-au ingramadit romanii de ziceai ca vine sfarsitul lumii si ii gaseste nebotezati in apa sfanta a stalinismului.
Urasc comunismul, voi lupta toata viata impotriva lui, dar nu pot sa recunosc ca nu ne-a placut sa traim in el. In momentul in care a inceput sa nu ne mai fie asa de bine, ne-am aratat lipsa de **** in uciderea rapida a dictatorului si inregimentarea generala in partidul noului tovaras, Ion Iliescu. Nici vorba de schimbarea mentalitatilor, de intelegerea faptului ca nu conteaza doar drepturile, ci si responsabilitatile fiecaruia, in raport cu statul, comunitatea, aproapele... Intre timp, dam vina pe evrei ca ne-au adus comunismul si pe greci ca au introdus fanariotismul (alta aberatie), ca noi, saracii, eram nevinovati si aparam Europa de turci, pierzand 2 lupte din 3.
Nu vreau sa ma cert cu tine, dar nu stiu cu cine ai vorbit tu, dar esti intr-o grava eroare. Romanii nu erau cat de putin interesati de comunism, era un partid obscur format in mare parte din persoane fara niciun fel de educatie scolara si condus de la Moscova. De-asta nu s-a inscris nimeni atunci.
Cu exeptia primului secretar, românul Gheorghe Cristescu, eliminat in 1924 tocmai sub acuzația de naționalism, toși ceilalți secretari generali ai partidului au fost numai străini, și anume: Elek Köblös, maghiar, intre 1924 și 1928; Vitali Holostenko, ucrainean, intre 1928 și 1931; Alexandru Ștefanski (Gorun), polonez, intre 1931 și 1934; Eugen Iacobovici, evreu, intre 1934 și 1936; Boris Ștefanov, bulgar, intre 1936 și 1940; Miklos Goldberger, evreu, in 1940; și Ștefan Foriș, evreu ungur, intre 1940 și 1944.
Cei mai de seamă lideri comuniști români ai anilor '20 - '50 au fost recrutați ori s-au pus la dispoziția serviciilor secrete sovietice, remarcându-se după 23 august 1944 in acțiunea de sovietizare a României: Ana Pauker, Lucrețiu Pătrășcanu, Emil Bodnăraș, Vasile Luca, Gh. Gheorghiu-Dej, Petru Groza și alții.
Cat despre fuga la inregimentarea in partidul comunist, iarasi esti in eroare, numarul maxim de membrii pcr a fost de aproximativ 4 milioane si asta in 1989, deci la aproape 50 de ani dupa "eliberare". Ca sa nu mai vorbim ca nici vorba ca poporul roman sa-l fi ales pe iliescu, el a fost adus( impreuna cu toata echipa sa: roman, sarbu, saul bruckner, imre astalosz, militaru, etc) de catre aceeasi Moscova si cu ajutorul propagandei s-a trezit erou al revolutiei romane. Care, revolutie era pregatita din 1980. De Moscova. Soarta lui Ceausescu fusese stabilita inca inainte de inceperea evenimentelor, poporul roman n-a judecat pe nimeni. Romanii iesiti in strada au jucat rolul lor intr-o piesa scrisa si conceputa de altii.
Unde scrie ca dam vina pe greci ca ne-au adus fanariotii? Fanariotii au fost adusi din stambul, din cartierul Fener de catre Imperiul Otoman. Poate vrei sa spui ca multi erau greci, asta-i altceva.
Nu te mai grabi sa arunci cu mizerie in propriul neam, macar informeaza-te temeinic inainte.
Dacă nu eram roman, fugeam in Romania
Academia de Știință a R.Moldova solicită Ministerului Educatiei aplicarea in această tară a normelor ortografice ale limbii romane, care presupun adoptarea grafiei cu "â" si forma "sunt", incepand din 2011, potrivit unui comunicat de presa citat de Pro TV Chisinau.
Cercetatorii sustin ca de vreme ce se afirmă că limba romană este aceeasi cu cea de la Bucuresti, atunci nu poate fi vorba de două ortografii distincte. Pe de altă parte, ministrul Educatiei, Leonid Bujor, afirmă că orice decizie este prematura deoarece nu a primit nici un document oficial.
"Nu cred că este o problema deocamdată nu a trezit critici dure din partea nimanui. Dacă nu gresesc, studentii nostri scriu cu ?a? si ?sunt?", a declarat Bujor.
Cercetatorii stiintifici vor ca regula să fie respectată si la tiparirea cartilor, facilitandu-se astfel si comercializarea lor peste Prut, potrivit acestora.
"Este prematur de spus, odată ce nu au venit incă cu nici un document oficial. Trebuie să ne asezam la o masa să vedem ce vor ei anume, ce carti să fie tiparite", a mai spus Bujor.
În urma unei reuniuni a cercetatorilor, acestia au decis ca toate documentele oficiale ale institutiilor din Republica Moldova să fie scrise cu grafia cu "â" si "sunt", incepand cel tarziu din 15 aprilie 2011. Referitor la invățămantul preuniversitar, ei au cerut să se realizeze o trecere treptată la noua grafie, in decurs de doi ani.
În 1993, Academia de Știință a Romaniei a recomandat Republicii Moldova aplicarea ortografiei romane, propunerea fiind publicată si in monitorul oficial al țării vecine.
Mediafax
Cercetatorii sustin ca de vreme ce se afirmă că limba romană este aceeasi cu cea de la Bucuresti, atunci nu poate fi vorba de două ortografii distincte. Pe de altă parte, ministrul Educatiei, Leonid Bujor, afirmă că orice decizie este prematura deoarece nu a primit nici un document oficial.
Cum adica se afirma? Nu mai logic era sa zica pur si simplu ca limba romana este limba pe care o vorbesc moldovenii?
Preluat din cartea "Masacrarea studentimii romanesti" scrisa de Gheorghe Andreica si bazata pe marturiile lui Octavian Voinea fost legionar inchis in puscariile de exterminare comuniste. Subiectul priveste asa zisa asasinare a lui Nicolae Iorga de catre Legionari:
"Intervine administratia ca să potolească galceava Cand vacarmul in sală era mai mare, usa s-a deschis si au intrat câțiva gardieni. În fruntea lor
era plutonierul Lungu, care avea si functia de politruc.
- Ce s-a intamplat ? Nu vă intelegeti ? Trebuie să aveti rabdare, că asa-i la inceput. Se ivesc contradictii.
La blanda interventie a plutonierului, oamenii s-au potolit facand liniste. Gardienii s-au retras lasandu-ne să ne vedem de discutii in continuare.
Dintre toti vorbitorii care au luat cuvantul, unul a tinut o adevarată pledoarie impotriva a tot ce a zis Parpalac. I-a zis-o pe față, fară să-i pese de urmari.
Acest barbat plin de curaj se numea Ion Carja, cetățean american de origine romana Iată cuvantarea lui, atat cat imi amintesc:
Mai intai a aratat lipsa oricaror dovezi a comunistilor atunci cand il calomniază pe Corneliu Zelea Codreanu. Dacă el, Codreanu, este un asa mare "criminal" - cum il invinuiesc comunistii - de ce nu au deschis un proces de condamnare a acestuia, post - mortem ? Cum stiu să-si decoreze toti tampitii, să-și reabiliteze toate bestiile numai după cum le cer interesele de moment ale diferitilor potentati, puteau foarte simplu să deschidă un proces cu dovezi (că doar le au in mana lor) si lucrurile ar fi devenit clare. N-au facut-o. Știu ei bine de ce n-au facut-o. Cu calomnia se jonglează mult mai usor.
Lupta Miscarii Legionare a fost o luptă de aparare. Toate fortele oculte s-au dezlantuit impotriva tineretului legionar. Actiunea dusmanilor a fost de o duritate ce nici in evul mediu nu a mai a vut loc. Împotriva miilor de gloante trase impotriva legionarilor au raspuns si legionarii cu cateva focuri in legitimă aparare, ca o necesitate dureroasă si regretabila Legionarii n-au tintit in executantii de rand, ci in marii vinovati... Legea impusă de regimurile pe care le "plang" comunistii a fost legea junglei. Sute si sute de legionari au fost impuscati miseleste fară să aibă vreo vina fard să fie pornit vreun proces impotriva lor. Cum ati fi vrut să se apere tinerii in acest caz ? Cand lege nu exista fiecare se apară cum poate. Asa au facut si tinerii legionari lovind invinovatul principat.
Apoi Ion Carja a luat toate cazurile la rand, neomițand nimic. A aratat câți legionari au fost ucisi, schingiuiti, arestati pană ce - in disperare - a fost lovii si calaul principal. În final s-a oprit asupra cazului Iorga-Madgearu. Nicolae Iorga - arata Ion Carja -a fost autorul moral numarul unu al masacrelor impotriva tineretului legionar. Nu din patriotism, ci din motive josnice. La temelia urii lui Iorga impotriva lui Codreanu si a Legiunii n-au fost "ratiuni de stat", nici alte motive politice. Ura lui Iorga a fost declansată de orgoliul nemasurat al savantului cand s-a vazut minimalizat si abandonat de tineret. Tinerii au preferat să-l urmeze pe Codreanu, nu pe Iorga. Pizma l-a dus pe marele savant intr-o stare de demență intelectuala Ura cea setoasă nu si-a astamparat-o pană nu l-a vazut pe Codreanu in mormant si sute de tineri ucisi pe toate drumurile. El, Iorga, a stat in spatele asasinilor, facand oficiul de ariergardă cu enorma lui personalitate stiintifică recunoscută pe plan mondial... Normal ar fi fost ca Iorga să fie internat in Fortul Jilava, alaturi de cei 54 de asasini.
N-a fost arestat si nici n-a fost pus pe lista asasinilor ce urmau a fi cercetati. Din contra legionarii i-au oferit protectie sub pază legionară la Valenii de Munte. Masura protectiei lui Iorga nu a fost luată pentru "nevinovăția" lui, ci din ratiuni politice. Strainii si mai ales Oculta internatională puteau să declanseze o adevarată campanie de denigrare a Legiunii... I-a oferit protectie pentru că existau sute de frati, de copii sau parinti ai celor ucisi care din
proprie initiativă puteau să se razbune. Problema se pune- cine i-a soptit la ureche orgoliosului savant să se mute din această
localitate si să se stabilească la vila sa din Sinaia ? Se mai pune incă o intrebare:
-Cine avea interes ca Iorga să moară de mană legionară ?
Primul a fost Antonescu, alaturi de care se gaseau toate resturile camarilei lui Carol al II-lea, in frunte cu Rioseanu. Scopul lor era compromiterea Legiunii si indepartarea ei de masele populare. Urmau serviciile secrete rusesti, NKVD-ul lui Statin. Și acestia aveau aceleasi scopuri. Tot compromiterea Miscarii. La fel si serviciile secrete engleze, care actionau prin Veturia Goga pe langă Antonescu. O altă forță care putea să aibă interes a fost Gestapo-ulgerman. Se stie că Iorga a fost un mare antinazist.
Singurii care aveau interesul ca Iorga să fie protejat au fost legionarii. Troian Boieru - asasinul lui Iorga -, cand a vazut că actiunea lui este dezavuată de toti legionarii, de ce nu s-a predat justitiei ca să-și ia plata pentru faptă ? Pentru lumea de rand aceasta nu constituie un argument... Pentru lumea legionara insa argumentul este de cea mai mare importanță. (comentariul meu: pentru cei care nu stiu, codul legionar spune ca atunci cand se comitea un asasinat aprobat de Legiune autorii trebuiau sa se predea)
Atitudinea de indisciplină a lui Traian Boieru - din punctul de vedere al legionarilor- il aruncă pe acesta in randurile agentilor infiltrati in Legiune. Dacă este asa, sau nu este asa viitorul il va dovedi.
După Ion Carja n-a mai luat nimeni cuvantul. Am fost dusi toti la camerele noastre. După cateva minute a venit plutonierul Lungu si a citit numele meu si al lui Carja. Ne-a dus pe amandoi la celula neagră cu pedeapsa de 15 zile "arest sever". Fiecaruia ne-au rezervat cate o cameră individuală ca să
meditam in liniste."
Preluat de pe: http://foaienationala.ro/masacrul-de-la-fa...nordpartea.html
Mistificarea istoriei (Masacrul de la Fantana Alba, 1941)
Published By Remus Tanasa On Monday, April 5th 2010. Under Istorie, Recomandari, anti Romania, comunism, razboaie Tags: Bucovina, Masacrul de la Fantana Alba ucraina
skulls 229x300 Mistificarea istoriei (Masacrul de la Fantana Alba, 1941)
In cei nici douazeci ani de cand Ucraina a devenit in mod instantaneu stat, cei de prin partile locului cauta cu disperare sa aplice istoriei tinutului nostru, in special din ultimul secol al mileniului trecut, interpretari cat mai coordonate si cat mai plauzibile (din punctul lor de vedere), incercind sa impace si sa fructifice vechile teorii ale istoriografiei sovietice despre eliberarea Nordului Bucovinei cu imperativele ce reies dintr-o cu totul alta situatie, adica din cea existenta acum. Si cu cat mai insistente au fost aceste cautari, cu atat mai surprinzatoare au fost rezultatele, reusindu-se doar pe parcursul catorva ani sa se aplice, fata de unele si aceleasi momente-cheie ale istoriei Bucovinei, grile total opuse, afirmandu-se initial ca perioada de stapanire sovietica ar fi fost o perioada de ocupatie, pentru ca mai tarziu sa se spuna ca aceasta n-a fost decat una de statalitate ucraineana. Anume in baza acestei conceptii, majoritatea institutiilor de stat si celor publice din regiunea Cernauti au sarbatorit jubileele de 60 de ani de la constituirea lor.
Si mai radical s-a schimbat viziunea acestor ideologi asupra unor asemenea evenimente tragice, si inca sangerande in sufletele romanilor de pretutindeni, ca masacrele de la Lunca si Fantana Alba.
Bunoara, s-a ajuns pana acolo ca sa se afirme in presa ucraineana din Cernauti ca uciderea in masa a romanilor la Lunca in noaptea de 7 spre 8 februarie 1941 nu ar fi fost decat o fapt de eroism a granicerilor ucraineni care, fiind putini la numar, au facut fata unui grup inarmat foarte numeros de romani care au incercat sa atace granita de stat .
Speram atunci ca ar fi fost vorba doar de un act accidental, fiindca nu ne puteam imagina ca memoria atator victime nevinovate ale unui regim criminal ar putea fi terfelita intr-un mod atat de pagan si las. Dar, dupa cate se vede, ne-am inselat amarnic, fiindca, iata, acum a venit si randul martirilor de la Fantana Alba sa fie batjocoriti si mai marsav, ei fiind numiti de ziarul Ceas drept provocatori, fascisti si agenti ai sigurantei romane, ceea ce n-a cutezat sa faca nici fostul KGB sovietic. Intr-un articol intitulat chiar Provocarea de la frontiera romaneasca MASACRUL DE LA FANTANA ALBA (numarul din 22 iunie 2001, 25), semnat de redactorul sef al acestei publicatii " P. Kobevko si-a oferit cititorilor sub inspaimantatoarea rubrica: SEPARATISM!
Fantana Alba si Lunca "acte de sacrificiu colectiv fara precedent in istoria moderna!
Citind Provocarea din Ceas, care este ilustrata si cu o harta segmentata a Romaniei, cu Transilvania prezentata in negru si cu Bucovina, Sudul Basarabiei si Transnistria hasurate, insotita de niste note explicative deosebit de stranii si curioase, asupra carora vom reveni putin mai incolo, toate fiind plasate la titlul Marirea teritoriala a Romaniei (1861-1945). Adica aceasta harta si notele explicative la ea sunt menite sa infieze masacrul de acum 60 de ani de la Fantana Alba drept argument ca in istoria sa Romania ar fi promovat o politica expansionista fata de vecini, ba mai mult, s-a extins teritorial pe seama altor state! Motivul respectiv nu constituie o noutate pentru cititorii acestei publicatii, articole cu asemenea idei fiind publicate in paginile ei in mai multe randuri. Insa pentru prima data se face referinta la cea mai mare tragedie a romanilor din Nordul Bucovinei cu intentia de a sustine o asemenea afirmatie aberanta si neroada, care nu are nici o tangenta cu realitatea istorica, lucru de altfel foarte bine cunoscut si de promotorii acestor blasfemii insultatoare, dar, dupa cum se stie si dupa cum au dovedit-o nu o singura data provocatorii de la Ceas, scopul scuza mijloacele, fiindca nu miile de victime nevinovate de la Lunca, Fantana Alba, din Kazahstan si de la Onega, nu impuscatii de-a lungul intregii frontiere impuse arbitrar la sfarsitul lunii iunie 1940 de catre ocupantii sovietici au fost provocatori, ci dezgustatorii mazglitori de hartie de la Ceas si-au asumat cu bun stiinta un asemenea rol, deoarece s-au vazut peste noapte stapani peste o bucata de neam romanesc, care nu are alta vina decat cea de a fi existat aici de peste doua milenii, de a fi avut o istorie glorioasa prezenta si acum atat de evident si atat de adanc in acest mult patimit pamant al Tarii de Sus a lui Alexandru cel Bun si a lui Stefan cel Mare.
Avand un asemenea trecut si o neclintita mandrie de neam, taranii nostri mioritici s-au decis in acel aprilie insangerat din 1941 ca e mai bine, daca nu vor fi lasati sa se duc la fratii lor, sa moara impuscati la granita nefireasca, sa fie haituiti prin padure ca niste fiare salbatice decat sa traiasca sub cizma strainilor, parasindu-si vetrele milenare, mormintele stramosilor, agoniseala lor de-o viata Este o pilda de sacrificiu colectiv fara precedent nu numai in istoria noastra moderna, ci in cea a intregii Europe, si sa vina redactorul de la Ceas (sau cei care stau in spatele lui) cu un exemplu din trecutul propriului popor, cand mii de oameni pasnici " barbati si femei, batrani si copii " sa fi ales, nefortati de nimeni, moartea in locul vietii de a trai umiliti si ingenuncheati! Poate anume de aceea i se intuneca mintea acestui provocator, fiindca nu dispune de asemenea pilde, si anume de aceea se straduieste din rasputeri si fara pic de rusine sa profaneze memoria martirilor neamului nostru de la Lunca si Fantana Alba prin insinuarile din articolul sau, potrivit carora miile de ucisi doar pentru vina de a fi dorit sa triasc in libertate si impreuna cu fratii lor de sange si nu sub stapanirea strainilor ar fi fost provocatori, agenti ai sigurantei si ar fi avut drept scop expansiunea Romaniei! Adica romanii bucovineni care isi lasau ocupantilor pamanturile lor mostenite din mosi-stramosi, nedispunand de alta forma de protest impotriva unui imperiu hraparet, ar fi lucrat pentru marirea teritoriala a tarii lor! Adica ar fi comis o expansiune nu in afara, ci in interiorul tarii lor schilodite atunci! Fara sa vrea, desigur, autorul Provocarii din Ceas ilustreaza astfel intr-un mod foarte convingator nu firea expansionista a romanilor, ci faptul ca romanii si-au constituit statul lor in curs de secole si cu sacrificii enorme si nu l-au primit de la cineva drept cadou peste noapte
articol dupa Paul Goma
Sursa: http://foaienationala.ro/ce-nu-se-spune-de...-legionara.html
Ce nu se spune despre Miscarea Legionara
Istoriografia romaneasca de dupa 1989 omite cu bune stiinta un aspect important al relatiilor dintre anglo-americani si exilul romanesc in primii ani de dupa razboi " trimiterea legionarilor in tara pentru a rezista regimului comunist.
Împartirea Austriei in zone de influenta ale Aliatilor i-a gasit pe legionari in teritoriile controlate de americani, in cea mai mare parte. Fostii membri ai guvernului de la Viena (fara Horia Sima, care fugise in nordul Italiei) au formulat un memoriu militarilor americani, prin care-si exprimau dorinta de a lupta in continuare impotriva comunizarii Romaniei. Însa la acea data Statele Unite nu-si permiteau sa sustina public o dizidenta in spatiul controlat de Uniunea Sovietica din Europa de Est, astfel ca legionarii cu grade au fost arestati si internati in lagare. Ei au fost anchetati de o comisie care activa pe langa Tribunalul de la Nurnberg, pentru a se stabili in ce masura se faceau vinovati de crime de razboi. Cercetarile au relevat faptul ca membrii Miscarii legionare nu se faceau responsabili de crime de razboi in Est, astfel ca au fost absolviti de orice responsabilitate privind abuzurile contra populatiei si evreilor peste Nistru.
Începand din 1946, legionarii au inceput sa fie curtati de franco-anglo-americani, pe fondul racirii relatiilor cu Uniunea Sovietica. Serviciile secrete ale puterilor democratice elaborau in acea perioada tot felul de scenarii post-belice privind relatiile internationale, printre care si finantarea unui razboi de gherila contra sovieticilor in statele comunizate de Armata Rosie.
Alertati de sovietici cu privire la uneltirile legionare, conducatorii serviciilor de informatii romanesti trimit in martie 1947 un ofiter la Viena pentru a face observatii despre activitatile anti-comuniste. Acesta a constatat ca emigratia legionara din Austria se ridica la circa 600 de oameni, plasati in lagare de refugiati la Graz, Linz, Innsbruck si in alte cateva orase din zona americana. La Viena locuiau doar cativa dintre lideri, care metineau contactele cu Horia Sima si planuiau impreuna cu consulul general al Romaniei, pe nume Carstciuc, eventuale operatiuni de parasutare in tara. Legionarii benefiaciau de sprijinul material al Serviciului Secret American (CIC), care a continuat pregatirea extremistilor romani inceputa de nazisti in timpul guvernului de la Viena. Primii oameni fusesera trimisi in Dobrogea, cu scopul de a culege informatii despre Armata Rosie si despre starea de spirit a populatiei. Sovieticii i-au cerut ofiterului roman de Siguranta sa transmita Ministerului de Externe de la Bucuresti sa-l recheme degraba pe Carstciuc la centrala, deoarece manifesta o atitudine anti-sovietica fatisa. Acesta era acuzat ca primea bani de la serviciile speciale ale SUA, prin intermediul ambasadei de la Viena, pe care o vizita zilnic. În schimb, la reprezentanta diplomatica a URSS-ului nu fusese decat o singura data.
Începand cu 1949, legionarii devin tot mai atractivi pentru planurile de sabotare din interior a regimurilor comuniste. Aceasta strategie fusese pusa la cale de Harry Truman (presedintele SUA) si Vincent Auriol (presedintele Frantei), avand ca scop infiintarea unor armate de exil ale tarilor din Europa de Est. Mai intai, anglo-francezii s-au adresat lui Nicolae Radescu si Consiliului National Roman, insa politicienii democrati nu au putut mobiliza cadre pentru o eventuala Armata romana de exil. În acel moment legionarii au intrat in carti din nou, fiind cunoscut anticomunismul de care dadeau dovada.
Horia Sima a fost contactat de doi ofiteri de informatii (unul francez si unul american) pentru a negocia conditiile in care legionarii urmau sa fie folositi in actiuni de sabotaj din Romania. Planul avea doua componente " o parte ofensiva de patrundere in Romania si actiuni de informatii, plus o parte contrainformativa, in afara tarii, care acoperea prima operatiune. Pentru fiecare componenta a planului au fost solicitati 50 de legionari. Horia Sima s-a ocupat personal de selectarea recrutilor (care urmau sa fie instruiti de franco-americani), tinand contactul cu ei prin intermediul a doi apropiati " Mircea Dimitriu si Traian Borobaru.
Nu numai autoritatile franceze si americane au colaborat cu legionarii in pregatirea si trimiterea in Romania a unor echipe. Dupa 1949 si autoritatile britanice au colaborat cu legionarii, Horia Sima deplasandu-se la Londra pentru un contact direct. Echipa pregatita de britanici (Ovidiu Gaina-Constantin Zus) a fost antrenata la Londra in toamna 1953 primavara 1954. Dupa anularea operatiunii, cei doi s-au reintors la Buenos Aires unde se stabilisera la sfarsitul razboiului, Ovidiu Gaina predand psihologie la Universitatea din Buenos Aires.
Cei 100 de legionari au fost instruiti in Franta de catre serviciile militare ale acestui stat, in colaborare cu instructori americani. O parte dintre ei mai fusesera pregatiti in perioada 1944-1945 de germani pentru misiuni de acelasi fel, avand oarecare experienta. Instruirea agentilor avea mai multe etape. În primul rand invatau telegrafia Morse, dorindu-se ca la o echipa de 3-4 oameni sa fie o persoana cunoscatoare a acestui cod de comunicatie. Apoi invatau tehnici de falsificare a documentelor, pentru a-si procura tot felul de legitimatii si acte de calatorie in timpul activitatii din Romania. Instructia prevedea si insusirea unor tehnici de auto-aparare, de tir sau de camuflare in caz ca ar fi fost descoperiti. O atentie importanta in programul de antrenament se dadea lectiilor de parasutism, care se tineau in sudul Frantei, in baze militare. Armata franceza a fost implicata pana in gat in acest proiect, transportandu-i pe recruti cu avioane militare cand schimbau locul de instructie. Avioanele care-i transportau pe legionari in Romania plecau din Franta, faceau o escala in Grecia, apoi treceau pe deasupra Bulgariei pana la Marea Neagra, zburand pe teritoriul Romaniei la joasa altitudine, pentru a nu fi detectate de radare. Aproape toate transporturile au avut ca destinatie finala zona Carpatilor Meridionali, unde se aflau alte grupuri de rezistenti.
Agentii de informatii franco-americani, sau chiar legionarii implicati in proiect, nu au fost atat de discreti incat sa mentina secretul total al operatiunii. Astfel ca, serviciile de informatii externe ale Romaniei, ajutate cel mai probabil de colegii sovietici, au interceptat unele echipe parasutate si i-au arestatat pe agentii imperialistilor. Programul a fost intrerupt in 1953, dupa prinderea unui lot de zece parasutati, carora li s-a organizat un proces public la Bucuresti intre 9-12 octombrie 1953. Echipa Ion Golea-Ion Samoila a fost parasutata in toamna anului 1951. Au fost condamnati la moarte toti cei zece legionari: Alexandru (Ica) Tanase, Ion Samoila, Ion Golea, Mircea Popovici, Ion Tolan, Vasile Mihai Vlad, Ion Buda, Gheorghe Dinca, Aurel Corlansi Erich Tartler. Executia a avut loc in noaptea de 31 octombrie spre 1 noiembrie la Jilava.
Unul dintre delegatii Miscarii Legionare ce a tratat cu francezii implicarea legionarilor in miscarea de rezistenta anticomunista din Romania a fost Mircea Dumitru. Urmeaza o parte a interviului acestuia acordat la 5 ianuarie 1999:
-Unde a avut loc intalnirea?
-Intr-o casa conspirativa a Serviciului francez.
-Ce ati discutat la aceasta intalnire? Ce anume s-a hotarat?
-Ofiterii francezi si americani au dezvoltat propunerea, cerand aprobarea Miscarii pentru ca sa se faca operatii ofensive in Romania. Atunci, bineinteles, Miscarea Legionara avea un interes deosebit, din mai multe motive: ea obtinea o dovada mai vizibila si mai convingatoare decat la Nurnberg, ca nu este o organizatie fascista sau nazista, pe urma, ea putea activa public, fiind considerata un factor politic de importanta in emigratia romaneasca. In afara de asta, in special i se oferea posibilitatea de a intra mai usor in contact cu Miscarea Legionra din tara, pentru a o reorganzia dupa arestarile masive care au avut loc, pentru eventuala rascoala populara in caz de conflict.
-In tara n-au fost parasutate decat 11 persoane
-Da, n-au fost toti trimisi Noi am pregatit mai multe echipe, insa dupa ce a fost procesul din 1953 am intrerupt aceasta colaborare, impreuna de comun acord din mai multe motive.
Si in tara legionarii ramasi inca liberi incercau sa se coordoneze cu actiunile celor din afara. Iata ce afirma Traian Popescu la 6 iulie 1998:
-Ce mai facem? Hai sa sensibilizam opinia publica! Opinia publica, ne gandeam, nu omul de rand, ci, in special, intelectualii, care, incet-incet, mai ezitanti, mai intai prin tacere, apoi prin adeziune, chiar din 1945, multi incepusera sa adere pe diverse considerente la noul sistem si la ceea ce se-ntampla. Si-atunci, la mine acasa, am procurat un Gesttetner, masina de multiplicat, am procurat hartie- aveam de unde ca am editat si niste cursuri atunci cu inca un coleg-, am scos primul nr dintr-o pretentioasa revista, cam opt pagini scrise la Gesttetner, intitulata Neamul Romanesc! Ne-am inspirat culmea, din Neamul Romanesc al lui Iorga, de-aia i-am dat numele asa.
-Ce cuprindea?
-Un articol de fond si apoi informatii cu ceea ce puteam si noi sa culegem, ce se petrece in tara, ba cu trupele rusesti, dar mai mult cu comunistii, care aderasera Portret al lui Nicolae Pana, Ana Pauker, portret al lui Teohari Georgescu si al lui Gheoghiu-Dej si asa mai departe. Scoteam cam unul pe luna cel putin, uneori doua pe luna, tot anul 1945, 1946, pana-n 1947. Noi le scoteam, noi le editam, noi le raspandeam in cutiile postale, iar altele le mai trimiteam la diverse adrese de institutii, la Academia Romana Scoteam cam 1000 de exemplare, 1500, ca nu puteam mai mult, nu aveam timp. Noapta in general, lucram la ele.
Emigratia legionara nu a fost implicata numai in proiectele puterilor occidentale de sabotare a adversarilor comunisti. În primii ani dupa incheierea razboiului, principala misiune a gardistilor a fost asistenta grupurilor de refugiati politic, care paraseau Romania de teama represiunii comuniste. Aflandu-se in Austria sau Germania inca din anii ˜40, legionarii aveau experienta in organziarea unor tabere de refugiati, oferindu-si serviciile pentru toti emigrantii, nu numai pentru fratii ideologici. Spre exemplu, la Salzburg (Austria) au cumparat in 1945 o baraca de lemn care se afla peste un buncar, organizand aici un lagar de refugiati. Au amenajat un dormitor cu 15 paturi, o sala de mese si o bucatarie, oferindu-le adapost pentru cateva zile romanilor care se indreptau spre vestul Europei. În acest proiect s-au implicat si numerosi preoti greco-catolici (ce primeau sprijin de la Biserica Catolica austriaca), precum si biserica ortodoxa romaneasca din Viena. Astfel de asociatii ale emigrantilor care ofereau consultanta exilatilor romani au functionat pana la sfarsitul anilor ˜40, fiind conduse in general de legionari. În anii ˜50, majoritatea structurilor de acest fel au fost transformate in asociatii culturale, care au functionat pana la caderea comunismului in Europa.
de Remus Tanasa
Referinte:
Ilarion Tuiu, Miscarea Legionara, reactivata de americani, http://www.jurnalul.ro/stire-istoria-comun...ni-119387.html;
Mariana Conovici, Silvia Iliescu, Octavian Silivestru, Tara, Legiunea, Capitanul.Miscarea Legionara in documente de istorie orala, Bucuresti, 2008.
Inca o fila din sitoria noastra recenta ingropata in uitare de urmasii criminalilor neamului roamnesc: Masacrul de la Fantana Alba, Bucovina de Nord.
Sursa: http://www.adevarul.ro/exclusiv_adevarul/M..._245975565.html
Masacrul de la Fantana Alba ingropat de KGB: peste 2000 de romani ucisi de trupele sovietice
Autor: Iulia Rosu
Bucovina divizata dupa 28 iunie 1940
Unul dintre cele mai mari sacrificii pe care le-a cunoscut istoria Romaniei s-a petrecut la Fantana Alba acolo unde aproximativ 2-3000 de romani, locuitori ai satelor de pe valea Siretului, au incercat să se refugieze din Uniunea Sovietică in Romania la 1 aprilie 1941, dar au fost secerati de granicerii sovietici.
Profesorul doctor in istorie, Mihai Aurelian Caruntu, de la Muzeul de Istorie din Suceava a abordat tema masacrului in volumul sau "Bucovina in al Doilea Razboi Mondial", in care descrie evenimentele din zilele care au precedat masacrul de la Fantana Albă ca o modalitate de impotrivire non-violentă față de regimul sovietic, ce a atras o reactie dură a organelor de represiune.
"Prin obiectivul urmarit - trecerea in masă peste linia arbitrară de demarcatie care separa Bucovina - (evenimentele) reprezintă un refuz global al regimului sovietic si a consecintelor teritoriale ale ultimatumului stalinist.", spune profesorul.
Contextul tragediei
În contextul in care Romania a fost obligată să-i cedeze Uniunii Sovietice, un teritoriu pe care se aflau 3 milioane de locuitori, consecință a ultimatumului primit in iunie 1940, trupele din Armata Rosie si NKVD au ocupat nordul Bucovinei.
Familiile romane, luate prin surprindere, au incercat să treacă granita inapoi in Romania, acolo unde iși lasaseră agoniseala de-o viață, rudele si casele. Potrivit rapoartelor oficiale sovietice, 471 de persoane au trecut granita ilegal din zonele Hliboca, Herta, Putila si Storojinet intr-o zonă patrulată de granicierii sovietici. După primul an de ocupatie sovietica datele oficiale din Ucraina aratau că un numar de peste 7.000 de oameni s-au refugiat in Romania.
Consecintele
Autoritățile sovietice au intocmit liste cu familiile care aveau rude in Romania, i-au declarat "tradatori de tară" si i-au deportat la muncă fortată in Siberia si Kazahstan. Listele Unității 97 de patrulare numarau la 1 ianuarie 1941 aproximativ 1.085 de persoane, alte liste includeau un numar de 1.294 de persoane, la 7 decembrie 1940.
Și persoanele care erau doar banuite că ar avea intentia să fugă in Romania erau considerate tradatoare de tară si prin urmare, arestate si deportate.
sursă: suceveanul.blogoras.com
Începutul masacrului
Aproximativ 40 de familii din localitatea Suceveni au incercat să treacă granita noaptea, la Fantana Alba pe 15 noiembrie 1940. După o confruntare cu patrulele sovietice, trei dintre romanii care voiau să vină inapoi in Romania au fost ucisi, iar alti doi raniti au ajuns pe mainile sovieticilor. Ceilalti au reusit să ajungă la Radauti. Efectul a constat in deportarea tuturor rudelor celor 105 persoane.
Profesorul Aurelian Caruntu spune că "Întreaga miscare, care s-a bazat, initial, pe promisiunea autorităților de ocupatie că se va acorda libera trecere in Regat, a avut un caracter pro-romanesc nedisimulat, cu toate că a antrenat si persoane de altă nationalitate."
"Trebuie remarcat că nu este singurul masacru comis de bolsevici impotriva celor care doreau să treacă in tara La Lunca, pe malul Prutului, la 6 februarie 1941 au fost secerati cu mitralierele sute de romani, dar această actiune(tradată in cele din urmă!) a avut un alt caracter, fiind organizată in secret."
O nouă incercare, de data asta incheiată tragic, s-a petrecut in noaptea de 6 februarie 1941 cand un grup de 500 de persoane din satele Mahala, Cotul Ostritei, Buda, Șirauti, Horecea-Urbana si Ostrita au vrut să se refugieze in Romania pentru a scapa de conducerea sovietica
Oamenii au fost surprinsi si rafale de mitraliere au fost trase asupra lor din mai multe directii. Au fost ucisi mai mult de trei sferturi dintre ei, printre care si organizatorii N. Merticar, N. Nica si N. Isac. Doar 57 de persoane au reusit să treacă in Romania, iar alti 44 au fost arestati si acuzati că ar fi participat la o contrarevolutie.
Două luni mai tarziu, 12 dintre ei au fost condamnati la moarte, iar restul la 10 ani de muncă fortată si pierderea drepturilor civile pentru 5 ani. De asemenea, toate rudele lor au fost declarate tradatori de tară si deportate in Siberia.
Desfășurarea tragediei
La 1 aprilie, 1941, atunci cand NKVD-ul lansase zvonuri conform carora granicerii sovietici i-ar fi lasat pe mai multi romani să treacă granita in Romania, un grup mare de oameni din mai multe sate de pe valea Siretului a format o coloană pasnică de peste 3000 de persoane care se indrepta spre granita sovieto-romana
Oamenii purtau cu ei un steag alb cu insemne religioase - icoane, prapuri si cruci din cetina Însă granicierii sovietici, ascunsi in padure, au tras in ei din plin, un foc continuu, in poiana Varnita, la circa 3km de granita romana Cei care au supravietuit, au fost urmariti de cavaleristi si spintecati cu sabia.
Masacrul nu s-a incheiat aici. Ranitii au fost legati de cai si tarâți pană la un loc unde erau sapate dinainte cinci gropi comune, iar unii dintre ei au fost ingropati de vii, conform unor documente din acea vreme.
Batrani, femei, copii, nu a contat pentru soldatii sovietici, toti au fost aruncati in gropile comune. Timp de două zile, spuneau localnicii, s-ar fi auzit gemete din acele gropi.
Altii au fost arestati de NKVD din Hliboca (Adancata), iar după ce au indurat torturi, au fost si ei aruncati de vii intr-o groapă comună din cimitirul evreiesc al orasului. Peste acea groapă s-a turnat si s-a stins var.
Un numar exact al persoanelor ucise in acel mascaru nu poate fi dat, unele date arată că nu mai mult de 44 de persoane au murit incercand să treacă granita, dar alte documente ale martorilor locali spun că intre 200 si 2000 de victime in care s-a tras cu mitraliere sau care au fost sfâșiate de sabii sau chiar aruncate de vii in gropile comune.
Profesorul Aurelian Caruntu scrie că "in legatură cu numarul de morti, sursele documentare de la KGB vorbesc doar de 20 de morti, ceea ce este departe de realitate", adaugand că numarul mortilor a fost exagerat la 7 sau chiar 15.000.
Totusi, istoricul spune că subscrie "cifrelor dintr-un document al Serviciului Special de Informatii, depistat de mine la Arhivelor Nationale din Bucuresti, unde sunt mentionati 200 de morti si 500 de raniti. La acestia trebuie adaugate sutele de persoane care au fost condamnate si deportate in urma evenimentelor mentionate."
Nu a fost de-ajuns ceea ce s-a intamplat pe 1 aprilie. În noaptea de 12 spre 13 iunie, trupele sovietice au ridicat peste 13.000 de romani, care au fost deportati in Siberia si Kazahstan.
Masacrul, un subiect ingropat de KGB
Subiectul nu a fost discutat pană in anii '90, fiind interzis de autoritățile sovietice si apoi, de cele ucrainene. Abia in anul 2000, oficialii din Ucraina au permis organizarea unei slujbe pentru odihna romanilor care si-au dorit să traiască in Romania alaturi de familiile lor.
"Evenimentele de atunci au putut fi cercetate in mod relativ liber după 1991, dar arhivele nu au oferit intotdeauna raspunsurile asteptate. Initial", spune Aurelian Caruntu, "N. Rubaneț a studiat o serie de documente din arhiva KGB, apoi s-a trecut la alcatuirea unor statistici cu victimele din comunele din nordul Bucovinei implicate in marsul de la 1 aprilie. Deci nu putem vorbi de o indiferență față de eveniment sau victimele cazute atunci."
Paul Goma scria că este cunocut tabloul general, dar nu se stie numarul exact al victimelor. Nu se cunosc nici amanuntele cu privire la locul inhumarii romanilor masacrati de 1 aprilie 1941, care există probabil in arhivele fostului KGB.
În ciuda demeresurilor de a se face lumină in cazul masacrului, s-a reactionat doar prin tacere. După 50 de ani de la masacrul din padurea Barnita, seful de atunci al KGB, Igor Pikuza a recunoscut că marsul de la Fantana Albă a fost o reactie la presecutiile la care era supusă populatia romanească din teritoriile ocupate de sovietici.
El a declarat atunci că persecutiile erau facute pe criterii de clasa fiind deportati in primul rand functionarii, membrii partidelor politice, dar nu oameni de rand. Este evident că nu s-a intamplat asa, desi nici această metodă de selectionare a romanilor care ar fi meritat să fie deportati nu este una dreapta spune Goma.
Totusi, in iunie 1941, 13 mii de familii de țărani au fost trimise in Siberia si Kazahstan. Cat priveste masacrul, seful KGB a spus că nu a fost vorba decat de trei sau cinci victime.
Nici in cartile de istorie, masacrul nu primeste prea multă atentie, el fiind mai degrabă tratat superficial sau trecut sub tacere.
Presa din Cernauti: Romania urmarea expansiunea, romanii i-au provocat pe graniceiri
Paul Goma scrie in "Pentru o martirologie fară hotare.Martirii de la Fantana Albă si falsificatorii istoriei" că in 1942 si 1943 au fost mai multe anchete efectuate de ziaristul Ion Domnite, precum si de alti jurnalisti, dar presa din Cernauti a scris că romanii ar fi provocat intregul masacru, iar fapta de eroism a apartinut granicerilor ucraineni.
Goma sustine in lucrarea sa că in "Ceas se scrie de fapt că la Fantana Albă a fost o provocare fiindcă romanii si agentii serviciilor speciale din Romania ar fi pus la cale un protest impotriva ocupatiei straine. Presa ucrineană a continuat să specifice că masacrul de la Fantana Albă nu a fost decat un incident de frontieră aproape neinsemnat, diminuand pe cat posibil curajul si erosimul de care au dat dovadă romanii care si-au lasat in urmă agoniseala de o viață pentru a trece inapoi in tara lor, alaturi de rudele din Romania."
Mai tarziu, romanii ucisi in masacrul de la Fantana Albă au fost numiti in ziarul "Ceas" drept "provocatori", "fascisti" si "agenti ai sigurantei romane", avand drept scop "expansiunea Romaniei".
Rusia si Ucraina nu si-au cerut niciodată scuze oficiale pentru masacrul de la Fantana Albă
"Este putin probabil să primim scuze oficiale pentru evenimentele de atunci sau pentru ocuparea Basarabiei si a nordului Bucovinei. În mod oficial, la 28 iunie 1940, Romania a acceptat, in urma ultimatumului si a amenințării cu declansarea ostilităților, doar evacuarea acestor teritorii, in niciun caz cedarea, fapt ce nu poate crea un titlu de drept valabil.", spune Aurelian Caruntu.
"În teritoriile evacuate romanii constituiau populatia băștinașă si formau majoritatea absolută a populatiei. URSS a revendicat aceste teritorii sub pretextul că ar fi locuite majoritar de ucraineni. Un neadevar strigator la cer! "
"Tratatul de Pace de la Paris consemna un pretins acord incheiat in 1940 intre URSS si Romania care este sublim dar inexistent. Doar contestatul Tratat incheiat de fostul presedinte Constantinescu reglementează in planul dreptului international consecintele nefaste ale ultimatumului sovietic", incheie istoricul.
Aici puteti citi marturia unui supravietuitor al masacrului: http://www.memoria.ro/?location=view_artic...1336&page=8
O tragedie, fara doar si poate.
Totusi, daca Adevarul scrie despre ce s-a intamplat acolo, cum poate fi "ingropata in uitare" ? Poate da-i careva peste mana lui Nicolaescu si la urmatorul/ultimul lui film incearca si el un subiect din asta mai controversat .... Polonezii au facut un film despre Katyn, nu impiedica nimeni Romania sa faca si ea unul despre Fantana Alba.
Ma, poate nu v-ati dat seama, dar se incearca din rasputeri destabilizarea constiintei nationale a neamului romanesc, se incearca sa ne fie rusine cu ceea ce suntem. sunt scoase in fata aspectele negative, prezente peste tot in istoria altor popoare.
O tragedie, fara doar si poate.
Totusi, daca Adevarul scrie despre ce s-a intamplat acolo, cum poate fi "ingropata in uitare" ? Poate da-i careva peste mana lui Nicolaescu si la urmatorul/ultimul lui film incearca si el un subiect din asta mai controversat .... Polonezii au facut un film despre Katyn, nu impiedica nimeni Romania sa faca si ea unul despre Fantana Alba.
Cati romani care traiesc in Romania, fara sa-i mai pun pe cei care traiesc fortati din 1945 prin Ucraina si Basarabia, stiu despre acest masacru?????
Acest masacru e ingropat in uitare de cei care ne dau la cap de aproape 70 de ani. Tot respectul pentru domnisoara care a facut acest articolul. Acest masacru trebuie sa faca parte, impreuna cu marele masacru rosu la care a fost supusa Romania, din carte de istorie a Romania a neamului romanesc pe care sa o invete copii la scoala, liecu si facultate.
Poate il lumineaza Dumenzeu pe ultima suta de metri pe Nicolaescu si-i vine mintea la cap si Lumina in suflet ca pana acum "numai adevarul si numai adevarul" a spus despre Revolutia noastra furata.
Alte inforamtii despre Masacrul de la Fanta Alba.
Sursa: http://www.cotidianul.ro/masacrul_de_la_fa...lba-113010.html
Inca un ziar care s-a gandit sa scrie despre acesta rana necunsocuta a neamului romanesc.
Un Katyn romanesc aproape uitat Masacrul de la Fantana Albă
23 Apr 2010 Roxana Dascalu
FÂNTÂNA ALBĂ', Ucraina, 27 martie 1992, Reuters " Timp de 50 de ani, o cruce simplă de lemn, infiptă sub mestecenii de langă satul cu acest nume din sudul Ucrainei, a fost singurul semn care ar fi putut să arate că acolo s-a produs un masacru.
Supravietuitorii au tinut sub tacere oroarea care s-a petrecut acolo, in Duminica de Paste, din 1 aprilie 1941, cand trupele sovietice au ucis sute, poate mii, de refugiati romani - barbati, femei si copii - care incercau să treacă (granita spre Romania, nota mea) prin padure.
Prabusirea Imperiului sovietic a scos insă acel calus din cauza caruia atrocitățile comise la Fantana Albă au ramas un secret nemarturisit al celui de-al Doilea Razboi Mondial. Oamenii au inceput să vorbeasca
Vrem să incepem să facem sapaturi, să descoperim cadavrele, dar nu am obtinut incă permisiunea din partea autorităților, spune Petru Grior, un lider al comunității romane locale.
Ecaterina Suceveanu, in varstă de 67 de ani, stă in ograda casei ei si iși aminteste de varul ei, Constantin, si de sute de alti romani care au fost impuscati fară milă in locul acela.
Soldatii au deschis focul in oamenii care mergeau in procesiune spre Romania, tinand sus, deasupra capetelor, crucile mari, pe care le luaseră din bisericile satelor lor.
Nu am să uit niciodată Duminica aceea de Paste.
Publicitate
Și acum o mai vad noaptea, in vis, a declarat pentru Reuters Ecaterina Suceveanu, o țărancă din partea locului. Marturia ei a fost confirmată de alti sateni intervievati de Reuters.
O supravietuitoare, care a cerut ca numele să nu ii fie mentionat, a declarat că a vazut, mai tarziu, cum se misca stratul subtire de pamant aruncat peste groapa comună din padure, deoarece unii dintre cei care fuseseră ingropati acolo mai erau incă vii.
Fantana Alba cum e denumit locul in limba romana se află in Bucovina de Nord, o parte din Romania care a fost anexată cu forta de dictatorul sovietic Iosif Stalin in 1940, impreună cu alte provincii romanesti.
Anexarea a facut parte dintr-un tratat secret (al lui Stalin - nota mea) cu Germania nazista cu care Romania fusese aliată in razboi.
Acum, linistea pare să domnească peste acest tinut unde traiesc țărani prosperi si zambitori, cu gospodarii dichisite si case vopsite in culori vii, ghemuite pe dealuri molcome, presarate cu paduri inalte de brazi, fagi si mesteceni. Amintirile despre violentele din trecut mocnesc insă aproape de suprafață.
Petru Grior, in varstă de 42 de ani, presedintele Societății Golgota, un grup de presiune al etnicilor romani, spune că masacrul, deportarile in masă si colonizarea cu rusi si alte grupuri etnice au redus populatia romană autohtonă de la o majoritate de 80 la suta in 1940, la o minoritate de 20 la suta
Comunitatea romană din nordul Bucovinei este estimată in prezent intre 180.000 si 200.000 de oameni, un sfert din populatia dinainte de 1941.
Numarul exact al victimelor masacrului de la Fantana Albă nu este cunoscut. Romanii din partea locului spun că ar putea fi chiar si 5.000.
Unii oameni de acolo au ajuns in Romania, unde sovieticii au instalat la putere un regim comunist după cel de-al Doilea Razboi Mondial.
Altii au fost adunati si deportati la mare departare. Unii dintre ei s-ar putea să mai fie si acum in exil. Putinii care au supravietuit pustietăților salbatice din Siberia sau Kazahstan s-au intors, in cele din urmă - si au inceput să vorbească acum.
Familia Ilenei Vatacean, acum in varstă de 68 de ani, a supravietuit masacrului, dar au fost toti deportati in Asia Centrala Am stat sapte ani in Kazahstan, din 1941 pană in 1948, impreună cu alte 40 de familii de romani, spune ea.
Societatea Golgota, cu sediul in capitala Bucovinei de Nord, Cernauti, strange marturii de la supravetuitori si de la cei deportati.
Petru Grior cercetează arhivele de stat sovietice, in cautarea dovezilor despre chinurile la care au fost supusi romanii sub regimul stalinist.
Ecaterina Suceveanu iși rascoleste memoria ca să-și amintească detaliile acelei zile.
Era Duminica de Paste si oamenii s-au strans la biserica din sat, spune ea. Au scos crucile mari si prapurii si au pornit in procesiune (spre Romania, nota mea). Dar nu au ajuns niciodată acolo.
Femeia iși aminteste că trupele armatei sovietice au incercat de mai multe ori să oprească procesiunea, inainte de a ajunge la noua graniță cu Romania.
Oamenii din satele noastre au refuzat să se opreasca Și-au ridicat crucile deasupra capetelor si au mers spre moarte plangand.
Soldatii ii asteptau in padure, in cuiburi de mitraliere, gata să tragă la ordin. Varul meu a fost printre primii care au fost secerati. A fost impuscat in cap, cand incerca să acopere cu trupul lui un baiat din sat, povesteste Ecaterina Suceveanu.
Baiatul a fost unul dintre putinii supravietuitori care s-au intors in sat in noaptea aceea. Ne-a adus caciula lui Constantin. Am gasit inauntru o bucată de os din craniul lui, plină de sange, si am pus-o intr-un borcan. O tinem si acum, sunt moastele familiei noastre.
Elena Iliutan are 35 de ani si spune că s-a alaturat si ea pelerinajului comemorativ la Fantana Albă din Duminica de Paste, anul trecut, cand sute de romani din satele invecinate au refacut drumul crucii spre padurea unde rudele si prietenii lor sunt ingropati in gropi comune, anonime.
Societatea Golgota a ridicat două cruci de piatră pe locul unde se crede că se află gropile comune. În apropiere, o cruce simplă de lemn a fost infiptă in pamant, la un an după masacru.
În trecut era interzis să vorbim despre Fantana Albă, spun Elena Iliutan. Dar acum suntem liberi să vorbim si trebuie să o facem, pentru că nu se stie niciodată cat timp va dura această libertate.
http://www.memoria.ro/?location=view_artic...1336&page=0
Marturia unui supravietuitor al masacrului de la Fantana Alba
Ma, poate nu v-ati dat seama, dar se incearca din rasputeri destabilizarea constiintei nationale a neamului romanesc, se incearca sa ne fie rusine cu ceea ce suntem. sunt scoase in fata aspectele negative, prezente peste tot in istoria altor popoare.
Cel mai trist este ca le-a reusit acest lucru. Cel putin daca vorbim de majoritatea populatiei romanesti.
Ete chix, sa ne fie rusine de ce suntem. Asta e curata prostie. Fiecare se naste roman, nu e nimic de care sa-ti fie rusine sau sa te bati cu pumnii in piept. Cat despre tema conspiratiei care "ne distruge constiinta nationala"...
. De ce s-ar chinui cineva ? Ne distrugem foarte bine si singuri.
E ca si cum l-as arata pe careva cu degetul "rusine ca ai ochii caprui".
Ete chix, sa ne fie rusine de ce suntem. Asta e curata prostie. Fiecare se naste roman, nu e nimic de care sa-ti fie rusine sau sa te bati cu pumnii in piept. Cat despre tema conspiratiei care "ne distruge constiinta nationala".... De ce s-ar chinui cineva ? Ne distrugem foarte bine si singuri.
E ca si cum l-as arata pe careva cu degetul "rusine ca ai ochii caprui".
Cu atitudinea asta dai de banuit. In sfarsit, numai tu stii ce si cum dar....e tare ciudat raspunsul tau.
In elgatura cu actiunile sistematice de dezradacinare a neamului romanesc si pe care userul streaza le ia la msito, mai jos este un din multe dovezi ale acestei actiuni bine pusa la cale si coordonata pe masura de tradatorii de neam, de uramsii nkvd-istilor care au inceput treaba inca din 1940 in Basarabia si au continuat cu zel dupa 45 la Pitesti, AIud, Gherla, Jilava, etc., uramasi care ne scriu istoria, care-l batjocoresc pe Mihai Eminescu (vezi ce declara patapievici), care ne batjocoresc neamul (tot patapievici, responsabil cu insttutul de cultura pentru ani buni, ne-a facut un neam de rahat), ale liiceanu, plesu, etc.
Sursa: http://roncea.ro/2010/04/19/cum-vrea-mason...usiv/#more-7900
Cum vrea masoneria sa puna mana pe Muzeul Taranului Roman. EXCLUSIV. Vintila Mihailescu si-a dat demisia, nu inainte de a desfiinta expozitia Crucea. Prietenii lui Horia Bernea acuza: Marea Loja il vrea pe fratele Virgil Nitulescu
April 19th, 2010
Un Muzeu in primejdie! , asa se intitula o actiune de forta a intelectualilor lui Dinu Patriciu, Ion Iliescu si Sorin Ovidiu Vintu, respectiv Andrei Plesu, Gabriel Liiceanu si Horia Roman Patapievici. Se petrecea in 2004 si pretextul era salvarea salilor Ferestre si Timp, realizate de regretata Irina Nicolau, ca parti ale ansamblului Crucea peste tot, una dintre ultimele amprente culturale lasate posteritatii de refondatorul Muzeului Taranului Roman, pictorul Horia Bernea, acum dus la cele sfinte. Respectatul etnolog era fiul filosofului Ernest Bernea, unul dintre marii sociologi si etnografi romani ai perioadei interbelice, alaturi de Dimitrie Gusti si Traian Herseni sau geopoliticianul Simion Mehedinti. In afara cunoscatorilor, lumii dependente de mijloace de intoxicare media nu i s-a parut ciudat ca Fundatia Anonimul, a lui Dinu Patriciu si personaje ca cele de mai sus, din troika cea vestita a intregului Apus, basca Neagu Djuvara si Vintila Mihailescu, se impreuneaza ideatic pe pajistea din fata Muzeului, pentru Cruce, sub coordonarea lui Dragos Bucurenci. Si el, acolo, un copil teribil al euro-comunismului si ateismului ecologico-stiintific, pompat de masinile de propaganda ale mogulilor filorusi mai ceva ca Mandruta sau Turcescu (tot creatii ale scolii Dilema Veche). Miza li s-a descoperit celor mai atenti la scurt timp: fortarea demisiei lui Dinu C Giurescu si inlocuirea lui cu un fidel al gastii, Vintila Mihailescu.
Dupa sase ani, cand acelasi Vintila Mihailescu a anuntat ca va pune la naftalina ansamblul lui Horia Bernea, al taranului roman crestin-ortodox, distinsii militanti la comanda n-au zis nici pas. Nici un protest, nici o reactie. Mai mult: Mihailescu preda acum stafeta masoneriei.
Sa dam putin filmul inapoi: pe 5 februarie, Mihailescu organiza o dezbatere de forma, la care anunta, printre altele, ca expozitia Crucea va fi desfiintata. Inregistrarea conferintei poate fi ascultata la MUZEUL TARANULUI ROMAN elimina taranul roman!. Participantii au povestit ulterior cum au asistat consternati la un proces marxist-leninist-trotkist deghizat in dragoste crestina: Am audiat cu oroare discursul Ancai Oroveanu Din spusele dumneaei reiesea ca a milita pentru caracterul intangibil al expunerii Crucea ar fi echivalent cu a-l iubi in chip idolatru pe creatorul Muzeului, Horia Bernea . Anca Oroveanu este membra de vaza a GDS si, in paranteza fie spus, fiica odiosului Leonte Rautu.
Slabele reactii de protest " doar din mediul online " fata de acest afront la adresa reintemeietorului Muzeului Taranului Roman si a insusi sensului existentei acestui Muzeu au fost taxate rapid prin ridiculizare de oamenii sistemului de propaganda anti-crestina: Simonca in Observatorul cultural al doamnei Musat (!), Rogoz pe Vax Publica lui Vintu si alte loaze ale lui SOV in Catavencu " KGB. Evident, conform kulturnicilor de serviciu, cu voie de la Iliescu, tot legionarii sunt de vina ca se mai protesteaza fata de astfel de abuzuri incalificabile. Unde sunt intelectualii de-altadata (vezi foto), ca sa-si dea foc astazi, la botezul Petrusului lui Roman, pe pontonul lui Patriciu de la Snagov, alaturi de Plesu si Bucurenciu, frère-rul lui Liicheanu, pentru ca se sterge memoria lui Horia Bernea si a taranului roman?!
Situatia Muzeului Taranului Roman s-a imbacsit rapid odata cu preluarea institutiei de gasca emanata de Colegiul Noua Europa si Fundatia Anonimul. Nu m-ar mira ca in curand, daca ma uit mai bine pe manifestarile pe care le gazduieste, numele muzeului sa devina, ca la PCdR, Muzeul Taranului din Romania sau, poate, chiar din Europa, ca sa mai terminam odata cu nationalismele-astea.
Marile realizari ale SNSPA-istului Mihailescu au fost generarea de conferinte la asa-zisul Club al taranului unde Andrei Oisteanu " alt GDS-ist dar doar nepot de-al lui Leonte Rautu " se pronunta cu diversi despre religia romanilor pentru a parea ca un Institut de apartament are activitate, se face omagiul ungurismelor pe urmele tovarasei K. Verdery , se produc elucubratii para-stiintifice despre intelesurile manelelor sau se fac expozitii cu Eva bilblica din carnati de Plescoi. Plus patronarea unei carciuma in incinta Muzeului, unde betivii si drogatii se arunca la lasarea serii printre cruci si troite de patrimoniu, in pridvorul intinat al bisericutei de lemn. Si, ca un cumul al afacerilor sale culturale, lansarea Noului Cinematograf Roman, devenit la moda printre satanisti dupa prezentarea, in premiera, a controversatului film Antichrist .
In acelasi timp, in interior si pe portalul online al Muzeului s-a trecut la proslavirea criminalilor bolsevici, ca Roza Luxemburg, alaturi de icoane cu Maica Domnului (vezi foto). Asa, in numele Taranului Roman si fara nici un protest din partea unor fosti membri ai Ligii Studentilor si Miscarii Pentru Romania, aflati pe langa conducerea Muzeului, cum ar fi Mihai Gheorghiu, fostul secretar de stat la DRRP.
Acum insa, sub presiunea noilor evenimente, care implica renovarea muzeului cu niste sume mari de bani obtinute de la Banca Europeană de Dezvoltare si Guvernul Romaniei, Vintilescu nu a mai asteptat sa i se termine mandatul si si-a dat demisia. Pe sest, fara sa anunte public. Practic, Muzeul Taranului Roman nu mai are director de aproape o luna de zile.
Se pare ca motivatia este urmatoarea: Vintila Mihailescu s-a dus la Ministerul Culturii sa prezinte raportul de activitate al Muzeului pe anul 2009. Cineva, unul dintre ultimii romani din Comisia de evaluare, l-a intrebat de ce vrea sa distruga expunerea Bernea. Conform surselor din minister, Mihailescu s-ar fi enervat, a urmat o polemica, dupa care comisia i-a dat nota 5 pentru intreaga activitate de pe 2009. Asa pleaca distrugatorul Crucii Taranului Roman.
Evident, jocurile sunt deja facute pentru succesorul lui Mihailescu. Conform unui documentar care mi-a fost pus la dispozitie de Asociatia Prietenii lui Horia Bernea, acesta ar fi Virgil Nitulescu, fost secretar de stat la Cultura si actual prim-mare supraveghetor in cadrul Marii Loje Nationale a Romaniei, o veriga din Lantul masonic prahovean. Inainte de a prezenta si restul datelor, ii voi solicita si acestuia opinia.
Pana atunci, un extras din documentarul furnizat, mai jos:
LANȚUL MASONIC PRAHOVEAN / Lansarea de carte a lui Eugen Ovidiu Chirovici " intalnirea frăției
Întalnirea de vineri, cand Eugen Ovidiu Chirovici si-a lansat, la Ploiesti, ultimul sau roman intitulat Labyrinth.com, a fost un bun prilej pentru adunarea in acelasi loc a membrilor francmasoneriei din Prahova. În acest judet in momentul de față există cinci loji masonice, patru in Ploiesti si una in Sinaia. Numele celor patru loji din Ploiesti sunt Fraternitatea, Prahova, Acacia si Columna lui Traian. Cea de la Sinaia a fost botezată Axis Mundi. Alaturi de mai bine de 200 de loji din tara ele sunt afiliate Mari Loji Nationale Romane (MLNR), conduse de marele maestru Eugen Ovidiu Chirovici. MLNR este principala obediență regulară din Romania si singura care are recunoasterea United Great Lodge of England (Marea Lojă Unită a Angliei). Anglia este considerată tara m-amă a intregii masonerii speculative, primele ateliere francmasonice de aici fiind inregistrate in 1715.
Prim-marele supraveghetor prezent in Ploiesti
Exceptandu-l pe Chirovici, cea mai importantă figură din MLNR, prezentă la lansarea cartii Labyrinth.com, a fost Virgil Nitulescu. Acesta este ploiestean si detine functia de prim-mare supraveghetor in cadrul MLNR. Prim-marele supraveghetor este unul dintre cei unsprezece ofiteri ai unei loji, fiind indispensabil in cadrul oricarei ceremonii masonice.
Fratii Strambeanu si Necula
Amestecati cu profanii sau cu alti membri ai ordinului, mai putin cunoscuti la nivel public, vineri au mai putut fi vazuti masonii Adrian Strambeanu (directorul Spitalului Judetean de Urgență din Ploiesti), Gheorghe Necula (șeful RAR Prahova), Iancu Pepino, patronul Sparta Security si Florin Balteanu (șeful reprezentantei KIA din Prahova). Dintre politicienii masoni, au putut fi vazuti liberalul Adrian Lupu (candidat la Senat in urmă cu un an) " dator vandut, din cate vorbesc gurile rele, unor oameni care l-au ajutat in campania electorala Costel Horghidan (traseist politic din gruparea lui Florin Anghel si fost director la Drumuri si Poduri " in vremea cand Anghel conducea CJPh) si Marius Mateescu (fost presedinte a filialei prahovene a Partidului Ecologist Roman, actualmente consilier municipal la Ploiesti din partea PNG).
Masonul Semcu a fost absent
Una dintre absentele care a surprins vineri, tinand cont de locul desfășurarii actiunii, a fost cea a lui Adrian Semcu, vicepresedinte al Consiliului Judetean si sef al organizatiei PNL Prahova. Potrivit informatiilor APH, masonul Semcu activează in loja SPHINX din Bucuresti si intentionează să se mute la o lojă din Ploiesti.
Se pare că Semcu a facut parte si din loja Dale Woodward, unde a fost alaturi de alti frati prahoveni, dintre care primarul PNL din Sinaia, Vlad Oprea, si deputatul Cristian Burlacu. În prezent, acestia s-au transferat in loja Axis Mundi din Sinaia. Alte personalități marcante ale clasei politice prahovene sunt Emil Calota fost primar al Ploiestiului, Mircea Cosma, actualul presedinte al Consiliului Judetean, liberalul Nicolae Alexandri si doctorul Bogdan Nica, politicianul care a candidat, anul trecut, la alegerile parlamentare, pentru un post de senator intr-un colegiu ploiestean. Toti acestia au lipsit de la festivitatea de lansare a labirintului scris de Chirovici.
Calfele liberale din Sinaia
De altfel, Axis Mundi a fost in ultima vreme victima unui asalt liberal. În urmă cu un an, aici au fost initiati, la aceeasi tinută (intalnire), PNL-istii Mircea Rosca, Remus David si Radu Savopol. Mircea Rosca este consilier judetean, unul dintre cei mai fideli apropiati ai lui Adrian Semcu, si conduce organizatia PNL din Comarnic. Remus David e consilier local in Sinaia si cumnat al primarul Vlad Oprea, iar Radu Savopol " de asemenea consilier local in Sinaia" este un cunoscut patron de baruri din Perla Carpatilor, sustinator neconditionat al edilului Oprea.
Filonul Valea Prahovei
Pe filieră politica Savopol a fost numit in urmă cu un an director general al Cazinoului din Sinaia. Potrivit datelor detinute de APH, Rosca, David si Savopol au gradul de calf㝠" al doilea din cele trei ale masoneriei albastre, situat intre ucenic si maestru. Întalnirile bilunare ale masonilor din Axis Mundi au loc la Cazinoul orasului, condus de Savopol. În Axis Mundi il gasim si pe consilierul personal al primarului Vlad Oprea, Marian Valerie Panait " protagonistul mai multor scandaluri legate de retrocedari, posesorul unei averi care distonează puternic cu veniturile sale oficiale si chiriaș al unei locuinte ANL din Sinaia. Niciunul dintre cei de mai sus nu a venit la lansarea cartii lui Eugen Ovidiu Chirovici.
De curand a fost lansat in Romania (mai exact pe 23 Aprilie) un film realizat de un regizor roman, Alexandru Olteanu, in colaborare cu postul de televiziune francez Arte, care scoate la surpafata modul in care Romania a fost devalorizata, furata, distrusa de urmasii sistemului criminal comunist. Titlul filmului este "Kapitalisme - notre recette secrete"
O sa vedeti cum aceste capuse recunosc fara nici o jena cum au furat tara. La un momendat unul dintre personaje, fost securist, chiar el recunoaste in film, spune cu nonsalanta: "dar ce vroiati sa facem, sa disparem"? Exact asta trebuia sa faceti!!!!
Dupa lansarea filmului la care au fost prezenti si "protagonistii", cei din urma s-au lansat intr-un cor de acuzatii la adresa regizorului pe care l-au amenintat cu procese si cu interzicerea filmului pentru "mari deservicii aduse Romaniei" - tupeu securist, mama lor.
Am reusit cu ajutorul lui Calin (MoWeed) sa descarc filmul de pe net. Calitatea e super, imaginea e "oglinda". Il puteti descarca aici:
http://isohunt.com/torrent_details/144308221/?tab=summary
Datorita colaborarii francezo-romana, comentariul este francez, deasemenea si vorbele protagonistilor "romani" sunt traduse in franceza ceea ce face urmarirea filmului fara traducere putin greoaie dar daca ciuliti bine urechile o sa va puteti minuna de ce debiteaza aceste capuse ale neamului romanesc care se cred "capitalisti". Is dusi rau de tot. Eu cred ca nici nu realizeaza ce se itnampla cu ei.
Poate in curand o sa apra si traducerea si nu or sa mai fie probleme.
Vizionare placuta! Adevarul o sa iasa la surpafata mai devreme sau mai taraziu dar trebuie sa avem grija sa nu fie prea tarziu! Sa dam informatia mai departe.
Cei care cunsoc adevarul au datoria morala sa-l raspandeasca!
Doamne ajuta!
In elgatura cu actiunile sistematice de dezradacinare a neamului romanesc si pe care userul streaza le ia la msito, mai jos este un din multe dovezi ale acestei actiuni bine pusa la cale si coordonata pe masura de tradatorii de neam, de uramsii nkvd-istilor care au inceput treaba inca din 1940 in Basarabia si au continuat cu zel dupa 45 la Pitesti, AIud, Gherla, Jilava, etc., uramasi care ne scriu istoria, care-l batjocoresc pe Mihai Eminescu (vezi ce declara patapievici), care ne batjocoresc neamul (tot patapievici, responsabil cu insttutul de cultura pentru ani buni, ne-a facut un neam de rahat), ale liiceanu, plesu, etc.
Iar cu Patapievici ? Tu ai o obsesie cu astia 3 : Patapievici, Plesu, Liiceanu. De parca ar astia sunt vinovati de toate relele din lume. ![]()