FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discutii generale

«14567812»
SS Lazio17.12.2009 13:31

Bravo Mihai pentru verva cu care combați acel necunscător și netrebnic, care in afară de dejecții și falsități nu știe nimic. Minciunile trebuie combătute din fașă!

 

Streza: Mai bine urli un adevăr până la capăt, decât să repeți mecanic o minciună de 25 de ori: ;)

 

Așadar, nici nu are rost să combat ideile tale, eu deja le-am demontat și epuizat. Nu imi oferi nimic nou, spui mereu aceleași lucruri. Dacă ți s-ar tăia toate postările exceptând una, cred că lumea te-ar vedea mai inteligent și ai fi spus, cu certitudine, mai multe. Așa repetând cu atâta ură marota ta, nu știu ce să cred.

 

Îmi place mult cum afișezi retorica ieftină, de flecar, de cabotin. Semne de exclamare la tot pasul, pigmentate cu dejecții, intrebări de birt, filosofie ieftină de gura sobei, puncte de suspensie de cocalar de messenger- ce să mai!

Ceva in genul cărților doamnei Vrânceanu-Firea. Nu le-am citit, dar presimt că ți s-ar potrivi enorm să le citești.

 

Laitmotivele Dvs.("Antonescu e un criminal și un naiv, am demonstrat","hai să ne lăsăm și noi ca belgienii", "au murit mii de evrei in Transnistria și Iași", etc) pun capăt rapid tentativelor de asumare rațională a realității. Observația lumii concrete nu e nici măcar sumară. Ea e, pur și simplu, precomandată de stereotipuri care bat cultura scrisă și o transformă in cadru de confirmare a clișeelor și prejudecăților curente. În cele din urmă, tot ce pornește din direcția dezbaterii la zi și a temelor imediate ale lumii moderne sfârșeste flasc, intr-un menaj indolent de concluzii prestabilite.

 

Și cu asta am spus tot, sper că măcar acum vă veți abține să răspundeți. Pentru că deja știm răspunsul:)

 

Marius:

Nu mă obosesc să citesc maniile și telenovele evreilor de pe internet. Serios, mai las-o dracu, am demonstrat tot ceea ce era de demonstrat cu "pogromul" trannistrean.

Dacă s-ar da niște nume, măcar orice , să vedem crima... Dar nicium nu o vedem.

Eu am spus de profesorul doctor Norman Manea, un evreu extraordinar, care a spus că oricine putea "evada" din așa-zisele "ghetouri".

 

Repet ce am spus, ca streza, mă citez: "Mi-am dat seama că basna cu Transnistria, repetată la infinit, devenise o componentă a spiritualității ebraice, un reper sufletesc la care se raportaseră compatrioții noștri evrei zeci de ani și devenea de-a dreptul un gest de violență psihică să le pretinzi renunțarea la ideea transnistreană , veritabilă marotă definitorie a evreității carpato-danubiene.

 

Evident, nu se compară 10 sau 15 ani la Aiud cu cei doi ani de deportare " mai corect spus strămutare, in Transnistria, când evreul bănuit sau dovedit a avea simpatii pro-sovietice era pus să locuiască impreună cu toată familia intr-o locuință părăsită sau pe care o impărțea cu familia vreunui localnic! Nici urmă de lanțuri sau de regim carceral in Transnistria! Familia de evrei avea dreptul și posibilitatea să primească vizite din țară, să găzduiască cu săptămânile rudele și prietenii rămași în libertate și veniți să vadă " unii din pură curiozitate, cum se trăiește in sinistra Transnistrie. Nu exagerăm prea mult dacă spunem că in anii aceia s-a făcut și turism in Transnistria, al rudelor celor deportați, rude pe care nimeni nu le impiedica să ia trenul sau mașina și să treacă Nistrul, incărcați de cadouri pentru persoanele deportate. De precizat că printre cei deportați se aflau și români get-beget, dar mai comuniști, săracii. Căci criteriul deportării nu a fost evreitatea, ci statutul de persoană suspectă a avea simpatii comuniste, suspectă de a fi săvârșit acte de trădare față de statul român!

 

Oricum, pe cei duși de Antonescu in Transnistria nimeni nu-i păzea să nu părăsească locuința sau localitatea, din care mulți evrei chiar au și fugit intorcându-se la București, iar alții trecând linia frontului la ruși, cazul tatălui lui Norman Manea, marele scriitor. Repet: nimeni nu i-a păzit pe evrei in Transnistria ca să nu evadeze . Dacă a existat o pază, aceea s-a ocupat de protecția evreilor, pe care localnicii ucrainieni ii cam vânau, considerându-i in genere pe evrei, pe toți evreii, vinovați de suferințele lor din anii '30, ani groaznici de infometare a țăranilor ucrainieni, decimați literalmente de foametea provocată cu bunăștiință de guvernarea bolșevică, majoritar evreiască, cum bine se știe! "

 

Deci: nu a fost ghetou

NU stăteau soldații români să impuște pe cei care ieșeau din ghetou, dovadă fiind că grosul comuniștilor duși in Transnistria au zburat in comunismul lor drag, la URSS.

Nu au murit de foame.

Nu o duceau greu.

Nu au fost bătuți deloc, darămite "fără motiv".

 

Toate acestea SUNT INVENȚII GIGANTICE. Acestea trebuie demonstrate istoric, nu prin nota unui amărât de colonel care dădea niște "indicații". Vorbele alea și dacă s-au concretizat in ucidere a 20, 200, hai 2000 de evrei( de la un colonel :)) ), tot nu pot ajunge la cifra de 200.000 atât de non-șalant fluturată.

DOVADA O ADUCE CEL CARE ADUCE O TEZĂ' ÎN DISCUȚIE! E culmea că mă puneți pe mine să demonstrez ceea ce voi susșineți! ESTE ABSOLUT ULUITOR CÂTĂ' NESIMȚIRE DIN PARTEA LUI STREZA! ;))E o regulă de 4000 de ani, nu o să schimbăm noi.

S-ar fi păstrat niște semne, doar nu crezi că aici a fost mai transparent decât in Auschwitz :)). S-ar fi aflat, te asigur. Dar dacă n-a fost, hai să coloportăm cu nesaț cifre mincinoase, ireale și neprobate.

 

Cât pentru ceilalți antiantonescieni: da, trebuia să ne aliem cu URSS-ul, că ne-au făcut doar bine și frumos!

"Stalin și poporul rus, libertate ne-a adus!"

Marius17.12.2009 15:50
E culmea, Mariuse, cum acum ti-ai schimbat punctul de vedere si esti gata sa accepti anumite lucruri. Pe topicul celalalt nu a fost asa. Acolo aruncai in stanga si in dreapta cu acuzatii de tradare. Aici esti echilibrat si spui ca "u luat deciziile alea avand in minte binele tarii" si ca ''ntr-un fel se vedeau lucrurile atunci, in focul conflictului, si cu totul altfel se vad acum, la rece, dupa o gramada de ani.".

 

pe topicul celalalt e vorba de actiuni politice. nu compara niciodata indoctrinarea politica si aportul adus instaurarii unui regim opresiv (inclusiv masluirea voturilor) cu deciziile militare.

 

aici m-am referit strict la partea militara si la hotararile luate de conducatori in focul luptei. astea pot fi inselatoare, in timp de razboi pot parea perfecte pentru ca doua saptamani mai tarziu sa apara ca fiind groaznice. lascar al tau a dat dovada de o gretoasa coerenta politica timp de cativa ani, asa ca situatiile nu-s deloc comparabile.

 

probabil iti e prea greu sa intelegi. nu-i nimic, am sa ma abtin in a mai discuta cu tine. sa ai o zi buna.

 

@ SS Lazio

 

nu am spus sa-mi demonstrezi mie. articole ca cel pe care ti l-am aratat sunt cu sutele. culmea e ca ele nu apar pe bloguri obscure, pe site-uri ale unor organizatii dubioase, ele apar ca articole in ziare cunoscute si chiar foarte cunoscute.

 

sunt citite de mii de oameni. iar daca exista probe ca asemenea lucruri sunt inventii sau exagerari oribile, ar fi extraordinar sa fie corectate.

Adrian17.12.2009 15:52

SS Lazio, nu te supara ca iti zic, dar mai repede cred ce zice un istoric obiectiv, strain, neevreu, nestalinist,nenazist,necapitalist, fara legaturi politice, un simplu om de istorie, decat ce zici tu sau ce scrie pe site-uri legionare.

 

Pe alt topic ai scris asta:

 

67 de demnitari, cifra este incredibilă. Se vede că ai doar capul cu tine.

IORGA A FOST ASASINAT DE KGB! Nu-mi zi mie că Traian Boieru sau cum naiba-l chema putea zbura imediat la Moscova. și, fără supărare, da , Iorga a fost incredibil , dar i-a făcut jocul curvarului ordinar, nemernic de Carol al II-lea, dând apă la moară prin comica aia de plângere, fițuica antilegionară care a dus la arestarea și BATJOCORIREA și atrocitatea cea mai mare din secolul XX, care a fost uciderea Căpitanului. Ca să nu mai vorbesc de caricatura de proces!

 

Să nu mai vorbesc de căpeteniile legionare asasinate. 252 de oameni uciși intru Hristos.

Să nu mai vorbesc de bătăile, umilințele de la taberele de muncă legionare!

Asta s-a produs in capitalismul românesc, e drept și in perioada dictatorială de după 38 a lui Carol, dar și inainte.

 

Nu a fost nimeni in țara asta mai prigonit decât legionarul.

Și ți-aș zice de apelul Căpitanului la martiraj , la iertare!

Faptă cristică cu rechinii, criminalii și ilegitimii!

Criminalii strigă criminalii! Este incredibil.

 

 

Nu gargară, prietene stelist, ci ajutor, ci tabere de muncă, biserici rdiciate, faptă voluntară, răbdare și necilintire, ci indemn la pace, indmen la rezistență, nu tapaj ci faptă. Oratoria faptei!

NU cunoști DEFEL legiunea, rămâi la ceea ce am zis eu inițial, la șablonizări, etichetări, demistificări și demonizări, și la toate minciunile colosale ce vă aburesc mințile.

A nu se ințelege că n-au existat teribilisme și-n Legiune, gen Stelescu, dar extrapolarea este incorectă și literalmente falsă!

 

iar apoi, de unde știi tu cât a suferit familia mea? Crezi că doar familia ta a suferit? De unde atâta ură impotriva mea?

Un bunic la canal, altul la mină, niciunul n-a făcut vreo concesie, dacă chiar suspectezi că n-am avut drame. Da, și eu am avutrude moarte pe front.

Dar despre morți, Odihnească-i bunul Dumnezeu, de ce mă obligi să fac inventarul ăsta de trist și infiorător?

 

Da, și când a scăpat de la mină, bunicului din partea mamei i-a fost interzis să dea la Facultate.

Și cu toate acestea, n-a fost membru de partid nimeni din neamul meu.

Crezi, nu crezi, fie ce-o fi, dar te rog fii mai obiectiv și incearcă să vezi Adevărul. Acesta e indemnul pe care trebuie să-l dau de două ori pe zi!

 

Doamne Ajută!

 

LE: Și am spus doar puține. Ironia sorții, familia mea incă speră să primească pământurile. Nu știu dacă doar eu mă voi bucura de ele, sau și ei. Nu voi face insă un lucru extraordinar că am stirpe de chiabur și că am avut și ofițeri, și invățători , și primari in familie, pentru că nu doar ei au trăit Calvarul. Eu știu să acord compasiune tuturor celor care au suferit!

 

 

Ti-am zis si pe topicul celalalt.

Ce ai zis tu acolo, primele lucruri ingrosate, sunt povesti.

 

KGB-ul s-a infiintat prin anii 50. Cum si de ce l-au omorat ei pe Iorga, nu o sa stim niciodata.

Sau tu vrei sa te credem pe tine pe cuvant? Sau pe cei care fac propaganda legionara?

 

"Capitanul" tau nu a fost altceva decat un nazist. Din cate se zice, cica nu a fost nici roman, ta-su avand origini ucrainene si ma-sa nemtesti.

A vazut ca fascismul era la putere in Italia si Germania si a vrut si el. A fostseful unui partid de asasini, atat.

Sunt frumoase povestile astea in care el e erou si martir dar nu sunt adevarate.

 

Aia cu "atrocitatea cea mai mare din secolul XX, care a fost uciderea Căpitanului." e la fel de frumoasa si adevarata ca asasinarea lui Iorga de catre KGB.

 

Nu a fost nimeni in țara asta mai prigonit decât legionarul.

 

Asa si trebuie. Criminalii nu trebuie lasati sa respire nici macar o secunda.

 

NU cunoști DEFEL legiunea,

 

Din pacate, nici tu. Pacat ca apleci urechea la toate povestile alea. Legionarii au fost la fel de buni ca si comunistii.

 

fii mai obiectiv și incearcă să vezi Adevărul.

 

Bun sfat. Sper ca merge in ambele sensuri.

 

 

 

Mariusica

 

Scuza-ma, Antonescu nu i-a adus pe legionari la putere?(Tot el i-a indepartat din cauza crimelor comise dar...)

Scuza-ma, regele Mihai nu era aliat cu comunistii cand a intors armele?

Numai decizii militare, indeed.

 

Tu abtine-te in continuare, ca poate te faci iar de rusine. Nu uita, "majoritatea erau IL-uri".

Marius17.12.2009 16:40

tampitel, uite ce am scris eu.

 

de ce nu va ganditi ca atat antonescu in '41 cand a plecat la razboi, cat si regele Mihai in '44 au luat deciziile alea avand in minte binele tarii.

 

uite ce ai scris tu

 

Scuza-ma, Antonescu nu i-a adus pe legionari la putere?(Tot el i-a indepartat din cauza crimelor comise dar...)

Scuza-ma, regele Mihai nu era aliat cu comunistii cand a intors armele?

 

care dintre noi doi e dobitocul?

 

hai ca iar degenereaza lucrurile.

 

P.S. informatii ajutatoare:

 

'41 - inceputul operatiunilor militare impotriva rusiei

'44 - inceputul operatiunilor militare impotriva germaniei

Mihai Somanescu17.12.2009 16:51
Prietene, tu ai creierasul spalat de slogane cretine si nationalism din ala ieftin, gen WC Tudor. Eu merg pe varianta ca esti bleg rau de tot daca iti inchipui ca vreo natiune ia deciziile importante de azi in functie de ce s-a intamplat acum 70 de ani. Cu ambasadorul tau cu tot. Asta ca tot nu te potolesti cu insultele si jignirile - atitudine standard pentru nationalistii de mucava de fiecare data cand nu reusesc sa convinga pe careva.

 

 

Te iau la misto fiindca scrii tampenii evidente pentru oricine are o idee macar vaga despre ce inseamna viata reala. Cel putin ideea despre "natiunea schimbatoare" e pentru naivi, fiindca toate natiunile de pe fata pamantului sunt schimbatoare, in functie de enteres.

 

Dupa cum spunea si SS Lazio, daca ti-ar sterge cineva toate posturile in afara de unul, n-ar pierde nimic. In continuare nu faci decat sa ironizezi si sa arunci in derizoriu niste informatii.Nici nu incerc sa te conving de nimic, esti complet pierdut si, uitandu-ma la ultimul tau post, stai si prost cu nervii. Nu am fost si nici nu sunt indoctrinat de vreun slogan. Din pacate, trebuie sa te anunt ca nu sunt un fan al lui WC Tudor sau alt oricarui politician de azi. Tocmai mizeria morala a societatii romanesti m-a facut sa caut sa inteleg istoria acestei tari. Lasa-ma sa-ti spun ca istoria pe care o stii tu a fost scrisa de cei care ne-au ocupat in 45 si ai caror urmasi ne conduc, din pacate si azi.

 

N-o sa-ti raspund in felul mizerabil in care o faci tu. Inventezi notiuni si fraze. Unde am spus eu sintagma "natiune schimbatoare"? Eu am spus de interesele personale ale conducatorilor tarii. Tu, neintamplator, arunci mizeria asupra natiei intregi. Probabil si tu te simti la fel de "curat".

 

Nu-mi spune mie ce au facut polonezii, care s-au luptat eroic, pana la ultimul, inclusiv cu unitati de cavalerie contra tancurilor germane. Cine a adus in discutie Belgia, Olanda sau Serbia? Ce puteau face niste tari minuscule precum astea? In orice alta ordine de idei, tu nu esti naiv. Stii foarte bine ce faci si e pacat ca mizeriile imprastiate de tine sunt citite si de altii. Unde am scris eu ca natiunile iau decizii importante in functie de ce s-a intamplat atunci? Este vorba de a sprijin. Ia cauta tu si vezi pe ce loc e Germania la investitii in Romania si pe ce loc e in Ungaria, Croatia sau Italia?

 

Tu nu vrei sa intelegin ca nu ii slavesc pe germani sau pe oricine altcineva? Ei si-au urmat interesul, iar interesul lor era sa castige razboiul contra bolsevismului jidanesc. Daca ei, prin incompetenta celor dinainte de Antonescu, ne-au atras in jocul lor, asta e. Situatia asta a mostenit-o Antonescu. Acest om a facut ce a putut in conditiile date. Care Antonescu a fost decorat de Regele Ferdinand pentru contributia in prima conflagratie mondiala. Cred ca stia mai bine decat oricine ce inseamna un razboi.

 

Hai sa vedem cine l-a omorat pe Antonescu deci cine a facut istoria pe care ne-o serveste stresa: Luka Laszlo, Iosif Broitman, Emil Bodnaras , Hanna Rabinsonh, Meir Kohn, Alexandru Nicolschi, Lev Oigenstein Poate ii stiti dupa numele de "scena": Vasile Luca, Iosif Chisinevschi, Emil Bodnaras, Ana Pauker sau Leonte Rautu. Vladimir Tismaneanu, fiul lui Leonid Tisminetsk, comunist de vaza si evreu.HR Patapievici,fiul lui Denis Patapievici, ucrainean,membru de vaza PCR, venit pe tancuri sa ne elibereze...Petre Roman fiul lui Ernő Neuländer( Valter Roman), si el venit sa ne elibereze... Bogdan Olteanu, nepotul Ghizeli Vass, bolsevica si fosta membra a CC al PCR...Sa mai zic ceva de Ion Iliescu si Nicolae Militaru? EI AU FACUT NUMAI BINE TARII, nu ca nenorocitul de Antonescu. Acestia sunt cei care au scris istoria, acestia au acceptat nonsalant ca Romania sa fie recunoscuta drept tara care a participat la Holocaust...Au acceptat denumirea de rom pentru tigani.

 

Stiai desteptule ce a scris Rozsa Gottlieb in cartea ei: Katita, printesa ghetoului? Ea spune ca a supravietuit datorita soldatilor romani, care aparau evreii din TRANSNISTRIA de ucraineni. E vorba de localitatea Moghilau. Datorita lor ea si familia ei a trecut in Romania. Romania dictatoriala a lui Antonescu care omora evreii. Nicio editura mare nu a dorit publicarea cartii, de ce? Ezra Mendelshon a scris in "Evreii dintre cele doua razboaie mondiale", aparuta in America in '77: "In Romania, au supravietuit mai multi evrei decat in Ungaria, Polonia, Cehoslovacia sau Tarile Baltice." W.Fielderman, presedintele Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Ro, a emis un raport, publicat de Larry Watts.

Iata ce scria el: "În timpul perioadei de dominație hitleristă in Europa, eu am fost in legătură susținută cu Mareșalul Antonescu. Acesta a făcut tot ce a putut pentru a imblânzi soarta evreilor expuși la persecuția germanilor-naziști (s.n.). Trebuie să subliniez că populația română nu este antisemită(;). Am fost martor al unor mișcătoare scene de solidaritate și de ajutor intre români și evrei in momentele de grea incercare din timpul infernului nazist in Europa. Mareșalul Antonescu a rezistat cu succes presiunii naziste, care impunea măsuri dure impotriva evreilor. Aș aminti doar câteva exemple: Grație intervenției energice a Mareșalului Antonescu, a fost oprită deportarea a mai mult de 20.000 de evrei din Bucovina; El a dat pașapoarte in alb, pentru a salva de teroarea nazistă evreii din Ungaria, a căror viață era in pericol". Raport prezentat in 1957. Si mai sunt sute si sute de carti, aparute in Occident, dar INTERZISE in Romania. Tot Fielderman spune ca evreii comunisti, cei adusi pe tancuri apoi de stalin, au facut tot ce-au putut pentru a-i ucide si elimina pe toti acei evrei care nu erau gata sa recunoasca "holocaustul" Maresalului. Din pacate manuscrisul scrisorii sale a fost facut pierdut... Nu stiu daca stomacul tau rezista la asa ceva, infamule!

strezahuzum17.12.2009 16:59
ce usor e sa judeci acum, la 70 de ani de la acele intamplari si stiind tot cursul evenimentelor.

 

streza, tu spui ca era evident din '42 ca germania va pierde razboiul. eu spun ca e evident acum, in '42 ma indoiesc ca era chiar asa.

 

Era. Pentru oricine avea urechi sa auda si cap sa judece. Ia de aici graficul asta, e util : http://www.onwar.com/articles/f0302.htm . Cifrele alea sunt calculate dupa datele vremii, nimic secret, le putea avea oricine in 1942 cu minimul efort de a cauta intr-o arhiva.

Ai acolo PIB-ul principalelor natiuni ( SUA, Anglia, URSS contra Germania, Japonia, Italia). In momentul de maxima forta al nemtilor (1940-1941), Aliatii tot ii depasesc la PIB, raportul fiind 2:1. Si asta e in 1941, cand industria americana de-abia in decembrie a inceput sa ia primele masuri de a trece in regim de razboi. Germania in schimb era la nivel aproape de maxim, nu mai aveau cum sa creasca prea mult. Mai simplu spus, cu cat trecea mai mult timp, cu atat avantajul aliatilor in oameni si material urma sa creasca ... efectul asupra desfasurarii razboiului fiind la mintea cocosului.

 

O sa caut mai incolo statisticile productiei de vehicule, nave, samd. Germania nu era in stare sa egaleze nici macar Anglia si Rusia impreuna, iar America avea sa arate ca e in stare sa depaseasca productia restului lumii. Daca s-ar fi uitat doua zile pe cifrele comparative, orice Gaga pricepea incotro avea sa mearga razboiul. Numai un naiv si fanatic putea sa mai creada in "victoria finala".

Mihai Somanescu17.12.2009 17:02

@ Adrian

 

Astea cu "se aude ca", "cica", nu cred ca pot tine loc de argument. kgb a primit aceasta denumire in anii 50, ea fusese infiintata de lenin pentru apararea bolsevismului. Sub "faimosul" beria a devenit nkgb, ghici cand: in 1941. Deci ce spune SS Lazio este adevarat. Legionarii nu erau criminali.In Legiune intrau cei mai buni studenti si elevi din scoli, nu orice distrus de pe strada. La vremea ei, dupa cum spuneam, insusi Maniu aprecia ca a fost miscare revolutionara, aparuta din disperarea poporului roman. Daca Antonescu stia sa coabiteze cu Legiunea, sa guverneze impreuna, eram mult mai puternici.

 

Te-as ruga sa te mai documentezi.

Adrian17.12.2009 17:14

Si tu vrei sa spui ca Antonescu, cand a preluat puterea, s-a dat cu nemtii si a adus pe legionari la conducere, nu s-a gandit ca o sa trimita soldati in razboi. Ideea asta i-a venit doar prin 41. Asta vrei sa zici?

 

Ca sa il citez pe Denzel Washington:

 

"Nigger, please!"

 

Antonescu nu era prost. Stia foarte bine ce presupune o alianta cu Germania si mai ales o alianta militara(ca axa nu era alianta economica).

Iar regele a fost ajutat de comunisti cand l-a dat jos pe Antonescu. In cazul lui, datorita varstei, se prea poate ca el sa fi crezut ca o sa scape de comunisti.

 

 

Mihai

 

Legionarii nu erau criminali

 

Da-o dracului de treaba. Adica aia au omorat oameni dar nu sunt criminali.

Pai, daca erau asa cuminti, de ce a scapat ANTONESCU de ei?Ca el a scapat de ei, nu comunistii, nu altcineva.

 

In Legiune intrau cei mai buni studenti si elevi din scoli,

Si? Asta inseamna ca erau oameni buni si aveau doar intentii nobile?

 

Si Stalin era un om foarte destept.

 

 

aparuta din disperarea poporului roman.

 

Cate lucruri bune apar din disperare?

 

Daca Antonescu stia sa coabiteze cu Legiunea, sa guverneze impreuna, eram mult mai puternici.

 

Si atunci cine e de vina? Antonescu sau Legiunea?

 

 

p.s. Aia cu Iorga asasinat de rusi(ca sa nu mai zicem kgb sau alte prostii) nu o sa o cred niciodata din simplul motiv ca nu exista motiv. Cu ce i-ar fi ajutat pe rusi uciderea lui?!

Marius17.12.2009 17:26
Era. Pentru oricine avea urechi sa auda si cap sa judece. Ia de aici graficul asta, e util : http://www.onwar.com/articles/f0302.htm . Cifrele alea sunt calculate dupa datele vremii, nimic secret, le putea avea oricine in 1942 cu minimul efort de a cauta intr-o arhiva.

Ai acolo PIB-ul principalelor natiuni ( SUA, Anglia, URSS contra Germania, Japonia, Italia). In momentul de maxima forta al nemtilor (1940-1941), Aliatii tot ii depasesc la PIB, raportul fiind 2:1.

 

In momentul de maxima forta al nemtilor implicarea americanilor in razboi era o gluma. Daca ii excluzi pe ei si pe japonezi rezultatele sun foarte echilibrate.

 

In momentul de maxima forta al nemtilor europa era ocupata in mare parte, rusia se zbatea sa reziste. Ma indoiesc sincer ca au fost multi cei care au calculat atunci PIB-ul fiecarei tari partasa la razboi pentru a face anumite previziuni. Iar cu putin noroc de partea lor nemtii puteau lua Moscova sau Stalingradul si atunci situatia era cam nasoala pentru rusnaci.

 

Si iarasi ma indoiesc destul de puternic ca in 1940 SUA, Rusia, Germania si toate celelate editau vreo gazeta de perete in care publicau informatii despre PIB sau despre productie. Repet, orice gaga ar fi avut nevoie de destul de multe informatii in '41 pentru a realiza anumite lucruri.

 

in schimb, orice gaga stia ca germania stapaneste europa si a incoltit puternic rusia, motive insuficiente pentru a te impotrivi lor :)

 

P.S. binenteles ca noi acum doar speculam, fiecare ramane la parerea lui :)

 

Adriane, nu vrei tu sa discuti cu altcineva? Nu vreau sa degenereze si discutia asta. Mersi.

strezahuzum17.12.2009 18:05

@Somanescule, unicul punct in care ai dreptate e ca mai bine o lasam balta.

 

Esti fixat pe ideea ca Antonescu e marele erou al natiunii romane, marele conducator, omul providential, samd. Deci oricine are o parere proasta despre Antonescu e "lipsit de coloana vertebrala", etc, etc.

 

Observ ca totusi pana la urma nu te-ai putut abtine si ti-a scapat porumbelul cu "bolsevismul jidanesc" si mi-ai pus si lista cu aia adusi de tata Stalin. Ai dat-o pe tema asta, desi in ultimele 2-3 pagini eu aratam negru pe alb ca romanii get-beget au avut de suferit cel putin la fel de mult in urma deciziilor marelui Antonescu. Ce legatura o fi existand intre "bolsevismul jidanesc" si raspunderea lui Antonescu pentru dezastrul de la Stalingrad, pentru afacerile paguboase (pentru noi, si inainte sa mai sari in sus, pe timpul lui Antonescu am facut afaceri la fel de proaste) intre Romania si Germania, pentru ramanerea alaturi de un aliat care facuse cadou bucati din Romania la practic toti vecinii, doar tu stii.

 

Despre 23 august e limpede ca avem pareri diferite si nimeni n-o sa se clinteasca. Tu o tii cu "demnitate, onoare, samd," eu ma gandesc ca aia au salvat ce se mai putea salva (sute de mii de vieti, ceva orase, sate, samd). Fiecare cu ce i se pare mai important. Si sa stii ca si polonezii s-au predat. N-au "luptat pana la ultimul om", cum o tot tii tu. Si nu vad de ce daca altii s-au predat exact pentru aceleasi motive (erau invinsi, stiau ca sunt invinsi si au salvat si ei ce se mai putea) Romania trebuia sa continue si eventual sa comita un soi de harakiri national.

 

@SSLazio, subscriu, mai bine o lasam balta. Si tu si Somanescu va luati ideile dintr=o singur gen de surse, invariabil favorabila romanilor si care neaga orice fel de crime sau responsabilitate. Treaba voastra. Eu prefer sa citesc ambele tabere (nu mai, nu "istoriografie comunista", ci in majoritatea cazurilor autori din Vest - Anthony Beevor, Liddel Hart, Erich von Manstein, Franz Halder ) si sa caut adevarul undeva la mijloc. Nu cred nici povestile cu atrocitati gen "romanii au dat foc la 20.000 de evrei la Odessa" dar nici nu pot sa inghit gogoasa aia despre cat de bine era in Transnistria. Si greselile si responsabilitatile ului Antonescu nu se opresc la Transnistria.

SS Lazio18.12.2009 08:07
Ti-am zis si pe topicul celalalt.

Ce ai zis tu acolo, primele lucruri ingrosate, sunt povesti.

 

KGB-ul s-a infiintat prin anii 50. Cum si de ce l-au omorat ei pe Iorga, nu o sa stim niciodata.

Sau tu vrei sa te credem pe tine pe cuvant? Sau pe cei care fac propaganda legionara?

 

"Capitanul" tau nu a fost altceva decat un nazist. Din cate se zice, cica nu a fost nici roman, ta-su avand origini ucrainene si ma-sa nemtesti.

A vazut ca fascismul era la putere in Italia si Germania si a vrut si el. A fostseful unui partid de asasini, atat.

Sunt frumoase povestile astea in care el e erou si martir dar nu sunt adevarate.

 

Aia cu "atrocitatea cea mai mare din secolul XX, care a fost uciderea Căpitanului." e la fel de frumoasa si adevarata ca asasinarea lui Iorga de catre KGB.

 

Coloportezi cu nesaț minciuni și vituperări, exact același lucru faci ca pe celălalt topic. Nu ai dreptate in niciun loc.

1. Am vrut să scriu NKVD, m-am grăbit, am recunoscut. De 5 ori ai repetat greșeala mea.

Dacă sunt malițios , aș putea și eu repeta greșelile tale, uneori de tipul Vanghelie-Guță, gen "să aibe", dar nu-ți voi căuta printre miile de postări. Știu bine că așa ai scris, dar errare humanum est, nu mă leg ca de un fir maladiv de orice breșă, ci incerc să văd forma finală.

 

Și da, un agent al serviciilor secrete sovietice(acum sper că nu sunt probleme) l-a asasinat. Traian Boieru se numea. Inclusiv Neagu Djiuvara lao emisiune a confirmat asta, spunând că e "foarte curios cum a fugit acest răzvrătit drept la Moscova, după exact o zi de la asasinat". Grăitor.

Aștept să-l faci și pe Neagu nazist, fascist, legionar.

 

2. Basnele cu originea multietnică sunt exagerate de totți teribiliștii, de toți neocomuniștii maoiști morți de beți prin șanțuri și de toți frustrații care bagă prenandez de dragul idealurilor anarhist. Cu ei te confunzi, când afirmi asta.

Citește memoriile lui Petre Țuțea, Mircea Eliade, ia ultima carte a lui Sorin Lavric, ia volumul mare despre Mișcarea Legionară realizată de Academie, și , mai ales, memoriile marelui fillolog Sextil Pușcariu. Și pe ăștia aștept să-i faci naziști, mincinoși și legionari, doar nu sunt de acord cu tine.

NICĂ'IERI nu apare cuvântul ucrainean.

Dar e normal, prozeliții fervenți și orbiți de ură iși fac biblie din Wikipedia, saituri comuniste și bloguri.

 

Partea germană, da, un străbunic sau o străbunică era austric in Bucovina. Asta demonstrează că Legiunea era tolerantă. Au intrat și evrei, și ucrainieni, și lipoveni, și aromâni in ea. DA! Pentru că ea implică răspândirea unui nou duh național. Dacă l-ai citit pe Blaga, te-aș duce cu gândul chiar la o matrice stilistică, la un fond inconștient care, indiferent de bombardamentele conștientului, rămâne neschimbat, implacabil. Asta era Dragostea de Aproape, Neam și Dumnezeu la Legionari.

 

Dar tu, prin viziunea că, "are un bunic neromân, nu mai e român", eși mai nazist decât oricine.

Tu ești, in fapt, un nazisto-comunist, in tine s-au impletit ambele ideologii cu succes in mod teandric. Este uluitor, ești bun de Discovery.

 

3. Căpitanul nu a fost fascist prin nimic. Nu a urât pe nimeni, a răbdat tot, Lupta asta a fost spirituală.

La fel și cu faptul că era criminal. Criminal fără crimă! S-a mai auzit așa ceva?

 

Din toată Legiunea , care adună cu simpatizanți mai mult de 1 milion de oameni( și nu voi zice asta citând "Buna Vestire" ssau "Neamul românesc", ci tot din istorcii de azi, gen Neagu), s-au petrecut fapte reprobabile următoarele:

Asasinarea lui Stelescu, Asasinarea lui Duca. Restul, deja, nu știu dacă mai pot fi comentate. Armand Călinescu a fost un slugoi a lui Carol, asupritor, criminal a 252 de legionari minimmum(doar din ordonanță). Desigur chiar dacă ar fi ucis 1 milion de oameni direct sau indirect, tot nu i-ar fi putut fi scuzată uciderea, dar nu a fost el vreun sfânt.

 

Perioada codrenistă, Adevărată Legiune deci, din un milion și ceva de oameni a adus 2 grupuri de teribiliști care au comis două crime. Fă un raport, compară, judecă. Aici e treaba ta.

oricum, au fost mai puține crime decât au făcut liberalii, țărăniștii și alții.

 

Apropierile cu fascismul sunt iluzorii și nefondate, mă indoiesc că știi ce e acela fascism, nazism, iar despre legionarism nici nu mai vorbesc, că n-ai ințelege oricum.

 

4. Valul de uri spumegoase și calomnii corozive pe care-l improști nedrept este fals. "bine le-au făcut la criminali",

Eu iți voi da u exemplu concret. Lângă Cluj este comuna Chinteni, bănuiesc că o cunoști, e chiar la ieșirea dinspre Iris, știi tu. În acea comună este satul Băbuț, pe unde are un prieten istoric rude , de unde-și are de fapt obârșia.

În primăvara lui 34, deci inainte ca legionarii să comită unul din cele 2 asasinate, a fost o vreme extrem de ploioasă, cu inundații. Stundenți și tineri legionari au venit să ajute oamenii din sat, să diguiască la râu, pentru ca pârăul, râul ieșise din matcă. Au construit și o troiță, ea este acolo. Dacă vrei, ți-o voi și arăta.

 

În tot acest timp, ce au născocit prefectul și ceilalți, campanie electorală apropiindu-se?

Ei , incapabili să ajute și nepăsători la drama sătenilor și la pecetluirea agriculturii, neajutând cu nimic, ce au zis? hai să-i batem pe legionari, că , Vezi-Doamne, fac propagandă.

Zis și făcut. Au trimis jandarmii să-i bată pe toți legionarii de acolo. Printre ei iți spun de Pop Vasile și Morar Gavril, sunt numele ce le-a găsit prietenul meu istoric, și părintele-paroh Miholca. Amenzi, bătăi, arestări și chiar temniță pentru cei 2 de care ți-am zis.

Legionarii nu au opus rezistență, știind apleul Căpitanului la jertfire și martiraj.

Uite acțiune de martiraj pentru neam!

Dacă aș fi vrut să pară și mai dramatic , aș fi spus că era și În Săptămâna Mare, deci aproape de Paști.

 

Astfel de cazuri am mai găsit, in surse foarte norocase că au scăpat de Ministerului Adevărului din Pcr (ironia este voită), la Iași, Suceava, Buzău, etc.

Eu când am citit nu imi inchipuiam că cineva va avea vreun interes să le ascundă, așa că voi căuta articolele, cărțile, memoriile și ți le voi da.

 

Și, ca addenda, uite și apelurile Căpitanului, susținut și mai târziu, atunci când toți știau că regele il va aresta, dar el , știind că va fi omorât, tot a zis "Căpitanul râde de moarte!".

 

 

6 Decembrie 1935,

 

 

 

Carmen Sylva

 

 

 

LEGIONARI,

 

Scriu pentru familia noastră legionară. Pentru toți legionarii: din sat, din fabrică și din universitate.

 

Nu țin seamă de nici un fel de regulă impusă autorilor de cărți. N-am timp. Scriu in fuga condeiului, de pe câmpul de luptă, din mijlocul atacurilor. La ora aceasta suntem inconjurați din toate părțile. Dușmanii ne izbesc mișelește și trădarea mușcă din noi.

 

De doi ani de zile stăm legați cu lanțurile infamei cenzuri.

 

De doi ani de zile numele nostru și acela de legionar nu sunt tolerate in ziare decât pentru a fi insultate. Curge asupra noastră ploaie de mișelii in aplauzele dușmanilor și in speranțele lor că vom pieri. Dar acești cavaleri ai lașității, ca și stăpânii lor, se vor convinge, de altfel, in curând, că toate atacurile in care și-au acumulat nădejdile de nimicire a mișcării legionare, toate frământările și toate sforțările disperate, rămân incercări zadarnice. Legionarii nu mor. Drepți, nemișcați, neînvinși și nemuritori, privesc pururea biruitori la toate zvârcolirile urii neputincioase.

 

 

 

Îmi este indiferentă părerea pe care ar putea s-o aibă lumea nelegionară și nu mă interesează efectele pe care ele l-ar avea in acea lume.

 

Eu vreau ca voi, soldați ai unor alte orizonturi românești, citind aceste amintiri să recunoașteți in ele propriul vostru trecut și să vă aduceți aminte de luptele voastre. Să retrăiți suferințele indurate și loviturile primite pentru neam. Să vă umpleți inimile de foc și de hotărâre in lupta grea și dreaptă, in care v-ați incleștat și din care avem cu toții poruncă de a ieși: biruitori sau morți. La voi mă gândesc când scriu. La voi, acei care veți trebui să muriți, primind cu seninătatea strămoșilor Thraci, botezul morții. Și la voi, acei ce veți trebui să pășiți peste morți și mormintele lor, ducând in mâinile voastre steagurile triumfătoare ale Românilor.

 

 

Și, despre prima tabără de muncă:

"PRIMA TABÂRÂ DE MUNCÂ

 

8 MAI 1924

 

 

 

În ziua de 8 mai am plecat, unii cu trenul, alții pe jos. Total 26.

 

N-aveam nimic: nici sape, nici un fel de unealtă, nici bani, nici mâncare. Am tras la Lascăr, care ne aștepta bucuros.

 

" Bine ați venit, Domnilor, căci târgul Ungheni e plin ca un stup de jidani. Poate, văzându-vă, iși vor mai tăia din obrăznicie. Noi, o mână de creștini, suntem terorizați de ei.

 

În sfârșit s-au format mai multe delegații care să meargă pe la casele creștinilor să ceară cu imprumut sape, hârlețe și alte unelte trebuitoare. A doua zi ne-am dus la locul de pe malul Prutului. Preotul satului ne-a făcut o rugăciune. Mai mult de o săptămână am muncit cu toții, să ajungem la pământul sănătos, căci spre nenorocul nostru pe locul acela, timp de 50 de ani tot târgul aruncase gunoi care ajunsese in unele locuri până la 2 m grosime. Ajutați de câțiva cărămidari de meserie, dintre care mi-aduc cu drag aminte de moș Chiroșca, am inceput să frământăm lutul și să facem cărămizi. Eram impărțiți in echipe de câte 5 și fiecare făceam câte 600 de cărămizi, in total 3.000 de cărămizi pe zi. Mai târziu, când numărul nostru a crescut, făceam și mai multe, muncind de la 4 dimineața până seara. Problema cea mai mare era masa. La inceput ne-au ajutat oamenii din Ungheni, mai târziu ne-au venit alimente și de la Iași. Bătrânii, atât profesorul Cuza cât și profesorul Șumuleanu, priveau cu oarecare neîncredere incercarea noastră. Găseau că e ceva copilăresc, că nu vom putea ajunge la nici un rezultat, După un timp insă au inceput să aprecieze ceea ce făceam și să ne ajute.

 

Când a venit Corneliu Georgescu la Iași, retrăgându-se de la Universitatea din Cluj, unde făcuse un an la Farmacie, de comun acord cu ceilalți, am dat la cărămidărie cei 17.000 lei pe care ii strânsesem noi din donații, cât timp am stat la Văcărești.

 

Totuși problema hranei fiind grea, am luat in Iași o grădină de 1 ha de la d-na Ghica spre a semăna, cu alte echipe de studenți, zarzavaturi și cele necesare hranei la Ungheni, așa incât munca noastră era acum impărțită in două: o parte din studenți lucrau la Ungheni, o alta la Iași la grădină. Studenții făceau cu schimbul: fiecare câte trei-patru zile.

 

Prima noastră tabără de muncă a avut efectul unui inceput de revoluție in mentalitatea curentă. Toată lumea din jur " țărani, muncitori și, nu mai puțin, intelectuali " se aduna plină de curiozitate să ne privească. Această lume era invățată să-i vadă pe studenți plimbându-se eleganți pe strada Lăpușneanu sau cântând cântece de veselie in jurul meselor din berării, in ceasurile lor libere. Acum ii privea cum frământă lutul cu picioarele, plini de noroi până la brâu, cum cară apă din Prut cu căldările, cum stau aplecați pe sapă sub arșița soarelui. Lumea asista la sfârșitul unei mentalități stăpânitoare până atunci: e rușine pentru un intelectual să muncească cu brațele, mai ales in muncile greoaie, rezervate in trecut robilor sau claselor disprețuite.

 

Cei dintâi care au ințeles valoarea, din acest punct de vedere, a taberei, au fost tocmai cei din clasele disprețuite.

 

Țăranii și muncitorii, despărțiți sufletește de celelalte categorii și sfioși, pentru că munca lor nu era prețuită, s-au luminat la față, văzând in aceasta, din primul moment, un semn al prețuirii muncii istovitoare și a prețuirii lor.

 

Ei s-au simțit onorați și poate au intrezărit in viitor zile mai bune pentru ei și pentru copiii lor.

 

De aceea, din puținul pe care-l aveau, ne aduceau zilnic, cu drag, hrană.

 

**

 

Viața studențească curgea liniștită, manifestații și incidente nu mai erau. Munceam plini de voie bună, de nădejdi, cu gândul că in curând vom avea casa noastră."

 

Îți voi mai trimite-

Încă odată: apelez la tine să spui Adevărul și numai Adevărul, căci pâna acum doar basne de internet ai spus.

 

LE: http://www.youtube.com/watch?v=VMuEFvziiFI

 

Fii atent ce spune despre jertfă! "Priviți-i in ochi pe toți tiranii voștri! Îndurați cu resemnare orice lovitură! Suportați orice chin! Căci jertfa noastră, a tuturora, va fi temelia de fier..."

Mihai Somanescu18.12.2009 08:50

@streza

 

Trebuie sa recunosc si eu ceva: esti campionul absolut al mistificarilor. "Esti fixat pe ideea ca Antonescu e marele erou al natiunii romane, marele conducator, omul providential, samd. Deci oricine are o parere proasta despre Antonescu e "lipsit de coloana vertebrala", etc, etc. Dovada mai mare decat fraza asta nu exista. Postul meu initial despre Antonescu era un film in trei parti de pe youtube in care era descrisa viata romanilor sub mandatul sau, cu bune si cu rele. Daca n-ai fi doar un bagator de seama rau intentionat, ti-ai da seama ca nu as putea crede despre el ca este "omul providential", atata vreme cat am postat acel video... dar cum spuneam, repeti ca o masina stricata aceeasi si aceeasi placa.

 

Cat despre subiectul Polonia... unde am scris eu ca NU s-a predat? Am spus doar ca s-a predat dupa ce a luptat inclusiv cu unitatile de cavalerie...Cred ca oricine poate sesiza nuanta, doar tu nu. Si doar ai zis ca te-ai documentat...

 

Am introdus discutia despre acei oameni doar pentru a demonstra de ce nu apare si alta varianta despre regimul Antonescu, decat cea "agreata". De ce nu zici nimic despre Rozsa Gottlieb? Nici macar nu e romanca, studiosule! Echilibratule! E o unguroaica! Unguroaica ce traieste in Germania! Dar cu toate astea a scris ce a scris. S-o suspectez pe ea de indoctrinare cu slogane ieftine pro Antonesciene?

 

Diferenta dintre noi e ca tu ai citit si te-ai documentat numai cu ce ti s-a servit, numai cu varianta oficiala. Varianta oficiala care a fost propusa de cei pe care i-am insirat mai jos. Eu dupa ce am citit varianta lor, am cautat sa verific daca e intr-adevar asa. Desi ma indoiesc ca o sa intelegi, iti spun doar atat: toti soldatii care au luptat sub Antonescu in WW2, sunt considerati eroi de razboi ai Romaniei. Doar comandantul lor suprem e criminal de razboi.... WAKE UP!

strezahuzum18.12.2009 09:35

Postul tau initial despre Antonescu pe threadul asta e aici : http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?s=&...st&p=423545. Poate l-ai editat, dar de cand l-am vazut eu prima data nu e nici un link catre nici un film acolo. Si scuteste-ma de povestea aia cu Gottlieb. Chiar vrei sa incep si eu sa caut marturii negative ale deportatilor despre Antonescu si/sau Armata romana ? Cred ca pentru fiecare impresie pozitiva, se pot aduce 3-4 negative. Sau tu iei in considerare doar ce-ti convine, iar restul e "propaganda", "indoctrinare", etc ?

 

Un om care arunca cu expresii gen "bolsevism jidanesc" ar trebui sa fie mai prudent inainte sa-i acuze pe altii ca "iau numai ce li s-a servit". Asta e propaganda antisemita sub orice critica, gen Goebbels. Unii evrei erau comunisti. Altii nu erau. O gramada de comunisti nu erau evrei. Evident, pentru xenofobii si antisemitii standard, acest mic amanunt nu conteaza.

 

Partile pozitive ale regimului Antonescu (dictatura mai bine zis, desi unii se fac ca nu pricep) sunt minuscule pe langa raul cauzat de deciziile luate de el. Chiar daca am sterge cu buretele Transnistria, complet si am conveni ca nu s-a intamplat nimic acolo, regimul tot a condus Romania in practic cea mai rea situatie cu putinta, pana cand si-au gasit cativa un rest de curaj si l=au dat jos. Greselile lui Antonescu sunt evidente pentru oricine judeca si nu se lasa influentat de abureli nationaliste si sentimentalisme ieftine. Ca tu nu vrei sa le vezi, e treaba ta.

 

Eu am parcurs drumul in sens invers. Mai intai am citit exact genul ala de istoriografie in care Antonescu e erou, a salvat sute de mii de evrei, ne-a redat demnitatea, etc, etc. Dupa aia am cautat confirmarea, mai ales din surse straine - pentru ca in afara de Constantiniu, n-am vazut vreun autor roman care sa incerce sa fie echilibrat ( ori il scot pe Antonescu mare erou, ori mare criminal ), si big surprise : Antonescu a condus tara prost iar "salvarea" evreilor e doar o legenda. Mai scuteste-ma de aerele astea de mare intelept care a descoperit secretul ascuns de evreii (pardon, jidanii) bolsevici cei ticalosi.

SS Lazio18.12.2009 09:50

Moderatori: Asta nu ați prevăzut in regulament:

Uitați-vă cum un om postează același lucru de 20 de ori și refuză, blocat in propriul maniheism stalinist, să accepte măcar Adevărul Istoric.

 

Se pare că fcsteaua e un sait in care se poate discuta doar despre fotbal. Că tare multe ne oferă echipa sub Becali!...

Marius18.12.2009 10:00
Partile pozitive ale regimului Antonescu (dictatura mai bine zis, desi unii se fac ca nu pricep) sunt minuscule pe langa raul cauzat de deciziile luate de el. Chiar daca am sterge cu buretele Transnistria, complet si am conveni ca nu s-a intamplat nimic acolo, regimul tot a condus Romania in practic cea mai rea situatie cu putinta, pana cand si-au gasit cativa un rest de curaj si l=au dat jos. Greselile lui Antonescu sunt evidente pentru oricine judeca si nu se lasa influentat de abureli nationaliste si sentimentalisme ieftine.

 

hai sa facem putin teoria chibritului. tu spui ca antonescu a luat decizii proaste si a condus tara in cea mai rea situatie cu putinta. sa presupunem ca antonescu ii dadea jet lui hitler si zicea ca se pisa pe Armata lui. crezi cumva ca ala ar fi zis bine, va lasam in pace ca aveti **** mari?

 

foarte probabil ar fi urmat o aciune militara impotriva noastra, ocuparea tarii, instalarea unui guvern plm si trimiterea de soldati pe frontul de est. deci, de ce ar fi fost gresita decizia de a colabora cu nemtii?

strezahuzum18.12.2009 10:13

Mariuse, uiti ca Antonescu avea in mana o carte incredibila : petrolul. Antonescu trebuia sa-i dea jet lui Hitler in primavara lui '42 cand Fuhrerul iubit a cerut mai multe trupe romanesti pentru Rusia. Nu sa-i declare razboi, trebuia sa-i raspunda simplu "nu putem" si pace. Si daca Hitler facea urat, trebuia sa-i explice ca-i taiem petrolul, si chiar daca ne invadeaza si ocupa intreaga tara, putem distruge puturile de petrol in asa hal incat sa dureze ani de zile pana cand se relua productia. Germania nu mai avea alta sursa majora de petrol si carburanti cu cifra octanica mare. Intre posibilitatea de a-si pierde sursa de benzina si a accepta ca romanii nu vor sa mai continue razboiul in Rusia, ce putea Hitler sa faca ? Evident ca nu putem decat sa speculam, dar eu cred ca ar fi inghitit galusca si ar fi cerut mai multe trupe din alte parti. Finlandezii l-au refuzat si n=au fost invadati.Ori de la unguri, de la slovaci, italieni, etc. Gasea el alti fraieri care sa-i inlocuiasca pe romani, dusmani avea berechet. De ce sa mai adauge inca o natiune pe lista ?

Marius18.12.2009 10:37

tu spui ca aveam un atu in petrol, eu spun ca era si un punct sensibil.

 

Finlandezii l-au refuzat si n=au fost invadati.Ori de la unguri, de la slovaci, italieni, etc. Gasea el alti fraieri care sa-i inlocuiasca pe romani, dusmani avea berechet. De ce sa mai adauge inca o natiune pe lista ?

 

finlandezii au zis nu si asa fost pentru ca nemtii nu isi permiteau in acea perioada sa porneasca un nou conflict, inutil. dar in cazul nostru nu si-ar fi permis sa piarda petrolul si ar fi disponibilizat imediat trupe pentru a se asigura ca petrolul romanesc merge in continuare. gandeste-te doar la cate trupe germane se aflau pe valea prahovei.

 

mie razboiul nu mi s-a parut niciodata un joc de poker, ci ceva mult mai serios. evident ca se putea blufa atunci cu distrugerea puturilor, insa cine si-ar fi asumat responsabilitatea de a priva tara de un bun national. n-ar fi fost si asta o forma de tradare pana la urma? petrolul nostru nu mergea in proportie de 100% la nemti, ne mai trebuia si noua.

 

Intre posibilitatea de a-si pierde sursa de benzina si a accepta ca romanii nu vor sa mai continue razboiul in Rusia Hitler putea foarte lesne sa securizeze zona petrolifera si sa-l traga in teapa pe antonescu. Uiti ca nemtii nu avea un excedent de trupe pe frontul de est, deci ma indoiesc serios ca o eventuala retragere a armatei romane ar fi fost primita pur si simplu.

Mihai Somanescu18.12.2009 10:43

@streza

 

Primul meu post pe acest thread este acesta: "Un documentar in trei parti despre un erou al Romaniei.

 

Ocuparea Budapestei de catre Armata Romana! http://www.youtube.com/watch?v=YcC423r2Q4o

 

Acest mesaj a fost editat de Mihai Somanescu: Nov 24 2009, 11:12 AM"

 

Nu vreau sa-mi cauti marturii negative despre Transnistria, e plin de ele. Dar te intreb, de ce in Ro nu apar cartile si marturiile "altfel" decat cele oficiale? Decat cele acceptate? Raspunde la intrebarea asta. Eu am asta am spus prin exemplul doamnei Gottlieb? Ce interes are o femeie respectata, poeta, la varsta a treia sa inventeze despre Transnistria? In schimb, hai sa vedem ce interes aveau cei care l-au demonizat pe Antonescu si cu el pe noi?

 

Te-ai facut ca ploua cand ti-am prezentat citatul din Iorga despre situatia din Basarabia?

 

Iarta-ma majestate a mistficarilor, o sa te contrazic din nou: eu n-am spus niciodata ca toti evreii sunt/au fost bolsevici. Ci numai aceia care au venit pe tancuri in Romania dupa 23 august 44. Exact aceia care l-au omorat pe Antonescu. Cu siguranta au fost atunci si evrei patrioti, care nu au dorit comunismul. Citeste, daca o sa gasesti, cum acestia au fost omorati sau fortati sa plece din tara de evreii rosii, pentru ca nu erau de acord cu acestia. De ce, dupa 45, nu au aparut carti, articole in Israel de la evreii romani care au emigrat acolo in care sa-l demasce pe monstrul Antonescu? Unde sunt marturiile alea?

 

Arata-mi si mie panoplia de carti citite si gasite in librariile romanesti in care Antonescu e descris ca erou, ca in afara de vreo 2 si alea cu chiu cu vai gasite, nu sunt...

Adrian18.12.2009 11:56
Coloportezi cu nesaț minciuni și vituperări, exact același lucru faci ca pe celălalt topic. Nu ai dreptate in niciun loc.

1. Am vrut să scriu NKVD, m-am grăbit, am recunoscut. De 5 ori ai repetat greșeala mea.

Dacă sunt malițios , aș putea și eu repeta greșelile tale, uneori de tipul Vanghelie-Guță, gen "să aibe", dar nu-ți voi căuta printre miile de postări. Știu bine că așa ai scris, dar errare humanum est, nu mă leg ca de un fir maladiv de orice breșă, ci incerc să văd forma finală.

 

Și da, un agent al serviciilor secrete sovietice(acum sper că nu sunt probleme) l-a asasinat. Traian Boieru se numea. Inclusiv Neagu Djiuvara lao emisiune a confirmat asta, spunând că e "foarte curios cum a fugit acest răzvrătit drept la Moscova, după exact o zi de la asasinat". Grăitor.

Aștept să-l faci și pe Neagu nazist, fascist, legionar.

 

Oau. Dar cine e Neagu Djuvara?

Dumnezeu? Nu cred. De unde stia el treburile alea? Cum le-a aflat? In exil?

Ai uitat sa spui ca omul nu a stat in tara in timpul ocupatiei comuniste, a fugit. A fugit de comunisti. Nu trebuie sa fii neaparat nazist, fascist si legionar ca sa fii anticomunist. Te-am intrebat simplu: ce motiv aveau rusii sa il omoare? Nu KGB, nu NKVD, nu CIA sau MIB. SOVIETICII. Cu ce ii supara pe ei un istoric?

 

p.s. Crimele legionare au fost facute tot de comunisti?

 

 

2. Basnele cu originea multietnică sunt exagerate de totți teribiliștii, de toți neocomuniștii maoiști morți de beți prin șanțuri și de toți frustrații care bagă prenandez de dragul idealurilor anarhist. Cu ei te confunzi, când afirmi asta.

Citește memoriile lui Petre Țuțea, Mircea Eliade, ia ultima carte a lui Sorin Lavric, ia volumul mare despre Mișcarea Legionară realizată de Academie, și , mai ales, memoriile marelui fillolog Sextil Pușcariu. Și pe ăștia aștept să-i faci naziști, mincinoși și legionari, doar nu sunt de acord cu tine.

NICĂ'IERI nu apare cuvântul ucrainean.

Dar e normal, prozeliții fervenți și orbiți de ură iși fac biblie din Wikipedia, saituri comuniste și bloguri.

 

Sa inteleg ca anticomunisti si legionari sunt doar oamenii prosti? Prostimea? Ca tu aici vrei sa bati. Vrei sa zici ca, daca niste oameni cunoscuti la nivel national, inteligenti, intelectuali, etc. spun ceva bun despre legionari, o fac obiectiv pentru ca ei nu pot avea astfel de legaturi. Uiti insa ca extrema dreapta a fost(mai ales in perioada interbelica) si inca este foarte populara in europa.

 

Cum sunt numiti suporterii lui Ajax de catre rivali? Joden. Trebuie sa traduc? De ce sunt numiti asa? Pentru ca sunt evrei? Nu. Pentru ca clubul a avut legaturi cu evrei(nu mai stiu sigur. ori ca s-a infiintat in partea evreiasca a Amsterdamului, ori ca a fost infiintat de evrei) si religia crestina ne invata sa ii uram. Da' ce mi-au facut mie evreii sa ii urasc? "Controleaza economia mondiala...controleaza lumea, etc" Si? O fac pentru ca sunt evrei sau pentru ca sunt oameni?

Bai, dau un citat din Nemuritorii al lui Sergiu Nicolaescu: "Daca n-ai fi tu, ar fi altii, mai rai!"

Asa si in cazul asta. Daca n-ar fi fost evreii, ar fi fost altii.

 

Partea germană, da, un străbunic sau o străbunică era austric in Bucovina. Asta demonstrează că Legiunea era tolerantă. Au intrat și evrei, și ucrainieni, și lipoveni, și aromâni in ea. DA! Pentru că ea implică răspândirea unui nou duh național. Dacă l-ai citit pe Blaga, te-aș duce cu gândul chiar la o matrice stilistică, la un fond inconștient care, indiferent de bombardamentele conștientului, rămâne neschimbat, implacabil. Asta era Dragostea de Aproape, Neam și Dumnezeu la Legionari.

 

Oau. Dar austriacul Hitler nu s-a inscris in Partidul Nationalist Social al Muncitorilor din GERMANIA? Ce spune asta altceva decat ca "beggars can't be choosers".

Ia zi tu cine a fondat miscarea legionara.

Oare nu Corneliu Zelea Codreanu?

 

E si absurd sa imi zici ca el nu era acceptat in propriul lui club.

 

Dar tu, prin viziunea că, "are un bunic neromân, nu mai e român", eși mai nazist decât oricine.

Tu ești, in fapt, un nazisto-comunist, in tine s-au impletit ambele ideologii cu succes in mod teandric. Este uluitor, ești bun de Discovery.

 

Pai am gandit si eu ca Legionarii. "E evreu nascut in Romania deci nu e roman". "E tigan nascut in Romania deci nu e Roman".

Iar asta cu nazisto-comunist e buna.

Uite

 

commienazis1252109234.jpg

 

Ala sunt eu.

 

 

3. Căpitanul nu a fost fascist prin nimic. Nu a urât pe nimeni, a răbdat tot, Lupta asta a fost spirituală.

La fel și cu faptul că era criminal. Criminal fără crimă! S-a mai auzit așa ceva?

 

Pai ce? Hitler a fost criminal? Osama Bin Laden e criminal? Astia nu au omorat pe nimeni, doar au dat ordine.

Dar stii ce, esti baiat inteligent, ai goagăl la dispozitie, cauta sa vezi pe cine a omorat Codreanu. Sa te lamuresti singur.

Din toată Legiunea , care adună cu simpatizanți mai mult de 1 milion de oameni( și nu voi zice asta citând "Buna Vestire" ssau "Neamul românesc", ci tot din istorcii de azi, gen Neagu), s-au petrecut fapte reprobabile următoarele:

Asasinarea lui Stelescu, Asasinarea lui Duca. Restul, deja, nu știu dacă mai pot fi comentate. Armand Călinescu a fost un slugoi a lui Carol, asupritor, criminal a 252 de legionari minimmum(doar din ordonanță). Desigur chiar dacă ar fi ucis 1 milion de oameni direct sau indirect, tot nu i-ar fi putut fi scuzată uciderea, dar nu a fost el vreun sfânt.

 

Perioada codrenistă, Adevărată Legiune deci, din un milion și ceva de oameni a adus 2 grupuri de teribiliști care au comis două crime. Fă un raport, compară, judecă. Aici e treaba ta.

oricum, au fost mai puține crime decât au făcut liberalii, țărăniștii și alții.

 

Asta e din ce zici tu. Unii au alta parere. Probabil si ei sunt comunisto-nazisti.

 

 

Apropierile cu fascismul sunt iluzorii și nefondate, mă indoiesc că știi ce e acela fascism, nazism, iar despre legionarism nici nu mai vorbesc, că n-ai ințelege oricum.

 

Evident ca nu stiu nimic. Pacat ca codreanu voia sa faca din Romania un stat fascist dupa modelul italian.Ca sa nu mai vorbim despre dorinta lui de a deveni dictator. Sau antidemocratia miscarii legionare e tot un mit?

 

4. Valul de uri spumegoase și calomnii corozive pe care-l improști nedrept este fals. "bine le-au făcut la criminali",

Eu iți voi da u exemplu concret. Lângă Cluj este comuna Chinteni, bănuiesc că o cunoști, e chiar la ieșirea dinspre Iris, știi tu. În acea comună este satul Băbuț, pe unde are un prieten istoric rude , de unde-și are de fapt obârșia.

În primăvara lui 34, deci inainte ca legionarii să comită unul din cele 2 asasinate, a fost o vreme extrem de ploioasă, cu inundații. Stundenți și tineri legionari au venit să ajute oamenii din sat, să diguiască la râu, pentru ca pârăul, râul ieșise din matcă. Au construit și o troiță, ea este acolo. Dacă vrei, ți-o voi și arăta.

 

Nazistii au construit in Germania primele autostrazi din Europa. Cu ce scuza asta toate relele facute in rest?

 

În tot acest timp, ce au născocit prefectul și ceilalți, campanie electorală apropiindu-se?

Ei , incapabili să ajute și nepăsători la drama sătenilor și la pecetluirea agriculturii, neajutând cu nimic, ce au zis? hai să-i batem pe legionari, că , Vezi-Doamne, fac propagandă.

Zis și făcut. Au trimis jandarmii să-i bată pe toți legionarii de acolo. Printre ei iți spun de Pop Vasile și Morar Gavril, sunt numele ce le-a găsit prietenul meu istoric, și părintele-paroh Miholca. Amenzi, bătăi, arestări și chiar temniță pentru cei 2 de care ți-am zis.

Legionarii nu au opus rezistență, știind apleul Căpitanului la jertfire și martiraj.

Uite acțiune de martiraj pentru neam!

Dacă aș fi vrut să pară și mai dramatic , aș fi spus că era și În Săptămâna Mare, deci aproape de Paști.

 

Da' parca miscarea legionara era interzisa prin lege atunci. Hmmm...

 

Astfel de cazuri am mai găsit, in surse foarte norocase că au scăpat de Ministerului Adevărului din Pcr (ironia este voită), la Iași, Suceava, Buzău, etc.

Eu când am citit nu imi inchipuiam că cineva va avea vreun interes să le ascundă, așa că voi căuta articolele, cărțile, memoriile și ți le voi da.

 

Subiectivismul neexistand in niciununul din aceste documente.

 

Cat despre vorbele lui codreanu, vorbe!

strezahuzum18.12.2009 12:22
@streza

 

Primul meu post pe acest thread este acesta: "Un documentar in trei parti despre un erou al Romaniei.

 

Ocuparea Budapestei de catre Armata Romana! http://www.youtube.com/watch?v=YcC423r2Q4o

 

Acest mesaj a fost editat de Mihai Somanescu: Nov 24 2009, 11:12 AM"

 

Ok, l-am ratat eu. Mea culpa. Totusi, ce voiai sa-mi arati cu ocuparea Budapestei ?

 

Si vezi ca din primele minute, Balaceanu-Stolnici spune ca "regimul era dictatorial". O fi si el un mistificator ca mine ?

 

Nu vreau sa-mi cauti marturii negative despre Transnistria, e plin de ele. Dar te intreb, de ce in Ro nu apar cartile si marturiile "altfel" decat cele oficiale? Decat cele acceptate? Raspunde la intrebarea asta.

 

De unde sa stiu eu ? Nu ma ocup cu publicarea cartilor. Si ce inseamna "marturii oficiale" ? Marturiile, pana cand nu vine careva sa demonstreze contrariul, trebuie studiate si/sau acceptate asa cum sunt. Evident acolo unde nu avem de-a face cu absurditati evidente.

 

Eu am asta am spus prin exemplul doamnei Gottlieb? Ce interes are o femeie respectata, poeta, la varsta a treia sa inventeze despre Transnistria? In schimb, hai sa vedem ce interes aveau cei care l-au demonizat pe Antonescu si cu el pe noi?

 

Eu n-am zis ca doamna Gottlieb a inventat. Am spus ca exista marturii berechet care afirma ca lagarele din Transnistria erau o catastrofa, ca se murea de foame, de boli, samd. Poate Gottlieb a fost mai norocoasa decat restul. Marturia ei nu anuleaza automat toate marturiile negative.

 

 

Iarta-ma majestate a mistficarilor, o sa te contrazic din nou: eu n-am spus niciodata ca toti evreii sunt/au fost bolsevici. Ci numai aceia care au venit pe tancuri in Romania dupa 23 august 44. Exact aceia care l-au omorat pe Antonescu. Cu siguranta au fost atunci si evrei patrioti, care nu au dorit comunismul. Citeste, daca o sa gasesti, cum acestia au fost omorati sau fortati sa plece din tara de evreii rosii, pentru ca nu erau de acord cu acestia. De ce, dupa 45, nu au aparut carti, articole in Israel de la evreii romani care au emigrat acolo in care sa-l demasce pe monstrul Antonescu? Unde sunt marturiile alea?

 

Eu nu "mistific" nimic. Poate ar trebui sa fii mai explicit in loc acuzi pe altii de mistificari. N-ai spus in mod explicit ca toti evreii au fost/sunt comunisti/bolsevici. Corect. Dar atunci ce inseamna "bolsevism jidanesc" si de ce ai adus in discutie lista alora adusi de tatuca Stalin in Romania ? Din cate ma mai ajuta memoria si wikipedia, "iudeo-bolsevismul" e o teorie ce pretinde ca evreii sunt in spatele miscarii comuniste, in particular a celei din Rusia. Sper ca n-o sa-mi zici ca "iudeo-bolsevism" si "bolsevism jidanesc" nu sunt sinonime.

 

Si citatul ala din Iorga ce rost are ? A fost cumva Iorga martor ocular ? Nu, prelua si el rapoartele venite din Basarabia. Apropo, scrisoarea soldatului ala e profetica, mai ales finalul, unde scrie clar ca are de gand sa se razbune la intoarcerea in Basarabia. Am amintit deja de vreo 5 ori de Constantiniu si cartea lui "Armata, Maresalul si Evreii", unde a descris aceeasi situatie : o parte a populatiei evreiesti (dar nu numai) a sarit in sus de bucurie la sosirea rusilor, a atacat trupele romanesti in retragere, au batut/ucis functionari romani, samd. Urat. Criminal, fara indoiala. Numai ca la intoarcerea armatei romane, s-au razbunat si au deportat toata populatia de etnie evreiasca, fara judecata, fara ancheta, samd. Ai cumva dovezi ca deportarile s-au facut individual, analizand fiecare caz in parte ? Ar fi extraordinar daca s-ar dovedi asa ceva, dar ...

 

Arata-mi si mie panoplia de carti citite si gasite in librariile romanesti in care Antonescu e descris ca erou, ca in afara de vreo 2 si alea cu chiu cu vai gasite, nu sunt...

 

Azi au mai disparut, dar prin anii 90 erau mai multe. O sa ma mai uit dupa titlurile vechi.

strezahuzum18.12.2009 12:43
tu spui ca aveam un atu in petrol, eu spun ca era si un punct sensibil.

 

Pentru germani era si mai sensibil. Halder, seful Statului Major german, a scris dupa razboi ca pierderea Romaniei a dus la scaderea cantitatilor de benzina disponibile de la 50.000 tone/luna la 20.000 tone/luna. Si asta in '44, cand intrasera in functiune fabrici de carburant sintetic, care produceau benzina din carbune, prin procedeul Fischer-Trop. Cred ca poti gasi mai multe detalii in "The Wages of Destruction: The Making and Breaking of the Nazi Economy", de Adam Tooze.

 

Germania era incredibil de vulnerabila in 1942, pentru ca nu mai aveau de unde sa faca rost de petrol in cantitati mari in afara de Romania. Aveau nevoie de livrari fara intrerupere, nu-si permiteau nici o pauza. Iar distrugerea puturilor insemna pauze de cel putin 2 ani.

 

Stii ce tinta avea atacul americanilor, "Tidal Wave", nu :D ?

 

finlandezii au zis nu si asa fost pentru ca nemtii nu isi permiteau in acea perioada sa porneasca un nou conflict, inutil. dar in cazul nostru nu si-ar fi permis sa piarda petrolul si ar fi disponibilizat imediat trupe pentru a se asigura ca petrolul romanesc merge in continuare. gandeste-te doar la cate trupe germane se aflau pe valea prahovei.

 

Eu n-am zis ca Antonescu trebuia sa taie imediat livrarile de carburanti. Trebuia sa le continue sau sa-i ofere chiar o bomboana lui Hilter impreuna cu refuzul : "nu mai pot sa trimit trupe pe front, dar uite, iti livrez cu 50% mai mult petrol incepand cu luna X". Putea sa o faca, industria petroliera romaneasca n-a mers cu maxim de capacitate intre 1939 si 1945. Atunci de ce sa mai riste Hitler cand putea sa obtina ceea ce dorea - petrol - fara razboi ? Trupele romanesti nu au jucat niciodata un rol decisiv in est, iar dupa Stalingrad, Hitler insusi a cerut ca absolut toate trupele aliate germaniei sa paraseasca frontul de est.

 

Trupe germane erau pe valea prahovei si in 1944, dar erau in principal trupe de la apararea antiaeriana, ca si in 1942. Si ai nostri i-au lichidat rapid.

 

mie razboiul nu mi s-a parut niciodata un joc de poker, ci ceva mult mai serios. evident ca se putea blufa atunci cu distrugerea puturilor, insa cine si-ar fi asumat responsabilitatea de a priva tara de un bun national. n-ar fi fost si asta o forma de tradare pana la urma? petrolul nostru nu mergea in proportie de 100% la nemti, ne mai trebuia si noua.

 

Razboiul e cel mai grav lucru ce se poate intampla unei natiuni. IN paranteza fie zis, una muultele greseli ale Maresalului a fost usurinta cu care a intrat in razboi, fara sa aiba un tratat de alianta, macar de forma, cu Germania. Cand si-a dat seama de gafa si a incercat sa o remedieze, era prea tarziu si Hitler l-a plimbat cu o replica stupida cum ca "sangele varsat in comun ne uneste mai mult decat orice tratat". Normal, odata ce Romania se varase in groapa, de ce sa-si asume vreo obligatie ?

 

Iar despre distrugerea puturilor, sa stii ca le-am distrus si in 1916, culmea, din aceleasi motive : sa nu puna Germania mana pe ele. Nu s-a gandit nimeni ca e o tradare nationala ci o tactica foarte obisnuita la noi : arsul satelor, otravitul fantanilor, samd ...

Stanici18.12.2009 15:33

Bai, oare jigodia s-o lua si la oameni?

Mihai Somanescu19.12.2009 13:47

Ok, l-am ratat eu. Mea culpa. Totusi, ce voiai sa-mi arati cu ocuparea Budapestei ?

 

Si vezi ca din primele minute, Balaceanu-Stolnici spune ca "regimul era dictatorial". O fi si el un mistificator ca mine ?

 

Baiete, esti raspunsul pozitiv la intrebarea lui Stanici. Ce legatura are ocuparea Budapestei cu ce discutam noi? Doar am reamintit acel post pentru a sublinia cat de mult delirezi cand spuneai ca il idolatrizez pe Antonescu. Dovada ca am acceptat ce spune Balaceanu Stolnici despre el, dar in acelasi timp oricine se uita poate vedea ce insemna acea dictatura si cum se traia atunci.

 

Stii cum esti tu? Esti genul ala de om care daca ar pleca Becali de la Steaua, ai spune sa stam sa judecam si sa analizam daca toti nepotii pe care i-a insirat prin club sunt vinovati de ceva, inainte sa-i dam afara si pe ei. Mai stii ceva? Cred ca evreii de peste tot erau solidari cu cei dintre ei care faceau atat bine cat si rau, de-asta au rezistat ca etnie si sunt asa de puternici. Doar la noi, patria si neamul pot fi calcate in picioare, "pentru printipuri, dom'le".

 

 

strezahuzum20.12.2009 22:37

Bun. E clar ca mai bine inchidem discutia aici. Mai ales cand vad ca nimeni nu discuta faptele concrete si nici nu e in stare sa se abtina de la a trece la atacuri la persoana. Sa ramana fiecare cu ce stia despre Antonescu, daca asa-i place.

Adrian21.12.2009 21:36

10 chipuri ale comunismului din Romania

10 chipuri ale comunismului din Romania Foto (8)

 

Comunismul a fost cu siguranta, cea mai neagra perioada din intreaga noastra istorie. Pentru a cunoaste mai bine acest flagel, este imperios necesar sa aflam ce fel de oameni erau cei care l-au adus in Romania. Cei 10 cavaleri ai apocalipsei rosii prezentati mai jos, nu sunt singurii care au adus negura raului in urma lor, dar sunt printre cei mai importante personaje ale istoriei noastre de dupa cel de-al doilea Razboi Mondial.

 

10. Vasile Luca

 

Trista soarta a avut tara noastra dupa cel de-al doilea Razboi Mondial. Atat de trista incat la un moment dat, mai bine zis intre anii 1947-1952, chiar Ministerul de Finante al tarii a incaput pe mainile patate de sange romanesc ale unui criminal de razboi. Este vorba de un columnist sadea, nascut intr-o familie de secui din Ardeal, pe numele sau adevarat Luka Laszlo. La doar 17 ani se inroleaza in asa numita "Divizie Secuiasca" condusa de Karoly Kratochwill care a luptat de partea armatei comuniste a lui Bela Kuhn impotriva Armatei Romane care a eliberat Budapesta. A avut legaturi cu organizarea grevelor de la Lupeni si Valea Jiului, s-a facut comunist direct la Moscova, participand la actiuni de spionaj impotriva statului roman. Nu s-a oprit aici. Devenit deputat in Sovietul Suprem din Ucraina si vice-primar al orasului Cernauti, Vasile Luca se implica in deportarile romanilor din Bucovina in gulagurile siberiene. Pentru aceste fapte a fost recompensat de sovieticii care il fac maior in Armata Rosie. Ajunge cel mai bun colaborator al Anei Pauker, prin intermediul careia isi cunoaste viitoarea sotie, revolutionara comunista evreica Betti Birman, proaspat intoarsa de pe frontul din Spania. Ca o paralele demna de mentionat, Betti Birman fusese initial trimisa de Ana Pauker, sefa ei pe linie de partid sa-l ajute pe proaspatul ministru de finante, Luka Laszlo, sa-si scrie autobiografia, acesta nestiind nici macar limba romana! Cu timpul, isi face dusmani puternici in PCR, astfel incat in anul 1952 a fost arestat pentru deviationism si activitati contra interesului partidului. Doi ani mai trziu este condamant la moarte, pedeapsa fiindu-i comutata la inchisoare pe viata. A decedat ,uitat de toti, in inchisoarea Aiudului.

 

9. Lucretiu Patrascanu

 

Despre Lucretiu Patrascanu se poate spune orice, mai putin ca nu a fost un patriot pana in maduva oaselor. Departe de a se asemana cu parvenitii care gasisera in Partidul Comunist o forma de a avansa cat mai rapid pe scara sociala, Patrascanu era un om de o cultura deosebita. Avocat, sociolog, economist, el a imbratisat doctrina comunista inca din timpul studentiei (1919), optand pentru un socialism de factura nationalista. Declaratiile sale patriotarde, asa cum este cea de la Harkov (1928) prin care sustinea ca basarabenii sunt romani, sau replica memorabila de la Cluj (1946) "Inainte de a fi comunist, sunt roman!" i-au atras antipatia propriilor colegi de partid dar, mai ales, pe cea a Moscovei. Este acuzat de nationalism burghez, de legaturi cu legionarii si este arestat in anul 1948. Sase ani mai tarziu, in 1954, a fost condamnat la moarte si executat, si asta dupa ce, in arest, ceruse sa isi continue munca in slujba Partidului Comunist chiar din celula in care fusese inchis. A fost reabilitat in anul 1968 din ordinul presedintelui de atunci al Romaniei, Nicolae Ceausescu.

 

 

 

8. Iosif Chisinevschi

 

Eminenta neagra a "intelighentiei" comuniste din perioada stalinista a Romaniei, Chisinevschi i-a dispretuit profund pe colegii sai romani de partid pe care-i caracteriza drept niste "aparatcici necultivati, inchistati si agresivi". Nascut in Basarabia, de origine evreiasca, pe numele sau adevarat - Iosif Broitman, Chisinevschi si-a schimbat numlele de familie preluandu-l pe al sotiei in momentul casatoriei, pentru a se instaura mai usor in randurile noii puteri comuniste din Romania de dupa razboi. Metoda a fost folosita de toti activistii trimis de Moscova pe tancurile "eliberatoare"... Timp de trei ani detine titlul de secretar cu propaganda si cultura in cadrul CC al PCR. Atras de putere, ca mai toti cei ajunsi intr-un post important, persevereaza servindu-se de intrigile, linguselile si oportunismul sau nativ. Asa ajunge sa se catere pana in functia de prim -vicepresedinte ala Consiliului de Ministrii al tarii. Dus de val se viseaza conducator al Romaniei alaturi de compatriotul sau Miron Constantinescu. Ambilor le-a fost dat insa sa fie invinsi si maziliti din functii de catre Gheorghe Gheorghiu-Dej.

 

7. Petru Groza

 

Figura complexa a comunismului, Petru Groza este considerat si astazi un om al extremelor. Fiu al unui preot din Deva, doctor in drept la Budapesta, om de afaceri si politician abil in efemerul guvern Averescu, Groza fondeaza in anul 1933 Frontul Plugarilor si isi face cunoscute opiniile de stanga. Sustinator infocat al comunistilor, el nu a renuntat niciodata la obiceiurile sale, mai degraba burgheze, motiv pentru care si-a si atras porecla de "burghezul rosu". Petru Groza devine prim-ministru al Romaniei in anul 1945, atunci cand Nicolae Radescu, general al Armatei Romane, este fortat sa isi dea demisia din aceasta functie de catre Comisarul Poporului, Andrei Visinsky. Sub conducerea sa, are loc abdicarea regelui Mihai si transformarea regatului in Republica Populara Romania. Comunist cu apucaturi de intelectual rasat, Groza conduce, practic, destinele romanilor pana la venire ala putere a lui Gheorghe Gheorghiu-Dej in 1952.

 

6. Emil Bodnaras

 

Politrucul de mai sus a reusit sa impuste trei iepuri mari de-a lungul vietii sale. A reusit sa devina general al Armatei Romane, spion al Uniunii Sovietice si membru important al PCR. Nici acest comunist de calibru greu care ne-a marcat in mod nefericit atat istoria, cat si prezentul, nu era de origini romanesti, tatal sau fiind ucrainean iar mama germana. Povestea vietii sale a luat o intorsatura interesanta dupa ce cariera sa de ofiter in artilerie este intrerupta in urma unor scandaluri, tanarul la acea vreme Emil Bodnaras fiind degradat si trimis la o garnizoana din Basarabia. Acolo, a fost contactat si racolat de miscarile militante comuniste, tradand de buna voie regatul Romaniei si devenind spion sovietic. Se dovedeste intr-atat de atras de comunism, incat dezerteaza din post si fuge la Moscova de unde se intoarce in Romania, la finele anului 1935, cu misiunea de a spiona mai departe potentialul militar al tarii. Devine membru al PCR si se inhaiteaza cu Gheorghe Gheorghiu-Dej, Iosif Ranghet si Constantin Parvulescu, cei trei trecand prin multe aventuri precum puscarii, subminarea adevaratilor conducatori ai PCR-ului si chiar negustoria cu materiale de constructii. Dupa 1947 ocupa functia de Ministru al Apararii. El a fost sprijinitorul si asul din maneca tanarului Nicolae Ceausescu pe care l-a sustinut pentru obtinerea functiei de secretar general al CC al PCR. A fost unul dintre cei mai temuti si puternici stalpi ai comunismului din Romania. Bustul sau troneaza si astazi in fata caminului cultural din comuna sa natala Milisauti, judetul Suceava.

 

5. Ana Pauker

 

Despre Ana Pauker, "Stalin cu fusta" - asa cum i se mai spunea in perioada de glorie - , s-ar putea scrie biblioteci intregi. Nascuta in anul 1893, la Codaesti, Vaslui, sub numele de Hanna Rabinsonh, Ana deprinde limba ebraica (bunicul sau era rabin) si chiar preda intr-o scoala evreiasca din Bucuresti. Este atrasa de socialism inca din tinerete si adera la miscarea in cauza inca din anul 1915. Casatorita cu activistul comunist Marcel Pauker, ea se inscrie in randurile comunistilor in anul 1920. Doi ani mai tarziu, este arestata impreuna cu sotul ei pentru activitati politice si ilegale si, dupa eliberare, ia drumul Elvetiei. Revine pentru a doua oara in Franta unde devine membra a Comiternului si se implica activ in miscarea comunista balcanica. Intoarsa in Romania, ea este arestata in anul 1935, si executa 6 ani de detentie inainte de a fi eliberata si trimisa in Uniunea Sovietica la schimb cu un prizonier roman. Intre timp, sotul sau fusese executat in Gulag, in urma epurarilor staliniste.

 

Revine iarasi in Romania, in anul 1944, imbracata in uniforma sovietica, calare pe unul dintre tancurile "eliberarii". Este aleasa secretara a Comitetului Central al PCR, iar in 1947 devine prima femeie din lume care detine functia de ministru de externe si pe cea de vice-prim ministru. Ea este cea care semneaza fara sa clipeasca actul prin care Romania ceda neconditionat Insula Serpilor Uniunii Sovietice. In tot acest timp isi creeaza imaginea unei veritabile "doamne de fier", fiind suspectata de numeroase actiuni tenebroase indreptate impotriva statului roman. Devenita incomoda pentru Gheorghiu-Dej si comunistii mai moderati, Ana Pauker este acuzata de activitati impotriva partidului, de sabotarea agriculturii, de legaturi cu legionarii si agentii straini, suficient cat sa fie scoasa in gratiile "tatucului" Stalin, unul din protectorii sai de pana atunci. Este arestata de catre comunisti, iar pedeapsa ii este comutata in arest la domiciliu. Abia in ultimii ani de viata i s-a permis sa isi castige existenta ca traducatoare la Editura Politica. S-a stins in urma unui cancer mamar la 3 iunie 1960.

 

 

 

4. Miron Constantinescu

 

A fost printre cele mai "intelectuale" figuri care s-au perindat prin Partidul Comunist Roman inca de la infiintarea sa. La urma urmei, individul in cauza a fost insusi redactor sef al ziarului Scanteia, find responsabil direct cu indoctrinarea comunista a romanilor. Carierist de profesie, el a fost pe rand membru in Biroul Politic, membru in CC al PCR, secretar al PCR-ului. La fel ca majoritatea comunistilor "de import", a fost un activist evreu sustinut de Moscova, numele sau real fiind Meir Kohn, nume schimbat de urgenta in Miron Constantinescu odata cu intrarea in Romania, el fiind nascut la Chisinau. Obsesia sa pentru putere a fost cea care i-a creat mari probleme. Profitand de raportul secret prezentat de Nikita Husciov la Congersul PCUS din 1957, Miron Constantinescu se crede indeajuns de puternic incat sa-l dea jos pe Gheorghe Gheorghiu -Dej. In aceasta directie se aliaza cu Iosif Chisinevschi. Nu are noroc, Dej avea inca multi sustinatori in randul comunistilor romani. Prin urmare, este zburat din conducerea partidului fara nicio explicatie. Steaua sa norocoasa nu apune, astfel incat este reabilitat de Nicolae Ceausescu, sub care devine ministru al invatamantului, presedinte al Marii Adunari Nationale si rector al "Fabricii de Cadre" adica al Academiei Stefan Gheorghiu.

 

3. Alexandru Nicolschi

 

Probabil cea mai infioratoare figura din panoplia monstrilor comunismului "de import" trimis de Uniunea Sovietica sa mutileze poporul roman, Alexandru Nicolschi este sinonim cu teroarea incredibila desfasurata in asa numitul "Experiment Pitesti" pe care l-a dirijat din umbra cu meticuozitate diabolica. A fost cel mai crud dintre toti tortionarii comunisti conform nu doar marturiilor Luciei Hossu Longin, ci a altor mii de declaratii ale victimelor stalinismului. El este cel care-i obliga pe detinuti sa manace serpi, iar intrebarea pe care i-o adresa zilnic sefului gardienilor fiind "Azi cati morti mi-ai adus?". Povestea sa incepe pe data de 2 iunie 1915, data nasterii sale intr-o familie de evrei saraci din Tiraspol, numele sau adevarat find Boris Grunberg. A facut Armata la Iasi, din anul 1932 aderand din tot sufletul la Comsomol, organizatia de tineret a partidului comunist. Zelul si cruzimea il recomanda pentru RAZVDEKA, directia de spionaj a NKVD-ului. Prins la prima sa misiune in Romania, decide sa-si schimbe numele in Alexandru Nicolschi. Revine in tara odata cu trupele sovietice avansand incredibil de repede in structurile de comanda si represiune ale noii puteri comuniste. In anul 1947 era deja inspector general al Politiei de Siguranta, devenind subdirector al noii Securitati intre anii 1948-1953. Despre crimele si nelegiuirile sale se pot scrie bibilioteci intregi. A murit in somn pe data 16 aprilie 1991, cu doar o zi inainte de prezentarea la Procuratura unde i se dechisese un dosar pentru crimele infaptuite.

 

2. Gheorghe Gheorghiu-Dej

 

Nascut in anul 1901 intr-o familie saraca de muncitori barladeni, Gheorghiu Dej urmeaza meseria de electrician si se lasa atras de mirajul comunismului la varsta de 29 de ani, atunci cand se inscrie in PCR. Este arestat in anul 1933 si, trei ani mai tarziu, devine lider al comunistilor din inchisori. In timpul lui Ion Antonescu este transferat in lagarul de la Targu-Jiu, acolo unde isi petrece cea mai mare parte a detentiei pe perioada celui de al doilea Razboi Mondial. Tot aici imparte celula cu un alt detinut celebru, nimeni altul decat viitorul presedinte Nicolae Ceausescu, cel pe care il initiaza in "tainele" doctrinei comuniste.

 

Lider politic influentat puternic de politica lui Stalin, Dej devine presedinte al tarii in anul 1952, nu inainte de a epura partidul de membrii factiunii moscovite ai caror lider era nimeni alta decat Ana Pauker. Dej este artizanul eliberarii Romaniei de catre ocupatia sovietica si tot el da primele semne de "rebeliune" fata de Moscova, atunci cand respinge ideea unei Romanii care sa devina "granarul" blocului sovietic. Dej este cel care pune bazele Combinatului Siderurgic de la Galati, a fabricilor care sa sustina industria grea si chiar inchide Editura Cartii Ruse din Romania. Pe de alta parte, Dej este artizanul a mii de arestari si morti din randul intelectualilor si a "asa-zisilor" dusmani ai poporului, atitudine care il transforma in ochii romanilor intr-un veritabil dictator. Si totusi, comunismul promovat de Dej este unul de factura nationalista, el facand referiri fatise la Basarabia romaneasca si chiar demareaza relatiile diplomatice cu SUA in plin razboi rece.

 

Gheorghe Gheorghiu-Dej s-a stins in anul 1965 de un presupus cancer la ficat, Ion Mihai Pacepa sustinand, insa, ideea unei iradieri in timpul unei vizite a liderului roman la Moscova, asta ca urmare a politicii sale tot mai independente. In urma sa, venea cel care avea sa duca Romania in regretabila "Epoca de Aur", protejatul lui Dej, Nicolae Ceausescu.

 

 

 

1. Nicolae Ceausescu

 

Ultimul lider comunist al Romaniei este, cu siguranta, si cel mai controversat dintre toti comunistii care s-au perindat in primul sau in cel de-al doilea esalon al Partidului Comunist Roman. Nascut la 26 ianuarie 1918 intr-o familie de tarani din Scornicesti, judetul Olt, Ceausescu pleaca inca de la varsta de 11 ani la Bucuresti, acolo unde se angajeaza ca ucenic intr-un ateplier de cizmarie. La numai 14 ani devine membru al PCR, iar un an mai tarziu, in 1933, este arestat pentru prima oara, fiind acatalogat drept agitator in timpul unei greve. Din 1934, arestarile se tin lant pentru tanarul Nicolae Ceausescu, iar in anul 1936, este incarcerat la Doftana. Desi este eliberat destul de repede, in 1943, el este inchis din nou pentru activitati subversive in slujba comunistilor, de data aceasta la Targu - Jiu, chiar in celula celui care avea sa ii devina mentor, nimeni altul decat Gheorghe Gheorghiu-Dej.

 

Aflat tot timpul in umbra influentului Dej, Ceausescu devine ministru al agriculturii in anul 1947, ocazie cu care se ocupa direct de reprimarea taranilor ce se opuneau colectivizarii. Ascensiunea sa incepe odata cu eliminarea factiunii moscovite si a Anei Pauker, moment in care este numit membru al Comitetului Central al Partidului Muncitoresc Roman. In 1954, el devine mebru deplin al Biroului Politic al PMR si ajunge rapid omul cel mai important al factiunii, dupa Dej. La doar trei zile dupa moartea lui Gheorghe Gherghiu-Dej, Ceausescu preia puterea dar si ideile mentorului sau. Astfel, Ceausescu continua politica independenta fata de Moscova, momentul culminat al acestei tendinte fiind electrizantul discurs din anul 1968, discurs prin care liderul roman isi facea cunoscuta opozitia fara de invadarea Cehoslovaciei de catre trupele sovietice. A fost, poate, momentul de glorie al lui Ceausescu si, de asemenea, momentul care i-a adus un val extraordinar de simpatiei atat in tara cat si peste hotare. Ceausescu isi continua demersurile si se opune, in anul 1974, tuturor propunerilor sovietice in cadrul delegatiei CAER. Mai mult, legaturile diplomatice cu SUA, Israel, Franta, Germania Federala si Comunitatea Europeana il aratau ca pe un lider anti - moscovit.

 

Cu toate acestea, o schimbare majora in conceptiile liderului comunist are loc odata cu vizitele in Coreea de Nord si China din anul 1971. Fascinat de modelul comunist nord-coreean, Ceausescu vrea cu orice pret sa schimbe Romania intr-un stat socialist model. El este artizanul demolarii si reconstruirii satelor, a daramarii sau mutarii bisericilor importante, a intaririi Securitatii si a introducerii unui puternic aparat de propaganda comunista. Ceausescu incepe sa dea primele semne de pierdere a contactului cu realitatea inca din anii 70. Cultul personalitatii sale nu se poate compara decat cu cel al lui Hitler, Mao sau Stalin. Scriitorii sunt indemnati sa compuna ode dedicate "celui mai iubit fiu al poporului", elevii, studentii si muncitorii sunt inghesuiti pe stadioane si obligati sa defileze asemenea celor din China si Coreea, in spectacole grandioase care sa ridice in slavi realizarile lui Ceausescu. Manualele scolare ii dedica pagini importante iar programul TV se reduce la 2 ore dedicate exclusiv "meritelor" familiei Ceausescu.

 

 

 

Realizarile sale: canalul Dunare - Marea Neagra, Transfagarasanul, metroul bucurestean, zecile de mii de blocuri impovareaza Romania peste puterile ei. Datoria externa se ridica la circa 13 miliarde de dolari, moment in care "carmaciul RSR" decide sa o achite cu orice chip si in mod rapid. Astfel, incepea perioada ratiilor la alimente, a exporturilor masive de grane, materie prima, masini, armament, intr-un cuvant, tot ceea ce putea fi exportat. Ceausescu intentiona chiar sa interzica prin lege posibilitatea de a contracta imprumuturi din afara tarii si chiar isi manifesta intentia de a ridica la Bucuresti o filiala a Bancii Mondiale. Doreste chiar sa readuca in tara intelectualitatea din diaspora. In acest sens, ii propune lui Mircea Eliade sa revina in tara si sa preia conducerea celui mai mare institut de studii indice si de istorie a religiilor pe care ar fi urmat sa il construiasca, dar este refuzat de marele scriitor roman.

 

Caderea lui Ceausescu are loc in luna decembrie a anului 1989, Romania fiind ultima tara din blocul comunist in care are loc schimbarea regimului politic. De altfel, este si singura tara in care schimbarea a avut loc pe cale violenta. Faptul ca liderul comunist pierduse contactul cu realitatea din tara este dovedit din plin de incercarea sa de a convinge masele sa il urmeze. Nici discursul sau televizat in care sustinea ca miscarile din Timisoara sunt actiuni regizate de agentii straini, nici mitingul din Piata Revolutiei nu mai pot, insa, sa il salveze. Romanii isi doreau schimbarea. Ceausescu este arestat la Targoviste, acolo unde este judecat sumar (in fapt un simulacru de proces) si executat in ziua de Craciun a anului 1989. "Epoca de Aur" se sfarsise. Urma lunga perioada a tranzitiei catre capitalism.

 

 

 

Sursa si poze - Descopera.ro

«14567812»