FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cupa Mondiala 2010 - Africa de Sud

«1101112131450»
red&blue_boy13.06.2010 15:41

1-0 pentru Ghana...Sunt gata sarbii,la naiba...Au meritat pe de alta parte si ghanezii...

metzzz13.06.2010 15:45

Sunt chiar penibili . Ce dracu joaca asa slab nu inteleg.

Maye13.06.2010 15:56

Foarte slab meciul facut de sarbi.

 

Kuzmanovic ori s-a crezut Maradona ori vroia sa zboare.

Vlad Bogdan13.06.2010 16:16

Ce bine ca si-au luat-o. La cum au jucat nu meritau nici macar jumate de punct... Nu trec de grupe.

crysty1413.06.2010 16:19

La ce echipa au puteau sa produca o surpriza placuta, parca nici determinarea aia specifica nu au avut-o, pacat.

Maye13.06.2010 16:26

Sarbii se vor califica.

 

Vor invinge si Australia si Germania.

LanDSharK13.06.2010 16:28
La ce echipa au puteau sa produca o surpriza placuta, parca nici determinarea aia specifica nu au avut-o, pacat.

marii specialisti in ale fotbalului, ma refer aici bineinteles la redactorii gsp, spuneau ca serbia va fi surpriza mondialului din diferite motive pe care le-au dezlusit ei, specialistii.

Ce sa vezi, au avut dreptate ... :wanker:

*Alecs*13.06.2010 17:04

Vuvuzelas could be banned

 

Organisers investigating World Cup instruments

 

World Cup organising committee head Danny Jordaan says investigations are ongoing as to whether vuvuzelas can be banned. The noisy plastic trumpets have proved a massive hit with fans in South Africa but threaten to deafen players and viewers alike. However, some players have complained about the incessant noise while they also drown out the possibility of fans signing.

 

When questioned whether the World Cup organising could ban the instruments, Jordan replied: "If there are grounds to do so, yes. We have heard from the broadcasters and other individuals and it is something we are evaluating on an ongoing basis. We have tried to get some order with it. We have asked for no vuvuzelas during national anthems or when anyone is making an announcement. I know it is a difficult question but we are trying to manage it as best we can. This matter has been raised on many occasions and my personal view is that I would prefer singing. It has always been a great generator of a wonderful atmosphere in the stadiums and we will try to encourage them to sing because that is the strength. In the days of the struggle, we were singing - we did not blow anything, we were marching and singing. All through our history it is our ability to sing which really inspires and draws the emotions. It is a huge debate and it will continue, but we did say that if one lands on the pitch in anger then we will not think twice and take action." :)

RobYnho13.06.2010 17:18
"Vuvuzelele sunt un fenomen cultural legat de tara noastra si de fotbal", a declarat purtatorul de cuvant al LOC, Rich Mkondo, citat de agentia de presa Sapa. Mkondo a facut aceste precizari dupa ce Danny Jordaan, seful LOC, nu a exclus, in declaratii acordate BBC, varianta interzicerii vuvuzelelor pe stadioane, ca urmare a numeroaselor critici privind zgomotul facut de aceste trompete.

 

"Daca o natiune participanta la CM se va plange, vom actiona. Am ascultat, de asemenea, opiniile televiziunilor si ale spectatorilor, si acum ne gandim ce sa facem", a spus Jordaan. Rich Mkondo a spus ca trompetele vuvuzela ar fi interzise doar daca ar crea probleme de securitate.

 

"Danny Jordaan nu a spus ca ar putea fi interzise. Pentru a clarifica ceea ce a spus Jordaan: daca vuvuzelele vor fi folosite pentru a ataca sau a rani alti suporteri, sau pentru a fi aruncate pe teren in timpul unui meci, ne vom gandi la mijloace pentru a-i impiedica pe oameni sa intre cu ele pe stadioane. Daca nu, vuvuzelele sunt acolo cu un scop bun. Nu vor fi interzise, le cerem doar oamenilor sa le foloseasca intr-un mod rezonabil", a subliniat Rich Mkhondo.

 

De la inceputul Cupei Mondiale, presa, suporterii si jucatorii straini s-au plans de zgomotul infernal facut de vuvuzele. Suporterii locai spun insa ca aceste trompete fac parte din obiecteel de baza ale oricarui fan din Africa de Sud.

 

Danny Jordaan si-a exprimat, de asemenea, rezervele in privinta folosirii vuvuzelelor pe stadioane: "As prefera sa se cante Shosholoza (cantec traditional sud-african) si alte cantece, ar fi o atmosfera extraordinara pe stadion. Incercam sa ii incurajam sa cante. In perioada luptei impotriva apartheidului se canta. Am cantat de-a lungul intregii noastre istorii".

MoWeed13.06.2010 17:24

Eu tot ma intreb un lucru: cat de dobitoc trebuie sa fi ca sa crezi ca vuvuzelele astea(sau varianta lor autohtona, goarnele) ajuta cumva la incurajarea echipe?

Cat de retardat sa fii ca sa crezi ca incurajarea echipei inseamna sa suflii in draciile astea, nu sa canti?

sabin130713.06.2010 17:25
Doar nu suneti atat de redusi sa credeti ca sufla spectatorii 90 de minute in alea, nu ?

Eu chiar credeam ca maimutele sufla in alea incontinuu. :)) Adica astfel de lucruri sunt de asteptat de la canibali.

Oricum, mare porcarie sa fie stricat un mondial de trompetele alea mizerabile. Am ajuns sa-mi doresc sa fie dat mai mic sonorul de fond la un meci de fotbal. Si tind sa cred ca 10 000 de vuvuzele acopera 20 -30 de mii de englezi.

 

Desi ma asteptam ca sarbii sa aiba meci greu cu ghanezii, am fost dezamagit de ei. Asa sa pateasca toti care sacrifica spectacolul si ¨fac exces de tactica¨. Si ei, si grecii, si englezii, si francezii, parca sunt prea cumpatati, nu se simte pasiunea aia nebuna de a juca la un mondial, de a risca, de a face spectacol. Nici macar oboseala si vuvuzelele, nici faptul ca e primul meci din grupa nu pot justifica pe deplin atitudinea lor. Parca aduce a lehamite.

 

"Vuvuzelele sunt un fenomen cultural legat de tara noastra si de fotbal", a declarat purtatorul de cuvant al LOC, Rich Mkondo, citat de agentia de presa Sapa. Mkondo a facut aceste precizari dupa ce Danny Jordaan, seful LOC, nu a exclus, in declaratii acordate BBC, varianta interzicerii vuvuzelelor pe stadioane, ca urmare a numeroaselor critici privind zgomotul facut de aceste trompete.

Pai atunci cultura tarii lor este incompatibila cu (,) cultura fotbalului. Cand canibalii vor invata sa se comporte pe un stadion de fotbal atunci sa mai organizeze campionate mondiale.

Tanaru` Young13.06.2010 17:48
Mare soare ce este afara, si aia tin nocturna aprinsa.

Sunt beti morti. :alcoholic:

 

Mi-am facut si eu la pes 2010 CM si surpriza,la meciul Ghana-Serbia au castigat Ghanezii cu 1-0.Trebuia sa fi pus la pariuri.

Mai am asteptari de la Coasta de Fildes-Portugalia si sa vad la lucru Spania si poate chiar Germania.In rest,profund dezamagit pana acum de meciurile disputate.

 

Cat despre vuvuzelele alea,sa le ia drq si pe ele si pe cei care sufla-n ele ! Am ajuns sa dau pe mut sonorul doar sa nu le mai aud.Mama ei de treaba !

red&blue_boy13.06.2010 19:21

Germania conduce Australia cu 2-0 la pauza...Pana acum,cea mai solida prestatie de la acest mondial...

Maye13.06.2010 19:23

Play Station Deutschland.

RobYnho13.06.2010 19:24

Si cand vezi ca media de varsta a echipei este de 24 de ani ..

Daniel-Ionut13.06.2010 19:26

Asta nu mai este NATIONALA... cand iti joaca polonezi, somalezi, unguri sau ce mai joaca pe la astia :sick:

Nu am nimic cu 'nemtia' ba chiar imi place nationala lor cum joaca, dar era mai frumos daca jucau GERMANI.

Maye13.06.2010 19:35

Daca ar invia Fuhrer-ul si ar vedea cine joaca pentru Mannschaft , ar muri la loc.

MoWeed13.06.2010 19:37

Bine zicea Maye, la francezi macar exista scuza cu coloniile. Dar la nemti?

 

Abia astept sa vedem peste 10 ani nationalele Italiei si Spaniei pline de tigani

red&blue_boy13.06.2010 19:37
Si cand vezi ca media de varsta a echipei este de 24 de ani ..

 

Da,ca pana in urma cu ceva ani,aveau tot medie ridicata de varsta...Au viitor frumos nemtii...

 

 

Asta nu mai este NATIONALA... cand iti joaca polonezi, somalezi, unguri sau ce mai joaca pe la astia :sick:

Nu am nimic cu 'nemtia' ba chiar imi place nationala lor cum joaca, dar era mai frumos daca jucau GERMANI.

 

 

Asa e,nici eu nu prea-s de acord cu chestia asta,dar nu sunt singurii,si pentru Olanda sau Franta joaca o gramada de alte nationalitati..Asta e,cu timpul multe nationale au sa isi piarda din identitate...

RobYnho13.06.2010 19:40
Asta nu mai este NATIONALA... cand iti joaca polonezi, somalezi, unguri sau ce mai joaca pe la astia :sick:

Nu am nimic cu 'nemtia' ba chiar imi place nationala lor cum joaca, dar era mai frumos daca jucau GERMANI.

 

La majoritatea echipelor nationale sunt jucatori de alte origini.

 

Abia astept sa vedem peste 10 ani nationalele Italiei si Spaniei pline de tigani

 

Dar la noi nu ne uitam ?

MoWeed13.06.2010 19:42

La noi o sa apara o gramada de nume exotice: Nagy, Gyury, Arpad, Banel, Becali(sigur in tara asta exista tiganusi cu numele asta).

 

Nu de alta, dar astia romani o sa fie prea ocupati cu manele si bombe sexi

RobYnho13.06.2010 19:44
La noi o sa apara o gramada de nume exotice: Nagy, Gyury, Arpad, Banel, Becali(sigur in tara asta exista tiganusi cu numele asta)

 

Hai ca o dai in prostie.

Si totusi, suntem mandri de un Boloni, Jenei, Selymes, Balint, etc.

Maye13.06.2010 19:44
Bine zicea Maye, la francezi macar exista scuza cu coloniile. Dar la nemti?

Ti-am mai zis , au o scuza si nemtii :

 

Au fost colonizati de turci :D

 

 

Arbitrul asta ***.e meciul rau.

MoWeed13.06.2010 19:46

Glumeam bah, nu te aprinde asa :)))

 

 

 

Ti-am mai zis , au o scuza si nemtii :

 

Au fost colonizati de turci :D

Si cand te gandesti ca acum nici 70 de ani, ei vroiau sa obtina rasa ariana perfecta...

Maye13.06.2010 19:48
Si cand te gandesti ca acum nici 70 de ani, ei vroiau sa obtina rasa ariana perfecta...

Pai au obtinut-o :

 

Rasa ariano-turco-polonezo-ghanezo-braziliano-tunisiana.

«1101112131450»