FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discuții Generale Despre Fotbalul Extern

«13456717»
Arsenal1886Steaua194718.07.2011 05:40

Ce au ajuns Argentina si Brazilia....

SuperstaR1818.07.2011 07:10
Nu e de mirare ca s-a intamplat asa...Europenii cu marile lor echipe de club infecte au distrus fotbalul sud-american.

 

Capacitatea ta de a comenta, doar de dragul de a apasa pe niste taste, despre absolut orice subiect ma uimeste. Dadusi tu cumva, prietene de peste Olt, un search mic pe google despre scandalurile cu impresari de peste Oceanul Atlantic? Stiai ca acolo exista firme care DETIN fotbalisti? Practic, in multe cazuri fotbalistii nici nu mai apartin cluburilor. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca evaziunea fiscala in sport a fost inventat in America de Sud. Invart aia niste bani negri de te ia capul. Si totusi un comentariu ca Europenii cu marile lor echipe de club infecte au distrus fotbalul sud-american inca ma socheaza. Esti tare pornit pe marile cluburi europene. Da-le un mail sa nu mai ia copii din America de Sud de la 10 ani.

Si daca tot esti la capitolul dat mail-uri, da si un mail guvernului brazilian sa aiba grija de populatia sa mai bine, astfel incat 20-30 de milioane de oameni sa NU MAI TRAIASCA IN FAVELE infecte, cum ai spune tu. Cand un copil d-ala brazilian care joaca fotbal de dimineata pana seara, numai cu gandul sa traiasca si el mai bine, sa aiba o masina smechera ca barosanul din cartierele bune ale orasului, ajunge sa isi traiasca visul, ce tragere de inima crezi ca mai are pentru nationala? Toate lumea stie ca brazilienii "ard" repede. Dau de viata buna, femei, orgii, coca, case, masini.Robinho, Adriano, Cicinho, Rivaldo, Ronaldinho, Kleberson, Denilson (ala de 40 de milioane de la Betis Sevilla) si multi altii din epoca recenta... poate cat de sus ajungeau daca si ei primeau cand erau mici o vest-educatie europeana "infecta": ca in viata sa ai doar bani, masini si femei nu e tot.

stockton18.07.2011 12:06

Tu te-ai bagat in altele, eu vorbesc strict fotbalistic, iar dupa ani de activitate pe net cele mai ieftine ironii legate de regiuni sunt mai mult decat penibile. Dar hai sa vedem despre ce vorbim. Pana pe la inceputul anilor 90 majoritatea brazilienilor de valoare jucau la ei in tara. Veneau doar cateva sezoane prin Italia sau Spania. Inaintea CM 82 spre ex. vedetele lor erau toate in tara in afara de Falcao care era la Roma si inca o rezerva de la Atletico Madrid. Drept dovada cu 2-3 luni inainte de turneul final s-au pregatit pentru CM, au fost menajati la cluburi etc. In 2006, majoritatea vedetelor in frunte cu Ronaldinho, Kaka, Ronaldo si Adriano erau in Europa dupa ce jucasera minim 50 de meciuri pentru cluburi....primii 2 erau atunci si cei mai buni fotbalisti ai lumii....ce a iesit? Nimic, pentru ca epuizarea din intreg sezonul isi spusese cuvantul. Nu mai vorbesc de faptul ca fata de spanioli care aveau toata nationala concentrata la 2-3 cluburi, ei joaca imprastiati peste tot in Europa si nu au relatii de joc....altceva era cand erau toti acasa fata disctuie, chiar daca erau la cluburi diferite. Mai mult, inainte de CM 2010 smecherasul Mr. Perfect isi menaja rand pe rand toti baietii in afara de...Messi...mda. Asta, e, banul e la putere si de cand si-a bagat coada in fotbal face si desface tot....nimeni nu contesta si normal ca si cluburile din Brazilia si-au luat bani seriosi pe ei.

Uite, iti dau un ex. de fotbalist exceptional...Kaka....daca as fi brazilian mi-as da cu pumnii-n cap deoarece de acest urias talent tara lui natala nu a beneficiat mai deloc...in schimb, au beneficiat italienii...lucru anormal, in contextul in care vedete ale anilor 60, 70 sau 80 ca Pele, Garrincha, Tostao, Jairzinho, Roberto, Zico, Eder, Falcao sau Socrates au dat maximul pentru nationala lor. Cum mai poate un brazilian sau argentinian sa dea totul pentru nationala la CM sau Copa America in vara cand este folosit pana si 60 de meciuri pe sezon la club (vezi Messi)? Eu asta am vrut sa spun, daca ai inteles la ce ma refer, bine, daca nu, iarasi bine.

Adrian18.07.2011 12:41

Brazilia

Campioana mondiala: 1958, 1962, 1970, 1994, 2002

Locul 2: 1950, 1998

 

Inainte de 90 Brazilia a participat la 13 campionate mondiale. A castigat 3 din 13 si a ajuns o data pe locul 2.

Dupa 90 a participat la 6 campionate mondiale si a castigat 2, ajungand o data pe locul 2.

 

Facem un mic calcul matematic si observam o eficienta de sub 25% inainte de 90(am pus si locul 2 la performanta, deci 4 din 13) si una de 50% dupa 90(3 din 6).

 

Intr-adevar, venirea brazilienilor in Europa a facut mult rau nationalei Braziliei.

 

 

stockton18.07.2011 15:24

Ca sa-ti dau asa un raspuns smecheresc...s-a mai mers o perioada din elan...asa cum a mai mers si Steaua intre 2003-2007.

Adrian18.07.2011 15:40

E bine sa ai cate-un raspuns pentru orice. Cel mai bine e, insa, daca ai un raspuns corect. Ca, daca raspunzi doar ca sa nu taci, te faci de rahat.

 

Treaba cu elanul functioneaza la o singura generatie, nu la mai multe.

Asa cum singur ai zis, Steaua intre 2003-2007 a avut o singura generatie de fotbalisti. Nu mai multe. Brazilienii au schimbat mai multe generatii si au facut performante. Si, culmea, generatiile alea era formate din jucatori care jucau in Europa(Dunga, Romario, etc. - jucau in Europa inca inainte de 90).

 

Cand zici ca s-a mers din elan pe o perioada de 20-25 de ani, te faci de rahat.

Alexandru H.18.07.2011 16:03

redondo, ti-am mai zis sa nu vorbesti de Barcelona ca nu o intelegi. Messi joaca atat de mult pentru ca ASA ISI DORESTE. Sigur ca uneori e de dorit sa mai fie scutit de la meciuri neimportante (asa cum s-a intamplat in ultimele 2 meciuri din campionat) dar ca regula omul insista sa joace permanent. Pep Guardiola (si asta e numele lui, nu Mr. Perfect, care e probabil vreun Fizz oltean) ii impune sa nu joace atunci cand e mai bine sa fie pregatit pentru un meci esential (finala CL) dar in rest ii lasa mana libera deoarece Messi E CHIAR UN JUCATOR VALOROS. Ce antrenor idiot i-ar interzice celui mai bun jucator al sau sa evolueze? Nici chiar Rooney, in tur, atunci cand era sub genunchiul broastei, nu a fost lasat pe banca de rezerve: iar atunci Ferguson chiar ar fi avut motive sa-l inlocuiasca.

 

In privinta Braziliei, statistica spune suficient. In afara perioadei lui Pele si Garrincha, Brazilia de dinainte de 1990 nu a rupt gura targului la campionatele mondiale. Exceptia a fost 1982 cand chiar daca majoritatea fotbalistilor activau in campionatul intern, Brazilia tot si-a luat-o cand ii era lumea mai draga. Probabil ca daca traiai prin 1950, ai fi cerut ca brazilienii sa se fi transferat prin Europa, punand infrangerea de pe Maracana pe seama lipsei de experienta in campionatele tari din Europa.

 

Dupa 90 a reinceput o perioada fasta pentru brazilieni, o generatie poate la fel de buna ca cea din 58-70, cu trei finale consecutive, cu cupe ale Americii castigate... si cu jucatori ce evoluau in mare parte in campionatele europene. Daca am incerca sa scoatem o axioma matematica din aceste fapte, am esua: avem 2 generatii fantastice braziliene, una ce evolua mai ales in Brazilia, alta in Europa... deci se pare ca locatia jucatorului e destul de neimportanta si ca alti factori lucreaza in favoarea succesului in fotbal.

stockton18.07.2011 16:16

Altu cu "oltean" Ma nene da tu ce plm esti? Finlandez? Japonez? Aoleu, esti moldovean....incredibil fratioare!

 

Extraordinar! Cata demagogie...ai tupeul sa spui ca de fapt fotbalul brazilian a crescut deoarece jucatorii lor au evoluat mai mult in Europa?! Deci europenii, ci nu invers i-au cam invatat pe aia fotbal, nu? Ma baiete, Spania ta pana acum 3 ani se facea de ras la orice turneu final juca...era mai slaba si decat Anglia. Mai ai un pic si spui una de ma faci sa-mi iau traista si sa plec in lume ca e chiar ca degeaba ma uit la fotbal si anume ca Mareata Barcelona a introdus marele fotbal in Brazilia! Omule... Barca, Real, Milan sau Inter...astea 4 au foarte multe cupe europene....fara argentinieni si brazilieni in echipe nu aveau nici un sfert din cate au acum....macar pana pe la inceputul anilor 2000 englezii si nemtii castigau la cluburi numai cu ce aveau ei (ca n-o sa comparam acum scotienii, irlandezii sau austriecii cu sud-americanii). Brazilia a fost cea mai buna si-n 38 desi n-a castigat, si-n 50, si-n 78, si-n 82 si-n 86....mai ales in 82

Robert Aeroth04.08.2011 20:07
Adevarat. Puyol le da siguranta in aparare, Xavi coordoneaza jocul iar Messi e geniul atacant dintre linii. Mai e Iniesta acolo, dar totusi...

Plus Alecs, United a jucat totusi cu Rooney, Nani, chiar daca in celelalte locuri erau rezerve, si Barca era mai buna cu Puyol, Xavi si Messi, si in rest rezerve.

Oricum, felicitari Manchester pentru o victorie meritata, azi Barcelona a fost pe nicaieri.

 

Messi geniul din atac? Sa fim seriosi Messi ca individual e destul de slabut.

Daca era asa de geniu tragea Argentina dupa el la mondiale sau la cupa americi cum o facea Maradona pe vremuri. In schimb el a jucat penibil. Ce ne spune asta ? Messi scos din echipa Barcelonei nu face 2 cepe degerate.

Barcelona nu are jucatori extraordinari ca si calitati individuale dar ca echipa sunt fara egal in lume.

 

Puyol da siguranta in aparare? Si cand juca pe banca ?

ebonyc05.08.2011 07:13
Messi geniul din atac? Sa fim seriosi Messi ca individual e destul de slabut.

Daca era asa de geniu tragea Argentina dupa el la mondiale sau la cupa americi cum o facea Maradona pe vremuri. In schimb el a jucat penibil. Ce ne spune asta ? Messi scos din echipa Barcelonei nu face 2 cepe degerate.

Barcelona nu are jucatori extraordinari ca si calitati individuale dar ca echipa sunt fara egal in lume.

 

Puyol da siguranta in aparare? Si cand juca pe banca ?

 

Totusi Maradona avea alti coechipieri si alta echipa pe vremea aia la Argentina. Cam ce are acum Messi la Barca.

iNsTiGaToR05.08.2011 07:18
Totusi Maradona avea alti coechipieri si alta echipa pe vremea aia la Argentina. Cam ce are acum Messi la Barca.

Vrei sa zici ca Argentina de acu n-are jucatori?

SuperstaR1805.08.2011 07:55
Vrei sa zici ca Argentina de acu n-are jucatori?

 

Argentina de acum nu are antrenor. De fapt, nu prea mai au antrenor de cativa ani.

Individual, cred ca Argentina a intrecut Brazilia la numarul de jucatori din Champions League sau Europa League. Mi se pare, nu sunt sigur. + ca cei mai valorosi (ma refer la cotele de transfer) mijlocasi si atacanti din lume, cu exceptia spaniolilor, sunt argentinienii.

Totusi sa zici ca Messi e destul de "slabut" individual, e ca si cum ai zice ca M. Schumacher nu poate conduce un... Fiat.

ebonyc05.08.2011 10:21
Vrei sa zici ca Argentina de acu n-are jucatori?

 

Vreau sa spun ca Argentina de acum are individualitati, dar echipa si coeziunea sunt spre zero. Jucatorii de pe vremuri aveau spirit de echipa. Am fost, sunt si voi fi un admirator al Argentinei, inclusiv al luiMaradona si Messi, dar asta e realitatea. Uruguay cu coezine a castigat Copa America si a ajuns in semifinale la Mondial, ca nu au jucatorii Argentinei (doar Suarez si Forlan sunt exceptionali).

Alexandru H.05.08.2011 12:17
Messi geniul din atac? Sa fim seriosi Messi ca individual e destul de slabut.

Daca era asa de geniu tragea Argentina dupa el la mondiale sau la cupa americi cum o facea Maradona pe vremuri. In schimb el a jucat penibil. Ce ne spune asta ? Messi scos din echipa Barcelonei nu face 2 cepe degerate.

Barcelona nu are jucatori extraordinari ca si calitati individuale dar ca echipa sunt fara egal in lume.

 

Puyol da siguranta in aparare? Si cand juca pe banca ?

 

:wall: Am si eu o intrebare, mestere: unde dracu l-ai urmarit pe Maradona de esti atat de sigur ca "tragea Argentina dupa el la mondiale sau la cupa americi"? Eu sunt mai in varsta decat tine si de-abia i-am prins cantecul de lebada; iti pot confirma asa, ca prima sursa, ca in 1990 Maradona a fost doar o umbra de jucator si ca daca nu erau altii pe acolo (gen Burruchaga sau Caniggia), Argentina se intorcea acasa inca din faza grupelor.

 

La fel precum "mitul Pele", mitul "Maradona" inca traieste bine-mersi. De-exemplu, mi-ai mentionat Cupa Americii acolo ca pe o competitie unde Argentina a fost trasa catre victorie de catre Maradona. Argentina a castigat de doua ori in perioada aceea Cupa, 1991 si 1993. Maradona NU A FOST PREZENT in lot deloc, avand bine-cunoscutele probleme cu drogurile. Noroc cu Batistuta sau Caniggia care au "tras Argentina dupa ei". In 1989, de exemplu, Argentina, cu Maradona pe teren, a terminat grupa finala pe locul 3, cu doar un egal in trei meciuri, fiind batuta si de Brazilia, si de Uruguay.

 

Am vazut asadar ce a fost la campionatul mondial din 1990. Nu mai aduc in discutie cel din 1994, ca ar fi penibil (si m-ar ajuta indecent de mult). Lasam in pace campionatul din 1986, unul excelent pentru argentinian, si il luam pe cel din 1982, an in care Maradona avea aproximativ aceeasi varsta ca si Messi in 2011. La acea competitie Argentina si-a luat-o de la Belgia, Italia si Brazilia, reusind doar sa invinga gigantii fotbalistici numiti "Ungaria" si "San Salvador". Wow, adica Maradona, tanar ca si Messi, nu a reusit sa "traga Argentina dupa el la Mondiale", oamenii luandu-si mai multe infrangeri decat victorii? Socant :wave:

 

Ca o concluzie. Si eu cred ca Maradona a fost cel mai bun jucator al lumii. Individual a fost extraordinar. Insa jocul colectiv niciodata nu tine doar de cel mai bun jucator al echipei, de multe ori tine si de cel mai slab jucator de pe teren, de noroc, de conditii... Maradona nu a castigat niciodata Cupa Campionilor Europeni, niciodata Copa America; il face asta mai slab decat Belodedici, care a castigat doua? Deloc. Titlurile colective sunt un bonus, o consecinta a cumpararii tale de catre o echipa cu posibilitati. A lua insa echipa Argentinei din 2011 si a-l indica pe Messi, cel mai bun jucator de acolo fara discutie, ca vinovatul principal pentru evolutiiile ei mi se pare total handicapat. In plus, ar trebui sa mai aveti rabdare: Maradona nu a fost numit cel mai bun jucator din istorie pana la 30 de ani; e ireal sa-l injuri la 24 pe Messi ca nu demonstreaza intru-totul ca e cel mai bun jucator din istorie. Timpul ne va spune clar daca va fi sau nu.

 

PS. Din punctul meu de vedere, dupa 2002 si explozia banilor in Liga Campionilor, titlurile mondiale pe echipe nationale nu mai valoreaza nici cat o ceapa degerata. Vezi mai mult spectacol si fotbal intr-un meci Shakhtar-Arsenal decat atunci cand se intrec Brazilia cu Argentina. Un jucator ca Messi evolueaza peste 200 de meciuri intre fiecare campionat mondial - e o aberatie sa-i iei in consideratie doar acele 3-7 meciuri atunci cand ii judeci mostenirea istorica.

Robert Aeroth05.08.2011 13:39

Poftim mestere, te vaitai ca nu te-ai nascut la timp.

Alexandru H.05.08.2011 14:58

Ala e cel mai celebru meci al lui Maradona pentru Argentina. Chiar si copiii de 4 ani il stiu. Altceva mai consistent despre fotbalul argentinian mai stii sau ai ramas la stadiul de "Maradona-Mana lui Dumnezeu"?

blindica05.08.2011 15:52

 

Pe fondul ultimelor discutii .

ebonyc08.08.2011 08:00

Pe fondul acelorasi discutii:

David08.08.2011 10:18
Messi geniul din atac? Sa fim seriosi Messi ca individual e destul de slabut.

Daca era asa de geniu tragea Argentina dupa el la mondiale sau la cupa americi cum o facea Maradona pe vremuri. In schimb el a jucat penibil. Ce ne spune asta ? Messi scos din echipa Barcelonei nu face 2 cepe degerate.

Barcelona nu are jucatori extraordinari ca si calitati individuale dar ca echipa sunt fara egal in lume.

 

Puyol da siguranta in aparare? Si cand juca pe banca ?

Messi e numar 9 fals doar la Barcelona. Acolo joaca intre linii, fiind imposibil de marcat. Joaca cand mijlocas si creeaza superioritate in linia de mijloc, altadata sta exact in fata fundasilor , si fiind mereu mai tehnic si mai rapid, ii depaseste extrem de des. Daca urca fundasii centrali pe el, merge mult in centru, urmat de respectivul fundas, si deobicei Xavi da cate o pasa in gaura pentru Villa si Pedro, care deobicei inseamna gol.

Messi ca individual e destul de slabut? Pe naiba. Pur si simplu Messi in alt sistem de joc decat acel 4-3-3 in care el e numar 9 fals nu e potrivit. Ca nu e atacant pur sange. Atacanti pur sange sunt Ibrahimovic, sau Eto'o.

Barcelona are jucatori extraordinari la nivel individual. Uite:

1)Messi:http://www.youtube.com/watch?v=4jdvbuCXl0M

2)Iniesta http://www.youtube.com/watch?v=f0RudpJof-cu

3) Xavi http://www.youtube.com/watch?v=-48U-jyKMV0

4) Puyol

5)Pique

 

stockton29.08.2011 09:14

Sunt mai multe grade si tipuri de tehnica. Ce poseda Messi, CR, Ronaldo, Maradona, Platini, Hagi etc este nativ. Poti aduce un junior atehnic (depinde la ce varsta) la un nivel mai ridicat precum Marinescu sa zicem (ex. la intamplare) dar nu mai mult. Iar in ceea ce priveste viteza, sigur ca se poate lucra si acolo si imbunatati, dar tot nativa este...anumiti muschi care ajuta la acest lucru sunt nativ mai dezvolati...si iti spun acest lucru din punctul de vedere al medicilor sportivi si preparatorilor fizici.

 

Referitor la ceea ce a spus Pele....stiai ca a avut un frate Zocca, care a muncit si s-a antrenat enorm si totusi a fost mediocru?

Adrian29.08.2011 09:15

Barcelona

 

Valdes - Alves, Pique, Puyol, Adriano - Xavi, Busquets, Iniesta - Messi, Villa, Pedro

 

Rezerve: Fabregas, Alcantara, Sanchez, Pinto, Mascherano, Keita, Maxwell, Abidal, Affelay, Fontas, Deufoleu, Hleb

 

Baietii in negru sunt crescuti de Barca. 12 din 23. Adica mai mult de jumatate. Eu zic ca academia aia e destul de perfecta, din moment ce iti aprovizioneaza jumatate din echipa.

 

De ce s-au dat bani pe Sanchez?

Pentru ca aia fac cu cap tot ce fac. Ar putea sa il forteze pe unul ca Deufoleu ala, sa il arunce in lupta. Dar stiu ca nu e destul de copt. Decat sa il piarda, mai bine au rabdare. Au dat bani pe sanchez, da, bani multi. Si? Si-au permis sa dea. Ca nu au fost nevoiti sa dea bani pe Messi, asa cum a dat Realul pe Ronaldo.

stockton29.08.2011 09:33

Am spus ca e vorba de o generatie-doua. An de an pana sa o promoveze au incercat sa revitalizeze generatia crescuta de Ajax de la mijlocul anilor 90. Vorbesc de ce va fi in viitor...la Ajax e sigur ca vor iesi permanent deoarece se-ntampla de peste 40 de ani...Barcelona e inca la-nceput la acest capitol...si nu confundati asta cu rezultatele deoarece acolo banii fac diferenta...Barcelona are cat sa-si tina oamenii, Ajax e nevoita sa vanda.

Si Messi a fost promovat la 18...dar Deufoleu nu e Messi...ca daca ar fi l-ai vedea sigur in teren inca de acum. Sanchez e tanar dar nu foarte tanar...are 23...dar era evident peste tot ce are academia la ora actuala pana in 20 de ani. Au mai incercat ei sa scoata de alde Messi: Bojan, Jeffren, dar au realizat ca nu merge chiar asa de usor treaba. Messi e un geniu si era la fel oriunde ar fi crescut...Academia are meritul ca l-a intretinut si l-a ajutat cu tratamente de crestere.

Adrian29.08.2011 10:14

Pai, prietene, e greu sa scoti generatie dupa generatie din moment ce tu ai oameni foarte buni.

 

Il ai pe Messi, l-ai scos de la Academie, din urma vine un Deufoleu. Ce faci? Il dai pe Messi ca sa joace Deufoleu? Prostii. Il tii pe Messi, care a confirmat, care a castigat deja prea multe titluri si il dai pe deufoleu, care costa si mai putin si pe care stii ca il poti vinde. Ca nu sunt multi care sa iti dea 200 de milioane pe Messi iar tu ar trebui sa fii prost sa il dai pe un pret de 30-40 de milioane sau chiar 100 de milioane, in conditiile in care rivala ta de moarte e dispusa sa dea atat pe astfel de jucatori.

 

Pe Deufoleu daca il tot pui sa joace in Liga secunda, nu are cum sa creasca. Si uite asa ne spui tu ca Barca scoate doar cate o generatie sau doua. Academia aia scoate cate o generatie noua in fiecare an dar trebuie sa fii prost sa ii dai afara pe cei vechi si sa ii inlocuiesti la fiecare sezon. Adio omogenitate, adio performanta.

 

Barcelona nu e Ajax. De la Barca nu isi permit multi sa cumpere. De la Ajax, din pacate, da. De aia Ajax isi permite sa schimbe generatiile. Azi cel mai tare e Suarez, maine il vinde si cel mai tare devine Ebecilio sau Sigthorsson sau Boerrighter. Pe De Zeeuw l-au dat la rusi. L-au dat cu vreo 6 milioane si de 3 l-au luat pe Janssen. E mai batran asta decat De Zeeuw dar nu e asta problema, ca nu e fosila si joaca de trazneste. Iti tine singur mijlocul si le permite unor tineri ca Eriksen sau De Jong sa creasca langa el, sa invete.

 

Observi diferenta? Ajax cumpara ca sa vanda(chiar daca nu vinde neaparat mai departe ceea ce cumpara). Barcelona cumpara ca sa castige CL.

 

Ajax cand facea performante cu Lobont si Chivu:

 

Lobont - Trabelsi, Chivu, Bergdolmo(Pasanen), Maxwell(Van Damme) - Galasek, Yakubu, O'Brien (Sneijder) - Van Der Meyde(Pienaar), Ibrahimovic(Mido), Van Der Vaart

 

Si mai erau si Nigel De Jong si Litmanen si Boukhari si alti cativa.

 

Erau doar jucatori de la juniori? Nu.

Pentru ca nimeni nu poate doar cu juniori.

 

Van Der Meyde e cel mai bun exemplu. Nu a facut trecerea de la juniorii lui Ajax direct in primul 11. A fost imprumutat o vreme. Apoi s-a intors.

Noua extrema stanga a lui Ajax, Derk Boerrighter, la fel. A crescut la juniorii lui Ajax dar nu a fost pastrat in lot. A fost adus in vara asta din Liga secunda unde a fost golgeter. Pe vremea cand el termina junioratul, la Ajax erau oameni ca Huntelaar si Suarez. Unde sa joace?

ebonyc29.08.2011 10:24

Stockton, ai o perspectiva gresita in ceea ce povestesti. Ajax scoate jucatori pentru ca e fortata. Daca aveau veniturile Barcelonei si isi permiteau sa pastreze jucatorii nu ar mai fi scos jucatori noi in fiecare an.

red&blue_boy29.08.2011 11:20
Pai, prietene, e greu sa scoti generatie dupa generatie din moment ce tu ai oameni foarte buni.

Corect.

De ce sa schimbi ceva ce merge bine, doar de dragul de-a schimba?Cat timp echipa joaca bine, are rezultate in formula asta, cu greu se poate impune un jucator venit de la echipa a doua, dar de cum mai multi.

Bojan de exemplu, credeti ca de slab l-au dat la Roma?Dar pe cine sa fi scos din primul 11 pentru el?Mai bine sa joace acolo. Sau Jeffren la Sporting.

Plus ca mai cumpara de la ei jucatori tineri, care nici n-au ajuns pe la echipa mare, echipe din Europa. Si vara asta au vandut ceva, pe la Chelsea si nu mai stiu cine.

Posibil ca la Barcelona sa se mai si piarda jucatori tineri, deoarece nu reusesc sa ajunga la prima echipa, dar nici nu pleaca in alta parte, in timp se plafoneaza.

«13456717»