FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discuții Generale Despre Fotbalul Extern

«18910111217»
Adrian10.09.2011 20:23

Nu ma intreba pe mine. Ca nu-mi pasa.

Daca se intampla aia pentru Barcelona, tu faceai spume si spuneai ca fura.

 

stockton10.09.2011 21:58

Pai normal ca nu-ti pasa decat de ceea ce ai tu chef...dar ca sa fi un bun cunoscator si sa judeci fapte din acea perioada trebuie sa-ti cam pese de astfel de detalii.... Ca fapt divers eu nu acuz Barcelona lui Cruyff sau cea a lui Rijkaard de arbitraje favorabile...pe cea a lui Guardiola, da.

 

Ia spune-ne tu din cultura ta cine a continuat la olandezi fotbalul total dupa Michels? Sigur n-a fost Cruyff...

 

Normal ca un stelist n-are legatura cu adversarii lui Dinamo...dar aici vorbeam in calitate de "cunoscatori". de "informati", nu-i asa? Nu erai informat de Dinamo, OK, dar nici de Slavia? Vezi...esti la un nivel inferior, nu-i nimic, continua, pe mine ma distreaza sa-ti numar gafele.

Adrian10.09.2011 22:29
Pai normal ca nu-ti pasa

 

Pai normal ca nu-mi pasa. Ca tu ai adus discutia aici. Desi noi am plecat de la "Cruyff - omul care a facut actuala Barca". De ce sa ma intereseze pe mine ce a facut Milan in 89 cand eu ti-am adus argumente destule deja pentru a arata ca Cruyff a fost decisiv in formarea Barcei de azi.

 

pe cea a lui Guardiola, da.

 

Inca o data spun: frustrare mare, mon cher!

 

Daca era si Mourinho la fel de bun ca Guardiola si castiga de 2 ori CL in primii 3 ani de antrenorat si, cel mai important, o facea cu realul, tu cred ca aveai erectie 24 din 24. Dar asa, te sacaie Barcelona si te comporti ca un frustrat notoriu. "ala simuleaza, aia fura" - de parca echipele antrente de Mourinho nu fac la fel si inca si mai si.

 

Ia spune-ne tu din cultura ta cine a continuat la olandezi fotbalul total dupa Michels? Sigur n-a fost Cruyff...

 

Asta e o noua schimbare a subiectului, ca sa iti arat cum gandesti tu.

Sa ma apuc acum sa vorbesc despre Covaci, stiu ca asta vrei, nu primesti.

Eu ti-am explicat o treaba. In anii 80, cand antrena Ajaxul, pe modelul fotbalului total pe care l-a practicat toata cariera de fotbalist, Cruyff a facut un sistem de joc si o tactica noua, care au fost folosite cu succes si in anii care au urmat.

Iar la Barca, asa cum a zis si Venables, el a dus mentalitatea, ideile, scoala olandeza.

Oamenii lui, Rijkaard, Van Basten, Guardiola - astia ii continua munca.

Apropierea dintre Cruyff si elevii astia ai lui e cunoscuta.

Ca o paranteza, chiar si Hagi a incercat sa implementeze la echipele pe unde a antrenat ce a invatat de la Cruyff. Din pacate, nu i-a iesit, el nebenficiand de sfaturile olandezului. Oare de ce a incercat Hagi sa fie un antrenor precum Cruyff si nu ca Mourinho? Intreb si eu.

 

Cruyff a si zis intr-un interviu recent ca nu e suparat ca Guardiola ii doboara performantele de la Barca, pentru ca se bucura ca el ii continua munca. O fi zis-o si asta de prost. Iar Guardiola o fi tacut pentru ca ii e frica sa nu-l bata Cruyff.

 

Normal ca un stelist n-are legatura cu adversarii lui Dinamo...dar aici vorbeam in calitate de "cunoscatori". de "informati", nu-i asa? Nu erai informat de Dinamo, OK, dar nici de Slavia? Vezi...esti la un nivel inferior, nu-i nimic, continua, pe mine ma distreaza sa-ti numar gafele.

 

Vezi, prietene, asta e diferenta intre noi doi.

Tu imi numeri mie cu disperare gafele, oricat de mici ar fi.

 

Cand vorbeam despre faptul ca juniorii stelisti au fost abandonati de antrenorii lor la Constanta, tu te-ai legat de faptul ca am gresit faza in care se afla respectiva competitie.

Cand vorbeam despre cat de slab e mucescu ca antrenor, dand exemplu miile de echipe necunoscute care au umilit atat pe dinam0 cat si pe el in anii 80, tu te legai de faptul ca eu nu stiu numele acelor echipe insignifiante.

 

Ca un disperat, tu te legi de toate chestiile mici, irelevante pentru discutiile pe care le purtam. Pentru ca de altceva nu te poti lega.

 

In schimb, tu esti o sursa foarte mare de greseli umilitoare. Una care imi vine acum in minte, e legata de gaz metan medias. Cand au jucat cu mainz, te-ai batut cu pumnu-n piept si ai zis ca tu stii fotbal si garantezi ca mainz o sa impresioneze sezonul asta, clasandu-se acolo sus in Bundesliga. Spuneai asta in calitate de "expert". Repet, garantai.

 

Ei bine, atat de bine te pricepi la fotbal incat Mainz e pe 11 si tocmai a fost umilita acasa de hoffenheim.

 

E foarte tarziu acum si nu mai tin minte toate aberatiile spuse de tine. Dar, daca ma pun pe verificat serios, sigur iti gasesc mai multe astfel de porcarii. Doar am 2 forumuri pe care pot sa caut. Si stiu sigur ca te-ai facut de rahat pe amandoua pana acum.

 

Oricum, eu m-am convins cat esti tu de expert in fotbal.

 

Ti-am pus niste intrebari. Ai raspuns cu "nu stiu". Ala e nivelul tau.

stockton11.09.2011 08:52

"Daca era si Mourinho la fel de bun ca Guardiola"...nu are rost sa mai citesc continuarea...esti departe de fotbal.

 

Prietene, dupa Michels (adevaratul inventator) a venit Covaci, si apoi altii care au promovat acest tip de fotbal, inclusiv celebrul Tomislav Ivic, Kurt Linder sau Aad de Mos. Dupa Cruyff care repet (a stat doar 3 ani fara mari performante) a venit si un alt mare antrenor Leo Beenhakker...abea apoi vine Van Gaal. Ideea de fotbal total era la Ajax deja o traditie, Rinus Michels fiind in patrimoniul lor, nu al celor de la Feyenoord sau Einhoven. Ideile lui Michels au fost preluate de tot fotbalul olandez, in special de antrenorii care au trecut pe la PSV in speta Kees Rijvers sau Guus Hiddink sau straini care au fost acolo precum marele antrenor Ernst Happel. E o uriasa aberatie sa spui ca dupa Michels si pana la Cruyff (vreo 14 ani) acest tip de fotbal a fost intrerupt total. Ti s-a explicat in toti termenii posibil care e treaba cu Cruyff (eu si inca 2 colegi), care e meritul lui real in actualele performante, cat de bun antrenor a fost, cat de mult ar fi contribuit la Ajaxul 95 etc....oricum nu intelegi nimic si pentru mine e simplu de ce nu intelegi...nu ai nicio idee despre periodele respective, nu ai imaginea in fata. Nu cunosti valoarea reala a Barcei lui Cruyff si de aceea o asezi intr-o competitie cu Milanul sau Juventusul acelei perioade. Ai aratat cat de multe stii despre perioada anilor 90 cand ai spus ca Guardiola a fost mai bun decat Redondo aducand argument ca a stat 10 titular la Barca (o Barca care pe langa performantele cunoscute ers si des umilita in anii 90, ex. agentii sovietici 07 etc) si ca a jucat cu nr. 4 in finala CC din 97?! Comparatia si discutia poate exista intre Redondo si Deschamps, exact cum ti-am spus de prima oara.

 

Pai aia e problema...gafele alea nu sunt mici daca te consideri informat. Nu trebuie sa-l laud eu pe Lucescu, vorbesc pentru el performantele din cariera.

Mainz e o echipa de valoare. Punct. Sa fie asta gafa mea uriasa ca am crezut-o in stare sa se bata la titlu si se pare ca nu e chiar asa... Mainz e mai buna decat echipele campioane de prin Finlanda, Polonia, Danemarca, Scotia etc etc (ca tot vorbeam si de subiectul acesta), iar Gaz Metan chiar joaca un fotbal frumos, aplaudat de microbistii romani asta in conditiile in care are 15-16 jucatori valizi pentru meciuri importante. Dar poate cine stie....Pustai e sfatuit tot de Cruyff din umbra.

 

Pai care sunt aberatiile si gafele mele ma? Parerile nu sunt amice, dezinformarile sunt...daca nu poti sa faci diferenta e grav. Am sustinut cu tarie ce-i drept pe alt forum ca Dirk Kuyt e un super-fotbalist si altii au ras de mine...no problem, mi-a dat dreptate idolul tau Johan Cruyff. Si by the way, nu e nicio rusine sa spui "nu stiu" daca este asa...decat sa inventez mai bine asa. nu? Si la ce intrebare am raspuns asa? La faptul ca Johan Cruyff ar fi contribuit decisiv la numirea lui Rijkaard sau Guardiola...pai de unde sa stiu eu ce discutii personale a avut el cu Laporta?! Poate ca tu erai acolo in biroul lui si de-asta stii.

Adrian11.09.2011 09:49

E foarte bine ca au venit aia dupa Michels si Covaci si dupa Cruyff.

Din pacate pentru tine, expertii in fotbal, aia recunoscuti la nivel mondial, nu aia autoproclamati pe forum, sunt toti de acord ca Johan Cruyff e "vinovatul" pentru toate cele.

 

E bine ca ai stat toata seara pe net ca sa te informezi si sa poti sa versi ce ai varsat mai sus, dar asta nu conteaza. Oricat ai incerca tu sa spui ca nu e asa, vin nenorocitii aia de experti adevarati, ca Venables, si iti dau peste bot.

 

Pe Guardiola il stia toata lumea inainte sa ajunga cel mai bun antrenor din lume. De redondo au uitat oamenii la fel de repede cum a aparut el in fotbalul cu adevarat mare. A explodat, s-a stins, ramane cunoscut doar pentru faza cu parul. Atat. In rest, bine ca mai esti tu sa iti amintesti de el.

 

Frustrarile tale anti Barcelona sunt mari, inteleg. Asta nu sterge cu nimic valoarea lui Guardiola. Urla cat vrei, el tot acolo sus ramane. Ca fapt divers, daca Guardiola juca la Real, nu mai aveam discutia asta. Dar acesta e redondo, cand nu ii e cineva pe plac, face absolut tot ca sa ii murdareasca numele.

La fel cum ai facut cu Radoi.

Nu ti-o fi dat ala un autograf odata sau a refuzat sa joace la Craiova si tu ai boala pe el de atunci. In schimb, pe Niculescu il pupi in cur de parca ti-e tata si mama. Asta spune multe despre ce fel de om esti.

 

gafele alea nu sunt mici daca te consideri informat.

Eu nu ma consider informat in ceea ce priveste dinam0 pentru ca nu sunt fan dinamovisto-lucescian, ca tine.

Iar tu, nu stiu cum naiba esti asa informat de toate astea cand esti nascut in 81. Nu ziceai tu ca eu nu am cum sa-mi aduca minte ce se intampla cand aveam 9-10 ani? Dar tu iti aduci aminte ce se intampla cand aveai 5-6-7 ani?

Poate esti vreun geniu. Se poate si asta.

 

Mainz e o echipa de valoare. Punct.

 

Daca zici tu, asa trebuie sa fie.

De aia i-a eliminat Gaz Metan Medias si de aia tocmai i-a umilit Hoffenheim acasa.

 

Acum, analizand la propriu ce ai zis, ai dreptate.

Mainz e o echipa de valoare. Ramane doar sa stabilim ce valoare. Poate sa fie de valoare mica, medie, foarte mica. Intelegi tu. Nu?

 

Mainz e mai buna decat echipele campioane de prin Finlanda, Polonia, Danemarca, Scotia

 

Asa o fi. Desi eu zic ca FC Copenhaga ar cam matura cu ei pe jos. Eu nu sunt expert ca tine, nu stiu. Doar zic asa.

Eu, oricum, tot nu am vazut vreun argument care sa sustina ce ai zis tu.

In afara de "Ascultati la mine" si "Punct" tu nu ai spus altceva despre Mainz. Sau probabil lunga lor istorie presarata cu mii de participari in cupele europene te-a facut sa zici ce ai zis.

Nu?

 

Pai care sunt aberatiile si gafele mele ma? Parerile nu sunt amice

 

Aha, deci greselile tale nu sunt greseli. Sunt doar pareri.

Eu imi aduc aminte ca in cazul lui Mainz, ai zis faza aia cu "Mainz e super echipa, ascultati la mine, ca sigur termina pe podium anul asta" incercand sa arati ca acum e mai greu sa joci in cupele europene decat era inainte. Voiai tu neaparat sa arati ca nivelul a crescut pentru ca participa echipe ca Gaz Metan Medias si Mainz.

 

Dar, daca era doar o parere, atunci e ok. Pacat ca nu ai si spus asta. Pacat ca ai vorbit iar in calitate de expert si nu de habarnist care isi da cu parerea.

 

In rest, tu ramai cu "nu stiu", ca asta ti se potriveste cel mai bine.

 

p.s. Oamenii care nu stiu ceva, se informeaza, ca sa nu ramana prosti. Daca te-ai fi informat, ai fi aflat raspunsul. Asa...

 

abea

 

A bea, a manca, a respira.

Tu cred ca incercai sa spui "abia".

E grele cu limba romana, expertule?

stockton11.09.2011 11:23

Ba, suntem deja 5 care ti-am spus ca Guardiola a fost sub Redondo...asta e nivelul tau pricepi? Nu ai urmarit nimic in anii 90 si apoi te-ai dat mare razboinic si ai incercat sa recuperezi pe parcurs...nu ai baza nepoate. pentru nivelul tau slab Redondo e cunoscut doar pentru faza cu pletele...pentru alti 4 de aici este asa cum a fost in realitate.

 

Cu Cruyff nu ma mai obosesc sa-ti explic nimic...e clar ca esti repetent. Ne-am chinuit 3 oameni mult mai informati si care am urmarit meciurile anilor 90 sa-ti explicam si e in zadar.

 

Copenhaga matura cu Mainz?! Am facut ieri cateva abdomene si ma doare stomacu' de la atata ras, serios...opreste-te! De fapt tu saracu de tine chiar crezi ce spui...aia e grav rau. Tu n-ai notiuni elementare despre diferentele valorice dintre campionate, esti ramas in anii 80 de unde ai auzit cate ceva de la batranii care joaca table in parc.

 

Lumineaza-ne ma, nu ne lasa asa...de unde stii tu care au fost discutiile dintre Laporta si Cruyff.

 

N-ai cum sa concurezi cu mine in asemenea discutii...te faci permanent de ras (desigur pentru cei care stiu despre ce vorbim, nu amicul de 40 de ani...pardon 14, sau pentru Kelly).

 

PS Corecteaza-mi te rog toate greselile gramaticale (cred ca trebuia ca mozii sa scrie la regulament...la offtopic, userul Adrian nu va fi sanctionat niciodata)...stiu cat esti de destept, stiu ca stii engleza la perfectie, ca stii istorie, ca stii multe...cu fotbalul nu le ai tu... N-are cum sa te avertizeze Ronnie deoarece a fost si el direct implicat si l-ai cam recuzat asa cum faceam si eu cu tine pe vremuri....iar altii prefera sa-si arate muschii numai cand au ei chef si sa dea banuri gratuite de cate o saptamana doar ca ai tupeul sa le atragi atentia despre treaba asta...dar, fara plangeri, aici ne distram doar...continua sa ne povestesti, vrem sa vedem live cum se schimba istoria fotbalistica.

Gandalf the White11.09.2011 11:33

@Stockton, exagerezi cam mult cu Redondo, dupa parerea mea. O fi cel mai mare - pentru noi -, dar asta nu inseamna ca daca punem o grila cu oricare 4-5 criterii de bun-simt va iesi ca fiind cel mai mare al anilor `90. Intotdeauna vor fi altii, pe orice criterii se va face analiza. In cazul asta e deja ridicol sa-i dai inainte cu Redondo - cel mai mare, doar pentru ca (prin perceptia ta subiectiva) il vezi asa.

 

Si eu il vad, pe criteriile pe care mi le aleg eu, unicul criteriu, de fapt, fiind ca ma incanta mai mult decat altul pe postul lui.

 

Dar sa fim seriosi, omul a jucat 4 ani la Tenerife, 1990/1994, echipa de locul 5, locul 10, locul 13, locul 14, cat a jucat la ei (cand venise, terminasera pe locul 18). Ultimul sezon cu Redondo au terminat pe 10, iar primul fara el au terminat pe locul 15, dupa care locul 5 si 9! Deci, o crestere, deci nu putem spune nici ca "i-a tinut singur". A jucat la un nivel mizer: 4 ani (de la 21 la 25) s-a batut la retrogradare in Spania, care, oricum, dupa cum spui chiar tu, nu era ce e.

 

In tot acest timp, Matthaus si Rijkaard erau tatal lor, ca imagine, iar Hierro domina autoritar postul, fiind, de departe, numarul 1 ca defensiv clasic, in Spania. Dunga era la nivel mondial, din Anglia venea Ince. La Barcelona, Guardiola castiga CCE, la Marseille, Desailly lua CCE, iar la Milan a facut un joc fabulos in finala cu Barcelona, iar Deschamps era capitanul echipei care castiga CCE si jucase inca o finala cu un an in urma. Toti astia erau la cel mai inalt nivel, rastimp in care Redondo NU EXISTA! Plus ca mai existau inchizatori clasici, proveniti din fundasi centrali, cum au jucat spaniolii, cu Nadal sau Abelardo, iar astia erau considerati din cei mai buni. Redondo nu se compara cu un Dunga sau Mauro Silva, sub nicio forma, ca mijlocas defensiv, si avea deja 25-26 de ani, cand vorbim de statutul asta. Atunci, in 1994-1995-1996, nu era nici la nivelul lui Albertini sau Guardiola, care la jucau in alt UNIVERS decat acolo unde juca Redondo. Nu mai vorbim de Deschamps, Desailly, Sammer, Ince, sau chiar Winter, Jonk (chiar Batty). Si sa stii ca erau si altii, ori jucatori din anii `80, care-si duceau pana la mijlocul anilor `90 cariera, ori jucatoriii mai de plan-secund, dar vazuti ca foarte buni pe pozitia de inchizatori.

 

Scuza-ma, dar la nationala, Sensini era peste Redondo, si doar dupa ce n-a mai putut sa traga un fundas, Ruggeri (parca), a fost retras libero, tocmai ca sa intre Redondo. Plus, stii bine ca Simeone era considerat "mai de incredere". Am prins finala Copei America din 1993, cu Mexic (2 goluri Batistuta), iar Simeone era de garda (un fel de Keane) si Redondo facea ce stia, tesea pase, dar numai "mijlocas defensiv" nu se numea aia. In plus, Simeone era obisnuit al lotului cu vreo 3 ani inaintea lui Redondo, desi aveau aceeasi varsta. Asta e si el un indicator asupra modului in care era privit de specialistii din tara lui.

 

Cam asta era Redondo la 26 de ani: un mijlocas defensiv complet atipic, cu o tehnica chiar de exceptie, dar din linia a 2-a spre a 3-a a fotbalului mondial. Fara nicio performanta si cu un stil de joc considerat ori "periculos", ori "inconstient", chiar daca seducator. Nu era sub nicio forma nici in primii 10 inchizatori din lume. Plus ca era considerat, de la "capricios", la "neserios", la "nu e de incredere pentru postul asta". Ca putea sa dea pase cu ochii inchisi cum putini puteau, asta e altceva, dar inainte de asta, trebuia sa faca ce trebuia sa faca un mijlocas defensiv.

 

La nationala, s-a mixat din Simeone-Redondo-Sensini-Basualdo, cu o distribuire protejata, si i s-a pus in valoare din calitati, dar rarisim i-a fost cedata lui Redondo responsabilitatea de a tine terenul. In tot acest timp, altii (multi) il tineu si nu oricum, ci jucau finale de CCE sau de Cupa Mondiala, sau castigau campionate.

 

Dupa transferul la Real Madrid, atunci de-abia, la 26 de ani, a intrat Redondo in galeria alora despre care spuneau ca i-au fost inferiori. A castigat 2 campionate si 2 Cupe ale Campionilor, la care a fost si el acolo, e adevarat, in media valorica superioara, dar LANGA un Seedorf, Mijatovici, Hierro, Suker, Raul, Sanchis, Iligner, Helguera nu PESTE ei. E adevarat, juca incantator - pentru ochi -, dar rezultatele lui INDIVIDUALE (nu mai vorbim de alea colective) sunt la fel ca rezultatele altor vreo 10, cu ABSOLUT NIMIC care sa-l individualizeze intre astia, decat perceptia subiectiva a fiecaruia.

 

Deci, recapitulam, Redondo n-a jucat la niciun turneu final pentru tara lui, nici in 1998, nici in 1994, nici in 1990 (deceniul de care zicem ca l-a dominat); prima jumatate a perioadei a petrecut-o NEEXISTAND nici la echipa de club, iar a doua cu reusite statistice egalae cu a altor vreo 10 mijlocasi defensivi si intrecute cu mult de vreo 3-4.

 

Iar in fata lui Deschamps, Redondo e surclasat total:

Deschamps a jucat 4 finale de CCE (1993, 1996, 1997, 1998), a castigat Cupa Mondiala (1998) si Campionatul European (2000), fiind capitanul care a ridicat cele trofee deasupra capului. Mai are vreo 15 trofee

Redondo a jucat 2 finale CCE (1998, 1999) si a castigat 2 campionate in Spania (1995, 1997), zero barat la nationala.

 

Dar, daca exludem acesti ULTIMI 2 ani din cei 10 pe care spunem ca i-a dominat, ce ramane? Mai mult, chiar in acesti 2 ani pe care i-a dominat, Effenberg era declarat ca cel mai bun mijlocas central iar Deschamps era capitanul campioanei mondiale si europene. Il judecam prin doar 2-3 ani - de final -, din cei 10 pe care, chipurile, i-a dominat.

 

@Adrian, tu ziceai ca motivul pentru care s-a renuntat la el in SUA (daca despre episodul asta amintesti) a fost decizia antrenorului "n-am nevoie de el", sau am retinut eu gresit? Motivul, stii bine, a fost indisciplina ("personalitatea"): Basile i-a pus in vedere sa se tunda si n-a vrut. A preferat sa rateze turneul final.

 

Daca noua ne placea cum atingea Redondo mingea, nu inseamna ca nu era un mediocru inchizator, care performa doar prin calitatile tehnico-tactice de exceptie si, cu atat mai mult, nu inseamna ca doar cu Deschamps se compara, sau ca a fost cel mai bun, sau ca Deasilly, Guardiola, Albertini, Winter, Ince, Mauro Silva, Petit, Effenberg, Roy Keane, Sensini, Jeremies - si altii - nu au date sau performante chiar superioare, ca mijlocasi defensivi.

 

Pentru noi, o fi fost cel mai mare, dar am fi ridicoli sa sustinem ca a fost cel mai mare din 1990/2000. Pe criterii normale, a fost in primii 10, daca facem media pe toata perioada. Pe prima perioada, 1990/1995, nu intra sub nicio forma in primii 10, iar in a doua intra, cu intrari in primii 3 in 1998-2000 si, probabil, cel mai bun din lume pe postul lui - mijlocas defensiv -, intr-un singur an. Dar daca vedem ce au altii, in rastimpul asta, e absolut evident ca Redondo, pe orice criterii date, nu a fost, in niciun caz, cel mai mare.

 

Redondo a fost, pentru mine, o incantare absoluta, cred ca a adus enorm de mult jocului, prin doar o repriza dintr-un meci obscur de campionat, dar de-aici si pana la a impune ce simt eu asupra celorlalti, deformand niste evidente, e prea mult.

 

Ca noi doi si altii spunem ca-i cel mai mare (pentru noi), exprimand prin asta, ce vrem noi de la fotbal, sau cum vedem noi fotbalul, cum am vrea noi sa fie, asta-i altceva, dar in niciun caz nu putem sa impunem altcuiva (sau tuturor) ca Redondo a fost cel mai mare, adica perceptia si trairile noastre profund subiective.

stockton11.09.2011 11:42

Normal ca exista criterii peste criterii....sunt criterii prin care il poti vedea pe Xavi peste Zidane daca alegi asta....nu exagerez cu nimic...am zis doar ca Redondo era peste.

 

Normal ca a jucat la Teneriffe, era argentinian...fi sigur ca daca era junior la Real debuta acolo de la 18 ani. Era o perioada in care nu venise Legea Bosman si unde in 3 straini se cautau in special oameni de atac...era greu sa ai loc pentru un mijlocas defensiv.

 

Esti in eroare...a jucat in 94 la CM si a fost foarte bun, apoi a fost luat imediat de Real Madrid. In 98 nu a fost adus fiind o greseala uriasa din partea lui Pasarella asemanatoare cu situatia Maradona - Cambiasso din 2010. Si Pasarella a trecut "peste" faza cu pletele in cazul Batistuta temandu-se de furia fanilor care se isterizeaza in special in cazul jucatorilor de atac.

 

Tu ai o arie prea intinsa...Hierro era fundas, iar Effenberg era mijlcas ofensiv.

 

pentru mine fotbalul nu e tenis....nu trofeele cu echipa fac diferenta. Redondo si Deschamps au insa ambii cate doua trofee CL. Nu e vina lui ca Argentina nu e tara europena ca sa joace la EURO....asa cum Deschamps are EURO in 2000, si el are Copa America in 93.

Gandalf the White11.09.2011 11:55

Fii serios, Hierro a jucat mijlocas defensiv in prima jumatate anilor `90 (stiu, pentru ca am toate echipele pe care le-a prins Hagi la Real, in `90-`92), apoi a coborat, dupa `94 (pe model Sanchis, Matthaus), iar Effenberg a jucat exact postul (sarcinile) lui Redondo, in perioada luata in calcul. La Fiorentina nu mai tii minte ca era centralul din 4-3-3? Atunci, si Redondo era ofensiv, ca juca cu Simeone sau Basualdo langa el. Nu stiu de ce retineam eu ca n-a fost in SUA.

 

Oricum ar fi, tragem linie:

Argentina: CM `90 - nu a existat; CM `94 - zero; CM `98 - nu a existat. Concluzia: la nationala nu a existat.

 

Club: 1990-1994: nu a existat

1994-2000: 2 titluri, 2 CCE.

 

Doua titluri in toata cariera in Spania, Italia, Germania (chiar Franta) au zeci de fotbalisti, iar performante europene (in doar 2 ani din 10 luati in calcul) asemanatoare sau superioare, au iarasi multi.

 

Singurul criteriu care-l face mare pe Redondo este ca asa il vedem noi. La niciun altul nu se califica, indiferent cat de multe (sau care) ar fi "criteriile peste criterii".

stockton11.09.2011 12:03

Ti-am spus...nu e corect sa judeci un jucator dupa performantele cu echipa. Oricum are si Redondo 2 CL si 2 titluri cu Real. Pai normal, il vedem noi, ne-a incantat! Normal ca Guardiola a jucat acolo 10 ani daca era de-al casei. Iti dau ul alt ex, de spaniol care a jucat mai putin la nivel inalt, dar care a atins pe acelasi post un nivel la care Guardiola nu a ajuns....Mendieta.

 

Era greu sa aduci jucatori defensivi straini (postul acesta acolo era perceput atunci) cand nu aveai decat doua si ulterior 3 locuri....Real avea mereu un strain marcator, Sanchez, apoi Zamorano sau alti ofensivi ca Hagi, Prosinecki etc.

 

Effenberg la Bayern in prima perioada cand era tanar era sigur ofensiv...la Fiorentina ai dreptate.

Gandalf the White11.09.2011 12:06

Si nu intereseaza pe nimeni (plus ca deturneaza discutia) faptul ca era argentinian saracutul si de-aia a trebuit sa joace la Tenerife, sau Legea Bosman, sau ca daca era junior la Real Madrid, sau daca era francez, sau daca avea trei picioare... Ce-i cu tampeniile astea? Daca era rus juca la Lecce, daca era roman juca la Brescia, daca era olandez juca la Milan, daca ungur juca la ASA... A fost ce-a fost.

 

Singurul mod in care (cred eu ca) poate fi promovat Redondo de catre fanii lui, este sa se arate activitatea in lumina pe care (cred eu ca) o merita. Adica, sa fie promovat prin ce-a fost, nu sa fie schimonosit in ceva ce n-a fost.

 

Cred ca Redondo a fost ceva mare, dar nu prin palmares sau rezultate, ci prin alte chestii, care vad ca nu se spun, si e pacat pentru ce-a reprezentat omul.

stockton11.09.2011 12:08

Pai argentinian insemna strain...deci nu era loc...aia era ideea. Locurile pentru straini la echipele mari erau rezervate in general jucatorilor de atac. E relevant deoarece daca Legea Bosman venea in 90 ar fi jucat mai devreme la un club mare, nu la 25 de ani.

I.N.Money11.09.2011 12:12

A jucat intr-adevar ofensiv in prima parte a sa la Bayern, insa in a doua a coborat putin lasandu-l pe Mehmet Scholl mai in fata. Aveau 5-4-1 ala care se transforma in 3-5-2, cu Hargreaves, Scholl si Effenberg in centru.

stockton11.09.2011 12:13

Deci Gandalf, daca esti de acord ca Redondo a fost mai mare inseamna ca blamezi faptul ca uneori jucatorii sunt catalogati dupa trofeele cu echipa, nu? Asta incerc sa spun si eu.

Adrian11.09.2011 12:21
Ba, suntem deja 5 care ti-am spus ca Guardiola a fost sub Redondo...asta e nivelul tau pricepi? Nu ai urmarit nimic in anii 90 si apoi te-ai dat mare razboinic si ai incercat sa recuperezi pe parcurs...nu ai baza nepoate. pentru nivelul tau slab Redondo e cunoscut doar pentru faza cu pletele...pentru alti 4 de aici este asa cum a fost in realitate.

 

Chiar atatia sa imi fi spus oare? Stai sa ma uit... nu, nu-s 5.

Iar ma iei cu "nu ai urmarit nimic in anii 90". Asa este, eu nu am avut televizor si nu imi placea fotbalul. Altceva?

Pentru mai multe informatii, citeste iar ce ti-a scris Gandalf. Dar probabil ca nici el nu a urmarit fotbalul anilor 90.

Cu Cruyff nu ma mai obosesc sa-ti explic nimic...e clar ca esti repetent. Ne-am chinuit 3 oameni mult mai informati si care am urmarit meciurile anilor 90 sa-ti explicam si e in zadar.

 

Da' nici nu trebuie sa imi explici mie. Explica-le oamenilor ca Venables, ca ei ii acorda lui Cruyff credit pentru ceea ce tu zici ca nu-i a lui. Astept, deci, sa le trimiti cate o scrisoare acestor baieti, sa ii inveti ce si cum.

 

Copenhaga matura cu Mainz?! Am facut ieri cateva abdomene si ma doare stomacu' de la atata ras, serios...opreste-te! De fapt tu saracu de tine chiar crezi ce spui...aia e grav rau. Tu n-ai notiuni elementare despre diferentele valorice dintre campionate, esti ramas in anii 80 de unde ai auzit cate ceva de la batranii care joaca table in parc.

 

Tu, care ai urmarit la greu fotbalul inca de la infiintare, care esti expert, care stii totul despre fotbal, cu siguranta stii ce a facut Copenhaga in ultimii ani in Europa, impotriva unor echipe puternice.

 

Ca o paranteza, anul trecut a trecut de grupe in CL si a fost eliminata de Chelsea dupa 2-0 si 0-0.

Mainz ii spargea pe fraierii aia de la Chelsea, este?

 

Lumineaza-ne ma, nu ne lasa asa...de unde stii tu care au fost discutiile dintre Laporta si Cruyff.

Ca asa au zis.

 

N-ai cum sa concurezi cu mine in asemenea discutii...te faci permanent de ras (desigur pentru cei care stiu despre ce vorbim, nu amicul de 40 de ani...pardon 14, sau pentru Kelly).

 

Daca zici tu, asa trebuie sa fie. Pentru ca tu esti expert in fotbal, singurul care avea televizor in anii 70,80 si 90 in Romania si, sunt destul de sigur, lucrezi ca statistician/istoric pentru FIFA.

 

PS Corecteaza-mi te rog toate greselile gramaticale (cred ca trebuia ca mozii sa scrie la regulament...la offtopic, userul Adrian nu va fi sanctionat niciodata)...stiu cat esti de destept, stiu ca stii engleza la perfectie, ca stii istorie, ca stii multe...cu fotbalul nu le ai tu... N-are cum sa te avertizeze Ronnie deoarece a fost si el direct implicat si l-ai cam recuzat asa cum faceam si eu cu tine pe vremuri....iar altii prefera sa-si arate muschii numai cand au ei chef si sa dea banuri gratuite de cate o saptamana doar ca ai tupeul sa le atragi atentia despre treaba asta...dar, fara plangeri, aici ne distram doar...continua sa ne povestesti, vrem sa vedem live cum se schimba istoria fotbalistica.

 

Pai, trebuie sa o faca cineva si pe asta. Ca prea pocesti limba romana, pentru un mare expert.

Cat despre prietenul tau ronnie, ca sa nu ii pun pe prietenii lui in situatia jenanta de a-l da afara din postul de moderator, eu m-am retras. Asa ca e un loc liber, vorbeste cu el, poate te face si pe tine redactor/administrator. Ca nu trebuie decat sa ai prietenii care trebuie si ajungi acolo usor.

Ma si surprinde ca inca nu ai postat o noua nemultumire inventata fata de mine.

Cum era aia? Ti-am trimis mesaj in care te jigneam? :))

 

Gandalf

 

Eu am zis doar ca, daca omul era clar cel mai bun din lume, asa cum sustine redondo, nu ar fi renuntat nimeni la el pentru indisciplina. Pentru nimic, de fapt, nu ar fi renuntat la el.

Dar nu era. Iar faptul ca Veron l-a facut destul de repede uitat, spune multe.

 

Eu nu am zis ca redondo ar fi fost un jucator slab. Doar nu atat de bun pe cat incearca unii sa-l faca.

 

Ce nu-i clar pentru tine? Din moment ce toata lumea recunoaste ca in vremea lui Laporta, asta se consulta la greu cu Cruyff, tu ce nu pricepi?

 

 

Ia uite o noua contradictie marca redondo:

 

pentru mine fotbalul nu e tenis....nu trofeele cu echipa fac diferenta

 

Pai nu il laudai tu, bre, pe Mourinho, ca a castigat mii si mii de trofee?

Din nou dovada subiectivitatii tale. Cand e in interesul tau, e bine. Cand e impotriva ta, e de porc. Superb!

 

Sunt curios cate postari vor mai trece pana cand te vei lauda din nou ca esti expert in fotbal :))

Gandalf the White11.09.2011 12:28

1. Hai ma, lasa-ma cu strainii. Aveau 3 locuri libere, era concurenta, Redondo nu a castigat nicio concurenta din cauza ca nu a castigat, nu din cauza ca era concurenta pe alea 3 locuri.

 

Hagi s-a dus al patrulea pe 3 locuri. Erau deja Romario, Koeman si Stoicikov. Nu a jucat Hagi ca nu era Legea Bosman, sau ca nu a castigat concurenta? La fel si cu Redondo.

 

In conditiile alea, egale pentru toti (adica si pentru aia care ocupau locurile), Redondo nu a fost transferat de nimeni, pana la 26 de ani. Nu stiu ce-ar fi facut daca avea saptamana 8 zile, asa cum nu stiu ce-ar fi facut Hagi daca saptamana avea 8 zile, eu stiu ce-au facut atunci, in conditiile alea de concurenta, egale pentru toti.

 

2. Da, trofeele nu sunt totul, dar, doar pentru ca noi apreciem ce transmitea Redondo, nu inseamna ca avem dreptul sa-i impunem lui Adrian aceleasi perceptii. El poate aprecia ce transmitea Deschamps, sau Mauro Silva, sau Jeremies.

 

Si, pentru orice alt fel de impuneri din astea "ba, nu stii tu, x a fost cel mai mare", ca sa nu transformama asta intr-un dialog al surzilor, sau sa-l ducem in ridicol, ar trebui sa contextualizam cat mai larg: " x a fost cel mai bun, in perioada y, deoarece, fata de astia 20 a avut cutare si cutare rezultate, perceptii, plm., in cutare si cutare conditii" si cu o cat mai mare onestitate.

 

@INM, pe pozitia lui Lupu de la Rapid. Pe care a continuat-o si la Wolfsburg.

 

@stockton, totusi ma contrarieaza destul de mult pozitia ta de admirator al anumitor modalitati, pe care le sustii (in legatura cu Real si Mourinho), care vine in contradictie flagranta cu motivele pentru care esti admirator al lui Redondo (si mai ales sustinator al tezei ca-i cel mai mare).

stockton11.09.2011 12:31

Treaba cu trofeele se aplica diferit in cazul antrenorilor bre...antrenorul e unul, jucatorii 22...

 

Redondo nu a fost exclus din nationala pentru caz de indisciplina! Pasarella a venit cu urmatoarea idee cand a preluat nationala: "a observat ca pletosii isi aranjeaza de nu stiu cate ori parul pe meci si asta duce la deconcentrare"...nu aduc pletosi la nationala...Redondo a refuzat, Batistuta la fel, dar fiind goleador nu avea incotro si si-a calcat peste principiu... Lumea fotbalului argentinian a contestat mereu decizia lui Pasarella.

 

Ba sunt 5...eu, Ganfdalf, Red&blue, Alexandru si Ronnie...5

 

Gandalf...nu inteleg la ce te referi la sfarsit.

Adrian11.09.2011 12:47
Treaba cu trofeele se aplica diferit in cazul antrenorilor bre...antrenorul e unul, jucatorii 22...

 

Ahahahahah

 

Acum antrenorul e 1, ca vorbim de Mourinho.

Dar daca vorbim de Guardiola, acolo e "de vina" toata echipa, antrenori plus jucatori.

 

Observati cum omul invarte totul ca sa iasa cum vrea el?

Guardiola a luat CL in primul an cu oameni ca Busquets si Pedro, jucatori promovati de el sau carora el le-a dat sansa sa joace. Chiar si pe Pique il putem pune aici.

Intre timp au mai aparut un Alcantara, Jeffren sau altii. Omul promoveaza tineri in continuu. Dar cine sa tina cont de asta?!

 

Redondo a refuzat, Batistuta la fel, dar fiind goleador nu avea incotro si si-a calcat peste principiu...

 

 

Pentru cel indispensabil s-a incalcat regula, pentru celalalt... :D

 

Ganfdalf, Red&blue, Alexandru si Ronnie...5

 

Gandalf tocmai a spus ca redondo nu era cel mai bun, doar ca ii placea lui de el, deci 4.

De ronnie ai zis ca nu se pune, ca nu l-a vazut jucand, e imposibil sa-si dea seama, 3.

Unul din cei 3 esti tu deci inca doi oameni.

Ma voi uita sa vad ce au spus si ceilalti doi. Daca au zis si ei ca era cel mai bun, o sa ai 3 oameni. Daca nu...

 

p.s.

In caz ca nu ai inteles ce ti-a zis Gandalf la final, omul s-a referit la faptul ca redondo nu ar fi avut loc in realul antrenat de mourinho.

 

stockton11.09.2011 12:50

Gandalf a spus ca Redondo era mai bun decat Guardiola...asta era discutia initiala. Ronnie este un tip care se informeaza si are dreptul sa vorbeasca daca nu face gafe asa cum si eu vorbesc de Platini....deci 5.

 

De unde si pana unde concluzia asta ca Redondo nu ar fi avut loc in echipa lui Mourinho?!

Adrian11.09.2011 12:53
Gandalf a spus ca Redondo era mai bun decat Guardiola...asta era discutia initiala. Ronnie este un tip care se informeaza si are dreptul sa vorbeasca daca nu face gafe asa cum si ue vorbesc de Platini....deci 5.

 

O noua intoarcere a la redondo. :))

Asta e miscarea ta semnatura vad ca.

 

p.s. Eu am inteles ca Gandalf a zis ca ii placea mai mult de redondo decat de Guardiola, nu ca argentinianul ar fi mai bun. De fapt, pe pagina precendenta, mi se pare ca a si adus niste argumente pentru a arata ca Redondo nu e chiar asa tare. Dar tu nu ai luat astea in considerare. Tu iei de bune doar lucrurile care iti convin :D

 

De unde si pana unde concluzia asta ca Redondo nu ar fi avut loc in echipa lui Mourinho?!

Pentru ca mourinho nu iubeste jucatorii ca redondo :))

stockton11.09.2011 12:55

Pai nu de la ideea aia am pornit...nu de la comparatia aia...pentru tine Guardiola e peste doar pentru ca este asociat cu Cruyff. Amice eu iau in considerare ce am vazut eu...

 

Adica? Jucatorii ca Redondo?! Tot nu-nteleg nimic.

Adrian11.09.2011 12:59

Nu, prietene, nu de la ideea aia am pornit. Am pornit de la faptul ca Cruyff e omul care a construit Barca de acum. Doar ca tu, in disperare, ai schimbat subiectul de atatea ori, incat nici nu stiu cum de mai tin minte de la ce a pornit discutia. Noroc ca am memorie buna.

 

Adica? Jucatorii ca Redondo?! Tot nu-nteleg nimic.

 

Stiu. Tu nu intelegi multe. Doar vrei sa para ca intelegi.

stockton11.09.2011 13:26

Ce-i drept e o fraza din care se poate intelege ceva....de vrajeala ieftina esti bun tata...

Ronnie11.09.2011 16:53
De ronnie ai zis ca nu se pune, ca nu l-a vazut jucand, e imposibil sa-si dea seama,

 

Sensibilule, spre deosebire de tine eu nu vorbesc prostii doar de dragul de a ma contra, chiar l-am vazut pe Redondo jucand. Acum vreo 10 ani ma fascinau meciurile Realului galactic si am vazut multe meciuri si rezumate din trecut.

 

PS: Cand ai zis ca te retragi credeam ca ne faci placerea sa zbori de tot, nu doar din staff.

Adrian11.09.2011 16:58

Pai erai prea mica mah, nu iti mai aduci aminte. Nu ai auzit ce a zis siamezul tau?La 9 ani nu ai cum sa iti aduci aminte ce vezi la televizor. Puteai tu sa tot fii fascinat. Da-i lui in cap, ca el si-a taiat singur craca de sub picioare.

 

Ei... eu stiu ca tu si prietenii tai v-ati bucura foarte tare daca as pleca de aici. Dar prefer sa mai stau. Eu am facut ceva pentru siteul asta, totusi, spre deosebire de tine. Asa ca, daca vreau sa stau, stau.

 

Ia zi, ti-a dat Calin clementa pana la urma? Sau a schimbat din nou regulamentul ca sa nu fii dat afara?

Sa ne informeze si pe noi, utilizatorii, cand schimba regulamentele, sa stim si noi ce si cum.

«18910111217»