FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De ce trebuie sa plece Gigi de la Steaua ?!

«1424344454653»
Gandalf the White21.09.2012 19:23

Ciobanul a comentat disputa dintre Anghel Iordanescu si Mihai Stoica. Patronul Stelei se ia de "General", pe care il acuză că tine partea Vasluiului.

 

"Eu nu mă bag peste ce face el acasă la Snagov. Eu nu cred că el la ora asta iubeste mai mult Steaua decit Vaslui. Un miliard la sută el iubeste Vasluiul mai mult.

 

Eu asa am cerut ca patron, Reghe a facut echipa asa incit să fie pe placul patronului. Dorintele patronului nu au fost ca jucatorii aceia să joace, el a spus să se tină cont de meciul cu Rapid. Ce, eu sunt patron ca să faci tu ce vrei la echipa Să facă asa Iordanescu la echipa lui, dacă vrea.

 

Mă face să cred că a avut influență si la procesul cu sigla si cu marca Steaua. Dacă Oprea mai avea putere politică si nu cadea PDL, nu mai continuau procesele alea?

 

Nu credeam că el e impotriva mea. Acum chiar mă face să cred că el a fost implicat atunci", a spus Ciobanul la Contraatac, pe GSP TV.

 

gsp

 

Inca un mod de explicare a situatiei.

 

Foarte clar: Iordanescu are casa la Snagov, adica nu o are la Steaua, unde e doar casa lui Becali.

 

Se nasc doua parti: Aia care accepta ca Steaua e casa lui Becali si nu mai e a lui Iordanescu, deci nu mai sustin Steaua, ci echipa lui Becali, pentru ca daca ar fi Steaua si nu echipa lui Becali ar fi fost si casa lui Iordanescu (si a altora ca el).

 

Aia cativa care nu accepta ca Steaua e casa lui Becali, si sustin ca Steaua nu e Steaua decat atunci cand e (si) casa celor care au creat-o, niciodata unuia singur, care o mai si mascareste. Si nu sustin mascarada asta.

 

Deci, "Hai cu bajetii, doar la meciu` cu cioromanii, sa fie bine sa nu fie rau. Nu uitati sa fiti stelisti!" fular-campionii

retras din fenomen27.09.2012 18:09

Degeaaba se vorbeste de alte proteste. Daca nu am continuat atunci cand unii au fost interzisi si se ajunsese ca la stadion sa vina doar cei care protestau, acum alte proteste sunt degeaba, mai ales ca echipa merge binisor. Daca se continuau atunci protestele vorbeam de cioban la trecut. Echipa mergea prost, bani din bilete nu lua, fiind foarte putini spectatori, injurat meci de meci, nu mai rezista mult. Dar a venit meciul cu Craiova, de acolo totul s-a rupt. Se vorbea pe aici pe forum ca unii vor sa se stranga pe la t2 sa protesteze incontinuare. Nu s-a intamplat nimic, s-a incercat in Sud ceva proteste fiind oprite de un "vanator" turbat cocotat pe gard, care pur si simplu ar fii vrut sa ne bata pe cei care il injuram pe cioban. Deci de ce proteste mai vorbim? Nord-ul fiind condus de oameni de nimic, iar Sud-ul fiind in marte parte format din copii care cauta anturaje si cativa mai batrani care au considerat ca e mai bine sa sustina echipa...

mountytoma27.09.2012 20:25

singurul protest care ar mai avea efect ar fi acela fata de paparazzi care ar trebui sa foloseasca un calibru 7,62 in loc de 7,6 Mpixeli...

Ivanski27.09.2012 20:44
singurul protest care ar mai avea efect ar fi acela fata de paparazzi care ar trebui sa foloseasca un calibru 7,62 in loc de 7,6 Mpixeli...

:))

Lari28.09.2012 17:25

Ciobanul si Arpad Paszkany continuă atacurile in public. Finantatorul Stelei a sugerat la finalul meciului cu Tg. Mureș din Cupă că patronul celor de la CFR Cluj s-ar fi ocupat cu traficul de droguri

 

"Ce să spun eu despre ala care umblă cu "faină". Ă'la a zis despre mine că am dungă rosie pe buletin, asa zic si eu că e cu "faina", cu "zapada", cu "faină" d-aia din Columbia. Lumea nu stie că el avea moară d-aia de "faină", facea import-export. Hai, gata, că nu mai spun nimic, că lumea nu stie despre ce e vorba", a declarat Ciobanul la Digi Sport.

 

Arpad Paszkany i-a replicat azi taios finantatorului Stelei:

 

"Eu nu cunosc jargoanele astea de tip puscarias cu care probabil dinsul s-a obisnuit pe vremea cind a avut un loc asa mai rece si mai singuratic ca să se gindească la unele lucruri pe care le-a facut inainte. Astea sunt jargoane cu care te familiarizezi dacă stai la puscarie. La cite prostii vorbeste omul, cred că cu fainile la care se gindeste el s-a obisnuit el si in afara puscariei.

 

După ce a iesit din puscarie, l-a sunat de 20 de ori pe Iuliu Muresan pină i-a raspuns si cu vocea subtiată după puscarie iși cerea scuze de la Iuliu Muresan si de la mine si spunea că niciodată nu o să mai jignească si nu o să mai vorbească prostii pentru că a avut suficient timp să se gindească acolo si chiar vrea să fie un om cit de cit respectabil. Cum a revenit in libertate, i-au trecut gindurile bune si a revenit la aceleasi metehne. Nu are rost să mai comentez, cu radioul, cu peretele si cu alte categorii de persoane nu te certi", a spus patronul CFR-ului la sportro.

 

Ciobanul a intervenit telefonic si si-a retras acuzele: "Transmiteti-i asa lui Paszkany: Eu sunt omul pacii, numai că el nu te lasă in pace. Iar cu "faina" am glumit. Eu nu sunt sigur, am glumit. Ce aud pe colo, pe colo, am facut si eu o glumă", a afirmat patronul Stelei, care a adaugat: "Nu i-am dat 20 de telefoane cum zice, e minciuna Este un om prea ipocrit Paszkany si prea perfid".

 

gsp

Lari04.10.2012 11:07
red&blue_boy04.10.2012 11:58

" Pentru ca ne-a Gigi sa nu mai dea un ban,

Hai sa umplem National Arena an de an ! "

MoWeed04.10.2012 12:08

Oricum, cine nu intelesese asta pana acum este absolut cretin.

Nu numai ca se autofinanteaza, ba ii mai si aduce profit. Pe care-l baga in buzunar fara sa scada din datoria clubului fata de el. Dar trebuie sa ignoram asta pentru ca, nu-i asa, tot ce conteaza e ca ne-am pisat pe tigani...

Tz3pI04.10.2012 13:13

Nu trebuie sa plece de la Steaua pentru ca marea majoritate il merita. Hai, fuguta la stadion!

Ivanski04.10.2012 20:09

Eu nu mai suport sa fie asociat cu Steaua. Toate nonvalorile sunt confundate cu valorile. Steaua inseamna sport la nivel inalt, oameni destepti si cu capul pe umeri, nu generali lasi , cocalari, si ciobani.

Lari11.10.2012 19:18

Pentru ca, pe spinarea celui mai glorios club de fotbal al Romaniei, un jeg isi asigura spatele cu ajutorul politicii:

 

Europarlamentarul George Becali, finantatorul Stelei, a declarat, joi seara intr-o emisiune la Romania TV, că Partidul Noua Generatie va sustine USL in alegerile generale din 9 decembrie, iar el va fi sustinut de Uniunea Social Liberală pentru un mandat intr-un colegiu din sectorul 6 al Capitalei.

 

'Crin Antonescu m-a sunat acum o oră si mi-a spus că nu va fi vorba despre o fuziune (PNG - PNL - n.r.), s-a consultat si cu dl Ponta si au ajuns la concluzia să semnam un protocol de sustinere: PNG sustine USL si Becali sustine USL, iar eu voi fi sustinut de USL intr-un colegiu din sectorul 6. Mai multe detalii din punct de vedere juridic vă vom spune luni după-amiază sau marti, pentru că vom semna un protocol de colaborare, de sustinere, impreună cu dl Antonescu si cu dl Ponta. Trebuie să facem totul ca să facem ceva in tara asta', a afirmat George Becali.

 

El a sustinut că 's-a gasit această solutie ca să nu mai deranjeze pe nimeni, pentru că sunt voci in PNL care nu vor fuziune'. 'Și atunci nu va fi fuziune, va fi o sustinere politică din partea PNG si din partea USL pentru Becali', a aratat eurodeputatul.

 

Mai multi membri ai PNL au afirmat in aceste zile că nu este oportună o fuziune a PNG cu PNL.

 

Pană in prezent, candidatura lui Becali sustinut de USL nu a fost confirmată de liderii Uniunii.

mountytoma11.10.2012 21:24

asta ar fi cea mai mare prostie a usl-ului. castiga voturile catorva zeci de mii de oi proaste si pierd milioane de alegatori cu creier...

ebonyc12.10.2012 20:54

Nu stiu cum sa exprim mai bine cat de mult am ras cand am citit faza asta: "Toată lumea ciocul mic! Să nu-l mai contestați pe Pițurcă! Dar am și eu un merit, nu? I-am spus să joace cu Bourceanu și Pintilii și m-a ascultat! " - spuse ciobanul.

 

:steagro:

Ivanski12.10.2012 21:42

ce-i mai place sa delireze.

dragosh0114.10.2012 06:43

Toata lumea, jos Gigi, dar Steaua merge inainte!!! :steag_cruce_invers:

Daniel-Ionut15.10.2012 08:55

Inainte de meciul direct dintre cele doua nationale, olandezii si-au amintit de cel mai controversat personaj din fotbalul romanesc - Gigi Becali.

 

Patronul Stelei are doua pagini dedicate in ziarul Spits, care il compara cu un mafiot din filmele americane.

 

"Pare tot timpul pe platoul de la Sopranos sau un personaj mafiot din filmul Casino. Ciobanul e patronul Stelei, cel mai bogat om din Romania, membru al Parlamentului European si cel care tine fotbalul romanesc la degetul mic.

 

Cu o avere intre 2 si 4 miliarde de euro, Becali e singurul miliardar din Romania, bani facuti dupa Revolutie, in 23 de ani de Capitalism.

 

In perioada lui Ceausescu vindea branza, unt si lapte de la ferma in care a crescut. La acea vreme erau produse de lux. Dupa Revolutia din 1989 comertul a inflorit convenabil pentru patronul Stelei. Acesta a facut un schimb controversat de terenuri cu Armata in 1998 iar averea lui a explodat! A dat un teren departe de Bucuresti pentru unul in nordul orasului si a obtinut un profit record. Afacerea dubioasa nu a fost niciodata lamurita si nu este singurul moment chestionabil din viata omului care si-a facut un sport din a jigni oameni.

 

Cine l-a vazut pe Becali ar putea concluziona ca acesta este un mare fan al filmului Casino regizat de Martin Scorsese. Desi pare greu de crezut, Becali seamana perfect cu personajul genial interpretat de Joe Pesci, cel al mafiotului rasist Nicky Santoro.

 

Becali e antisemit, rasist si homofob. "De ce sunt atat de multi homosexuali in Romania?" se intreba Becali in timpul unui interviu. "Dau 5 milioane de euro pentru un referendum, ca sa scapam definitiv de homosexualii din tara", propunea Becali.

 

Becali a refuzat un jucator la Steaua pentru ca este homosexual. "Nu e loc in fotbal pentru ei! Daca ai unul in echipa nu o sa castigi niciodata!", a declarat Becali fara rusine!

 

La fel s-a intamplat si in urma cu cateva luni, cand s-a pus problema transferului lui Florent Sinama-Pongolle. Problema a fost culoarea atacantului. "Chiar daca e crestin, e negru! Asta e o problema!", a mai spus Becali.

 

Chiar daca in calitate de sef al Stelei a primit o multime de amenzi si a fost suspendat luni bune, Becali conduce fotbalul romanesc cu o mana de fier. Impreuna cu verii sau Ioan si Victor - agentii care au contract cu toti jucatorii de top - familia Becali detine cea mai importanta felie din placinta fotbalului romanesc. Patronul Stelei este liderul familiei si prefera sa i se spuna Don Gigi.

 

In 2008 a trimis o valiza cu 1,7 milioane de euro la Cluj ca s-o opreaca pe CFR sa ia titlul. Interesant este si faptul ca selectionerul Victor Piturca a fost implicat in acest caz.

 

Sunt sute de imagini si filmulete pe internet cu ispravile lui Gigi Becali. Cel mai vizionat este cel in care a incercat sa-si repare Maybachul de 500.000 de euro cu o ranga dupa ce s-a busit de un camion.

 

Dar cel mai periculos este ca in 2004 a cumparat Partidul Noua Generatie cu planul de a conduce intreaga tara la fel ca Silvio Berlusconi. In 2009 a ajuns in Parlamentul European si a facut de ras o tara intreaga. Nu trebuie sa ne imaginam ce s-ar intampla daca ar iesi presedinte. In materie de nebunie si cultul personalitatii, Ciobanul seamana cu Nicolae Ceausescu. A dat afara 15 antrenori de la Steaua si are o pictura cu chipul sau pe Cina cea de taina a lui Leonardo Da Vinci", scrie ziarul Spits din Olanda

blindius16.10.2012 20:32

Sa mai asculte bine cei care mai cred ca la Steaua s-a facut treaba in ultima vreme!

 

http://m.b1.ro/stiri/eveniment/radu-banciu...n-ea-40066.html

ebonyc29.10.2012 21:24

Rahatii astia de la Gigisport l-au sunat pe cioban sa-si dea cu parerea despre meciul Viitorului. In loc sa se comenteze din punct de vedere fotbalistic despre Viitorul - Pandurii, imbecilii astia au inceput sa rada de glumele de cioban prost ale oligofrenului. Zici ca-i specialistul secolului.

Azzido30.10.2012 12:12

d-asta trebuie sa plece:

 

Hagi, conferinta de presa demisie de la Steaua from Crsftw on Vimeo.

Aztek31.10.2012 21:00

"In Ghencea, cu Bistrita am pierdut bani. Pe National Arena e altceva, castigi bani. Ma imbogatesc cu meciurile de acolo"

retras din fenomen04.11.2012 04:45

Vad ca pe forum se vorbeste numai despre proteste. Multi de aici nu inteleg ca pe stadion nu o sa se mai protesteze si discutiile de aici nu au nici un rost. Atata timp cat in peluze sunt oameni care vin pentru bani, pentru anturaj sau sa vanda tricouri si hanorace puteti sa va luati gandul ca ceva se va intampla la Steaua. Si in plus niste proteste in momentul de fata nu si-ar avea rostul. Cetateanul de rand nu o sa intelega nimic din asta si ar incepe sa huiduie. Multi nu au inteles nimic cand echipa era pe 6 si ala injura la TV, tot noi eram aia rai. Presa bineinteles ca ne-ar face praf, drogati, betivi, huligani, etc. Si chiar daca echipa ar merge prost, si ar incepe protestele din nou, lumea ar crede ca suntem suporteri de rezultat. Daca stam bine sa ne gandim, cati din cei care vin/veneau pe stadion si protestau isi doresc/doreau, deranjati de comportamentul ciobanului ca el sa plece cu adevarat? Foarte putini, din pacate. Restul cum am mai zis, unii protestau ca nu pica nimic de "sus", altii ca nu erau rezultate, altii ca era misto sa fii acolo prezent "cap de puIa" in peluza, sa te vada lumea ca protestezi. Avem acum exemplul, cati din pustii aia corditi de veneau la hochei si la baschet mai vin la sporturile astea? Foarte putini, preferand acum sa mearga la fotbal, ca acolo e din nou anturajul. Ce sa intelegem din asta? Ca viitorul suna foarte prost pentru peluzele steliste. Adica si ei vor lua branza de la cioban (probabil el fiind patron si in urmatorii 10-15 ani, dupa cum merge treaba) la randul lor, avand exemplu unora mai in varsta de acum. Deja am inceput sa vorbesc de viiorul negru pe ccare o sa-l aibe fenomenul la noi in Romania chiar, nu doar la Steaua. In concluzie nu va ramane decat sa "reveniti" langa echipa, dar cu o scarba pentru restul suporterilor si bineinteles a conducerii sau sa va bagati pl in tot si sa renuntati la Steaua, gandindu-va la momentele frumoase petrecute alaturi de echipa, ca si cum ceva din voi s-a rupt.

 

PS: Momentan sunt intre revenit sau renuntat.

Tupac Amaru04.11.2012 07:54
Nu trebuie sa ne imaginam ce s-ar intampla daca ar iesi presedinte. In materie de nebunie si cultul personalitatii, Ciobanul seamana cu Nicolae Ceausescu. A dat afara 15 antrenori de la Steaua si are o pictura cu chipul sau pe Cina cea de taina a lui Leonardo Da Vinci", [/b]scrie ziarul Spits din Olanda

 

Strainii vorbesc mai mult despre Ceausescu decat romanii. Tocmai strainii, care tac malc atunci cand vine vorba despre condamnarea comunismului (perioada 1945-1965)!

 

Asa ca jeeeeeeeet!

Lari14.11.2012 00:05

Ciobanul este in campanie electorala Omul de afaceri doreste un post de parlamentar si a fost obligat să prezinte declaratia de avere. Ciudat, dar comparativ cu cea din primavara datoria pe care Steaua o are la latifundiarul din Pipera a scazut, in acte, cu aproximativ 55 de milioane de lei.

 

Este greu de crezut că latifundiarul si-a recuperat banii de la Steaua, mai ales că sumei de acum ii lipseste un singur zero față de cea din precedenta campanie electorala Concret, in declaratia de avere de acum apare că echipa din Ghencea ii este datoare lui Becali cu 6.235.500 lei față de 62.355.000 lei, cat era in luna mai.

 

 

Bani multi din bilete si de la UEFA

 

O altă variantă ar fi că omul de afaceri a reusit să recupereze o mare parte din bani. Cu un simplu calcul matematic reiese că Becali a incasat din primavară pană acum aproximativ 12 milioane de euro de la Steaua. Și această variantă este plauzibila mai ales că echipa din Ghencea a reusit să obtină sume importante din vanzarea biletelor din acest sezon, cand au jucat multe meciuri cu casa inchisa În plus, Steaua a incasat peste sase milioane de euro de la UEFA pentru accederea in 16-imile Europa League in sezonul trecut.

 

100 de milioane de euro ar valora in momentul de față clubul Steaua, conform declaratiilor lui Ciobanul. El sustine că 25-30 de milioane de euro valorează doar lotul de jucatori, la care se adaugă brandul si banii incasati din competitiile sportive

 

12 mii de euro valorează cea mai scumpă icoană pe care o detine Ciobanul. E poleită cu aur si e luată de la Muntele Athos

 

ProSport

MoWeed14.11.2012 06:26

Noi il ignoram si el se imbogateste din banii castigati de club. Nu exista nici o continuitate, nici o strategie pe termen mediu. Sa vorbesc de o strategie pe termen lung este deja utopic...

Nu se investesc banii pentru viitor, nu se imbunatateste situatia juniorilor, nu se renoveaza singurul stadion care ar trebui sa fie casa Stelei, nu se cladeste un club puternic, capabil sa tina pasul cu cele din fotbalul adevarat.

 

Nu se face nimic, ci toti banii sunt investiti in campania electorala a imbecilului din loja. Dar pe majoritatea nu va intereseaza, sunteti prea ocupati sa-l ignorati pentru niste placeri efemere. Cand vom reveni la normalitatea erei becali, adica la mediocritate, unii din voi isi vor da seama cat de gresita este aceasta mentalitate de sclav. Insa va fi prea tarziu. Si pentru Steaua mea, si pentru Steaua voastra...

 

 

Umpleti-i conturile in continuare. Pentru echipa!

red&blue_boy14.11.2012 06:32

A gresit ala cu un "0" in coada, cifrele nu sunt punctul lui forte. Prea mare coincidenta.

Oricum, are omul castiguri, daca 70 de meleoane valoreaza brandul si incasarile.

«1424344454653»