Antrenorul echipei Sampdoria Genova, Walter Novellino, consideră că Steaua este cea mai bună echipă din grupa C a Cupei UEFA, dar că ar trebui să se teamă de formația italiană, pe care o va intâlni joi, de la ora 21.45, pe stadionul Luigi Ferraris, informează cotidianul Il Secolo XIX.
"Steaua este cea mai bună echipă din grupa noastră, dar ar trebui să se teamă de noi, deoarece trecem printr-un moment fast. Cunosc echipa Steaua, am văzut-o pe casete video", a spus Novellino.
Tehnicianul italian a afirmat că Steaua dispune de jucători valoroși. "Au multe individualități, spre exemplu numărul 10, Dică, apoi cei doi mijlocași laterali, Nicoliță și Boștină. Știu că au pierdut acasă cu Gloria Bistrița, dar vom avea un meci greu joi", a comentat Novellino.
Walter Novellino a menționat că meciul cu Steaua este foarte important pentru formația sa. "Românii ne pot crea probleme, ținând cont de experiența lor internațională, pe care noi nu o avem. Ne confruntăm cu probleme când jucăm din trei in trei zile, este un lucru nou pentru noi, ne modifică metodele de antrenament, dar trebuie să ne adaptăm cât mai repede posibil", a adăugat antrenorul echipei Sampdoria.
Novellino a declarat că el și jucătorii săi sunt concentrați pentru această partidă. "Mai am timp la dispoziție să mă gândesc ce formulă de echipă voi folosi. Cred că Sala este recuperabil și sper să am vești bune și in privința lui Falcone", a spus Novellino.
gsp/01.10