M-am ingrozit cand am vazut la TV aseara cam cum arata sectorul ocupat de galeria stelista, in timpul jocului; parca era carnavalul de la Venetia, asa zburau de toate in toate partile.
Cei ce ii apara sau chiar fac parte dintre dobitocii astia care numai imaginea si interesul Stelei nu o au in fata atunci cand devasteaza si scandeaza lozinci rasiste au ca argument "sa vezi ca bataie a fost inainte de meci". Ce are aruncarea de scaune in teren cu conflictul cu jandarmii. Ce are bastonul luat de la jandarm cu "Suspendati-ne, uram ciorile" ? Cum spunea si Sorin, nu iei bataie de la jandarmi daca grupul din care faci parte nu are comportament violent. Ca sunt si victime colaterale, asta e clar, dar asta nu justifica dementa.
Chiar sunt curios sa aflu si parerea jucatorilor.
La meci a asistat si Bobby Robson, unul dintre cei mai mari antrenori din secolul trecut. Traim intr-o societate de oameni, in care impresiile lasate unor oameni ca Bobby Robson conteaza. Ia sa fi fost uh meci frumos si un spectacol in tribune. Multiplicati toata treaba de 10 ori si veti vedea cum se face imagine in fotbal. Dara sa, cu scaune aruncate, lozinci rasiste, violenta si dementa in general, numai imagine buna nu facem. Iar imaginea aduce bani, fani noi, etc.
Dar ce ne pasa noua ? Noi vrem doar sa ne strigam of-urile primitive ...
