FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discutii Despre Premier League , Editia 2009-2010.

«131323334»
*Alecs*06.05.2010 22:39

Nu poti sa nu iubesti fotbalul din Insula. Indiferent de scor, in Marea Britanie, un meci se joaca pana in ultima secunda si pana nu fluiera arbitrul finalul nu poti sa stii ce se va intampla.

 

Motherwell - Hibernian 6-6

 

http://www.youtube.com/watch?v=vsdR-KoB_pQ

*Alecs*07.05.2010 22:11

Astazi, ultima etapa in League One:

 

17:00 Brentford - Hartlepool

17:00 Brighton - Yeovil

17:00 Colchester - Leyton

17:00 Exeter - Huddersfield

17:00 Leeds - Bristol Rovers

17:00 Millwall - Swindon

17:00 Norwich - Carlisle

17:00 Oldham - Charlton

17:00 Southampton - Southend

17:00 Stockport - Tranmere

17:00 Walsall - Milton Keynes

17:00 Wycombe - Gillingham

 

5 echipe(toate au garantat locul in playoff) isi disputa locul 2, cel care garanteaza promovarea directa.

 

2.Leeds 83p +32

3.Millwall 82p +31

4.Swindon 82p +17

5.Charlton 81p +21

6.Huddersfield 80p +27

 

In partea inferioara, 4 echipe se lupta pentru a evita ultimul loc retrogradabil.

 

18.Gillingham 50p -13

19.Hartlepool 49p -9

20.Exeter 48p -13

21.Tranmere 48p -30

 

Tot maine, prima mansa din prima semifinala a playoff-ului din Championship:

14:45 Blackpool - Nottingham Forest

Daniel-Ionut09.05.2010 07:01

:yeahh:

Leeds promoveaza in Liga a 2-a!!!

Alexandru H.09.05.2010 07:47
:yeahh:

Leeds promoveaza in Liga a 2-a!!!

 

Vrei sa spui Championship... ar ajunge in Liga a 2-a doar daca ar retrograda :hooray:

*Alecs*09.05.2010 10:00

Leeds promoveaza dupa un meci dramatic, in care a revenit de la 0-1 in 10 oameni. In playoff se vor intalni Millwall-Huddersfield si Swindon-Charlton.

 

Tot ieri, in prima mansa: Blackpool - Nottingham Forest 2-1

 

Azi, a doua semifinala: Leicester - Cardiff

 

Ultima etapa si in Premier League:

 

18:00 Arsenal - Fulham

18:00 Aston Villa - Blackburn

18:00 Bolton - Birmingham

18:00 Burnley - Tottenham

18:00 Chelsea - Wigan , Eurosport 2

18:00 Everton - Portsmouth

18:00 Hull - Liverpool

18:00 Manchester Utd - Stoke , DigiSport

18:00 West Ham - Manchester City , DigiSport +

18:00 Wolves - Sunderland

 

Teoretic, Chelsea mai poate pierde titlul de campioana, iar Arsenal locul 3. Practic, nici macar 1% nu le dau sanse acestor lucruri sa se intample.

Alexandru H.09.05.2010 15:20

1-0 Chelsea :wub:

Ronnie09.05.2010 15:51

Nu e pe Eurosport 2 meciul? Ca vad ca astia arata reluarea de la meciul cu Liverpool...

Alexandru H.09.05.2010 16:38
Nu e pe Eurosport 2 meciul? Ca vad ca astia arata reluarea de la meciul cu Liverpool...

 

Ba da, la el ma uit acum.

 

Ah, 6-0

 

Edit: ah, am inteles aluzia... lasa ca macar Rooney e golgheter... oh wait :wanker:

Ronnie09.05.2010 17:07

Din pacate campionatul Angliei 2009-2010 a fost decis printr-un off-side de 3 metri pe Old Trafford. Pacat, cel mai frumos din lume si arbitrii jalnici...

 

Felicitari Chelsea! Au fost la fel de buni ca Manchester dar au stiut sa paseze cand clipeau tusierii...

Alexandru H.09.05.2010 17:10

Mental gymnastics! :shifty:

MoWeed09.05.2010 17:10

=))))

Ce ma amuza lamentarile astea. Dar, desigur, Manchester e cea mai buna echipa din lume si toate infrangerile ei sunt din vina arbitrilor :))

*Alecs*09.05.2010 17:22

Lasa Mo, ca n-au stiut comisiile cum sa faca mai repede sa nu-i acorde licenta lui Portsmouth ca sa prinda si Liverpool cel mai amarat loc de Europa League. ;)

Alexandru H.09.05.2010 17:24

Anul asta Manchester seamana mult cu Real Madrid. In orice alte conditii, ar fi castigat campionatul la pas. Au avut ghionionul ca ceilalti sa castige ambele derbiuri iar proprii atacanti (Ronaldo si Rooney) sa fie clar outmuscled de Drogba, respectiv Messi.

 

Bine, la anul sper ca United sa nu prinda nici macar podiumul... :oops:

Ronnie09.05.2010 17:24
=))))

Ce ma amuza lamentarile astea. Dar, desigur, Manchester e cea mai buna echipa din lume si toate infrangerile ei sunt din vina arbitrilor :))

Pai s-a vazut offside din avion bai puta, degeaba comentezi.

 

Anul asta Manchester seamana mult cu Real Madrid.

 

Da, si Chelsea cu Barcelona. Ambele au fost eliminate de Inter... Iar Realul a pierdut categoric in El Clasico in timp ce Manchester a pierdut la offside.

 

Si acum, chiar daca par carcotas, primul gol al lui Chelsea in meciul de astazi a fost marcat din offside iar al doilea dintr-un penalty care niciodata nu se da in Premier League... iar de cartonas rosu... :rolleyes:

Daniel-Ionut09.05.2010 17:28
Anul asta Manchester seamana mult cu Real Madrid. In orice alte conditii, ar fi castigat campionatul la pas. Au avut ghionionul ca ceilalti sa castige ambele derbiuri iar proprii atacanti (Ronaldo si Rooney) sa fie clar outmuscled de Drogba, respectiv Messi.

 

Nu mai baga ma Realul in discutia asta!

 

Oricum, celsi mi se pare o tampenie de echipa... mai bine lua Manchester titlul.

Oricum, peste 2 sezoane o sa vorbiti despre noua campioana a Angliei... Leeds United :rolleyes:

RobYnho09.05.2010 18:11
Nu mai baga ma Realul in discutia asta!

 

Oricum, celsi mi se pare o tampenie de echipa

 

De unde plm le scoateti pe astea, ma ?

Joga Bonito09.05.2010 18:53
Oricum, celsi mi se pare o tampenie de echipa... mai bine lua Manchester titlul.

Oricum, peste 2 sezoane o sa vorbiti despre noua campioana a Angliei... Leeds United :rolleyes:

 

au castigat toate derby-urile si au castigat pe merit si mai clar decat in anii cu Mourinho la timona. desi simpatizez cu Man U de aproape 12 ani, trebuie sa recunosc superioritatea "albastrilor".

 

anul acesta, daca Fergie nu-i vindea pe C Ronaldo si pe Tevez faceau mai mult in meciurile directe cu Chelsea - unde practic s-a decis campioana - si cu siguranta juca finala cu Inter si o castiga la scor. greselile ii apartin lui Ferguson, gestionand prost transferurile a stricat avantajul omogenitatii grupului. asta e, poate la anul.

*Alecs*09.05.2010 19:27

Rezultate ultima etapa:

 

Arsenal 4 - 0 Fulham

Aston Villa 0 - 1 Blackburn

Bolton 2 - 1 Birmingham

Burnley 4 - 2 Tottenham

Chelsea 8 - 0 Wigan

Everton 1 - 0 Portsmouth

Hull 0 - 0 Liverpool

Manchester Utd 4 - 0 Stoke

West Ham 1 - 1 Manchester City

Wolves 2 - 1 Sunderland

 

Clasament final:

 

fpli.jpg

 

Champions League: Chelsea, Manchester United, Arsenal, Tottenham

Europa League: Manchester City, Aston Villa, Liverpool

Au retrogradat: Burnley, Hull, Portsmouth

 

In acest sezon s-au egalat si doborat anumite recorduri, cum ar fi:

 

Cele mai putine meciuri castigate in deplasare: 0, Hull City (record egalat)

Cele mai multe infrangeri in deplasare: 17, Burnley (record doborat)

Cele mai multe egaluri consecutive: 7, Manchester City (record egalat)

Cele mai multe goluri marcate de un jucator in acelasi meci: 5, Jermain Defoe, Tottenham-Wigan 9-1 (record egalat)

Cele mai multe goluri marcate de un jucator in aceeasi repriza: 5, Jermain Defoe, Tottenham-Wigan 9-1 (record doborat)

Cele mai multe goluri marcate de o echipa: 103, Chelsea (record doborat)

Cel mai bun golaveraj: 71, Chelsea (record doborat)

Cele mai multe goluri marcate acasa de o echipa: 68, Chelsea (record doborat)

Cele mai multe goluri primite in deplasare: 55, Wigan (record doborat)

Cea mai mare diferenta de scor la pauza: 0-5, Burnley - Manchester City (record egalat)

 

Premii:

 

Antrenorul anului: Harry Redknapp

Jucatorul anului: Wayne Rooney

Golgeter: Didier Drogba

Cele mai multe pase de gol: Frank Lampard

 

Se va mai acorda un premiu pentru cea mai fair play echipa, in urma unui clasament bazat pe cartonasele primite, respectul fata de adversari, arbitrii, oficiali. Echipa de pe primul loc din acest clasament va primi un loc in Europa League. In momentul de fata, cele mai mari sanse le are Fulham, insa daca acestia vor castiga Europa League, locul lor va fi luat de alta echipa, deocamdata nu stiu care, voi reveni cu detalii.

Maye09.05.2010 20:42

E senzational ce a reusit United dupa ce a ramas fara 2 dintre cei mai buni jucatori , poate cei mai buni , in vara , fara fundasi jumatate de sezon si fara Rooney in finalul campionatului.

ady.fcsb10.05.2010 22:27

Pacat ca nu i-au lasat pe Portsmouth sa joace in EL. Era munca lor dar nah' ce mai e corect in anul 2010 .. :-j .Interesele sunt mari..

Maye11.05.2010 12:29

Zola demis de West Ham!

*Alecs*11.05.2010 13:22

Azi, aflam prima finalista din playoff. La 21:45, Nottingham Forest - Blackpool (1-2 in tur), nu se tine cont de golurile marcate in deplasare.

 

Se va mai acorda un premiu pentru cea mai fair play echipa, in urma unui clasament bazat pe cartonasele primite, respectul fata de adversari, arbitrii, oficiali. Echipa de pe primul loc din acest clasament va primi un loc in Europa League. In momentul de fata, cele mai mari sanse le are Fulham, insa daca acestia vor castiga Europa League, locul lor va fi luat de alta echipa, deocamdata nu stiu care, voi reveni cu detalii.

 

Acest loc nu va mai fi acordat, intrucat Anglia a cazut in clasamentul fair-play al UEFA si locurile au fost acordate Suediei, Danemarcei si Finlandei.

*Alecs*11.05.2010 20:51

Nottingham Forest - Blackpool 3-4 (4-6 total)

 

Maine, 21:45, a doua semifinala: Cardiff - Leicester (1-0 tur)

red&blue_boy12.05.2010 06:02

Pacat de Nottingham...Speram sa promoveze ei...

*Alecs*14.05.2010 22:00

Azi, ora 17:00, pe Wembley, finala Cupei Angliei : Chelsea - Portsmouth

 

7-0 sau Avram eroul?

«131323334»