FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Documentare De Vazut Urgent Inainte Sa Devenim Sclavi!

«1234516»
Dan_2015.08.2009 22:25

mdionis,

Nu sunt parerile mele acolo.

 

Este parerea argumentata foarte bine a unor mari oameni cum ar fi de exemplu marele profesor doctor Paulescu, descoperitorul insulinei.

 

Tu nu ai citit mai jos? Se pare ca nu, asa ca iti arat la ce ma refer:

 

Teoria lui Darwin a fost efectiv desfiintata de ultimele cercetari STIINTIFICE in domeniu.

 

Iti recomand cartea

 

Demisia lui Darwin (apusul unei teorii - evolutionismul) , Autori: Joe White, Nicholas Comninellis

http://www.librarie.net/carti/38836/Demisi...-White-Nicholas

 

sau cartea

 

Notiunile "Suflet" si "Dumnezeu" in Fiziologie a doctorului N.C.Paulescu, descoperitorul insulinei.

http://www.okazii.ro/catalog/29794822/N-Pa...fiziologie.html

 

Cartea este geniala!

Doctorul N.C.Paulescu a fost profesor la Facultatea de Meicina din Bucuresti.

 

 

si documentarul:

Film:Dezastrele aduse umanitatii de catre darwinism

Un film despre darwinism si originile rasismului:

http://culianu.wordpress.com/2009/05/28/fi...i-de-darwinism/

mdionis15.08.2009 23:17
Nu sunt parerile mele acolo.

 

Fraza 'Teoria lui Darwin a fost efectiv desfiintata de ultimele cercetari STIINTIFICE in domeniu' a fost scrisã de dumneata și bãnuiesc cã reprezintã pãrerea dumitale, eventual bazatã pe niște lecturi pe care le-ai fãcut și cãrora le-ai acordat un credit nelimitat în virtutea faptului cã erau în acord cu preferințele dumitale metafizice.

 

Este parerea unor mari oameni cum ar fi de exemplu marele profesor doctor Paulescu, descoperitorul insulinei.

 

Paulescu era un medic foarte respectabil, nu un biolog iar cartea lui (cu o oarecare tangențã cu fiziologia însã nu cu derivata ei temporalã, chestie de care se ocupã evoluționismul) reprezintã orice altceva decât "ultimele cercetãri științifice în domeniu" în a.D. 2009 (dupã cum ar trebui sã fie clar oricãrei persoane care cunoaște micul amãnunt cã domnia sa a dat colțul în 1931). Pãrerea lui este o încercare personalã care nu are de-a face cu știința și cu atât mai puțin cu teoria lui Darwin.

 

Tu nu ai citit mai jos? Se pare ca nu, asa ca iti arat la ce ma refer:

 

Tocmai cã am citit. Joe White e un ilustru icsuleț editor al ideilor despre religie ale medicului Nicholas Comninellis. Nici unul nici altul n-au treabã cu biologia și paleontologia. Cãrticica lor e propagandã religioasã anti-științificã, nu criticã științificã serioasã la adresa evoluționismului pe bazã de selecție naturalã. Înțeleg cã dumitale îți plac ideile legate cumva pozitiv de religia creștinã: aceasta însã nu este un motiv de a le ridica la statut gnoseologic de științã sau mãcar de criticã științificã.

 

Cît despre filmulețe credeam cã ar trebui sã îi fie clar oricui cã știința nu se face prin proiecții în sala cinematografului, pe micile ecrane TV sau pe monitoarele PC-urilor. Existã reviste științifice cu referenți unde se publicã articole decente, existã conferințe, reuniuni, seminarii, congrese: ca ne convine sau nu, așa se face știința.

 

Dat fiind ca dumneata ai amintit sursele respective și ai afirmat sentențios cã ar reprezenta ultimul rãget al științei, e clar cã dumneata nu ai o pregãtire științificã minimalã pentru a le aprecia pertinența științificã, drept care a venit sfatul meu, în calitate de cercetãtor științific care are o idee ceva mai exactã despre ce e aia științã și despre metodele ei. Existã libertatea conștiinței și dumneata ești în principiu liber sã crezi ceea ce îți trece prin cap, inclusiv cã palavrele respective ar reprezenta științã și cã Darwin a fost pus la colț: eu mã mulțumesc sã îți semnalez cã o astfel de pãrere are tot atâta legãturã cu realitatea câtã au Napoleonii clienți de la spitalul 9: și aici ai libertatea sã perseverezi în credința respectivã, sau sã o supui unei revizuiri critice în lumina atențIonãrii fãcute.

 

Dan_2015.08.2009 23:50

Spui ca Marele om de stiinta Nicolae Paulescu a trecut la Domnul in 1931 (este lipsa de respect pentru un asemenea om sa spui "a dat coltul"), si de aceea ce spune el este invechit si nu poate fi adevarat pentru ca acum suntem in anul 2009? :) Este absurd!

 

Pai daca aplic rationamentul "dumitale", ca vad ca folosesti foate des termenul asta, Charles Darwin "a dat coltul" in 1882, ... :) Concluzia o tragi singur

 

 

Sunt convins ca nu ai citit cartea Notiunile "Suflet" si "Dumnezeu" in Fiziologie a doctorului N.C.Paulescu, dar cu toate astea iti dai cu parerea despre ce contine...

 

Pãrerea lui este o încercare personalã care nu are de-a face cu știința și cu atât mai puțin cu teoria lui Darwin.

 

Cum poti sa minti si sa dezinformezi publicul in halul asta?

Se vede clar ca nu ai citit cartea!

 

In aceasta carte Paulescu efectiv DESFIINTEAZA DARWINISMUL! Deci are legatura cu Darwin! Si argumentele aduse sunt foarte stiintifice!

 

Pentru toti ceilalti cititi cartea si convingeti-va singuri de ce minciuni poate sa spuna acest mdionis , care se vede clar ca nu a citit-o, habar nu are ce contine, dar isi permite sa o discrediteze si sa isi bata joc de ea.

 

 

Stiu ca unii comunsti nostalgici atei si darwinisti o sa fie jigniti de ce spun acum, dar bine ca inca traim intr-o democratie in care exista libertatea cuvantului!

 

 

Ce a spus Darwin este o simpla credinta. El crede ca totul a aparut pur si simplu din nimic si a inceput sa evolueze. Si-a imaginat niste "verigi intermediare" efectiv inexistente(toate asa zisele verigi intermeiare au fost divedite a fi niste falsuri notorii), si asa a aparut "teoria evolutiei".

 

Corect ar trebui numita "Ipoteza evolutiei" deoarece nu a ajuns nicioata la rangul de teorie, nefiind nciodata demonstrata.

 

Deci ce a spus Darwin este o filosofie, o credinta , dar nicidecum o stiinta.

 

 

Inca ceva... Adaptarea la mediu nu inseamna crearea unei noi specii!

Daca stai la soare pielea se inchide la culoare. Se adapteaza la mediu!

Dupa cateva luni pielea revine la culoarea alba. Din nou se adapteaza la mediu!

Un om bronzat de 10000 de ori si unul nebronzat tot oameni sunt.

Nu inseamna ca omul evolueaza ca se bronzeaza si se adapteaza la mediu! Este o reactie fireasca de aparare a corpului!

 

In cadrul unei specii poate fi o varietate foarte mare, extrem de mare chiar, fara a se trece la alta specie.

Comparati si voi de exemplu un caine Pechinez cu un Caine Lup! Atat de diferiti, si totusi fac parte din aceeasi specie!

 

 

 

Si inca ceva! Faptul ca Oamenii au similitudini in ADN cu animalele si animalele intre ele NU INSEAMNA CA AU EVOLUAT UNELE DIN ALTELE!

 

Faptul ca tablourile unui pictor au acelasi stil, folosesc aceleasi panze, culori, stil compozitional, nu inseamna ca tablourile au evoluat unele din altele! Inseamna ca ele au acelasi creator!

 

Asemanarea ADN-ului dintre oameni si animale arata ca toti avem acelasi Creator!

Si este efectiv normal sa avem gene comune!

 

Daca omul digera aceeasi mancare ca si un animal este normal ca codul genetic care ii creaza trupul omului si tubul digestiv de exemplu sa fie foarte asemanator cu al unui animal care va manca acelasi tip de hrana!

 

Toate astea arata ca Dumnezeu ne-a scris codul genetic astfel incat toate vietuitoarele sa fie adaptate mediului in care traiesc!

 

Similitudinile de ADN-uri sunt efectiv normale!

 

 

 

Dar sa ne gandim de ce a avut atata succes aceasta ideologie...?

 

Sa spunem doar ca atat pentru Comunism, cat si pentru Nazism, cat si pentru societatea actuala de consum Darwinismul de poriveste perfect si formeaza baza ideologica perfecta.

 

De aceea aceasta filosofie cu pretentii de "stiinta" a fost atat de agresiv promovata in ultima suta de ani desi dovezile ei stiintifice lipsesc cu desavarsire!

 

Totul s-a facut pe criterii politice!

 

Atat Marx cat si Hitler, si chiar Imperiul Colonial Britanic si-au bazat politicile pe aceasta filosofie darwinista pentru s-si justifica atrocitatile in numele "supravietuirii celui mai dezvoltat", adica justificarea "stiintifica" a exploatari negrilor si indienilor considerati "inferiori" de catre britanici..

 

Si sa nu uitam ca aceasta "stiinta a evolutiei" a fost impusa cu forta atat in Comunismul lui Lenin cat si in nazismul lui Hitler iar creationismul a fost scos brutal din toate sferele societatii.

Cei care credeau in Dumnezeu au fost executati fara mila de catre adeptii ateismului darwinist.

Imagini ale Holocaustului Rosu in timpul caruia au fost exterminati peste 70 de milioane de crestini ortodocsi.

 

 

Era de asteptat sa se intample asa, pentru ca asa cum am spus mai sus, doar darwinismul este "politic corect"...

 

Din punct de vedere stiintific insa, Darwinismul a fost efectiv spulberat de cercetarile mai multor oameni de stiinta obiectivi si independenti politic!

 

Evolutionismul cea mai mare farsa asa-zis "stiintifica" din istorie! Darwinismul nu este nimic altceva decat o doctrina ideologica!

 

 

Cat despre aluzia din:

clienți de la spitalul 9

nu ma mira absolut deloc, deoarece se pare ca esti in acelasi duh cu ceilalti atei din istorie.

 

Sa nu uitam ca ateii care au initiat barbara, groaznica si sangeroasa revolutie Franceza din perioada 1789-1799 le-au facut crestinilor exact ce sugerezi tu, adica i-au internat cu forta in spitalele de nebuni.(Pe altii i-au ghilotinat pentru ca nu vroiau sa fie atei si vroiau sa ramana statornici in credinta lor in Dumnezeu).

 

Daca nu ma credeti, cautati in istorie si convingeti-va de veridicitatea evenimentelor de mai sus.

MoWeed16.08.2009 00:19
Atat Marx cat si Hitler, si chiar Imperiul Colonial Britanic si-au bazat politicile pe aceasta filosofie darwinista pentru s-si justifica atrocitatile in numele "supravietuirii celui mai dezvoltat", adica justificarea "stiintifica" a exploatari negrilor si indienilor considerati "inferiori" de catre britanici..

Poftim? Deci, ceea ce au facut cei enumerati de tine sunt atrocitati zici tu.

Dar zecile de razboaie purtate in numele crestinismului ce au fost? Inchizitia spaniola, arderea pe rug a "vrajitoarelor", cruciadele ce au fost? Daca religia e impotriva atrocitatilor de ce a tolerat, ba chiar a incurajat sclavia timp de sute de ani?

Cele mai mari atrocitati din istorie au fost facute in numele religiei, indiferent care ar fi ea.

 

Filozofia lui Darwin este considerata de marea majoritate a lumii stiintifice ca fiind cea mai plauzibila teorie despre aparitia omului pe Pamant. Asta si datorita faptului ca oamenii inca evolueaza, la fel si animalele. Ia de exemplu evolutia porcului dupa ce a fost domesticit. Sau pur si simplu i-au disparut coltii si blana pentru ca a vrut Dumnezeu?

 

Evolutionismul cea mai mare farsa asa-zis "stiintifica" din istorie!

Cea mai mare farsa din istorie este biserica. Biserica este facuta de oameni pentru imbogatire, n-are mare legatura cu cele sfinte.

Si nu sunt ateu, cred ca exista un Dumnezeu.

mdionis16.08.2009 00:21
Spui ca Marele om de stiinta Nicolae Paulescu a trecut la Domnul in 1931 (este lipsa de respect pentru un asemenea om sa spui "a dat coltul"), si de aceea ce spune el este invechit si nu poate fi adevarat pentru ca acum suntem in anul 2009? :) Este absurd!

 

Fals. Dumneata ai susținut textual cã "ultimele cercetãri științifice" l-ar infirma chipurile pe Darwin și ai produs ca argument (deci în favoarea propriei dumitale afirmații) o carte a unui cetãțean decedat acum 78 de ani. Oricum ai lua-o, aceastã producție literarã nu se poate chema "ultimele cercetãri științifice" și nu poate fi luatã în sprijinul afirmației dumitale.

Ceea ce spune Paulescu este puțin pertinent pentru biologie și evoluționism întrucât el era un medic excelent însã nu un biolog. În afarã de aceasta, descifrarea codului genetic și implicațiile sale au venit desigur mai târziu, și din acest punct de vedere atât cartea lui Paulescu cât și cartile fundamentale ale lui Darwin sunt învechite.

 

Pai daca aplic rationamentul "dumitale", ca vad ca folosesti foarte des termenul asta, Charles Darwin "a dat coltul" in 1882, ... :) Concluzia o tragi singur

 

Nu era raționamentul meu ci ceea ce ți-ai închipuit dumneata în mod eronat cã am gândit eu. Darwin habar n-avea de codul genetic și de mutațiile genetice iar teoria lui suferea clar fenomenologic fiindcã mecanismele ereditãții nu fuseserã elucidate. Însã teoria sa era principial justã și numai cine nu știe despre ce vorbește (și din pãcate sunt mulți) poate pretinde cã fenomenologia macro propusã de el (selecția naturalã) nu reprezintã pe departe cel mai convingãtor suport al evoluției. Iar aceasta i se aplicã inclusiv medicului Paulescu care nu știe despre ce e vorba în biologia evoluționistã.

 

In aceasta carte Paulescu efectiv DESFIINTEAZA DARWINISMUL! Deci are legatura cu Darwin! Si argumentele aduse sunt foarte stiintifice!

 

Da. Pãcat cã nu e o carte de științã (tipul care vrea sã o vândã pe link-ul indicat a taxat-o ca filozofie) și comunitatea științificã nu s-a prins in peste 8 decenii de la apariția ei cã darwinismul a fost desființat.

Repet ideea: dumneata ești complet în afara științei, limiteazã-te sã vorbești despre chestiile despre care ai cât de cât idee și nu mai emite judecãți de valoare într-un domeniu mai strãin dumitale decât îi este fotbalul oierului șef. Ai libertatea sã asculți de sfatul meu prietenesc sau sã continui cu incursiunile în penibil.

Dan_2016.08.2009 00:27

Moweed,

 

spui despre "Inchizitia spaniola, arderea pe rug a "vrajitoarelor", cruciadele ce au fost? "

Astea au fost facute de catolici. De ce pui in carca ortodoxiei ce au facut catolicii?

 

 

Ortodocsii nu au facut niciodata asa ceva. Da-mi un singur eveniment din istorie ca exemplu.

 

 

Cat despre Darwinism, chiar crezi ca nu este baza ideologica perfecta pentru Imperiile Coloniale, Comunism, Nazism si societatea de consum de azi?

MoWeed16.08.2009 00:38
Moweed,

 

spui despre "Inchizitia spaniola, arderea pe rug a "vrajitoarelor", cruciadele ce au fost? "

Astea au fost facute de catolici. De ce pui in carca ortodoxiei ce au facut catolicii?

 

 

Ortodocsii nu au facut niciodata asa ceva. Da-mi un singur eveniment din istorie ca exemplu.

 

 

Cat despre Darwinism, chiar crezi ca nu este baza ideologica perfecta pentru Imperiile Coloniale, Comunism, Nazism si societatea de consum de azi?

Au fost facute in numele aceluiasi Dumnezeu. De fapt ortodixismul a aparut doar pentru ca preotii din Constantinopol nu vroiau sa se mai supuna conducerii Papei, vroiai ei sa aiba ciolanul(a se intelege sumele mari de bani castigati de la credinciosi) numai pentru ei.

 

Atunci ar trebui sa te intreb daca religia nu este baza ideologica perfecta pentru imbogatirea unora si pentru controlul maselor de oameni.

De ce Biserica este una dintre cele mai bogate organizatii din tara asta?

De ce Biserica da o suma obscena pentru construirea unei catedrale cand in tara asta inca sunt oameni care nu au ce manca?

De ce preotii sunt unii dintre cei mai bine platiti meseriasi?

De ce trebuie sa mergi la biserica in fiecare duminica atata timp cat, daca Dumnezeu este intruchiparea a tot ce e bine, n-ar trebui sa conteze decat cum iti traiesti viata? Daca Dumnezeu este intruchiparea a tot ce e bine, pentru el n-ar trebui sa conteze daca il venerezi sau nu. N-ar trebui sa conteze cat te duci la biserica, ci doar felul cum alegi sa-ti traiesti viata.

 

Dan_2016.08.2009 00:49

Moweed,

 

Ce ai scris tu mai sus este "basmul Marii Schisme din 1054" :))

 

Realitatea este cu totul alta. Poti sa te interesezi si tu si sa gasesti cauzele istorice reale.

 

Nu cred ca ar avea sens sa fac o analiza detaliata, pentru ca vad ca oricum esti foarte pornit impotriva Ortodoxiei.

Cand o sa vrei sa analizezi obiectiv evenimentele o sa poti sa cauti singur pe Internet sa te documentezi.

 

Am stabilit ca Ortodoxia este singura credinta adevarata, asa ca ma voi raporta la ea.

 

The Eastern ORTHODOX Church is the ONLY TRUE and Apostolic CHURCH. part 1 of 3 - American documentary: "The Ancient Church"

 

 

Cat despre "acelasi Dumnezeu", noi Ortodocsii NU cinstim acelasi Dumnezeu cu catolicii sau alti eretici.

 

Uite explicat de ce pe scurt de catre, tu probabil l-ai numi: "un popa putred de bogat care traieste in palate si se imbogateste din banii vaduvelor date pe pomelnice"... :))

 

Arhim. Arsenie Papacioc(94 de ani): Dovada ca ORTODOXIA este singura credinta adevarata! ANTI-Ecumenism!

 

 

 

Daca ajungi sa cunosti adevarata ortodoxie nu ai cum sa nu o iubesti!

 

 

 

Si nu mi-ai raspuns,

 

Cat despre Darwinism, chiar crezi ca nu este baza ideologica perfecta pentru Imperiile Coloniale, Comunism, Nazism si societatea de consum de azi?
MoWeed16.08.2009 00:57

Din cate vad nu mi-ai dat absolut nici un raspuns la intrebarile alea. Oare pentru ca nu ai nici un raspuns rational sau pentru ca stii raspunsurile doar ca nu vrei sa le accepti?

N-am nimic cu ortodoxismul, eu insumi sunt ortodox, ceea ce am am cu biserica. Si nici nu agreez termenul de "eretic". Doar pentru ca eu m-am nascut in zona asta, nu inseamna neaparat ca religia mea este cea adevarata. Tu daca erai nascut in Arabia Saudita acum ii numeai pe crestini "eretici".

 

Si ortidocsi au acelasi Dumezeu cu catolicii. Nu sunt diferente extrem de mari intre ideologii, cele 2 religii impart si acelasi Iisus. Doar pentru ca exista unele diferente, nu inseamna ca e alt Dumnezeu.

 

Omul ala din filmul tau care a petrecut ani in inchisorile comuniste este un exemplu, dar realitatea e ca majoritatea preotilor s-au dat cu cei de la putere pe vremea aia doar pentru a scapa ei teferi. Si astfel de exemple sunt mult mai multe.

Du-te in oricare sat din Romania. Sunt mari sanse ca popa sa aiba cea mai frumoasa casa, cea mai noua/performanta masina. Si totusi, ia bani pentru orice chestie cat de mica de la oameni care abia daca-si permit sa traiasca de pe o zi pe alta. Asa ceva e normal?

Bodanel16.08.2009 04:30
Am stabilit ca Ortodoxia este singura credinta adevarata, asa ca ma voi raporta la ea.

The Eastern ORTHODOX Church is the ONLY TRUE and Apostolic CHURCH. part 1 of 3 - American documentary: "The Ancient Church"

 

Deci revin:

 

 

Oare iti spune credinta ortodoxa sa nu respiri, sa nu bei, sa nu mananci si sa nu fugi daca te aflii intr-o casa in flacari?

 

Credinta Ortodoxa te invata sa nu te lasi dominat de instincte, adica sa nu mananci peste masura, sa nu bei peste masura etc. Adica vrea sa fii liber fata de instincte, sa nu fii robul lor.

 

Bineinteles ca instinctele sunt necesare pentru supravietuirea trupeasca, dar daca omul devine robul instinctelor si singurul lui scop in viata este satisfacerea lor atunci omul incepe sa se asemene din ce in ce mai mult cu un animal.

 

De aceea Biserica Ortodoxa te invata sa iti supui instinctele, pentru ca sa nu deveni tu supus lor!

 

 

Daca o luam cronologic Biserica Catolica a existat inaintea celei Ortodoxe. Nu doar crestinismul (catolic, ortodox, protestant etc) te invata sa nu te lasi dominat de instincte. Islam-ul, budismul si lista ar putea continua merg pe aceleasi idei referitor la instincte (trebuie sa iti domini propriile instincte.)

mdionis16.08.2009 06:59
Cat despre "acelasi Dumnezeu", noi Ortodocsii NU cinstim acelasi Dumnezeu cu catolicii sau alti eretici.

 

Nu zãu? Nu numai toți creștinii, ci și toți evreii și musulmanii cred în același Dumnezeu, YHWH din Vechiul Testament. Ceea ce diferã nu este Dumnezeu în sine ci setul de reguli asociat Lui.

 

Cat despre Darwinism, chiar crezi ca nu este baza ideologica perfecta pentru Imperiile Coloniale, Comunism, Nazism si societatea de consum de azi?

 

Nu are de-a face. Societatea funcționeazã într-un anumit mod indiferent dacã îl descriem sau nu cu un model generic fie el și darwinist, la fel cum mãrul copt picã din copac indiferent de Newton și elaborarea teoriei gravitației universale. Dumneata nu faci diferența între descriere și cauzalitate. Mãrul nu cade fiindcã Newton i-a zis cã trebuie sã cadã iar societatea funcționeazã într-un anumit fel chiar dacã nu ar fi existat Darwin. Atâta doar cã dușii cu pluta își închipuie cã pot sã interpreteze cum vor niște afirmații pe care nu le înțeleg, cã e religie, biologie, lingvisticã (cazul ideologiei naziste apropo de arieni): orice pretext e bun nemernicilor pentru a comite porcãrii.

Adrian16.08.2009 07:20

Prietene Dan, iti dovedesti din nou limitele facand greseli incredibil de grave:

 

 

Inca ceva... Adaptarea la mediu nu inseamna crearea unei noi specii!

Daca stai la soare pielea se inchide la culoare. Se adapteaza la mediu!

Dupa cateva luni pielea revine la culoarea alba. Din nou se adapteaza la mediu!

Un om bronzat de 10000 de ori si unul nebronzat tot oameni sunt.

Nu inseamna ca omul evolueaza ca se bronzeaza si se adapteaza la mediu! Este o reactie fireasca de aparare a corpului!

 

In cadrul unei specii poate fi o varietate foarte mare, extrem de mare chiar, fara a se trece la alta specie.

Comparati si voi de exemplu un caine Pechinez cu un Caine Lup! Atat de diferiti, si totusi fac parte din aceeasi specie!

 

Bronzatul pielii nu e o adaptare la mediu!!!

 

Pielea se bronzeaza la fel de bine si la mare si la munte si la cald si la rece. Pentru ca asta e caracteristica ei. Asta e o trasatura castigata evolutiv. Exista unii oameni carora le lipseste aceasta trasatura. Ei nu se bronzeaza. Vorbesc aici despre cei cu alergie la soare.

 

Schimbarea culorii pielii e un mecanism de protectie pentru ca pielea sa nu se arda. E acelasi lucru cu schimbatul parului la animale in functie de anotimp. E ceva castigat deja.

Adaptarea unui animal la un mediu nu apare in cateva secunde sau ore. Acest proces dureaza mii si chiar milioane de ani. Cand e definitivat, putem vorbi de evolutie.

 

Ai dat exemplul cu cainii. Iarasi, esti in eroare.

Desi fac parte din aceeasi specie, pechinezul si cainele lup sunt 2 subspecii, 2 ramauri diferite. Au caracteristici diferite. La fel ca africanii si europenii.

 

Vezi? Africanii au tot timpul pielea inchisa la culoare. Ei s-au adaptat la mediul lor deja. Au evoluat. La ei nu mai functioneaza bronzarea pielii :)

 

Prietene, evolutia are loc pe o durata foarte mare de timp, nu in cateva ore. Dupa cum ti-am si zis.

Oamenii de azi, sunt mult mai mari ca oamenii de acum 1000 de ani. Fizic vorbind.

 

Sa revenim la adn. Ziceai ca toate animalele au adn-ul pe undeva asemanator pentru ca toate au fost create de acelasi Creator plecand de la aceeasi baza. Negi insa evolutia umana din alte animale. De ce?

 

Stii ce e maseaua de minte?

 

Maseaua de minte e o ramasita evolutiva. Stii la ce e folosita sau, mai bine zis, era folosita maseaua de minte?

La sfarmat oase!

Prietene, tu mai mananci oase?

Familia ta mananca oase?

Stramosii tai au mancat oase?

Nu cei recenti.

Pentru ca, acum 1 mil de ani, australopitecii si alti oameni primitivi inca mai spargeau oase si le mancau.

 

Stiintific, a fost demonstrat deja de ce omul a evoluat asa de repede. De ce a aparut asa de repede in timp ce alte animale, desi au "dominat" pamantul mult mai mult, nu au reusit sa ajunga la acest nivel de dezvoltare.

Raspunsul e unul singur: focul.

 

In momentul in care primatele au invatat sa foloseasca focul pentru a se hrani, totul s-a schimbat.

 

Au inceput sa gateasca mancarea, aceasta devenind mai usor de mestecat si digerat. Fiind mai usor de digerat, mai multe proteine si substante benefice au intrat in organismul stramosilor nostri. Aceste proteine din carne au avut un efect super asupra creierului, dezvoltandu-l.

 

Si, fiind si mai usor de mestecat, muschii masivi ai maxilarului, muschi care se legau undeva in spatele craniului si care datorita marimii lor(uita-te la caini si vei vedea acest lucru foarte bine. Mai ales la rottweileri. Astia au niste muschi foarte frumosi legati in spatele capului.) puneau presiune pe calota craniana, oprindu-i cresterea, au inceput sa devina tot mai inutili. Din muschi mari s-au transformat in muschi tot mai mici. Acum, daca te uiti, vei vedea ca muschii maxilarulu sunt legati undeva pe la tampla. S-au retras de la locul lor din spatele craniului dandu-i acestuia posibilitatea sa creasca pentru a sustine un creier de asemenea in crestere. Am vorbit despre dezvoltarea creierului in paragraful de mai sus.

 

Deci focul a facut ca omul sa apara impingand din 2 parti dezvoltarea intelectului.

Nici nu mai are rost sa vorbesc despre efectele de incalzire sau aparare ale acestuia.

 

Evolutia umana nu are cum sa fie negata.

Cand impartasesti 99% din genom cu cimpanzeii, nu ai cum sa negi asta.

 

Ca exista animale care au aceleasi organe ca noi, asta nu e nici o surpriza. Din moment ce am plecat toti din acelasi organism unicelular si am evoluat in ramuri diferite, e normal ca, macar un pic, sa fim asemanatori.

 

Nu uita insa ca exista si animale care nu seamana deloc cu noi. Uita-te la meduze. :) Arata-mi vreun ficat acolo :D

Fiind prea jos pe scara evolutiva, saracile animale nu au dezvoltat acest organ. Si, pentru ca le merge foarte bine in mediul lor, probabil ca nici nu o vor face niciodata :D

 

Sa spui despre ortodoxism ca nu e acelasi lucru cu catolicismul e adevarat. Dar pana la un punct. Sa nu uitam ca Biserica Crestina a fost un intreg pana la un moment dat. S-a divizat pentru ca nu se intelegeau baietii prea bine. Nu stiam cum sa imparta bogatiile.

 

Faptul ca cei din vest au fost mai puternici, e usor de explicat. Ei nu au fost ocupati de catre turcii atata vreme!

Daca ortodoxia avea posibilitatea sa faca ce a facut catolicismul, nu ma indoiesc ca ar fi facut-o. Doar ca nu a putut. E greu sa emiti pretentii cand nu ai capitala si predici intr-un tinut unde, daca zici ceva gresit, s-ar putea sa fii interzis.

 

Cat despre Darwinism, chiar crezi ca nu este baza ideologica perfecta pentru Imperiile Coloniale, Comunism, Nazism si societatea de consum de azi?

 

Oooo... prietene... Daca ar stii Darwin cata putere ii dai tu prin fraza aia, ar creste inima in el.

Ti-am zis sa nu mai asculti ce zic altii. Darwin a fost un simplu biolog. Nu s-a gandit in nici un moment la construirea unui imperiu colonial sau dezvoltarea unei ideologii.

 

Omul si-a expus doar observatiile.

 

"Cel mai puternic castiga intotdeauna!"

 

E o observatie care, si fara ajutorul lui Darwin, tot era usor de vazut.

 

Asa au stat treburile de cand lumea.

 

p.s.

Ai vorbit despre imperii coloniale. De ce nu zici nimic de cel portughez si cel spaniol?Sau aceste imperii, facute in numele Bisericii, nu conteaza?

SS Lazio16.08.2009 07:26
De fapt ortodixismul a aparut doar pentru ca preotii din Constantinopol nu vroiau sa se mai supuna conducerii Papei, vroiai ei sa aiba ciolanul(a se intelege sumele mari de bani castigati de la credinciosi) numai pentru ei.

Dacã habar nu ai de canoane, certuri, politicã și istorie a secolului XI, atunci te rog nu vorbi. Din pãcate pentru tine, pe forum sunt oameni care mai rãsfoiesc cãrți de istorie și care nu pun botul la dezinformãri gratuite, venite în urma unei uri viscerale, nejustificabile, venite mai degrabã din manipulare.

Marea schismã din 1054 a avut cauze deopotrivã religioase și politice. Destrãmarea Imperiului roman în douã ar fi primul motiv. Vorbim, deci, de deja douã state distincte! ªi asta încã de la sfârșitul secolului al IV-lea.(La moartea lui Teodosius, fiii sãi își împart Imperiul). Totuși, nu destrãmarea a dus la o așa puternicã distingere, cât prãbușirea Imperiului Roman de Apus în 476. Spun asta, pentru cã cele douã momente au dus la deplasarea centrului lumii (da, a lumii!) de la Roma la Constantinopol.

Cuceririle italice ale lui Iustinian (secolul al VI-lea) au refãcut trecãtor unitatea lumii romane și l-au subordonat pe Papã voinței Constantinopolului. Dar, cu sprijinului regelui francilor, Pepin, care i-a dãruit un teritoriu în nordul Italiei, papa devine suveranul unui stat (754) și se elibereazã de sub tutela Imperiului bizantin.

Din acest moment, conflictul între cele douã Biserici creștine este ca și declanșat, papalitatea susținutã de împãrații Carol cel Mare și Otto I, afirmându-și tot mai hotãrât Dorința de a domina lumea creștinã.

Lista poate continua, poate o sã vezi și tu "minora" intrusiune politicã de aici, care n-are nicio treabã cu 99% din cler / popime.

 

 

De ce Biserica este una dintre cele mai bogate organizatii din tara asta?

Argumente, statistici?

Eu știu cã Biserica primește infim de la stat, fiind susținutã de credincioși, care, din sãrãcia lor, aleg sã contribuie la construirea unor Biserici atât de importante, pentru a nu se mai cãlca în picioare(comuniștii sunt de vina de lipsa croniciza(n)tã de locașuri sfinte)

De ce Biserica da o suma obscena pentru construirea unei catedrale cand in tara asta inca sunt oameni care nu au ce manca?

Care este sumã obscenã?! Ești orbit de urã și habar n-ai despre ce vorbești. CATEDRALA MÂNTUIRII NEAMULUI nu este nimic altceva decât praf în ochi, statul laic/neocomunist crezând cã poate lua ochii oamenilor(cu tine îi iese). Statul a dat o sumã INFIMÃ, investitã ÎNTR-UN SINGUR LOR, CÂND BISERICILE ORTODOXE DIN COVASNA( CUNOSC EU PERSONAL!) NU AU PRIMIT, ATENÞIE!, NICIUN LEU!

Este literalmente strigãtor la cer!

Statul a folosit o tehnicã veche de zãpãcire a maselor( de la Cesare Borgia nu e cale lungã!), punându-și prea-puținii bani donați, într-un singur loc. Lumea crede cã așa e peste tot, când de fapt așa e doar acolo!

Biserica este batjocoritã de stat, de departe, fondurile sunt MINIME!

 

De ce preotii sunt unii dintre cei mai bine platiti meseriasi?

 

DEZINFORMEZI CU SENINÃTATE.

În zona ruralã în care am rude, cam la 50 km de Cluj, de unde se trage bunicul meu din partea mamei, pãrintele este un om extraordinar. NU exagerez spunând asta. Duce cãrti la școala care nu are fonduri pentru ele. Ajutã pe profesri la predare, pe lânga ora de Religie, învãțându-i pe copilași gramaticã, literaturã, fãrã a fi indemnizat!

Duce o activitate permanentã, merge la familiile din sat, consiliazã, discutã, nu ia bani, ajutã, împacã.

Bineînțeles, și predicã!

Cât primește? 3 mil. și jumãtate (350), deci cât 2 tricouri cu Steaua de la Steauamobil.

Promit cã voi face pozã ca sã vezi.

De ce trebuie sa mergi la biserica in fiecare duminica atata timp cat, daca Dumnezeu este intruchiparea a tot ce e bine, n-ar trebui sa conteze decat cum iti traiesti viata? Daca Dumnezeu este intruchiparea a tot ce e bine, pentru el n-ar trebui sa conteze daca il venerezi sau nu. N-ar trebui sa conteze cat te duci la biserica, ci doar felul cum alegi sa-ti traiesti viata.

 

NU se urmãrește mersul la Bisericã, ci ÎMBISERICAREA OAMENILOR! E vorbã de ascultat o slujbã, de gãsit o liniște, de meditat asupra unor probleme, de alocarea unor amãrate de 2 ore pentru sufletul tãu.

 

ªi acum, sã vã arãt pe cine apãrați și cum sunt cei care nu merg la Bisericã.

 

 

....................

Adrian16.08.2009 07:56
Argumente, statistici?

Eu știu cã Biserica primește infim de la stat, fiind susținutã de credincioși, care, din sãrãcia lor, aleg sã contribuie la construirea unor Biserici atât de importante, pentru a nu se mai cãlca în picioare(comuniștii sunt de vina de lipsa croniciza(n)tã de locașuri sfinte)

 

 

Ai dat un exemplu de preot care face multe pentru comunitate. Dar cu un exemplu nu se face primavara.

Biserica crestina o ducea bine atunci cand poporul o ducea mega rau.

Biserica are multi bani. Degeaba negi.

Am mai intrebat pana acum, de ce nu face nimic cu banii aia? De ce nu ajuta oameni? De ce nu incearca sa termine problema foametei in Etiopia sau alte tari sarace?

 

Biserica e o institutie si, la fel ca religia, ceva facut de om. Ceea ce e facut de om, nu are cum sa fie fara greseala.

 

 

 

Acum, despre PM-ul ala. Lazio, stii foarte bine ca e interzis sa afisezi pm-uri pe forum. Ce discuti in privat, e in privat. Daca vrei sa nu mai primesti de la el nimic, blocheaza-l.

Daca asa a ales el sa discute, nu ai ce sa ii faci.

 

p.s. Nici eu nu merg la Biserica. Inseamna ca si eu sunt ca el?

SS Lazio16.08.2009 08:27

Uite, nici eu nu sunt exemplul perfect, dar având grave probleme cu maicã-mea nu m-am dus la Bisericã azi.

Așadar, nu știu unde vrei sã bați. Nu am insinuat sã fim la registrul habotnic.

 

Eu am dat un exemplu palpabil, cunoscut.

Contraexemplele, pe care cu atâta ostentație ateii, ateocomunistii și comuniștii le bagã în fațã sunt cele puține.

 

Sã fim cinstiți, moda prin care vituperarea și vexarea preoților a cãpãtat amploare se datoreazã unor cazuri minore.

Doar 0.001% din preoți sunt homosexuali, nebuni și mai cum vreți. Nu este pãdure fãrã uscãturi.

Contraexemplele au fost date de mass-media , în special de otv, ahtiați fiind dupã rating. Este vorba de preotul homosexual de la Vaslui și cel care își fãcea casã pe banii bãtrânilor din nu-știu-ce sat din Dâmbovița.

 

3 luni au fluturat pe ecran cazurile astea. Dar de la 2 cazuri la majoritate e o cale atât de lungã!...

 

Bisericã ajutã. Da, sã știi. În România n-are Biserica atâția bani cât sã ajute o treime dintre sãrãci, darãmite sã îi ajute pe amãrâții de etiopeni.

Se dau pachete cu mâncare în cadrul B.O., dar nu în maniera neoprotestantã, în care ordinea e așa : ajutor-->convertire care se impune, ci în felul convertire dacã dorești-->ajutor pentru toți nevoiașii.

 

Aș aminti de cazul preotului de prin Râșnov, parcã, care efectiv a fãcut o grãdinițã, un stabiliment pentru 50 de copii avortați, pãrãsiți.pe care i-a crescut ca pe niște flori, fiind rodul unei acțiuni TOTALMENTE dezinteresate. Iatã ce înseamnã creștinismul adevãrat, practicat. Acest pãrinte are aurã de sfânt deja, dupã mine. Bineînțeles cã a folosit o mare parte din banii Bisericii, înțelegând cã asta înseamnã Biserica. Ajutor. Ai 2 cãmași, una o dai celui care nu are nici mãcar una. Nu e greu deloc.

 

În altã ordine de idei, Biserica este failibilã, evident. Nici n-am spus cã nu. Pe mine mã deranjeazã trendul ãsta de defãimare, spurcare continuã a Instituției.

Pentru mine tezele atee sunt inextricabil legate între ele. Fiindcã, în simplitatea lor puerilã și epatantã, cer o veracitate absolutã, nepermițând ancheta, obligându-l pe aderentul (prozelit adesea) sã scuipe tot ceea ce nu e ca el, fãrã a gândi. Iatã de fapt promotorii eclatanți ai dictonului "crede și nu cerceta". Asta nu înseamnã cã îi urãsc pe atei. Dimpotrivã. Chiar am și camarazi atei, discutãm, dezbatem. Eu am pãrerea mea, ei pe a lor. Dar ei sunt oameni cu bun-simț. Majoritate atee nu ingurgiteazã nimic din afara orizonului mâinilor lor.

Adrian16.08.2009 09:20

Eh... nici nu am luat in considerare fazele alea cu preotii homosexuali. Pentru mine, alea nu sunt exemple bune pentru a arata partea rea a bisericii sau religiei. Poate doar a omului.

Dupa cum, nici exemplul tau, cu preotul care a facut gradinita, nu e un exemplu bun sa arate partea buna a bisericii sau a religiei. Doar a omului.

 

Am vazut ca dai foarte mult in atei. Dar, la fel cum am mai intrebat pe aici, cate razboaie au pornit din cauza ateilor?

Pentru ca, din cauza bisericii crestine, si ortodoxa si catolica, au inceput destule!

 

Nu m-am referit la biserica din Romania. M-am referit la intreaga institutie. Intreaga biserica crestina, ortodoxa si catolica, o duce foarte bine. Fondurile lor sunt imense. Si cu toate astea, nu ajuta pe nimeni. De ce?

Poate ma insel eu dar, ultima data cand m-am uitat, cardinalii aia de la Roma o duceau foarte bine, in lux, pe la Vatican. Da' in lume...

MoWeed16.08.2009 09:53
Dacã habar nu ai de canoane, certuri, politicã și istorie a secolului XI, atunci te rog nu vorbi. Din pãcate pentru tine, pe forum sunt oameni care mai rãsfoiesc cãrți de istorie și care nu pun botul la dezinformãri gratuite, venite în urma unei uri viscerale, nejustificabile, venite mai degrabã din manipulare.

Marea schismã din 1054 a avut cauze deopotrivã religioase și politice. Destrãmarea Imperiului roman în douã ar fi primul motiv. Vorbim, deci, de deja douã state distincte! ªi asta încã de la sfârșitul secolului al IV-lea.(La moartea lui Teodosius, fiii sãi își împart Imperiul). Totuși, nu destrãmarea a dus la o așa puternicã distingere, cât prãbușirea Imperiului Roman de Apus în 476. Spun asta, pentru cã cele douã momente au dus la deplasarea centrului lumii (da, a lumii!) de la Roma la Constantinopol.

Cuceririle italice ale lui Iustinian (secolul al VI-lea) au refãcut trecãtor unitatea lumii romane și l-au subordonat pe Papã voinței Constantinopolului. Dar, cu sprijinului regelui francilor, Pepin, care i-a dãruit un teritoriu în nordul Italiei, papa devine suveranul unui stat (754) și se elibereazã de sub tutela Imperiului bizantin.

Din acest moment, conflictul între cele douã Biserici creștine este ca și declanșat, papalitatea susținutã de împãrații Carol cel Mare și Otto I, afirmându-și tot mai hotãrât Dorința de a domina lumea creștinã.

Lista poate continua, poate o sã vezi și tu "minora" intrusiune politicã de aici, care n-are nicio treabã cu 99% din cler / popime.

Pai asta nu inseamna ca(printre altele) unul din motivele schismei este dominarea lumii crestine si, implicit, sumele imense de bani care urmau a se castiga de pe urma acestei dominari?

Argumente, statistici?

Eu știu cã Biserica primește infim de la stat, fiind susținutã de credincioși, care, din sãrãcia lor, aleg sã contribuie la construirea unor Biserici atât de importante, pentru a nu se mai cãlca în picioare(comuniștii sunt de vina de lipsa croniciza(n)tã de locașuri sfinte)

Dar am zis eu ca este una dinte cele mai bogate institutii de stat?

Ori n-ai inteles ce vroiam sa zic, ori te faci ca n-ai inteles. N-am zis absolut nimic despre provenienta banilor. Nu ma intereseaza daca iau bani de la stat sau de la credinciosi, principiul este acelasi

Daca Biserica este intr-adevar reprezentanta Domnului pe Pamant, de ce isi doreste achizitionarea de bunuri lumesti? De ce preotii traiesc in lux(majoritatea, normal ca mai sunt si exceptii; oameni pentru care am tot respectul, adevarati sfinti pe Pamant) pe cand credinciosii care ii platesc traiesc in mizerie?

 

 

 

Care este sumã obscenã?! Ești orbit de urã și habar n-ai despre ce vorbești. CATEDRALA MÂNTUIRII NEAMULUI nu este nimic altceva decât praf în ochi, statul laic/neocomunist crezând cã poate lua ochii oamenilor(cu tine îi iese). Statul a dat o sumã INFIMÃ, investitã ÎNTR-UN SINGUR LOR, CÂND BISERICILE ORTODOXE DIN COVASNA( CUNOSC EU PERSONAL!) NU AU PRIMIT, ATENÞIE!, NICIUN LEU!

Este literalmente strigãtor la cer!

Statul a folosit o tehnicã veche de zãpãcire a maselor( de la Cesare Borgia nu e cale lungã!), punându-și prea-puținii bani donați, într-un singur loc. Lumea crede cã așa e peste tot, când de fapt așa e doar acolo!

Biserica este batjocoritã de stat, de departe, fondurile sunt MINIME!

Statul ar trebui sa se concentreze pe construirea de drumuri, pe cresterea nivelului de trai.

Unele surse vorbesc de o suma de aproximativ 400 de milioane de euro. Nu stiu daca suma este asa de mare dar, in orice caz, costa cateva zeci, poate chiar sute de milioane de euro. Bani care ar putea fi cheltuiti pentru lucruri mult mai importante, indiferent de provenienta lor.

De ce ar trebui sa conteze maretia Catedralei Mantuirii Neamului? De ce nu poate fi facut un edificiu mai mic, mai putin spectaculos atata timp cat va indeplini aceeasi functie? Nu cred ca in fata lui Dumnezeu va conta cat de mare este biserica...

 

 

 

DEZINFORMEZI CU SENINÃTATE.

În zona ruralã în care am rude, cam la 50 km de Cluj, de unde se trage bunicul meu din partea mamei, pãrintele este un om extraordinar. NU exagerez spunând asta. Duce cãrti la școala care nu are fonduri pentru ele. Ajutã pe profesri la predare, pe lânga ora de Religie, învãțându-i pe copilași gramaticã, literaturã, fãrã a fi indemnizat!

Duce o activitate permanentã, merge la familiile din sat, consiliazã, discutã, nu ia bani, ajutã, împacã.

Bineînțeles, și predicã!

Cât primește? 3 mil. și jumãtate (350), deci cât 2 tricouri cu Steaua de la Steauamobil.

Promit cã voi face pozã ca sã vezi.

Mi-ai dat un exemplu. Foarte bine. Am vazut eu preoti care conduc BMW-uri, am vazut preoti care traiesc in vile. De ei ce mai zici?

Dar de preotul care a l-a ingropat pe fiul senatorului PRM Iorga din Brasov ce zici? Baiatul lui se sinucise si, totusi, preotul a fost convins sa-i faca slujba in biserica. Din cate stiu, cei care se sinucid nu au parte de slujba religioasa la inmormantare(recunosc nu stiu daca este o traditie sau o lege bisericeasca). De ce a facut exceptie pentru el?

 

 

 

NU se urmãrește mersul la Bisericã, ci ÎMBISERICAREA OAMENILOR! E vorbã de ascultat o slujbã, de gãsit o liniște, de meditat asupra unor probleme, de alocarea unor amãrate de 2 ore pentru sufletul tãu.

Ma refeream la perpetuarea ideei ca daca mergi la Biserica mai des ai mai multe sanse sa ajungi in Rai, la perpetuarea ideei ca mersul la Biserica te face mai credincios. Si, desi reprezentantii Bisericii nu spun asta raspicat, totusi contribuie la perpetuarea acestei ideei.

Eu cred ca, mai degraba, cand ajungi la Judecata de Apoi va conta felul in care ai ales sa-ti traiesti viata, daca ai fost un om credincios, cinstit si bun, nu cat de mult ai mers la Biserica

 

 

Biserica este o institutie creeata de om. Si, ca orice lucru creeat de om, este normal sa aiba imperfectiunile ei. Ma repet, exemplele care le-ai dat tu reprezinta oameni de calitate, adevarati sfinti pe Pamant. Dar majoritatea preotilor traiesc in lux(comparativ cu romanul de rand) si un grup este judecat dupa majoritate nu dupa minoritate. E ca si cum ai zice ca Parlamentul Romaniei nu e corupt pentru ca exista un numar de senatori si deputati cinstiti

 

In nici un caz nu ma iau dupa acele cazuri prezentate de mass media(pe langa cele 2 care le-ai mai zis, l-as adauga si pe preotul acela obsedat sexual). Ignor chiar si faptul ca 2 colegi de-ai mei din generala au mers la Seminarul Teologic si stiu cum petrec viitorii preoti. Eu judec doar dupa ce vad. In nici un caz nu mi-am format parerea dupa aceste cazuri izolate de preoti nebuni, dupa cum ai zis si tu orice padure are uscaturile ei

 

Sper ca nu m-ai inteles gresit, eu nu sunt in nici un caz ateu.

Aș aminti de cazul preotului de prin Râșnov, parcã, care efectiv a fãcut o grãdinițã, un stabiliment pentru 50 de copii avortați, pãrãsiți.pe care i-a crescut ca pe niște flori, fiind rodul unei acțiuni TOTALMENTE dezinteresate. Iatã ce înseamnã creștinismul adevãrat, practicat.

Aici sunt complet de acord cu tine. Asta inseamna crestinismul adevarat. Intrebarea mea este de ce exista numai cateva exemple de crestinism adevarat?

Maye16.08.2009 09:54

"Biserica e o organizatie de tip mafiot".

SS Lazio16.08.2009 10:45
Am vazut ca dai foarte mult in atei. Dar, la fel cum am mai intrebat pe aici, cate razboaie au pornit din cauza ateilor?

Pentru ca, din cauza bisericii crestine, si ortodoxa si catolica, au inceput destule!

Rãzboiul de secesiune american a avut la baza interesele meschine ale grupului anti-creștin Rothschild, Rockefeller, Kuhn, Loeb, Schiff....

Al doilea rãzboi mondial...

Crimele ateilor comuniști sunt de zece ori mai multe decât ale tuturor religiilor la un loc. Amintesc de cei 50.000 preoți români uciși sau deportați, doar români...+ sute de mii de credincioși ortodocși, anticomuniști , anhiliați. Crimele comunismului? Undeva la 100 millioane pe glob. Pentru o idee , o utopie nonteistã.

Lista continuã.

 

Nu m-am referit la biserica din Romania. M-am referit la intreaga institutie. Intreaga biserica crestina, ortodoxa si catolica, o duce foarte bine. Fondurile lor sunt imense. Si cu toate astea, nu ajuta pe nimeni. De ce?

Poate ma insel eu dar, ultima data cand m-am uitat, cardinalii aia de la Roma o duceau foarte bine, in lux, pe la Vatican. Da' in lume...

 

Ajutã multã lume. Chiar și în Elveția, țarã fff bogatã, existã școli pe lângã Bisericã pentru cei sãraci, Biserica ajutã sãrãcimea care trece pe acolo...

Eu gândeam oricum strict pentru România, chit cã voi amintiți mereu de glob.

dar da, dialectica universal/național se impune ca un dat, a cãrui aparentã antinomie se rezolvã în planul valorilor perene. Iar Biserica, când vine vorba de axiologie, nu greșește. Asta e convingerea mea.

 

În rest, fiți cum vreți, camarazi, eu nu vreau sã schimb pe nimeni, vreau doar sã fim civilizați, așa cum primata aceea de Vlad Bogdan, sau cum s-o numi, n-a fost!

Pe viitor , aștept mãsuri punitive, normale, care sã aducã înapoi pe acest forum climatul de civilizație, atât de necesar și îndepãrtat acum.

Adrian16.08.2009 11:05
Rãzboiul de secesiune american a avut la baza interesele meschine ale grupului anti-creștin Rothschild, Rockefeller, Kuhn, Loeb, Schiff....

Al doilea rãzboi mondial...

Crimele ateilor comuniști sunt de zece ori mai multe decât ale tuturor religiilor la un loc. Amintesc de cei 50.000 preoți români uciși sau deportați, doar români...+ sute de mii de credincioși ortodocși, anticomuniști , anhiliați. Crimele comunismului? Undeva la 100 millioane pe glob. Pentru o idee , o utopie nonteistã.

Lista continuã.

 

Ajutã multã lume. Chiar și în Elveția, țarã fff bogatã, existã școli pe lângã Bisericã pentru cei sãraci, Biserica ajutã sãrãcimea care trece pe acolo...

Eu gândeam oricum strict pentru România, chit cã voi amintiți mereu de glob.

dar da, dialectica universal/național se impune ca un dat, a cãrui aparentã antinomie se rezolvã în planul valorilor perene. Iar Biserica, când vine vorba de axiologie, nu greșește. Asta e convingerea mea.

 

În rest, fiți cum vreți, camarazi, eu nu vreau sã schimb pe nimeni, vreau doar sã fim civilizați, așa cum primata aceea de Vlad Bogdan, sau cum s-o numi, n-a fost!

Pe viitor , aștept mãsuri punitive, normale, care sã aducã înapoi pe acest forum climatul de civilizație, atât de necesar și îndepãrtat acum.

 

 

Cred ca glumesti cu paragraful ala.

In primul rand, vorbesti despre ateii comunisti cand ar trebui sa vorbesti despre evreii comunisti. Dar asta nu conteaza. Nu are rost sa discutam.

Aaaa... ca au suferit crestinii... pai mai... "ateii comunisti" au dat doar in religiile din Europa. Cum se face ca in America Latina sau in Asia nu au fost probleme cu religiile?

 

De ce? Pentru ca Biserica, aici, era o putere. Si, pentru a controla in totalitate poporul, trebuia eliminata concurenta. In tarile sarace din America Latina, biserica nu a fost o problema. De ce? Oamenii aia traiau intr-o saracie lucie. Biserica nu ii ajuta cu nimic, oricum. Comunismul a venit ca o salvare.

 

Si, atentia, comunismul, la baza, era un lucru bun. Doar oamenii l-au pervertit.

 

Religia, am mai spus, e un mijloc de control al maselor, un mijloc de indobitocire a maselor. Comunismul nu spunea nimic despre religie. Insa, tiranii comunisti, pentru a controla mai bine masele, au incercat sa intoarca oamenii impotriva religiei.

 

Religia a omorat milioane de oameni. Fie ca e vorba de inchiztie, cruciade, jihad, sacrificii umane, etc.

 

Am fost si voi fi impotriva religiei. Si spun, cu convingere, ca unul din cele mai rele lucruri facute de religie e indepartarea omului de spiritualitate.

"Da un ban la biserica, ca iti merge bine!"

Spuneti voi ca nu ati auzit asta pana acum.

 

p.s.

 

De ce in Elvetia?De ce face biserica acte de caritate in Elvetia, o tara bogata, unde exista destule cai de ajutor pentru cei saraci, dar nu in tarile sarace? De ce nu trimite biserica ajutoare in Africa?

Abia astept sa vad ziua cand o sa faca biserica o campanie de ajutorare a celor din Birmania. Sa vedem atunci.

Aaa... dar ziua asta nu va veni. Pentru ca aia nu sunt crestini. Deci nu sunt oameni :)

axl16.08.2009 11:09
In final vor avea un guvern mondial, vor obliga populatia sa aiba cipul implantabil, si vor pune conducatorul lumii pe un tip care se va autodeclara Dumnezeu, stim bine cine va fi, Antihrist!

Cum lui Tom Sawyer i-ar fi placut sa fie el copilul ala din tabloul idilic cu toate animalele, cu mielul stand langa leu, etc., asta daca leul ar fi dresat, si mie mi-ar placea sa fiu eu conducatorul lumii. Nu voi implanta cipuri. Promit.

 

Sau e vorba de bagabontu de Huck Finn? Nu-s' cum se face da uite ca nu-mi aduc defel aminte.

 

spui despre "Inchizitia spaniola, arderea pe rug a "vrajitoarelor", cruciadele ce au fost? "

Astea au fost facute de catolici. De ce pui in carca ortodoxiei ce au facut catolicii?

 

Ortodocsii nu au facut niciodata asa ceva. Da-mi un singur eveniment din istorie ca exemplu.

Vai, frumosii si curatii greci, n-ardeau ereticii pe rug, in schimb scoteau ochii bazileilor iar patriarhii lor se ocupau cu chiromantia, o dovedesc penultimele cercetari stiintifice.

Ai nostri ortodocsi ca brazii, da cu catarii ce-am avut? Da cu evreii?

 

Bineinteles ca ortodoxia, venind de la Constantinopol, s-a dezvoltat in alt climat. Sfanta si Prostituata era un centru comercial, si pe grecul ortodox prea putin il interesa daca vinde unui genovez, unui venetian, unui arab sau unui armean, banul sa iasa. Nu-i durea pe ei de secte, religii, rase, Marele Oras era tolerant.

Pe cand la Roma si-n vestul Europei aia se bateau pentru fiecare bucatica de pamant, si cand nu le mai ajungea puneau de-o cruciada. Arderea unui eretic era spectacol public, si daca se suparau un pic omorau si 2000 de evrei, ca sa respire asa, un aer de libertate si sa nu mai aibe datorii. Bineinteles ca ororile comise in numele religiei erau mai mari, pentru ca Cetatea Lumii era leaganul stiintei, aveau bai si toalete publice, pe cand in Wittenberg, Praga, Paris, Basel, Londra oamenii inca nu se stergeau la fund si-si aruncau rahatul direct in strada, de pe geam, si-asta sute de ani mai tarziu, iar studentii ii cotonogeau pe profesori daca se suparau pe ei, pentru ca tot ei (sau tatii lor) ii plateau.

MoWeed16.08.2009 12:24
Rãzboiul de secesiune american a avut la baza interesele meschine ale grupului anti-creștin Rothschild, Rockefeller, Kuhn, Loeb, Schiff....

Cred ca mai degraba a pornit din interese financiare. Razboiul acela nu a fost in numele vreunui Dumnezeu, nici in numele ateismului/anti-crestinismului; a fost in numele banilor.

 

Cat despre Vlad Bogdan, mesajele private nu se sanctioneaza. Blocheaza utilizatorul si nu vei mai primi mesaje private de la el. Daca te jigneste pe forum va fi sanctionat

Dan_2016.08.2009 12:30
Explicatie pentru aparitia universului din nimic?

Am una. Se numeste teoria bulelor de gaz.

 

Asa cum, intr-un ceaun cu apa pus pe foc, apar bule de gaz din elemente total diferite, asa se poate spune ca a aparut si lumea. Big bang. Explozie de materie si anti materie, etc. You name it. Sunt o mie de explicatii. Toate bune si toate rele. Dar un lucru nu explica: Ce a fost inainte de asta?

 

Si cine a creat gazul ala sau apa? Dar antimateria si materia? Au aparut asa singure din nimic? Pe bune, este evident ca trebuie ca Dumnezeu sa fi creat Universul! Nimic nu poate aparea singur din nimic!

 

 

Un lucru e clar. Nu suntem singuri in univers. Mai exista multe alte locuri ca Pamantul, locuri unde s-au intamplat exact aceleasi lucruri ca si aici: a aparut viata.

 

Ce ai spus aici este pura CREDINTA!(La fel ca si credinta darwinista in evolutie). Nu este deloc stiinta.

 

Ai o singura dovada stiintifica a faptului a nu suntem singuri in univers si ca exista viata pe alte planete?

 

Evident, nu! Este o simpla credinta a ta si a multora....

 

 

Degeaba imi spui tu mie ca Darwin nu are dreptate. Gresesti.

 

Eu spun ca degeaba se tot incearca tinerea artificiala in picioare a unei false teorii ca cea Darwinista...

Darwinismul este repet, doar o baza doctrinara pentru cele mai variate regimuri politice: Imperii Coloniale, Comunism, Nazism si societatea de consum!

 

Iar argumentele pe care le-ai adus sunt efectiv false.

 

Si stii de ce? Pentru ca evolutia inca are loc. Are loc chiar si in interiorul nostru.

 

Dovezile? Ia sa vedem...

 

 

Uita-te la oamenii de azi:

 

Tot mai putin par - nu mai foloseste la nimic

Oameni parosi sau cheli au fost din totdeauna. Chiar si in antichitate erau cheli sau pletosi... Iar faptul ca in mediul urban contemporan a crescut caredea parului se datoreaza nu evolutiei ci modului de viata chimic in care traim. Se stie ca o alimentatie poroasta provoaca caderea parului, dintilor... Iar asta nu e deloc evolutie.

 

 

Degetele de la picioare? Aproape inutile. Sunt tot mai mici si, cu timpul, se vor imputina sau chiar vor disparea.

Serios? Exista vreo dovada stiintifica cara care sa sustina asta? Degetele de la picioare au folt la fel si pe timpul anticilor! Sculpturile din perioada aia(adica mii de ani in urma) arata ca omul arata identic.Degetele lui de la picioare nu erau deloc mai lungi.

Deci treaba cu disparita degetelor de la picioare este din nou o credinta si o speculatie in duhul filosofiei evolutioniste, neprobata niciodata stiintific...

 

 

 

Degetele de la maini devin tot mai lungi ca doar avem nevoie ca sa tastam.

Adaptarea nu inseamna evolutie. Se stie de exemplu ca jucatorii de baschet pot creste si aproape un metru in inaltime pentru ca mereu se intind cand sar la cos. Corpul se aapteaza, dar NU EVOLUEAZA IN ALTCEVA!

 

 

Fata de acum 1000 de ani, oamenii de azi sunt mult mai mari. Mult mai mari!!!

Din nou alimentatia si stilul de viata...Nicidecum evolutia.

 

Asa pot si eu sa spun, "fata de acum 1000 de ani, oamenii de azi sunt mult mai GRASI"... :) Explicatia nu este evolutia ci evident alimentatia proasta si stilul de viata...fast food-urile...

 

 

Alimentatie mai buna! A crescut si durata de viata.

Din nou, nu e evolutie... Daca incep sa bag niste otravuri in mancaruri o sa vezi ca durata de viata se reduce drastic... :) La fel si daca se mananca sanatos durata de viata creste.

 

 

Nasul - probabil ca va disparea si el in timp. De folosit nu il prea folosim. Doar ca sa respiram, simtul nostru olfactiv fiind aproape 0. Chiar nu are rost sa il comparam cu al altor animale.

Din nou, lipsa totala de dovezi stiintifice, doar speculatii filosofice pe baza setului de principii trasat de filosofia darwinista...

MoWeed16.08.2009 12:30

@Dan_20

 

Ti-am dat exemplul porcul care dupa domesticire a pierdut coltii si blana. Practic s-a adaptat mediului de viata. Daca asta nu inseamna evolutie atunci ce e?

Dan_2016.08.2009 12:32

Pe bune acum, Darwinismul este o credinta, o folosofie, dar nicidecum o stiinta!

 

El este doar o baza doctrinara pentru cele mai variate regimuri politice: Imperii Coloniale, Comunism, Nazism si societatea de consum!

 

Sincer acum, voi ati avut macar curiozitatea sa vedeti documentarul:

 

Film:Dezastrele aduse umanitatii de catre darwinism

Un film despre darwinism si originile rasismului:

http://culianu.wordpress.com/2009/05/28/fi...i-de-darwinism/

 

Sa cititi cartile:

Demisia lui Darwin (apusul unei teorii - evolutionismul) , Autori: Joe White, Nicholas Comninellis

http://www.librarie.net/carti/38836/Demisi...-White-Nicholas

 

sau cartea

 

Notiunile "Suflet" si "Dumnezeu" in Fiziologie a doctorului N.C.Paulescu, descoperitorul insulinei.

http://www.okazii.ro/catalog/29794822/N-Pa...fiziologie.html

Cartea este geniala! Doctorul N.C.Paulescu a fost profesor la Facultatea de Meicina din Bucuresti.

 

Si sa trageti concluzii obiective din informatiile prezentate acolo?

Sincer acum!

«1234516»