FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Documentare De Vazut Urgent Inainte Sa Devenim Sclavi!

«123416»
D4v1dstelist14.08.2009 07:38

Si in 666 a venit,si in 1000,si in 2008 nu stiu ce tampenie cu antimateria,acuma in 2012 iar vine.....

Dan_2014.08.2009 11:49

Ronnie, documentarele alea nu sunt deloc vechi.

 

De exemplu America from freedom to fascism e din 2006, The Obama deception e din 2009, etc. deci nu "sunt vechi de cand dinozaurii" :)

 

 

Treaba cu 2012 e o mare prostie.

 

Hristos Insusi a spus ca nimeni nu stie exact data sfarsitului Lumii, nici macar ingerii din ceruri, ci numai Tatal.

 

Tot ce pot stii oamenii sunt "semnele vremurilor" adica apropierea sfarsitului, si nicidecum aflarea unei date exacte.

 

Astfel ii raspund si lui "D4v1dstelist" ca la fel de neortodoxe ca si panicile din anul 666, 1000 etc este si panica din 2012!

 

Noi nu vom sti niciodata anul sfarsitului! Cine sustine ca o stie este in duh sectar...

Repet, putem sti doar semnele apropierii sfarsitului, nu anul sfarsitului lumii!

 

 

Suntem neputinciosi si nu vom putea schimba sistemul asta masonic. In final vor avea un guvern mondial, vor obliga populatia sa aiba cipul implantabil, si vor pune conducatorul lumii pe un tip care se va autodeclara Dumnezeu, stim bine cine va fi, Antihrist!

 

Da! dar asta nu trebuie sa ne impinga in deznadejde! Asta e cea mai mare arma a diavolului! panica si deznadejdea!

 

Ideea e sa nu ne lepadam de Dreapta Credinta Ortodoxa si sa nu luam pecetea!

Biserica Ortodoxa prin gura sfantului apostol Pavel spune: Credinta, nadejde si dragoste!

 

Toate astea au fost profetite de doua mii de ani!

 

Dar noi trebuie sa stim lucrurile astea ca sa stim sa ne pazim sufletele in vremea aceea!

 

Stii ce spune Sfantul Siluan Athonitul?

Tine-ti mintea la iad si nu deznadajdui!

 

Lumea a ajuns in halul asta si va ajunge si mai rau din cauza pacatelor ei din ce in ce mai mari. De aceea majoritatea vor deveni robi fiarei(adica sistemului politic) al carui exponent va fi antihrist.

 

Dar repet, NU DEZNADAJDUI!

 

La final biruinta va fi a lui Hristos!

 

 

 

St Nektarios and Elder Paisios

 

 

 

Mie mi-a venit sa plang de fericire prima data cand am ascultat-o.

 

Hristos a inviat!

 

 

Poate ca nu intelegeti versurile in Greaca, asa ca va traduc:

 

In ambele video-uri sunt cantarile Invierii.

 

 

Pe fundalul filmuletului cu pozele Parintelui Paisie Aghioritul si a Sfantului Nectarie:

 

Anastaseo simera = Ziua Invierii

 

 

Pascha Kiriou Pascha = Pastile Domnului Pastile

 

 

thanatos =moarte

zoi =viata

 

 

In traducere se incepe cu:

 

Ziua Invierii, sa ne luminam, popoare,

Pastile Domnului, Pastile!

Ca din moarte la viata si de pe pamant la cer,

Hristos Dumnezeu ne-a trecut pe noi,

Cei ce-I cantam cantare de biruinta.

 

 

 

Daca vrei sa vezi tot CANONUL INVIERII:

http://www.credo.ro/Slujba-Invierii.php

 

 

 

.

 

Cantata de un alt grup psaltic, dar aceeasi melodie este si:

Hristos Anesti - PASCHA - the Sunday of the Resurrection - Hymns

 

Hristos Anesti! = Hristos a inviat!

 

 

Doar ca incepe de la partea:

 

Hristos a inviat din morti!

Cu moartea pe moarte calcand

Si celor din mormanturi

Viata daruindu-le.

 

 

Ziua Invierii, sa ne luminam, popoare,

Pastile Domnului, Pastile! .....

 

 

 

Apoi se continua la fel.

Ronnie14.08.2009 13:30

OFF-Topic: Esti preot?

Dan_2014.08.2009 14:20

Nu sunt preot. Sunt un simplu ortodox.

 

 

Toate citatele de mai sus si toate informatiile, filmuletele etc. sunt disponibile pe internet pentru oricine, nu sunt lucruri pe care doar preotii ar trebui sa le stie.

 

Si chiar, in legatura cu panica... Mi-a venit acum o idee:

Iarasi ceva pe care toti ar trebui sa stim:

 

Cu ce se incheie Crezul?

 

"Astept Invierea mortilor, si viata veacului ce va sa fie!"

 

Nu spune acolo: "Astept venirea antihristului si mor de frica...."

 

 

Asa ca terminati cu panica!

Vlad Bogdan14.08.2009 20:59

@ dan20

 

imi pare rau pentru tine dar pe un forum nu am cum sa intreb "pe un ton nesimtit" si da , asa sunt eu , mai nesimtit ; de ce? pentru ca toate chestiile astea mi se par niste aberatii tampite ? da!

cand voi ajunge sclav voi fi sclavul lui 0bama 8-}

Amin.

aaa btw Anul_2012.doc ceva ce am gasit pe filelist ...

 

 

LE : imi zici si mie de ce te-ai inregistrat pe forum daca numa subiecte dianstea postezi ? te intereseaza Steaua sau macar ceva legat de fotbal domnule preacuvios? (asa nesimtit , sau cum vrei tu sa fiu am curiozitatea asta)

NonMollareMai8814.08.2009 21:10
@ dan20

 

imi pare rau pentru tine dar pe un forum nu am cum sa intreb "pe un ton nesimtit" si da , asa sunt eu , mai nesimtit ; de ce? pentru ca toate chestiile astea mi se par niste aberatii tampite ? da!

cand voi ajunge sclav voi fi sclavul lui 0bama 8-}

Amin.

aaa btw Anul_2012.doc ceva ce am gasit pe filelist ...

 

 

LE : imi zici si mie de ce te-ai inregistrat pe forum daca numa subiecte dianstea postezi ? te intereseaza Steaua sau macar ceva legat de fotbal domnule preacuvios? (asa nesimtit , sau cum vrei tu sa fiu am curiozitatea asta)

vlad Bogdan lasa omu in pace sa posteze ce vrea, poate unii dintre noi gasesc interesanta discutia. Tie iti poate parea  "aberant" subiectul din varii motive, unul dintre ele ar fi acela ca esti incapabil sa il intelegi . 

SS Lazio15.08.2009 07:34
vlad Bogdan lasa omu in pace sa posteze ce vrea, poate unii dintre noi gasesc interesanta discutia. Tie iti poate parea  "aberant" subiectul din varii motive, unul dintre ele ar fi acela ca esti incapabil sa il intelegi . 

 

 

Causticã intervenția dar totalmente și conjucturalmente NECESARÃ!

Asta este problema: deja, prin intervenția mass-mediei (creatoare de realitãți cu pensula), a apãrut o categorie de "neîncrezãtori superficiali".

Aceastã specie subversivã, un motor principal al subdezvoltãrii civile românești-ca peste tot în lume-, își coordoneazã toatã viața dupã principiul:

"Nu-l vãd cã îmi dã cu bâta în cap, deci nu existã"- o mai mare greșealã nici nu existã.

De asemenea, ei sunt oamenii lui "las-o domle, nu-i așa...". Adicã aceeași neîncredere superficialã de care vorbeam.

Logica lor purã, dar inexistentã, la primul argument valid din parte celorlalți se spulberã. Deci nu sfârșește în marasmul incertitudinilor, ci se spulberã.

 

@dan_20

Camarade, mulțumesc mult de efortul sisific de a fi pe deplin înțeles (și explicabil...) pentru toți, cât și pentru verva dialogalã. În special pentru documentarul anti-zeitgeist. Deja prea mulți copilași manipulabili, influențabili, din cauza nelecturii, fac un tapaj orgiastic când discutã despre pseudo-documentarul ãsta, ca pe niște snoave dintre niște pahare, erijându-se în atoateștiutorii. Delirul lor mesianic și stupefiant, oceanul de ignoranțã și prostia crasã sunt ingredientele fulminante și febrile ale idolatriei a zeitgestului.

 

Dacã mi se permite o micã paralelã biblicã, în legãturã cu mirajul Rãului gratuit, dar și a filistinilor prozeliți -prozeliții sunt cei mai violenți!-, care aleg calea suficienței neverosimile, îți amintesc de "strâmta poartã a grației", adicã de opoziția, paralela între "poarta strâmtã" care simbolizeazã drumul dificil al celor virtuoși și "poarta largã și încãpãtoare" care "duce la pieire". (Matei, 7, 13).

 

La urma urmei vraja e tot aici: Eritis sicut Deus, scientes bonum et malum.

NonMollareMai8815.08.2009 09:20
Causticã intervenția dar totalmente și conjucturalmente NECESARÃ!

Asta este problema: deja, prin intervenția mass-mediei (creatoare de realitãți cu pensula), a apãrut o categorie de "neîncrezãtori superficiali".

Aceastã specie subversivã, un motor principal al subdezvoltãrii civile românești-ca peste tot în lume-, își coordoneazã toatã viața dupã principiul:

"Nu-l vãd cã îmi dã cu bâta în cap, deci nu existã"- o mai mare greșealã nici nu existã.

De asemenea, ei sunt oamenii lui "las-o domle, nu-i așa...". Adicã aceeași neîncredere superficialã de care vorbeam.

Logica lor purã, dar inexistentã, la primul argument valid din parte celorlalți se spulberã. Deci nu sfârșește în marasmul incertitudinilor, ci se spulberã.

 

Ce mi se pare intrigant este faptul ca intotdeauna aceste persoane au o atitutine agresiva fata de cei care incearca sa le ofere o perspectiva alternativa, au fost atat de mult inradacinati intr-o realitate falsificata de catre mass-media incat practic subconstientul lor conditionat dupa anumite tipare ii face sa urasca adevarul si ii face sa se complaca in situatia in care se afla. 

Din timpuri imemoriale se cunoaste faptul ca cel mai efectiv "modus operandi" este cel al deceptiei iar indivizii de genul celui de mai sus sunt incapabili sa inteleaga ca in eventualitatea existentei unei conspiratii reale, aceasta ar presupune in primul rand operarea intr-un mod invizibil pentru prostime.

SS Lazio15.08.2009 09:29

Corectã analiza.

Zãu cã te sleiește și de bruma de energie constructivã pe care o ai , când vezi cu ce puținã lume poți realiza ceva și cât de perfid și perfect s-a operat în secolul vitezei(de manipulare); mulțumitã tuturor factorilor de dezbinare și din cauzã cã multe(le) ong-uri, clar finanțate, defileazã cum vor, nu știu cum vom mai face ceva.

 

Mutandis mutandum, trebuie sã strângem rândurile.

NonMollareMai8815.08.2009 09:49
Corectã analiza.

Zãu cã te sleiește și de bruma de energie constructivã pe care o ai , când vezi cu ce puținã lume poți realiza ceva și cât de perfid și perfect s-a operat în secolul vitezei(de manipulare); mulțumitã tuturor factorilor de dezbinare și din cauzã cã multe(le) ong-uri, clar finanțate, defileazã cum vor, nu știu cum vom mai face ceva.

 

Mutandis mutandum, trebuie sã strângem rândurile.

 

Ai perfecta dreptate, organizatiile de tip ONG sunt parte a acestui organism de propaganda bine pus la punct .

 

Comunismul a ales forme deghizate de combatare a democratiei. Una din forme se numeste "corectitudinea politica" care este un produs a Scolii Sociologice de la Frankfurt

De cativa ani incoace asistam la aparitia unor extremisti din Romania care sunt sprijiniti masiv prin burse si subventii venite prin interventia a tot felul de organizatii extremiste occidentale de tip ONG.

Mizeria morala a acestor activisti murdari, ticalosi, banditi, borfasi nu cunoaste limite. Cea mai recenta reprezentatie oferita de aceste jeguri ipocrite ne-a fost oferita in episodul "bannerului rasist". Nici nu mai nevoie sa reamintesc modul ipocrit in care au ales sa prezinte evenimentele, ignorand total actiunile mult mai grave ale partii adverse . CNCD ma face sa borasc.

Dan_2015.08.2009 10:12

SS Lazio si NonMollareMai88,

Ma bucur sa vad ca mai am frati romani care nu sunt spalati pe creier de propaganda din Mass Media! Ma bucur ca macar doi oameni au inteles ceva din documentarele postate in acest thread!

 

Nu stiu daca ati citit articolul asta. L-am adaugat in thread la o saptamana dupa ce l-am pornit. Va recomand sa il cititi cu atentie pentru ca acum este foarte greu sa distingi intre veritabilii luptatori ANTI SISTEM si agentii SISTEMULUI insusi care se dau "revolutionari"(vezi agentii noii ordini mondiale deghizati in "luptatori pentru schimbare" din Zeitgeist)...

Ultima revolutie: NOUA ORDINE MONDIALA reala impotriva falsei ?Noi Ordini Mondiale?

http://saccsiv.wordpress.com/2009/08/12/ul...diale%E2%80%9D/

 

Tot cu ocazia asta, avand in vedere ca astazi este 15 august, adica Sfanta Maria(mai exact se praznuieste Adormirea Maicii Domnului), vreau sa urez LA MULTI ANI! tuturor celor care poarta numele de Maria, Marian, Mariana!

 

 

La munti ani cu sanatate,

Sa va dea Domnul tot ce doriti!

Zile senine, si fericire,

La multi ani sa traiti!

Va fie viata numai lumina,

Ca in Lumina sa dainuiti!

Pentru credinta si mantuire,

La multi ani sa traiti!

 

 

 

Sa ascultati:

 

 

Troparul Adormirii Maicii Domnului

 

 

"Intru nastere fecioria ai pazit, intru adormire lumea nu o ai parasit, de Dumnezeu Nascatoare.

 

Mutatu-te-ai la viata, fiind Maica vietii, si cu rugaciunile tale izbavesti din moarte sufletele noastre."

 

 

 

Am atasat icoana Adormirii Maicii Domnului, asa cum este pictata la manastirea Petru Voda, unde este parintele Justin Parvu.

Adormirea_Maicii_Domnului.JPG

Vlad Bogdan15.08.2009 10:44

@ Domnu Molar sau Incisiv sau Masea-de-Minte :

 

1.nu e vlad cu v mic ,ci e Vlad cu V mare

 

Substantivul (sau numele) propriu denumește individual o ființã sau un lucru pentru a le deosebi de alte ființe sau lucruri din aceeași categorie. Substantivele proprii se scriu cu inițialã majusculã: Franța, Ion Luca Caragiale, Pãmânt (când e vorba de planetã).

 

Substantivul comun servește la indicarea obiectelor de același fel. Se scrie cu inițialã minusculã cu excepția cazurilor când majuscula este cerutã de alte reguli gramaticale sau necesitãți stilistice.

 

 

 

 

 

 

 

Mai treci si pe la scoala , sfatul meu

 

2.Nu e vorba de spalare pe creier sau prostie crasa sau ce ati mai aberat voi acolo (nu m-am obosit sa citesc; de ce? in minutul ala faceam ceva mai bun decat sa va citesc voua randurile) , e vorba ca in incercarea multora sa para culti si intelepti acestia dau incet-incet in penibil.

3.Eu credeam ca este o tara democrata unde fiecare om poate sa iti exprime parerea. Oi avea eu 16 ani , dar nu sunt asa de prost incat sa nu imi dau seama ca domnul Latial si domnul Molar m-au batjocorit intr-un mod foarte subtil, pentru care tin sa ii felicit pe ambii.

4.Am ales sa raspund pentru ultima data provocarilor astora,din partea unor oameni ce cauta numai cearta ( da , recunsc ca am exagerat la faza cu "spanzura-te" si imi cer scuze) . Asa ca niste ultime cuvinte .... de unde plua mea stiti ca eu am creierul spalat de mass-media , cand voi ,desteptii pamantului habar nu aveti cat stau eu la televizor zilnic (aprox 25-30 de min).

 

Hai ciao , si ramaneti acolo in lumea voastra ne-spalatilor pe creier de mass-media 8-}

Dan_2015.08.2009 11:02
1.nu e vlad cu v mic ,ci e Vlad cu V mare

 

Substantivul (sau numele) propriu denumește individual o ființã sau un lucru pentru a le deosebi de alte ființe sau lucruri din aceeași categorie.

 

 

Ba ti-au scris foarte bine "vlad" cu v mic, pentru in momentul de fata se pare ca esti un om comun, o oaie fara personalitate din turma amofra care este indobitocita de mass-media...

 

Nu esti cu nimic "propriu", esti foarte "comun"!

 

 

Ca sa meriti sa fii numit "Vlad" cu V mare trebuie sa devii "propriu", adica sa incepi sa gandesti ca o fiinta individuala libera si sa iesi din indobitocirea in masa in care te aflii tu si multi alti "comuni" asemenea tie...

 

Abia atunci te vei

deosebi de alte ființe ... din aceeași categorie.
Adrian15.08.2009 11:07

Va opresc aici ca sa nu mai continuati jignirile astea inutile.

Veti fi sancionati daca mai jigniti.

 

Dan_20

Cine esti tu sa stii daca un om e comun sau nu?

Ai dovezi clare ca ceea ce spui e adevarat? NU!

Functionezi doar dupa niste documentare, dupa niste filmulete facute de niste oameni pe care nu ii cunosti si despre care nu stii nimic. Asta te face special?

 

Nu!

Asta te face la fel de oaie ca cei pe care ii numesti oi pentru ca nu sunt de acord cu tine.

 

 

Vorbiti despre realitate si voi nici nu stiti care e realitatea. Va dati independenti si nici nu ganditi singuri.

 

Nu e bine sa pui botul la curentul zeitgeist dar nici la curentul anti zeitgeist. Sunt acelasi lucru!

SS Lazio15.08.2009 11:22
(nu m-am obosit sa citesc; de ce? in minutul ala faceam ceva mai bun decat sa va citesc voua randurile)

Deci e clar cã refuzi dialogul civilizat, argumentat și cã nu vrei sã-ți clintești câtuși de puțin convingerile. O ții pe a ta, chiar dacã e greșit, fiindcã anulezi sistematic și mecanic posibilitatea retușãrii personale.

 

Oi avea eu 16 ani ,

Maturizarea este acel moment când ești capabil sã renunți la convingerile personale în fața Adevãrului.

Dacã nu te-ar marca faptul cã esti mic, nu te-ai victimiza.

Sau, mai dur pentru tine, dacã ai avea dreptate, nu te-ai eschiva invocându-ți vârsta, care, când vine vorba de înjurat birjãrește, funciar, nu ți-o invoci. Dublu standard.

Cred cã amândouã variantele ți se potrivesc, deoarece țintești victimizarea, fandarea sofisticã și eschiva panicardã.

 

m-au batjocorit intr-un mod foarte subtil

 

Autovictimizarea. Dupã cum spuneam... Atâta retoricã, datoritã faptului cã nu poți aduce un argument. Sofism, da?

 

de unde plua mea

Gigi BECALIIIi!!!tam-tam-ta-ta-tam!

 

de unde[...]stiti ca eu am creierul spalat de mass-media , cand voi ,desteptii pamantului habar nu aveti cat stau eu la televizor zilnic (aprox 25-30 de min).

 

Aici se pune semnul întrebãrii, chiar dacã e retoricã ieftinã, de birt comunal.

Inducerea subliminalã are nevoie de 1 minut, de obicei, la alții de un miliard de minute. Fiecare dupã "cât îl duce ...".

 

Marota ta, dupã cum spusesem, pune capãt rapid tentativelor de asumare raționalã a realitãții. Observația lumii concrete nu e nici mãcar sumarã. Ea e, pur și simplu, precomandatã de stereotipuri care bat cultura scrisã și o transformã în cadru de confirmare a clișeelor și prejudecãților curente. În cele din urmã, tot ce pornește din direcția dezbaterii la zi și a temelor imediate ale lumii moderne sfârșeste flasc, într-un menaj indolent de concluzii prestabilite.

SS Lazio15.08.2009 11:35
Asta te face la fel de oaie ca cei pe care ii numesti oi pentru ca nu sunt de acord cu tine.

 

Fals, fals, fals. Una e sã aduci niște argumente, niște viziuni, un plan, alta e sã fii mereu Gicã Contra. La urma urmei, argumentul mai puternic învinge, nu? În situația datã, Dan învinge prin neprezentarea adversarului. Ca la fotbal. Ce tot atâta tam-tam. De unde știi cã totul e preluat din filme la Dan?

Vorbiti despre realitate si voi nici nu stiti care e realitatea. Va dati independenti si nici nu ganditi singuri.

 

Mult prea cazon și acuzatoriu. Din nou cazi în plasa aceleiași greșeli. Încearcã sã judeci fiecare teorie, dupã ce a fost parcursã. Conteazã mult etapele.

 

Nu e bine sa pui botul la curentul zeitgeist dar nici la curentul anti zeitgeist. Sunt acelasi lucru!

Aici am vrut sã ajung cu greșeala ta, prin asta culmineazã.

Una e sã faci un documentar FÃCUT EMINAMENTE pentru promovare, bani și manipulare și altã e pe cont propriu, fãrã acțiunea factorilor externi.

Cãci, nu-i așa?, cum vrei sã te pretinzi elitist și antisistem, când tu promovezi un tip de gândire asumat mecanic de prostime? Așa e la Zeitgeist.

Antizeitgeist e fãcut cu mult mai puțini bani și pentru total alt public.

Nu s-a lansat pe piațã, nu vrea sã parã elitar, nu vrea sã dea senzația competenței subersvive, trãiește din bani poprii, puțini de altfel, pentru a nu le fi inoculatã gândirea oricãror finațiști.

Uite, lapidar, motivele pentru care cred cã nu e același lucru.

 

Nu vreau sã spun cã e perfect antizeitgeist, dar e mãcar diferit și mai tolerabil și , de ce nu?, mai adevãrat. :)

Dan_2015.08.2009 11:45
Functionezi doar dupa niste documentare, dupa niste filmulete facute de niste oameni pe care nu ii cunosti si despre care nu stii nimic.

 

....

 

Vorbiti despre realitate si voi nici nu stiti care e realitatea. Va dati independenti si nici nu ganditi singuri.

 

In primul rand, un om trebuie sa se documenteze de undeva. Omul "care gandeste singur" arata ca un om parasit de mic in jungla, crescut de aimale si gasit dupa 40 de ani. El nu stie nimic din cele ale lumii "civilizate", si nici nu avea cum sa le invete singur fara niciun mijloc de informare!

 

 

Tot ce stim(si aici putem sti si lucruri false), stim pentru ca cineva ne-a invatat, sau ne-am informat (sau dezinformat) singuri de undeva: Carti, Documentare, Site-uri, ce ne-au povestit alti oameni etc.

 

 

Nimic din ceea ce stim nu stim de la sine, ci am fost invatati! (Aici se exclud instinctele primare care au fost scrise de Dumnezeu in comportamentul oricarei fiinte vii, si care nu se invata, ci exista de la nastere)

 

 

Ideea e sa alegem sursele de informare corecte si sa le evitam pe cele de "dezinformare" care sunt atat de intalnite astazi.

 

 

Faptul ca ii cunosc sau nu personal pe realizatorii unui documentar sau pe autorii unor carti este efectiv IRELEVANT atata timp cat mijloacele respective de informare spun adevarul!

 

 

Realitatea este ADEVARUL!

Restul este dezinformare, manipulare si minciuna.

 

 

 

Analizand obiectiv si independent(adica sa gandesti liber) aceste documentare poti decide daca ele prezinta sau nu realitatea!

 

Nu trebuie sa spui ca "toate sunt false"!

 

Daca faci asta, in loc sa separi graul de neghina, le arunci pe amandoua in foc spunand ca totul este mizerie!

 

De asemenea nu este bine nici sa mananci grau amestecat cu mizerie spunand ca toate sunt bune...

Adrian15.08.2009 13:52

:))

 

SSLazio

 

Ai pus botul fix la ceea ce voiau ei sa fie piesa lor de baza: discreditarea zeitgeist prin atacul asupra modului in care e facut si prezentat filmul si contraatacul printru-un filmulet "umil". Eu exact asa as fi facut daca imi zicea cineva sa fac ceva antizeitgeist. Doar acolo vorbesc despre marii bogatasi. Despre banci, despre bani. Cel mai usor ar fi sa le dau peste bot aratandu-le ca, paradoxal, eu nu am bani :))

 

Asta e strategia "Copos" :D Si stim cu totii de la ce vine numele :D

 

Realitatea nu ai cum sa o stii. De ce zic asta?

Pentru ca nimeni nu iti zice cum sta treaba. Toti mint. Oamenii mint.Cine nu intelege asta, e un prost.

 

 

 

Dan_20

 

Iarasi ai spus o prostie.

 

Tot ce stim(si aici putem sti si lucruri false), stim pentru ca cineva ne-a invatat, sau ne-am informat (sau dezinformat) singuri de undeva: Carti, Documentare, Site-uri, ce ne-au povestit alti oameni etc.

 

Si nu mi-o lua ca pe o jignire.

 

Tu zici ca oamenii stiu ce invata. Eu zic ca oamenii stiu ce vor sa stie. Eu am invatat, intr-adevar, multe lucruri de la multi oameni, de la scoala, din carti, din etc. Dar, ceea ce am invatat, nu am batut in piatra si nu mi-am facut legi pe care sa le urmez.

 

Ceea ce am invatat, am adunat. Atat.

 

Ce stiu e irelevant. Ce stiu acum, poate ca o sa ma ajute in viitor. Poate ca nu. Nimeni nu stie. Ideea e ca eu nu imi traiesc viata dupa ceea ce am invatat de la cineva sau de la altcineva.

 

Eu traiesc viata dupa ce am invatat eu singur, din experienta mea de viata. In 23 de ani am stat si am observat lumea. Si am tras singur concluzii.

 

Singur am vazut cum religia spurca oameni!

Singur am vazut cum lipsa de credinta te arunca spre nenorociri.

Singur am vazut ca oamenii mint.

Singur am vazut ca toate punctele de vedere sunt adevarate.

 

Eu nu traiesc dupa documentare sau carti sau ce imi spun altii.

(Aici se exclud instinctele primare care au fost scrise de Dumnezeu in comportamentul oricarei fiinte vii, si care nu se invata, ci exista de la nastere)

 

Iti dai prea multa importanta daca tu crezi ca Cel ce a facut lumea asta, a stat la fiecare in parte spre a-l programa.

 

Si daca tot vorbesti despre instincte date de Dumnezeu, vezi ca religia zice ca sa nu imi ascult instinctele.

Instinctele imi zic sa fac sa imi fie mie bine. Religia zice ca tre sa fiu umil sa fac sa fie bine altora.

Instincul imi zice sa ma procreez de cat mai multe ori pot. Religia zice sa nu fac sex pana la casatorie.

Si lista poate sa continue.

 

 

Ideea e sa alegem sursele de informare corecte si sa le evitam pe cele de "dezinformare" care sunt atat de intalnite astazi.

 

 

Si de unde stii tu care sunt corecte si care nu?

 

Datele stiintifice zic ca pamantul are 4,567 miliarde de ani. Aceleasi date stiintifice zic ca dinozaurii au trait aici inaintea noastra si ca au disparut datorita unui meteorit.

Datele stiintifice arata evolutia omului din primate.

Nu exista nici o dovada, in schimb, a vreunui potop sau a facerii omului din nimic.

 

Acolo, undeva, exista Ceva sau Cineva care a facut lumea asta. A spune ca aceea entitate m-a facut pe mine dupa chipul si asemanarea sa e o jignire imensa adusa unei puteri pe care nimeni nu va putea vreodata sa o inteleaga.

 

Realitatea este ADEVARUL!

Restul este dezinformare, manipulare si minciuna.

 

Care e adevarul?

 

 

Analizand obiectiv si independent(adica sa gandesti liber) aceste documentare poti decide daca ele prezinta sau nu realitatea!

 

Nu trebuie sa spui ca "toate sunt false"!

 

Daca faci asta, in loc sa separi graul de neghina, le arunci pe amandoua in foc spunand ca totul este mizerie!

 

De asemenea nu este bine nici sa mananci grau amestecat cu mizerie spunand ca toate sunt bune...

 

Traieste-ti prietene viata, singur, independent. Si nu mai asculta ce zic altii. Ce observi, tine pentru tine, nu impartasi cu nimeni. Fiecare punct de vedere e adevarat!

 

 

Faptul ca ii cunosc sau nu personal pe realizatorii unui documentar sau pe autorii unor carti este efectiv IRELEVANT atata timp cat mijloacele respective de informare spun adevarul!

 

Apropierea ta de unul din realizatorii acestui documentar spune foarte multe. In primul rand, e clar ca tu nu ai ajuns singur la concluziile pe care le expui. O faci datorita spiritului de grup.

 

De unde stii tu care e adevarul?

 

 

Nu suntem prosti. Stim de ce ai ales acest forum pentru a-ti face reclama.

Site-ul FCSteaua.ro e unul din cele mai vizitate site-uri din Romania. Faptul ca exista un forum unde poate oricine sa scrie, e o mina de aur pentru toti cei care vor sa faca reclama gratis.

 

Vlad Bogdan15.08.2009 17:51

@ dan666

 

tocmai ne-ai demonstrat tuturor ca luandu-te dupa documentare esti tot o oaie la fel ca si restul oamenilor care se ghideaza dupa ceva anume acele documentare foarte neadevarate.

 

iar tie , lazi0 nici nu iti mai raspund , las de la mine , caci cel mai destept cedeaza intotdeauna.

de aici eu am terminat conflictul cu voi 2 si , dupa cum spuneam va las acolo , departe in lumea voastra sa va vedeti intregul orizont

SS Lazio15.08.2009 18:31
@ Domnu Molar sau Incisiv sau Masea-de-Minte :

 

 

Mai treci si pe la scoala , sfatul meu

 

multora sa para culti si intelepti acestia dau incet-incet in penibil.

m-au batjocorit intr-un mod foarte subtil,

din partea unor oameni ce cauta numai cearta ( da , recunsc ca am exagerat la faza cu "spanzura-te" si imi cer scuze)

de unde plua mea stiti

desteptii pamantului habar nu aveti cat stau eu la televizor zilnic

 

Hai ciao , si ramaneti acolo in lumea voastra ne-spalatilor pe creier de mass-media 8-}

 

 

@ dan666

 

esti tot o oaie la fel ca si restul oamenilor

 

lazi0 nici nu iti mai raspund

 

Propun avertizarea cât mai rapidã a acestui utilizator filistin prozelit.

Nu dã argumente, nu știe sã își expunã un punct de vedere, jignește și vituperezã. Tipic adolescentin.

Rãcoriți-i un pic pe toți agitatorii fãrã nicio carte citiã, care doar stricã topice, determinã deviere de la subiect, care fandeazã sofistic, daca țineți la prestanțã, la civilizație câtuși de puțin.

 

Nu mai îmi bat capul cu un astfel de agitator amãrât, dar vã rog sã luați atitudine și sã vedeți ce a însemnat ca acest utilizator sã comenteze pe topicul ãsta.

 

Dan_2015.08.2009 20:09
Dan_20, Iarasi ai spus o prostie.

 

CITAT"Tot ce stim(si aici putem sti si lucruri false), stim pentru ca cineva ne-a invatat, sau ne-am informat (sau dezinformat) singuri de undeva: Carti, Documentare, Site-uri, ce ne-au povestit alti oameni etc."

 

Si nu mi-o lua ca pe o jignire.

 

Tu zici ca oamenii stiu ce invata. Eu zic ca oamenii stiu ce vor sa stie. Eu am invatat, intr-adevar, multe lucruri de la multi oameni, de la scoala, din carti, din etc. Dar, ceea ce am invatat, nu am batut in piatra si nu mi-am facut legi pe care sa le urmez.

 

Ceea ce am invatat, am adunat. Atat.

 

Si unde este contradictia?

 

Evident ca fiecare se informeaza si invata doar ce vrea sa stie (am si spus: " sau ne-am informat (sau dezinformat) singuri "), dar sursele de informare sunt exact cele pe care le-am enumerat si eu mai sus.

 

Deci nu vad nicio prostie in afirmatia ca "Tot ce stim(si aici putem sti si lucruri false), stim pentru ca cineva ne-a invatat, sau ne-am informat (sau dezinformat) singuri de undeva: Carti, Documentare, Site-uri, ce ne-au povestit alti oameni etc."

 

Cat despre suparare, nu am de ce sa ma supar.

 

Apoi:

 

Ideea e ca eu nu imi traiesc viata dupa ceea ce am invatat de la cineva sau de la altcineva.

 

Eu cred ca oricine isi traieste viata aplicand niste lucruri pe care le-a vazut sau le-a invatat de la anumite persoane pe care acel om le consiera realizate si care au ajuns bine in viata. Toata lumea are mai mult sau mai putin anumite modele(ceva gen "ca omul ala sa faci ca a ajuns bine", sau "ca omul acela sa nu faci pentru ca a ajuns rau")...

 

 

Singur am vazut cum religia spurca oameni!

 

Ortodoxia adevarata sa faca asta? Niciodata...

 

Tu chiar crezi ca Seraphim Rose, Sofian Boghiu, Justin Parvu, Ilie Cleopa sau Arsenie Papacioc prin ortodoxia adevarata pe care o propovaduiesc, spurca oamenii...?

 

Sa iti dau 3 exemple atunci...

Arhim. Arsenie Papacioc (94 de ani)- Sa Pretuim Timpul

http://www.youtube.com/watch?v=qzwT4TplAaM

 

Arhim. Sofian Boghiu - Purificarea sufletului

 

Pãrintele Ilie Cleopa despre Ortodoxie și Românism

 

Ma opresc aici cu exemplele. Spune-mi, ce "spurca" acesti oameni?

 

 

Singur am vazut cum lipsa de credinta te arunca spre nenorociri.

 

Aici sunt de acord.

 

Singur am vazut ca oamenii mint.

Si aici sunt de acord, dar cu mentiunea ca unii mai spun si adevarul...

 

 

Singur am vazut ca toate punctele de vedere sunt adevarate.

Asta e un relativism aiurea. Toate afirmatiile tuturor nu au cum sa fie adevarate.

Unii mint, altii spun prostii neavand intentii rele, nefiind informati despre un anumit subiect iar altii spun adevarul.

 

Eu nu traiesc dupa documentare sau carti sau ce imi spun altii.

Nici eu, doar ca folosesc unele documentare bune si iau sfaturi de la unii oameni buni.

 

 

Iti dai prea multa importanta daca tu crezi ca Cel ce a facut lumea asta, a stat la fiecare in parte spre a-l programa.

Nu imi dau nicio importanta, asta este purul adevar. Iar marele cod ADN sta marturie! Dumnezeu ne-a programat toate caracteristicile corpului fizic noua oamenilor, animalelor si plantelor si l-a codificat in acest ADN. Programarea din ADN este o adevarata opera de arta.

 

Si daca tot vorbesti despre instincte date de Dumnezeu, vezi ca religia zice ca sa nu imi ascult instinctele.

Termenul de religie este foarte general. Poate desemna si un trib care se inchina la "copacul galben" sau la o piata cioplita in forma de ciupercuta...

 

Am stabilit ca Ortodoxia este singura credinta adevarata, asa ca ma voi raporta la ea.

The Eastern ORTHODOX Church is the ONLY TRUE and Apostolic CHURCH. part 1 of 3 - American documentary: "The Ancient Church"

 

Deci revin:

vezi ca religia zice ca sa nu imi ascult instinctele.

 

Oare iti spune credinta ortodoxa sa nu respiri, sa nu bei, sa nu mananci si sa nu fugi daca te aflii intr-o casa in flacari?

 

Credinta Ortodoxa te invata sa nu te lasi dominat de instincte, adica sa nu mananci peste masura, sa nu bei peste masura etc. Adica vrea sa fii liber fata de instincte, sa nu fii robul lor.

 

Bineinteles ca instinctele sunt necesare pentru supravietuirea trupeasca, dar daca omul devine robul instinctelor si singurul lui scop in viata este satisfacerea lor atunci omul incepe sa se asemene din ce in ce mai mult cu un animal.

 

De aceea Biserica Ortodoxa te invata sa iti supui instinctele, pentru ca sa nu deveni tu supus lor!

Dan_2015.08.2009 20:13
Instinctele imi zic sa fac sa imi fie mie bine. Religia zice ca tre sa fiu umil sa fac sa fie bine altora.

Am stabilit ca instinctele primare te ajuta sa supravietuiesti, dar nu vad care e contradictia cu faptul ca Biserica te invata sa nu fii mandru si sa ii ajuti pe semenii tai aflati in nevoi.

 

 

Instincul imi zice sa ma procreez de cat mai multe ori pot. Religia zice sa nu fac sex pana la casatorie.

Instinctul se pare ca spune sa faci sex cu cat mai multe femei si sa simti cat mai multa placere fara responsabilitati. De aceea se folosesc atat de mult prezervativele si alte mijloace contraceptive, pilule etc etc...

 

Deci treaba nu e de "procreare" ci de atingerea a cat mai multe orgasme. Omul devinde dependent de starea aia. Nu urmareste sa faca cat mai multi copii...

Si cele aproape 20 de milioane de avorturi care s-au facut in tara asta din 1990 pana astazi cred ca dovedesc destul de clar lucrul asta.

 

Si rea biserica asta nu...? Nu vrea sa se ucida atatia copii nevinovati...

Si culmea...Biserica asta rea vrea sa ii faca pe oameni sa poata sa isi stapaneasca instinctul sexual si sa nu si-o puna cu oricine le iese in cale si "arata bine"...

 

Si chiar, apropo de procreare, cei mai multi copii ii au cuplurile casatorite credincioase si care merg la biserica, si cei mai putini copii(sau deloc) ii au "DonJuanii si Cicciolinele"...care ei spun ca sunt liberi sa faca sex cu oricine vor, nu sunt "constransi de norme morale", cand de fapt saracii nu pot sa se abtina, si sunt cei mai nefericiti robi ai patimii desfranarii. Oricat ar avea tot nu le ajunge si vor mai mult. De acolo drumul spre perversiuni care sa le umple acest gol e larg deschis, si nici atunci nu se simt impliniti...

De fapt ei sunt cei mai nefericiti si robi oameni, desi pozeaza in fericiti si liberi...

 

 

 

Cat despre sexul doar in cadrul familiei, eu nu ii gasesc nici un lucru rau. Ar fi perfect sa fie asa!

Nu avorturi, nu boli sexuale, nu femei tratate ca niste papusi gonflabile, nu barbati tratati pe post de vibratoare, nu mizeriei si decadentei morale in care se zbate societatea contemporana...

 

 

Casatoria este una din Tainele Bisericii Ortodoxe. Si pe buna dreptate este asa.

 

 

Si lista poate sa continue.

Chiar sunt curios, cu ce poate sa mai continue?

 

 

 

Datele stiintifice arata evolutia omului din primate.

Serios? :) Care sunt datele alea stiintifice...? Teoria lui Darwin a fost efectiv desfiintata de ultimele cercetari STIINTIFICE in domeniu.

 

Iti recomand cartea

 

Demisia lui Darwin (apusul unei teorii - evolutionismul) , Autori: Joe White, Nicholas Comninellis

http://www.librarie.net/carti/38836/Demisi...-White-Nicholas

 

sau cartea

 

Notiunile "Suflet" si "Dumnezeu" in Fiziologie a doctorului N.C.Paulescu, descoperitorul insulinei.

http://www.okazii.ro/catalog/29794822/N-Pa...fiziologie.html

 

Cartea este geniala!

Doctorul N.C.Paulescu a fost profesor la Facultatea de Meicina din Bucuresti.

 

 

si documentarul:

Film:Dezastrele aduse umanitatii de catre darwinism

Un film despre darwinism si originile rasismului:

http://culianu.wordpress.com/2009/05/28/fi...i-de-darwinism/

 

Nu exista nici o dovada, in schimb, a vreunui potop sau a facerii omului din nimic.

 

Dovezile Potopului se pare ca exista...Poti sa le gasesti in carte.Cat despre facerea din nimic... Te intreb:

 

Cum puteau atomii din care sunt facute tastele calculatorului tau, sau peretii blocului in care locuiesti, sa apara din nimic? Cum puteau sa apara toate singure, de la sine din nimic? Sincer acum... Oare nu e clar ca Universul a fost creat de Dumnezeu?

 

 

 

 

Acolo, undeva, exista Ceva sau Cineva care a facut lumea asta. A spune ca aceea entitate m-a facut pe mine dupa chipul si asemanarea sa e o jignire imensa adusa unei puteri pe care nimeni nu va putea vreodata sa o inteleaga.

Intre notiunea de "entitate" si Dumnezeu este o diferenta infinita...Esti adeptul ideii ca "extraterestrii" ne-au creat in eprubeta si ne-au lasat sa zburdam pe Pamant? :)

 

Daca te referi la Dumnezeu, atunci Hristos Insusi a luat corp omenesc... De ce oare? Tocmai pentru a ridica fiinta umana din nou in Imparatia Cerurilor, de unde Adam cazuse iremediabil. Iti dai seama cat de valoros este trupul uman daca Dumnezeu s-a intrupat in el?Dar aminte sufletul...

 

Sfanta Treime, adica Dumnezeu, ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa, tocmai ca noi sa fim stapanii creatiei si sa devenim dumnezei dupa har.

 

Caderea lui Adam a fost un dezastru pe care doar Hristos Insusi l-a putut repara.

 

Evident ca Dumnezeu este necuprins, si nu arata ca un om. Hristos s-a intrupat ca sa poata fi perceput de noi oamenii in chip vazut.

 

Toti oamenii avem chipul lui Dumnezeu, care nu se refera numai la fizic(ma refer la forma intrupata a lui Hristos), ci mai mult la ratiune, vointa si sentimente... Toti oamenii trebuie insa sa lucreze la partea cu asemanarea... Scopul nostru este sa ne mantuim, adica sa devenim cu ajutorul lui Dumnezeu niste dumnezei dupa har si sa vietuim impreuna cu Maica Domnului si cu toti Sfintii in Imparatia Cerurilor, unde permanent radiaza dragostea infinita a lui Dumnezeu, si toti stralucesc asemenea oglinzilor in soare.

 

Oglinzile stralucesc foarte puternic si par niste sori mai mici nu prin ele insele, ci pentru ca Soarele se rasfrange in ele.

 

La fel este si cu oamenii si Dumnezeu.

 

 

Deci eu nu vad nicio jignire in asta.

 

 

 

Cat despre intelegerea lui Dumnezeu, Biserica Ortodoxa spune ca nimeni nici inger, nici sfant, nici oamenii dupa judecata de apoi, absolut nicio faptura creata nu il va putea vreodata intelege pe Dumnezeu in deplinatatea sa!

 

Fapturile sunt finite, Dumnezeu este infinit!

 

Fapturile vor descoperi mereu noi si noi minuni ale lui Dumnezeu pentru eternitate, dar nu Il vor cunoaste niciodata in deplinatatea Sa.

Dan_2015.08.2009 20:18
Si nu mai asculta ce zic altii.

Si atunci cum voi lua contact cu intelepciunea inaintasilor mei?

 

Ce observi, tine pentru tine, nu impartasi cu nimeni.

Daca faceau asa inventatorii, exploratorii atunci cred ca iti imaginezi in ce hal ar fi aratat societatea astazi... Sa nu mai vorbim de egoismul extrem care reiese de aici...

 

Chiar si legea fireasca a dragostei inscrisa in inima fiecarui om, ne invata ca atunci cand descoperim ceva frumos sa impartasim si celor din jurul nostru ca sa se bucure si ei impreuna cu noi.

 

 

Fiecare punct de vedere e adevarat!

Aplicand ideea asta:

1+1=2

 

Da, 1+1 face si 5 sau 200 sau 78...

 

Chiar nu sunt de acord cu relativismul asta...

Unele idei sunt adevarate si altele sunt false. Asta este efectiv evident!

 

 

 

Apropierea ta de unul din realizatorii acestui documentar spune foarte multe. In primul rand, e clar ca tu nu ai ajuns singur la concluziile pe care le expui. O faci datorita spiritului de grup.

Chiar nu inteleg ce vrei sa spui in fraza asta.

 

 

 

De unde stii tu care e adevarul?

M-a invatat Hristos, care spune:"Eu sunt Calea Adevarul si Viata"

 

 

 

Faptul ca exista un forum unde poate oricine sa scrie, e o mina de aur pentru toti cei care vor sa faca reclama gratis.

Dupa parerea mea ideea de reclama este oarecum profit based... Adica fac reclama la ceva ca sa scot bani.

 

Eu nu ies la bere nici cu Alex Jones, nici nu l-am cunoscut pe Aaron Russo, si nici nu vand cd-uri pe bani cu ei. Deci eu nu am nimic de castigat ca le spun oamenilor despre ei.

 

Am deschis acest thread, evident in dorinta de a fi citit de oameni. Daca nu l-ar fi citit nimeni nu vad de ce l-as mai fi deschis.

 

L-am deschis nu pentru profit ci pentru a arata fratilor mei romani punctul meu de vedere si dupa parerea mea dovezile ca incet incet ni se restrang drepturile, ne pierdem suveranitatea nationala in dauna unor structuri supra-statale gen Uniunea Europeana, si ne indreptam usor-usor spre un stat global dictatorial.

 

Este un semnal de alarma, nu o publicitate.

 

Adrian,

 

Stiu ca avem multe pareri divergente, dar eu nu vad un motiv de suparare in asta.

Doar asta e si ideea unui forum: oamenii sa aduca idei pro si contra, si sa discute orice problema in stil liber si democratic.

Adrian15.08.2009 21:25

Prietene, tu esti extremist. Tu nu gandesti singur. Tu faci ce zice religia ta.

Iarasi, nu te supara ca iti zic asta dar asta reiese din tot ce zici tu. Eu nu m-am suparat cu nimic pana acum si consider ca discutiile astea dintre noi sunt foarte bune exemple de dezbateri. Multi utilizatori ai acestui site ar face bine sa se uite, sa vada cum e sa discuti, sa dezbati. Zic asta pentru ca observ ca tot mai multi utilizatori functioneaza pe principiul "eu am dreptate pentru ca eu sunt bazat si tu nu esti".

 

Dar sa ne intoarcem la discutia noastra.

 

Dupa cum am mai spus pana acum, eu sunt un om spiritual. Dar nu sunt religios. Nu am incredere in nimic ce e facut de om. Din acest motiv zeitgeist si antizeitgeist ma lasa rece. Eu nu cred pana nu vad cu ochii mei si, daca vreau sa aflu ceva, cercetez(biserica se cam opune la treaba asta: "crede si nu cerceta")

 

Explicatie pentru aparitia universului din nimic?

Am una. Se numeste teoria bulelor de gaz.

 

Asa cum, intr-un ceaun cu apa pus pe foc, apar bule de gaz din elemente total diferite, asa se poate spune ca a aparut si lumea. Big bang. Explozie de materie si anti materie, etc. You name it. Sunt o mie de explicatii. Toate bune si toate rele. Dar un lucru nu explica: Ce a fost inainte de asta?

 

Daca a fost ceva, noi nu suntem capabili sa intelegem. Si nici nu cred ca vom fi vreodata. Un lucru e clar. Nu suntem singuri in univers. Mai exista multe alte locuri ca Pamantul, locuri unde s-au intamplat exact aceleasi lucruri ca si aici: a aparut viata.

 

Din ce? Din substante organice. Din atomi, din materie.

Si aici intervine evolutia. Un organism a aparut, simplu, cu nevoi primare, cu o singura celula si a evoluat. Pentru a indeplini sarcini complexe, pentru a se adapta schimbarilor din mediul sau.

 

La inceput nu exista oxigen in atmosfera pamantului. Organismele de atunci se hraneau cu dioxid de carbon si dadeau afara oxigen. S-a ajuns pana acolo incat, la un moment dat, planeta a trecut printr-o intoxicatie cu oxigen, nivelul acestuia ajungand destul de sus. De aici au aparut organisme care au inceput sa foloseasca oxigenul. Si de la celula aia mica, pana la noi, a mai fost doar un pas.Doar un pas. La drumul lung al vietii acestei Planete(4,5 miliarde ani), 300 de milioane de ani sunt doar un pas.

 

Degeaba imi spui tu mie ca Darwin nu are dreptate. Gresesti. Si stii de ce? Pentru ca evolutia inca are loc. Are loc chiar si in interiorul nostru. Uita-te la oamenii de azi:

 

1. Tot mai putin par - nu mai foloseste la nimic

2. Coada? Noi nu mai avem decat o mica ramasita si va disparea in curand.

3. Degetele de la picioare? Aproape inutile. Sunt tot mai mici si, cu timpul, se vor imputina sau chiar vor disparea.

4. Degetele de la maini devin tot mai lungi ca doar avem nevoie ca sa tastam.

5. Fata de acum 1000 de ani, oamenii de azi sunt mult mai mari. Mult mai mari!!!

De ce? Alimentatie mai buna! A crescut si durata de viata.

6. Nasul - probabil ca va disparea si el in timp. De folosit nu il prea folosim. Doar ca sa respiram, simtul nostru olfactiv fiind aproape 0. Chiar nu are rost sa il comparam cu al altor animale.

 

Schimbarile care s-au observat la australopitec si la ceilalti hominizi, vor continua la noi.

 

Eu vad lucrurile astea cu ochii mei. Degeaba imi zice religia ca nu e asa. E ASA!

 

In ziua de azi, religiile spun multe lucruri. De cele mai multe ori incearca sa arate ca ele sunt calea cea mai buna.

Dar tu, dan_20, de unde stii ca Ortodoxia e calea cea mai buna? Calea ce adevarata?

 

Budismul e o religie mult mai veche. Are vreo 3000 de ani. (prin secolul 3 IHr, misionari budisti au ajuns chiar si pana in grecia de azi)Nu 2000 ca si Crestinismul. Deci?

Cine are dreptate?

Poate au vechii greci, cu zeii lor olimpieni sau maiasii sau egiptenii.

 

Crestinismul e cea mai raspandita pentru ca a fost impusa. O religie raspandita prin forta si razboaie. O religie condusa de ipocriti.

 

Si pe oamenii astia ii crezi tu?

 

Razboaiele religioase exista. Si nu vor putea fi sterse oricat de mult si-ar dori cei care conduc religiile respective.

 

Maiasii sacrificau prizonieri. Cruciatii crestini au ars orase. Teroristii arabi inca mai omoara oameni in numele religiei lor.

 

Asta inseamna religia. Spalarea creierelor. Controlarea maselor.

 

Indepartarea omului de credinta adevarata.

 

Ai vorbit despre programarea adn-ului. Da, cred in asa ceva. Cred ca avem programat in adn pasul urmator. Avem programata in adn nevoia de evolutie, de a fi mai buni decat suntem acum.

 

Nu e nevoie de o religie sa imi spuna ce sa fac sau sa nu fac. Nu e nevoie de nimeni ca sa imi spuna mie asta. Eu trebuie sa imi dau singur seama. Doar asa pot evolua. Fara nici un "ajutor"!!! Orice ajutor e de fapt o piedica.

Atunci cand nu gandesti singur, cand esti sclav, nu ai cum sa devi om superior, nu ai cum sa evoluez, nu ai cum sa indeplinesti ceea ce e scris in adn, legea care functioneaza perfect, pe pamant, de 300 de milioane de ani.

 

Religiile spun sa fii om bun, sa nu fii rau. Nimeni nu iti spune sa fii om. NIMENI. Si majoritatea, in incercarea de a fi oameni buni, uita sa fie oameni.

 

Vorbeam despre puncte de vedere. O sa ma tin tot in exemplul religiei.

Religia musulmana zice sa omori pe toti infidelii. Din punctul de vedere al unui arab, incendierea unui autobuz cu evrei e un lucru bun. Din punctul de vedere al evreilor, nu e.

 

De aceea trebuie sa te indoiesti. De aceea nu trebuie sa crezi orbeste. De aceea trebuie sa gandesti singur.

 

 

 

Tu, Dan, dai semnale de alarma. Pentru ce? De ce?

Tu nu faci nimic. Tu doar faci reclama unor oameni care te-au vrajit. Sa zicem ca e adevarat ce au zis. De ce nu actioneaza lumea? De ce nu actioneaza ei?

 

Asta e intrebarea pe care mi-am pus-o dupa cateva minute de zeitgeist. Daca e asa, de ce nu face nimeni nimic?

 

Pentru ca lumea doar vorbeste, atat. Nimeni nu face nimic. Nimeni nu are curajul sa faca ceva. Ca sunt prea puternici aia? Bullshit.

Ca esti prea slab tu? Da. Probabil. Dar nu slab fizic, material sau spiritual.

Slab in totalitate.

 

Majoritatea oamenilor sunt sclavi si doar vorbesc pentru ca, de facut, nu au curajul sa faca nimic.

 

Daca bisericile tin asa de mult la oameni, de ce nu doneaza banii lor oamenilor? Ia sa nu mai stea cardinalii in lux. Sa stea in saracie si sa poata manca si saracii din Etiopia. Nu asa zice Biblia? Dar, daca asa zice Biblia, de ce nu fac asa?

De ce preotii o ard in mega glam in timp ce poporul sufera?

Asa a fost, este si va fi.

 

Oare ei nu sunt din aceeasi religie?

 

Uite, asta e adevarul.

 

Oamenii mint!

 

ADN-ul programat de divinitate nu are nici o putere impotriva dorintei omului de a o duce bine. Divinitatea nu are nici o putere impotriva dorintei omului de a o duce bine. Nimic si nimeni. Nici banii, nici nimic.

 

De asta apar documentarele astea. Ca sa devina oamenii astia faimosi si sa o duca bine.

Uite, tu deja stii pe de rost destule nume. Inseamna ca si-au facut treaba, au ajuns cunoscuti. Acum vin banii si viata buna.

 

Ca e adevarat sau nu ce au zis ei... asta nu conteaza.

 

Ce e adevarul?

 

Adevarul trebuie sa il gasesti tu singur. Atunci sa vii sa mi-l spui mie. Cand o sa il gasesti singur, cand o sa renunti la ideile gen "am inceredere ca asta e adevarat pentru ca asa zice domnul nostru Iisus Hristos", atunci o sa mai vorbim.

 

Si ramane de vazut daca voi considera, atunci, ca e adevarat ceea ce zici.

 

Puncte de vedere, frate. Puncte de vedere.

 

Asta inseamna sa fii liber. Asta inseamna sa gandesti singur.

 

Sunt putini care sunt liberi, care gandesc singuri. De ce? Pentru ca( adevarul e ca) suntem o rasa slaba.

 

Daca un coiot e prins intr-o capcana, isi musca singur piciorul pana cand rupe osul si se elibereaza. El stie ce inseamna libertatea.

Noi, cand dam de greu, ne punem in genunchi si ne rugam. La divinitate sau la altcineva, asta nu conteaza. Oare cand or sa aiba si oamenii puterea sa isi "muste" singuri "picioarele" pentru a fi liberi?!

mdionis15.08.2009 22:04
Care sunt datele alea stiintifice...? Teoria lui Darwin a fost efectiv desfiintata de ultimele cercetari STIINTIFICE in domeniu.

 

Care e legãtura dumitale cu știința pentru a putea atribui statut de credibilitate științificã unor palavre legate de libertatea cuvântului în societatea modernã?! Ce habar ai dumneata de ceea ce numești pompos "ultimele cercetãri științifice în domeniu"?! Dumneata limiteazã-te sã vorbești cu aplomb de ceva pe mãsura priceperii dumitale cum este credința ortodoxã și lasã aprecierile despre cât de perimatã ar fi chipurile teoria evoluționistã azi din perspectiva științificã în seama celor care chiar au o idee serioasã despre metodele științei.

«123416»